افتتاح حساب ترکیه
تقویت اعصاب

با وجود مشکلات و تنش هایی که این روزها در زندگی همه وجود دارد داتشن اعصابی راحت و آرام به آرزو تبدیل شده است. گروه موفقیت شادمگ به شما کمک خواهد کرد که راههای تقویت اعصاب را یاد بگیرید تا بتوانید همزمان با زندگی مدرن آرامش هم داشته باشید.

آرامش اعصاب با خوردن غذاهای مناسب

نقش تغذیه در اعصاب و روان بسیاری از مواد مغذی مثل ویتامین ها و مواد معدنی به صورت مستقیم عملکردهای ذهن و قدرت های شناختی که به Cognitive performance مشهورند، تاثیر می گذارند.

گاهی دیده اید وقتی روی ناخن ها لکه های سفید پیدا می شود، برخی می گویند حتما کلسیم یا روی بدن کم شده؟ یا گاهی موها ناگهان سفید می شود و فکر می کنیم حتما ویتامینی در بدنمان کم شده؟

همان طور که کمبود ویتامین ها و املاح معدنی بر قسمت های مختلف جسم تاثیرگذار است، سلامت روان را هم تحت تاثیر قرا رمی دهد؛ نمونه بارزش کمبود عنصر آهن در بدن است که باعث کم خونی می شود و در نتیجه آن فرد مدام خسته، کسل، بی حوصله و عصبی خواهدشد.

به همین ترتیب سوءتغذیه می تواند سلامت روان شما را به خطر بیندازد و باعث بروز انواع و اقسام بیماری ها و اختلال های روانی شود.

کمبود ویتامین B از دلایل عمده بی اعصابی

می توان گفت قدیمی ترین ویتامین هایی که در دانش بشری و دانش تغذیه وجود دارد، ویتامین های گروه B هستند؛ ویتامنی های B1، B2، نیاسین یا B3 و… البته در حال حاضر فرم های شیمیایی مختلفی از این ویتامین ها شناسایی شده اند؛

برای مثال فرم اسیدی نیاسین، اسید نیکوتینیک است و فرم آمیدی آن اسید نیکوتین آمید. یا ویتامین های دیگر مثل B12 و فولیک است که کمبودشان می تواند بر عملکردهای مغزی موثر باشد و ممکن است باعث افسردگی های شدید شود.

اما غیر از ویتامین ها که قدیمی ترین ها هستند، بین املاح، کمبود حاشیه ای آهن می تواند باعث مخدوش شدن عملکردهای ذهن شود. تمرکز را به شدت کاهش دهد و در درازمدت حتی باعث کاهش توانایی های هوش شود.

ویتامین B فاکتور دیگری است که کمبودش باعث به هم ریختن اعصاب و به اصطلاح از کوره در رفتن میشود ، بهتر است که بدانیم کمبود ویتامین B اصلی ترین عامل ایجاد افسردگی است.

مواد غذایی که ویتامین B به وفور در نوع های مختلف در آن یافت می شود:

  • جوانه گندم و جو، غلات و نان سبوس دار، جگر و انواع گوشت
  • دانه آفتابگردان و بادام زمینی و نان های سبوس دار
  • جگر گاو، موز, برگه آلو، گوشت گاو و آب پرتقال

بدن ما برای داشتن اعصابی آرام به این چهار ماده ی غذایی احتیاج دارد:

آدنین، تیامین، سیتوزین، گوآمین که همانطور که حتما اکثر شما میدانید این چهار ماده در گوشت ها مانند گوشت گوساله یا گوسفند ،جگر، مغز و قلوه وجود دارد.

خواص مفید گوشت برای حفظ آرامش اعصاب

مستندات علمی موجود هم نشان دهنده بروز مشکلات مربوط به کموبد اسیدهای چرب امگا3 در افراد است .

تقویت اعصاب

از این میان می توان به اختلال های دوقطبی، بیماری های اوتیسم و همین طور افسردگی های شدید یا افسردگی های دوران بارداری اشاره کرد. پس به مقدار کافی گردو، ماهی و میگو، تخم کدو و تخم کتان مصرف کنید.

منبع امگا3 در ماهی هایی مانند ماهی آزاد، قزل آلا، تن و شاه ماهی تعریف می شود. در گیاهان هم روغن های سویا، آفتابگردان، دانه کتان و گردو، فندق و کنجد حاوی امگا3 هستند.

علاوه بر این، مواد غذایی غنی شده با امگا3 مانند برخی از نان ها، آبمیوه ها، روغن ها و تخم مرغ مرود توصیه متخصصان تغذیه است.

تاثیر آجیل ها روی آرامش اعصاب

این خوردنی های خوشمزه با داشتن مقدار قابل توجهی زینک – ویتامین ب – سلنیوم و آنتی اکسیدان ها برای مقابله با استرس قدرتمند عمل می کنند.

نقش آب گیلاس در آرامش اعصاب

این آبمیوه در تحقیقات بهترین نتیجه را برای ایجاد آرامش و مقابله با استرس را داشته است.

حفظ آرامش اعصاب با روغن نارگیل

از بخش زیبایی روغن های گیاهی که عبور کنیم به بخش آرامش روانی و رهایی از استرس با این روغن ها خواهیم رسید. روغن نارگیل قند خون را متعادل میسازد و آرامبخش است.

قهوه برای آرامش اعصاب

قهوه بنوشید تا آرامش کسب کنید. کافئین موجود در قهوه بدن را در مسیر ضد استرس قرار می دهد.

آرامش اعصاب با استفاده از موز

میوه ای که همانند نرمی اش روح را نرم می کند و یک خوردنی ضد استرس محسوب می شود.

آرامش اعصاب با خوردن توت های آبی و قرمز

مثل اینکه قرار است هرجا صحبت از خوردنی های مفید باشد نان بلوبری ها و توت های جنگلی هم برده شود. این خوردنی های خوشمزه به کاهش و ذفع مواد اضافی در بدن سرعت می بخشند و حس سرزندگی به بدن می بخشند.

تاثیر آواکادو در روند آرامش اعصاب

این میوه معروف به میوه ی ضد چاقی است که البته با داشتن انتی اکسیدان ها برای سلامت روان و کاهش استرس نیز تجویز می شود.

آرامش اعصاب با مصرف سیب زمینی

فیبر و ویتامین های موجود در سیب زمینی برای تقویت بدن در مقابل استرس لازم است.

مصرف فلفل سیاه برای حفظ آرامش اعصاب

فلفل سیاه با افزایش متابولیسم بدن و تقویت اعصاب مرکزی و بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن سدی محکم در برابر استرس است.

مزایا تخم مرغ در آرامش اعصاب

تخم مرغ سرشار از پروتئین و آنتی اکسیدان سلنیوم و.. است که با کاهش انسولین استرس را کاهش می دهد.

فواید کلم بروکلی برای آرامش اعصاب

این کلم سبز رنگ ضد سرطان و چاقی است و مواد معدنی موجود در ان ضد استرس هستند.

تاثیر آلو در آرامش اعصاب

یک میوه ی خوش مزه برای زیبایی و آرامش اعصاب.

آرامش اعصاب با شیر و لبنیات

شیر از آنجایی که حاوی تریپتوفان می باشد (تریپتوفان در ساخت سروتونین نقش دارد) باعث تسکین و آرامش مغز می شود.

سروتونین علاوه بر احساس آرامش، باعث خواب عمیق و راحت هم می شود ، اگر بدن شما قادر به هضم لاکتوز موجود در شیر نیست، از شیرهای بدون لاکتوز استفاده نمایید

دلایل شکست در کسب و کار و راهکار های تضمینی جلوگیری از شکست

روغن زیتون برای آرامش اعصاب

روغن پرخاصیت که آرامش اعصاب و روان بخشی از فواید آن است.

ویتامین دی در آرامش اعصاب

می گویند 80 درصد ایرانی ها با کمبود ویتامین D روبرو هستند اما شما سعی کنید جزئی از این جمعیت وسیع نباشید چون کمبود ویتامین D با بروز بیماری های خطرناکی از جمله اماس و نیز اختلال در عملکردهای ذهنی، افسردگی و… در ارتباط است.

ویتامین D نه تنها بر قسمت عمده عملکردهای مغزی و ماهیچه ای موثر است بلکه بروز بیماری ام اس، ضعف عضلانی، فیبرو میالژیا و آرتریت روماتوئید که بیماری های سیستم ایمنی هستند، همچنین همه بیماری هایی که به نوعی با ضعف سلسله اعصاب مرکزی، سیستم ایمنی و بافت ماهیچه ای در ارتباط اند با کمبود ویتامین D در ارتباط هستند.

تقویت اعصابهمچنین کمبود روی و ویتامین A می تواند باعث بروزاختلال در عملکردهای ذهن شود. همان طور که گفته شد، افسردگی از راه های مختلفی بروز می کند .

محققان دانشگاه ایران با آزمایش روی گروه های گیرنده ویتامین D و گروهی که فقط پلاسیبو (دارونما) مصرف می کردند، ثابت کردند گروهی که ویتامین D بیشتری دریافت کردند، به اختلال های روانی کمتری دچار شدند.

همچنین افرادی که دچار افسردگی بودند با مکمل یاری و دریافت دوزهای مصرفی روزانه ویتامین D به درمان شان کمک شد و سطح سلامتشان ارتقا یافت.

یادتان باشد بیش از 80درصد ویتامین D از طریق مواجهه با نور آفتاب تامین می شود و 15-10 دقیقه قرارگرفتن روزانه بدن در مقابل نور بی واسطه خورشید می تواند نیاز 2 هزار واحدی به این ویتامین موثر را تامین کند.

نقش مواد غذایی همچون غلات و برخی سبزی ها و میوه ها، کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر، ماهی ساردین و گوشت قرمز و قارچ در این فرآیند فقط 20درصد اعلام شده است. پس از نور افتاب کمک بگیرید.

پنج راهکار برای تقویت اعصاب

راهکار اول: نفس عمیق

یکی از درجه یک ترین و تاثیرگذار ترین تکنیک هایی که برای کاهش اضطراب و نگرانی بسیار توصیه می شود، تمرین تنفس عمیق است.

زمانی که ناراحت، نگران و یا مضطرب هستید، نفس کشیدن شما تند تر می شود و نفس های کوتاه و پشت سر هم را تجربه خواهید کرد. با این حرکت پیامی که به مغز شما ارسال می شود، همان نگرانی و اضطراب است.

به همین دلیل بهترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که همین رویه فیزیکی را تغییر دهید و به تعبیری مغز خود را گول بزنید. چگونه؟

با نفس عمیق کشیدن به تقویت اعصاب تان کمک کنید. برخلاف آنچه که بدن شما طلب می کند، رفتار کنید.

یعنی به جای نفس های کوتاه و پشت سر هم، سعی کنید نفس های عمیق و آرامی داشته باشید و برای ده الی بییست بار این کار را انجام دهید. با این کار، پیامی که به مغز شما ارسال می شود، آرامش است.

تکنیک های تنفسی

تکنیک های تنفسی زیادی برای این کار وجود دارد، که یکی از آن ها تنفس سه بخشی است. این روش از تنفس عمیق یکی از متداول ترین و تاثیرگذار ترین روش های کنترل اضطراب و نگرانی به کمک تنفس عمیق است.

در این روش باید یک نفس عمیق بکشید، چند ثانیه (حدود دو الی سه ثانیه) نفس خود را حبس کنید و در نهایت به آرامی و با دقت و توجه کافی که بدن خود و خالی شدن هوا از ریه های تان دارید، نفس تان را بیرون دهید و یا عمل بازدم را انجام دهید.

تقویت اعصاب

هرچه بیشتر این تنفس را تمرین کنید، تاثیر آن را هم محسوس تر خواهید دید. در ضمن بعد از مدتی می توانید دامنه تنفس عمیق خود را بیشتر و بزرگتر کنید.

برای مدت زمان بیشتری نفس تان را حبس کنید با این کار هم شش های خود را تقویت کرده اید و هم از تاثیر گذاری بیشتر تنفس عمیق روی اعصاب تان بهره مند شده اید. پس یکی از روش های ارزشمند تقویت اعصاب، توجه به تنفس عمیق و تمرین آن است.

راهکار دوم: عصبانیت، خشم و نگرانی خود را بپذیرید

یکی از مهمترین گام های دست یابی به آرامش و به تعبیری تقویت اعصاب ، پذیرش ناراحتی، خشم و اضطراب در خودتان است.

تا زمانی که خودتان را قانع نکرده باشید که ناراحت و عصبی هستید، نمی توانید برای درمان آن هم اقدامی کنید.

به خودتان اجازه دهید که باور کنید، عصبی و ناراحت و یا خشمگین هستید. وقتی این موضوع را در خودتان بپذیرید، خیلی راحت تر می توانید برای کنترل آن اقدام کنید.

زمانی که به این پذیرش رسیدید و آزادانه به خودتان اجازه اقرار دادید، میزان خشم و عصبانیت در شما کاهش پیدا می کند و در ضمن با آگاهی بیشتری می توانید خودتان را در شرایط مشابه کنترل کنید و احساسات تان را مدیریت کنید.

راهکار سوم: افکارتان را به چالش بکشید

بخشی از ناراحتی ها، اضطراب و نگرانی های ما ناشی از افکاری است که در ذهن مان می گذرد. این افکار معمولا سناریو های بدی هستند که احساس بدتری را به ما القا می کنند.

مراقب شرایط “چه می شود اگر …” باشید. اگر در دام این این افکار قرار بگیرید، ممکن است به این راحتی ها نتوانید اعصاب خود را کنترل کنید.

مرور افکار

برای مثال ممکن است مدام در ذهن خود این افکار را مرور کنید.

“چه می شود اگر کارم را از دست بدهم؟”، “چه می شود اگر نتوانم با او به سازش برسم؟” یا “چه می شود اگر نتوانم همسر خوبی برای او باشم؟”. این سوالات فقط و فقط ذهن شما را درگیر و ذهن تان را تخریب می کند.

وقتی چنین افکاری به ذهن شما خطور کرد، لحظه ای درنگ کنید و سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

آیا اصلا چنین اتفاقی رخ می دهد ؟ این یک فکر آزار دهنده است؟ آیا تا به حال این اتفاق برای من افتاده ؟
بدتر از این چه می تواند باشد ؟ می توانم آن را مدیریت کنم؟

بعد از پرسیدن این سوالات از خودتان، زمان آن رسیده است که افکارتان را به چالش بکشید و آن ها را به افکار مثبت تغییر دهید.

تقویت اعصاب

به جای اینکه بگویید : نمی توانم روی این پل راه بروم، اگر زلزله بیاید چه؟ اگر داخل آب افتادم چه؟” به خودتان بگویید: “افرادی هستند که هر روز از روی این پل عبور می کنند و هیچ وقت داخل آب نیافتاده اند”. با همین تمرین ساده می توانیم به سادگی بسیاری از موقعیت های اضطراب آور را برای خودمان آرامبخش تر کنیم…

فواید دوستی رو بدونيد و با اين ملاک ها دوست خوب پيدا كنيد !

راهکار چهارم: نگرانی و خشم خود را رها کنید

خشم احساسی خود را با ورزش کردن و یا پیاده روی تخلیه کنید. بعد از یک روز کاری پر تنش خود به جای اینکه با چهره ای عبوس و گرفته وارد منزل شوید، بیست دقیقه پیاده روی کنید و یا بدوید، در بهترین حالت توصیه ما رفتن به باشگاه است. مطمئن باشید با این کار خیلی ساده به آرامش زیادی خواهید رسید.

مطمئن باشید اگر این کار را انجام ندهید، خشم تان را ممکن است به شکل های بدتری تخلیه کنید. مثل اینکه دندان های تان را روی هم بفشارید، یا روی میز کارتان مشت بکوبید و یا بر سر فرزندان تان داد بزنید.

همه این موارد را با یک پیاده روی ساده می توانید تخلیه کنید. به هر حال شما اگر بعد از روز کاری سخت تان ورزش کنید یا به پیاده روی بروید، روز تان را با آرامش به پایان می رسانید و برای داشتن شبی آرام در کنار خانواده تان آماده می شوید، پس این فرصت آرامش را از خود و خانواده تان دریغ نکنید.

راهکار پنجم: مسیر آرامش را در خودتان نظاره گر باشید

برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، لازم است که تمرینات راه کار اول، یعنی تنفس عمیق را به خوبی فرا گرفته باشید. بعد از اینکه نفس عمیق کشیدید، چشمان خود را ببندید و خود را در مسیر آرامش تصور کنید.

خودتان را در یک موقعیت آرامبخش تصور کنید، مانند: کنار ساحل، روی ابرها، در باغی زیبا، در حال تاب سواری کردن و یا هر چیز دیگری که شما را آرام و خوشحال می کند.

زمانی که بتوانید خود را در وضعیت آرام و خوشحال ببینید، این باور به شما القا می شود که واقعا شما آرام هستید. مجددا چند نفس عمیق بکشید (با همان توضیحاتی که در راهکار اول عنوان کردیم) و به آرامی چشمان خود را باز کنید.

بدن خود را در وضعیت آرامی قرار دهید و تصور کنید که بدون استرس و نگرانی در همان موقعیت قرار گرفته اید. با ایجاد تصویر ذهنی از آن شرایطی که دوست دارید، این پیام دلچسب را به مغز خود ارسال می کنید که زمان آرامش است.

در این میان می توانید روی گوش دادن به موسیقی های آرامبخش و لذت بخش هم حساب باز کنید. موسیقی هم یکی از بهترین ابزار ها برای تقویت اعصاب به حساب می آید و به کمک آن می توانید ذهن خود را از افکار مزاحم و آزار دهنده نجات دهید.

بنابراین با گوش دادن به موسیقی می توانید جهت تمرکز خود را هم تغییر دهید و کمتر درباره موقعیت اضطرابی و تنش زا و یا احساساتی نظیر خشم و غضب فکر کنید. این ها راهکاری برای تقویت اعصاب بود.

بوییدن برای آرامش اعصاب

تنها خنده نیست که دوای استرس و اضطراب است بلکه گاهی بو‌ها هم در این زمینه جادو می‌کنند. بایستید و بو کنید! برخی بو‌ها می‌توانند حالات و احساسات منفی درون ما را تغییر دهند.

حتما شما هم موافقید که عصبانی بودن آن هم وقتی مشغول بو کردن گلی هستید، کار خیلی سخت و دشواری است. یک گلدان پر از گل‌های محبوبتان را نزدیک میز کار قرار دهید و هرگاه احساس خستگی کردید سراغ آن‌ها بروید و با لذت بویشان کنید.

بوییدن وانیل

برای کنترل و درمان استرس بسیار مفید است. بوییدن وانیل که به عنوان یکی از گیاهان دارویی بسیار خوشبو در جهان شناخته شده است، تأثیر زیادی در کاهش استرس دارد.
بوییدن وانیل تأثیر زیادی در کاهش استرس، کنترل ضربان قلب و همین طور تسکین اضطراب در بیماران داشته است.

کرم‌های خوشبو استفاده کنید. فقط چند ثانیه طول می‌کشد تا مقداری لوسیون خوشبوی اسطوخودوس، برگ چای یا هر گیاه معطر و آرامش‌بخش دیگری را روی کف دستتان بریزید و انگشت‌هایتان را به هم بمالید. این بوی ملایم و لطیف می‌تواند سطح استرس و نگرانی شما را کاهش دهد.

بوئیدن سیب تازه به خصوص در صبح در شما امیدواری را افزایش می‌دهد. همچنین سبب کاهش فشار خون شده و موجب آرامش اعصاب می‌شود.

بوییدن یک لیموی تازه می‌تواند به کاهش ترشح هورمون‌های استرس در بدن کمک کند.

بوی خوش قهوه را هم از دست ندهید. همین حالا به آشپزخانه بروید و قهوه با شیر درست کنید و بوی خوشش را احساس کنید، چون بوی قهوه هم می‌تواند به کاهش هورمون‌های استرس کمک کند.

بوییدن گلاب و اسپری کردن آن روی صورت یا در فضای خانه، عطش را تا حدی رفع می‌کند، تقویت کننده قلب و آرامش اعصاب بوده و احساس گیجی و خواب آلودگی را برطرف می‌کند.

قرارگرفتن در محیط جدید برای آرامش اعصاب

تنهایی: بعضی افراد فقط به ۵ دقیقه زمان برای تنها ماندن نیاز دارند تا بتوانند افکارشان را مرتب و آرامش پیدا کنند.

از طبیعت لذت ببرید: در یک جا نمانید. شما که بِتُن نیستید! به بیرون شهر بیرون بروید و از طبیعت لذت ببرید. به آواز پرندگان گوش بدهید و از آسایش و آرامش آنجا بهره‌مند شوید.
۱۸ تکنیک برای آرام شدن در ۵ دقیقه

دریافتن خورشید: این هم از آفتاب و به همین راحتی کمی از نگرانی‌های شما برطرف شد! اگر یک روز آفتابی است، بیرون بروید، کمی قدم بزنید و از آفتاب بهره بگیرید. نور آفتاب برای افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، موهبت بزرگی است.

تماشای منظره بیرون: قرار نیست منزل روبرویی را دید بزنید یا در رفت و آمد‌های توی خیابان کنجکاوی کنید. وقتی اوضاع کمی پیچیده شد، کار را فقط برای ۵ دقیقه رها کنید و از پنجره نگاهی به بیرون بیندازید.

نگاه کردن به مناظر طبیعی مانند درخت‌ها، پارک‌های عمومی و رفت و آمد مردم خیلی بیشتر از نگاه کردن به تلویزیون می‌تواند فکر شما را آرام کند و اضطرابتان را کاهش دهد.

آرامش درون

تمرکز: چگونه آرام شویم؟ نیازی نیست به میان دشت‌ها و کوه‌ها بروید. ۵ دقیقه سکوت و آرامش می‌تواند همان مزایای مدیتیشن را داشته باشد.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اختصاص دادن دو زمان کوتاه برای آرامش و سکوت در طول روز می‌تواند افسردگی و استرس را کاهش دهد. روی تنفستان تمرکز و احساس کنید همه اضطراب‌ها از وجودتان خارج می‌شوند.

ترفندهای جذاب برای لوندی و عشوه گری و دلبری کردن برای شوهر

گوش دادن به موسیقی: تا زمانی که از آن لذت می‌برید و به شما آرامش می‌بخشد، مهم نیست که چه سبکی است. موسیقی غذای روح است . یک راه فوری برای به دست آوردن آرامش ذهن می‌باشد.

تقویت اعصاب

نفس عمیق کشیدن:  نفس‌های آرام، شمرده و عمیق به کاهش فشارخون و ضربان قلب کمک می‌کند.

سعی کنید روش‌های مختلفی را برای عمیق نفس کشیدن امتحان کنید.

تمیز بودن: تمیزکاری منظمی را داشته باشید. کثیفی می‌تواند احساس تنش اضافه کند و یک خانه تمیز اجازه می‌دهد تا ذهنتان آرام‌تر شود.

شمارش معکوس:

نه، این یک تست هوش نیست، اما راهی مناسب برای آرام شدن محسوب می‌شود. وقتی نگرانی‌هایتان بیش از حد شدند، سعی کنید از ۱ تا ۱۰ بشمارید و سپس شروع به شمارش معکوس کنید.

وقتی مشغول شمردن و تمرکز کردن روی اعداد هستید ، فکر مشغله‌های دیگر کمرنگ‌تر می‌شوند.

بخندید:

برای آرامش اعصاب چه کنیم؟ همیشه بخندید. وقتی می‌خندید می‌توانید قسمت‌های زیبای زندگی را هم ببینید.

قهقهه یک پادزهر بزرگ برای مقابله با استرس است و هورمون‌هایی آزاد می‌کند که احساس خوشحالی را در شما افزایش می‌دهند.

ماساژ: وقتی امکانش را ندارید که پیش ماساژور حرفه‌ای بروید . می‌توانید برای آرام کردن ضربان قلبتان با دست خودتان، پا یا گردن خود را ماساژ دهید.

همچنین ماساژ برای افرادی که زمانی زیادی را صرف کارکردن با صفحه کليد می‌کنند کمک خوبی است. مقداری لوسیون به دست‌هایتان بمالید . ماهیچه‌های شانه، گردن و سر خود را ماساژ دهید تا استرستان کاهش یابد.

آب سرد ریختن روی مچ دست:  وقتی استرس و اضطراب سراغتان آمد، مقداری آب خنک روی مچ دستتان بریزید . کمی هم به پشت لاله گوشتان بزنید. این کار کمک می‌کند در تمام بدنتان احساس آرامش کنید.

در لحظه زندگی کنید: به جای نگرانی درباره‌ی گذشته یا وحشت در مورد آینده، واقعا از زمان حال لذت ببرید. این همه‌ی چیزی است که ما داریم: «زندگی در زمان حال». وقتی در حال زندگی کنیم، نگرانی‌های گذشته و آینده نمی‌توانند ما را مضطرب کنند.

6 غذا و 2 راه برای تقویت اعصاب

برخی غذاهای مخصوص وجود دارند که برای تقویت سیستم عصبی بسیار مفید هستند.

 خمیر مایه نان

به دلیل داشتن ویتامین ب برای تقویت سیستم عصبی بسیار مفید است و همچنین می تواند افسردگی، اضطراب، استرس، بی حسی و بی اشتهایی را بهبود ببخشد.

تقویت اعصاب

می توانیم آن را به شکل پودر ، ترکیب با آبمیوه و ماست مصرف کنیم. اگر آن را همراه غذا مصرف کنیم برای سلامتی مان خیلی بهتر است.

 آرد جوی دوسر

غذاهای خوشمزه ی حاوی غلات برای تقویت اعصاب بسیار مفید است. مصرف آن می تواند زودرنجی، اضطراب، بی خوابی حتی در بچه های کوچک را بهبود ببخشد و عملکرد ذهنی را افزایش می دهد.

این غذایی است که هم موجب آرامش می شود و هم موجب تقویت اعصاب می گردد. می توانیم با آن نان و شیرینی بپزیم و آن را با شیر و دارچین بجوشانیم و مصرف کنیم.

گرده ی عسل

گرده ی عسل بهترین نوع غذا است. به دلیل ویتامین ب موجود در آن برای تنظیم PH خون و تقویت اعصاب بسیار مفید است. می توانیم هر روز صبح یک قاشق از عسل را به تنهایی و یا با کره و آبمیوه و یا ماست مصرف کنیم.

منیزیم

دگرگونی در سیستم عصبی مانند بی خوابی، اضطراب، بیش فعالی، نگرانی و حملات عصبی از علائم کمبود منیزیم در بدن نیز هستند. در این چنین مواردی مصرف غذاهای سرشار از منیزیم مانند موارد زیر ضروری است.

شکلات

پانصد میلی گرم شکلات سیاه شامل سه و نیم انس منیزیم است.

سبزیجات برگ سبز مانند کاهو و اسفناج.

میوه شامل موز، زردآلو، آووکادو، خربزه و آلو.

مغزها شامل مغز بادام، بلارد، مغز فندق و مغز گردو است.

بقولات شامل لوبیا و عدس.

غلات شامل برنج قهوه ای، ارزن، جو دو سر.

دانه ها و سیب زمینی.

می توانیم غذاهای منیزیم دار مصرف کنیم. در چنین مواردی هر روز باید سه گرم هر روز مصرف کنیم.

تقویت اعصاب

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی زیر برای تقویت اعصاب بسیار مفید هستند. می توانیم آن ها را به شکل دمکرده و یا عصاره و یا به صورت بخور در خانه مصرف کنیم.

بادرنجبویه، ریحان، اسطوخودوس و گل ساعت از این گیاهان دارویی هستند.

نور آفتاب، بهترین تنظیم کننده ی سیستم عصبی است و ویتامین دی بدن مان را تامین می کند. هر روز 10 الی 15 دقیقه حمام خورشید بگیرید . سعی کنید این کار را صبح و یا بعد از ظهر انجام دهید.

هر روز نیم ساعت پا برهنه در مکان های طبیعی راه بروید. پیاده روی در زمین نمناک، پوشیده از علف، شن های ساحل در رودخانه و دریا بسیار موثر است.

این کار کمک می کند تا امواج الکتریکی ناشی از گوشی و کامپیوتر را از بدن تخلیه کنیم. توصیه ی ما این است که این کار را تکرار کنید و نتایج آن را خواهید دید.

آب درمانی

آب با دماهای مختلف به ما کمک می کند تا دستگاه عصبی مان را تعادل ببخشیم.

استفاده از حوله ی نمناک نه خشک برای مالش بر بدن و دست و شانه و کشاله ی ران. ابتدا این کار را سریع انجام دهید و سپس لباس گرم به جهت گرم کردن نقاط استفاده کنید.

دوش بازوها

به این طریق که ابتدا بازوهایتان را در آب گرم بگذارید و خیلی مختصر این را انجام دهید و سپس بگذارید تا خنک شود. هر بار سی ثانیه انجام دهید. در کل آب کشی با آب سرد در انتها بسیار مفید است. و در نهایت حمام منیزیم سولفات خیلی آرامش بخش و انرژی بخش است.

از دلایل عمده بی اعصابی چیست؟

ویتامین B فاکتور دیگری است که کمبودش باعث به هم ریختن اعصاب و به اصطلاح از کوره در رفتن میشود ، بهتر است که بدانیم کمبود ویتامین B اصلی ترین عامل ایجاد افسردگی است.

نقش آب گیلاس در آرامش اعصاب چیست؟

این آبمیوه در تحقیقات بهترین نتیجه را برای ایجاد آرامش و مقابله با استرس را داشته است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *