افتتاح حساب ترکیه
اتاق خواب نوزاد

وقتی قرار است عضو جدیدی به خانواده اضافه شود، همه هیجان زده شده و یکی از کارهایی که انجام می دهند آماده سازی اتاق نوزاد است. جدای از بحث ریبایی باید در دکوراسیون اتاق خواب نوزاد نکاتی را رعایت کرد که گروه دکوراسیون شادمگ آن را به شما خواهد گفت.

چگونه اتاق نوزاد را طراحی کنم؟

برای اینکه با آرامش و به دور از استرس کار چیدن اتاق نوزاد را انجام دهید بهتر است که ابتدا فهرستی از وسایل ضروری و مهمی که وجود آنها دراتاق نوزاد الزامیست تهیه کنید تا در ماههای آخر دچار سردرگمی نشوید.

از جمله وسایلی که بودن آنها در سرویس اتاق نوزاد ضروری است:

 • تخت نوزاد
 • کمد قدی برای قرار دادن لباس های او در سنین بالاتر
 • کمد کشو دار برای لباس های خانگی و سر همی و وسایل مورد نیاز برای نوزاد
 • مبل راحتی برای مادر
 • یک جعبه برای قرار دادن لباس های کثیف
 • محلی برای عوض کردن نوزاد که این محل میتواند در پایین تخت او قرار گیرد
 • کفپوش مناسب اتاق نوزاد
 • چراغ خواب مناسب و اسباب بازیهای مناسب کودک

اتاق خواب نوزاد

تنظیم نور اتاق نوزاد

درست است که اتاق باید از نور کافی برخوردار باشد تا بخشی از سلامت کودک با استفاده از مزایای نور خورشید تأمین شود اما نور مستقیم و درخشان برای نوزادان مناسب نیست.

به همین دلیل برای تلطیف نور خورشید در روز از پرده های نازکی که نور را از خود عبور داده اما از تندی آن می کاهند برای پنجره های اتاق نوزاد استفاده کنید و در شب برای تأمین نور اتاق از چراغ هایی که نور را به سقف می تابانند برای ایجاد نور غیرمستقیم و کافی بهره بگیرید.

نور اتاق کودک در طول شب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که نوزادان اغلب در طول شب نیاز به تغذیه دارند.

اتاق نوزاد باید در شب از میزانی از نور بهره مند باشد تا ضمن آنکه مادر را به انجام امور معمولی چون تغذیه کودک و یا تعویض پوشک او قادر می سازد موجب بیداری کامل و هوشیار شدن نوزاد نیز نشود.

استفاده از کلیدهای تایمردار که مقدار نور را تنظیم می کنند یکی از بهترین راه های پاسخگویی بر این نیاز است. در غیر این صورت می توان از چراغ خواب های کوچک نیز برای تأمین این مقدار نور سود برد.

برای پنجره های اتاق نوزاد بهتر است علاوه بر پرده اتاق یک آستری ضخیم نیز در نظر بگیرید تا در مواقع لزوم بتوانید اتاق را در طول روز نیز تاریک کنید.

اتاق خواب نوزاد

رنگ و طرح

هنگامی که مشغول طراحی اتاق هستید، به رنگ، رنگ، و باز هم رنگ فکر کنید.

وقتی نوبت به انتخاب رنگ می‌رسد خود را محدود به رنگ‌های استاندارد صورتی و آبی نکنید.

از رنگهای متنوع و جذاب استفاده کنید. زرد، قهوه‌ای، و سبز همگی پالت‌های رنگی خنثی فوق العاده‌ای هستند که اتاق نوزاد شما را منحصربه‌فرد می‌سازند.

از رنگ‌های مورد علاقه کودک یا رنگ‌های روشن می‌توانید استفاده کنید. همچنین استفاده از لوازمی با رنگ‌های خنثی باعث میشود که با بزرگتر شدن نوزاد و با تغییر سلیقه او نیاز به تغییر آن‌ها نباشد.

رنگ‌های خنثی، پاستل و طرح‌های آرام با رنگ‌های ملایم بهترین گزینه‌اند. از آنجا که این اتاق محل استراحت و در عین حال بازی کودک خواهد بود، ایجاد محیطی ساکت و آرام اهمیت دارد.

رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ زرد در دکوراسیون و کاغذ دیواری‌های متنوع در بازار فقط برای تزیین یک دیوار استفاده کنید تا طرح شلوغ و غیرقابل تحمل نشود. همچنین از کف‌پوش‌های روشن استفاده نمایید تا محیط دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر رسد.

استفاده از تابلوچسب‌های حروف یا اعداد لاتین راه خوبی برای ایجاد نشاط در اتاق کودک و ایجاد محیط آموزشی تشویق‌کننده است. از همین طرح‌ها می‌توانید برای روبالشی، ملحفه و پرده استفاده نمایید.

استفاده از کاغذهای رنگی به شکل پرچم که به ریسمان وصل شده‌اند، روش دیگری برای ایجاد تنوع رنگ در اتاق و ظاهری شاد و سیرک‌مانند است. پارچه‌های شاد و براق یا کاغذهای کادو را به صورت لوزی ببرید. آن‌ها را از وسط تا زده، روی یک روبان نازک و بلند قرار دهید و لبه مثلث‌ها را به هم بچسبانید.

اتاق خواب نوزاد

مبلمان و تخت

.تخت‌های حفاظ ‌دار برای اتاق نوزاد مناسب‌ترند. چون به مرور زمان می‌توان نرده‌های آن را برداشت. با آمدن فرزند بعدی هم می‌توان آن را به حالت اول درآورده، مجددا مورد استفاده قرار داد.

نوزاد علاوه بر تختخواب اصلی ، اغلب به یک تخت چرخدار متحرک و کوچک و یا یک گهواره نیز نیاز دارد که در ماه های اولیه تولد، در کنار تخت مادر قرار گرفته و این امکان را به مادر بدهد تا برای رسیدگی و مراقبت از نوزاد در طول شب مجبور به طی مسافت میان اتاق ها نباشد.

تخت‌های چرخ‌دار چوبی که در قسمت زیر کشودار و قابل تبدیلند، بسیار مفیدند و تا وقتی کودک از پوشک در می‌آید، قابل استفاده‌اند.

پس از چند ماه اول ، زمانی که دفعات بیدار شدن نوزاد در شب کاهش می یابد و مادر نیز توان از دست رفته را باز می یابد می توان نوزاد را به اتاق مخصوص و تختخواب اصلی اش انتقال داد.

حتما در اتاق فرزندتان مبل و یا صندلی راحت و یا محلی را برای نشستن خودتان و شیر دادن به او قرار دهید ویا محلی برلی خواباندن او تا کم کم درک کند که آنجا محلی برای آرامش اوست.

توجه کنید که مبلمان باید مناسب سن کودک باشد، همچنین باید به‌گونه‌ای باشد که با کودک رشد کند. برای کودک از تخت‌های دوطبقه استفاده کنید که برای استفاده خواهر و برادرها بسیار مناسب هستند.

قفسه ها و کمد

از قفسه‌ها و کمدهای لباس با اندازه طبیعی استفاده کنید تا در سال‌های مدرسه قابل استفاده باشد با گذشت زمان و نیاز کودکان به داشتن اتاق تک‌نفره می‌توانید طبقه پایین تخت را تبدیل به میز کار کنید.

فضاهای نگهداری به دلیل وجود تعداد زیادی اسباب‌بازی و لباس قسمت‌های کلیدی هستند. اگر می‌توانید این فضاها را توکار کار کنید، اما قفسه‌های مکعبی نیز فضاهای خوبی را در اختیار کودک قرار می‌دهند.

اتاق خواب نوزاد

می‌توانید قفسه‌های کتاب را به شکل خانه‌های عروسکی، قلعه و حتی ایستگاه آتش‌نشانی انتخاب کنید تا نظم و ترتیب بخشی از بازی بچه‌ها شود

راهنمای خرید میز کنسول شیک | چه میز کنسولی به دکوراسیون شما میاد ؟

قفسه‌های فلزی و چوبی به شکل‌ها و مدل‌های مختلف برای جادادن اسباب‌بازی‌های بزرگ مناسبند. می‌توانید با زیاد شدن اسباب بازی‌ها، تعداد قفسه‌ها را زیاد کنید. همچنین به یک جعبه یا سبد بزرگ اسباب‌بازی نیاز دارید تا بتوانید سریع خرده‌ریزها را داخل آن بریزید.

کفپوش

برای اتاق‌ نوزاد کف‌پوش مخصوص ضروری است و زمانی که کودک بیشتر وقت خود را روی چهار دست و پا می‌گذراند، نرم‌تر از فرش است و باعث می شود زانوی کودک هنگام چهار دست و پا رفتن خراش پیدا نکند.

انواع مختلف آن با بهترین کیفیت و طرح‌های متنوع از مدل خرسی گرفته تا پیست مسابقه برای ماشین‌بازی و یک ورزشگاه تمام عیار زمانی که می‌خواهید فرزند خود را سرگرم نگه دارید، در دسترسند.

باید این امر را نیز در نظر داشته باشیم که ظرف چند ماه ، نوزاد ما تبدیل به کودک نوپایی می شود که انواع مایعات و نوشیدنی ها و مواد غذایی گوناگون را به دست گرفته و بر روی زمین اتاق خواهد ریخت.

بنابراین پوشش کف اتاق را از نوعی در نظر بگیرید که ضمن نرمی و لطافت به راحتی تمیز شود.

وسایل بازی

در فضای پیرامون نوزاد، می توان در موقعیت های متفاوت از اشکال و اجسام زیبا و کودکانه استفاده کرد. این المان ها را می توان به تخت نصب کرد تا در دیدرس نوزاد قرار بگیرند و یا آنها را روی دیوار و سقف چسباند که مورد توجه او قرار گیرند.

دیدن این المان ها، بینایی و ذهن نوزاد را تحریک و فعال می کند. در صورتی که حرکت کنند، این فعالیت تقویت شده و سرگرمی مثبتی برای نوزاد فراهم می کنند.

اتاق خواب نوزاد

تاپ‌های بچه روش موثری در تخلیه انرژی آن‌هاست. می‌توانید از نوعی که به چارچوب وصل می‌شود یا از سقفی و ساده آن استفاده کنید. برای بچه‌های کوچک‌تر نی‌نی لای‌لای تهیه کنید.

فنگ شویی در دکوراسیون اتاق نوزاد

همانطور که می دانید این روزها فنگ‌شویی (feng shui) بعنوان یک روش برای طراحی فضای داخلی خانه ها بطور گسترده استفاده میشود.

دلیل استفاده از فنگشویی این است که علاوه بر اینکه سلامتی را در چیدمان مدنظر قرار میدهد؛ به علت هر چیدمان نیز اهمیت میدهد.

در اطاق کودکان که در حال یادگیری و شناخت دنیای اطراف خود هستند، چیدمان معنی‌دار اطاق، بسیار اهمیت دارد و فنگ شویی دلایلی را برای اضافه کردن چیزهای خاصی به اطاق کودک شما بیان می کند.

فنگ شویی باید ها و نباید هایی در طراحی (مانند قراردادن حیوانات خبیث در محیط کودک) را به شما یاد میدهد که در رفتار کودک شما نیز تاثیر می گذارد و او را به سمتی که میخواهید (مثلا کوشایی در تحصیل) و یادگیری احترام به والدین سوق میدهد.

در ادامه شما را با چند اصل در چیدمان اطاق کودک از نظر فنگشویی آشنا می کنیم :

عکسی شاد از والدین در اطاق کودک قرار دهید

این عکس که یک حربه روان شناسی ظریف است، به کودک می آموزد که مدیران خانه، پدر و مادر هستند . این روش همچنین یکی از روش های پربازده برای حل مشکلات تربیتی کودکان است

تخت کودک را با بزرگترین دیوار اطاق تنظیم کنید

همچنین توجه داشته باشید که کودک باید بتواند براحتی از داخل تخت نوزاد ، درب اطاق خود را ببیند. همچنین توجه کنید که هیچ یک از دیوارهای اطاق کودک نباید با دیوار توالت مشترک باشد، همچنین توالت خانه نباید از داخل اطاق کودک قابل مشاهده باشد. زیرا این مورد باعث بروز مشکلات سلامتی برای کودک میشود.

تخت دوطبقه در فنگشویی به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود

زیرا بر اساس انرژی های فنگشویی، کودکی که در پایین خوابیده زیر فشار خواهد بود و این برای سلامتی کودک مناسب نیست .

اتاق خواب نوزاد

همچنین کودکی که در بالا قرار دارد، به دلیل وجود فاصله، احساس ناامنی می کند و عدم ناامنی، یکی از مهم ترین دلایل ضعف پیشرفت کودک است.

اگر می توانید، برای هر کودک یک اتاق اختصاص دهید

و اگر نمی توانید، از دکوراتورها کمک بگیرید تا در جداسازی اطاق به دو بخش کمکتان کنند، تا هریک از کودکان شما احساس کند حریم شخصی خود را داراست.

بخشی از اطاق را به فضای آموزشی اختصاص دهید

دراطاق باید بخشی مربوط به محل یادگیری کودک باشد. مثلا یک میز مطالعه یا یک کتابخانه کوچک که طبق اصول فنگشویی بهتر است این موارد در سمت شمال شرقی اطاق باشد.

همچنین دستاوردهای علمی و هنری کودک خود را مانند نقاشی اش، کارنامه ای که نمره خوبی گرفته یا مدال های مدرسه اش را در دیوار جنوبی اطاقش نصب کنید. نصب این موارد نشان میدهد که شما بعنوان مادرش، چقدر از این کارهای او خوشحال هستید و به او افتخار می کنید.

فضای سالمی را برای کودک فراهم آورید

تصاویر آب و رودخانه و دریا و حتی صدای آب یا وجود آکواریوم یا آبنما در اطاق کودک فضای ناسالمی را ایجاد میکند که می تواند منجر به بیماری های تنفسی نیز شود.

بخصوص اگر کودک بیماری تنفسی مانند آسم دارد از قرار دارد هر چیزی که مرتبط با آب باشد دراطاقش جلوگیری کنید

فضای اتاق را پاکسازی کنید

کمدهایی که لباسها توش چپانده شده اند، کفش های کثیف زیر تخت و دراورهای مملو از لباس، روی کودک ، فشار انرژی های منفی را می آورد و خلاقیت کودک را از بین می برند.

این مورد روی بزرگسالان هم تاثیر دارد، اما روی کودکان خیلی بیشتر، چون کودکان در حال کشف دنیای اطراف خود هستند.

اتاق خواب نوزاد

به کودک خود چیزهایی را که یک ماه یا بیشتر است که با آنها بازی نمی کند، از اتاقش دور کنید . کمی فضای خالی و استراحت ذهنی به او بدهید تا بتوانید خلاقیت های خود را دریابد.

با رنگ و نور و کاردستی، محیط شادی را برایش فراهم کنید

اتاق کودک باید روحیه او را شکوفا کند، نه اینکه روحیه شاد کودک را به خواب فرو برد. توجه کنید که میز کودک به اندازه کافی نور داشته باشد و بهتر آن است که یک پنجره هم داشته باشد که برای حفظ حریم شخصی کودک ، باید قابلیت بسته شدن داشته باشد.

رنگ اتاق کودک می تواند انرژی دهنده یا توانفرسا باشد

رنگ آبی (بجز آبی براق یا روشن) باعث کاهش خلاقیت کودک میشود و انرژی او را میگیرد. و دپرس کننده است. رنگهای روشن مانند زرد، نارنجی کمرنگ، یاسی و صورتی می توانند انتخاب های خوبی باشند. حواستان باشه که عکس حیوانات وحشی یا عکس های خشونت آمیز در اتاق کودک نباشد

اتاق کودک خود را در موقعیت درست انتخاب کنید

اگر براتون مقدور هست، اتاق پسرها رو باید در جهت شرق یا شمال و اتاق دختر باید در سمت غرب یا جنوب اتاق خوابها باشد.

ساخت انباری جادار و مرتب با لوازم دورریختنی | ترفندهای ساده برای نظم بخشی به خانه

خرید لوازم اتاق کودک

وقتی برنامه‌ریزی و مشورت ها و مطالعات کامل شد اکنون نوبت به خرید است. چه انتظار پسر داشته باشید چه دختر، آن‌قدر تنوع تخت و کمد و وسایل نوزاد زیاد است که در این زمینه محدودیتی نخواهید داشت.

در تهیه و تدارک اتاق نوزاد یکی از مهم ترین نکاتی را که باید همواره به خاطر داشته باشیم، رشد و تغییر بسیار سریع نوزادان و نیازهایشان است.

از این رو هنگام برنامه ریزی برای دکوراسیون اتاق کودک از رنگ آمیزی و پوشش دیوارها و کف اتاق گرفته تا خرید وسایلی مانند تخت و کمد و از این قبیل چیزها .

باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم که اغلب وسایل نوزادان پیش از آنکه فرسوده شوند بی استفاده می شوند و نوزاد به دلیل رشد سریع و تغییرات محسوس در زمانی کمتر از یک سال قادر به استفاده از بسیاری از وسایل اولیه اش نخواهد بود علاوه بر آن با گذر زمان ترجیحات کودکان نیز تغییر می‌کند.پ

بنابراین از وسایل و رنگ‌هایی استفاده کنید که به‌راحتی قابل جایگزینی هستند. به طور کلی، چه بخواهید یک اتاق بازی و اتاق خواب طراحی کنید و چه یک اتاق نوزاد، به جذابیت، رشد، و کاربردی بودن آن فکر کنید. اتاق نوزاد را تا زمان نوپا شدن شیک و ساده نگه دارید.

وسایل اتاق‌خواب

وسایل اتاق‌خواب را باز کرده و از آن‌ها استفاده کنید. آن‌ها را نو کنار نگذارید چون هرچه کودک بزرگ‌تر می‌شود و شخصیتش شکل می‌گیرد، به چیزهای خاص علاقه پیدا می‌کند تا آن موقع چیزهای بی‌استفاده هر چند هم که نو باشند، از مد می‌افتند.

اتاق خواب نوزاد

درست است که گهواره و میزهای متغیر خریدهای اصلی هستند، اما صندلی گهواره‌ای، تاب مخصوص نوزادان، و کمدهای لباس از اجزای کمک‌کننده هستند. البته مراقب افراط در اضافه‌کردن وسایل باشید، چراکه باید فضایی را در اتاق برای خزیدن، راه‌رفتن، و آموزش کودک در نظر بگیرید.

نکات ناگفته مهم

 •  نکته ای که باید حتما به آن توجه شود این است که در سال‌های اولیه زندگی ایمنی مهم‌ترین چیز است. که در هنگام خرید و چیدن اتاق ابتدا در نظر گرفته شود.
 •  کودکان علاقه زیادی به آویز دارند. خودتان می‌توانید با رعایت استانداردهای ایمنی و با توجه به دکور اتاق، آویز ساخته و به لوستر یا پنجره اتاق آویزان کنید.
 •  با انتخاب اسب گهواره‌ای یا همان متحرک، متناسب با کودک نوپا، به تعادل او کمک کنید. دقت کنید که پایه‌های آن ایمن و مناسب بچه‌های کوچک‌تر باشد.
 • سبدهای چرخ‌دار، راه مناسبی برای جا دادن وسایل و جابه‌جا کردن آن‌ها از یک اتاق به اتاق دیگر است.
 • قرار دادن نقشه جهان، تصویر حیوانات مختلف یا انواع رنگ‌ها روی دیوار، حالت تزیین و در عین حال آموزشی دارد.
 • با کشیدن رنگین کمان، خرس عروسکی یا هر طرح دیگر روی دیوار اتاق نوزاد را منحصر کنید.
 • استفاده از سقف و ایجاد یک طرح دلنشین در آن باعث می شود که فرزند کوچکتان که بیشتر از هر چیزی در حال خوابیده است و سقف را میبینند آرام باشد و گریه نکند و سرگرم تماشای محیط روبه روی خود شود.
 • هنگام برنامه ریزی برای اتاق نوزاد به سیستم گرمایی و نورپردازی اتاق نیز توجه داشته باشید. دمای اتاق نوزاد باید همواره بین ۱۹ تا ۲۲ درجه سانتیگراد باشد. از این رو با توجه به امکانات منزل باید راهی ایمن برای تامین این دما در اتاق کودک در نظر گرفته شود.
 • سطح کف اتاق نباید از مواد لیز و لغزنده باشد وپریزهای برق که در ارتفاع کم نصب شده اند باید با استفاده از وسایل مخصوص موقتاً مسدود شوند.

نکته مهم

در چیدمان باید به این نکته نیز توجه داشت که کمد و دیگر وسایل زمانی برای کودک مناسب هستند که در دسترس او باشند.

اتاق خواب نوزاد

بنابر این اگر می خواهید کمد و دکوری انتخاب نمایید که نوزادتان تا چند سال به راحتی از آن استفاده نماید بهتر است قد کمد را متناسب با قد کودک درنظر بگیرید . کارشناسان برای این قضیه مفهومی را به نام ” سوراخ کلید” مطرح می کنند. یعنی هر وقت بخواهید اتاق کودک را بچینید ، روی دو زانو بنشینید تا چشمهای شما به ارتفاع سوراخ کلید در اتاق برسد.

حالا از این زاویه دکوراسیون اتاق کودک را نگاه کنید . اگر کودک می تواند به وسایل بی خطر و اسباب بازیهای خود دسترسی داشته باشد این ارتفاع مناسب برای کودک است.

همچنین قاب عکس و دیگر وسایل دکوری را اگر بی خطر هستند طوری بچینید که کودک شما نیز از دیدن آنها لذت ببرد و برای او نیز جذابیت داشته باشد.

نکات لازم برای دکوراسیون اتاق خواب نوزاد و کودک

تم مشخصی برای اتاق نوزاد و کودکتان انتخاب کنید!

تم آن چیزی است که به دکوراسیون اتاق فرزندتان شخصیت می دهد و بین مدل های متنوع اکسسوری و دکوری ها موجود در بازار، انتخاب آن ها را برایتان آسان و هدفمند می کند.

اگر به فکر دیزاین و چیدمان اتاق سیسمونی برای مسافر کوچولوتون هستید، پیشنهاد می کنم از تم حیوانات و طبیعت استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب نوزاد مدرن با دیوار خاکستری، پرده کرکره ای و تخت نوزاد سفید که سرتاسر کف آن موکت کرم پهن شده است

اما اگر فرزندتان دوران کودکی اش را سپری می کند، از او بپرسید که به چه تمی علاقه دارد و آن را وارد فضای اتاقش کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک پسر آبی قرمز با تم کارتونی روی روتختی و تابلوهای دکوری

نکته: شما می توانید رنگ و طرح روتختی، کاغذ دیواری، پوستر، استیکر، پرده، فرش، تابلو یا دکوریجات را بر اساس تم مد نظرتان، انتخاب کنید.

 ترکیب رنگی اتاق کودک و نوزادتان را هوشمندانه انتخاب کنید!

همه ما به خوبی می دانیم که کودکان دنیای رنگارنگ و پر انرژی دارند و این ویژگی مهم هم باید در فضای اتاقشان دیده شود. اما در پیاده کردن رنگ ها کاملا باید هوشمندانه عمل کنید!

اتاق خواب نوزاد

چون رنگ ها بر احساسات نوزاد و کودک تاثیر می گذارند و می توانند که آرامش لازم برای خواب یا انرژی لازم برای بازی کردن آن ها را تامین کنند.

با توجه به این موضوع، پیشنهاد می کنم که رنگ غالب اتاق آن ها از بین رنگ های خنثی، سرد و یا پاستلی باشد. در واقع رنگ های خنثی، مثل سفید یا طوسی و رنگ های سرد و پاستلی، مثل آبی روشن و سبز روشن، آرامش بخشند و محیط مناسبی را برای خواب فرزندتان فراهم می کنند.

رنگ پیشنهادی

اتاق خواب نوزاد شیک و زیبا با دیوارهای بنفش پاستلی، فرش آبی، مبل شیردهی طوسی و تخت نوزاد سفید که آویز تخت پروانه ای دارد

ایده های مدرن و شیک برای دکوراسیون ورودی آپارتمان + نکات مهمی که باید بدانید

اما در کنار محیط آرام، فضای اتاق باید انرژی لازم برای بازی و جنب و جوش کودکان را نیز داشته باشد! پس پیشنهاد می کنم که رنگ های انرژی بخشِ گرم مثل قرمز، نارنجی، صورتی و زرد را نیز حتما در برخی از اثاثیه و دکوری ها اتاق خواب نوزاد ه کار ببرید.

اتاق نوزاد مدرن با کاغذ دیواری طرح شکل هندسی و تخت نوزاد چوبی که با دکوری هایی به رنگ گرم، فرش و تابلو صورتی، دیزاین شده است

نکته: نقاشی دیوار اتاق کودکان به رنگ های گرم، می تواند که خواب آن ها را مختل کند. پس بهتر است که تمام دیوار اتاق آن ها را به این نوع رنگ ها، رنگ آمیزی نکنید.

تخت فرزندتان را نقطه کانونی اتاق کنید!

نکته ای که در چیدمان سیسمونی یا اثاثیه اتاق کودکتان باید در نظر داشته باشید این است که تخت خواب را به نقطه کانونی فضا تبدیل کنید.

در واقع برای این که تخت نوزاد یا کودک نقطه کانونی شود، بهتر است که آن را جلوی دیواری قرار دهید که مقابل درب اتاق باشد و باقی اثاثیه مثل کمد و دراور را دور آن چیدمان کنید.

همچنین پیشنهاد می کنم برای این که جلوه این نقطه دو چندان شود، مثل تصاویر زیر، دیوار پشت تخت را با پوستر یا کاغذ دیواری متفاوت دیزاین کنید.

دکوراسیون اتاق خواب نوزاد با تم ماجراجویی و جهانگردی که دارای تخت نوزاد چوبی و کاغذ دیواری با طرح نقشه جهان می باشد

اتاق خواب نوزاد

نکته: محل قرار گیری تخت به خصوص برای نوزادان بهتر است که نزدیک پنجره نباشد تا سرما و صدا او را آزار ندهید. همچنین به هیچ وجه بالای تخت فرزندتان شلف و دکوری های دیواری قرار ندهید.

 از الیاف ضد حساسیت و متریال های بی خطر استفاده کنید!

بهترین جنس پارچه برای روتختی نوزاد و کودک و بهترین الیاف برای پرده، فرش و موکت اتاقشان، الیاف نرمی هستند که حساسیت زا نیستند و در تولید آن ها، مواد آلی فرار (VOC) به صورت محدود به کار رفته است.

آن ها را از جنس پارچه های طبیعی، مثل پنبه و کتان خریداری کنید.

نکته: بهتر است برای این که سرما و خشن بودن سطح سرامیک و موزاییک، پوست فرزندتان را اذیت نکند، تمام کف اتاق را موکت کنید و یا فرش بزرگ پهن کنید.

رنگ به کار رفته در تخت، کمد و اثاثیه دیگر اتاق کودکان از نوع بدون سرب باشد.

نکته: رنگ آمیزی دیوار اتاق نوزادان را حداقل 8 هفته قبل از به دنیا آمدن او انجام دهید . در طول این مدت، هوای داخل اتاق را به خوبی تهویه کنید. همچنین از رنگ هایی که مواد آلی فرار (VOC) ندارند، استفاده کنید.

 بر اساس سلیقه و بودجتان سراغ تخت های ساده یا فانتزی بروید!

باید بدانید که طراحی تخت نوزاد تا حد امکان باید ساده باشد و هیچ گونه زائده و جزئیات اضافی تزیینی روی آن نباید باشد. بهتر است فاصله بین نرده های تخت نوزاد کم تر از 6 سانتیمتر و حفاظ نرده ای آن ثابت باشد. اینگونه خطری کودک را تهدید نمی کند.

انتخاب تخت کودک، ساده یا فانتزی بودن آن، به سلیقه خودتان و بودجه بستگی دارد.

یادتان باشد که کودکان رشد سریعی دارند و به سرعت تغییر سلیقه می دهند. پس بر این اساس ممکن است که بعد از یک یا دو سال، علاقه ای به خوابیدن روی تخت فانتزی نداشته باشند و مجبور به تعویض آن شوید.

از وسایل نظم دهنده به اندازه کافی در اتاق خواب نوزاد استفاده کنید!

چالش مهم قرار دادن پوشاک، اسباب بازی و عروسک های فراوان به صورت منظم در اتاق است.

شما باید از فضای محدود با قرار دادن نظم دهنده های کمد و دراور، نصب شلف و خرید سبد اسباب بازی به بهترین شکل استفاده کنید.

نکته: در چیدمان اتاق نوزاد، دراور بهترین مکان برای قرار دادن پوشک و لباس های پرکاربرد فرزندتان است. البته روی دراور می توانید تشک لبه دار تعویض پوشک نیز قرار دهید تا با کمترین جا به جایی، لباس کودکتان را روی آن تعویض کنید.

از پرده هایی که قابلیت کنترل نور را دارند، استفاده کنید!

توجه داشته باشید که کودکان، به خصوص نوزادان، در طول روز نیز به خواب نیاز دارند و برای اینکه خواب آرامی داشته باشند، بهتر است که نور خورشید وارد اتاقشان نشود.

با این تعریف پرده های بلک اوت و کرکره ای، یکی از بهترین گزینه ها برای دیزاین اتاق آن هاست.

اما اگر از پرده پارچه ای می خواهید استفاده کنید، حتما آستری با پارچه ضخیم نیز برای آن تهیه کنید.

نکته: بهتر است که از پرده ریسمان و منگوله ای آویزان نباشد تا فرزندتان به آن دسترسی نداشته باشد.

اتاق خواب نوزاد

وسایل نورپردازی مناسب را در اتاق خواب نوزاد قرار دهید!

نوزاد غالبا به پشت و رو به سقف می خوابد. نور سقف مثل هالوژن و چراغ های سقفی او را آزرده می کند. برای نورپردازی اتاق نوزاد، آویز سقفی کلاهک دار تهیه کنید.

اتاق خواب نوزاد با تخت نوزاد و پرده سفید که دارای آویز مدرن کلاهک دار می باشد

همچنین اگر عادت دارید شب ها به اتاق فرزندتان سر بزنید، بهتر است که از چراغ خواب استفاده کنید. تا هنگام رفت و آمد، خواب او را مختل نکنید.

فضای اتاق کودکان را بیش از حد با دکوری ها پر نکنید!

یادتان باشد که راز یک دکوراسیون خوب، حفظ تعادل در استفاده از عناصر زیبا و دکوری در آن است. در واقع هر چه دکوری ها و اثاثیه زیاد تر باشد، محیط نامنظم و نا زیبا می شود.

پس در ویترین و شلف دیواری اتاق کودکتان، تنها اسباب بازی ها و دکوری های خاص و زیباتر را قرار دهید و باقی را داخل کشو و کمد بگذارید.

چگونه اتاق نوزاد را طراحی کنم؟

برای اینکه با آرامش و به دور از استرس کار چیدن اتاق نوزاد را انجام دهید بهتر است که ابتدا فهرستی از وسایل ضروری و مهمی که وجود آنها دراتاق نوزاد الزامیست تهیه کنید تا در ماههای آخر دچار سردرگمی نشوید.

چیدمان وسایل بازی در اتاق نوزاد چگونه باشد؟

در فضای پیرامون نوزاد، می توان در موقعیت های متفاوت از اشکال و اجسام زیبا و کودکانه استفاده کرد. این المان ها را می توان به تخت نصب کرد تا در دیدرس نوزاد قرار بگیرند و یا آنها را روی دیوار و سقف چسباند که مورد توجه او قرار گیرند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *