انواع سبک های دکوراسیون داخلی

انواع سبک های دکوراسیون داخلی و شناخت ویژگی های هر کدام می تواند به شما کمک کند که سبک مناسب شخصیت و مورد علاقه خود را پیدا کنید. پس اگر قصد دارید منزل جدیدتان را دکوراسیون کنید یا دکوراسیون قدیمی خود را تغیبر دهید، این مطلب از گروه دکوراسیون شادمگ را از دست ندهید.

دکوراسیون داخلی چیست و چه نقشی در ساختمان ما دارد؟

دکوراسیون داخلی به عنوان یک هنر، یک حرفه و یا صنعت در جهان معرفی و شناخته شده است . طراحی دکوراسیون داخلی بهبود فضای داخلی ساختمان­ برای انجــام فعالیت­ های روزانه مثل کار و زندگی می باشد.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

قطعا نیاز است طراحی با توجه به محیط پیرامون آن انجام شود. بی شک طراحی کردن دکوراسیون داخلی برای منزل کوچک با یک فضای بزرگ متفاوت است.محیط داخلی از طرفی اثری مســـتقیم روی روش انجـــام فعالیت­های ما درآن محیط دارد واز طرف دیـــگر بر روی تفکر، احـــوال و خلق و خوی ما تأثیر گذار است.

هدف از طراحی داخلی، بهتر کردن کارکرد روانی و فیزیکی محیط، برای راحت­تر کردن زندگی در آنجاست. فضای داخلی ساختمان، بدون طراحی داخلی یا اساسا قابل استــــفاده نیست، یا بهترین و کامل ترین کارآیی را ندارد. فضای داخلی آن اســـت که به یک ساختمان روح می دهد.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

چرا شناخت سبک ها در دکوراسیون مهم است؟

در این بخش دو پارامتر طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی مطرح می شود. طراحی داخلی در واقع مربوط به بنا و ماهیت کلی محیط می باشد. این بخش قبل از دکور کردن و مربوط به اصول مهندس و علم معماری انجام می شود. اما دکوراسیون مربوط به بخش چیدمان، کم و زیاد کردن یا تغییر مکان اشیاء و عناصر می باشد.

در سال های گذشته بسیاری بر این باور بودند که چیدمان منزل از اصول و قاعده خاصی پیروی نمی کند و تماما بستگی به سلیقه افراد دارد. اما در حال حاضر میبینیم که اینطور نیست و سبک شناسی و دکوراسیون داخلی نوعی علم محسوب می شود.

با وجود آنکه سلیقه فردی نقش مهمی را دکوراسیون منزل ایفا می کند اما اصول مهمی هستند که در چیدمان منزل بسیار حائز اهمیت اند و رعایت آن ها امری ضروری محسوب می شود. اصولی که رعایت کردن یا نکردن آن ها منعکس کننده سلیقه شما و همچنین آگاهی از علم دکوراسیون و سبک شناسی است.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

عدم شناخت سبک های دکوراسیون داخلی باعث می شود به اشتباه آیتم ها و عناصر مختلف چند سبک را با هم استفاده کنید یا از رنگ های اشتباه استفاده کنید. و همچنین انتخاب اشتباه سبک نامناسب، موجب دلزدگی و خستگی شما از دکوراسیون در بازه زمانی کوتاه می شود.

انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون مدرن

یکی از پرطرفدارترین انواع سبک طراحی داخلی، دکوراسیون مدرن است. در سبک دکوراسیون مدرن به ایجاد فضا و کاربردی ساختن فضا و لوازم توجه می‌شود. این سبک در قرن ۲۱ میلادی شکل گرفته است و در آن از خطوط مشخص و صاف و حداقل رنگ‌ها استفاده می‌شود.

در سبک دکوراسیون مدرن از فضا به بهترین شکل استفاده می‌شود و سعی می‌شود از همه نقاط منزل به درستی استفاده شود. در دکوراسیون مدرن از مبلمان و لوازم ساده استفاده می‌شود و سعی می‌شود فضاها با لوازم و طراحی‌های اضافه پر نشود تا بتوان از فضا استفاده مفید برد. این سبک اغلب در آپارتمان‌هایی که با طراحی فضای باز ساخته شده‌اند، بهتر اجرا می‌شود.

لاندری روم در بالکن چگونه است| مزایای یک فضای کاربردی پرطرفدار

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های بارز سبک دکوراسیون مدرن داخلی

نبود زرق و برق در دکوراسیون مدرن داخلی
نبود تقارن عمدی
نداشتن شلوغی و ایجاد اختلافات زیاد
استفاده از رنگ‌های اصلی و پایه به عنوان زمینه
بازی با رنگ‌ها بر زمینه اصلی
قالیچه‌هایی با طرح‌های هندسی یا طراحی ساده
استفاده از اشکال ساده و پایه برای ساخت مبلمان و به کارگیری فلز، کروم و یا شیشه به عنوان قطعات لوازم داخلی با طراحی صاف و ساده
طراحی باز
به کارگیری هنر با کمترین وسایل به جای به کار بردن تزیینات اضافی

سبک امروزی یا معاصر

یکی دیگر از انواع دکوراسیون داخلی، سبک امروزی است. این سبک اغلب با سبک طراحی داخلی دکوراسیون مدرن اشتباه گرفته می‌شود و یا آن را زیرمجموعه دکوراسیون مدرن می‌دانند. در این سبک دکوراسیون به همه چیز در زمان حال توجه می‌شود. در این طراحی از خطوط نرم و منحنی استفاده می‌شود، در صورتی که در سبک دکوراسیون مدرن از اشکال هندسی و خطوط شکسته استفاده بیشتری می‌شود.

در این سبک اغلب از رنگ‌های کرم، قهوه‌ای و سفید به صورت برجسته‌تر استفاده می‌شود و سایر رنگ‌ها نقش زیادی در این سبک دکوراسیون ندارند. گاهی نیز تنها از طیف مختلف یک رنگ استفاده می‌شود و با سایه‌های مختلفی از همان رنگ سعی می‌شود کنتراست ایجاد شود.

به بافت مواد و وسایل توجه می‌شود و از لوازمی با بافت طبیعی استفاده می‌شود. در این طراحی از فضاهای باز، نور زیاد و شیشه‌های فراوانی استفاده می‌شود و گاهی این مواد را به صورت طرح‌های غیرمعمول در طراحی استفاده می‌کنند.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های بارز سبک دکوراسیون معاصر

فضاهای باز
طرح‌بندی‌های غیرمعمول
استفاده از نور طبیعی
استفاده از رنگ‌های خنثی
استفاده از فلزات
استفاده از پارچه و بافت‌های طبیعی
استفاده از طیف بسیار روشن و یا بسیار تیره چوب
استفاده از نور به عنوان بخشی از طراحی

 سبک دکوراسیون انتقالی

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که دوست دارند هم از سبک طراحی داخلی مدرن و هم از طراحی کلاسیک در خانه خود استفاده کنند، سبک انتقالی به شما پیشنهاد داده می‌شود. در این سبک طراحی داخلی از ترکیبی از طراحی سنتی و مدرن استفاده می‌شود. گاهی ممکن است از مبلمانی با پارچه‌ها و بافتی مدرن استفاده شود که در آن‌ها خطوطی صاف و مشخص وجود دارد و سبک کوسن‌ها و قالیچه نیز مطابق آن باشد.

برای ترکیب کردن این طراحی مدرن با سبکی کلاسیک، می‌توان از رنگ‌های گرم و طبیعی استفاده کرد، رنگ‌هایی مانند کرم، بژ و خاکی و از پارچه‌هایی با بافتی ظریف استفاده شود.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های مهم سبک دکوراسیون انتقالی

استفاده محدود از لوازم جانبی
استفاده از مراکز هنری تأثیرگذار در طراحی
مبلمانی با خطوط منحنی و صاف
استفاده از طیف رنگی خنثی
استفاده از عناصری مانند چوب، شیشه، پارچه، فلز، استیل

سبک دکوراسیون میانه قرن

همان طور که از نام این سبک پیدا است، این طراحی از طراحی‌های خانه‌های دهه‌های ۱۹۵۰- ۱۹۶۰ میلادی الهام گرفته شده است. این سبک طراحی داخلی دکوراسیون مخصوص افرادی است که ظاهری یکدست و یکپارچه را دوست دارند. شما می‌توانید در طراحی این سبک دکوراسیون از خطوط مینیمالیستی و منحنی‌های عجیب و غریب استفاده کنید.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

در این سبک از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید از چوب، در کنار آلومینیوم و حتی پلاستیک استفاده کنید. در این سبک نیز از طیف‌های مختلف رنگ‌های سفید و قهوه‌ای استفاده می‌شود. این طراحی، احساسی نوستالژیک به شما می‌دهد و اصولاً در خانه‌های کوچک استفاده می‌شود. هر چند اگر مایل باشید می‌توانید از این طراحی در خانه بزرگ هم استفاده کنید.

ایده های جالب از اپن آشپزخانه جدید و مدرن + تصاویر و توضیحات

سبک دکوراسیون مینیمال

سبک طراحی داخلی مینیمال یکی از پرطرفدارترین سبک‌های دکوراسیون است. این سبک در واقع ساده شده سبک مدرن است. در این سبک از مبلمان بسیار ساده استفاده می‌شود.

از رنگ‌ها به صورت گذرا استفاده می‌شود. هیچ چیز شلوغی در این سبک دکوراسیون پیدا نخواهید کرد. همه چیز ساده و دل‌نشین است. در این سبک از خطوطی بسیار صاف استفاده می‌شود. این سبک شما را به بازگشت با چیزهای پایه و ساده دعوت می‌کند.

در سبک مینیمال به فضای خالی ارج داده می‌شود یعنی هر آن چه غیرضروری است از اتاق حذف می‌شود و اجازه داده می‌شود تا فضای خالی خودنمایی کند. اصولاً از رنگ‌های سیاه و سفید در این سبک استفاده می‌شود.

در صورتی که تمایل به ایجاد کنتراستی ملایم دارید، می‌توانید از رنگ‌های پایه و اولیه به صورت بسیار کم استفاده کنید.

طراحی داخلی صنعتی

سبک صنعتی از انبارها و کارخانه‌های قدیمی الهام گرفته شده است. در این سبک از دیوارهای آجری یا بلوکی استفاده می‌شود و لوله‌های ساختمان در معرض دید قرار دارند و از تزییناتی از جنس فلز و بتن استفاده می‌شود.

در سبک صنعتی، رنگ مواد اولیه تغییر داده نمی‌شود و طراحان اجازه می‌دهند تا لوازم به همان شکل طبیعی خود باقی بمانند. رنگ‌ها اصولاً تیره هستند و در صورتی که قرار باشد از رنگ روشنی استفاده شود، قطعه هنری انتزاعی با این طیف رنگ، در خانه نصب می‌شود.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

طراحی صنعتی در دهه ۱۹۹۰ در امریکای شمالی بسیار طرفدار پیدا کرد. در آن زمان، کارخانه‌ها و انبارهای قدیمی و فرسوده را تبدیل به خانه‌های مسکونی می‌کردند. برای استفاده هر چه سریع‌تر از این مکان‌ها، اجازه می‌دادند تا دیوارها به همان شکل قبلی خود باقی بمانند و سیم‌های برق و لوله‌ها نیز به عنوان تزیینات منزل دست‌نخورده بمانند فضای خانه را با دیوار تقسیم نمی‌کردند و اجازه می‌دادند تا فضا گسترده و باز باشد تا وجود لوله‌ها و سیم‌ها موجب کوچک به نظر آمدن منزل نشود.

ویژگی‌های بارز سبک صنعتی

ترکیبی از رنگ‌های خاکستری، پایه و طبیعی
استفاده از وسایل کاربردی
فضاهای بزرگ و باز
وسایل آنتیک و فلزی
کف‌پوش بتنی
استفاده از چوب و فلز در پوشش‌دهی سطوح
استفاده از بخش‌های قدیمی کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها

سبک شابی شیک shabby-chic

این سبک برای افرادی که لوازم طرح‌دار و شلوغ دوست دارند، مناسب است. در لوازم این سبک از مبلمان شلوغ و با تزیینات زیاد استفاده می‌شود و اصولاً پارچه‌های گل‌دار و کف‌پوش‌های سفید بخش اصلی طراحی این سبک هستند.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های اصلی سبک دکوراسیون شابی شیک

طراحی زنانه
پارچه‌ها و لوازم مجلل
مبلمان رنگارنگ با طراحی شلوغ
کف‌پوش‌های سفید و براق
استفاده از رنگ‌های زیاد
استفاده از لوازمی با طرح گل

سبک اسکاندیناویایی

در این سبک دکوراسیون داخلی سادگی زندگی کشورهای شمال اروپا را به خوبی می‌بینیم. طراحی مبلمان در این سبک بسیار دقیق است و در نهایت یک اثر هنری از مبلمان ایجاد می‌شود گرچه طراحی مبلمان ساده است و از رنگ‌های کمی استفاده می‌شود اما ممکن است گاهی چوب‌بری‌های ظریفی در ساخت این لوازم استفاده شود و طرح‌های مجسمه‌ای بر پایه مبلمان حک شود.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

رنگ اصلی در این سبک، طیف سفید است و برای جلوه بیشتر از ترکیب عناصر طبیعی مانند چوب، پلاستیک‌های روشن، آلومینیوم و آهن و کف‌پوش‌هایی با پنل‌های بزرگ استفاده می‌شود. در صورت تمایل به استفاده از رنگ‌های مختلف، می‌توانید رنگ‌ها را در فرش، مبلمان و یا قطعه‌ای هنری استفاده کنید.

در این سبک از نورپردازی گسترده، فضاهای باز و وسیع، لوازم تزیینی کم، مبلمان کاربردی و طرح‌های اسکاندیناوی استفاده می‌شود.

چیز هایی که آلبرتو درمورد فضای داخلی به شما آموزش میدهد

ویژگی‌های بارز سبک اسکاندیناوی

غالباً از رنگ سفید استفاده می‌شود
رنگ‌های روشن را با رنگ سفید ترکیب می‌کنند
استفاده از آینه‌های بزرگ
رعایت اصول تقارن
از مبلمان شیک و کاربری استفاده می‌شود
اصولاً به مد روز توجه نمی‌شود
استفاده از رنگ‌های روشن و گرم
کف‌پوش‌های چوبی
فرش یا قالیچه‌ای با رنگ‌های ملایم

 سبک طراحی مدیترانه‌ای

در این سبک از ستون‌ها و قوس‌های فراوانی استفاده می‌شود. اصولاً از طیف رنگی زیادی استفاده می‌شود و این رنگ‌ها از رنگ‌های طبیعی زمین و خاک الهام گرفته شده‌اند.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

عناصر اصلی سبک مدیترانه‌ای

استفاده از قوس‌ها و طاق در طراحی
استفاده از ستون‌های متعدد
دقت در جزییات و تزیینات مبلمان
استفاده از آجر
استفاده از کاشی
الهام‌گیری از زمین
مبلمان بزرگ
بالکن‌های داخلی
سقف‌های بلند
به کارگیری خطوط منحنی در طراحی

سبک دکوراسیون سنتی

در این سبک دکوراسیون داخلی به جزییات دقت می‌شود. از مبلمان مجلل استفاده می‌شود و لوازم غیرضروری زیادی در خانه به کار می‌رود. رنگ چوب‌ها اصولاً تیره است و از رنگ‌های تند زیادی استفاده می‌شود. انواع بافت‌ها در این سبک به کار می‌رود و خطوط منحنی زیادی در خانه دیده می‌شود. برای مبلمان از پارچه‌های مخملی، ابریشمی و گلدوزی‌شده استفاده می‌شود. در طراحی مبلمان به جزییات توجه می‌شود.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

پرده‌ها اصولاً چندلایه و با طرح‌های عجیب هستند. فرش‌ها و کوسن‌های زیادی در این سبک استفاده می‌شود. به تزیینات بسیار اهمیت داده می‌شود و از گلدان‌ها، شمعدانی‌ها و آینه‌های زیادی استفاده می‌شود.

 سبک دکوراسیون کرفتس‌من craftsman

در این سبک دکوراسیون داخلی از سطوح وسیع و گسترده استفاده می‌شود و اصولاً در خانه‌های امروزی و مدرن این طراحی انجام می‌شود.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های بارز سبک کرفتس‌من

استفاده از لوازم چوبی مانند کابینت آشپزخانه، شومینه و قفسه کتاب، کمد و …
استفاده از صنایع‌دستی مانند طاق چوبی
استفاده از مواد طبیعی و عادی مانند چوب، سنگ، آجر، شیشه و کاشی
تعداد زیادی پنجره
استفاده از رنگ‌هایی با تن زمین و مقدار زیادی چوب

 سبک دکوراسیون اکلکتیک

در این سبک دکوراسیون داخلی از عناصر متضاد زیادی استفاده می‌شود. رنگ‌های مختلف، تزیینات فراوان و مبلمان زیاد از جمله ویژگی‌های این سبک است که اگر به درستی چیده نشوند و در طراحی به کار نروند، ممکن است خانه شما را از زیبایی بیاندازند به همین دلیل استخدام طراح باتجربه در این زمینه ضروری است. یک طراح می‌تواند با ترکیب درست جنبه‌های متضاد به طرحی منسجم و جذاب برسد.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های اصلی این سبک:

استفاده از رنگ‌های متنوع و رنگ‌های پایه کم
استفاده از قطعات زیاد
استفاده از کنتراست و تنوع زیاد
سبک‌های دکوراسیون ساحلی، خانه باغ و روستایی
این سه سبک دکوراسیون داخلی به دلیل شباهتی که دارند معمولا در یک دسته‌بندی از سبک‌های دکوراسیون داخلی جای می‌گیرند و در ادامه به توضیح مختصر هر کدام خواهیم پرداخت.

دکوراسیون ساحلی

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های بارز این سبک:
نور زیاد
فضای باز
استفاده از تم دریایی
استفاده از رنگ سفید برای دیوار و سطوح
استفاده از الیاف طبیعی
الهام‌گیری از رنگ‌های شن، ماسه و صدف‌ها
پنجره‌های بزرگ
توجه زیاد به طراحی پرده‌ها
مبلمان چوبی
استفاده از چوب بلوط برای ساخت تخت
استفاده از نور طبیعی

 سبک دکوراسیون خانه باغ

ویژگی‌های بارز این سبک:
استفاده زیاد از رنگ سفید
استفاده از شومینه
آشپزخانه و غذاخوری بزرگ
سبک روستایی

انواع سبک های دکوراسیون داخلی
ویژگیهای بارز سبک روستایی
استفاده از تیرهای چوبی در سقف
کفپوش چوبی
پله‌های برجسته و مشخص
شومینه چوبی
استفاده از پوست حیواناتی چون گوسفند، گاو و …

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.