افتتاح حساب ترکیه
بوی بد کولر آبی

بوی بد کولر آبی خیلی می تونه آزار دهنده باشه مخصوصا وقتی که قراره براتون مهمون بیاد و با روشن کردن کولر خونه تون بوی بد مثل بوی ماهی بگیره. نگران نباشید. شما می تونید با روش‌ های ساده و کاربردی بوی بد کولر آبی را از بین ببرید.

رفع بوی بد کولر آبی

با وجود محصولات سرمایشی جدید، همچنان عده زیادی به سمت کولرهای آبی گرایش دارند. باد کولر آبی با وجود رطوبتی که دارد، فضای ساختمان را مطبوع و خنک می‌کند. در کنار مزایای فراوان این دستگاه، مشکل رایج کولر آبی و راه حل آنها نیز زیاد است؛ مانند بوی بد کولر آبی که در هنگام استفاده به مشام می‌رسد. در اینجا دلایل بوی نامطبوع کولر آبی را بررسی می‌کنیم.

چنانکه از دریچه‌های کولر آبی بوی نامطبوع به مشام رسید، در ابتدا باید به دنبال دلیل آن باشید. ممکن است به هر دلیلی، از کثیفی پوشال گرفته تا ماندگی آب کولر می‌توانند دلایلی برای بوی نامطبوع باشند. اما چطور می‌توان این بوی نامطبوع را برطرف کرد؟ یکی از رایج‌ترین و بهترین راهکارها، سرویس کولر آبی  است.

بوی بد کولر آبی

چک لیست 8 علت بوی بد کولر آبی

1- قدیمی بودن پوشال‌ها علت بوی ماهی از کولر آبی

پوشال کولر را باید هر دو سال یکبار تعویض کنید. به دلیل وجود رشته‌های چوبی داخل پوشال، و مرطوب بودن آن، احتمال ایجاد آلودگی و رشد میکروب و باکتری داخل پوشال بسیار بالاست و بویی شبیه بوی ماهی مرده از درون کولر آبی به مشام میرسد. عدم تعویض به موقع پوشال‌ها نه تنها بوی نامطبوع ایجاد می‌کند، بلکه باعث می‌شود باکتری‌هایی که در پوشال رشد کرده‌اند، وارد فضای خانه شده و انواع بیماری‌های ویروسی و آلرژی را با خود به همراه بیاورند.

در این شرایط تنها راه ممکن تعویض پوشال است. اما این نکته را خاطر نشان کنیم که این باکتری‌های ایجاد شده، به بدنه‌ی دریچه‌ها هم نفوذ می‌کنند و ممکن است به پوشال جدید منتقل شوند. پس بعد از خارج کردن پوشال کهنه و قبل از نصب پوشال جدید، بدنه‌ی دریچه‌ها را با سرکه و یا مواد ضدعفونی کننده کامل بشویید. راهنمای عوض کردن پوشال ها را می توانید در مقاله بهترین روش تعویض پوشال کولر آبی بخوانید.

2- کهنگی آب داخل تشتک

آب موجود داخل تشتک کولر آبی در صورتی که استفاده نشود و یا جریان نداشته باشد، مانده و لجن می‌شود. این آب لجن شده خود منبع خوبی برای تجمع آلودگی و تولید باکتری و قارچ است. درنتیجه این آلودگی و لجن‌های ایجاد شده، بوی نامطبوعی تولید می‌کنند. در صورت آلودگی این آب، بقیه قسمت‌های کولر هم آلوده خواهند شد. این آب از طریق سیستم توزیع، به تمام قسمت‌های کولر منتقل می‌شود. در نهایت اگر پوشال‌ها را به تازگی تعویض کرده باشید هم دوباره با همین روند آلوده خواهند شد. پس در حین تعویض پوشال به تعویض آب و شست‌وشوی تشتک اقدام کنید.

گاهی هم به دلیل خرابی پمپ آب کولر، آب تشتک به درستی تعویض نمی‌شود. در این شرایط هم باید نسبت به تعمیر پمپ اقدام کنید.

تمام قسمت‌های تشتک را بشویید و بعد از اتمام کار کمی مایع ضدعفونی کننده، مایع شیشه شوی و یا اسپری‌های پاک کننده سطوح بریزید. تحت هیچ شرایطی از پودر لباسشویی، مایع ظرفشویی و یا موادی که کف تولید می‌کنند استفاده نکنید.

کاشت سبزه عید و بهترین زمان کاشت انواع سبزه | از سبز کردن سبزه مورد علاقت جا نمونی

پس به صورت دوره‌ای سرویس کولر آبی را انجام دهید و در صورت کهنه شدن آب تشتک، آب را تخلیه و آب تمیز داخل آن بریزید.

3- نامرغوب بودن روغن برای سرویس کولر

برای سرویس دوره‌ای باید قطعات کولر را روغن‌کاری کنید. نحوه روغن کاری کولر آبی و پمپ آب کولر به حرکت روان قطعات الکتریکی و مکانیکی کمک می‌کند. اما در انتخاب روغن باید دقت کنید. در صورت استفاده از روغن‌های نامرغوب، یکی از دلایل بوی نامطبوع را خودتان ایجاد کرده‌اید. پس در هنگام خریدن روغن به کیفیت آن توجه کنید.

در صورتی که با روشن شدن کولر، موتور آن داغ شود و بوی نامطبوعی به مشام شما رسید، باید روغنی که به قطعات تزریق کرده‌اید را تمیز کنید تا بوی نامطبوع از بین رود.

بوی بد کولر آبی

4- نامناسب بودن محل نصب کولر آبی

برای نصب کولر آبی باید محل مناسبی انتخاب شود. گاهی ممکن است کولر هیچ مشکلی ندارد و به درستی سرویس و تمام قسمت‌های آن به خوبی تمیز شده باشد ولی همچنان بوی نامطبوعی در هنگام روشن شدن کولر در فضا بپیچد. این امر به دلیل محل نامناسب کولر است. در برخی از ساختمان‌ها دریچه‌های کولر را در کنار لوله‌های تهویه سرویس بهداشتی قرار می‌دهند. این خود میتواند یکی از دلایل اصلی بوی نامطبوع کولر باشد.

برای برطرف کردن این امر توصیه می‌شود محل نصب کولر را تغییر دهید و یا هواکش را کمی بالاتر ببرید. با بالا بردن هواکش شاید مشکل به طور کامل برطرف نشود، اما تا حدی از شدت بو کاسته می‌شود.

اینها برخی از علائمی هستند که موجب بوی نامطبوع در کولر می‌شوند. حال اگر با استفاده از این موارد بوی نامطبوع از بین نرفت، باید با تعمیرکار کولر آبی مشورت کنید.

5- بررسی سینی زیر کولر آبی

گاهی اوقات به دلیل خرابی پمپ آب و سرریز شدن آن در سینی ماندن در سینی موجب می شود بوی بدی در کانال کولر حس کنید. پیشنهاد می کنیم هر چند روز یکبار آب سینی را تعویض کنید و خوب تمیز کنید.

6- نیم سوز شدن پمپ آب

هنگامی که یکی از قطعات کولر آبی نیم سوز شود؛ بوی بسیار بدی در کانال کولر پیچید می شود و گاهی مواقع می توانید پمپ آب کولر را تعمیر کنید اما در بیشتر اوقات نیاز به تعویض دارد. برای تعمیر کولر آبی می توانید به متخصصین آچار باز اطمینان کنید.

7- بررسی آب تغذیه کولر آبی

گاهی اوقات پیش می آید که خانواده های برای تغذیه منبع آب کولر خود از یک مخزن بزرگ آب استفاده می کنند. حتما مخزن آب را بررسی کنید موجودی یا شی که منجر به فساد شود داخل آب نیفتاده باشد. یکی از دلایل مهم برای بوی بد کولر مخزن آب هست.

عوامل دیگری که باعث بوی بد در کولر می شوند، عبارتند از :

تجمع رسوب
سوراخ بودن برزنت
بوی تسمه کولر

ترفند رفع بوی بد کولر آبی

پوشال ها را عوض کنید

اگر علت بوی بد کولر شما خرابی پوشالهای آن است، پوشال های کولر را تعویض کنید زیرا عدم تعویض دوره ای و به موقع کولرها، سبب می شود کولر به محل مناسبی برای رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها تبدیل شده و بوی بد ایجاد می شود. بعد از تعویض پوشال ها، پیرامون کولر و دریچه ها را با محلول سرکه، آب و یا مقداری جوهر نمک رقیق شده، به خوبی بشویید.

بوی بد کولر آبی

درون مخزن را بازدید نمایید

برای رفع بوی بد کولر درون مخزن را نیز بازدید نمایید و از جریان درست آب و راکد نبودن آن مطمئن شوید. همچنین درب مخزن را بررسی کنید تا محکم باشد تا چیزی درون آب نیافتد و آن را آلوده نسازد.

افزایش فشار شعله اجاق گاز بدون نیاز به سرویس کار ؛ انگار نه انگار این همون اجاق گازه !

کولر را در جای مناسب نصب کنید

محل نصب کولر آبی باید مکانی باشد که هوا به خوبی در اطراف آن جریان داشته باشد. اگر جای کولرتان خوب نیست و هوای وارد شده به کولر آلوده و کثیف است، جای کولر را تغییر دهید و یا اینکه از یک فن تهویه محیط استفاده نمایید.

از روغن های با کیفیت استفاده نمایید

برای رفع بوی بد کولر روغن مرغوب را جایگزین روغن بی کیفیت نمایید زیرا روغن نامرغوب با ترکیب با آب بوی بدی ایجاد می کنند.

از فیلترهای هوای کولر آبی استفاده کنید

استفاده از تصفیه کننده های هوا مخصوص کولر آبی سبب ورود هوای بهتر به کولر و جلوگیری از ورود ذرت گرد و خاک به درون کولر می شود. همچنین این فیلترها به خاطر برزنتی که دارند تا حدودی از تابش خورشید جلوگیری می کنند.

مخزن کولر را به طور کامل تخلیه کنید

برای جلوگیری از احتمال بازگشت بو در سال آینده در پایان هر تابستان، مخزن کولر را به طور کامل تخلیه کرده و بشویید.

کولر را در زمستان بپوشانید

برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون کولر، آن را در زمستان بپوشانید و به راحتی از ورود گرد و غبار و آلودگی در زمستان جلوگیری کنید.

اجازه دهید هوا از کولرتان برای مدتی خارج شود

برای از بین بردن بوی بد کولر، دریچه کولر را باز کنید تا از همه قسمت ها هوا خارج شود و کولر را دو روز درمحیطی قرار دهید که چرخش هوای فراوان داشته باشد، چرخش هوای ساده به از بین بردن بوها کمک می کند.

بوی بد کولر آبی

مخلوطی از مایع سفید کننده بکار ببرید

پس از خروج هوای کولرتان برای از بین بردن بوی تند حاصل از منشا باکتریایی و ارگانیکی که در دیوارهای کولر رشد کرده، حدود یک قسمت سفید کننده را با چهار قسمت آب مخلوط کنید و این ترکیب را داخل بطری اسپری دار ریخته و روی تمام دیوار ها و دریچه داخلی کولر اسپری کنید اما دقت کنید کولر را با این ترکیب پر نکنید.

بگذارید تا مواد حدود 8 ساعت باقی بمانند و سپس دوباره کولر را اسپری فراوان بزنید و این مراحل را تا 2 یا 3 روز دیگر ادامه دهید. و دریچه آن را تا پایان مراحل باز نگه دارید و تا جایی که دسترسی دارید قسمت ها را با برس به صورت کامل بکشید.

یک مسواک کهنه یا گوش پاک کن را در ترکیب سفید کننده فرو ببرید و قسمت های غیر قابل دسترس مانند شیارهای کوچک، جایی که در آن تقسیم کننده های خنک کننده وجود دارد، داخل حفره لولا، بین بدنه و دریچه و … را کامل برس بکشید زیرا این مکان ها محلی مساعد برای رشد باکتری هاست.

لازم به ذکر نیز است که کاربرد سفید کننده به بهترین وجه در قسمت های سخت و سفید کولر ها استفاده می شود. کولری که داخلش رنگی است ممکن است در اثر سفید کننده کم رنگ شود.

در یک روش دیگر شما می توانید نصفه لیوان شیشه شور و یا وایتکس را در کف مخزن کولر بریزید. سپس یک ساعت فقط پمپ کولر را روشن کرده تا پوشال ها خیس بخورند. بعد آب کف کولر را تخلیه کنید و کولر را به خوبی بشویید. سپس مجدد مخزن را پر از آب کرده و دوباره یک سوم لیوان شیشه شور و یا وایتکس به آب اضافه نمایید. این کار را دو هفته یکبار انجام دهید تا بوی بد کولر آبی را برای همیشه از بین ببرید.

تشخیص ماهی تازه با تکنیک های حرفه ای ؛ شمالی ها هم این نشونه ها رو نمی دونن !

از جذب کننده های بو استفاده کنید

ممکن است برخی بوهای پایدار با دیوار کولر جذب شده باشند. اکنون زمان مناسبی است که جذب کننده های بو استفاده نمایید. جذب کننده بو ماده ای است که بوها را اشباع می کند و در دو نوع متداول تر قابل دسترس است. زغال چوب و جوش شیرین دو نوع جذب کننده بو هستند.

کولرتان را با زغال چوب یا جوش شیرین پر کنید

در این قسمت بهتر است که دریچه را ببندید و برای از بین بردن بوی نامطلوب از زغال چوب یا جوش شیرین که قدرت جذب بوی نامطلوب را دارند استفاده نمایید. محتویات زغال چوب به طور معمول در فیلترهای هوا، مخزن های نگهداری ماهی، نظافت استخر مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها در عبور هوا و از بین بردن بو عالی هستند. جوش شیرین نیز برای مبارزه با بو عالی است.

بعد از بستن دریچه ها برای مدت دو روز تا یک هفته یا بیشتر بسته به سایز کولر و حجم بوی نامطبوع در دوره های متناوب از مواد جذب کننده استفاده نمایید.

مقداری آب صابون دار بکار ببرید

بعد از بکار بردن مواد جذب کننده بو اگر مقداری بو باقی مانده بود، به کارگیری مخلوط آب صابون مناسب است. از یک قالب صابون دستی استفاده کنید. مقداری از صابون را با پنج قسمت از آب مخلوط کنید و آن را در بطری اسپری دار بریزید. بعد آن را داخل کولر اسپری کرده و اجازه دهید (با دریچه بسته) برای یک روز یا بیشتر بماند. بعد از این کامل داخل آن را شیلنگ آب گرفته و اجازه دهید تا در هوا آزاد خشک شود.

از خوش بو کننده استفاده کنید

بعد از مرحله صابون کارتان را به طور کامل با بکار گیری خوشبو کننده قوی چیزی شبیه به آب لیمو یا سرکه به اتمام برسانید. این کار کمک زیادی به از بین بردن کامل بوها نمی کند اما تقریباً برای پنهان کردن آن موثر است. آب لیمو به عنوان نوعی عطر عمل می کند که می تواند این بوها را از بین ببرد.

استفاده از خوشبوکننده های کولر

در یک بطری اسپری، مقداری از اسانس مورد علاقه خود را روی قسمت‌های داخلی کولر آبی اسپری کنید تا از شر هر گونه بوی نامطبوع خلاص شوید.

بوی بد کولر آبی

اسانس‌های نعناع، اسطوخودوس یا عصارۀ گریپ فروت، برای خوشبو نگه داشتن کولر مناسب هستند. این مواد به خنثی کردن بوهای ناخوشایند کمک می‌کند

سوالات متداول

چه عواملی باعث تولید بوی بد کولر می شوند؟

تجمع رسوب، سوراخ بودن برزنت، بوی تسمه کولر

چطو می توان از کولر هوای خوشبو وارد کرد ؟

استفاده از خوشبوکننده‌ها بعد از اینکه از مخلوط آب و صابون استفاده کردید می‌توانید از یک ماده خوشبوکننده مانند لیمو و یا سرکه استفاده نمایید. لیمو و یا آب‌لیمو می‌تواند به‌عنوان یک عطر عمل کرده و بوی بد را برطرف کند.

سخن آخر

ممکن است از دریچه‌های کولر آبی بوی نامطبوع به مشام برسد. این موضوع نگران کننده نیست. در ابتدا باید به دنبال دلیل آن باشید. از کثیفی پوشال گرفته تا ماندگی آب کولر می‌تواند از دلایل بوی نامطبوع کولر باشند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *