افتتاح حساب ترکیه
دکوراسیون صنعتی

دکوراسیون صنعتی یکی از پرطرفدارترین سبک ها در طراحی داخلی به شمار می رود که در مکان های بازسازی شده قابل اجراست. چیزی که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. گروه دکوراسیون شادمگ شما را با خصوصیات سبک دکوراسیون صنعتی آشنا می کند.

سبک دکوراسیون صنعتی

سبک دکوراسیون صنعتی که از پرطرفدارترین سبک های در طراحی داخلی به شمار می رود . مدل طراحی صنعتی الهام گرفته از طراحی انقلاب صنعتی اروپا می باشد
سبک دکوراسیون صنعتی شما را به فضای قرن 17 و 18 خواهد برد مثلا استفاده از آجر و چوب در طراحی داخلی از نشانه های آن است . شما در این سبک دیوار ها و نمای داخلی را بدون هیچ پوششی مشاهده خواهید کرد . از ویژگی های این سبک به نمایش گذاشتن پس زمینه و پشت صحنه کار میباشد.

دکوراسیون صنعتی

طراحی صنعتی بیننده را به زمانهای گذشته خواهد برد ( انقلاب صنعتی ) مثلا شاید برای ما ایرانیان در حال حاضر مانند این باشد که در خانه لوازم 50 سال پیش را مشاهده کنیم . این لوازم میتواند برای سالمندان حس نوستالژیکی ایجاد کند اما نمی تواند برای جوانان چندان جذاب باشد مگر اینکه بتوان طراحی صنعتی را با سبک دکوراسیون مدرن ترکیب کرد

ویژگی های منحصر به فرد سبک دکوراسیون صنعتی

دکوراسیون صنعتی تلفیقی از سبک مدرن و سبک های قدیمی ست و مناسب افرادی می باشد که خواهان یک زندگی با ترکیب این دو سبک هستند. در سال های اخیر طراحی داخلی به سبک صنعتی رواج یافته و به عنوان یک سبک ترکیبی در نظر گرفته می شود که طرفداران خاص خود را دارد.

این سبک بیشتر در کشورهای اروپایی کاربرد دارد و استفاده از رنگ های خنثی در آن باعث شده این دکوراسیون کمی سرد به نظر برسد و با روحیه تمام افراد همخوانی نداشته باشد. در واقع سبک صنعتی برای آن دسته افرادی مناسب است که روحیه ای جدی و خشک دارند و یک خانه با وسایل ضروری برای زندگی را نسبت به خانه های گرم با رنگ های شاد و المان های تزئینی ترجیح میدهند.

از سبک دکوراسیون صنعتی در چه مکان های میتوان استفاده کرد ؟

این سبک میتواند در مکان های بازسازی شده مانند انبار ، فضاهای صنعتی به کار گرفته شود . همچنین آپارتمان های با سقف بلند ، فضاهای اداری و تجاری و آپارتمان های مدرن نیز میتواند برای اجرای این سبک مناسب باشند . اگر از طراحی صنعتی خوشتان آمده میتواند در هر مکانی آن را پیاده کنید.

دکوراسیون صنعتی

ویژگی های سبک طراحی صنعتی

1 _ استفاده از مصالح ساختمانی پر کابرد و ساده مانند آجر ، بتن ، چوب ، فلز میتوان اشاره کرد

استفاده از آجر و بتن

در انبار و ساختمان های صنعتی قدیمی از پرکاربردترین لوازم و مصالح که در هنگام ساخت استفاده شده است میتوان مواردی مانند ( آجر ، بتن ، چوب ، فلز ) اشاره کرد که بدون هیچ پوششی در طراحی استفاده شده اند . مثلا شما میتوانید از بتن پولیش شده برای کف خانه و از آجر برای دیوار ها استفاده کنید.

دکوراسیون صنعتی

کاربرد در سطوح از فلز و چوب

در سبک دکوراسیون صنعتی از سطوح فلزی و چوبی بسیار استفاده می شود و به خوبی به چشم می آید . مانند عکس زیر از فلز و پنل های چوبی در سقف ، راه پله و پنجره استفاده شده است . چوب و فلز تقش مهمی در این نوع طراحی دارند . از صندلی فلزی و میز چوبی میتوان برای دکوراسیون آشپزخانه در این نوع سبک استفاده کرد

2 _ استفاده از رنگ خنثی و طبیعی در مدل طراحی صنعتی

شما در طراحی صنعتی نمی توانید مانند سبک دکوراسیون مینیمال از رنگ های روشن و زنده استفاده کنید بلکه به جای آن میتوانید از رنگ های ترکیب خنثی و طبیعی بهره ببرید . برای از بین بردن فضای سرد و خشک مدل صنعتی از رنگ های قهوه ای و خرمایی برای رنگ غالب و از رنگ های خنثی برای دکوری ها و وسایل کوچک تر استفاده کنید .

دکوراسیون صنعتی

رنگ های طبیعی محیط نیز همان مصالحی هستند مانند چوب، فلز و آجر، که با خود رنگ طبیعی دارند .

3 _ مبلمان در سبک صنعتی

همان طور که از نام صنعتی و محیط آن مشخص است باید مبلمان نیز خود را با این محیط هماهنگ کند . خیلی از افراد تمایلی ندارند که مدت زیادی در محیط صنعتی بازسازی شده زندگی کنند به همین دلیل باید در انتخاب مبل و دکوریجات دقت زیادی داشت .

با ایده های کم هزینه و جدید دیوار پشت تلویزیون را دکور کنید

دکوراسیون صنعتی

میتوان قسمتی از مبلمان و وسایل را از لوازم و قدیمی انتخاب کرد و اگر دسترسی نداشتید از مبل و لوازمی که ظاهرشان به کارخانجات و آزمایشگاه های قدیمی الهام گرفته اند انتخاب کنید

تابلو نقاشی و گیاهان

برای از بین بردن یکنواختی محیط صنعتی از تابلو نقاشی استفاده کنید همچنین استفاده از گیاهان نیز باعث ایجاد طراوت در محیط خواهد شد

4 _ لوله و اتصالات در دکوراسیون صنعتی

از ویژگی های این سبک نمایان بودن اتصالات مانند لوله های آب میباشد . به هیچ عنوان هنگام بازسازی لوله و اتصالات را مخفی نکنید . بهتر است که رنگ دیوار ها با رنگ لوله و اتصالات متفاوت باشند تا متضاد بودن رنگ ها نیز مشخص باشد .

دکوراسیون صنعتی

5 _ روشنایی محیط صنعتی

از مهمترین مواردی که در سبک دکوراسیون صنعتی ایجاد چالش کرده انتخاب منابع روشنایی مناسب می باشد . برای این مشکل میتوان از آباژور و آویز های قدیمی استفاده کرد . راه دیگر میتوان از آباژورهای پایه بلند و آویز های روشنایی از جنس فلزی به کار برد.

تاریخ پیدایش طراحی داخلی صنعتی

اوایل قرن بیستم بعد از انقلاب صنعتی دوم کارخانه ها تعطیل شدند و تعدادی از ساختمان هایشان متروکه شدند اما بعد از سالها و افزایش جمعیت و نیاز به فضا برای سکونت این کارخانه ها به محل سکونت تبدیل شدند و سبک دکوراسیون صنعتی آغاز شد.

دکوراسیون صنعتی

ویژگی های سبک دکوراسیون صنعتی

استفاده از متریال ساختمانی ساده و پرکاربرد مانند: آجر، بتن، چوب، فلز و… از موارد مصالح های شاخص بکار گرفته شده در سبک صنعتی میباشند.

استفاده از آجر و بتن در سبک دکوراسیون صنعتی

مصالح آجر و بتن در ساختمان های صنعتی پر کابردترین متریال ساختمانی بودند و بدون پوشش در دکوراسیون داخلی استفاده میشدند. در دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی برای کف و دیوارها میتوان از بتن پولیش شده استفاده کرد.

استفاده از فلز و چوب در سبک دکوراسیون صنعتی

از سطوح و وسایل چوبی و فلزی در دکوراسیون سبک صنعتی استفاده میکنند. در سقف و راه پله و پنجره ها این متریال را میتوان دید. از میز چوبی و صندلی های فلزی هم میتوان در این سبک از دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

دکوراسیون صنعتی

متریال چوب و فلز نقش مهمی در طراحی به سبک صنعتی دارند.

انتخاب کفپوش در طراحی سبک صنعتی

در طراحی سبک صنعتی از کفپوش های بتنی استفاده زیادی می شود. استفاده از این کفپوش ها در این سبک بسیار مقرون به صرفه بوده و به خوبی با تم صنعتی به کار رفته در دیزاین خانه تطبیق می پذیرد.

کفپوش های سنگی نیز می تواند گزینه ای مناسب برای استفاده باشد. استفاده از این کفپوش ها باعث القای گرما به فضای خانه نیز خواهد شد.

استفاده از رنگ های خنثی و طبیعی در سبک دکوراسیون صنعتی

رنگ های روشن و زنده که در مثلا در دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال استفاده میشود، هیچ کاربردی در طراحی داخلی صنعتی ندارد. در این سبک از رنگ های خنثی و طبیعی استفاده میشود .

برای ایجاد تعادل در فضای سرد و خشک سبک دکوراسیون صنعتی از رنگ های گرم و خنثی مانند خرمایی و قهوه ای استفاده میکنند و برای دکورها و وسایل کوچک از رنگ های خنثی دیگر(مانند: کاراملی، شتری، برنزی)استفاده میکنند. از ترکیب رنگ خاکستری کنار سفید هم میتوان در دکوراسیون صنعتی استفاده کرد.

دکوراسیون صنعتی

استفاده از مبلمان و وسایل قدیمی در سبک دکوراسیون صنعتی

مبلمان و اکسسوری در این سبک باید حس و حال فضای صنعتی داشته باشد. مبلمانی که یادآور قرن بیستم هستند گزینه ی خوبی برای دکوراسیون صنعتی هستند. باید دقت بسیاری در طراحی مبلمان و وسایل داشت زیرا خیلی از افراد تمایل زیادی برای اقامت طولانی در این مکان ها را ندارند.

مبلمان و دکور سبک صنعتی را میتوان از وسایل قدیمی انتخاب کرد و یا وسایلی که از نظر شکل ظاهری شبیه به وسایل کارخانه ها و ساختمان های قدیمی است، استفاده کرد.

وسایل تزئینی سبک صنعتی

تابلوهای قدیمی کنار جاده، آثار انتزاعی و مجسمه‌ های تلفیقی و… هم می توانند از جمله وسایل تزئینی سبک صنعتی به شمار آیند. در واقع باید بگوییم که این، ریسک و خطر کردن است که به این سبک جذابیت می ‌بخشد. اشیای پیدا شده مثل چرخ ‌های گاری یا دستگیره‌ های بزرگ شیر آب را می‌ توان به دیوار‌ها آویخت و یا آنها را روی قفسه ‌ها گذاشت تا تصویر گرافیکی قدرتمندی به وجود بیاورند.

دکوراسیون صنعتی

retro interior

توصیه ای که برایتان داریم این است که هر وقت شک داشتید، بدانید که همیشه می‌توانید به سراغ عکس‌های سیاه و سفید بروید. از حاشیه‌ های عریض و قاب‌ های بسیار ساده را نیز از یاد نبرید.

کدام مدل جاکفشی جدید و مدرن مناسب با دکوراسیون خانه شماست ؟

معماری قابل مشاهده در سبک صنعتی

از نظر معماری یک اتاق به سبک صنعتی هیچ چیزی برای تصور کردن باقی نمی‌گذارد. معمولا در چنین اتاقی زیرساخت ‌ها کاملا نمایان هستند و حتی مجراهای داخلی هم به خوبی دیده می ‌شوند. دیوارهای ناتمام، پنجره‌ های خالی و تیرهای بیرونی، اسکلت ساختمانی که این فضا را ساخته نشان می‌ دهند، همه و همه مواردی هستند که به خوبی در سبک صنعتی قابل مشاهده خواهند بود.

دکوراسیون صنعتی

استفاده از تابلو نقاشی و گیاهان در سبک دکوراسیون صنعتی

میتوانید از یک یا چند تابلو نقاشی یا عکس در دکوراسیون صنعتی برای تغییر فضای یکنواخت استفاده نمایید و برای حس طراوت و زندگی در فضا داخلی میتوانید از گیاهان آپارتمانی کمک بگیرید.

لوله ها و اتصالات بدون پوشش در سبک دکوراسیون صنعتی

لوله ها و اتصالات بدون پوشش از عناصر اصلی دکوراسیون سبک صنعتی هستند. برای تغییر کاربردی فضای صنعتی اتصالات آن را پوشش ندهید و برای فضایی که اتصالات نمایان ندارند میتوان از لوله ها در دکور و ساخت وسایل استفاده کرد.

نورپردازی در طراحی داخلی صنعتی

انتخاب منبع روشنایی در دکوراسیون داخلی صنعتی از چالش های این سبک است. در سبک صنعتی بیشتر از آباژور با پایه ی بلند و آویز های روشنایی بلند که از سقف آویزان میشوند و از جنس فلز هستند استفاده میشود. آباژور و روشنایی های قدیمی هم مناسب برای دکوراسیون سبک صنعتی هستند.

دکوراسیون صنعتی

طراحی آشپزخانه به سبک صنعتی

یک آشپزخانه صنعتی ترکیبی عالی از طراحی کلاسیک و مدرن است. این آشپزخانه ها نماد بارزی از کاربرد آجر، فلز، تیرچه های بدون روکش، چوب طبیعی و کانترهای یکپارچه می باشند. اگر به دنبال طراحی آشپزخانه به سبک صنعتی هستید با ما همراه شوید.

اکثر افرادی که می خواهند آشپزخانه خود را این گونه طراحی کنند در ابتدا نمی دانند از کجا باید شروع کنند. یک آشپزخانه صنعتی مدرن از تجهیزات و الگوهای نوک تیز و بعضاً لبه دار استفاده می کند.

پایه و اساس یک طرح خوب برای آشپزخانه، نوع کابینت های آن است. گزینه های بسیاری برای کابینت های آشپزخانه صنعتی وجود دارند که می توان از بین آن ها نمونه دلخواه را انتخاب نمود.

مهم ترین نکته در انتخاب کابینت این است که آن ها بتوانند تا حد ممکن فضا را بزرگ تر جلوه دهند؛ حتی در آشپزخانه های کوچک. کابینتی که فضای زیاد برای ذخیره سازی اشیاء و وسایل مورد نیاز داشته باشد می تواند به سازماندهی فضای آشپزخانه کمک کند و از هرج و مرج در فضا جلوگیری نماید.

المان ها و بافت های متضاد را با هم ترکیب کنید. از کابینت های ساخته شده از چوب طبیعی با روکش پیوتر استفاده نمائید. کابینت های فلزی براق با درب های شیشه ای گزینه مناسبی برای آشپزخانه های صنعتی می باشند.

دکوراسیون صنعتی

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک صنعتی هم می تواند براق و هم خشن صورت گیرد. کابینتی که شما استفاده می کنید نقش مهمی در نمای کلی آشپزخانه ایفا خواهد کرد.

کابینت آشپزخانه صنعتی

برای دستگیره کابینت ها می توانید از هر چیزی که به نظر خوب می رسد استفاده کنید. دستگیره های فلزی ساده و یا آن هایی که از مواد بازیافت شده تهیه شده اند بهترین گزینه برای دیزاین آشپزخانه صنعتی می باشند.

رنگ های روشن و پلاستیکی در دکوراسیون صنعتی جایگاهی ندارند و باید از آن ها اجتناب نمود. دستگیره های بزرگ، آشپزخانه شما را کاربردی تر نشان می دهند و ویژگی بارز سبک صنعتی که کارآمد بودن فضا است را به خوبی به نمایش می گذارند.

قفسه بندی در آشپزخانه صنعتی

برای ایجاد تضاد در فضا علاوه بر استفاده از کابینت های بسته از قفسه های باز نیز استفاده کنید. قفسه های ساخته شده با چوب طبیعی و بزرگ همانند قفسه های فلزی برنز یا استیل بسیار زیبا به نظر می رسند. از هر چیزی که بیش از حد ظریف به نظر می رسد اجتناب کنید. شما می توانید قفسه های چوبی را به گونه ای انتخاب کنید که همانند تیرهای چوبی ساده و بدون روکش سقف زیبا به نظر می رسند.

بهترین جای تلویزیون در دکوراسیون خانه کجاست ؟ + اصول مهم محل قرارگیری تلویزیون

قفسه های باز این فرصت را برای شما فراهم می کنند که بتوانید بشقاب ها و سایر وسایل خود را در آشپزخانه به نمایش بگذارید. از قوطی های کاربردی مانند جاادویه های زیبا که بر روی آن ها نوشته های پر رنگ حک شده استفاده کنید.

شما نباید قفسه های آشپزخانه را با لوازمی که ظرافت را در فضا به نمایش می گذارند پر کنید. یک آشپزخانه صنعتی زیبایی ارگانیک خود را از چوب روکش نشده و عدم استفاده از گل و گیاه بدست می آورد.

دکوراسیون صنعتی

سینک ظرفشویی آشپزخانه صنعتی

سینک ظرفشویی در آشپزخانه صنعتی باید بزرگ و کاربردی باشد. برای آشپزی، شست و شو و خرد کردن مواد غذایی سینک های بزرگ بسیار مناسب هستند و اگر با رنگ روشن انتخاب شوند بسیار زیبا به نظر خواهند آمد. البته شما می توانید از سینک های مدرن کوچک نیز استفاده کنید.

اما در کل در یک آشپزخانه صنعتی سینک ظرفشویی بزرگ و زمخت بسیار مناسب تر می باشد. شما می توانید به صورت دلخواه نمای آشپزخانه خود را متفاوت به نمایش بگذارید. برای مثال اگر به سبک روستیک علاقمند هستید از تجهیزانی که کمی رنگ و رو رفته و خشن هستند استفاده نمائید.

همچنین برای ایجاد جلوه ای مدرن تر می توانید از تجهیزات فلزی که ظاهری براق دارند استفاده نمائید. در کل لوازم و تجهیزات مناسب آشپزخانه صنعتی باید بزرگ و کاربردی باشند.

دکوراسیون صنعتی

نورپردازی آشپزخانه صنعتی

به دنبال ابزار روشنایی مدرن یا روستیک برای نورپردازی باشید. لامپ هایی که نور ملایم دارند برای آشپزخانه انتخاب کنید؛ زیرا یک نورپردازی ملایم فضای صنعتی را زیباتر و جذاب تر نشان می دهد.

البته این نکته لازم به ذکر است که حتما نور لازم برای فضا فراهم شود؛ زیرا آشپزی و پخت و پز به نور نیاز دارد. نورپردازی به فضای سرد و زمخت صنعتی حسی دعوت کننده می بخشد و آن را کمی ملایم تر به نمایش می گذارد.

اگر می خواهید در فضای آشپزخانه غذا سرو کنید بهتر است آن را با نورپردازی زیبا و ملایم تر کنید تا سردی و یکنواختی فضا از بین رود و حسی خوب از صرف غذا به شما دست دهد.

جزیره آشپزخانه صنعتی

هنگامی که می خواهید در آشپزخانه خود جزیره قرار دهید باید به این نکته دقت کنید که جزیره آشپزخانه باید با سایر کانترها فاصله داشته باشد تا بتوان به راحتی در فضای آشپزخانه به فعالیت های پخت و پز پرداخت.

برای ساخت جزیره می توان از متریال های مختلفی استفاده نمود. شما می توانید از چوب و فلز در کنار یکدیگر برای ساخت جزیره در آشپزخانه استفاده کنید.

برای کانتر جزیره نیز سنگ گرانیت تیره یا روشن انتخابی مناسب می باشد. سنگ مرمر بسیار شیک است و سنگی لوکس در بین انواع سنگ ها به شمار می آید اما مناسب آشپزخانه طراحی شده به سبک صنعتی نمی باشد. از این رو به هیچ عنوان آز ان استفاده نکنید.

صندلی های آشپزخانه صنعتی

در آشپزخانه صنعتی صندلی هایی که مورد استفاده قرار می گیرند بهتر است راحت بوده اما نباید ظاهری نرم داشته باشند. صندلی های دایره ای شکل همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید انتخابی مناسب می باشند.

در کل صندلی هایی را خریداری کنید که با نمای زمخت صنعتی همخوانی داشته باشند. برای مثال صندلی های فلزی و چوبی گزینه ایی ایده آل هستند. این صندلی ها تعادل خوبی بین فلز سخت و سنگ در فضا ایجاد می کنند.

دکوراسیون صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تمام لوازم آشپزخانه از جمله اجاق گاز، یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و … باید از جنس استیل انتخاب شوند. کروم انتخاب مناسبی برای این مدل آشپزخانه ها نمی باشد. از نشان دادن وسایل و ابزارهای پخت و پز نیز نهراسید. شما می توانید آنچه را که لازم دارید با گیره های فلزی از دیوار آویزان نمائید.

سبک دکوراسیون صنعتی برای چه مکان های مناسب است؟

با توجه به ویژگی های سبک دکوراسیون صنعتی، آپارتمان هایی با سقف مرتفع، فضاهای اداری و تجاری و آپارتمان های مدرن، مناسب ترین گزینه برای اجرای این نوع طراحی داخلی هستند. البته که اگر مجذوب سادگی و منحصر به فرد بودن این سبک شده اید، می توانید آن را در هر مکانی که علاقه دارید، به کار ببرید.

دکوراسیون صنعتی

این سبک می تواند در انبارها و فضاهای صنعتی که بازسازی شده اند، مورد استفاده قرار گیرد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *