میز تحریر زیبا - میز تحریر کودک

میز تحریر کودک یکی از قسمت های جذاب و در عین حال مهم در اتاق کودک است. از آنجایی که کودک زمان زیادی را روی میز و صندلی کودک برای انجام کارهایی چون نقاشی و نوشتن و کارهای خلاقانه صرف میکند لازم است در عین شیک بودن و زیبایی به آیتم هایی برای حفظ سلامت کودک هم توجه شود. با شادمگ همراه شوید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

مهم ترین خصوصیات میز تحریر کودک

گاهی اوقات بچه ها برای انجام تکالیف خود بر روی زمین دراز می کشند و این موجب آسیب دیدگی در ستون فقرات آن ها می شود. یا اینکه از پیشخوان و میزناهار خوری استفاده می کنند که این موضوع موجب کاهش تمرکز آن ها می شود؛

کودک در حال نقاشی - میز تحریر کودک

اما با خرید میز تحریری که دلخواه کودک بوده و درواقع سلیقه او هم در آن دخیل باشد، نقش مهمی را در نشستن کودک در پشت آن ایفا می کند؛ اما برای تهیه و خرید میز تحریر کودک باید همانند چیدمان میز کار یکسری نکات را در نظر گرفت.

میز تحریر کودک را از چه جنسی تهیه کنیم؟

میز تحریر چوبی: میزهای چوبی یا میزهایی که روکش چوب دارند، برای میزهای کار مناسب هستند. رویه این میز باعث می شود که کتاب ها سر نخورند و مقاومت بالایی داشته باشند.

میز تحریر لمینت یا ام دی اف: لمینت مقرون به صرفه و با دوام به شمار می رود و مقاومت آن از چوب خالص یا روکش چوبی هم بیشتر است. یک لمینت با کیفیت امکان دارد، ضخامت کم ولی در مقابل فشار بالا تحمل و استقامت زیادی داشته باشد.

میز تحریر روکش ملامینه:روکش ملامینه با مغز ام دی اف بهترین نوع روکش برای میز تحریر می باشد چرا که هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد و هم مقاومت بالایی دارد. از دیگر مزیت می‌توان به وسیع بودن طیف رنگ آن ها با الگوهای طرح چوب اشاره کرد. یک روکش ملامینه با مغز ام دی اف با کیفیت ممکن است دارای ضخامت کمی باشد ولی در برابر فشار بالا از مقاومت و تحمل زیادی برخوردار باشد.

برای اندازه میز تحریر کودک به چه نکاتی باید دقت شود؟

طول میز باید متناسب با متراژ اتاق باشد.

میز تحریر را درون اتاق باید آنقدری جابه جا کنیم که بهترین زاویه را برای راحتی کودک بیابیم. کودک باید در مکانی قرار بگیرد تا نوری که به میز می خورد، باعث ناراحتی چشم او نشود.

اگر متراژ اتاقمان کوچک محسوب می شود، بهتر است از گوشه ها و بخش های غیرقابل استفاده، استفاده کنیم.

ارتفاع ایده ال میز باید به چه صورت باشد؟

اندازه میز را با توجه به جثه فرد درنظر می گیرند. ارتفاع باید به صورتی باشد تا زمانی که کودک در پشت آن قرار می گیرد، به شانه و دست های وی فشاری وارد نشود.

میز شیک - میز تحریر کودک

ارتفاعی مناسب تا زمانی که کودک پشت میز می نشیند، دست هایش به راحتی بر روی میز قرار بگیرد؛ به طوری که مچ و آرنج در امتداد هم باشند و آرنج و بازو یک زاویه حدود ۱۱۰ درجه ایجاد کند.

اگر میزی که انتخاب کرده اید از این استاندارد کوتاه تر باشد، دست ها به سمت پایین آویزان شده اند و سر و گردن کودک اذیت می شوند؛

در صورتی که از این زاویه بلندتر باشد، باعث می شود، شانه بالاتر از میز قرار بگیرد که این موضوع در دراز مدت باعث آسیب به کتف و شانه می شود.

روش های برق انداختن و تمیز کردن لوستر ؛ طوری که برق از سر مهمونای عید بپرونه !

نکات مهم برای خرید میز تحریر

لازم است که به قوس های ستون فقرات توجه شود.

صندلی و میز باید طوری قرار بگیرند تا در صورتی که مانیتوری بر روی میز قرار دارد، موازی با چشم باشد و بالاتر یا پایین تر از آن قرار نگیرد.

میز شلف مشکی - میز تحریر کودک

قوس های محدب باعث می شود که گودی کمر پوشانده شود و قوس مقعر تحدب پشت را می پوشاند؛ در صورتی که پشت صندلی صاف است، برای پر کردن قوس از بالشتک های مخصوص پشت صندلی استفاده می شود.

گردن نباید بیش از ۲۰ درجه خم شود.

ارتفاع پشتی صندلی باید طوری باشد که این امکان را داشته باشد تا کتف ها را به طور کامل بپوشاند و تا بالای مهره هفتم گردن بیاید؛

لازم است که پشتی صندلی دارای دو قوس باشد. یک قوس محدب و دیگری مقعر. در زمان مطالعه کتاب باید فاصله چشم تا روی کتاب را به حدی برسانید که گردن بیش از ۲۰ درجه خم نشود.

اگر مجبور به این کار شدید، لازم است که سطح میز مطالعه را بالا بیاورید؛ همچنین برای اینکه مجبور نباشید تا گردن خود را خم کنید، این امکان را دارید تا از رحل یا یک سطح چوبی استفاده کنید.

سطح رویه میز باید بزرگ باشد:

اگر می خواهید از یک میز برای مطالعه و کامپیوتر استفاده کنید و نمی توانید جدا گانه میز کامپیوتر یا لپ تاپ بخرید باید سطح رویه میز بزرگ تر باشد.

میز مدرن - میز تحریر کودک

بهتر است متناسب با مد روز پیش بروید.

امروزه برای دکوراسیون اتاق کودک از رنگ سفید استفاده می کنند. استفاده از میز، تخت و سایر وسایل چوبی که به رنگ سفید باشد، ممکن است تا فضای کوچک اتاق را روشن و باز نشان دهد.

در صورتی که رنگ سفید دوست ندارید، از رنگ های روشن دیگری استفاده کنید؛ چون استفاده از رنگ تیره باعث می شود، نشاط اتاق شما از بین برود.

هنگام خرید میز به رنگ و مدل آن توجه کنید:

هنگام خرید میز تحریر حواس تان به رنگ و مدل آن باشد زیرا شما نمی توانید هر روز میز تحریر خود را عوض کنید.

میز پلاستیکی - میز تحریر کودک

میز تحریر کشو دار را انتخاب کنید:

میز تحریری را انتخاب کنید که ساده باشد و تعدادی کشو داشته باشد زیرا برای نگهداری لوازم التحریر، کاغذ، کتاب و. . . کشو مورد نیازتان می شود.

قابلیت جابجایی

اگر فکر می‌‎کنید فرزندان‌تان دوست دارند در اتاق‌شان خیلی جابجا شوند، باید به دنبال آن دسته انواع میز تحریر دانش آموزی یا میز تحریر کودک باشید که چرخ داشته و قابلیت تحرک دارند. برخی میزهای تحریر سبک‌وزن بوده و می‌توان به راحتی آن‌ها را جابجا کرد، اما برخی دیگر خیلی سنگین هستند و بدون چرخ، جابجایی‌شان ممکن نخواهد بود.

همچنین، اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که احتمال اسباب‌کشی از آن را دارید، میز تحریر دانش آموزی انتخابی‌تان باید مناسب سرهم کردن و جابجایی باشد.

نکات مهم برای خرید صندلی میز تحریر

صندلی باید دو قوس مقعر و محدب داشته باشد:

صندلی میز تحریر باید ارگونومیک و دو قوس مقعر و محدب داشته باشد، قوس محدب گودی کمر را بپوشاند و قوس مقعر تحدب پشت را در بر گیرد. اگر پشتی صندلی صاف باشد، می توانید از بالشتک های مخصوص پشت صندلی برای پر کردن قوس کمر استفاده نمایید.

حالت صندلی- میز تحریر کودک

عرض صندلی بستگی به اندام فرد دارد:

نشیمنگاه صندلی باید 90 درصد طول ران را بگیرد. اگر نشیمنگاه صندلی کمتر از 90 درصد باشد سبب مشکلات عظلانی و اگر بیش از این مقدار باشد به زانو فشار می آید. عرض نشیمنگاه صندلی معمولا باید 47، 48 سانتی متر باشد اما عرض بستگی به این دارد که فرد چقدر چاق یا لاغر است.

ایده های مدرن و شیک برای دکوراسیون ورودی آپارتمان + نکات مهمی که باید بدانید

طول صندلی بستگی به قد فرد و استخوان ران فرد دارد:

طول صندلی به قد فرد و استخوان ران فرد بستگی دارد. اما معمولا طول صندلی 40 سانتی متر است اما ممکن است برای افراد بلند قد بیشتر و برای کسی افراد کوتاه قد، کمتر باشد. ارتفاع صندلی هرقدر باشد، زانو باید در زاویه 90 درجه قرار بگیرد.

رویه صندلی نباید سفت و یا خیلی نرم باشد:

رویه صندلی شما نباید بیش از حد نرم و یا سفت باشد. جنس رویه صندلی باید قابلیت ارتجاعی داشته باشد و زمانی که با انگشت فشار ملایمی به صندلی وارد می کنید، انگشت شما باید یک یا دو سانتی متر فرو برود و بعد هم به حالت اولیه اش بازگردد.

ارتفاع پشتی صندلی باید کتف ها را بپوشاند:

ارتفاع پشت صندلی باید کتف ها را پوشانده و تا مهره 7 گردن باشد. هنگام مطالعه فرد باید فاصله چشم تا روی کتاب به حدی باشد که گردن بیش از 20 درجه خم نشود. اگر می خواهید گردن را بیشتر خم نکنید، باید سطح میز مطالعه را بالا بیاورید یا از رحل (نگه دارنده کتاب) یا یک سطح چوبی استفاده کنید.

میز سفید - میز تحریر کودک

پشتی صندلی بهتر است قابلیت تنظیم داشته باشد:

هنگام نشستن فرد روی صندلی باید زاویه ساق پا و زانو 90 درجه و زاویه ران و بدن بین 90 تا 110 درجه به سمت عقب باشد و کف پا کامل روی زمین قرار بگیرد . بنابراین اگر پشتی صندلی قابلیت تنظیم دارد، بهتر است در فواصل زاویه بین 90 تا 110 درجه قرار بگیرد، اگر زاویه 90 درجه باشد فرد دچار اسپاسم عضلانی پشت و کمر می شود.

صندلی باید محکم باشد:

صندلی باید محکم و از جنس فلز، چوب یا. . . باشد. صندلی نباید گوشه تیز داشته باشد و بهتر است دارای دسته باشد و اسکلت اصلی آن منحنی باشد. صندلی فرفورژه را اصلا استفاده نکنید.

ایده هایی برای میز تحریر کودک

میز نصب شده به دیوار

بعضی ازمیزتحریرها با یک ایده زیبا روی دیوار اتاق کودک نصب میشوند. این مدل از میزها در بالای فضــای محیــــط قرارمیگیرند، به طوریکه در هنگام استفاده از میز، فضای زیادی برای حرکت و بازی بچه ها وجود دارد.

میزدیواری - میز تحریر کودک

یکی دیگر از راه های صرفه جویی واستفاده بهینه از فضای اتاق، طراحی میز تحریرهایی است که در داخل آن بتوان وسایل کودک را قرارداد. به جای استفاده از طبقه و قفسه هایی که بعضا محیط اتاق را شلوغ میکند، این میز کوچک میتواند محل مناسبی برای نگهداری لوازمی از قبیل قلم، مدادرنگی، کتاب وغیره باشد.

میز تحریر نیمکت دار

میز تحریر و نیمکت دارای طرح های یکسان و با ابعـــــاد مختلفی است. فضای روی میز کوچکتر بعنوان نیمکت مورد استفاده قرار می گیرد و هردو دارای محلی مناسب برای نگهداری کتابها، مجلات و سایر وســایل کوچک دیگر می باشد.

میز نیمکت دار - میز تحریر کودک

میز و قفسه روی دیوار

یک میز تحریر میتواند یک سطح ساده روی دیوار باشد که شبیه یک قفسه است. این فضای کاری، برای دوبچه و دوقلوها شرایطی را فراهم میکند که در قفسه های بالای آن بتوانند لوازم خود را نگهداری کنند.

این سبک از میـــز با کمی جذابیت نمادی از میزهای روستــایی است. این میزتحریر شبیه میزهایی است که همه در مدارس استفاده میکردیم و دارای یک طبقه کوچکتر زیر میز است و این امکان را فراهم میکند که فضایی برای ساماندهی سایر لوازم بوجودآید.

این میزتحریر می تواند دارای یک تکیه گاه در پشت صندلی باشد. همچنین دارای قفسه هایی بر روی دیوار میباشد که آن را تکمیل میکند. وجود یک تکیه گاه مناسب و استـاندارد برای میزکار، به افزایش راندمان کاری کمک شایانی میکند و همیشه باید مورد توجه قرار گیرد. عـدم استفاده از یک صنــدلی یا تکیه گاه مناسب در هنگام کار بر روی میز سبب بروز مشکلات حاد واساسی وبعضا غیرقابل جبران خواهدشد.

ایده های جالب از اپن آشپزخانه جدید و مدرن + تصاویر و توضیحات

میز تحریر مربعی کوچک

یک میز تحریر مربعی کوچک وساده برای بچه ها بسیار دوست داشتنی است. میتوان آن را در گوشه ای از اتاق قرارداده و دو صندلی سنتی به آن اضافه کرد. تزیین کردن دیوار اتاق با آثارهنری بچه ها، دنیای بینظیری همراه با احساس خوب برای آنها بوجود می آورد.

این میزکوچک خاکستری رنگ در یک نگاه، حال وهوایی روستـایی را تداعی میکند ولی میتواند در یک محیــط مــــدرن، پدیدآورنده یک زیبایی باشد. این میزتحریر دارای یک طبقه و یک نگهدارنده در کنار آن است که به عنوان آویزهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین صندلی آن دارای محل نگهداری پنهان در زیر محل نشستن میباشد.

میز چوبی - میز تحریر کودک

میز با یک طبقــــه در بالای میز

اگربه دنبال مدل میز تحریر دخترانه زیبا و شیــک هستید، یک میز کوچک با یک طبقــــه در بالای میز میتواند به یک میــز تحــریر دوست داشتنی تبدیل شود. این میزتحریر دارای قفسه و طبقاتی است که برای نگهداری لوازم مصرفی و دکوری اتاق استفاده میشود. بخشی ازآن نیز به عنوان محل آویز در نظرگرفته شده است.

میز تحریر - میز تحریر کودک

این میز زیبا در نگاه اول شبیه به یک نیمکت کوچک در کنار اتاق می باشد اما در حقیقت این یک میز تحریر ساده است که همانند یک قفسه یک طبقه ای بوده و فضای مناسبی برای نگهداری کتـــاب و وسایل در اتاق بچه ها می باشد. بعلاوه تزیین میز تحریر، زیبایی خاصی به اتاق کودک شما می دهد.

میز شیب دار

این میز شیبدار و زاویه دار در کناره ها که با رنگ شادی طراحی شده است، طوری ساخته شده که میتوان در زیر میز و قفسه پایین آن بسیاری از وسایل و کتابها را چیدمان کرد. این میز تحریر نیز در نوع خود جالب است.

میز تحریر بعنوان میز آموزشــــی برای دو یا چند بچه مورد استــفاده قرارداده میشــود. بر روی این میزتحریر کاربردی، یک شلف لبه دار برای جلوگیری از افتادن مدادها در بالای آن در نظر گرفته شده است.

میز متحرک

اگر یک میز تحریر به شکل ساده و کوچک باشد، میتوان یک محل اضافی را به شکل کابینت های کوچک کشودار به آن اضافه کرد. مدادها و وسایل تحریر را هم میتوان درون فنجان هایی که با قلاب از دیوار آویزان شده در بالای میز قرارداد.

میز صورتی - میز تحریر کودک

این میز تحریر زیبا و کوچک درگوشه اتاق قرارداده میشود. این میز به یک صندلی متصل بوده و یک واحد را تشکیل میدهند. این ایده ساده واقعا شیک و جذاب است.

میز شلف مانند

میز تحریر میتواند بخشی از خود دیوار باشد. به این شکل که درطراحی اتاق گنجانده شده و شامل قفسه ها، طبقات و سایرفضاهای نگهداری نیز می باشد. این مدل میز ها بعنوان میز تحـــریر برای نوجــــوان ها نیز استفاده می شود.

این مدل بسیار شیک، برای مخفی کردن میزهایی که خیلی مورد نیاز نیستند بسیار کاربرد دارد(شبیه گذاشتن یک میز در گنجه است). همچنین میتوان قفسه ها را بصورت طبقاتی در داخل یک کمـــد دیواری جاســـازی کرده و صندلی ها نیز در زیر آن قرارداده شوند.

میز طبقه دار - میز تحریر کودک

شما می توانید طراحی میز تحریر را خودتان انجام دهید. یک تخته چوبی را به دیوار متصل کنید و از لوله های فلزی به عنوان پایه های میز استفاده نمایید و آن را به رنـــگ دلخـــواهی که دوسـت دارید، رنگ کنید و یک میله پیچ شده به دیوار را به عنوان آویز در نظر بگیرید تا محل نگهداری وسایل باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

5 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

2 دیدگاه

 • سادات:

  ممنون از مطالب خوبتون

  پاسخ
  • admin:

   خواهش میکنم. سپاس از همراهیتون.

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *