افتتاح حساب ترکیه
خرید ماوس

خرید ماوس خوب کار چندان سختی نیست، البته اگر اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید. اگر در خريد ماوس برای کامپیوتر خود دچار مشكل هستيد و نمي دانيد چه ماوسي مناسب شماست این مقالۀ گروه تكنولوژیِ شادمگ به شما کمک مي کند.

چه ماوسی بخریم

انتخاب بهترین ماوس برای هر فرد می‌تواند کار سختی باشد و اکثر افراد ماوس‌های ساده و ارزان قیمت را انتخاب می‌کنند. اما ماوس مهمترین وسیله برای کار با کامپیوتر است و نیاز است که هر کس بهترین ماوس را با توجه به شرایط و احتیاجات خود تهیه کند و در این راهنمای خرید ماوس، با ۶ معیار که می‌تواند در تهیه بهترین ماوس به شما کمک کند آشنا می‌شوید.

اندازه و وزن ماوس

به اندازه دست خود توجهی نکنید، زیرا ممکن است کسی که دستان کوچکی دارد با ماوس های بزرگتر راحت‌تر باشد یا کسی که دستان بزرگتری دارد کار با ماوس‌های کوچکتر را ترجیح دهد و این قضیه کاملاَ سلیقه‌ای و شخصی است.

خرید ماوس

در این راهنمای خرید ماوس توصیه ما این است که برای کارهای حرفه‌ای‌تر حتی‌المقدور از ماوس‌های کوچکتر دوری کنید، زیرا اندازه کوچک آن‌ها کنترل آن‌ها را سخت می‌کند و در نتیجه دقت شما در کار را پایین‌تر می آورد. اما اگر نمی‌خواهید کار حرفه‌ای با ماوس خود انجام دهید می‌توانید ماوسی با اندازه دلخواه خود انتخاب کنید.

 

اکثر مقالات راهنمای خرید ماوس راجع به اندازه و حجم صحبت می‌کنند و حرفی راجع به وزن نمی‌زنند. متوسط وزن یک ماوس باسیم بین ۹۰ تا ۱۰۰ گرم است. اما زمانی که سمت ماوس‌های حرفه‌ای‌تر بروید، این عدد تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال ماوس‌های بی‌سیم به صورت متوسط سنگین‌تر از ماوس‌های باسیم هستند.

دلیل وزن بیشتر ماوس‌های وایرلس اضافه شدن باتری و برد اضافه آن به ماوس است و اکثریت تصور می‌کنند که این وزن اضافه شده تأثیری در کاربری ماوس ندارد و حتی احساس هم نمی‌شود. پس اگر یک ماوس سنگین تهیه کردید و در زمان کار کردن حس کردید که یک آجر را روی میز جابه‌جا می‌کنید شگفت زده نشوید.

طراحی و ارگونومی ماوس

طراحی ماوس نیز به اندازه حجم و وزن آن اهمیت دارد و بخشی از مبلغی که برای تهیه ماوس خود هزینه کرده‌اید، صرف این قضیه شده است.

اگر تمام روز پشت کامپیوتر هستید لازم است ماوسی را تهیه کنید که در دست راحت باشد. ماوس‌ها در طراحی‌های مختلفی، از ماوس‌های ساده گرفته تا ماوس‌هایی با اشکال عجیب و غریب، در بازار موجودند، می‌توانید از بین آن‌ها راحت‌ترین ماوس را برای خود انتخاب کنید.

خرید ماوس

بیشتر افراد ارگونومی را با طراحی اشتباه می‌گیرند. ممکن است یک ماوس ارگونومیک و بسیار هم راحت، اما در عین حال ماوسی بدقیافه باشد. طراحی یک ماوس امری کاملاَ سلیقه‌ای است و هر شخص علایق و سلیقه خود را دارد.

ممکن است به ماوس به عنوان یک عنصر زیبایی روی میز خود نگاه نکنید، اما ماوس‌های بسیار زیادی وجود دارند که با توجه به اصول ارگونومی طراحی شده‌اند و ممکن است از ظاهر یکی از آن‌ها خوشتان بیاید و بخواهید آن ماوس را روی میز خود داشته باشید.

البته در ماوس های ارزان‌قیمت ممکن است به این امر توجهی نشود. اما در بین این ماوس‌ها نیز ماوس‌های راحت و زیبای زیادی وجود دارند.

موس وایرلس یا سیم دار

استفاده از ماوس‌های سیم دار برای کامپیوترهای رومیزی و ماوس‌های بی‌سیم برای لپتاپ بیشتر رایج است. اما باید توجه کنید که یک ماوس بی‌سیم لزوماً قابلیت بیشتری نسبت به ماوس‌های با سیم ندارد و ممکن است انتخاب یک ماوس بی‌سیم بدترین انتخاب برای شما باشد.

مزایای ماوس سیمدار

ماوس‌های باسیم نکات مثبت بسیار زیادی نسبت به ماوس‌های بی‌سیم دارند، نداشتن باتری و ترنسمیتور، این ماوس‌ها را به ماوس‌های سبک‌تری تبدیل می‌کند که کاربری آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. همچنین به دلیل وجود سیم می‌توانید بدون نگرانی از میزان شارژ باتری یا سرعت واکنش‌دهی ماوس و یا قدرت ارتباط بین ماوس و کامپیوتر به سادگی آن را به کامپیوتر خود متصل و از آن استفاده کنید.

خرید ماوس

معایب ماوس سیمدار

همه عوامل را در نظر داشته باشید. ماوس های باسیم همیشه بهترین انتخاب نیستند. به عنوان مثال برای کسانی که ماوس را همراه خود جابه‌جا می‌کنند، سیم می‌تواند دردسر بزرگی باشد. همچنین محدودیت حرکتی که ماوس‌های باسیم برای گیمرها ایجاد می‌کند، بزرگترین مشکل ماوس‌های گیمینگ محصوب می‌شود.

بهترین روش نگهداری از باتری گوشی | راه افزایش عمر باتری موبایل چیست ؟

مزایای ماوس بیسیم

برای کسانی که با لپ‌تاپ کار می‌کنند هیچ وسیله‌ای بهتر از ماوس بی‌سیم نیست و بعضی از ماوس‌ها (مانند ماوس‌های Logitech MX Master 2S) می‌توانند با بلوتوث (بدون نیاز به دانگل) نیز به کامپیوتر شما متصل شوند که بهترین حالت آن است. اگر با ماوس خود بازی نمی‌کنید، یک نکته ساده و راهنمای خرید ماوس می‌تواند این باشد که از ماوس‌های بی‌سیم برای لپ‌تاپ و کامپیوترهای رومیزی استفاده کنید.

خرید ماوس

معایب ماوس بیسیم

اگر با ماوس خود بازی می‌کنید، در استفاده از یک ماوس بیسیم ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید، مانند کندتر بودن سرعت واکنش ماوس نسبت به دستورات شما که در بازی‌های حساس مشکل‌ساز خواهد بود و عمر باتری محدود و تمام شدن ناگهانی باتری ماوس که حداقل برای مدت کوتاهی ماوس را برای شما بدون استفاده می‌کند.

البته این مشکلات در ماوس‌های حرفه‌ای برندهای اصلی برطرف شده‌اند. به عنوان مثال با توجه به این که سرعت واکنش‌دهی ماوس در بازی بسیاز حائز اهمیت است، لاجیتک با توسعه فناوری به نام LIGHTSPEED Wireless این زمان لگ بین ورود دستور شما در ماوس و اجرا شدن آن در کامپیوتر را به حداقل زمان ممکن و حتی سریع‌تر از بیشتر ماوس‌های سیمدار رسانده است.

به عنوان مثال ماوس لاجیتک G502 دارای دو نسخه سیمدار و بی‌سیم است که در نسخه بی‌سیم آن از قابلیت LIGHTSPEED استفاده شده است و زمانی که افراد با این دو ماوس در کنار یکدیگر کار می‌کنند، نمی‌توانند تفاوت بین آن‌ها را تشخیص دهند.

نوع سنسور و محل قرارگیری آن

سنسورهای زیادی با کاربری‌های متفاوتی در بازار موجودند که می‌توانند با توجه به نوع استفاده شما از ماوس، در انتخاب آن عامل تأثیر گذاری باشد. به عنوان مثال سنسور “DarkField” لاجیتک که در ماوس‌های MX Master 2S، MX Anywhere 2s، MX Master و MX Anywhere 2 استفاده شده است قابلیت تنظیم DPI و قابلیت کار روی تمام سطوح حتی شیشه را به شما می‌دهد.

سنسور “HERO16K” که در ماوس Logitech G502 استفاده شده است، بازه DPI وسیع‌تری را با دقت بسیار بالا در اختیار شما قرار می‌دهد. بیشتر ماوس‌ها DPI غیر قابل تغییری دارند که برای انتخاب بهترین ماوس باید به عدد تنظیم شده برای آن‌ها دقت کنید.

DPI یا کوتاه شده “Dot Per Inch” به این معنی است که سنسور استفاده شده در ماوس شما می‌تواند یک مربع به قطر یک اینچ را به چند مربع کوچکتر تقسیم کند. در نتیجه هرچقدر DPI شما کمتر باشد، بدین معنی است که برای حرکت اشاره‌گر ماوس از نقطه‌ای به نقطه دیگر احتیاج به جابه‌جایی بیشتر ماوس خواهید داشت که دقت کار شما را بالاتر می‌برد و هرچقدر DPI شما بیشتر باشد برای جابه‌جایی اشاره‌گر ماوس به حرکت کمتری احتیاج خواهید داشت که معمولاً برای کار بر روی چندین مانیتور استفاده می‌شود.

تعداد دکمه‌ها

با توجه به شرایط استفاده ماوس شما و دکمه‌هایی که استفاده می‌کنید، ممکن است ماوسی که مناسب شما باشد تغییر کند. به عنوان مثال اگر در کتابخانه یا در یک دفتر شلوغ با ماوس خود کار می‌کنید، ممکن است به دنبال یک ماوس کم سروصدا یا Silent مانند ماوس‌های Logitech M330 و M220 باشید و یا برای استفاده هنگام بازی بخواهید کلیک دکمه‌های خود را کاملاَ حس کنید و صدای کلیک خود را بشنوید.

علاوه‌بر اینکه چه نوع دکمه‌ای می‌خواهید، باید به اینکه چه تعداد دکمه می‌خواهید نیز فکر کنید، زیرا ممکن است که سه دکمه راست و چپ و وسط برای شما کافی باشد یا دکمه‌های بیشتری برای انجام کارهای مختلف لازم داشته باشید.

خرید ماوس

نرم‌افزار ماوس

داشتن قابلیت‌ها و دکمه‌های زیاد ویژگی فوق‌العاده‌ای است، به شرطی که نرم‌افزار مؤثری وجود داشته باشد که با آن بتوان این قابلیت‌ها را تنظیم کرد. با توجه به اینکه نرم‌افزار ویژگی فیزیکی یک ماوس نیست، معمولاَ معیاری برای انتخاب آن در نظر گرفته نمی‌شود. اما نرم‌افزارهایی مانند Logitech Options و Logitech Gaming Software قابلیت‌ها و تنظیمات فراوانی برای عملکرد دکمه‌ها و تنظیمات جزئی ماوس در اختیار شما قرار می‌دهند.

برای استفاده‌های ساده و روزانه از ماوس نیازی به پشتیبانی نرم‌افزاری آن نخواهید داشت، اما برای کارهای دقیق و حرفه‌ای‌تر، قطعاَ به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

وزن و ابعاد ماوس مناسب

ابعاد و وزن ماوس علاوه بر اینکه باعث استفاده راحت‌تر یا سخت‌تر آن خواهد شد، روی عملکرد آن نیز تأثیر می‌گذارد.

آشنایی با ویژگی های بهترین تبلت برای کودکان + معیارهای خرید تبلت مناسب کودکان

بهتر است در هنگام خرید ماوس، اندازۀ آن را متناسب با سایز دست خود انتخاب نکنید، چرا که گاهی ماوس‌های بزرگ‌تر در دستان کوچک کنترل بیشتری خواهند داشت و همچنین ممکن است برای کسی که  دست بزرگی دارد، ماوس‌های کوچک مناسب‌تر باشند.

توصیه می‌کنیم که به جای در نظر گرفتن اندازۀ دستان خود، به میزان دقت و سرعتی که از ماوس خود انتظار دارید، توجه کنید.

معمولاً کنترل ماوس‌های بزرگ‌تر و کمی وزن دار در دست آسان‌تر است و به همین دلیل کسانی که کاربردهای حرفه‌ای و تخصصی دارند، مثل طراحان به سراغ ماوس‌های سبک و کوچک نمی‌روند.

خرید ماوس

دقت داشته باشید که ماوس‌های بی‌سیم نسبت به ماوس‌های سیم دار وزن بیشتری دارند.

دقت ماوس

میزان دقت ماوس که با DPI یا Dots Per Inch شناخته می‌شود، از دیگر نکاتی است که باید در هنگام خرید به آن توجه داشته باشید. به خصوص اگر کارهای ظریف و دقیقی با ماوس خود انجام می‌دهید، حتما باید DPI بالا را در لیست اولویت‌های خود قرار دهید.

هرچه میزان DPI یا تعداد نقاط تحت پوشش در یک اینچ بیشتر باشد، ماوس عملکرد دقیق‌تر خواهد داشت و با کوچک‌ترین حرکاتی سریع‌تر و دقیق‌تر سیگنال‌های خود را به سیستم ارسال می‌کنند.

البته میزان دقت بیشتر موس، همیشه هم باعث عملکرد بهتر نخواهد شد و در بعضی کاربردها ممکن است نتیجه معکوسی داشته باشد. چرا که میزان سیگنال بیشتری در ثانیه به پردازنده ارسال می‌کند و باعث درگیری بیشتر آن خواهد شد.

موس لیزری یا نوری؟

یکی دیگر از موارد مهمی که در راهنمای خرید موس و نکات هنگام خرید موس باید به آن اشاره کنیم، میزان دقت است. موس‌ها با دنبال کردن نقاط در هر اینچ مربع (dots per inch یا DPI) کار می‌کنند. بالاتر بودن DPI باعث می‌شود با میزان جابه‌جایی یکسان ماوس، آیکون مکان‌نما بیشتر جابه‌جا ‌شود. یک موس نوری می‌تواند بین 400 تا 800 DPI را دنبال کند درحالی‌که به‌طور کلی یک موس لیزری می‌تواند بیش از 2،000 DPI را ردیابی کند. بنابراین تصمیم بگیرید ماوس نوری نیاز دارید یا لیزری؟

یکی از نکات هنگام خرید موس این است که اجازه ندهید که تعداد DPI بالاتر شما را فریب دهد. به‌طور معمول برای کارهای روزمره موس شما به چنین ردیابی دقیقی احتیاج ندارد و یک ماوس نوری کاملا خوب خواهد بود. (حتی دقت برخی از آنها بیش از حد و آزار‌دهنده است.) با این وجود گیمرها و طراحان گرافیک اغلب از حساسیت اضافی استقبال می‌کنند.

خرید ماوس

برند ماوس

ماوس‌های برندهای معروف کیفیت تضمین شده‌ای دارند؛ اما، به همان میزان با قیمت‌های بالاتری هم عرضه می‌شوند. به همین دلیل پیشنهاد نمی‌کنیم که تنها از برندهای مطرح و بزرگ خرید خود را انجام دهید؛ اما، قطعا توصیه می‌کنیم که از برندهای ناشناخته و مراکز نامعتبر ماوس خود را نخرید.

روش اتصال بهترین موس ها به لپ تاپ

به طور کلی سه روش اتصال موس به لپ تاپ وجود دارد؛ روش اول مربوط به موس های سیمی است که با کابل USB به پورت لپ تاپ متصل می شوند و می توانید از آن استفاده کنید. در موس های بی سیم دو روش اتصال وجود دارد که معمولا اکثر موس های وایرلس، از فناوری Radio frequency پشتیبانی می کنند.

این موس ها از فرکانس رادیویی برای اتصال به کامپیوتر و لپ تاپ استفاده می کنند و به یک پورت گیرنده USB اختصاصی نیاز دارند که عموما به آن دانگل می گوییم. برخی از موس های دیگر، از فناوری اتصال بلوتوث پشتیبانی می کنند که به راحتی و بدون دانگل، به لپ تاپ شما متصل شده و آماده استفاده می شوند.

در موس های بلوتوثی معمولا دکمه خاموش/ روشن یا دکمه ای برای بلوتوث وجود دارد که با زدن آن وارد حالت جفت‌سازی با لپ تاپ می شوید، سپس باید از طریق تنظیمات بلوتوث سیستم عامل لپ تاپ، برای اضافه کردن موس استفاده کنید. معمولا زمان بسیار کمی طول می کشد تا لپ تاپ، موس بلوتوثی را پیدا کند و پس از جفت شدن، به راحتی می توانید از موس خود استفاده کنید.

وضعیت شارژ و باتری موس ها

اکثر موس ها به یک یا دو باتری AAA (نیم قلمی) نیاز دارند که این باتری ها قابل تعویض هستند البته شما تا چند ماه بدون نیاز به تعویض باتری می توانید از آن ها استفاده کنید. از طرفی موس های قیمت بالا، دارای باتری‌ های داخلی هستند که می‌توان آن‌ها را با استفاده از شارژر، شارژ کرد. شما با توجه به نیاز و بودجه خود می توانید در مورد خرید ماوس تصمیم گیری کنید.

آموزش پاک کردن کش گوگل کروم گوشی و کامپیوتر

کیفیت کابل ها در موس های سیمی

عواملی مانند طول کابل در انتخاب بهترین موس سیمی مهم است زیرا برخی از کابل های بی کیفیت به راحتی پاره می شوند و نمی توانید از آن ها استفاده کنید. پس کیفیت کابل ها را جدی بگیرید. علاوه بر این همانطور که کمی قبل تر صحبت کردیم، ماوس‌ های لپ‌ تاپ معمولا کابل‌های کوتاه‌تری در مقابل ماوس های کامپیوترهای رومیزی دارند؛ باید به این مورد توجه کنید که طول کابل به اندازه باشد تا به راحتی بتوانید آن را به پورت USB وصل کنید.

خرید ماوس

حسگر اپتیکال و لیزری در موس ها

بهترین موس ها برای لپ تاپ از حسگرهای نوری استفاده می کنند اما در برخی موارد نیز برای طراحی موس ها از حسگرهای لیزری نیز استفاده می کنند. موس های لیزری عموما برای گیمینگ و استفاده های حرفه ای طراحی می شوند و قیمت بالاتری نسبت به موس های اپتیکال دارند.

برای اینکه تفاوت موس لیزری با اپتیکال را بدانید، باید با عملکرد آن ها آشنا شوید اما به طور کلی اگر گیمر نیستید و به دقت زیادی در استفاده از موس نیاز ندارید، می توانید به تهیه موس های اپتیکال با کیفیت بسنده کنید.

حساسیت موس و مقدار DPI آن

علاوه بر حسگر، حساسیت سنسور در موس نیز مهم است که معمولاً با DPI (نقطه در اینچ) نشان داده می شود. دی پی آی موس در اکثر ماوس ها از 800 تا 6000 و حتی بالاتر متغیر است. به صورت کلی هرچه DPI بالاتر باشد، حساسیت آن بیشتر می شود. برای اکثر کاربران، ماوس با DPI بین 800 تا 2000 مناسب است و حساسیت بیشتر از این محدوده برای گیمرها که دقت در بازی برایشان اهمیت دارد، کاربردی است.

علاوه بر مقدار دی پی آی، باید به دکمه DPI به روی موس نیز توجه کنید زیرا شما به وسیله این دکمه می توانید به راحتی مقدار دی پی آی را در محدوده در نظر گرفته شده، تغییر دهید. بسیاری از موس ها دارای نرم افزاری هستند که به وسیله آن می توانید، این مقدار را تغییر دهید اما در برخی از موس ها، دکمه DPI تعبیه شده است که به راحتی می توانید در محدوده دقت دی پی آی موس، جا به جا شوید.

ماوس‌های گیمینگ چه تفاوتی با ماوس‌های معمولی دارند؟

ماوس‌های گیمینگ تفاوت چندان بنیادیی با ماوس‌های معمولی ندارند. و تفاوت این نوع موس‌ها فارغ از ظاهرشان که متشکل از LEDهای رنگی و دکمه‌های بیشتر است، در دقت بالاتر سنسورهای نوری یا لیزری، وزن سبک‌تر، طراحی متناسب و میزان شخصی سازی بالاتر است.

خرید ماوس

ماوس‌های گیمینگ معمولا در محل قرارگیری انگشت شست چندین دکمه دارند، می‌توان سرعت و حساسیت آن‌ها را به صورت دستی تغییر داد، کابل‌های بلندی دارند و گاهی حتی می‌توان وزن آن‌ها را با اضافه و کم کردن وزنه‌، تغییر داد. همچنین تقریبا همه ماوس‌های گیمینگ سیم دارند و وایرلس نیستند. این موضوع به تاخیر ورودی یا Input Lag بر می‌گردد که در حالت اتصال با USB به کمترین میزان خود رسیده است.

جمع‌بندی راهنمای خرید ماوس

در نهایت برای جمع‌بندی این راهنمای خرید ماوس چند نکته کلی که برای خرید ماوس باید رعایت کنید را بازگو می‌کنیم:

ماوس‌هایی که قابلیت‌های زیادی دارند بسیار عالی هستند، اما مراقب باشید که نکات ساده‌ای ممکن است نظر شما را راجع به آن‌ها عوض کنند؛ نکاتی مانند وزن، اندازه، شکل و ارگونومی کلی ماوس.
گران‌تر بودن به معنی بهتر بودن نیست و باید ماوسی را انتخاب کنید که برای شما مناسب‌تر است.
همیشه به دنبال برند نباشید و گزینه‌های خود را به آن‌ها محدود نکنید، زیرا ممکن است ماوسی که برای شما مناسب است در بین ماوس‌های برندهای دیگر که کمتر شناخته‌ شده هستند مانند Beyond پیدا شود.
بررسی‌های منتقدانه و منفی را نیز مطالعه کنید، زیرا ممکن است در موقع انتخاب ماوس فاکتوری را مد نظر قرار نداده باشید یا اینکه از بدترین حالتی که ممکن است برای شما رخ دهد مطلع نباشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

11 تیر 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *