افتتاح حساب ترکیه
مثبت اندیشی

مثبت اندیشی تاثیرات بسیاری بر سلامت روح و جسم دارد اما برای اینکه بتوانید مثبت اندیشی را در روزمره خود نهادینه کنید نیاز به یک برنامه تمرینی دارید. گروه موفقیت شادمگ تمرینات خوبی را برای مثبت اندیشی به شما آموزش داده است.

مثبت اندیشی و تاثیر آن در موفقیت

بسیاری از ما به دلیل مشغله های زیاد کاری و مسئولیت هایی در زندگی احساس خستگی، کلافگی و استرس زیادی می کنیم و در نتیجه خیلی راحت به مسائل منفی توجه می کنیم و افکار منفی به درون مغز راه پیدا می کنند.

با توجه به اینکه باورها و اعتقادات هر فرد و نوع برداشتش از زندگی و وقایع آن است که او را به سمت و سوی خوشبختی و یا بدبختی می برد هیچگاه افکار منفی به ذهنتان راه ندهید و در عوض هرگاه موقعیت نامطلوب یا مسئله ناخوشایندی در زندگیتان پیش آمد، به دنبال راههای مثبت و طلایی برای حل آن مسائل باشید.

مثبت اندیشی

راه هایی برای رسیدن به مثبت اندیشی

مثبت اندیشی فواید بسیار زیادی مانند بالا بردن اعتماد به نفس و سلامت روانی، ارتقای سلامت فیزیکی دارد. شما می توانید با مطالعه این بخش از موفقیت در نمناک زمانی که در موقعیت هایی قرار می گیرید که افکار منفی به ذهنتان راه می یابد راه هایی برای رسیدن به مثبت اندیشی بیابید.

با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید

مثبت اندیشی و افکار منفی هر دو به صورت مسری از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. پس با دوستان و آشنایانی معاشرت کنید که مثبت اندیش هستند تا حمایت و رغبتی را که برای یک زندگی مثبت نیاز دارید به دست آورید.

همچنین اجازه ندهید افکار منفی دیگران بر شما تأثیر بگذارد و روحیه شما را تضعیف کند. با این کار شما می توانید هم به اطرافیان خود کمک کرده و هم روحیه مثبت اندیشی خود را تقویت می کنید.

مشکل خود را قبول کنید

برای حل مشکل اولین قدم قبول کردن آن مشکل است. اگر توانایی کنترل ذهن خود را نسبت به افکار خود را ندارید و این موضوع سبب کاهش شادی، تصمیم گیری، انجام کارها و یا تشکیل روابط عاطفی شما می شود ابتدا باید بپذیرید که مشکل دارید.

شما مشکل دارید زیرا هنگام رویداد اتفاقات بد افسردگی پیدا می کنید وافکار منفی به سراغ شما می آید. نپذیرفتن مشکل تنها منجر به بدتر شدن وضعیت شما می شود.

خود را ببخشید

مغز انسان تمایل طبیعی به تفکر بیش از حد دارد زیرا افکار و خاطرات ما به طور ذاتی به یکدیگر مرتبط هستند پس وقتی پذیرفتید بیش از حد فکر می کنید، خود را ببخشید. به همین خاطر هنگام رخ دادن پیش آمد بد افکار منفی زیادی که با آن موضوع مرتبط نیستند نیز به ذهن راه پیدا می کند.

مثبت اندیشی

نفس بکشید

ساده ترین راه حل افراد در این مواقع، کنترل تنفس که به شما آرامش می دهد و سبب ارتباط شما با زمان حال و طبیعت پیرامونتان می شود. هنگامی که ذهن ما به افکار منفی می پردازد، کنترل ذهن مشکل است ولی در این زمان به آرامش ذهنی و بدنی احتیاج داریم.

کارهایی را که دوست دارید انجام دهید

وقتی از انجام دادن کاری خوشحال می شوید و به انجام آنچه که دوست دارید ادامه میدهید، احساس نشاط پیدا میکنید. بنابراین بدون اینکه افکر منفی به ذهن راه دهید برای کسب موفقیت یک سرگرمی جدید یا فروش ابتکاری، چیزی را امتحان کنید که همیشه خواسته اید انجام دهید.

اشتباهات گذشته را تجزیه و تحلیل کنید

برای پرهیز از اشتباهات گذشته و پیدایش دید مثبت به مسائلی که شما را به موقعیت کنونی تان کشانده است فکر کنید و به خودتان کمی زمان بدهید تا در آینده از اشتباهات مشابه پرهیز کنید.

زیاد صحبت نکنید

افرادی که بیش از حد تفکر می کنند مخصوصا خانم ها در هنگام استرس و نگرانی، بسیار صحبت می کنند و نمی توانند جلوی صحبت کردن خود را بگیرند. در بخش موفقیت نمناک بارها گفتیم که صبحت کردن در مورد نگرانی ها در بیشتر مواقع سبب بدتر شدن اوضاع و شرایط می شود.

اگر به بیان مسائل نیاز دارید، صحبتهایتان را بنویسید و آنها را به وسیله ذهن آگاه خود تجزیه و تحلیل کنید تا با خواندن آنها متوجه بی مورد بودن بیشتر نگرانی ها و افکار منفی شوید.

از گذشته درس بگیرید

گذشته ای را که پشت سر گذاشته اید، را نمی توانید تغییر بدهید پس هرگاه درباره ی گذشته افکار منفی به سراغ تان آمد، افکار مثبت درباره ی آینده را جایگزین آنها کنید.

خودتان را مشغول کنید

برای تخلیه انرژی درونی بدن پیاده روی سریع، دوچرخه سواری طولانی و یا سریع، بازی با حیوانات خانگی و کودکان، انجام یوگا، بازی های ورزشی، شنا و یا دویدن موثر است.

روش های فوق العاده برای طفره رفتن از پاسخ به سوالات آزار دهنده | اینطوری جواب افراد فضول رو بده !

افکار ما واقعیت را می سازد

ذهن خودآگاه توانایی دیکته کردن برخی وقایع را دارد و افکار با شکل دادن انرژی برای ما واقعیت ایجاد می کند بنابراین اگر ما درباره چیزی نگران باشیم، نتایج نگران کننده را به سوی خودمان جذب می کنیم.

بهانه تراشی را متوقف کنید

افکار منفی و بهانه تراشی را از خود دور کنید زیرا بهانه های زیادی در زندگی برای انجام ندادن کارها وجود دارد که مانع خوشبختی می شود بنابراین بهانه های فلج کننده را دور بیندازید.

تسلیم نشوید

برای خلاص شدن از یک موقعیت دشوار تسلیم نشوید. هرگز از دنبال کردن چیزی که واقعا میخواهید هر چقدر هم احساس تان منفی بود، دست نکشید.

شکرگزار باشید

برای اینکه زندگیتان سرشار از انرژی مثبت شودبابت آنچه زندگی تان را بهتر و شادتر ساخته است شکرگزار باشید.

لبخند بزنید

برای داشتن حس خوب نیازمند یک لبخند هستید پس حتی زمانی که احساس خاصی ندارید نیز لبخند بزنید.

تغییر کنید

برخی از ویژگی های باعث میشود احساس بدی در انسان ایجاد شود پس این ویژگی ها را تغییر بدهید و راه هایی برای تغییر دادن شان بیابید.

از فرصت هایتان استفاده کنید

برای ایجاد تغییر مثبتی در زندگیتان از فرصت هایتان استفاده کنید و کارهایتان را پشت گوش نیاندازید زیرا پشت گوش انداختن هر کار فرصت کافی برای بهانه آوردن در اختیارتان قرار میدهد پس در اولین فرصت ممکن شروع کنید.

مثبت اندیشی

اثرات مثبت اندیشی

مثبت اندیشی اثرات بسیار خوبی بر روی زندگی و حتی بدن ما دارد. با توجه به اینکه ذهن قدرت بالایی دارد مثبت اندیشی در بسیاری از مواقع غیرممکن ها را ممکن می کند! طبق تحقیقات، نگرش و تفکرات ما تکلیف آینده مان را مشخص می کند.

به این معنی که مثبت اندیشی می تواند زمینه های اتفاقات مثبت در زندگی ما را فراهم کند. در زیر به چند مورد از اثرات مثبت اندیشی اشاره شده است:

  • وجود آرامش و اطمینان خاطر در زندگی
  • تمرکز بیشتر و بهتر بر روی موفقیت و کامیابی
  • بسیج شدن فکر و اعضای بدن برای اتفاق های خوب
  • عدم وجود مشکلات حاصل از افکار منفی مانند استرس، اضطراب و افسردگی

مثبت اندیشی توسط راهکارهای علمی

تمرین مثبت اندیشی

مثبت اندیشی یکی از مهارت های لازم برای رسیدن به موفقیت است و شما با داشتن این مهارت می‌توانید سرعت رسیدن به موفقیت تان را چندین برابر کنید. علت واضح است، زمانی که شما مثبت اندیش هستید مدام تمرکزتان بر روی فرصت ها و استفاده درست از آن هاست، مرتب منتظر وقوع اتفاقات خوب هستید و مدام در حال تلاش و تکاپو می‌باشید.

پس کاملاً منطقی است که مثبت اندیشی باعث چند برابر شدن سرعت رشد شما شود. در ادامه قصد داریم چند راه حل موثر برای تقویت این مهارت مهم را به شما آموزش دهیم…

همنشین های مثبت اندیش

تأثیر همنشین برای هیچ کدام از ما پوشیده نیست! چه بخواهید و چه نخواهید بعد از مدتی شبیه نزدیک ترین افراد زندگی خود خواهید شد.اصلاً یکی از دلایلی که می‌گویند خانواده مهم ترین مکان برای شکل گیری شخصیت افراد است همین علت می‌باشد.

بیشترین افرادی که شما در طول زندگی خود با آنها ارتباط دارید خانواده شما هستند. بنابراین کاملاً طبیعی است که شما نسخه کپی شده پدر و مادر و یا خواهر و برادر آن تان باشید.

بنابراین یکی از بهترین راه ها برای این که بتوانید مثبت اندیشی را در وجود خود تقویت کنید، این است که یک همنشین مثبت اندیش برای خود پیدا کنید. فراموش نکنید که یک دوست غرغرو و منفی باف می‌تواند زندگی شما را به چاله نااُمیدی و تاریکی بیندازد و در مقابل یک همنشین مثبت‌ اندیش می‌تواند باعث شود تا نوع نگاه شما به زندگی تغییر کند و لذت های بیشتری را تجربه کنید.به یاد داشته باشید شما خلاصه افرادی هستید که بیشترین ارتباط را با آنها دارید…

مثبت اندیشی

مثبت اندیش های بازیگوش

بعضی از افراد مرتب نگران این هستند که دیگران در مورد آنها چه فکری می‌کنند. این نگرانی ها باعث می‌شود تا در پس هر اتفاقی، اولین چیزی که به ذهن آنها می‌رسد نقاط منفی این اتفاق برای آنها باشد که آنها دوست دارند همیشه عالی به نظر برسند.

بنابراین مدام نگران این هستند که نکند اتفاقی به وقوع بپیوندد که آنها را زیر سوال ببرد!

یکی از بهترین راه ها برای اینکه بتوانید آرامش را در وجود خود بیشتر کنید، این است که گاهی بازیگوش باشید، از زندگی لذت ببرید، تجربه های جذاب و شیرین کسب کنید، اجازه دهید ذهنتان از نقاط منفی خالی شود. پاک شدن نقطه های منفی صفحه ذهن شما را خالی می کند و آماده کسب نقاط مثبت خواهید شد.

ابعاد مثبت را یادداشت کنید

یکی از بهترین تمرین هایی که برای تبدیل شدن به یک فرد مثبت نگر می‌توانید انجام دهید، این است که سعی کنید بعد از وقوع هر نوع اتفاقی به سرعت تمام ابعاد مثبت آن را یادداشت کنید.

این کار به ذهن شما کمک می کند تا آرام آرام به سمت تمرکز روی نقاط مثبت پیش برود. زیرا زمانی که شما مدام سعی می کنید جنبه های مثبت هر اتفاقی را پیدا کنید، ذهن شما از مسائل منفی دور می شود و در هر اتفاقی به دنبال نقاط مثبت آن می گردد.

عروس باكلاس اینطوری دل مادرشوهرشو رو بدست میاره

 استفاده از واژگان مثبت

بعضی از افراد عادت دارند که مدام در حین صحبت کردن از کلمات و واژه های منفی استفاده می کنند. بدون شک این موضوع به این دلیل است که آنها متوجه قدرت کلمات نمی باشند و نمی دانند که استفاده از یک واژه تا چه اندازه می‌تواند، بر روی ذهنیت آنها اثرگذار باشد.

زمانی که شما مرتب در حین صحبت های خود از کلمات منفی استفاده می‌کنید، در واقع در حال جذب تمام مسائل و اتفاقاتی هستید که از آنها هراس دارید.

شاید اصلاْ منظور شما از صحبت کردن درباره مسائل منفی ابراز نگرانی باشد. اما فراموش نکنید شما هر کلمه ای که به زبان بیاورید و هر صحبتی که انجام دهید، در حال انتقال انرژی به جهان هستی می باشید و این انرژی به صورت وقایع و اتفاقات به سمت شما باز می گردد.

بنابراین به جای صحبت کردن و نگرانی در مورد چیزهایی که دوست ندارید اتفاق بیفتد، بهتر است این انرژی را جهت جذب اتفاقات مثبت به کار ببندید.

مثبت اندیشی

عبارات تاکیدی را به کار ببرید

این عبارات تاکیدی در واقع جملاتی هستند که با افعال مثبت درباره خواسته های شما ساخته می شوند. آنها زمانی که به طور مرتب مورد استفاده قرار گیرند و مدام تکرار شوند، نتایج بسیار خوبی برای شما به همراه خواهند داشت.

زیرا موجب ساخت ذهنیت مثبت می‌شوند. فراموش نکرده اید که ذهن همه چیز است و می تواند تمام وقایع زندگی شما را رقم بزند؟ بنابراین استفاده از عبارات مثبت می تواند ذهنیت شما را تا حد قابل توجهی در جهت فوق خواسته‌هایتان معطوف کند.

شما می توانید با مطالعه مقاله جملات تاکیدی ، با تعداد بیشتری از این جملات استفاده کرده و در شرایط لازم از آن ها استفاده کنید.

عبارات تاکیدی مسیر ذهنی شما را تغییر می‌دهند و ممکن است کاری کنند مثبت اندیشی نداشته باشید

 قوه تخیل خود را به کار بگیرید

در دوران کودکی بدون ترس از هیچ اتفاقی و با فراغ بال درباره آرزوهای خود فکر می کردیم و تا هرجا که می توانستیم رویاپردازی انجام می دادیم. کاری که باید برای مثبت اندیشی انجام دهید، دقیقا همین است. تخیل خود را به کار بگیرید. جهان هیچ محدودیتی برای شما قرار نداده است. می‌توانید به تمام خواسته های خود دست پیدا کنید.

تنها چیزی که لازم است این می‌باشد که به آنها ایمان داشته باشید. اگر به خواسته های خود یقین دارید و مطمئن هستید که می‌توانید به آنها دست پیدا کنید، بنابراین قوه تخیل می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند. رویاپرداز باشید. رویاپردازی موجب بروز احساسات بسیار خوب در وجود شما خواهد شد و این احساسات می تواند حس مثبت اندیشی را در وجود شما فعال کند.

توانایی رسیدن به آن را دارید

هر چیزی که به ذهن شما خطور می کند، بدون شک توانایی رسیدن به آن در وجود شما قرار داده شده است. اگر غیر از این بود، مطمئن باشید که هرگز این موضوع به ذهن شما نمی آمد. هر فردی در جستجوی چیزی می رود که برای آن آفریده شده است و این یک قانون غیر قابل انکار می باشد.

بنابراین هر زمان که ناامید شدید و سطح انرژی شما کاهش یافت، این موضوع را برای خود یادآوری کنید که اگر آرزویی دارید قطعاً توانایی رسیدن به این آرزو نیز به شما داده شده است.

اگر آرزویی دارید توانایی رسیدن به آن هم به شما داده شده. پس مثبت اندیشی داشته باشید

تصویرسازی کنید

تجسم کردن و تصویرسازی کردن یکی از بهترین راه ها برای تقویت مثبت اندیشی می باشد. اگر شما بتوانید چیزی را در ذهن خود تصویر سازی کنید و آن را تجسم نمایید، بدون شک می توانید در دنیای حقیقی نیز به آن دست پیدا کنید. این موضوع را فراموش نکنید که ذهن شما نامحدود است و هر آنچه که اراده کنید، می توانید با استفاده از قدرت ذهنی خود به دست آوردید.

البته منظور ما این نیست که بنشینید یک گوشه و بدون هیچ تلاشی توقع داشته باشید بهترین ها برای شما اتفاق بیفتد. بلکه هدف این است که بدانید اگر ذهن خود را بر روی چیزی معطوف کنید و مدام درباره آن تصویرسازی انجام دهید، بدون شک آن چیز برای شما اتفاق خواهد افتاد. تلاش شما نیز می‌تواند سرعت وقوع این اتفاق را چندین برابر کند.

 خودتان را نکوبید

برخی از افراد نسبت به خود به شدت سخت گیر هستند و مدام در حال انتقاد کردن از خودشان و دیگران می باشند. این گونه افراد اغلب نقاط ضعف خود را به بدترین شکل ممکن بزرگ می کنند و با تمرکز بر آن، موجب کمرنگ شدن نقاط قوت شان می شوند. این کمرنگ ‌شدن علاوه بر خود آنها ممکن است که ذهنیت دیگران را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد.

به عنوان مثال فردی که مرتب درباره ناتوانی خود در یک حوزه تمرکز می کنند و خود را سرزنش می نماید، قطعاً نمی تواند توانایی های نامحدود خود را در مورد انجام کار دیگری به خوبی برای دیگران به نمایش بگذارد.  برای مثبت اندیشی باید دست از سرزنش کردن خود بردارید.

رفتارهای اشتباه زنان که می تواند زندگی را نابود کند | این کارهای زنانه باعث فرار مردان می‌شود !

مثبت اندیشی

به خودباوری برسید

تا زمانی که خودتان توانایی هایتان را باور نداشته باشید، نمی توانید دیگران را متقاعد کنید که دارای استعداد مختلفی هستید. باید بر روی خودباوری تمرکز کنید. لازم است برای رسیدن به موفقیت و همچنین تقویت مثبت اندیشی ابتدا خودتان همان فردی باشید که توانایی های وجودی تان را به خوبی می شناسید و می توانید آنها را تماماً به کار ببندید.

نقش ورزش کردن در مثبت اندیشی

تجربه نشان داده است که افراد ورزشکار روحیه بهتری دارند و می‌توانند به سادگی افکار منفی را از خود دور کنند. البته منظور از ورزشکار بودن این نیست که شما روز و شب خود را در باشگاه‌های ورزشی بگذرانید بلکه منظور این است که قسمتی از زمان خود را به ورزش کردن اختصاص دهید.

پیاده‌روی و قدم زدن یکی از بهترین تمرین‌های ذهنی برای رسیدن به مثبت اندیشی است پس سعی کنید روزانه حداقل بیست دقیقه پیاده روی داشته باشید تا بتوانید به یک آرامش ذهنی برسید.

بسیاری از افراد موفق جهان نیز پیاده روی را جز کارهای روتین روزانه خود می‌دانند و بسیاری از آن‌ها به دلیل مشغله فراوان صبح‌ها بعد از بیدار شدن روی تردمیل پیاده روی می‌کنند.

البته دقت داشته باشید که پیاده روی صبح‌گاهی نباید به گونه‌ای باشد که انرژی زیادی از شما بگیرد چرا که باعث افت بازدهی در ساعات کاری می‌شود. قدم زدن در شب هنگام نیز یکی دیگر از مواردی است که بسیار موثر است، اگر در نزدیکی منزل یا محل سکونت‌تان امکان پیاده روی شبانه (قبل از خواب) وجود دارد حتما این مورد را امتحان کنید.

مثبت اندیشی یا خوش خیالی ؟!

وقتی با برخی از افراد درباره مثبت اندیشی صحبت می‌کنیم، آن ها ما را متهم به خوش خیالی می‌کنند و فکر می‌کنند افراد مثبت اندیش انسان هایی هستند که در همه شرایط با خیالات باطل و بیهوده پیش می‌روند و در اصل هیچ اعتقادی به این نوع تفکر ندارند. در اینجا لازم است که تفاوت مثبت اندیشی و خوش خیالی را برای شما به صورت واضح و روشن بیان کنیم.

مثبت اندیشی

همان طور که گفتیم اشخاص مثبت‌ اندیش در وقوع هر حادثه ای به دنبال نقاط قوت آن می‌گردند و از آنها برای پیشرفت خود استفاده می‌کنند.

به طور مثال زمانی که یک فرد مثبت اندیش در حیطه کاری خود دچار شکست می شود، به دنبال راه حل هایی می‌گردد تا این مشکل را رفع کند. او به خوبی واقف است که عدم موفقیت تنها به دلیل عدم آگاهی کافی حاصل می‌شود. بنابراین با مثبت اندیشی خود از این موقعیت استفاده می‌کند و سعی می‌کند تا با بالابردن سطح آگاهی و اطلاعات خود، از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کند.

به این قبیل از افراد که بدون درجا زدن و بدون ناامیدی تلاش می کنند تا هر مشکلی را از راه حل درست خود رفع کنند، مثبت اندیش می گویند. در واقع مثبت اندیشه باعث می شود که شخص به یک حل کننده مشکل تبدیل شود که در هر شرایطی با حفظ آرامش خود بهترین راه حل ها را اتخاذ می کند.

اشخاص مثبت اندیش در وقوع هر حادثه ای به دنبال نقاط قوت آن می گردند

خوش خیالی

در مقابل افراد مثبت اندیش افراد خوش خیال قرار دارند. بارزترین ویژگی این دسته از آدم ها این است که آنها مثبت اندیشی را با بی خیالی اشتباه گرفتند.

این افراد اغلب بدون هیچ فکر و زحمتی منتظر می‌نشینند تا مشکلات به خودی خود حل شوند و مسیر موفقیت برای آنها به طرز معجزه‌آسایی باز و هموار گردد و همین ویژگی باعث می‌شود که همیشه شکست های زیادی را متحمل شوند. آنها در اصل مثبت اندیش بودن را ابزاری برای عدم تلاش و اهمال کاری می‌شناسند، در صورتی که یک فرد مثبت اندیش واقعی به طور مرتب در حال تلاش و تکاپو است.

بسیار طبیعی است زمانی که دیگران با چنین فردی مواجه می‌شوند که ادعای مثبت اندیش بودن دارد اما در اصل یک شخص بی خیال است، به طور ناخودآگاه نسبت به افراد مثبت اندیش بدبین شده و آنها را اشخاصی تنبل با امید های پوچ و واهی می دانند.

اثرات مثبت اندیشی چیست؟

وجود آرامش و اطمینان خاطر در زندگی، تمرکز بیشتر و بهتر بر روی موفقیت و کامیابی، بسیج شدن فکر و اعضای بدن برای اتفاق های خوب و عدم وجود مشکلات حاصل از افکار منفی مانند استرس، اضطراب و افسردگی

بهترین تمرین‌ ذهنی برای رسیدن به مثبت اندیشی کدام ورزش است؟

پیاده‌روی و قدم زدن یکی از بهترین تمرین‌های ذهنی برای رسیدن به مثبت اندیشی است پس سعی کنید روزانه حداقل بیست دقیقه پیاده روی داشته باشید تا بتوانید به یک آرامش ذهنی برسید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

7 اسفند 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *