افتتاح حساب ترکیه
ادویه لوبیا پلو

ادویه مخصوص لوبیا پلو است که میتواند در طعم لوبیا پلوی شما معجزه ایجاد کند و آن را صد برابر خوشمزه تر کند. ما در شادمگ طرز تهیه ادویه مخصوص این پلو را به شما آموزش دادیم. با این ادویه طعم بی نظیر و فوق العاده لوبیا پلو را تجربه کنید.

لوبیا پلو چه ادویه ای لازم دارد ؟

لوبیا پلو یکی از غذاهایی است که برای نذری در ماه محرم و سایر مناسبت ها بسیار پرطرفدار است. این پلویی که آشپزهای حرفه ای درست می کنند با لوبیا پلویی که ما در خانه درست می کنیم کاملا متفاوت است اما علت آن چیست ؟

همانطور که در طرز تهیه دمی گوجه هم گفتیم دلیل اصلی تفاوت در طعم غذاها، استفاده از ادویه های مخصوص هر غذاست. اصلی ترین طعم دهنده غذا، ادویه است. لوبیا پلو نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر شما در منزل از ادویه مخصوص استفاده کنید، خواهید دید که چقدر نقش ادویه در طعم غذا مهم است.

ادویه لوبیا پلو - ادویه

ادویه مخصوص لوبیا پلو چه چیزی است ؟

لوبیا پلو را به روش های متفاوتی طبخ می کنند برخی لوبیا پلو را با گوشت گوسفندی یا گوساله، بعضی ها آن را با مرغ و بعضی نیز لوبیا پلو را با گوشت چرخ کرده درست می کنند. ادویه مناسب برای این پلو با مرغ ممکن است با ادویه مناسب برای لوبیا پلو با گوشت متفاوت باشد:

ادویه مناسب برای این پلو با گوشت می تواند ترکیبی از نمک، فلفل، زردچوقه، زیره، دارچین، زنجبیل و ادویه کاری باشد. اما اگر لوبیا پلو را با مرغ درست می کنید بهتر است علاوه بر ادویه جات ذکر شده ادویه مخصوص مرغ و کمی میخک را هنگام پخت جداگانه مرغ به آن اضافه کنید.

بهترین زمان برای اضافه کردن ادویه چه موقعی است ؟

بهترین زمان برای افزودن ادویه موقعی است که هنوز لوبیا سبز را اضافه نکرده ایم. بعد از تفت دادن پیاز گوشت یا گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و بعد ادویه مخصوص لوبیا پلو را روی آن بریزید و بعد لوبیا سبزها را که کمی در آب جوش مانده اند را اضافه کنید.

4 روش ساده طرز تهیه واویشکا شمالی خوشمزه

ادویه لوبیا پلو - لوبیا پلوی چرب

می توانید دارچین را موقع دم گذاشتن لوبیا اضافه کنید انتخاب با خود شماست. زیره ادویه ای است که در خوشمزه شدن لوبیا پلو نقش مهمی دارد و طعم خاصی به آن می دهد. همچنین استفاده از کره حیوانی یا کره نباتی به جای روغن نیز می تواند به خوشمزه تر شدن لوبیا پلو کمک کند.

هر فردی ذائقه مخصوص به خودش را دارد اما طبق تجربه و چیزی که از گذشته تا به حال کدبانوهای ایرانی برای پختن لوبیا پلو استفاده می شده ادویه برای لوبیا پلو شامل مواد ذکر شده است.

ترکیبات ادویه مخصوص لوبیا پلو

نمک

نمک جزو خوراکی هایی است که در همه غذاها استفاده می شود و اگر نباشد، غذا هیچ طعمی ندارد. البته میزان استفاده از آن کاملا سلیقه ای است. اما با توجه به مضراتی که مصرف زیاد نمک دارد، بهتر است به حد کافی و مناسب از آن در پخت غذاها استفاده کنید.

پس یکی از ترکیبات ادویه مخصوص لوبیا پلو، نمک است.

ادویه لوبیا پلو - ادویه جات

فلفل سیاه

بسیاری از افراد در پخت غذاها از فلفل قرمز استفاده می کنند. این مسئله اشکالی ندارد اما اگر می خواهید علاوه بر طعم تندی، عطر خوبی نیز در غذا ایجاد کنید، از فلفل سیاه استفاده نمایید.

همچنین این نوع فلفل، تندی متعادلی دارد و برای کسانی که غذای تند دوست ندارند، مشکلی ایجاد نمی کند.

زردچوبه

همانطور که می دانید، در اکثر غذاهای ما، زردچوبه وجود دارد. این نوعی ادویه است که در رنگ، عطر و طعم غذا تأثیر زیادی دارد. لوبیا پلو نیز همانند غذاهای دیگر، نیاز به زردچوبه دارد و حتما باید در ترکیب ادویه این پلو از زردچوبه استفاده کنید.

هل

هل یکی از خوش عطرترین ادویه های موجود است. شاید بسیاری از ما از هل در پخت غذا استفاده نمی کنیم اما آشپزهای حرفه ای در طبخ اکثر غذاها از هل استفاده می کنند.

هل علاوه بر پخت غذا مصارف دیگری نیز دارد. که می توان به تهیه مربا، چای، کیک و شیرینی و … اشاره کرد. پس یکی از ترکیبات مهم ادویه این لوبیا پلو، هل است که موجب ایجاد عطر مطبوعی در غذا می شود.

لیست کامل از غذای نونی کم هزینه و خوشمزه ی سه سوته

زیره

زیره به دو نوع سبز و سیاه وجود دارد که هر دو آن ها خواص بسیاری برای بدن دارند. همانطور که می دانید طبع برنج سرد است پس باید از ادویه های گرم برای کاهش طبع سرد برنج، استفاده کرد. یکی از این ادویه ها، زیره است. اگر در پخت پلوهای مختلف از زیره استفاده کنید، طبع برنج خنثی می شود.

ادویه لوبیا پلو - لوبیا پلوی خوشمزه

اما در لوبیا پلو، سردی غذا دو برابر می شود چون لوبیا سبز نیز دارای طبع سرد است و نیاز به ادویه های گرم، بسیار زیاد است. همچنین زیره عطر خاصی دارد که وقتی با سایر ادویه های لوبیا پلو مخلوط می شود، عطر و طعم خوشایندی ایجاد می کند.

دارچین

مگر می شود حرف از عطر مطبوع در پلو باشد و پای دارچین در میان نباشد ؟ بی شک دارچین از بهترین ادویه هایی است که در غذاهای مختلف می توان استفاده کرد و طعم فوق العاده ای ایجاد نمود.

یکی از مهمترین ادویه هایی که لوبیا پلو بکار می رود، دارچین است. پس اضافه کردن دارچین را فراموش نکنید.

ادویه کاری برای لوبیا پلو

ادویه کاری از انواع ادویه هایی است که در دیگر کشورها نیز استفاده ی زیادی دارد. این نوع ادویه ترکیبی از چند ادویه است که موجب معطر شدن و خوش طعم شدن غذا می شود.

در ترکیب این ادویه ، ادویه کاری جایگاه ویژه ای دارد و موجب ایجاد عطر خاصی در غذا می شود.

زنجبیل

زنجبیل نیز یکی از ادویه های گرم است که می تواند طبع برنج و لوبیا سبز را خنثی کند. این ادویه معطر، برای پخت غذاهای بسیاری همچون آبگوشت، انواع پلو، فلافل و … بکار می رود و در کشورهای دیگر نیز مورد استفاده آشپزهای حرفه ای است.

پس اضافه کردن مقداری زنجبیل به ادویه پلو خالی از لطف نیست.

طرز تهیه ادویه مخصوص لوبیا پلو

ادویه برای لوبیا پلو در فروشگاه ها و عطاری ها به فروش می رسد اما اگر خودتان در منزل درست کنید، نتیجه مطلوب تری بدست خواهید آورد. بهتر است برای تهیه ادویه این پلو، همه مواد را به صورت تازه از عطاری تهیه کنید و خودتان در منزل آسیاب کنید.

دمنوش مناسب ماه رمضان ؛ معرفی چند مدل دمنوش فوق العاده پرخاصیت برای روزه داران

این کار سبب می شود تا عطر ادویه ها تازه تر باشد و طعم بهتری ایجاد کند.

ادویه لوبیا پلو - ترکیب ادویه لوبیا پلو

مواد لازم:

  • نمک
  • فلفل سیاه
  • زردچوبه
  • هل
  • زیره
  • دارچین
  • ادویه کاری
  • زنجبیل

روش تهیه

در ابتدا لازم است بگوییم که مواد بالا را به شکل مساوی استفاده کنید اما مقدار دارچین باید بیشتر باشد. چون دارچین عطر خوبی دارد، در پخت لوبیا پلو باید بیشتر باشد. به علاوه چون گرم است برای خنثی کردن سردی برنج و لوبیا لازم است.

مواد بالا را در آسیاب بریزید و آن ها را با هم میکس کنید. همه ی مواد باید به شکل پودر و یکنواخت درآیند. اگر از چوب دارچین استفاده می کنید، بهتر است برای جلوگیری از آسیب به تیغه آسیاب برقی، اول آن را در هاون بکوبید و بعد آسیاب کنید.

نکته قابل توجه این است که اگر ادویه  را با هم ترکیب نمی کنید و هر یک را به شکل جداگانه بکار می برید، دارچین را بعد از دم گذاشتن لوبیا پلو روی برنج بپاشید چون دارچین لوبیا را سیاه می کند. همچنین می توانید چوب دارچین را لا به لای برنج بگذارید.

شیوه استفاده از ادویه مخصوص

درمورد شیوه استفاده از ادویه این پلو باید بگوییم که آن را به مواد لوبیا پلو اضافه کنید. به این گونه که زمانی که گوشت چرخ کرده را تفت دادید، ادویه را به آن بیفزایید و قدری تفت بدهید، آنگاه دیگر مواد را اضافه کنید.

پس از اینکه برنج را دم کردید دارچین را روی برنج بپاشید یا چوب دارچین را لا به لای برنج قرار دهید.

چه کنیم لوبیا پلو خوشمزه شود؟

بهتر است به جای رب گوجه را پوست کنده و رنده کنید و بعد از کمی تفت دادن آن را به لوبیا پلو اضافه کنید. همچنین اگر به این سس مقداری قارچ نگینی اضافه کنید طعم فوق العاده ای پیدا خواهد کرد.

ادویه لوبیا پلو - لوبیا پلوی با ته دیگ

نقش زعفران در خوش طعم شدن لوبیا پلو را نمی توان نادیده گرفت بعد از اینکه لوبیا پلو دم کشید کمی زعفران سابیده را در آب جوش بریزید و بعد از دم کشیدن آن را روی لوبیا پلو بریزید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *