افتتاح حساب ترکیه
گلخانه خانگی

شما می توانید با ساخت یک گلخانه خانگی کوچک در حیاط منزلتان کلی درخت و گیاه را براحتی نگهداری کنید. روش ساخت آن را در این مطلب از گروه دکوراسیون شادمگ می خوانید.

گلخانه خانگی

تصور کنید فضای سبز کوچک و زیبایی در خانه دارید که گیاهان آپارتمانی خود را در آن پرورش می دهید. ساخت گلخانه خانگی شما می تواند بسیار به زیبایی فضای منزل شما کمک بسیاری کند.

گل و گیاه در روحیه انسان بسیار تأثیر می گذارد و فواید بسیاری برای زندگی دارد. گلخانه های خانگی با گلخانه های صنعتی تفاوت های بسیاری دارند، اما کلیت و وظیفه ی هردوی آنان به یک شکل است.

گلخانه خانگی

افرادی که بسیار به نگهداری گل و گیاه در خانه علاقه مندند، تمایل به استفاده از گلخانه های خانگی دارند که گل و گیاهان خود را درون آن قرار دهند و مانند ویترینی آنرا در گوشه ای از منزل قرار دهند.

ساخت گلخانه خانگی

در ابتدا خوب است ویدیو زیر را درباره نحوه ساخت گلخانه خانگی تماشا کنید تا به صورت عملی آن را بیاموزید.

ساخت گلخانه خانگی به مراتب بسیار ساده تر از ساخت گلخانه های تجاری یا صنعتی می باشد. اغلب اوقات نیازی برای ساخت گلخانه های کوچک نیازی به فراخوانی یک متخصص یا مشاور گلخانه سازی نیست و خود شما می توانید تنها با جست و جوی چند ویدیو فنی و آموزشی در اینترنت، می توانید آنرا بسازید.

تجهیزات ساخت گلخانه خانگی

اسکلت سازه

با توجه به تعریف گلخانه نیاز به سازه یا اسکلتی داریم که پوشش را روی آن نصب کنیم. برای اینکار می توانید از چوب، آهن، آهن گالوانیزه، انواع لوله پلاستیکی یا اسکلتی از جنس دیگری استفاده کنید که قیمت ساخت آنها نیز براساس کیفیت و جنس آن مشهود است.

با استفاده از دریل و پیچ و مهره اجزای اسکلت را به یکدیگر به خوبی متصل کنید تا گلخانه شما مستحکم شود.

گلخانه خانگی

پوشش سازه

به طور کلی برای پوشش گلخانه های صنعتی از پوشش پلی کربنات، پلاستیک UV، شیشه یا پوشش های دیگر استفاده می شود که به طور کامل در مقاله پوشش گلخانه درباره آنها توضیح داده ایم.

برای گلخانه خانگی که ابعادی کوچک دارد، می توانید از نایلون یا پلی کربنات نیز استفاده کنید تا محیط گلخانه را محدود کنید و شرایط داخل آنرا تحت کنترل قرار دهید.

انتخاب جهت ساخت گلخانه

جهت ساخت گلخانه خانگی تفاوتی با گلخانه های صنعتی ندارد. بهترین جهت برای ساخت گلخانه، جهت شمالی-جنوبی یا شمال غربی-جنوب شرقی می باشد.

در این حالت گیاهان بیشترین میزان نور ممکن را دریافت میکند و در همان دقایق ابتدایی طلوع خورشید، نور آفتاب را دریافت خواهد کرد. از لحاظ علم کشاورزی، نور صبح مطلوب ترین نور برای فتوسنتز گیاه می باشد.

محصولات

محصولات مختلفی می توانید در خانه‌ی خود پرورش دهید؛ تقریبا همه چیز! بحث اصلی درباره محصولات، قصد و نیت شما از ساخت گلخانه خانگی است. در واقع افرادی هستند که صرفا برای افزایش نشاط و انرژی محیط قصد دارند چند عدد گلدان در گلخانه قرار دهند و ازآنها مراقبت کنند.

عده ای ممکن است در زمینه کشاورزی فعالیت داشته باشند و قصد دارند شرایط یا محصولاتی را در این گلخانه های کوچک، امتحان و سپس به مشتریان خود پیشنهاد دهند. عده ای قصد کسب درآمد از محصولات گلخانه ای خود را دارند و می خواهند کسب درامد از گلخانه را تجربه کنند.

نکات مهم دیزاین اتاق طوسی سفید و ترکیب با رنگهای مختلف

گلخانه خانگی

طبیعتا محصول انتخابی برای این افراد متفاوت خواهد بود؛ شاید بخواهند گلدان پرورش دهند و گل بفروشند، یا چند کلیوگرمی صیفی جات تولید کنند و به فروش برسانند. افرادی نیز دوست دارند برخی محصولاتی که مصرف می کنند را خودشان به صورت ارگانیک پرورش دهند و نیاز های خانواده خود را تأمین کنند.

محل قرارگیری گلخانه

با توجه به ابعاد گلخانه می‌توان آن را در مکان‌های مختلفی قرار داد. گلخانه‌های قفسه‌ای یا ایستاده کوچکی وجود دارند که میتوان آن‌ها را در گوشه‌ای از اتاق گذاشت و از وجود گل‌ها لذت برد( البته این مدل‌ها بیشتر به قفسه گل شباهت دارند تا گلخانه).

گلخانه‌های دیگری در ابعاد چند در چند متر وجود دارند که اغلب آنها را می توان در حیاط، پشت بام یا محیطی آزاد قرار می دهند و از آن استفاده می کنند. اگر قصد دارید میوه پرورش دهید یا انواع گلدان ها را در آن قرار دهید، بهتر است گلخانه های بزرگتری برای خود بسازید.

انواع گلخانه خانگی

قله ای

ساخت گلخانه خانگی به دلیل اضلاع راست و صاف به نسبت دگیر گلخانه‌ها مقداری آسان‌تر است. نوک این نوع گلخانه ها همان طور که از اسم آنها پیداست، مانند یک قله روبه بالا و مثلثی شکل است.

گلخانه خانگی

گنبدی

این نوع گلخانه، به نوعی خاص‌ترین و شیک‌ترین مدل گلخانه خانگی می‌باشد. ساخت گلخانه خانگی گنبدی شکل پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و نیازمند محاسباتی برای ساخت است. گلخانه گنبدی زیبایی های بصری خاص خود را نیز دارد.

گاتیک

گلخانه گاتیک خانگی شباهت به گلخانه های قله‌ای دارد؛ با این تفاوت که قسمت بالایی آن دارای کمی قوس است و حالت حلالی دارد.

گلخانه یکطرفه

گلخانه‌های یک‌طرفه از سمتی به دیوار تکیه داده‌اند و مماس با آن هستند و از طرف دیگر نیز حالت عادی خود را دارند که می‌تواند به سبک‌های مختلف ساخته شود.

اموزش ساخت گلخانه خانگی

برای ساخت گلخانه خانگی قله ای، می توانید این روش را پیش بگیرید و برای خود گلخانه بسازید. برای اولین تجربه خود می توانید از لوله های آب پلاستیکی استفاده کنید.

  1. اول چهارچوب اولیه را بسازید تا پایه گلخانه شما کامل شود و بتوانید قسمت بالایی و پوشش را روی آن نصب کنید (ابعاد سازه به انتخاب خودتان)
  2. پس از ساخت پایه اولیه، اکنون نوبت آن است که قسمت بالایی را ساخته و به آن متصل کنید.
  3. بعد از سرهم کردن سازه و اضافه کردن پوشش، می توانید از این سازه به عنوان گلخانه استفاده کنید

گلخانه خانگی

هزینه ساخت گلخانه

هزینه گلخانه های ساخته شده به طور کلی به اندازه ی آن و متریال استفاده شده و نوع ماده ی پوشش دهنده بستگی دارد. معمولا بیشترین حالت هزینه ی ساخت برای گلخانه هایی با قاب فلزی و پوشش شیشه ای است.

کمترین هزینه نیز مربوط به ساخت گلخانه هایی با قاب چوبی و پوشش پلی اتیلن است.پوشش گلخانه میتواند از جنس های متفاوتی مانند: فایبرگلاس ،اکریلیک ، شیشه ، پلی کربنات ،پلی اتلین و … باشد.

سیستم های تهویه و حرارتی

هزینه ی تجهیزات حرارتی و تهویه ای نیز به نوع آن ها و متراژ گلخانه بستگی دارد. میتوان با انرژی خورشیدی نیز انرژی مورد نیاز گلخانه ها را نیز تامین کرد که به مهندسی خاصی نیاز دارد. تهویه گلخانه باید بسیار زیاد باشد زیرا ممکن است از انواع روش سمپاشی برای گیاهان استفاده شود که این هوای آلوده باید سریعتر تخلیه شود.

از مزایا و معایب کاغذ دیواری خبر دارید | رنگ یا کاغذ دیواری ؛ کدوم بهتره ؟

گرمای گلخانه اصولا توسط هوای داغ ، بخار و یا آب داغ گرم تامین میشود.
گاهی به صورت تکمیلی بقیه گرمای مورد نیاز گلخانه بوسیله ی گرمکن های الکتریکی تامین میشود.

نوع منبع حرارتی با توجه به هزینه سرمایه اولیه در نظر گرفته شده و هزینه های عملیاتی تعیین میشود.
هزینه ی اولیه گرمکن های الکتریکی کم اما هزینه های عملیاتی آن ها بالاست.

گلخانه خانگی
گرمایش به وسیله ی بخار آب و یا آب داغ هزینه ی نصب بالایی دارند.

همچنین گلخانه به فن های گردش هوا نیاز دارد تا در زمستان که هوا سرد است ،هوا را به صورت یکنواخت در گلخانه پخش کند .در غیر این صورت هوا ی گرم به سمت بالای گلخانه رفته و هوای سرد در قسمت پایین قرار میگیرد و ممکن است به گیاهان آسیب بزند.

دما

گیاهان متفاوت به محدوده دمایی متفاوتی نیاز دارند پس دمای گلخانه بسته به نوع گیاه انتخاب میشود.

دمای داخل گلخانه باید در طول روز ثابت بوده و در شب 10 درجه فارنهایت کمتر باشد.

وسایل کنترل اتوماتیک میتوانند بسیار مفید باشند.ترموستات ها ، رطوبت سنج ها ، زمان سنج ها و … میتوانند ترکیب شده و کنترل دقیق دما و رطوبت را به دست شما دهند.
سیستم های اتوماتیک را نیز میتوان به صورت دستی سر هم کرد و یا به صورت پکیج خریداری کرد.

ساخت گلخانه کوچک با استفاده از قاب عکس

در مرحله اول شما برای ساخت گلخانه خانگی با قاب عکس به 8 قاب عکس نیاز دارید. اندازه قاب عکس ها به این ترتیب است: چهار قاب عکس 12.5 × 17.5 سانتی متر ، دو قاب عکس 20 × 25 سانتی متر، دو قاب 27.5 × 35 سانتی متر. قاب عکس ها را با یک دستمال پاک کنید تا گرد و غباری روی آن ها نباشد.

گلخانه خانگی

ابتدا باید بدنه اصلی گلخانه را بسازید. قاب های با اندازه 20 × 25 و قاب های 27.5 × 35 را کنار هم قرار دهید به طوری که ضلع 25 و 27.5 سانتی متر در کنار هم قرار بگیرند. یک سوراخ کوچک در لبه داخلی قاب بزرگتر و لبه قاب کوچکتر با دریل ایجاد کنید. سپس با استفاده از یک پیچ به اندازه سوراخ قاب ها را به هم وصل کنید. به وصل کردن قاب ها ادامه دهید تا بدنه اصلی تشکیل شود.

در این مرحله باید سقف گلخانه را با وصل کردن چهار قاب کوچکتر درست کنید. آن ها را به صورت دوتایی به هم وصل کنید و بعد با آن ها یک مثلث برای سقف تشکیل دهید. آن ها را با لولا به هم وصل کنید تا زمانی که می خواهید به گیاهان آب دهید بتوانید آن را باز کنید.

دو قاب با اندازه 20 × 25 را به گونه ای در کنار هم قرار دهید که دو ضلع کوچکتر در کنار هم قرار بگیرند سپس آن ها را به هم وصل کنید. این کار را برای دو قاب دیگر هم انجام دهید. قاب های به هم وصل شده را با یک زاویه 90 درجه در امتداد لبه بلندتر در کنار هم قرار دهید.

ادامه ساخت

حال می توانید سقف گلخانه را روی بدنه اصلی قرار دهید به گونه ای که بتوانید به داخل گلخانه دسترسی داشته باشید. سقف را به قسمتی از بدنه که مقداری بلندتر از ضلع کناری بود متصل کنید.

در قسمت پایانی، بدنه گلخانه را رنگ کنید و دوباره شیشه ها را در قاب قرار دهید. بعد از این کار گیاهان خود را در گلخانه قرار دهید. برای رنگ بدنه از رنگ چوب استفاده کنید. شیشه ها را از داخل گلخانه به قاب ها متصل کنید و از چسب حرارتی برای چسباندن آن ها استفاده کنید. می توانید به جای شیشه از پلاستیک هم استفاده کنید.

مدل های مختلف پرده پذیرایی ؛ جدید و زیبا

ساخت کف و داخل گلخانه خانگی با موادی ساده

حال که بدنه گلخانه خود را ساختید نوبت به داخل گلخانه می رسد که باید برای کف گلخانه هم چاره اندیشید. در ادامه مواد لازم برای آماده سازی بستر گلخانه را معرفی نموده ایم.

گلخانه خانگی

خرده سنگ: با به کار گیری مقداری خرده سنگ یک سیستم زهکشی ایجاد می کنیم. این سیستم، آبی را که به گیاهان می دهید نگه داری می کند . در این صورت ریشه گیاهان به آب دسترسی دارند بدون اینکه دچار پوسیدگی گردند.
زغال چوب: با استفاده از مقداری زغال چوب می توان کاری کرد که یک فیلتر طبیعی ایجاد شود . این فلتر ریشه گیاه را تمیز و سرحال نگه می دارد.
خاک گلدان: گیاهان منطقه گرمسیری به خاک گلدان معمولی نیاز دارند. اما کاکتوسها احتیاج به خاکی مخصوص به خود دارند.

نحوه ساخت

در آغاز با استفاده از مقداری خرده سنگ کف گلخانه را می پوشانیم تا بستر گلخانه ایجاد شود. روی خرده سنگها یک لایه از جنس زغال چوب پهن می کنیم تا نقش فیلتر طبیعی را بازی کند.

می توان برای تزئین کردن اطراف گلخانه از ماسه ها و شن های رنگی استفاده کرد و شکل زیبایی به آن بخشید. یک لایه خاک به لایه های قبلی اضافه می کنیم. این لایه نقش جبه و پوسته گلخانه را ایفا خواهد کرد.

در نهایت برای لایه آخر ، گیاهان و خزه های زنده را به گلخانه خود اضافه می کنیم. می توان از ۳ یا ۴ نوع گیاه یا خزه زنده استفاه کرد . افزودن خزه های زنده باعث شده که گلخانه کوچک شما ظاهری جنگلی به خود بگیرید و بیشتر شکل طبیعت وحشی را داشته باشد. این خزه ها را می توان بی واسطه روی سطح خارجی گلخانه قرار داده و نیازی به کاشتن آنها نیست.

نکات مهم پس از ساخت گلخانه خانگی

منظم سازی: مراقب باشید تا از ابتدا وسایل را مرتب در جای خود قرار دهید، گلخانه نباید انبار وسایل اضافی شود. جایی برای وسایل باغبانی و کار خود قرار دهید.

نظافت: به تمیزکاری گلخانه اهمیت دهید، اگر شیشه ها کثیف باشند، نور کمتری به گیاهان می رسد.

 شرایط آب و هوایی: پیش از اینکه گرما و سرمای شدید آغاز شود، منافذ و دریچه های خالی را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را بپوشانید.

توجه به تجهیزات دیگر: به مسایلی مانند برق و آب دقت کنید. اگر در فصل سرما هستید و وسیله ی گرمایشی داخل گلخانه است، باید بیشتر مراقب اوضاع برق باشید و بهتر است که یک زنگ هشدار برای خاموشی داشته باشید.

اموزش ساخت گلخانه خانگی چگونه است؟

اول چهارچوب اولیه را بسازید تا پایه گلخانه شما کامل شود و بتوانید قسمت بالایی و پوشش را روی آن نصب کنید. پس از ساخت پایه اولیه، اکنون نوبت آن است که قسمت بالایی را ساخته و به آن متصل کنید. بعد از سرهم کردن سازه و اضافه کردن پوشش، می توانید از این سازه به عنوان گلخانه استفاده کنید.

هزینه ساخت گلخانه چقدر است؟

هزینه گلخانه های ساخته شده به طور کلی به اندازه ی آن و متریال استفاده شده و نوع ماده ی پوشش دهنده بستگی دارد.معمولا بیشترین حالت هزینه ی ساخت برای گلخانه هایی با قاب فلزی و پوشش شیشه ای است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *