افتتاح حساب ترکیه
فرمول موفقیت

آیا تا کنون برای دستیابی به موفقیت های بیشتر از فرمول موفقیت استفاده کرده اید؟ پیشنهاد میکنیم این مطلب گروه موفقیت شادمگ در خصوص فرمول موفقیت را از دست ندهید.

تعریف موفقیت

موفقیت از آن کلمه هایی است که گستره ی زیادی از تعارف شامل آن می شوند. برخی موفقیت را با پول می سنجند، برخی موفقیت را احساس آرامش و شهرت می سنجند. برخی موفقیت را داشتن زندگی ساده و بی دردسر تعریف می کنند. منظور ما از موفقیت در اینجا یعنی: افراد چقدر در راه رسیدن به اهداف خود کامیاب بوده اند و چقدر از زندگی خود رضایت دارند.

فرمول موفقیت چیست؟

اگر به دنبال دانستن فرمول موفقیت و به کار بردن آن در زندگی هستید، باید بگوییم، فرمول موفقیت، از اهداف به علاوه عادات تشکیل شده است. حال اهداف به علاوه عادات یعنی چه؟

یعنی فردی موفق است که، برای خود اهدافی را تعیین کند و برای رسیدن به این اهداف عادات مناسبی را در خود به وجود بیاورد و طبق این عادات عمل کند.

فرمول موفقیت

اهداف و عادات دو متغیر اصلی در فرمول موفقیت می باشند. اگر شما برای زندگی خود اهدافی را تعیین کنید، این اهداف به زندگی شما جهت می دهد و منجر به تمرکز بیشتر می شود. همچنین داشتن عادات مناسب و سودمند در داشتن نظم ذهنی به شما کمک می کنند و مسلم است اگر فردی نظم ذهنی داشته باشد، رسیدن به اهداف برایش آسان تر است.

اگر هر کدام از این متغیر ها را از فرمول موفقیت حذف کنیم، موفقیت حاصل نمی شود و بالعکس اگر هرکدام از این متغیر ها را در زندگی خود بهبود ببخشیم، میزان موفقیت خودمان را بهبود می بخشیم.

هدف گذاری کنید

اهداف شما باید به صورت آگاهانه انتخاب شوند و توجه و تمرکز شما را در طولانی مدت به خود جلب کنند. برای دستیابی بهتر به اهداف، برای خود انگیزه ایجاد کنید. متخصصان یک شیوه جدید برای هدف گذاری تعریف کرده اند و این شیوه به روش SMART معروف است؛ روش SMART به ما چه می گوید؟

S یا اهداف خاص؛ اهدافی هستند که خاص و موثر می باشند و شما را در رسیدن به اهداف کمک می کنند.

M یا قابل اندازه گیری؛ در هدف گذاری باید اهدافی را تعیین کنید که قابل مشاهده و اندازه گیری باشند تا بتوانید میزان پیشرفت خود را اندازه بگیرید.

A یا قابل دستیابی؛ یک هدف خوب، هدفی است که قابل دستیابی باشد و ارزش صرف وقت و هزینه را داشته باشد.

R یا واقع بینانه؛ یک هدف درست، واقع بینانه و شما توانایی کافی برای انجام آن را دارید.

T یا محدودیت زمانی؛ هدفی موثر است که بازه زمانی مشخص برای شروع و دستیابی به آن داشته باشد.

مثال کاربردی

شما به عنوان یک دانش آموز دبیرستانی، پس از اتمام دبیرستان قصد شرکت در دانشگاه را دارید؛ پس شرکت در دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه یک هدف موثر، واقع بینانه و قابل دستیابی است که شما می توانید برای آن تلاش کنید و میزان پیشرفت خودتان را در این زمینه مشاهده کنید و همچنین یک مدت چهار ساله برای آن در نظر می گیرید.

عادات مناسب در خود ایجاد کنید

عادات مجموعه ای از الگوهای رفتاری هستند؛ عادات منجر به انجام اعمال در موقعیت های متفاوت می شود. به بیان دیگر، عادات مجموعه رفتاری است که بدون فکر اما آگاهانه انجام می شود!

طبق بررسی های متخصصان، هشتاد درصد از رفتارها ما به صورت ناخودآگاه انجام می شوند و این به معنای عادت است. پس، بعد از اینکه هدف گذاری کردید، یک سری عادات حمایتی در خود ایجاد کنید.

فرمول موفقیت

دیگر فرمول های مهم موفقیت

طبق بررسی های صورت گرفته، چند مولفه های مهم در فرمول موفقیت جای میگیرد، این مولفه ها به صورت کلی عبارت اند از:

 • تلاش و پشتکار
 • اراده
 • برنامه ریزی
 • مدیریت زمان
 • برقراری روابط مثبت با دیگران
 • نوآوری و خلاقیت
 • داشتن انگیزه درونی
 • انجام کار به صورت گروهی
 • تصویر سازی ذهنی و ترسیم اهداف به صورت ذهنی
 • ساختار شکنی
 • تاثیر گذاری بر اجتماع
 • تسلیم نشدن
 • غلبه بر ترس
چطور هدف گذاری کنیم ؟ + تکنیک های ساده ، کاربردی و موثر برای هدف گذاری در زندگی

فرمول موفقیت انیشتین

جمله ای منسوب به انیشتین در مورد فرمول موفقیت وجود دارد؛ انیشیتن معتقد است، فرمول موفقیت متشکل از اشتیاق زیاد شما برای موفق شدن و ترس کمتر از شکست خوردن می باشد. طبق بررسی های انجام شده بر سخنان انیشتین به این نکته رسیده ایم که فرمول موفقیت متشکل از موارد زیر می باشد:

 • کنجکاوی
 • پشتکار
 • توجه و تمرکز بر لحظه
 • رویاپردازی
 • در زمان حال زندگی کردن
 • کسب دانش و تجربه
 • انتظار نتیجه ی متناسب بر اساس میزان تلاش

فرمول موفقیت

آیا فرمول موفقیت واقعا موثر است؟

برای جواب این سوال بهتر است به خودتان رجوع کنید. به نظر شما حل یک مسئله بدون فرمول امکان‌پذیر است؟ خیر،می‌دانیم که هر مسئله‌ای باید با قاعده و اصول خاص خود حل شود. این واقعیت درباره موفقیت هم وجود دارد.

مطمئن باشید فرمول‌های موفقیت پل‌های محکمی هستند که به واسطه‌ی آنها می‌توانید وارد دنیای جدیدی شوید.
به دور از انتظار است که به دنبال موفقیت باشیم اما نسبت به اصول و قاعده رسیدن به آن بی اعتنایی کنیم. حتی انسان‌های موفق و صاحب نظر هم بر این باورند که اگر فرمول‌های موفقیت را نادیده می‌گرفتند و خودسرانه به دنبال راهی برای رسیدن به آن بودند، هرگز روی موفقیت را نمی‌دیدند.

صادقانه به شما بگوییم اگر نسبت به اصول و قواعد مسیر موفقیت( که ما آنها را تحت عنوان فرمول موفقیت می‌شناسیم) بی‌اعتنا باشید و اهدافتان را در قالب ابن قواعد پیش نبرید، به بیراهه کشیده می‌شوید. در این حال بدون اینکه خودتان متوجه شوید وقت‌تان را تلف  می‌کنید.

به شما توصیه می‌کنیم اهداف‌تان را در چارچوب فرمول‌هایی که قبلا به شرح آنها پرداخته‌ایم در پیش بگیرید چرا که آنها به طور مستقیم روی مسیر رسیدن به اهداف شما تاثیر مثبت خواهند داشت. در واقع این فرمول‌ها سازوکارهای مهمی هستند که خاص راه موفقیت هستند و بدون آنها ادامه مسیر موفقیت برای‌تان غیر ممکن خواهد بود.

فرمول‌های موفقیت از دیدگاه موفق‌ترین افراد جهان

اگر به خوبی بتوانید ویژگی‌های افراد موفق را درک کنید و توصیه‌های آنها را در زندگی جدی بگیرید، می‌توانید تحولی شگرف در زندگی خود پدیدار کنید.

فرمول موفقیت

اهداف بزرگ داشته باشید

میکل آنژ بزرگترین معمار، پیکر تراش و چکامه سرای دوره‌ی رنسانس است. با اینکه ده‌ها قرن از مرگ او می‌گذرد اما همچنان نام این هنرمند سرشناس ایتالیایی در یادها جاودانه مانده است. میکل آنژ موفقیت را در افکار بزرگ و بزرگ‌اندیشی می‌بیند. احتمالا تا به حال جمله معروف او درباره‌ی موفقیت به گوشتان خورده است. میکل آنژ می‌گوید:

بزرگ‌ترین خطری که مانع موفقیت می‌شود، اهداف کوچک و در دسترس است.

توصیه این هنرمند نام آشنا برای همه ما بلند پروازی و داشتن رویاهای بزرگ است.

در فرمول موفقیت به دنبال علاقه‌تان بروید

اپرا وینفری مجری، تهیه‌کننده و هنرپیشه با نفوذ و مشهور رسانه آمریکا است. او در قرن بیستم موفق شد نام خود را در رده‌ موفق‌ترین و ثروتمندترین بانوان آمریکایی به ثبت برساند. وینفری می‌گوید:

به دنبال علاقه‌ات برو حتی اگر در این مسیر سود و دستمزدی دریافت نکنی.

برای مثال تصور کنید شما صرفا  بخاطر سود و درآمد بیشتر کاری را در پیش گرفته‌اید که کوچکترین علاقه‌ای به انجام آن ندارید. همین نبود علاقه شما را در یک نقطه یا یک زمان متوقف می‌کند و تمام انگیزه‌ها را از شما می‌گیرد.

اما اپرا به شما توصیه می‌کند با اشتیاق به سمت کارهایی که دوست دارید بروید چرا که در این مسیر نه تنها  از میل و اشتیاق شما برای ادامه راه کاسته نمی‌شود بلکه هر روز اشتیاق‌تان بیشتر خواهد شد. پس سعی کنید پول و مسائل مالی را اولویت زندگی‌تان قرار ندهید. عشق و علاقه نسبت به کاری که انجام می‌دهید جبران هر کاستی است.

از شکست نترسید

هنری فورد، بنیانگذار خودروسازی فورد یکی دیگر از موفق‌ترین افراد جهان است که شکست را مقدمه پیروزی می‌داند. وی توصیه می‌کند که در زندگی شکست‌ها را یک فرصت ببینید. در واقع فرمول موفقیت از زبان هنری فورد یک فرمول ساده و کارآمد است. اگر ما قدرت این را داشته باشیم که شکست را فرصتی دوباره تلقی کنیم به قطع یقین پیروزی بزرگی در انتظار ما است.

هرگز در برابر شکست‌ها تسلیم نشوید. جسارت این را داشته باشید که حتی برای هزاران بار هم شده بر زمین بیافتید و دوباره بلند شوید. هیچگاه در برابر شکست سر تعظیم فرود نیاورید. ثابت کنید برای به واقعیت رساندن رویاهایتان هیچ وقت کم نمی‌آورید.

روش های طلایی پس انداز کردن را یاد بگیرید !

خودتان دست بکار شوید

لئوناردو داوینچی، مهندس و نقاش دوره‌ی رنسانس است. او می‌گوید:

روحیه تسلیم نشدن و  عقب نشینی نکردن ویژگی بارز افراد موفق است. این روحیه بین تمام افراد موفق مشترک است. آنها منتظر نمی‌مانند که زندگی اتفاقات خوب را برای‌شان رقم بزند. بلکه خودشان دست به عمل می‌زنند و سازنده‌ اتفاقات خوب زندگی‌شان می‌شوند.

رویاهای‌تان را باور داشته باشید

والتر دیزنی موسس شرکت بزرگ والت دیزنی است. براستی که نام او در زمره‌ موفق‌ترین و تاثیرگذارترین افراد جهان به چشم می‌خورد. او فرمول موفقیت را اینگونه بیان می‌کند؛

اگه می‌تونی تصورش کنی حتما می‌تونی انجامش بدی.

در مسیر موفقیتی که می‌پیمایید با آدم‌های مختلفی برخورد خواهید کرد. ممکن است برخی از این افراد نقش مثبتی در رسیدن شما به اهداف‌تان داشته باشند و درمقابل افرادی هم باشند که با افکار منفی سعی کنند شما را از موفقیت دور کنند.

سعی کنید تا جایی که می‌توانید از افراد دسته دوم دوری کنید و به عقاید و ایده‌های آن‌ها توجه نکنید. همراهی با این افراد شما را از موفقیت دور و دورتر خواهد کرد.

فرمول موفقیت

افکار مثبت داشته باشید

بیاید برای همیشه به خودتان قول دهید که هیچ‌گاه سراغ افکار منفی نروید. این افکار فقط غم و غصه را مهمان قلب شما خواهد کرد. قلب غمگین از شما یک آدم بی‌فایده و بی‌انگیزه می‌سازد.

بدانید که مشکلات و گرفتاری‌ها بخشی از زندگی هستند. پس با افکار منفی در برابر این مشکلات از خود ضعف نشان ندهید. افکار و نگرش مثبت را در زندگی‌تان حفظ کنید و پر قدرت اهداف‌تان را دنبال کنید.

توماس جفرسون، فیلسوف و رئیس جمهور سابق آمریکا می‌گوید:

هیچ چیز نمی‌تواند سد راه افرادی باشد که نگرش مثبتی دارند، همانگونه  که هیچ چیز نمی‌تواند به افرادی که دید و نگرشی منفی دارند کمک کند.

افرادی که ذهنی با نگرش منفی دارند با کوچکترین تلنگر می‌شکنند و خیلی سریع خود را بدبخت و بدشانس تلقی می‌کنند. این دسته از افراد توانایی مقابله با مشکلات را ندارند و در همان ابتدای راه درمانده می‌شوند. بدون تعارف می‌گوییم رسیدن به موفقیت برای این افراد آرزویی محال و دست نیافتنی است.

اما نقطه مقابل، کسانی هستند که مشکلات هر چند بزرگ هم باشند در نظر آنها جزئی و ساده به نظر می‌رسند. این افراد با کمک دید مثبتی که دارند می‌توانند به آسانی موانع سر راه خود را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارند تا در نهایت فاتح قله‌‌های موفقیت شوند.

جملات انگیزشی موفقیت که زندگی شما را تغییر می دهندبخوانید

با دیگران روابط مثبت برقرار کنید

تئودور روزولت یکی از بهترین و بانفوذترین روسای جمهور آمریکا است. وی از طریق برقراری ارتباط خوب و مثبت با مردم توانست احترام و محبوبیت ویژه‌ای را به دست آورد. وی عقیده داشت، «دانستن چگونگی همراهی با مردم» مهم‌ترین فرمول موفقیت است.

سعی کنید در همه حال به مردم کمک و با اطرافیان‌تان روابط مثبتی برقرار کنید. همانطور که می‌دانید هر عملی عکس العملی در پی خواهد داشت. پس اگر همراه  مردم و اطرافیان‌تان باشید، صددرصد آن‌ها هم در سختی و مشکلات همراه و همیار شما خواهند بود.

روزولت با این ترفند توانست به بهترین نحو بر مردم حکومت کند. مردم آمریکا درباره این رئیس جمهور محبوب می‌گویند: وی یکی از استثنایی‌ترین رهبرانی بود که آمریکا به خود دیده است.

اگر می‌خواهید شما هم رهبری موفق شوید با عمل به توصیه روزولت می‌توانید به بهترین نحو رضایت سایرین و اطرافیان‌تان را جلب کنید.

ایده‌های جدیدتان را در فرمول موفقیت بیان کنید

مارک توین، نویسنده و طنزپرداز آمریکایی است. این نویسنده معروف، فرمول موفقیت را اینگونه بیان می‌کند:

هنگامی که ایده‌ها از قالب رویا و خیال بیرون بیایند و به اجرا برسند آنوقت فرد می‌تواند خود را موفق تلقی کند.

جسور باشید و ایده‌هایتان را بیان کنید. افراد بسیاری هستند که نسبت به ایده‌هایشان بی‌اعتنا هستند. شاید اگر ایده‌های این افراد عملی شوند در دنیا تحولی بزرگ ایجاد کنند.

برای مثال تصور کنید که اگر ادیسون هم، مانند خیلی افراد دیگر نسبت به ایده‌ای که داشت بی اعتنایی می‌کرد چه اتفاقی می‌افتاد؟؟!! حتی تصورش هم ناخوشایند است. براستی اگر تا به امروز برقی اختراع نشده بود چه به سرمان می‌آمد؟؟

پس از بیان ایده‌هایتان نترسید. با قدرت و شجاعت آن‌ها را بیان کنید حتی اگر از نظر دیگران مسخره به نظر برسند.شاید شما ادیسون دیگری باشید.

روش هاي كاربردي و موثر براي برخورد با كودك پرخاشگر

هیچ کس نمی‌داند شاید اگر ایده‌ شما به حقیقت بپیوندد، یک جهان در پی ایده و اختراع شما متحول شود. پس از بیان ایده‌هایتان نترسید. جسور و شجاع باشید و برای تحقق اهداف و رویاهای‌تان هر چه زودتر وارد عمل شوید.

فرمول موفقیت

هرگز نا امید نشوید

آبراهام لینکلن، رئیس جمهور سابق آمریکا می‌گوید:

تحت هیچ شرایطی ناامید نشوید و اجازه ندهید نا امیدی شما را از ادامه مسیر موفقیت باز دارد. در نهایت می‌بینید که موفقیت پاداش غلبه شما بر ناامیدی است.

گاهی اوقات بسته به دلایلی انسان خود و توانایی‌هایش را دست کم می‌گیرد، در چنین شرایطی اگر دیگران هم به این قضیه دامن بزنند اوضاع بدتر خواهد شد.

سعی کنید نسبت به ناامیدی‌ها بی‌توجه باشید و آنها را نادیده بگیرید. به قطع یقین اگر افکار و احساساتی که توام با شک و تردید باشند بر شما غلبه کنند، شما چاره‌ای جز تسلیم شدن در برابر آنها ندارید. بی‌اعتنایی به ناامیدی‌ها برابر است با باز شدن درهای امید به روی شما.

برای رسیدن به خواسته‌هایتان شجاعت به خرج دهید

استیو جابز موسس شرکت بزرگ اپل می‌گوید:

با شجاعت کامل پیگیر احساسات خود باشید چرا که این احساسات سر نخ‌هایی هستند که شما را به اهداف و خواسته‌هایتان می‌رساند.

به قطع یقین می‌گوییم که اگر احساسات و عقاید خود را باور داشته باشید دیگر هیچ چیز جلودار شما نخواهد بود. بکوشید تا در زندگی سازنده‌ی اتفاقات خوب و شگفت انگیز باشید تا موفقیت را از آن خود کنید. شجاعت به خرج دهید و آغازی دوباره را در زندگی‌تان رقم بزنید.

مشتاق تغییر باشید و با اشتیاق سخت کار کنید

جیمز کش پنی، کارآفرین و بازرگان موفق آمریکایی است. جیمز سخت کوشی و سخت کار کردن را فرمول موفقیت می‌داند. او می‌گوید:

اگر در کاری که انجام می‌دهید سخت کوش نباشید و به اندازه افراد معمولی تلاش کنید هرگز در زندگی توقع رسیدن به موفقیت را نداشته باشید.

تا به حالاین جمله معروف درباره موفقیت را شنیده‌اید؛ «برای رسیدن به موفقیت ۱ درصد استعداد و ۹۹ درصد پشتکار نیاز است.» پس با توجه به این جمله و سخن جیمز نتیجه می‌گیریم که فرمول موفقیت این طور تعریف می‌شود:

اگر در کاری که انجام می‌دهید سخت کوش نباشید و به اندازه افراد معمولی تلاش کنید هرگز در زندگی توقع رسیدن به موفقیت را نداشته باشید.

فرمول موفقیت

چطور در مسیر فرمول موفقیت قرار بگیریم؟

آیا در چرخه معیوب مشغله های روزمره گیر کرده اید و فرصت کافی برای انجام کارهایی که واقعاً دوست دارید، در اختیار ندارید؟ دست نگه دارید! با دقت نگاه کنید! با نگاهی واقع بینانه به مشغله هایی که در آنها گیر افتاده اید نگاه کنید و آن ها را مجدد ارزیابی کنید اما این بار، با محافظه کاری کمتر و صداقت و واقع بینی بیشتر نگاه کنید.

اگر میخواهید کسب و کار شما به نتیجه برسید باید تصمیم هایی سخت بگیرید زیرا در راه رسیدن به هدف و موفقیت نمیتوانید همه چیز را کنار هم نگه دارید. برای شروع مسیر موفقیت مراحل زیرا را انجام دهید.

فیلتر کنید: مشخص کنید که چه چیزهایی و چه کسانی واقعاً برای شما مهم هستند.
خانه تکانی کنید: آنچه را که برای شما اهمیت واقعی ندارد رها کنید.
اولیت بندی کنید: کارها و فعالیت هایی را که در زندگی شما اولویت اول را دارند به ابتدای فهرست کارهایتان بیاورید.
تمرکز کنید: کارهایی را که دوست دارید و برای شما اهمیت دارند، به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

چهار فرمول موفقیت در کار

کلیدهای موفقیت و پیروزی برای تغییر زندگی شما همواره یکسان بوده است.

 1. دقیقا همان چیزی را که میخواهید انتخاب کنید و جایی که می خواهید بروید.
 2. یک مهلت تعیین کنید و برنامه ای برای رسیدن به آنجا ایجاد کنید. (به یاد داشته باشید، یک هدف فقط یک رویا با مهلت است.)
 3. برای رسیدن به هدف باید اقدم کنید، هر روز کاری را انجام دهید تا به سمت هدف خود حرکت کنید.
 4. قبل از اینکه حلش کنید، تا زمانی که موفق نشوید، همچنان ادامه دهید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

5 اسفند 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *