افتتاح حساب ترکیه
دیر شارژ شدن گوشی مویابل

دیر شارژ شدن گوشی دلایل مختلفی دارد و در طولانی مدت باعث آزار می شود. گروه تکنولوژی شادمگ در این مطلب علت های مختلف این نقص شارژر ها را بررسی کرده و راه حل هایی نیز به شما پیشنهاد می کند.

دیر شارژ شدن گوشی و رفع آن

تلفن های همراه هوشمند، امروزه تبدیل به حافظه دوم انسان ها شده اند و به نحوی نقش بسیار بزرگی در زندگی ما دارند که اگر یک روز صبح آنها را با خودمان به محل کار خود نبریم،احساس کمبود شدیدی به ما دست می دهد.

اما آیا تا به حال شده است که احساس کنید دستگاه تلفن همراه شما دیر شارژ می شود؟آیا این گونه است ونمی دانید که چگونه آنرا حل و برطرف سازید؟ برطرف و حل کردن این مشکل را در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نمناک خواهیم گفت.

بهترین روش‌های شارژ گوشی

  • خاموش کردن گوشی یا فعال کردن حالت هواپیما حین شارژ
  • شارژ کردن گوشی با آداپتور اصلی
  • استفاده از برق خانگی برای شارژ کردن
  • استفاده نکردن از گوشی در حال شارژ

دیر شارژ شدن باتری

اگر شما متوجه این شده اید که تلفن همراه هوشمند شما دیر شارژ می شود،می تواند بنابر موارد زیر باشد که باید آنها را حل نمایید.این موارد عبارتند از :

دیر شارژ شدن گوشی با شارژرهای غیر اصلی

یکی از رایج ترین دلایل کاهش میزان سرعت شارژ شدن تلفن ها همراه،ایجاد تغییراتی در آداپتور شارژر است.شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که از شارژهای دیگری به جز شارژر خودتان استفاده نمایید ولی دستگاه تلفن همراه شما همانند قبل شارژ نشود.

علت این مشکل آداپتور است که میزان ولتاژ خروجی آن نسبت به شارژر تلفن همراهتان کم است. بنابراین اگر می خواهید تا این مشکل را تجربه نکنید،توصیه می شود که شارژر اصلی تلفن همراهتان را به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری ، از شارژر های دیگری با ولتاژهای پایین استفاده ننمایید.

دیر شارژ شدن گوشی - کابل گوشی

نقش آسیب دیدن کابل USB در دیر شارژ شدن گوشی

اگر با استفاده از آداپتور اصلی تلفن همراه،افزایش مدت زمان شارژ تلفن همراهتان را احساس کردید،احتمال می رود که مشکل از کابل USB شارژر باشد.به خصوص زمانیکه پارگی بر روی آن وجود داشته باشد ، حتما تغییر مدت زمان شارژ تلفن همراه را احساس خواهید نمود.

 علت دیر شارژ شدن گوشی با مشکل درگاه شارژ گوشی

اگر شما از افرادی هستید که تلفن همراهتان را در جیب شلوار جین می گذارید و یا با خودتان به محل کارتان می برید،شاید مشکل دیر شارژ شدن تلفن همراهتان این مورد باشد.

به همین دلیل اگر مشکل عدم شارژ سریع تلفن همراه شما با موارد بالا حل نشد،اینک این مرحله را بپیمایید تا این مشکل حل شود.برای تمیز کردن درگاه شارژ گوشی،می توانید از خلال دندان یا سوزن سیم کارت و مقداری دستمال کاغذی استفاده نمایید.

 دیر شارژ شدن گوشی به علت برنامه های فعال

تغییر سرعت میزان شارژ تلفن همراه می تواند بنابر برخی برنامه های فعال باشند که میزان سرعت تلفن همراهتان را علاوه افزایش مدت زمان شارژ ، می توانند کاهش دهند.اگر می خواهید این مشکل را حل کنید،توصیه می شود که آخرین آپدیت ها را نصب نمایید و اجازه ندهید که برنامه های پر مصرف در دستگاه تلفن همراه شما باشند.

این فرایند کوتاه می تواند در عمر باتری تلفن همراه شما نیز موثر باشند که با انجام دادن آن دیگر لازم نیست که باتری تلفن همراهتان را خاموش نمایید. برای یافتن برنامه هایی که می توانند به شدت شارژ تلفن شما را تحت تاثیر خود قرار می دهند،تنها کافی است که به بخش تنظیمات تلفن همراه خود رفته و از قسمت باتری،این برنامه ها را مشاهده نمایید.

 دیر شارژ شدن گوشی به علت مشکل باتری

اغلب باتری هایی که امروزه در تلفن های همراه هوشمند استفاده می شوند،باتری های لیتومی می باشند که عمر بسیار بالایی دارند.اما شاید برای شما پیش آمده باشد که یک شب تا صبح تلفن همراهتان در شارژ باشد.

این اتفاق می تواند در عمر و افزایش میزان مدت شارژ تلفن همراه نیز موثر باشند.اما بطور کل عمر هر باتری لیتیومی حداقل به مدت 4-5 سال است که به نحوه نگهداری شما از آنها بستگی دارد.

اصول کاربردی برای نگهداری از هندزفری | جمع کردن سیم هندزفری با روش های خلاقانه

اما زمانیکه شما احساس کردید که این اتفاق برای تلفن همراه شما افتاده است،راه حل اینجا است که باتری تلفن همراهتان تغییر دهید و از باتری های اورجینال و معتبر فروشگاه و نمایندگی های اصلی تلفن همراهتان خریداری نمایید.

علت دیر شارژ شدن گوشی موبایل

علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی

استفاده از کابل نامناسب

شایع ترین علت دیر شارژ شدن گوشی استفاده از کابل شارژ نامناسب است. این کابل ها معمولا پس از استفاده طولانی مدت دچار آسیب هایی می شوند که ممکن است روی سرعت انتقال جریان آنها تاثیر بگذارد. معمولا کاربران پس از مدتی استفاده از یک کابل شارژ به آن عادت می کنند و متوجه کاهش سرعت انتقال شارژ نمیشوند.

معمولا کاربران اعتقاد دارند تا زمانی که شارژ از طریق کابل به گوشی منتقل شده و روی صفحه گوشی علامت تایید شارژ ظاهر شود یعنی کابل سالم است. اما این صحیح نیست و فرسودگی کابل می تواند سرعت شارژ را به شدت کاهش دهد.

مشکل در منبع برق مورد استفاده برای شارژ

علت دیر شارژ شدن گوشی می تواند استفاده از منبع برق نامناسب باشد. باید دقت کنید که حتما از خود شارژر اصلی گوشی خودتان استفاده کنید. شارژهای دیگر با ولتاژ و جریان گوشی شما هماهنگ نیستند و روی زمان شارژ تاثیر می گذارند.

همچنین هنگام استفاده از کامپیوتر سرعت شارژ به شدت کاهش می یابد جوری که شاید احساس کنید در مدت یک ساعت فقط چند درصد به شارژ شما اضافه شده یا حتی شاید مقدار شارژ هیچ تغییری نکرده باشد. معمولا سریعترین روش برای شارژ گوشی استفاده از کابل و شارژر خود گوشی و برق مستقیم شهری است.

دیر شارژ شدن گوشی

هر روش دیگری می تواند سرعت شارژ گوشی را به شدت کاهش دهد.

استفاده از آداپتور نامناسب

علت دیر شارژ شدن گوشی می تواند آداپتور نامناسب باشد. آداپتور گوشی شما تاثیر زیادی در بازدهی شارژ گوشی دارد. آداپتورها طوری طراحی می شوند که از گوشی شما در برابر تغییر ولتاژهای ناگهانی جلوگیری کنند. این تغییر ولتاژها ممکن است به خود آداپتور آسیب بزنند.

آداپتورهای آسیب دیده در اثر تغییرات ناگهانی ولتاژ می توانند مشکلاتی را برای گوشی شما ایجاد کنند که یکی از آنها دیر شارژ شدن گوشی است.

 استفاده از گوشی‌های قدیمی

گوشی های جدید دارای یک چیپ شارژ سریع می باشند که باعث می شود گوشی در کمتر از دو ساعت کاملا شارژ شود. این گوشی ها به اصطلاح شارژ سریع هستند. برخی گوشی های پرچم دار از قابلیت توربو شارژ برخوردار هستند که حتی قابلیت آنها نسبت به گوشی های شارژ سریع معمولی نیز بهتر است.

علت دیر شارژ شدن گوشی می تواند قدیمی بودن گوشی شما باشد. اگر از گوشی های قدیمی استفاده می کنید نباید انتظار داشته باشید گوشی شما به سرعت شارژ شود. این گوشی ها فاقد چیپ شارژ سریع هستند و برای شارژ کامل به طور طبیعی به ۳ ساعت زمان احتیاج دارند.

 استفاده از یک باتری فرسوده

علت دیر شارژ شدن گوشی می تواند فرسودگی باتری باشد. در ابتدا که یک گوشی خریداری می شود، باتری آن در بهترین حالت ممکن قرار دارد. در تایم استاندارد شارژ می شود و با توجه به نوع استفاده بین یک تا دو روز روشن می ماند. به مرور زمان باتری فرسوده می شود.

معمولا آن زمان را همگی تجربه کرده اید که باتری شما در مدت بیست دقیقه شارژ کامل می شود و تا یک روز کامل قابل استفاده است. هنگامی که به این نقطه می رسید عمر باتری شما نزدیک به تمام شدن است.

در مورد برخی باتری ها فرسودگی به این شکل اتفاق می افتد که باتری بسیار دیرتر از زمان استاندارد اولیه خود شارژ می شود. البته در گوشی های قدیمی تر به راحتی می توانستید یک باتری خریداری کرده و خود آن را جایگزین کنید.

همچنین در گوشی های مدل های جدیدتر باطری گوشی، پشت قاب پرس شده است و برای تعویض آن مجبورید به مراکز تعمیرات و خدمات گوشی تلفن و یا نمایندگی ها مراجعه کنید. در این حالت برای تعویض باطری گوشی به دستگاه مخصوص و مهارت نیاز است.

اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه

علت دیر شارژ شدن گوشی می تواند اپلیکیشن های فعال در پس زمینه باشد. عمده ترین مصرف کننده شارژ گوشی صفحه نمایش آن می باشد، ولی اپلیکیشن های فعال در پس زمینه نیز می توانند روی مصرف باتری گوشی تاثیر زیادی داشته باشند.

دیر شارژ شدن گوشی - باتری

برخی از اپلیکیشن ها حتی پس از بستن در گوشی باز میمانند و از باتری گوشی تغذیه می کنند. این اپلیکیشن ها همچنین سرعت شارژ گوشی را کاهش می دهند زیرا در حین شارژ شدن گوشی، در حال تغذیه باتری هستند.

مزایای تیک آبی اینستاگرام و مراحل آسان گرفتن تیک آبی

گاهی برخی از این اپلیکیشن ها دارای باگ هایی هستند که در منابع سیستم ها اختلال ایجاد می کنند. برای حل مشکل باید این اپلیکیشن ها را از تسک منیجر گوشی پاک کنید. با انجام دوره ای این کار می توانید تا حد زیادی مصرف باتری را بهینه کنید.

مسدود شدن پورت USB

علت دیر شارژ شدن گوشی میتواند مسدود شدن پورت USB باشد. در اثر گذشت زمان و به دلیل قرار دادن گوشی در جیب و کیف، پرز، موی ریز و گرد و خاک داخل فضای USB جمع میشود و هنگام اتصال کابل، اتصال به درستی برقرار نمیشود.

برای رفع این مشکل می توانید داخل پورت USB را با چراق قوه نگاه کنید و اگر از گرد و غبار پر شده، آن را با یک خلال دندان پلاستیکی با احتیاط تمیز کنید.

آسیب دیدن یا خوردگی پورت USB

علت دیر شارژ شدن گوشی میتواند آسیب دیدگی پورت USB باشد. اگر یک پین داخل پورت USB شکسته باشد یا به هر دلیلی مسیر شارژ با مشکل روبرو شده باشد، باطری گوشی دیر شارژ میشود. دلیل دیگر دیر شارژ شدن می تواند خوردگی پورت در اثر عرق و رطوبت باشد. در این حالت برای بررسی گوشی، مسیر شارژ و آی سی شارژ باید به نمایندگی تعمیرات گوشی تلفن همراه خود مراجعه کنید.

دیر شارژ شدن گوشی

 پورت usb دچار سوختگی در محل کانکشن ها شده است

استفاده از گوشی در هنگام شارژ شدن

 باتری شما نیاز به شوک دارد

چگونه مشکل دیر شارژ شدن گوشی را برطرف کنیم؟

دیر شارژ شدن گوشی ؛ کابل شارژ را تعویض کنید

بعضی مواقع مقصر اصلی در دیر شارژ شدن گوشی، کابل شارژر است. این کابل‌ها پس از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهند و نمی‌توانند جریان برق لازم را برای شارژ گوشی تامین کنند.

برای اینکه مطمئن شوید که مشکل از کابل شارژر است، کابل شارژر یکی از دوستانتان را که به تازگی گوشی خریده است قرض بگیرید و با استفاده از آن گوشی خود را شارژ کنید. اگر مشکل دیر شارژ شدن باتری گوشی‌تان حل شد، پس می‌توانید یک کابل شارژر جدید بخرید و از آن استفاده کنید. برای خرید شارژر موبایل به وب سایت فروش شارژر کوک موبایل مراجعه کنید و شارژر مناسب گوشی خود را انتخاب و خریداری کنید.

توصیه می کنیم هنگام خرید کابل، بهترین مارک کابل شارژ موبایل را انتخاب کنید که قطر کابل بیشتر و ضخیم ‌تر باشد. این کابل‌ها جریان برق را با قدرت بیشتر و بدون وقفه منتقل می‌کنند.

برای مدل‌های آیفون و آیپد اپل از کابل مخصوص آن یعنی Lightning استفاده کنید.

افزایش سرعت شارژ شدن گوشی: حالت هواپیما را فعال کنید

حالت هواپیما همه‌ی اتصالات بی‌سیم گوشی را به طور کامل قطع می‌کند که شامل اینترنت سیم کارت و وای فای می‌شود. وقتی حالت هواپیما را فعال کنید فرایند شارژ شدن گوشی بهبود پیدا می‌کند و زمان شارژ شدن گوشی کاهش می‌یابد.

البته فعال کردن حالت هواپیما باعث می‌شود نتوانید از امکاناتی که با خط تلفن یا اینترنت کار می‌کنند بهره ببرید. مثل زنگ زدن و دریافت پیامک یا اعلان‌ها و نوتیفیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی و سایر مواردی که بدون اینترنت کار نمی‌کنند.

دیر شارژ شدن گوشی حالت پرواز

پس این مورد زمان‌هایی کاربرد دارد که نیازی به استفاده از گوشی نداشته باشید یا به قدری نیاز به سریع شارژ شدن گوشی داشته باشید که ترجیح دهید مدت زمانی از وای فای و خدمات سیم کارت استفاده نکنید.

دیر شارژ شدن گوشی ؛ یک شارژر جدید بخرید

اگر تعویض کابل شارژر، نتیجه‌ای در کاهش زمان شارژ شدن گوشی نداشت، شاید لازم باشد آداپتور شارژر را عوض کنید. شارژرهای موجود در بازار کیفیت‌ها و قیمت‌های مختلفی دارند و انتخاب یک شارژر با کیفیت فاکتوری مهم در خرید شارژر است. به همین دلیل در ادامه ویژگی‌های یک شارژر خوب و باکیفیت را مرور می‌کنیم.

یک شارژر با کیفیت مناسب باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:

5 ولت و 2 آمپر: این یک کمیت استاندارد برای شارژر است؛ یعنی باید حداقل این مقدار باشد.
باید شارژری بگیرید که حداقل 2 آمپر خروجی داشته باشد. این اطلاعات بر روی شارژر نوشته شده است و روی شارژری که در حال حاضر نیز استفاده می‌کنید درج شده است.

ترجیحا شارژری خریداری کنید که کابل آن متصل به آداپتور باشد. شارژرهایی که کابل آن‌ها جدا می‌شود ممکن است پس از استفاده‌ی مداوم، کارایی اولیه‌ی خود را از دست بدهند و ضعیف‌تر شوند. البته این نکته برای شارژرهایی است که در بازار پیدا می‌شود وگرنه شارژرهایی که در جعبه‌ی موبایل‌ها موجود است با اینکه کابل آن‌ها جدا می‌شود اما باز هم از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

آشنایی جامع با سامسونگ کیدز و مزایای این برنامه پرطرفدار + آموزش استفاده از سامسونگ کیدز

هنگام خرید شارژر به کابل آن نیز دقت کنید. کابل‌های ضخیم‌تر و مستحکم‌تر توانایی بیشتری در انتقال جریان برق دارند و همچنین مدت زمان بسیار بیشتری دوام می‌آورند.

تا حد امکان از لپ تاپ و کامپیوتر برای شارژ کردن گوشی استفاده نکنید

پورت‌های USB لپ تاپ‌ها و کامپیوترهای خانگی (PC) با مدل‌های قدیمی، مقدار جریان کافی را برای شارژ کردن گوشی تلفن همراه ندارند و به همین دلیل وقتی از این روش استفاده می‌کنید سرعت شارژ شدن گوشی کاهش می‌یابد و باتری موبایل شما دیرتر شارژ خواهد شد.

تنها پورت USB type-c جریان خروجی بالایی را داراست و سرعت شارژ را کاهش نمی‌دهد. این پورت فعلا در لپ تاپ‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی جدید و گران‌قیمت موجود است.

اما پورت USB 2.0 جریان 500 میلی آمپر را فراهم می‌کند که کافی نیست. پورت USB 3.0 نیز جریان 900 میلی آمپر را مهیا می‌کند که پاسخگوی نیاز گوشی‌ها نیست.

اگر در مواقعی مجبور شدید از لپ تاپ و کامپیوتر برای شارژ موبایل استفاده کنید، بهتر است آن را به پورت USB 3.0 یا در صورت وجود، پورت USB Type-c وصل کنید.

دیر شارژ شدن گوشی ؛ هنگام شارژ شدن گوشی از آن استفاده نکنید

وقتی همزمان گوشی را شارژ و از آن استفاده می‌کنید مسلما مدت زمان شارژ شدن گوشی افزایش می‌یابد. این عمل همچنین می‌تواند منجر به داغ شدن موبایل شود. قبل از شارژ کردن گوشی کارهای زیر را انجام دهید تا سرعت شارژ شدن باتری موبایل افزایش یابد:

همه‌ی برنامه‌های در حال اجرا را ببندید ( Run in Background Apps)
جی پی اس ( موقعیت یاب – لوکیشن )، بلوتوث و وای فای را خاموش کنید
از گوشی خود دور شوید!

دیر شارژ شدن گوشی ؛ باتری گوشی خود را عوض کنید

اگر مدت زمان زیادی (حداقل یک سال) از خرید موبایل یا تبلت گذشته است و حالا دچار مشکل دیر شارژ شدن گوشی شده‌اید، احتمال دارد باتری موبایل شما در حال تجربه کردن یک مرگ تدریجی باشد. اگر بتوانید یک باتری اصل در بازار پیدا کنید و از آن استفاده نمایید

دیر شارژ شدن گوشی - شارژ شدن

بهترین انتخاب را داشته‌اید؛ اما اگر شرکت سازنده‌ی گوشی، عرضه‌ی باتری موبایل شما را متوقف کرده است، بهتر است از بین باتری‌های موجود در بازار، بهترین کیفیت را برگزینید.

دیر شارژ شدن گوشی ؛ سیستم عامل گوشی خود را به روز کنید

هر دو سیستم عامل اندروید (Android) و آی او اس (IOS) هر چند وقت یک‌بار به‌روز رسانی‌های جدیدی منتشر می‌کنند. اگر برای گوشی و تبلت شما این به‌روز رسانی‌ها عرضه شده باشد، بهتر است آن را نصب کنید؛ چون سیستم عامل‌های به روزتر، امکانات بیشتری برای صرفه‌جویی در مصرف باتری دارند و همین موضوع می‌تواند مشکل دیر شارژ شدن موبایل شما را تا حدی برطرف کند.

البته در موارد خاصی ممکن است آپدیت کردن گوشی باعث خالی شدن سریع‌تر باتری یا شارژ شدن آهسته آن شود. در چنین مواقعی یا باید گوشی خود را به سیستم عامل قبلی برگردانید ( کار راحتی نیست و نیاز به یادگیری دارد) و یا منتظر بمانید تا شرکت سازنده‌ی موبایل آپدیت جدیدی عرضه کند که در آن این مشکل را حل کرده باشد.

دیر شارژ شدن گوشی - خیس شدن گوشی

البته در برخی مواقع باید به مشکلات سخت افزاری گوشی نیز توجه داشته باشید. وقتی سوکت شارژ شل باشد و یا پین آن کج شده باشد و یا هر مشکل دیگری داشته باشد فرایند شارژ کردن گوشی شما با تاخیر و یا عدم شارژ شدن همراه می شود.

در تمامی گوشی ها این اتفاق، معمولی است. با مراجعه به مرکز تعمیر مجاز می توانید مشکل گوشی خود را مثل عدم شارژ شدن گوشی، عدم شناسایی دستگاه تلفن همراه توسط کامپیوتر (مشکل در شناسایی USB گوشی)، عدم اتصال کابل OTG (خرابی سوکت شارژ) به تلفن همراه و شناخته نشدن USB توسط گوشی و مسایلی این چنینی را برطرف کنید.

بهترین روش‌های شارژ گوشی چیست؟

خاموش کردن گوشی یا فعال کردن حالت هواپیما حین شارژ،شارژ کردن گوشی با آداپتور اصلی،استفاده از برق خانگی برای شارژ کردن، استفاده نکردن از گوشی در حال شارژ

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

11 فروردین 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *