افتتاح حساب ترکیه
مراقبت از موی فر

مراقبت از موی فر و وز به دلیل خشکی و شکنندگی کار آسانی نیست. کسانی که موهای فر دارند باید نکاتی را رعایت کنند تا موهایشان زیباتر دیده شود. این نکات را در این مطلب گروه زیبایی شادمگ بیان کرده‌ایم.

مراقبت از موهای فر

همیشه شانه کردن مو را از انتهای آن آغاز کنید

وقتی موهایتان را از پایین به بالا شانه کنید، به جای اینکه تمام گره‌های مو را از بالا به پایین ببرید، هر گره را جداگانه و به آرامی باز می‌کنید. به همین دلیل شانه به راحتی روی موهایتان پایین می‌آید.

موهایتان را به طور مرتب کوتاه کنید تا موخوره نگیرد

گیسوان شما با موخوره ظاهر خوبی ندارند (ناگفته نماند که موخره مو را وز می‌کند). اگر می‌خواهید فر مو شما سالم و زیبا به نظر برسد، هر شش تا هشت هفته یک‌بار برای مرتب کردن موهای خود به آرایشگاه سر بزنید.

سرم مو را امتحان کنید

بهترین سرم مو ، موهای فر شما را نرم می‌کند. علاوه بر این، با مصرف آن موهایتان منظم می‌شوند و به آسانی می‌توانید آن‌ها را تفکیک کنید. به این منظور، هر بار که می‌خواهید از سرم مو استفاده کنید، سه یا چهار پاف از آن را مصرف کنید.

البته این میزان به قد و جنس موهای شما بستگی دارد. محصول را کف دستان خود بریزید و آن را به آرامی روی فرهای موهایتان بمالید.

از شانه‌های دندانه درشت (فاصله‌دار) استفاده کنید

موهای فر در قسمت‌های به هم پیچیده یا گره خورده به شدت شکننده هستند. استفاده از یک برس نامناسب می‌تواند موجب گره خوردگی و وز شدن موها شود؛ هر فر مو، نقطه‌ای مستعد برای شکسته شدن موها است.

مراقبت از موی فر

استفاده از شانه‌ی دندانه‌ درشت، راهی مناسب و ملایم برای باز کردن گره موهای فر است. این شانه، بر خلاف برس، حالت طبیعی فرها را خراب نمی‌کند. البته، یادتان باشد شانه زدن را از پایین به بالا آغاز کنید. (به نکته ی شماره ۱ رجوع کنید).

به انتهای ساقه‌ی موهایتان نرم کننده بمالید

زمانی که موهای شما خشک، وز یا کدر می شود، برای مراقبت از موی فر لازم نیست با محصولات خاصی آن را درمان کنید. بلکه، با نوک انگشتان خود، به قدر یک سکه‌ی کوچک از کرم یا روغن حالت دهنده را بردارید و به انتهای ساقه‌ی موهای خود بمالید، این‌کار رطوبت بیشتری به موهای شما می‌رساند.

برای داشتن فرهای باز و زیبا از «ترفند آناناس» استفاده کنید

در تکنیک آناناس باید شب‌ها پیش از خواب، موهای خود را خیلی شل در بالاترین نقطه سر خود جمع کنید. این ترفند، نظم حلقه‌های فر موهای شما را حفظ می‌کند. همچنین، کمک می‌کند تا گیسوان شما حجم و حالت طبیعی خود را حفظ کنند. جالب اینکه، به سادگی می‌توانید موهایتان را از مدل آناناسی خارج کنید.

استفاده از دیسپانسر را امتحان کنید

اگر تا به حال از دیسپانسر سشوار استفاده نکرده‌اید، باید بگوییم فرصتی طلایی را از دست داده‌اید. دیسپانسر ابزار جانبی سشوار است که روی خروجی آن قرار می‌گیرد و برای حفظ فر مو استفاده می‌شود.

این وسیله تا حد زیادی از وز شدن موهای فر (نسبت به زمانی که موها به طور طبیعی خشک می‌شوند) جلوگیری می‌کند. افزون بر این برای مراقبت از موی فر با کمک دیسپانسر، فر موهای شما یکنواخت تر و حجیم تر می‌شود.

برای استفاده از دیسپانسر، ابتدا بعد از دوش گرفتن، آب اضافه موهایتان را بگیرید. اگر موهایتان خشک است، مقداری آب روی آن اسپری کنید یا بپاشید. سپس، از یک محافظ حرارتی ، روی موهای خود استفاده کنید.

در مرحله بعد، با کمک انگشتان خود، هر حلقه را به شکل مطلوب بچرخانید. سپس، تمام موهایتان را در دیسپانسر جمع کنید و آن را دور تا دور موهای خود بچرخانید. این کار را تا جایی ادامه دهید که تمام فرها فرم زیبایی را که می خواهید، به خود بگیرند و خشک شوند.

مراقبت از موی فر

فرها را با دستگاه فرکننده‌ی مو ( آیرون) تازه کنید

ممکن است فر کردن موهایی که خودشان فر هستند، احمقانه به‌ نظر برسد. اما وقتی موهایتان به هم ریخته و در هم است، این ترفند بهترین راه برای منظم کردن آن است. آیرونی را انتخاب کنید که تقریباً به اندازه قطر موهای شماست.

اگر فکر می کنید فرهای موهایتان خیلی ریز است، برای باز شدن آن از آیرنی استفاده کنید که قطرش یک سایز بزرگتر است. اگر فر موهایتان خیلی ریز نیست، از آیرونی استفاده کنید که یک سایز کوچکتر است.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که موهای فر به طور طبیعی خشک‌تر از موهای صاف هستند و به همین دلیل تحمل بسیار کمتری در برابر حرارت دارند. تا جایی که می‌توانید بدون ابزارهای حرارتی و با حرکت دست به فرهای موهایتان حالت دهید.

آشنایی با مزایا و معایب پروتز گونه ؛ بهترین روش برجسته کردن گونه

حالت دادن عمیق‌تر به موهای فر، با روغن نارگیل

قبل از حمام، برای رطوبت موها به اندازه‌ی یک کف دست روغن نارگیل را بردارید و روی موهای خشکتان بمالید، این کار را تا جایی ادامه دهید که موهایتان کاملاً از چربی روغن نارگیل اشباع شوند. سپس، موهای خود را بپیچانید. در پایان، آنها را ۳۰ تا ۴۵ دقیقه با یک کلیپس یا گیره به صورت گوجه ای ببندید.

برای اینکه موهایتان بیشتر از این مرطوب شود، می‌توانید موهای روغنی خود را که با کلیپس بسته‌اید. تا چند دقیقه با حرارت ملایم گرم کنید تا روغن بهتر و بیشتر به داخل رشته‌های آن نفوذ کند. همچنین، می‌توانید از یک کلاه گرمایشی استفاده کنید که در مایکروفر قرار می‌گیرد و گرم می‌شود. کلاه را تا زمانی که سرد شود، روی موهای روغنی خود بپوشید.

روی بالش ساتن یا ابریشم بخوابید تا موهایتان وز نشوند

وز شدن مو تقصیر کسی نیست، این یک قسمت طبیعی از زندگی مو فرفری هاست. اما، اگر وز شدن مو در طول شب، به آشفتگی، گره خوردن و شکستن موها در صبح بینجامد، مشکل‌ساز می‌شود.

در اولین فرصت، روبالشی پنبه‌ای خود را با جنس ساتن یا ابریشم عوض کنید. شاید به نظرتان این کار خیلی خاص و غیر ضروری باشد، اما احتمال اینکه موهای فر و حالت‌دار شما روی سطح خشن روبالشی پنبه‌ای گیر کند و گره بخورد، بیشتر است.

در حالی که، موهای شما روی الیاف ابریشم و ساتن سُر می خورد و کمتر به گره خوردگی دچار می شود. همچنین رطوبت کمتری را نیز از دست می‌دهد. پس، به ما اعتماد کنید؛ با روبالشی ساتن یا ابریشم، موهایی نرم تر و شفاف تر خواهید داشت که کمتر گره می خورند و صبح ها وز نمی شوند.

موهایتان را حتماً با شامپو بشویید

بسیاری از مو فرفری‌ها، گمان می‌کنند باید برای حفظ موهای خود از شامپوهای دو کاره استفاده کنند که هم شامپو دارند هم نرم کننده، یا اینکه موهای خود را فقط باید با نرم کننده بشویند.

در واقع، این افراد فکر می‌کنند که شامپو زدن برای موهای فر خیلی مناسب نیست، زیرا بیشتر شامپوها حاوی سولفات‌هایی است که رطوبت طبیعی مو را از بین می‌برد و رطوبت برای وز نشدن فرها خیلی مهم است.

اما، حقیقت این است که برای داشتن موهای سالم و تمیز و برای مراقبت از موی فر باید به‌وسیله شامپو روزانه یا همان شامپو ملایم، پوست سرتان را سالم و پاکیزه نگه دارید. هنگامی که پوست سرتان تمیز نباشد، چربی و آلودگی‌ها روی ریشه‌های مو جمع می‌شوند. این مسئله، سلامت موهایتان را به خطر می‌اندازد.

یک ماسک مو مناسب در نظر داشته باشید

درست مانند پرایمری که در آرایش کامل و ماندگار نقشی کلیدی دارد، برای داشتن موهای فر براق، فنری، شاداب و بدون وز فرایند «آمادگی» ضروری است.

بسیاری از افراد روی نرم کننده ها متمرکز شده‌اند. اما بهتر است از انواع ماسک مو استفاده کنید. با این کار، زندگی جدیدی را برای فرهایتان به ارمغان می آورید. همچنین، آن‌ها را تا شستشوی بعدی سالم و براق نگه خواهید داشت.

بعد از ماسک مو تا چند ثانیه‌ کوتاه، موهایتان را با آب سرد بشویید

در حقیقت، شستن مو با آب سرد از وز شدن آن جلوگیری می‌کند. کوتیکول‌های مو با آب سرد بسته می‌شوند. این کار به ویژه زمانی مؤثر است که با استفاده از ماسک مو رطوبت رسان همراه باشد. آب سرد علاوه بر بستن کوتیکول، رطوبت را در موها به دام می‌اندازد.

قبل از باز کردن گره خوردگی، موهای خود را به چهار بخش تقسیم کنید

با تقسیم موهای خود به صورت افقی کار را شروع کنید، موهای خود را از لاله‌ گوش تا لاله گوش دیگر جدا و آن را به دو بخش بزرگ تقسیم کنید. سپس، هر یک از این نیمه‌ها را به صورت عمودی به دو قسمت جدا کنید.

در پایان، شما چهار بخش عرضی خواهید داشت. در گام بعدی، هر بخش را جداگانه به صورت مارپیچ و فنری بپیچید. سپس، سه قسمت آن را جداگانه و به صورت گوجه‌های کوچک با کلیپس محکم کنید تا برای باز کردن گره های بخش چهارم موهای خود فضای کافی داشته باشید.

مراقبت از موی فر

برای رطوبت بیشتر از یک اسپری آب‌پاش استفاده کنید

موهای شما باید خیس باشند تا گره خوردگی آن به خوبی باز شود، خیس بودن مو، به شما کمک می‌کند تا به راحتی راه خود را از میان گره‌ها پیدا کنید. بنابراین، پیش از باز کردن گره موهای خود بهتر است، برای هر قسمت از موهای خود سه تا چهار بار، آب اسپری کنید تا رطوبت بیشتری به آن‌ها برسانید.

افزون بر این، رطوبت و آب به شما اطمینان می‌دهد محصولات بعدی که می‌خواهید برای موهایتان استفاده کنید، مانند اسپری حالت دهنده مو ، به خوبی کار خود را انجام می‌دهند. بهتر است وقتی موهایتان خشک است، محصولات مراقبتی را روی موهایتان استفاده نکنید. زیرا روی موی مرطوب و نم‌دار بهتر و مؤثرتر عمل خواهند کرد.

نحوه چسباندن مژه مصنوعی بدون چسب در خانه بدون نیاز به آرایشگر

از انگشتانتان نترسید

بیشتر ما آنقدر درگیر ابزارهای مناسب موهای فر هستیم و نگرانیم تا بهترین وسیله را استفاده کنیم که ابزاری خدادادی را فراموش کرده‌ایم: دستهایمان. در حقیقت، باز کردن گره مو با انگشت، خیلی ملایم‌تر از هر شانه و ابزار دیگری است. حتی، ملایم‌تر از برس‌های خط ریش که برای نرم کردن موی کودکان استفاده می‌شود.

می‌توانید محصول مراقبتی مورد نظر خود را به طور مستقیم روی انگشتان خود بریزید. سپس، با کمک آن موهای خود را مرتب کنید و موهای پریشان و آشفته را به راحتی روی هم بخوابانید. سرم ضد وز یکی از محصولاتی است که می‌تواند در این مورد کمک‌کننده باشد.

موهایتان را در معرض هوا خشک کنید

یکی از اولین چیزهایی که شما مو فرفری ها باید بدانید این است که اگر موهای خود را در معرض هوا خشک کنید (نسبت به زمانی که از سشوار استفاده می کنید) معمولاً بهتر به نظر می‌رسند و کمتر وز می‌شوند.

اگر موها به طور طبیعی خشک شوند، محصولات مراقبتی به خوبی روی آن‌ها جذب می‌شوند و اثر جادویی خود را بر جای می‌گذارند. اما، اگر شاغل هستید و نمی‌خواهید خانه را با موهای خیس ترک کنید، زمان آن است که دیسپانسر را بیرون بیاورید. (ابزار جانبی سشوار که با لطیف کردن جریان هوای خروجی سشوار، موهایتان را خشک و از وز شدن آن جلوگیری می کند.)

موهای خود را حداقل یک‌بار در هفته بشویید

اگر موهای شما فرفری و کم پُشت است باید آن‌ها را بیشتر بشویید، زیرا موهای کم پشت ، بعد از چند روز، به زودی چرب و سنگین می‌شوند، به هم می‌چسبند و حالت حجیم خود را از دست می‌دهند. چنانچه موهای شما ضخیم است، چند روز دیرتر آن‌ها را بشویید.

(نکته: موی کم پشت با موی نازک متفاوت است، وقتی درباره‌ی موی نازک صحبت می‌کنیم، در واقع، قطر و ضخامت هر رشته‌ی مو مدنظر ماست و این متفاوت از تعداد فولیکول‌های مو است که کم پشتی یا پر پشت بودن آن را تعیین می‌کند. ممکن است موهای شما پرپشت ولی نازک باشد. همچنین، ممکن است موهای شما ضخیم ولی کم پشت باشد.)

به هر حال، همه‌ی ما باید موهای خود را حداقل یک‌بار در هفته بشوییم. با این کار، علاوه بر اینکه، موهایمان زیبا و شاداب به نظر می‌رسند، سلامت و مراقبت از آن‌ها هم رعایت می‌شود.

انتخاب شامپو و نرم‌کننده‌ی مناسب

حتما شامپوها و نرم‌کننده‌هایی بخرید که مخصوص موی فر تهیه می‌شوند. در حالت کلی بیشتر دنبال محصولاتی باشید که حاوی مواد زیر هستند؛

 • عصاره‌ها یا روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل، روغن جوجوبا، روغن آفتابگردان و روغن آووکادو
 • آلوئه ورا
 • کراتین
 • کره‌ی شی
 • ابریشم هیدرولیز شده و پروتئین‌های حیوانی
 • پانتنول و پروویتامین‌ها
 • عصاره‌های گیاهی

بهتر است برای مراقبت از موی فر موهای خود را هر روز نشویید اما اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، از یک شامپوی ملایم استفاده کنید که حاوی عوامل پاک‌کننده‌ی ملایم‌تر و همچنین مواد حالت‌دهنده و نرم‌کننده است.

اگر موهایتان چرب یا کثیف است، هر یک یا دو هفته یک بار از شامپوی تمیزکننده‌ی قوی‌تر استفاده کنید. همیشه بعد از شامپو زدن از نرم‌کننده و ماسک‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید تا رطوبت موها حفظ شود.

مراقبت از موی فر

راهکارهای قبل از استفاده از شامپو

اگر موهای شما خیلی فر است و تارهای ضخیمی دارد، می‌توانید از راهکارهای پیش از شامپو زدن هم استفاده کنید. برخلاف باور عموم برای مراقبت از موی فر ، مجبور نیستید حتما بعد از شامپو زدن از نرم‌کننده استفاده کنید. می‌توانید از نرم‌کننده، قبل و بعد از شامپو استفاده کنید.

موهای خیلی ضخیم و خیلی فر، به‌سرعت رطوبت خود را از دست می‌دهند. استفاده از نرم‌کننده قبل از شامپو زدن باعث می‌شود که شست‌وشو با شامپو باعث از بین بردن چربی طبیعی موها نشود و آن‌ها را بیش‌ازحد خشک نکند.

آب سرد یا گرم؟

آب داغ رطوبت مو را از بین می‌برد و آن را خشک می‌کند. بهتر است موهای خود را با آب سرد بشویید. اجتناب از آب داغ موقع شستن موها، رطوبت داخل موها را حفظ می‌کند و باعث افزایش استحکام موها می‌شود. شستشوی موها با آب خنک هم به بسته شدن کوتیکول مو کمک می‌کند.

اجتناب از شامپو زدن بیش‌از‌حد

شست‌وشوی هر روز موها با شامپو، برای کسانی که موهای فر دارند، ایده‌ی خوبی نیست و باعث خشک شدن موها می‌شود. شامپو زدن زیاد، رطوبت و چربی طبیعی لازم برای حفظ استقامت و درخشندگی تارهای مو را از بین می‌برد. بهتر است که یک برنامه‌ی شست‌وشو داشته باشید و آن را تغییر دهید تا به بهترین زمان‌بندی برای شستن موها برسید. در حالت کلی بهتر است که هر سه روز یک بار موهای خود را شامپو بزنید.

انتخاب شانه و برس مناسب

موی فر معمولا خشک و شکننده است و موقع شانه کردن ممکن است خیلی زود بشکند. برای شانه کردن این موها باید مراقب باشید و ابتدا از یک شانه‌ی دندانه‌درشت استفاده کنید تا گره‌ی موها باز شود.

اگر مشکل ریزش مو ندارید می‌توانید شانه کردن مو را زمانی انجام دهید که نرم‌کننده هنوز روی موهای شما است. با این روش، نرم‌کننده به تمام تارهای مو می‌رسد و همه‌ی موها را نرم و صاف می‌کند.

این مدل مو و رنگ مو سال جدید غوغا میکنه ؛ جدیدترین مدل موی ترند 1403 کوتاه و بلند

موقع خرید شانه و برس، سعی کنید باکیفیت‌ترین مدل‌ها را بخرید. شانه‌ها و برس‌هایی بخرید که به جای دندانه‌های پلاستیکی، دارای دندانه‌هایی از جنس طبیعی مثلا چوب هستند.

یکی دیگر از گزینه‌هایی که دارید این است که اصلا از شامپو و برس استفاده نکنید. اگر موهای خیلی فر دارید می‌توانید از نرم‌کننده‌های بدون نیاز به شست‌وشو استفاده کنید. با نوک انشگت سعی کنید تمام مو را به نرم‌کننده آغشته کنید.

قبل از حمام از ماسک مو طبیعی یا آماده استفاده کنید

راهکارهای بسیاری برای درمان خشکی موهای فر وجود دارد. اگر از خشکی و وز شدن موهای فر خود رنج می‌برید، مخصوصا معجزه مواد نرم کننده طبیعی را دست کم نگیرید. استفاده از بهترین روغن برای موهای فر مانند روغن بادام، روغن کرچک، روغن مورد، روغن نارگیل، روغن رزماری، روغن آرگان و بابونه تاثیر بسزایی در نرم و لطیف شدن موهای‌تان دارد.

یکی از روغن‌های مذکور و یا یک ماسک موی آماده مخصوص موهای خشک و فر را انتخاب و قبل از حمام گرفتن، کل موهای‌تان را به آن آغشته کنید. سپس با کلاه حمام کل موهای‌تان را بپوشانید.

با همین کلاه زیر دوش آب گرم بروید تا حرارت آب به تثبیت رطوبت ماسک کمک کند. سپس چند ثانیه موها را با آب سرد بشویید. آب سرد از وز شدن موها جلوگیری کرده و در نتیجه راهکار موثری برای مراقبت از موی فر است.

مراقبت از موی فر

استفاده نکردن از حالت‌دهنده‌های مو

بیشتر متخصصان مو توصیه می‌کنند که اجازه دهید موهای فر خودشان خشک شوند و از دستگاه‌های حرارتی برای خشک کردن مو و حالت دادن به آن استفاده نکنید. این کار باعث آسیب رسیدن به موها و خشک‌تر شدن آن‌ها می‌شود.

اگر می‌خواهید گاهی اوقات از سشوار و حالت‌دهنده‌های مو و اتوی مو استفاده کنید، حتما باید قبل از استفاده از این وسایل، از اسپری‌ها یا سایر مواد آرایشی محافظ مو در برابر حرات استفاده کنید. اسپری‌هایی بخرید که حاوی کراتین یا سیلیکون هستند که فولیکول‌های مو را می‌بندند و در برابر آسیب ناشی از حرارت زیاد، مقاومت خوبی برای مو ایجاد می‌کنند.

اگر از سشوار برای خشک کردن و حالت دادن به مو استفاده می‌کنید، سعی کنید که سر سشوار از موهای شما ۱۵ سانتی‌متر یا بیشتر فاصله داشته باشد.

موی فر را چند وقت‌یک بار بشوییم؟

اگر می‌خواهید هر روز به حمام بروید و موهای خود را بشویید، نباید هر بار از شامپو استفاده کنید. برخی روزها کافی است که موهای خود را آب بکشید و فقط از نرم‌کننده استفاده کنید.

بعضی از روزها می‌توانید شامپوهای ملایم بزنید تا چربی طبیعی موها از بین نرود. هر یک یا دو هفته، از شامپوهای رایج برای شستن مو استفاده کنید تا آلودگی‌ها و محصولات حالت‌دهنده‌ی مو از روی تارهای مو به‌خوبی تمیز شوند.

روتین خواب برای مراقبت از موی فر

خوابیدن به پشت می‌تواند وزن زیادی روی فولیکول‌های مو وارد کند و فرهای موی شما را نامرتب، وز و گره‌دار کند.

اگر موهای مجعد دارید، خوابیدن به پهلو یا روی شکم احتمالا برای حفظ سلامت فر مو بهترین حالت است. پیچیدن سر در یک کلاه یا روسری می‌تواند به محافظت از فر موها در هنگام خواب کمک کند.

استفاده از ماسک مو، اسانس یا نرم‌کننده‌ی مو را قبل از خواب در نظر بگیرید تا به نرم کردن فرهای مو و افزایش رطوبت هنگام خواب کمک کند.

مراقبت از موی فر

روغن‌های طبیعی برای موهای فر

حفظ رطوبت و مراقبت از موی فر کار سختی است چون چربی طبیعی موها، در موهای فر به راحتی به انتهای ساقه‌ی مو نمی‌رسند. اضافه کردن مقداری روغن طبیعی قبل از خواب، می‌تواند لایه‌ی محافظ خوبی روی تارهای مو ایجاد کند.

روغن‌های طبیعی زیر می‌توانند برای تأمین و حفظ رطوبت موی فر مناسب باشند؛

 • نارگیل
 • زیتون
 • آووکادو
 • جوجوبا
 • آرگان
 • کرچک
 • هسته‌ی انگور

تاثیر رنگ مو و دکلره بر موی فر

رنگ مو و دکلره باعث سوختگی و از بین رفتن حالت و جنس طبیعی موها می شوند. بهتر است برای مراقبت از موی فر استفاده از رنگ مو و دکلره کمتر کنید و حتما هنگام استفاده از بهترین و باکیفیت ترین مارک ها استفاده کنید. پس از رنگ و دکلره ی مو حتما از شامپو و دیگر محصولات مراقبتی مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید.

موهای فر را چند بار در هفته بشویید؟

اگر موهای شما فرفری و کم پُشت است باید آن‌ها را بیشتر بشویید، زیرا موهای کم پشت ، بعد از چند روز، به زودی چرب و سنگین می‌شوند، به هم می‌چسبند و حالت حجیم خود را از دست می‌دهند. چنانچه موهای شما ضخیم است، چند روز دیرتر آن‌ها را بشویید

روغن‌های طبیعی برای موهای فر کدامند؟

نارگیل، زیتون، آووکادو، جوجوبا، آرگان، کرچک وهسته‌ی انگور

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *