افتتاح حساب ترکیه

شاید تنها دلیلی که خانم ها را برای رنگ کردن مو دچار تردید می کند مراقبت از موی رنگ شده و مشکلات بعد از آن است. این مطلب از گروه زیبایی شادمگ به شما کمک می کند تا روش های مراقبت از موی رنگ شده را یاد بگیرید و موهای شفاف و لطیفی را داشته باشید

 مراقبت از موی رنگ شده و آسیب دیده

رنگ کردن موها کارجالبی است و بیشتر خانم ها این کار را دوست دارند. اگرچه اغلب افراد ترس از آسیب دیدن مویشان را دارند ولی به هر حال مطمئنا همه خانم ها این روش زیبایی را تجربه می کنند.

نگرانی از آسیب دیدگی موها با رنگ کردن آنها کاملا درست است زیرا بسیاری از مواد شیمیایی که رنگ مو را تغییر میدهند باعث آسیب مو میشود اما راه هایی برای حفظ سلامت مو در صورت رنگ کردن وجود دارد.

روش های مراقبت از موی رنگ شده

 آماده سازی مو

اگر می خواهید بعد از رنگ مو هاسالم بماند باید قبل از رنگ کردن آماده سازی را شروع کنید. ابتدا از مغذی بودن و رطوبت مو مطمئن شوید. همچنین حداقل دو ماه قبل از رنگ ماسک مو و روغن های مو البته از نوع روغن های طبیعی استفاده کنید.

مراقبت از موی رنگ شده

به طور منظم موها را کوتاه کرده و تا حد امکان از سشوار استفاده نکنید .

اگر نیاز به دکلره دارید تا رنگ مورد دلخواه بدست آید قبل از دکلره به موها روغن نارگیل بزنید. این کارها آسیب مو را به حداقل میرساند.

انتخاب رنگ مناسب

بسیار مهم است بعد از رنگ کردن مو دچار آسیب نشود. اگر از دکلره برای سفید کردن مو استفاده کردید حتماً مطمئن شوید که از اکسیدان مناسب استفاده کرده اید .

مثلا استفاده از اکسیدان شماره 40 برای موهای بلوند از سوختگی مو جلوگیری می کند و اگر موها روشن است از اکسیدان 20 یا 30 استفاده کنید .

استفاده از محصولات مراقبتی آسیب مو را به حداقل برسانید . رنگهایی استفاده کنید که بدون مواد شیمیایی خطرناک مثل آمونیاک باشند.

فهمیدن دستورالعمل

فردی را پیدا کنید که نحوه استفاده آن را برای تان شرح دهد.

اگر موهای تان را در منزل رنگ میکنید ابتدا تست انجام دهید و با دقت دستورالعمل آن را بخوانید و مطمئن شوید رنگ یا دکلره ی قبل رفته است. در این مورد اگر فردی کمکتان کند بهتراست.

مراقبت از موی رنگ شده

بعد از رنگ مو ۷۲ ساعت تا شامپو زدن صبر کنید

بعد از این که موهای تان را رنگ کردید سعی کنید حداقل دو روز منتظر بمانید این کار به ثابت ماندن رنگ مو کمک میکند. همچنین چربی مو قبل از رنگ کردن مثل یک لایه محافظتی ریشه مو عمل و از آسیب مو جلوگیری می کند.

خرید محصولات درست

رنگ مو های جدید آسیب زا هستند برای اطمینان خاطر پیدا کردن از اینکه رنگ مو ها مدت طولانی مورداستفاده قرارمیگیردو به ما آسیب نمی زنند بسیار مهم است.

رنگ هاو شامپوها نرم کننده های خوب خریداری کنید. درحالی که بیشتر شامپوهای مراقبت کننده ی مو برای رنگ های تیره است.

شامپوهای بدون سولفات خریداری کنید چون چربی طبیعی مو را ازبین نمی برد و رنگ مو را تغییرنمی دهد.

کم کردن شست وشو

وقتی موهایتان را 3 یا 4 بار در هفته می شویید رنگ مو تدریجی تغییر می کند. بنابراین برای اینکه رنگ مو و چربی سر ثابت شود شستشوی مو را بین 2 تا 3 بار در هفته کاهش دهید.

جدیدترین مدل مو کوتاه و بلند ترند زنانه و دخترانه 2023 ؛ چه مدل مویی به شما میاد ؟

شست وشو با آب سرد

شستشوی مو با آب داغ باعث می شود کوتیکول های لایه خارجی مو بلندشوند که رطوبت کاهش میدهد . مو فر و مجعد میشود و مو بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد.

به همین خاطر موثرترین راه شستشوی مو با آب سرد است .کوتیکول ها را مرطوب نگه می دارند و وزوزی مو رنگ آن را کنترل می کنند. اگر نمی توانید با آب سرد دوش بگیرید بعد از شستشوی خود با آب گرم سر را با آب سرد بشویید.

مراقبت از موی رنگ شده

 خرید شامپوی خشک کننده

درحین شست وشوی مو از شامپو خشک کننده استفاده کنید.

خرید نرم کننده باکیفیت

نرم کننده های با کیفیت حاوی سیلیکون هستند.. لایه محافظتی روی مو ایجاد می کنند و ازاحتمال آسیب آفتاب فر شدن مو جلوگیری میکند. همچنین مو را از آسیب وسایل گرمایشی حفظ میکند.

 شامپوهای روشن کننده

اگر موهای تان را حداقل ماهی یک بار با روشن کننده می شویید برای مو خوب است، اما بعد از رنگ کردن مو از روشن کننده ها استفاده نکنید زیرا مواد پاک کننده قوی نه تنها رنگ مو را حفظ بلکه مو را خشک میکند . بهترین راه این است که روشن کننده ها را کنار بگذارید تا رنگ برود.

 موها را با نرم کننده آب رسانی کنید

بعد از اینکه موها را رنگ می کنید خشکی و کمبود رطوبت شایع است. تنها راه مقابله با این مشکل آبرسانی مو با نرم کننده هاست. ترکیب نرم کننده ها با موادی مثل آواکادو و ماست ،عسل ،سس مایونز، شیر نارگیل، روغن و ویتامین ایی و ژل آلوورا عالی عمل می کند.

مراقبت از موی رنگ شده

 ماسک نرم کننده مو برای مراقبت از موی رنگ شده

مواد مورد نیاز

  • نصف آوکادو رسیده
  • 1عدد موز رسیده
  • 1ق روغن زیتون

زمان

1 ساعت

مراحل

داخل کاسه ای آواکادو و موز را له کنید تا کاملاً با هم ترکیب شود. روغن زیتون را بیافزایید .این ماسک را از ریشه مو بزنیدتا کاملاً مو را بپوشاند. بگذاریدیک ساعت بماندو با شامپوی بدون سولفات و آب سرد مو را بشویید. اغلب هفته یک بار این کار را انجام دهید . همه این مواد خاصیت نرم کنندگی دارند و وزی و آسیب مو را درمان میکند.

ماسک تخم مرغ برای مراقبت از موی رنگ شده

یکی دیگر از مضرات رنگ کردن مو از بین رفتن پروتئین مواست. همانطور که میدانیدمو نیاز به پروتئین دارد هنگامی که مو خیس است مثل حریر می شود . تنها راه درمان استفاده از ماسک های پروتئینی و مغذی است.

موادموردنیاز

  • 1عدد تخم مرغ
  • 2ق مایونز

زمان ماسک

45دقیقه

مراحل

داخل کاسه ای مواد را باهم ترکیب و روی سر بمالید البته نوک موها را فراموش نکنید 45 دقیقه بعد با آب سرد وشامپو بدون سولفات بشویید.

تخم مرغ حاوی پروتئین است و مو را تغذیه می کند مایونز هم به صاف شدن مو کمک می کند مصرف منظم این ماسک آسیب پروتئینی را درمان می کند.

مراقبت از موی رنگ شده

 روغن مالی کردن مو

اگرچه ماسکهای مو برای سلامت مو مفید است اما باید مصرف منظم روغن ها رادر برنامه بگنجانیدموها راقبل از خواب روغن مالی کنید و صبح بشویید

مواد مورد نیاز

2تا3ق روغن نارگیل یا زیتون یا جوجوبا

زمان استفاده از ماسک

45دقیقه

مراحل

روغن را چند ثانیه ای گرم کنید و روی مغز سر ماساژ دهید همینطور روی نوک مو و قسمت های آسیب دیده بمالید و بعد از 45 دقیقه با آب سرد و شامپو بدون سولفات بشویید .

ماسک را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید روغن ها مورا تغذیه و مرطوب می سازد لایه محافظتی مقابل نور خورشید و گرما ایجاد می کند.

جدیدترین مدل آرایش دخترانه 2023 شیک و آسان مخصوص مبتدی ها

 کنار گذاشتن وسایل گرمایشی

یکی از کارهای ساده کنار گذاشتن وسایل گرمایشی مثل سشوار است. همه ی ما می دانیم که مصرف زیاد آن به مو صدمه می زند به همین خاطر بعد از رنگ کردن مو از مصرف سشوار خودداری کنید.

اما اگر مجبور به استفاده شدید دکمه سرد آن را بزنید و با فاصله 15 سانتی متری بگیرید ؛ سعی کنید به جای صاف و فر کردن مو از روشهای دیگر برای زیبایی استفاده کنید.

آمادگی قبل از رفتن به استخر

کلر موجود در آب استخر مورا بد رنگ و ضعیف می کند. به همین خاطر قبل از رفتن به استخر باید کلاه بگذارید.

همچنین می توانید مقداری روغن نارگیل به عنوان مانع روی سر بمالید تا از رسیدن کلر به مو جلوگیری کنید.

کوتاه کردن منظم مو

اگرموهایتان راهر6 تا 8 هفته کوتاه نمی کردید الان وقت آن رسیده شروع کنید چون موها در معرض آسیب هستند .

بااین کار از شکنندگی و پخش شدن موخوره جلوگیری می کنید.

مراقبت از موی رنگ شده

بین مراحل رنگ کمی به موها استراحت دهید

وقتی شروع به رنگ کردن می کنید تقریبا غیر ممکن است که کار را متوقف کنید آزمایش رنگها و ظاهر جدید داشتن جالب است اما هر چیزی اگر بیش از حد شود خوب نیست.

اجازه تنفس به موها دهید و خیلی اینکار را تکرار نکنید.

رنگ مو را به‌ خوبی از روی موها بشویید

قبل از شستن موهای رنگ‌شده با شامپوی مخصوص، مطمئن شوید رنگ مو را کاملا با آب از روی موها شسته‌اید. در صورتی که رنگ کامل شسته نشود، حساسیت به آن در پوست سر افزایش می‌یابد و آسیب واردشده به مو ممکن است تا ریشه مو پیش برود.

در استحمامِ روزانه مستقیم به سراغ نرم‌کننده بروید

ترک عادت شست‌وشوی روزانه برای کسانی که سال‌هاست عادت دارند هر روز دوش بگیرند دشوار است. اگر جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است فقط دو یا سه بار در هفته از شامپو استفاده کنید و سایر روزها در حمام فقط از نرم‌کننده مو استفاده کنید.

با کاهش استفاده از شامپو، دوام و درخشش رنگ موی شما بیشتر می‌شود.

مراقبت از موی رنگ شده

از اولاپلکس استفاده کنید

اولاپلکس، برخلاف درمان‌های حاوی پروتئین و کراتین، یک پوشش سه‌لایه روی مو ایجاد می‌کند. این ماده علاوه بر آسیب‌های واردشده به لایه خارجی مو، آسیب‌های واردشده به لایه‌های داخلی مو را نیز ترمیم می‌کند.

اگر موهایتان آسیب دیده یا موهایتان را دکلره کرده‌اید یا اگر قصد دارید موهایتان را در خانه روشن کنید، استفاده از اولاپلکس را به شما توصیه می‌کنیم.

اولاپلکس انواع مختلفی دارد. هرکدام از انواع اولاپلکس اثرگذاری و کاربرد خاص خود را دارند. برای رسیدگی به موها در منزل از اولاپلکس شماره ۳ استفاده کنید. بهتر است علاوه بر مصرف یک نرم‌کننده مناسب، هفته‌ای یک بار موهای نمدار خود را با اولاپلکس شماره ۳ ماساژ دهید و پس از چند دقیقه موها را آبکشی کنید.

دکلره‌کردن مو ممکن است به ساختار مو صدمه بزند. اولاپلکس پیوندهای دی‌سولفیدی آسیب‌دیده مو را ترمیم می‌کند.

اولاپلکس به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند از مو در مقابل انواع مواد شیمیایی محافظت کند؛ اما علت اصلی محبوبیت اولاپلکس قدرت آن در ترمیم موهای آسیب‌دیده از دکلره است.

از موها در برابر اشعه خورشید محافظت کنید

اشعه یو وی (UV) خورشید دشمن درجه‌یک ماندگاری و درخشندگی رنگ مو است. حتی در روزهای زمستان که شدت تابش آفتاب کم است، اشعه‌های یو وی در کمین موهایتان هستند.

ترفند های تضمینی برای کوچک کردن بینی بدون عمل در خانه

 

مراقبت از موی رنگ شده

پس بهتر است قبل خروج از خانه از یک اسپری محافظت از آفتاب برای موهایتان استفاده کنید.

غذای خوب و سالم بخورید

ریشه زیبایی در درون شماست. اگر می‌خواهید موهایی سالم و زیبا داشته باشید باید موهای خود را از درون تغذیه کنید.

در رژیم غذایی خود ماهی‌های مثل سالمون و ماکرل را بگنجانید. این ماهی‌ها غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. امگا ۳ موجب درخشندگی و تقویت موهای شما می‌شود.

گردو بخورید. ویتامین E موجود در گردو به رفع خشکی و شکنندگی موها کمک می‌کند.

 از روبالشی ابریشمی استفاده کنید

اگر موهایتان آسیب دیده است یا دچار موخوره شده‌اید، بد نیست به‌هنگام خواب نیز حواستان به موهایتان باشد. اگر موهای آسیب‌دیده خود را رنگ کرده باشید، اهمیت مراقبت شبانه از موها بسیار پررنگ‌تر می‌شود.

جنس روبالشتی شما بر سلامت موهایتان اثر می‌گذارد. اصطکاک ایجادشده بر روی مو یکی از عوامل ایجاد موخوره و شکنندگی مو است.

برای کاهش اصطکاک روی ساقه مو، بهتر است به‌هنگام خواب یک روسری ابریشمی به موهای خود ببندید یا از روبالشی ابریشمی استفاده کنید.

از اسپری‌های محافظ حرارت قبل از سشوار و اتو و برس حرارتی استفاده کنید

حرارت باعث خشکی موها و از بین رفتن رنگ آنها می‌شود. از دست رفتن رطوبت مو باعث آسیب دیدن موها می‌شود. برای اینکه از این مشکلات پیشگیری کنید قبل از استفاده از هر گونه ابزاری که با حرارت، به موها حالت می‌دهند، از اسپری‌های مخصوص محافظ مو در برابر حرارت استفاده کنید.

مراقبت از موی رنگ شده

این اسپری‌ها از رطوبت مو حفاظت می‌کنند و مانع از دست رفتن آن می‌شوند. بافت بیرونی مو را نرم‌تر می‌کنند و باعث می‌شوند که رنگ موهای شما ثابت بماند.

اجازه دهید موهایتان به صورت طبیعی خشک شود

هر زمان که امکان پذیر است اجازه دهید تا موها در هوای آزاد خشک شوند. اگر مجبورید از سشوار استفاده کنید، آن را با کمترین دما و در نزدیکی ریشه‌ها استفاده کنید.

اگر موهای فر دارید، می‌توانید آنها را بالای سرتان جمع کنید و دور آن تی شرت یا حوله‌های میکروفایبر بپیچید تا خشک شود.

با موی خیس نخوابید

خوابیدن با موی خیس باعث آسیب به موها می‌شود. بنابراین اگر قصد دارید موهای خود را بشویید، زمانی این کار را انجام دهید که بین خشک شدن موها و خواب فرصت داشته باشید.

قبل از اینکه به رخت خواب بروید،مطمئن شوید زمان کافی برای خشک شدن موها دارید. اگر شرایطی پیش آمد که مجبور شدید با موی خیس بخوابید، موی خود را نبافید.

مراقبت از موی رنگ شده

قبل از خواب موهایتان را گوجه‌ای یا دم اسبی نبندید؛ حتی وقتی خشک است. این کار باعث آسیب به مو می‌شود.

ماسک تخم مرغ برای مراقبت از موی رنگ شده چیست؟

داخل کاسه ای 1عدد تخم مرغ و 2ق مایونز را باهم ترکیب و روی سر بمالید البته نوک موها را فراموش نکنید 45 دقیقه بعد با آب سرد وشامپو بدون سولفات بشویید. تخم مرغ حاوی پروتئین است و مو را تغذیه می کند مایونز هم به صاف شدن مو کمک می کند مصرف منظم این ماسک آسیب پروتئینی را درمان می کند.

آمادگی قبل از رفتن به استخر چگونه است؟

کلر موجود در آب استخر مورا بد رنگ و ضعیف می کند. به همین خاطر قبل از رفتن به استخر باید کلاه بگذارید. همچنین می توانید مقداری روغن نارگیل به عنوان مانع روی سر بمالید تا از رسیدن کلر به مو جلوگیری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *