افتتاح حساب ترکیه
استایل بوهمین

استایل بوهمین یا بوهو یکی از انواع استایل های زنانه و مردانه است که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. گروه استایل شادمگ از ویژگی های این استایل خاص پرطرفدار اطلاعات خوبی جمع آوری کرده است.

بوهو یا بوهمین به چه معناست؟

واژه بوهو (Boho) در تعریف دیکشنری آکسفورد، در ارتباط با شخصی هنرمند، ادبی یا یک بازیگر که سبک زندگی آزاد یا خلاف قاعده مرسوم را دنبال می‌کند معنا شده است. واژه بوهمین (Bohemian) نیز در زبان فرانسه به معنى کولى است که در قرن نوزدهم این لغت برای نخستین بار در زبان فرانسه ظهور کرد و پس از چند سال به‌مرور بوهو تبدیل به یک لایف استایل خاص شد.

امروزه بوهمین در اروپا به افرادى گفته می‌شود که سبک زندگى غیرمتعارف با دیگر مردمان جامعه دارند و اغلب این افراد را هنرمندان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران، نوازندگان و بازیگرانی که به سفر و ماجراجویى علاقه‌مندند تشکیل می‌دهند.

استایل بوهو یا بوهمین از کجا شکل گرفت؟

سبک و استایل بوهو که با نام استایل بوهمین نیز از آن نام ‌برده می‌شود، یک نوع استایل خاص در صنعت مد و فشن است که در بین سال‌های ١٩٥٠ تا ١٩٦٠میلادی به‌وسیله مسافران و پناهندگان اروپاى مرکزى که خود را هیپی و جیپسی یا همان کولی می‌نامیدند، به آمریکا و سپس سراسر جهان برده شد و به‌سرعت محبوبت یافت.

این استایل همان‌طور که در تعریف واژه بوهو یا بوهمین آوردیم، ریشه در بخشی از تاریخ فرانسه دارد و خاستگاه آن را در همان اروپای مرکزی باید جستجو نمود؛ این استایل هیپی‌ها، امروزه دیگر در سراسر جهان به چشم می‌خورد و توانسته جایگاه مهمی در صنعت مد و فشن کشورهای مختلف به دست آورد.

استایل بوهمین

سبک لباس پوشیدن افرادی که پیرو مد بوهمین هستند، منحصربه‌فرد و نشانگر نفوذ مکان‌هایی است که به آن سفر می‌کنند. بوهمین درواقع به یک نوع استایل غیررسمی و بى‌قید گفته می‌شود که از ویژگى‌هاى آن می‌توان به استفاده از لباس‌های گشاد، آزاد و راحت، پارچه‌های طرح دار، توری، گل‌دار و رنگارنگ، اشاره کرد.

فلسفه استایل بوهمین

فلسفۀ استایل بوهو بر پایه احترام به طبیعت و محیط‌زیست بناشده و معمولاً لباس‌های این سبک از الیاف طبیعی ساخته می‌شوند. در لایف استایل بوهمین قوانین سفت و سختى برای انتخاب لباس‌ها وجود ندارد و این امر با فلسفۀ آزادی‌خواهی هیپی‌ها کاملاً موافق و سازگار است. در سبک بوهو براى ست کردن لباس‌ها، نیازی به پیروی از قوانین خاصى نیست و جسورانه بدون توجه به قضاوت دیگران می‌توان لباس‌ها را انتخاب نمود.

لباس‌های استایل بوهو دارای طرح‌های هندسی و بسیار زیبا و با رنگ‌های متنوع هستند که معمولاً جنس پارچۀ آن‌ها بسیار نازک است تا افراد احساس راحتی و آزادی داشته باشند. همچنین در این سبک از پارچه‌هاى طرح دار، گل‌دار، تور و پارچه‌های قلاب‌بافی شده استفاده مى‌شود. استفاده از گلدوزى، اضافه کردن مهره، پر و منگوله براى تزیین پوشاک و اکسسورى و استفاده از لباس‌های و اجناس آنتیک، یکی از ویژگی‌های اصلی استایل بوهمین به‌حساب می‌آید.

ویژگی رنگ‌ها در استایل بوهو یا بوهمین !

یکی دیگر از مهمترین شاخصه‌های استایل بوهو، رنگ‌هایی هستند که در این لباس‌ ها به کار می‌روند. رنگ‌ها در استایل بوهو، باید نشانی از طبیعت را در خود داشته باشند. طیف رنگ‌های قهوه‌ای، قرمز، آبی و سبز که یادآور طبیعت هستند، از رنگ‌های پرکاربرد در لباس‌های سبک بوهو به شمار می‌روند.

رنگ لاک‌هایی که خانم‌های پیرو سبک بوهو استفاده می‌کنند معمولاً در هماهنگی کامل با رنگ لباس‌ها قرار دارد. اگر به رنگ‌های متنوع و خاص علاقه‌مند هستید، سبک بوهمین این آزادی را برای شما به ارمغان می‌آورد تا از رنگ‌های دلخواه خود استفاده نمایید. اصل این سبک بر سادگى و طبیعى بودن است و به خاطر داشته باشید که ناخن‌های بلند و طراحی شده مناسب استایل شما نخواهد بود.

استایل بوهمین

سبک بوهو یا استایل بوهمین چگونه است

همان‌طور که بیان کردیم، استایل بوهو یا بوهمین باید با فردیت شخص که بیانگر احساسات و افکار او است و طبیعت هماهنگی و قرابت داشته باشد. پیروان سبک بوهو به‌مانند هیپی‌ها و جیپسی‌های دهه ۶۰ میلادی در فرانسه، لباس‌ها را به‌صورت چندلایه و روی‌هم می‌پوشند که باعث شده این لباس‌ها در میان افرادی که مدام در حال سفر به طبیعت هستند بسیار محبوب باشد.

چطور استایل کژوال دخترانه خفن و زیبا داشته باشیم ؟ بهترین انتخاب 4 فصل دختر خانوم های شیک پوش

ساده‌ترین آیتم‌های لباس براى این سبک آزاد و راحت، استفاده از یک شلوار گشاد و راحت یا شلوارک یک تیشرت یا زیر پیراهن بلند به همراه شنل، کت، ژاکتى و جلیقه است که البته اکثر خانم‌ها در این سبک پیراهن‌هاى بلند و دامن‌های ماکسى را بیشتر ترجیح می‌دهند. به همراه این لباس‌ها در روزهای گرم می‌توانید از صندل و در روزهای سرد از چکمه و بوت استفاده نمایید. پیشنهاد می‌کنیم حتماً این استایل زیبا و آزاد را امتحان نمایید.

دستبند، گردنبند و گوشواره‌های دست‌ساز از اکسسوری‌های پرطرفدار استایل بوهو هستند که جذابیت استایل شما را دوچندان می‌کند. یکی دیگر از اکسسوری‌های پرکاربرد در این استایل کلاه‌های حصیری و بامبو بزرگ هستند که بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند از این مدل کلاه‌ها در استایل خود استفاده نمایند. البته کیف‌های یک‌طرفه مدل کیسه‌اى یا ریش‌دار‌ و همچنین کفش‌هاى ریش‌دار، منگوله‌دار و منجوق کارى شده نیز در میان طرفداران بوهو محبوبیت بسیار بالایی دارند.

آرایش مو و صورت در سبک بوهو!

در استایل بوهمین آرایش مو و صورت به شکل طبیعى و پیرو سادگی است. پیروان سبک بوهو پوست برنزه، موهاى‌ فر، بافته‌شده و موج‌دار بلند را می‌پسندند و اغلب ترجیح می‌دهند موی خود را باز بگذارند. البته مدل موهاى صاف و لخت نیز با این سبک همخوانى دارد و بسیاری از افراد از این مدل مو استفاده می‌کنند.

اما نکته مهم دربارۀ حالت موها در سبک بوهو نامنظم بودن آن‌ها است که اگر می‌خواهید استایل بوهو داشته باشید، باید به آن توجه نمایید. استفاده از سربندهای دریم کچر و مهره‌دار که همه آن‌ها دست‌ساز و نشانی از طبیعت در خود دارند در این استایل بسیار دیده می‌شود.

بوهمین چگونه سبکى مى باشد

بوهمین نوعى استایل غیر رسمى و بى قید مى باشد. از ویژگى هاى این سبک پارچه های طرحدار، مدل لباس هاى گشاد و آزاد مى باشد که شخص در آن احساس راحتى کند.

استایل بوهمین

اصل این سبک بر پایه احترام به طبعیت و محیط زیست مى باشد، بنابراین الیاف طبیعی در این سبک لباس مورد استفاده مى شود و همچنین از طبیعت براى طراحى و رنگى بندى در این سبک الهام گرفته شده است.

این سبک تاکید به آزادیخواهى دارد ، بنابراین قوانین سفت و سختى در این سبک وجود ندارد. همچنین براى ست کردن لباس ها از قوانین خاصى پیروى نمى شود ، بلکه جسورانه ، منحصر به فرد و بى تفاوت به قضاوت اشخاص دیگر می باشد .

طرحهاى لباس در سبک بوهمین پر از رنگ و طرح (گلدار و هندسى) مى باشند. معمولاً جنس پارچه ها در سبک بوهمین نازک است تا افراد در آن احساس راحتى و آزادى داشته باشند.

در این سبک لباس از پارچه هاى طرح دار، گلدار و همچنین تور و قلاب بافى استفاده مى شود. در سبک بوهمین گلدوزى، ریش، مهره، پر و منگوله براى تزیئن پوشاک از جمله لباس، کیف، کفش و اکسسورى محبوبیت دارد.

لباس کولی

مدل لباسهاى کولى وار، سنتى و محلى همگی از نشانهاى سبک بوهمین در لباس پوشیدن هستند. استفاده از لباسهاى و اجناس آنتیک (قدیمى) و همچنین دست دوم در این سبک لباس مرسوم است.

از تم رنگهاى خاکى، شترى و قهوه اى که در طبیعت به وفور مشاهده مى شوند و یادآور طبیعت هستند از رنگهاى پر کاربرد در این استایل است و رنگى هاى دیگر چون ارغوان ، خردلى، سبز و نارجى در ترکیب با این رنگهاى قرار مى گیرند.

پارچه ، اکسسورى، جواهرات، کیف و کفش صنایع دستى از فرهنگهاى غنى شرقى چون ایران، هند، مصر، مراکش، ترکیه ، آمریکا جنوبی و همچنین سرخپوست هاى امریکا با این سبک بسیار هماهنگ مى باشند و از آن ها در این مدل لباس پوشیدن استفاده مى شود.

امروزه سبک بوهمین در دنیا مُد

امروزه بوهمین در سراسر جهان بسیار پر طرفدار است و جایگاه خاصى در دنیا مد دارد. در ضمن برند هاى معرف مجموعه اى از لباس هاى براى علاقه مندان به این سبک طراحى مى کنند.

برندهاى معتبرى چون گوچى (Gucci) ، کلویى (Chloe) و ایزابل مارانت (Isabel Marant) هر ساله مجموعه های زیبا براى علاقه مندان به سبک بوهمین ارائه میدهند.

چگونه به سبک استایل بوهمین لباس بپوشید

بوهمین سبک مناسبى است، برای اشخاصى که عاشق سفر و طبعیت هستند و در ضمن به قوانین مد بی اعتنا می باشند و میخواهند از قید و بندها رها باشند.

اگر قصد دارید به سبک بوهمین لباس بپوشید، نخستین گام هماهنگ کردن کمد لباستان با این سبک مى باشد.

به یاد داشته باشید، در این سبک لباس باید با فردیت شخص که بیانگر احساسات و افکار شخص است و همچنین با طبیعت هارمونى داشته باشد.

آشنایی با تاثیر جوراب در استایل ؛ جفت دوست داشتنی چه تاثیری در استایل شما دارد ؟

در سبک استایل بوهمین لباس ها را به صورت چند لایهاى روى هم میپوشند ، که نشانگر فلسفه اصلى این سبک است، که الهام گرفته از سبک زندگى کولی ها و هیپی ها مى باشد. به این صورت که در هنگام سفر این افراد همه لباسهای خود را برای گرم کردن و اجتناب از نیاز به حمل لباس اضافی میپوشیدند.

براى مثل در این سبک یک شلوار لگینگ را زیر پیراهن بلند میپوشند و یا ژاکتى و جلیقه روى لباس بر تن میکنند.

پیراهن هاى بلند و دامن هاى ماکسى در این نوع سبک بسیار طرفدار دارد.

ادامه

آرایش مو و صورت تا حد امکان کم و طبیعى باید باشد. آرایش چشمها و لبها باید خیلى طبیعى و کم باشد.

استایل بوهمین

پوست برنزه، موهاى فر، حالت دار و بلند دقیقاً مناسب این استایل است. همچنین موهاى صاف و لخت با این سبک بسیار همخوانى دارد.

مدل موى بافته که خیلى هم منظم و مرتب نباشد (چون این سبک کمى شلخته است). استفاده از سر بند هاى مختلف مانند همچون دریم کچر (Dreamcatcher) و مهره دار در این استایل باب مى باشد.

اگر به رنگ لاک هاى متنوع و خاص علاقه دارید در استفاده آنها کاملاً آزاد هستید ، ولى به یاد داشته باشید، اصل این سبک بر سادگى و طبیعى بودن مى باشد، پس ناخنهاى بلند اصلاً مناسب این سبک نیست و همچنین ناخنهاى ساده و با رنگهاى ملایم بسیار مناسب مى باشد.

براى کامل شدن این استایل از کیف، کمر بند، اکسسورى و کلاه مناسب این سبک استفاده کنید. کیف مدل کیسه اى یا ریش دار ، صندلهاى بندار روباز و همچنین کیف و کفش ها ى صنایع دستى از جمله مدلهاىرایج و پر کار برد در این سبک مى باشند. کیف و کفش هاى ریشدار، منگوله دار ، گلدوزى و منجوق کارى شده شامل این سبک مى شوند، که نماد بارزى از سبک بوهمین هستند و در میان طرفداران این سبک بسیار محبوبیت دارند.

چطور استایل بوهمین داشته باشیم؟

رنگ­ها

یکی از مهمترین نکته ها در این سبک، پالت رنگ آن است. می­توانید از رنگ­های گرم و سرد این پالت همزمان استفاده کنید. بهترین استایل های بوهمی بین 6 تا 12 شِیدshade رنگی دارند. اما اگر سبک کلی پوشش شما مینیمال Minimal است می­توانید تعداد رنگ­ها را کاهش دهید.

-رنگ­های هم­خانواده را استفاده کنید: بطور مثال از خانواده رنگ قهوه­ای، سه رنگ کاراملی،خرمایی و نسکافه­ای را کنار چهار شِید آبی(فیروزه ای ، آبی-نقره­ای ، آبی آسمانی و آبی) بیاورید. (مطلب ما درباره رنگ­های پاییز امسال را ببینید.)

-از رنگ­های پاستلیPastel و طبیعی به اندازه رنگ­های قوی استفاده کنید.

-اگر استفاده از رنگ­های زیاد و ست کردنشان برایتان سخت است از پارچه­های پرینت شده استفاده کنید.

لباس ها

لباس­های آزاد و راحت، لباس های با پارچه طبیعی، پارچه­های دست­بافت، پرینت های شرقی در این سبک جا دارند. شاید جالب باشد که بدانید طرح بته­جقه از طرح­های محبوب در بوهواستایل است.

پارچه ها و متریال: لباس های توری، قلاب بافی شده(که هنرمندان زیادی در این زمینه در ایران داریم و شاید حتی خود شما بلد باشید.)، پارچه های با چاپ گره­ایTie-dye، جین­های زاپ­دار، و چهل تکه patchwork(بیشتر برای کیف) از پارچه­های مورد استفاده بوهمیان است.

اکسسوری

کیف­ها و صندل های بند دار و ریش دار، کیف و کفش­­های چرم، عینک­های وینتیج(به مطلب ما درباره سبک وینتیج رجوع کنید خصوصا دهه 70 میلادی)، انگشترها و زیورآلاتی که فیروزه در آن بکار رفته باشد.(که در کشور ما بهترین نوع آن موجود است.) می­توانید طرح مورد علاقه خود را به یک هنرمند صنایع دستی سفارش بدهید و یک قطعه ارزشمند داشته باشید.

استایل بوهمین

سایر اکسسوری­ها با پترن­های Pattern الهام گرفته از طبیعت را می­توانید استفاده کنید. برای مثال، چه عینکی باشید چه نباشید، فریم طبی کلاب ­مسترClubMasterRB5154 از ری بنRayban با سایه روشن قهوه­ای که روی خط ابروBrowlines را می­گیرد،(این مدل فریم امسال هم مد شده) یک عینک شیک برای تکمیل استایل شماست. یا فریم طبی گرد ری بن در مدل RB7069 که پترن پلنگی هم دارد یک آیتم محبوب در استایل بوهو محسوب می­شود.

آرایش صورت و مو: برای تکمیل ظاهر خود موهای خود را چه در حالت صاف و یا حالتدار به فرم طبیعی خود، آزاد و رها بگذارید. می‌توانید برای مدل دادن آن از بافت­های ساده استفاده کنید یا یک حلقه گل یا سربند روی موهای خود قراردهید. همچنین آرایش خود را تا حد امکان ساده و طبیعی نگه دارید. کمی هایلایترHightlighter یا برنزرBronzer به آرایش خود اضافه کنید یا حتی با استفاده از کرم پودر تیره برای خود کک و مک بگذارید. اگر به میهمانی با این سبک دعوت شدید می­توانید از برچسب­های مخصوص صورت این سبک استفاده کنید.

ایده های جذاب برای ست کردن لباس های عید با رنگ سال 1402

عینک­های آفتابی

استایل بوهو با فضاهای باز و طبیعت و خورشید عجین شده، پس عینک­های آفتابی عضو جدایی­ناپذیر این سبک است. عینک­های بوهو استایل بیشتر در رنگ­های خاکی و قهوه­ای(رنگ­های موجود در طبیعت) هستند. مثلا مدل RB3747 از برند Rayban با فریم فلزی طلایی، و خط صافی که بین دو خط ابروی عینک آمده و شِید قهوه­ای(سایه روشن ها هم از شیشه­های پُراستفاده در سبک بوهمی است.) یک عینک خیلی مناسب برای یک بوهو است.

بوهو شیک Boho Chic

این­روزها استایل بوهمین مختص کولی­های فرانسه نیست بلکه بسیاری از سلبریتی­ها و دوست­داران مُد در مراسم­های رسمی از این سبک در پوشش خود استفاده می­کنند. سبک بوهو شیک اینطور بوجود آمده است. بوهو شیک در واقع ورژن لاگژری Luxury سبک بوهمین است. بسیاری از طراحان لباس­های بسیار شیک با روحیه بوهمی طراحی می­کنند.

پیراهن­های ماکسی با نقوش شرقی، کُت های کار شده، اُورآل­های با شلوارها و آستین­های گشاد و زیورآلات با تزیینات بوهمی از آیتم های محبوب بوهو شیک است. جالب است بدانید که حتی مراسم­های رسمی بوهمی مثل کوچلا و مهمانی­هایی به این سبک، معمولا در فضای باز برگزار می­شوند.

پس عینک­های آفتابی می­توانند به کمک شما بیایند. فریم طلایی با تزیینات ظریف و جذاب در مدل DG2177 دلچه اند گاباناDolce&Gabanna همه آن چیزیست که از یک عینک بوهو می­خواهید. دلچه­اند­گابانا مدل­های جذابی در این کلاس دارد. مدل DG170B در دو مدل شید تیره و مروارید و سایه­روشن با گل­های ریز بسیار ظریف انتخاب­های عالی برای یک خانم در مراسم­های روباز است.

استایل بوهمین

و اگر کمی به عینک­های اُورسایز (از ترندهای امسال) علاقه دارید باید مدل دیگری از دلچه­ اندگابانا DG2170B را ببینید. سایه روشن و فریم گرد آن با پیراهن­ بلند و رنگ­های ­خانواده قهوه­ای عالی می­شود.

استایل بوهمین برای مردان

برای مردان علاقمند به این سبک نیز پیراهن­های آزاد و شلوارهای پارچه­ ای با نقوش هندسی-شرقی پیشنهاد می­شود. کلاه و عینک می­تواند جلوه پوشش شما را دوچندان کند. مدل RB3592 از ری بن RayBanدر چهار رنگ مختلف یک نمونه فوق­ العاده از عینک­های گرد سبک بوهو است. این عینک­ها هم برای خانم­ها و هم آقایان قابل استفاده می­باشد.

نبایدهای استایل بوهمی

اما نبایدهای استایل بوهمی که شاید به اهمیت خود آیتم­های آن باشد:

  • از به ­کار بردن تک­رنگ­ها در این استایل خودداری کنید.
  • رنگ ­های نئونیneon و مصنوعی جایی در پالت رنگی بوهمی ندارند.
  • آرایش غلیظ و خصوصا کرم­پودر سنگین این استایل استفاده نمی­شوند.

از همه­ چیز مهم­تر در استایل بوهمی، راحتی است. بطور مثال اگر لباسی نقوش شرقی دارد اما به تن می­چسبد نمی­توان آن را در بوهمین استایل به کار برد.پس این استایل را برای روزهایی که می­خواهید روح آزاد و هنرمند خود را به نمایش بگذارید یا به سفری در طبیعت می­روید فراموش نکنید.

کدام برندها در سبک بوهمین فعالیت می‌کنند؟

توجه مردم به استایل و سبک بوهمین موجب توجه برندهای مختلف پوشاک نیز شده است. به همین دلیل، برندها و کارخانجات بزرگ مد و فشن در کنار معرفی ترند لباس‌های پاییزه و زمستانه 2020-2021 به ارائه‌ی کالکشن‌های جذابی برای استایل Bohemian نیز می‌پردازند.

از جمله این برندها می‌توان به برند ایزابل مارانت و برند گوچی اشاره کرد. علاوه بر آن، برند انگلیسی مانسون نیز اخیرا وارد رقابت برای تولید لباس‌های بوهمین شده و کالکشن‌های منحصربفردی طراحی کرده است که از کیفیت مناسبی برخوردارند. لازم به ذکر است که این برند برای تهیه‌ی متریال خود از مواد اولیه‌ی تهیه شده در هندوستان استفاده می‌کند که باعث نزدیکی آن به سبک بوهمین شده است.

سبک و استایل بوهمین یکی از متفاوت‌ترین سبک‌ها در صنعت مد و فشن است که ویژگی‌های جالبی دارد. استفاده از لباس‌های گشاد و طرح‌های رنگارنگ در این لباس‌ها باعث به وجود آمدن حس راحتی و آرامش می‌شود که بسیار قابل توجه است.

همچنین به کار بردن اکسسوری‌ها مانند گردنبد، انگشتر، عینک و کیف‌های چرمی نیز جزئی جدانشدنی از سبک بوهمین است که بیشترشان از مواد اولیه‌ی طبیعی ساخته شده‌اند.

تاریخچه استایل بوهمین

استايل بوهمين بعد از انقلاب كبير فرانسه، با الهام از زندگی کولی ‌های فرانسه که اصالتاً اهل شمال هند بودند، به عنوان استايلى ضد فرهنگ يا مبارز با زندگی صنعتی پديد آمد.

استایل بوهمین

در این استایل، لباس‌‌های سنتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند؛ به طور کلی، استایل بوهو اصول مُد پیروی نمی‌کند، ترکیبی از هنر و خلاقیت است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

22 فروردین 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *