افتتاح حساب ترکیه
خرید گوشی دست دوم

خیلی از افراد خرید گوشی دست دوم را به گوشی نو ترجیح می‌دهند ، این کار مشکلی ایجاد نمیکند اگر برخی نکات را قبل از خرید گوشی دست دوم بدانیم. گروه تکنولوژی شادمگ در خصوص خرید گوشی دست دوم اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهد.

خرید گوشی دست دوم

این روزها شاهد نوسانات بسیار زیادی در بازار موبایل در راستای نوسانات ارز هستیم که لیست قیمت ها ممکن است در هر روز چندین بار تغییر کنند. از این رو اغلب خریداران به خرید گوشی دست دوم روی آورده اند تا بتوانند گوشی اسمارت فون خود را بنابر علاقه و سلایق خود خریداری نمایند.

از طرف دیگر برخی اشخاص نیز از این موضوع نهایت استفاده را می کنند تا بتوانند از خریداران سودجویی نمایند و بجای عرضه گوشی اورجینال دست دوم، سعی بر فروش گوشی های فیک و کارکرده را دارند. بنابراین باید در زمینه خرید گوشی دست دوم مهارت خاصی داشته باشید تا بتوانید گوشی کارکرده ولی سالمی را خریداری نمایید.

نکات خرید گوشی دست دوم

اگر شما نیز قصد خرید گوشی دست دوم را دارید، می توانید در ادامه این مطلب با تعدادی نکات کلیدی در خرید گوشی دست دوم آشنا شوید.

خرید گوشی دست دوم

 خرید از اشخاص معتبر

امروزه تعداد سایت ها و برنامه هایی که می توان در آن تبلیغات کرد، زیاد می باشند و از این رو هر چه میزان بیشتر شود، به مرور بررسی جزئیات مربروط به افراد کلاهبردار کمتر و کمتر می شود. از این رو شاید هزاران نفر برای فروختن گوشی دست دوم کارکرده و تعمیر شده با بالاترین قیمت بازار اقدام نمایند.

اما منظور از اشخاص معتبر چیست؟ چرا نباید به اشخاص دیگر اعتماد کنیم؟ بطور کلی اگر شما با استفاده از هر طریقی با فرد فروشنده آشنا شوید دو مرحله وجود دارد که عبارتند از ؛

شما با فرد فروشنده آشنا می شوید و برای بازدید و خرید گوشی قرار می گذارید. پس از آنکه شما از گوشی رضایت داشتید شروع به خرید آن می کنید. فرد فروشنده بابت تضمین ممکن است 50% قیمت گوشی را بگیرد و به شما مدتی را برای مهلت تست تعریف نماید تا شما از گوشی استفاده کنید و اگر مشکلی نداشتید ، 50% دوم را واریز نمایید که این مورد کاملا محال است.

با فروشنده آشنا می شوید و برای بازدید و خرید گوشی دست دوم قرار می گذارید. پس از آنکه شما از گوشی رضایت داشتید، اقدام به خرید آن می کنید. البته این بار شما 100% مبلغ را می پردازید و سپس از شخص فروشنده مهلت تست می گیرید. از این رو اگر شخص فروشنده کلاهبردار باشد، می تواند به سادگی تنها با یک شماره فیک که شما از آنها دارید مبلغ زیادی را بابت گوشی خراب و یا تعمیر شده دریافت نماید که این مورد نیز توصیه نمی شود.
از این رو ما به شما خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر را پیشنهاد می کنیم تا دیگر چنین مشکلاتی برای شما رخ ندهد.

چک کردن ظاهر و سلامت گوشی

از اولین و مهم ترین ملزومات برای خرید گوشی دست دوم ، سلامت تلفن همراه و ظاهر آن می باشد که از طریق آن می توانیم به اهمیت فروشنده نسبت به تلفن همراه و نحوه استفاده وی از گوشی را متوجه شد. از این رو ابتدا به ظاهر و سلامت گوشی توجه کنید و سپس با آن به میزانی کار نمایید.

اگر شما قصد دارید گوشی های امروزی پرچم دار را خریداری نمایید، می توانید وارد منو کاربری شوید و سرعت باز شدن برنامه ها را امتحان کنید تا از فیک یا اصلی بودن آن آشنا شوید.

آموزش پاک کردن کش گوگل کروم گوشی و کامپیوتر

چک کردن اثر انگشت و یا Face ID در مقابل فروشنده

یکی از شاخصه های گوشی امروزه فناوری اثر انگشت و یا Face ID است که کاربر می تواند با استفاده از این روش ها امنیت گوشی را دو چندان نماید. از این رو اگر گوشی سالم باشد، باید این فناوری ها نیز در آن سالم باشند و در لحظه عمل نمایند.

با این وجود توصیه می شود این آپشن ها را امتحان کنید و هر چه سریع باز شد، نشان دهنده سالم بودن گوشی می باشد و در غیر این صورت نشان دهنده فیک بودن گوشی می باشد.

وارد کردن سیم کارت به داخل گوشی و تست کردن آن

اگر گوشی سالم باشد، با وارد کردن سیم کارت به داخل گوشی می توانید آنتن را مشاهده نمایید. از این رو گاها ممکن است گوشی بنابه هر دلایلی از دست فروشنده افتاده باشد و دیگر شاهد آنتن دهی موبایل نباشیم و پس از خرید و خداحافظی از فروشنده باید هزینه زیادی را متحمل شویم تا این مشکل را بر طرف کنیم. بنابراین یکی از شاخصه های اصلی گوشی سالم، آنتن دهی آن می باشد.

بررسی کد IMEI گوشی و جعبه گوشی

برای اطلاع از IMEI هر گوشی می توانید کد دستوری # 06 #* را وارد سازید تا کد را با کد قرار گرفته شده در کارتون گوشی را تطبیق دهید که در صورت تطبیق نشان دهنده اصل بودن گوشی می باشد.

مطمئن شدن از عدم دزدی بودن گوشی

در قدم اول باید بنا به هر طریق اطمینان حاصل کنید که گوشی دست دومی که قصد خریدش را دارید دزدیده شده نباشد و بعدا مشکلاتی را برایتان ایجاد نکند. بدین منظور از فروشنده گوشی بخواهید تا جعبه آن، فاکتور فروش و سایر اقلام این چنینی را به همراه گوشی در اختیارتان قرار دهد.

خرید گوشی دست دوم

اگر گوشی این اقلام همراه را داشته باشد، احتمال اینکه دزدیده شده باشد بسیار پایین است، اما اگر فروشنده با عذر و بهانه عنوان کند که به این اقلام دسترسی ندارد و فقط خود گوشی را در اختیارتان قرار می‌دهد، احتمالا یک جای کار می‌لنگد! بنابراین در قدم اول مطمئن شوید که گوشی دست دومی مورد نظرتان دزدیدی نباشد.

مطمئن شوید گوشی اصل است!

اگر خیلی در مورد گوشی های موبایل اطلاعات ندارید و نمی‌توانید مدل اصل گوشی ها را از نمونه های کپی و نمونه های فیک چینی تشخیص دهید، حتما از یک فرد با تجربه‌تر کمک بگیرید تا خدای نکرده یک گوشی فیک و کپی به جای نمونه اصل به شما فروخته نشود!

این روزها گوشی های کپی و فیک به قدری شبیه به نسخه اصلی آن‌ها تولید می‌شوند که به واقع تشخیص تفاوت آن ها برای یک فرد تازه کار بسیار دشوار خواهد بود. پس یکی دیگر از نکاتی که باید در حین خرید گوشی دست دوم به آن توجه کنید این است که مطمئن باشید گوشی مورد نظر اصل بوده و کپی و فیک چینی نیست.

اطمینان از مناسب بودن قیمت گوشی

نکته آخری که باید به آن توجه کنید این است که قیمت پیشنهادی فروشنده برای گوشی دست دومی که قصد دارد در اختیارتان قرار دهد معقولانه و مناسب باشید. یک گوشی دست دوم در مقایسه با نسخه نو آن به مراتب ارزان قیمت تر است.

افت قیمت گوشی های دست دوم با توجه به ظاهر، کارایی و مدت زمانی که از آن ها استفاده شده متفاوت خواهد بود. بنابراین همیشه در حین خرید موبایل دست دوم به قیمت آن توجه کنید تا خدای نکرده سر شما کلاه نرود و گوشی دست دومی را با قیمت بالا خریداری نکنید.

 نحوه انتقال مالکیت گوشی دست دوم

طرح رجیستری یکی از مهم ترین و اصلی ترین طرح هایی که اخیرا در کشور عزیزمان برای مبارزه با قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی ها حدودا از اوایل مهر ماه 96 اجرا شد و امروزه بصورت جدی در حال اجرا می باشد و در مالکیت اسمارتفون ها تاثیرگذار بوده است و برخلاف گذشته، تمام برندهای مختلف را تحت پوشش خود قرار داده است.

معرفی جدیدترین و بهترین گوشی های تاشو 2023 ؛ جذاب ترین و هیجان انگیزترین نسل گوشی

با این حال اگر شما قصد خرید گوشی دست دوم را دارید، ابتدا می بایست مراحلی را در قالب ” انتقال مالکیت ” توسط مالک اصلی گوشی بگذرانید تا مالک اصلی گوشی شوید و بتوانید سیم کارت خود را درون آن قرار داده و به راحتی از قابلیت های گوشی خود استفاده نمایید. در غیر اینصورت گوشی شما هیچ اهمیت و ارزشی نخواهد داشت.

به همین دلیل هنگام خرید گوشی دست دوم می بایست این فرایند را انجام دهید که در ادامه شما را با این فرایند بصورت کامل و قدم به قدم آشنا خواهیم نمود. همراه ما باشید.

توجه : تمام فرایند های زیر می بایست زمانیکه سیم کارت مالک دستگاه، در دستگاه قرار دارد انجام شود.

مراحل

1-وارد قسمت شماره گیری ” phone ” شوید و سپس کد دستوری #7777* ( ستاره هفت هزار و هفتصد و هفتادو هفت ) را وارد کنید و گزینه تماس را بفشارید.

خرید گوشی دست دوم

2-اینک پنجره جدیدی برای شما باز خواهد شد که برای انتقال مالکیت اسمارت فون باید گزینه 3 را تایپ کرده و سپس ارسال را بفشارید.

خرید گوشی دست دوم

3- اینک شناسه یا شناسه های IMEI هایی که تحت پوشش نام شما ( مالک سیم کارت ) می باشد، نمایش داده می شود که در این مرحله می بایست شناسه ” IMEI ” مخصوص گوشی خود را که بر روی کارتن گوشی درج شده است را انتخاب نمایید و سپس گزینه ارسال را بفشارید.

خرید گوشی دست دوم

4-در این مرحله شماره سیم کارت شخص خریدار گوشی دست دوم را که قصد خرید گوشی شما را دارد، وارد نمائید تا انتقال مالکیت انجام شود.

خرید گوشی دست دوم

5- اینک مشخصاتی که تا این مرحله را که وارد نموده اید، اعم از شناسه ” IMEI ” گوشی و شماره شخص خریدار گوشی دست دوم  به نمایش در می آیند و می بایست مجددا امتحان کنید تا از مشکلی در فرایند انتقال رخ ندهد!

خرید گوشی دست دوم

6-در نهایت پیغامی در قالب موفقیت شما در 5 مرحله بالا را دریافت خواهید نمود که کد فعال سازی به سیم کارت فرد خریدار ارسال خواهد شد.

خرید گوشی دست دوم

7- اینک فرد خریدار می تواند شاهد پیغام دریافتی HAMTA باشد که در این پیامک شاهد ” IMEI ” و کد فعال سازی خواهد بود که می بایست از مرحله دوم انتقال مالکیت، شروع به فعال سازی سیم کارت خود نماید.

خرید گوشی دست دوم

تست هنگام خرید گوشی دست دوم

یک راه کاربردی و مطمئن جهت تست سلامت گوشی وجود دارد که با اجرای کد انجام می‌شود. این کد در انواع گوشی متفاوت است. برای مثال، با اجرای #*۰#* در گوشی‌ سامسونگ می‌توان سلامت آن را بررسی کرد، درحالی‌که این کد در گوشی‌های دیگر به این گونه است:

کد تست:

  • سونی: #۷۳۷۸۴۲۳##*
  • هوآوی: ##۴۹۷۶۱۳
  • ال‌جی: ۳۸۴۵#*۸۵۵#
  • اپل: *۳۰۰۱#۱۲۳۴۵#*
  •  اچ‌تی‌سی: *#*#۳۴۲۴#*#*
  • شیائومی: ##۶۴۶۶۳##
  •  لنوو: ####۱۱۱۱#

با شماره‌گیری این کدهای مخصوص منویی مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود که در آن، هرکلید برای تست بخش‌های مختلف از گوشی کاربرد دارد:

سه گزینه اول به نام‌های Red، Green و Blue برای امتحان صفحه نمایش و تشخیص پیکسل‌های سوخته آن استفاده می‌شود. گزینه Receiver برای تست صدای تماس گیرنده است که با زدن برروی آن از قسمت اسپیکر نوعی نویز پخش می‌شود تا سلامت این قسمت از گوشی را تایید کند. گزینه بعدی Vibration است که جهت تست ویبره‌ی گوشی کاربرد دارد.

با استفاده از گزینه Dimming می‌توان قدرت تشکیل سه رنگ آبی و سبز و قرمز را به‌همراه حداقل و حداکثر کنتراست تست کرد. با زدن برروی Mega cam هم دوربین پشتی گوشی باز می‌شود تا شما کیفیت دوربین و صحت فلاش عکس را بررسی کنید. گزینه Sensor امکان تست سنسورهای گوشی را به شما می‌دهد و گزینه Touch برای تست سلامت قابلیت لمس صفحه نمایش کاربرد دارد.

ترفند های مهم و کاربردی برای نگهداری از شارژر موبایل + نحوه صحیح استفاده از سیم شارژر

خرید گوشی دست دوم

گزینه‌های دیگر خرید گوشی دست دوم

TSP Hovering: تست لمس از فاصله ۱۰ میلی‌متری
Sleep: این گزینه باعث خاموش شدن صفحه نمایش می‌شود که برای ادامه کار باید دکمه پاور را فشار دهید.
Speaker: تست اسپیکر
Sub Key: جهت تست دکمه های غیر لمسی مانند ولوم، پاور و …
Front cam: تست دوربین جلو
LED: تست چراغ نوتیفیکیشن (نقطه کوچک بالای صفحه نمایش که به رنگ‌های سبز قرمز و آبی درمی‌آید)
Wacom test: تست عملکرد قلم در سری نوت
IR LED: تست قابلیت ریموت کنترل گوشی
Low frequency: تست فرکانس کار مربوط به صفحه نمایش
Barcode Emulator Test: تست بارکدخوان گوشی
SensorHub Test: تست سنسور مجاورت گوشی که با ضربه زدن بر روی آن گوشی به‌طور کامل خاموش می‌شود.
Black: تست رنگ مشکی عمیق گوشی
SPEN HOVERING: تست‌های مربوط به قلم سری نوت

محاسبه قیمت گوشی دست دوم

قیمت گذاری گوشی دست دوم به چند عامل اساسی بستگی دارد. در مرحله اول باید قیمت نسخه نو همان مدل گوشی را پیدا کنید. پیدا کردن دقیق این قیمت بسیار مهم است چراکه ارزش گوشی کارکرده و نو با قیمت دلار ارتباط دارد و هرلحظه درحال تغییر است.

به‌طور کلی، نمی‌توان گفت که چقدر از ارزش گوشی کارکرده کم می‌شود و ارزش آن را معمولا به‌صورت توافقی تعیین می‌کنند. اما برای اینکه عددی در ذهن داشته باشید بهتر است بدانید که معمولا برای قیمت گذاری گوشی دست دوم بین ۱۰ تا ۴۰ درصد از قیمت نو گوشی کم می‌شود. البته، این در شرایطی است که گوشی دست دوم ایراد خاصی نداشته باشد.

همچنین، وجود وسایل جانبی مانند هندزفری، شارژر و جعبه بر قیمت تلفن همراه دست دوم تاثیرگذار هستند. بعضی افراد به دلیل اینکه سریال گوشی برروی جعبه آن نوشته شده است، به وجود آن اهمیت می‌دهند، بنابراین بهتر است که جعبه گوشی‌های نو خود را به‌خوبی حفظ کنید.

چگونه بفهمیم گوشی دست دوم است؟

روش‌‌های زیادی برای تشخیص گوشی‌ های نو از گوشی‌ های باز شده و کارکرده وجود دارد. برای مثال، از کیفیت ظاهری گوشی و هدفون و شارژر آن تاحدی می‌توان نو بودن یا نبودن آن را تشخیص داد. همچنین، عوض شدن زنگ گوشی، اعمال تم، نصب نرم افزار و تغییرات جزئی دیگر نشان دهنده صفر نبودن گوشی هستند، اما این روش‌ها حدسی هستند و نمی‌توانند مدرک خوبی برای کارکرده بودن گوشی باشند.

برای اطمینان از اینکه آیا یک گوشی استفاده شده است یا خیر، می‌توانید با شماره‌گیری کدهای مختلف وضعیت آن را بررسی کنید. قسمت شماره‌گیر گوشی را باز کرده و کد #786## یا *#*#786#*#* را وارد کنید. با اعمال این کد، گوشی شما به‌صورت خودکار وارد بخش RTN می‌شود. گزینه VIEW را انتخاب کنید. صفحه را به پایین بکشید تا حالت Reconditioned ظاهر شود. سپس با وضعیت YES یا NO مواجه خواهید شد که کارکرد بودن یا نبودن گوشی را بیان می‌کنند.

همچنین می‌توانید وارد سامانه همتا شده و شناسه IMEI گوشی را در بخش استعلام اصالت وارد کنید. این گزینه به طور کامل نشان می‌دهد که گوشی قبلا با سیم کارت روشن شده است یا نه.

اولین و مهم ترین ملزومات برای خرید گوشی دست دوم چیست؟

سلامت تلفن همراه و ظاهر آن

چگونه از کد IMEI گوشی مطلع شویم؟

برای اطلاع از IMEI هر گوشی می توانید کد دستوری # 06 #* را وارد سازید تا کد را با کد قرار گرفته شده در کارتون گوشی را تطبیق دهید که در صورت تطبیق نشان دهنده اصل بودن گوشی می باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

11 فروردین 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *