افتتاح حساب ترکیه
عناصر اصلی استایل گرانج

استایل گرانج از دل مشکلات مالی بیرون آمده است، در نتیجه هیچ­گونه تجملی در آن دیده نمی ­شود. کاملاً بدون نظم و نامرتب است و از عناصر اصلی آن می­توان به پیراهن چهار­خانه موسوم به فلانل، شلوار جین پاره، جوراب شلواری مشکی پاره شده و موهای ژولیده اشاره کرد. برای اینکه بیشتر با این سبک که اخیرا طرفداران بسیاری پیدا کرده آشنا شوید این مطلب از گروه استایل شادمگ را مطالعه کنید.

آغاز استايل گرانج

شواهد نشان می دهد که گرانج مد، اوایل دهه 1990 در ایالات متحده به خصوص سیاتل و واشنگتن، متولد شده است. جالب است بدانید که این مد به دلیل وجود مشکلات مالی در آن زمان پدید آمد. گروه هایی موسیقی راک مانند نیروانا و پرل جم از آن استفاده کردند و همین سبب محبوبیت این مد شد.

عناصر اصلی استایل گرانج

این سبک ترکیبی از عناصر پانک است که با لباس های ارزان قیمت طبقه کارگری ترکیب شده است. مانند شلوار جین و پارچه های چهارخانه ای. توسعه سبک گرانج هم چنین سبب بازگشت لباس های پاره شده، که در اوایل دهه 1980 مد بود. گرانج در ابتدا حرکتی اعتراضی نسبت به افراط و تفریط سیاست سرمایه داری در دهه 1980 بود.

اما این سبک به سرعت توسط طراحان لباس انتخاب و به یک جریان مد معروف تبدیل شد. مطلب ما در خصوص دئودورانت چیست را بخوانید.

استايل گرانج چیست؟ (grunge)

استایل گرانج (Grunge) چیست؟ شاید مشخصه اصلی این سبک، ظاهر نامرتب باشد. در بسیاری از موارد، لباس هایی برای پوشیدن انتخاب می شوند که با هم مطابقت ندارند. به عنوان مثال، ممکن است یک تیشرت آستین بلند، زیر یک زیرپوش رکابی بپوشید. روی آن نیز یک ژاکت کش باف پشمی یا ژاکت هودی استفاده کنید. نهایتاً یک پیراهن یا ژاکت چهارخانه به دور کمر ببندید.

در این سبک، رنگ های تیره مد نظر است، زیرا رنگ گرانج سیاه است. اما در سبک گرانج شیک و مدرن هم چنین می توان از رنگ های خنثی، خاکستری و رنگ های دیگری به غیر از سیاه استفاده کرد.
به طور کلی سبک گرانج سبک راحتی است. قرار نیست برای ست کردن این استایل به زحمت بیفتید. تجمل گرایی ابداً در این سبک دیده نمی شود. پس راحت باشید!

عناصر اصلی استایل گرانج

عناصر اصلی استایل گرانج چیست؟

بهتر پاسخ دهیم، می بایست با عناصر اصلی گرانج مد آشنا شویم. استایل گرانج برای آن که به پرسش پیراهن چهارخانه از عناصر بارز مد گرانج، پیراهن چهارخانه یا فلانل است. می توان آن را روی تیشرت یا زیر پیراهن آستین بلند پوشید. الگوهای چهارخانه روی این پیراهن ها معمولاً بزرگ هستند. رنگ ها مات و پارچه آن ها کمرنگ و فرسوده است.

فلانل پارچه ای پرطرفدار است که برای دوخت پیراهن چهارخانه گرانج استفاده می شود، زیرا در بسیاری از رنگ های مختلف موجود و معمولاً ارزان قیمت است. ممکن است جنس آن پشم یا پنبه باشد.

عناصر اصلی استایل گرانج

 

عنصر اصلی استایل گرانج

تصور سبک گرانج بدون تاپ­های برش­دار و تیشرت­های بلند، یا لباس­هایی که چاپ گرافیکی و الگوهای جذاب را دارند، دشوار است. هم­چنین می­توانید تیشرت دارای نقش پرچم را انتخاب کنید.

شلوار

شلوار جین یکی دیگر از عناصر مهم است. بیشتر اوقات، شلوار جین باید گشاد و پوشیده و دارای شکاف و پارگی باشد. اگر شلوار جین پاره در دسترس ندارید، می توانید شلوار جین را به عمد برش دهید یا پاره کنید. سپس به طور مکرر شسته تا زمانی که لبه های برش خورده شروع به باز شدن کند. علاوه بر این، می توانید آن ها را برای چند ساعت در سفید کننده خیس کنید، سپس آن ها را شسته و خشک کنید. این اقدام منجر به کمرنگ شدن پارچه و فرسایش بیشتر آن می شود. شلوار جین قابل استفاده برای آقایان و خانم ها است.

عناصر اصلی استایل گرانج

علاوه بر شلوار جین پارچه ای و پیراهن چهارخانه، خانم ها می توانند لباسی شبیه لباس مادربزرگ ها را بپوشند، که لباس های نخی بلند و گشاد است و اغلب دارای طرح گل است. از طرفی می توان لباس های کوتاه و لباس های عروسکی کودکانه را با جوراب شلواری یا شلوار استرچ پاره شده ست کرد. دامن های تارتان (نوعی دامن مردانه) یکی دیگر از گزینه های خوب، هم برای خانم ها و هم آقایان است.

کفش های استايل گرانج

در ادامه مقاله استایل گرانج پسرانه و دخترانه به توصیف کفش های گرانج می پردازیم. جای کفش پاشنه دار کفش های راحتی را انتخاب کنید! سبک گرانج سبک راحتی است. چکمه های جنگی می توانند در ایجاد ظاهری شیک و گرانج کمک کنند.

پیشنهادات جذاب برای داشتن یک استایل تابستانی شیک و خنک

کفش های گرانج به طور معمول از کفش تنیس یا چکمه های رزمی فرسوده است، که هم برای خانم ها و هم برای آقایان قابل استفاده است. کفش هرچه بیشتر فرسوده باشد، برای استايل گرانج مناسب تر است. در صورت استفاده از این کفش ها، جوراب ساق بلند یا جوراب شلواری پاره شده یا جوراب زانو رنگی انتخاب مناسبی است.

آرایش و اکسسوری ها

در این بخش به استایل گرانج دخترونه بیشتر می‌پردازیم. مدل های گرانج زن و مرد معمولاً نامرتب و حتی لنگان هستند. موها معمولاً بلند، باز و چرب هستند. ممکن است به نظر برسد که طی چندین روز شانه نشده اند یا شسته نشده اند. موها کاملاً حالت طبیعی خود را دارند، بدون هیچ آرایش خاصی! موهای سفید یا رنگ شده نیز یکی از عناصر رایج است. معمولاً موها متناسب با ظاهر نامرتب، غیر یکنواخت رنگ شده اند.

عناصر اصلی استایل گرانج
به جز کلاه بیس بال یا کلاه های باقلایی (نوعی کلاه)، کلاه ها به ندرت در تیپ گرانچ استفاده می شوند.
چرم نیز در همه اشکال به جزئیات اساسی در سبک گرانج تبدیل شده است. این جزییات می تواند کت چرمی، چکمه چرمی یا دامن چرمی در تیپ گرانج دخترونه باشد.

جواهرات استایل گرانج

جواهرات واقعاً در این سبک جایی ندارند، اگرچه بعضی اوقات از قطعات ساده گوتیک یا مچ بند چرمی استفاده می شود.
آرایش گرانج نیز آرایش سبکی است یا اصلاً وجود ندارد. میکاپ آن اغلب با خط چشم مشکی و ریمل مژه و ابرو، با ظاهری لکه دار و مهتابی است، گرانج نیازی به برق یا سایه چشم ندارد، در صورت استفاده از سایه، سایه های تیره استفاده می شود. هم چنین از رژهای مات شرابی تا قهوه ای تیره استفاده می شود.

به طور کلی در گرانج مد، استفاده از هر عنصری که تجمل محسوب شود، اجتناب می­شود. زیرا سبک، سبک سادگی و راحتی است.

نگرش گرانج

کنار هم قرار دادن یک ظاهر گرانج معمولاً ارزان است. زیرا کل فلسفه سبک، پیرامون لباس و لوازم ارزان قیمت است. برخلاف بسیاری از گرایش های دیگر مد، به نظر می رسد هیچ عنصر ثابتی به غیر از پیراهن چهارخانه در سبک گرانج وجود ندارد. در واقع اغلب هر نوع لباسی که بتواند به ظاهر جلو ه ای نامرتب دهد، کافی است.

عناصر اصلی استایل گرانج

گرانج استایل چیست؟

در پاسخ به سوال : گرانج استایل چیست؟ باید بگوییم: به طور سنتی، گرانج مد دارای یک نگرش است و آن این است که ظاهر اغلب تاریک و پریشان است، این نشان می دهد که فرد به فکر شیک پوش بودن یا صرف هزینه های زیاد برای ظاهر خود نیست. لباس غال با ارزان، فرسوده و نامناسب است. زیرا احتمالاً این لباس از فروشگاه های ارزان فروشی خریداری شده یا از دوست خود قرض گرفته شده است.

این سبک هم چنین بازتابی از وضعیت ضعیف مالی است که نسلی از جوانان در شمال غربی اقیانوس آرام در اوایل دهه 1990 با آن روبرو شده اند.

سبک گرانج سبک فردیت است، طرفداران گرانج همیشه از صرف وقت زیاد برای و آرایش و آراستگی که قالب جامعه را می شکند، پرهیز می کنند. آن ها قطعات جدیدی را با سبک های قدیمی می آمیزند و با این کار از بروز مشکلات سرمایه داری جلوگیری می کنند.

عناصر اصلی استایل گرانج

گرانج مد در مرور زمان

سبک و تیپ گرانج که با نوازندگان محبوب راک اند رول در ارتباط بود، به سرعت توسط طراحانی مانند مارک جیکوبز و آنا سوئی که مدهای سطح بالا را بر اساس شکل ظاهری طراحی کردند، انتخاب شد.
به مرور زمان گرانج به جای قرار گرفتن در فروشگاه­های صرفه جویی و در رده کالاهای ارزان قیمت، به چیزی تبدیل شد که در بوتیک­های گران قیمت فروخته می­شد. هم چنین از ابریشم به جای پنبه برای جنس پارچه­ها استفاده شد، اما شلوار جین پریشان، جوراب شلواری پاره شده و پیراهن چهارخانه هم­چنان باقی ماند.

مد گرانج در اواسط دهه 1990 محبوبیت کمتری پیدا کرد، به ویژه با بهبود اوضاع اقتصادی، لباس ارزان پوشیدن دیگر برای بسیاری از افراد ضرورتی نداشت.

دوس داران مد و لباس؛ تابستان و بهار ، هوایی گرم و گاهی همراه با نسیم های خنک ، فصولی که سرشار از رنگ و گرمی و نشاط است. دست این نشاط و رنگارنگی از دامان البسه تابستانه دور نمانده و به همین خاطر شاید یکی از لذت بخش ترین کارها خریداری و به تن کردن لباس های تابستانه است. شما میتوانید با خواندن مقاله “۱۶ مدل تونیک دخترانه ” بهترین انتخاب را داشته باشید.

بهترین استایل مخصوص پلاس سایز + ایده هایی مهم برای سایز بزرگ ها !

عناصر اصلی استایل گرانج

کسانی که استايل گرانج را انتخاب میکنند به شدت به راحتی خود اهمیت می‌دهند، اگر هنوز در انتخاب برند مناسبی برای لباس راحتی خود انتخاب نکرده اید.

گرانج مد

امروز گرانج برگشته است ، اما کاملاً یکنواخت نیست. به همین ترتیب ، آسان است که سبک مورد علاقه خود را انتخاب کرده و با استعداد شخصی فراوان در این استایل گرانج تغییر به وجود آورده تا قابل استفاده در دنیای امروز کنید.

گرانج دهه 90

اگرمتوجه شدید که هیچ جایگزینی برای نسخه اصلی وجود ندارد و دوست دارید نسخه اصلی گرانج را امتحان کنید خیلی هم خوب است.تمام کاری که باید انجام دهید این است که به روح سرکش خود کانال بزنید. شلوار جین پاره شده ، کت های متالیک ، لباس های گشاد و طرح های خاص فقط آغاز این ظاهر است.

دهه 80 گرانج

گرچه ممکن است گرانج باعث شود شما بلافاصله به دهه 90 فکر کنید، این سبک از دهه 80 شروع شد . گرانج که به طور ارگانیک در مخالفت با افراط و تفریط مادی گرایانه این دهه ایجاد شده بود ، گزینه جایگزینی را برای زنان و مردان ارائه داد.

این سبک که از مد پانک الگو می گرفت، اغلب شامل تی شرت های بلند، شلوارهای سنگ شور و شلوار جین مام استایل، تاپ های کراپ و کت های دوچرخه سواری چرمی بود. فلانل نیز بخش عمده ای از این مد بود و زیبایی غیر معمولی را برای آن فراهم کرد.

عناصر اصلی استایل گرانج

گرانج ملایم

با بازگشت مد گرانج شاهد تولد گرانج ملایم بودیم. این زیر ژانر به زیبایی گرانج را نمایش می دهد اما آن را با تأثیرات مدرن برای ظاهر سبک تر آمیخته است. به همین ترتیب ، این ظاهر برای هر کسی که بخواهد این مد را بدون تغییر کل کمد لباس خود امتحان کند، مناسب است.

رای دستیابی به یک لباس گرانج ملایم و شیک، فقط موارد ضروری و جزئیات زیبایی گرانج مانند پارچه چهارخانه و جین پاره شده را با ظاهری امروزی مخلوط کنید. نتیجه یک لباس شیک با شورشی کلاسیک خواهد بود.

پاستل گرانج

اگر سبک شما بیشتر به حالت سنتی زنانه متمایل است، ممکن است بخواهید یک ظاهر گرانج پاستلی را امتحان کنید. این ظاهر منحصر به فرد، طرح های گرانج را با ظاهر ملایم رنگ های پاستلی مخلوط می کند. با کمتر مشکی و بیشتر صورتی ، آبی ، زرد و بنفش، این سبک مد سبک تر و از شدت کمتری برخوردارمی شود.

عناصر اصلی استایل گرانج

فقط لباس هایی به سبک دهه 90 با ارجاعات گرانج در رنگ های پاستلی شیک انتخاب کنید. همچنین، سعی کنید موهای خود را به رنگ پاستلی دوست داشتنی درآورید.

گرانج ناز

گرچه ممکن است گرانج نشان دهنده ظاهری نامرتب و خشن باشد، اما امروز می تواند ظاهر بسیار جذابی باشد. در واقع، ایجاد گرانج که زیبا باشد با لباس مناسب به طرز شگفت آوری آسان است. برای انجام دادن یک سبک شیرین و در عین حال خشن، باید انتخاب لباس را در نظر بگیرید.

لباس اسکیت بازی با لباس تیره ، پیراهن چهارخانه یا لباس تی شرت بلند کاملاً کار خواهد کرد. سپس، فقط کافی است آن را با یک ژاکت چرمی برش خورده و یک کیف چهارخانه برای یک سبک خیره کننده در آخر هفته

عناصر اصلی استایل گرانج

ایندی گرانج

اگر می خواهید به یک جشنواره یا کنسرت بروید، یک لباس گرانج ایندی می تواند یک انتخاب عالی باشد. ظاهر منحصر به فرد نسخه مدرن تر و ساده تری از گرانج است. اگرچه هنوز همان زیبایی بدون دردسر را ارائه می دهد ، این سبک همچنین دارای جزئیات قدیمی و منابع موسیقی جایگزین است.

شما به راحتی می توانید این ظاهر را از آن خود کنید، برای دستیابی به یک مجموعه ایندی گرانج بدون نقص، شلوارهای کوتاه ، کت های جین بزرگ ، تی شرت های گشاد ، چکمه ها و کوله پشتی های کوچک را به عنوان لوازم مورد علاقه خود در نظر بگیرید.

کفش های گرانج

برای ایجاد لباس کامل گرانج ، نمی توانید کفش را فراموش کنید. کفش های گرانج بزرگ و تخت هستند. بنابراین، کفش های پاشنه بلند را کنار بگذارید و با دکتر مارتنز، Converse یا Vans ، چکمه های جنگی ، کفش های راحتی ، صندل های صاف و راحتی خود استایل خود را تکمیل کنید.

آرایش گرانج

وقتی نوبت به آرایش گرانج می رسد، دو روش وجود دارد. شما می توانید برای ظاهری جسورانه و در عین حال ملایم، آرایش کنید یا آن را به شدت برای یک سبک بیانیه قوی استفاده کنید.

جدیدترین مدل مانتو تابستانی ۱۴۰۲ که تن کمتر کسی خواهید دید !

اگر آرایش را انتخاب می کنید ، حتماً با رژ لب قرمز،زرشکی، شرابی یا شکلاتی ظاهری چشمگیر ایجاد کنید. سپس ، با خط چشم ضخیم و سایه پررنگ و مژه های ریمل زده، ظاهر خود را کامل کنید.

مدل موی گرانج

انتخاب مدل موی گرانج بهانه ای عالی برای به هم ریخته و نامرتب بودن موها است. از آنجا که موهای گرانج اصولا کثیف و کمی چرب به نظر می رسند، نیازی به شستن مداوم و مرتب بودن و مدام آرایشگاه رفتن ندارید.

عناصر اصلی استایل گرانج

در عوض ، اجازه دهید موهای شما با ظاهر طبیعی باقی بمانند. اگر شما هنوز هم می خواهید هیجان بیشتر به استاتیلتان اضافه کنید، یک رنگ منحصر به فرد انتخاب کنید یا موهایتان را چتری بزنید.

گروه های گرانج

برای تکمیل غوطه وری خود در مد گرانج ، فراموش نکنید که لیست پخش کاملی را با حضور گروه هایی که برای اولین بار این سبک را ایجاد و تحت تأثیر قرار داده اند، ایجاد کنید. گوش دادن به آهنگ های نیروانا ، Soundgarden و Pearl Jam مطمئناً به شما کمک می کند تا الهام بگیرید.

نکات سبک گرانج

موارد و جزئیات کلاسیک گرانج را مانند پیراهن های چهارخانه ، شلوار جین پاره شده و سایه های بزرگ در کمد لباس خود بگنجانید.

عناصر اصلی استایل گرانج
لایه های سنگین را بپذیرید و نگذارید که اجناس با هم درگیر شوند.
ظاهر خود را با کفش های مورد تایید گرانج مانند چکمه های جنگی ، خزها، کفش های ورزشی و صندل های سکویی کامل کنید
با لب های پررنگ و چشمان دودی ، یک ظاهر آرایش گرانج ایجاد کنید.
با انتخاب موی طبیعی حالت گرفته یا موی چتری و رنگ های خاص مدل مویی منحصر به فرد برای خود بسازید.

چگونه به استایل گرانج لباس بپوشیم؟

حال که با استایل گرانج آشنا شدید اگر قصد دارید از این استایل استفاده کنید باید قواعد آن را نیز رعایت کنید تا مانند یک حرفه‌ای در استایل گرانج ظاهر شوید.

عناصر اصلی استایل گرانج

1. در تیپ و استایل گرانج چند لایه و ژولیده لباس بپوشید

در ابتدا باید بدانید که در استایل گرانج لباس‌ها اتو کشیده و مرتب نیست و مهم‌ترین بخش استایل گرانج پوشدن لباس‌های بدون خط اتو و چروکیده است. همچنین برای آن که استایل گرانج خاصی داشته باشید باید لباس‌های چند لایه بپوشید. به عنوان مثال شما باید یک سوئیشرت را به همراه یک پیراهن یا یک بارانی ست کنید تا بتوانید استایل گرانج داشته باشید.

عناصر اصلی استایل گرانج

2. در تیپ و استایل گرانج جنسیت مهم نیست

اگر قصد دارید استایل گرانج داشته باشید باید بدانید که آیتم‌های لباس نقشی در تعیین جنسیت ندارند و شما می‌توانید هر لباسی را انتخاب کنید. به طور کلی گرانج یک استایل ساده است به همین منظور در طراحی لباس‌های گرانج برجستگی اندام‌ها، سیلوئت‌های واقعی و انحناهای اندامی مد نظر نمی‌باشند.

3. چند رنگی لباس‌ها و اور سایز بودن آن‌ها در استایل گرانج

در استیل گرانج برای لباس از رنگ‌های خنثی و برای اکسسوری‌ها از رنگ‌های شارپ و جیغ استفاده می‌شود. اور سایز بودن لباس‌ها یکی دیگر از مواردی هستند که شما باید آن را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال شما باید 2 تا 4 سایز لباس بزرگ‌تر از سایز خود انتخاب کنید تا استایل گراج داشته باشید.

4.اصول کفش پوشیدن در استایل گرانج

در استایل گرانج باید به سراغ کفش هایی همچون کفش های اسکینر و نظامی بروید تا اشتایلس به دور از استایل تجملاتی داشته باشید.

عناصر اصلی استایل گرانج

5.اکسسوری و تیشرت های مناسب استایل گرانج

در این استایل بیشتر از تیشرت هایی گشاد که بر روی شان تصویر و نوشته حک شده است استفاده میشود. برای شلوار هم از شلوار های فاق بلند یا مام استایل به همراه پیراهن های چهارخانه استفاده میشود.

همچنین اکسسوری در این استایل، گردنبند های فلزی ساده، گوشواره های جلقه ای، کمربند های چرمی ساده، جوراب های رنگی و کلاه های بافتنی میباشند.

6. آرایش در گرانج

در این استایل شما میتوانید از دو آرایش متفاوت استفاده کنید. با یک آرایش میتوانید ظاهری جسورانه و ملایم داشته باشید و یا آرایشی داشته باشید که کاملا نشان دهد شما بسیار قوس هستید. برای رژ در این آرایش باید از رنگ های قرمز، شرابی و شکلاتی کمک بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

2 شهریور 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *