افتتاح حساب ترکیه
کریسمس

کریسمس به چه معناست؟ تاریخچه ی کریسمس و هر آنچه که باید در رابطه با این روز خاص مسیحیان بدانید را در شادمگ بخوانید.

کریسمس چیست ؟

کریسمس ( Christmas) یا نوئل ( Noël) به معنای مراسم عشای ربانی (مَس) در روز مسیح یا جشن مسیح، به جشنی گفته می‌شود که مسیحیان به مناسبت گرامیداشت میلاد مسیح برگزار می‌کنند و از سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر هر سال آغاز و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد.

درخت کریسمس - کریسمس

تعطیلات کریسمس

تعطیلات کریسمس از روز میلاد مسیح آغاز شده و تا دوازده روز بعد از آن ادامه دارد. این تاریخ در تقویم شمسی از چهارم دی ماه هر سال شروع شده و در پانزدهم دی ماه خاتمه می‌یابد.

تاریخ‌های متفاوت ولادت حضرت عیسی مسیح (ع)

در رابطه با سالروز تولد حضرت مسیح (ع) اختلافات زیاد وجود دارد. به عنوان مثال مسیحیان کاتولیک، پروتستان و بخشی از مسیحیان ارتدوکس روز ۲۵ دسامبر را سالروز تولد حضرت مسیح (ع) می‌دانند، در حالی که بسیاری از مسیحیان ارتدوکس اعتقاد دارند ۷ ژانویه یعنی تقریباً دو هفته بعد را روز تولد حضرت مسیح (ع) است.

مسیحیان ارمنی نیز ۶ ژانویه را روز تولد حضرت مسیح (ع) می‌دانند. جدا از این تاریخ‌ها برخی ۲۵ مارس و برخی ۲۸ مارس را سالروز تولد حضرت عیسی مسیح (ع) می‌دانند. با توجه به تبلیغات رسانه‌ها و تولیدات فرهنگی و رسانه‌ای اکثر مسیحیان ۲۵ دسامبر را به عنوان روز تولد ایشان پذیرفته و جشن می‌گیرند.

هدیه های کریسمس

تاریخ کریسمس ارامنه در ایران

مسیحیان ارامنه و ارتدوکس، کریسمس را دیرتر از دیگر مسیحیان و در تاریخ پنجم و ششم ژانویه مصادف با ۱۵ و ۱۶ دی ماه جشن می‌گیرند. این گروه از مسیحیان پنجم ژانویه را روز میلاد مسیح (ع) می‌دانند. از آنجا که ارامنه بزرگترین گروه مسیحیان در کشور ایران هستند بنابراین جشن کریسمس در ایران معمولاً در ۱۵ و ۱۶ دی ماه برگزار می‌شود.

ارامنه ایران در تهران، اصفهان، تبریز، ارومیه و سایر شهرها مانند مسیحیان کشورهای روسیه و اوکراین، شب ششم ژانویه را برای گرامیداشت حضرت مسیح (ع) جشن می‌گیرند و فردای آن روز یعنی هفتم ژانویه را به عنوان ولادت حضرت مسیح می‌شناسند.

تعطیلات سال نو میلادی چند روز است ؟

تعطیلات سال نو میلادی از هفت روز قبل از آغاز سال نو و هم زمان با جشن روز کریسمس آغاز شده و تا دوازده روز بعد از آن ادامه دارد. این تاریخ در تقویم میلادی از بیست و پنجم دسامبر تا پنجم ژانویه و در تقویم شمسی از چهارم دی ماه هر سال آغاز شده و در پانزدهم دی ماه به پایان می‌رسد.

تمیز کردن گوشی موبایل با ترفندهای ساده و حرفه ای

البته لازم به ذکر است که این تعطیلات در کشورهای مختلف با توجه به قانون همان کشور برگزار می‌شوند. به طور مثال تعطیلات در ترکیه با تعطیلات کریسمس در کانادا متفاوت است و در کشور هلند، با وجود اینکه جشن کریسمس گرفته می‌شود اما تعطیلاتی برای کارمندان وجود ندارد و تنها بعد از روز کاری به برگزاری این جشن می‌پردازند

بابانوئل - کریسمس

بابانوئل از افسانه تا واقعیت

در آخرین روزهای سال میلادی هنگامی که مسیحیان خود را برای جشن سال نو آماده می‌کنند نام بابانوئل بیشتر شنیده می‌شود. «بابانوئل» (نوئل به معنی میلاد) به عنوان یکی از نمادهای اصلی شب کریسمس یعنی شب میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) شناخته می‌شود. بابانوئل در افسانه‌ها پیرمردی با ظاهر چاق، ریش بلند سفید و لباسی قرمز رنگ است که در قطب شمال یک کارخانه اسباب بازی سازی دارد و به کمک همسر و کوتوله‌های پریزاد خود برای بچه‌ها و افراد خوب جامعه اسباب بازی ساخته و هدیه می‌آورد، اما در پشت پرده تمام داستان‌ها و افسانه‌های مربوط به بابانوئل حقایقی وجود دارد که دانستن آنها همه چیز را جذاب‌تر و قابل قبول تر می‌کند.

در قرن چهارم میلادی، یک کشیش مسیحی به نام سن نیکولاس در یکی از شهرهای قدیمی بیزانس به نام مایرا در منطقه آناتولی در ترکیه فعلی زندگی می‌کرده است. پدر و مادر سن نیکولاس بسیار ثروتمند بودند و در کودکی آنها را از دست می‌دهد و ثروت هنگفتی از والدین خود به ارث می‌برد. او از این همه ثروت برای کمک به نیازمندان استفاده می‌کرد و گاه و بیگاه به کودکان شهر هدایایی می‌بخشید و همین کار سبب شهرت او شد.

در یک روایت موثق ذکر شده است زمانی که نیکولاس به ایتالیا سفر کرد با مردی آشنا شد که به خاطر بی پولی تصمیم داشت دخترانش را بفروشد. او دو شب پیاپی از پنجره خانه آن مرد، یک کیسه سکه به داخل خانه انداخت؛ وقتی شب سوم به قصد کمک به پشت پنجره آن خانه رسید با پنجره بسته روبرو شد سپس کیسه سکه‌ها را از طریق لوله دودکش به داخل خانه انداخت. پس از مرگ سن نیکولاس بسیاری از کشیشان سنت زیبای او را ادامه دادند.

رفع آفتاب سوختگی رنگ ماشین با 5 تکنیک حرفه ای

آرامگاه سن نیکولاس در سواحل دریایی مدیترانه، منطقه Demre در کشور ترکیه است. هنگام کریسمس، مردم جوراب‌ها را در انتظار بابا نوئل می‌آویزند. زیرا اعتقاد بر این است که سن نیکلاس کیسه را از دودکش طوری انداخته که داخل جورابی افتاده که برای خشک شدن به کنار شومینه آویخته بودند.

تزئین درخت کریسمس - کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس یک درخت همیشه سبز و تزئین شده از درختان همیشه سبز مانند کاج و نراد است. معمولاً روی آن را با چراغ‌ها و لوازم مختلف تزئین می‌کنند و بخش مهمی از جشن کریسمس محسوب می‌شود. از آنجایی که این درختان از لحاظ سنتی سمبل مسیحیت و جشن کریسمس هستند، در نتیجه استفاده از انواع مدرن آنها نیز به طرز گسترده‌ای در بین مذاهب مختلف رواج پیدا کرده است. بسیاری از خانواده‌ها هدایا و کادوها را در داخل منزل در اطراف درخت کریسمس قرار می‌دهند تا در روز کریسمس توسط فرزندانشان باز شود.

کریسمس در چه کشورهایی است ؟

جشن کریسمس بیشتر در کشورهایی که شهروندان مسیحی دارند و متناسب با سنت و تاریخ آنان، با مراسم‌ها و آداب متفاوتی برگزار می‌شود. این جشن در ایتالیا بر پایه عشق، خانواده و غذا، در ایالات متحده آمریکا با درخت کریسمس، بابانوئل و گوزن‌هایش، در آلمان با دور هم جمع شدن تمامی اعضای خانواده، در فرانسه به نام جشن نوئل، در روسیه در روز هفتم ژانویه و در انگلستان، کرواسی، برزیل، چین، مجارستان، کره جنوبی، مکزیک، ژاپن، لهستان، اتریش و بسیاری از کشورها با انجام مراسم‌های مختلف برگزار می‌شود.

عجیب ترین آداب و رسوم کشورهای مختلف در کریسمس

مردم کشورهای مختلف برای جشن گرفتن کریسمس آداب و رسوم مختلفی دارند. کریسمس در همه جای دنیا جشن گرفته می شود اما هر کشوری برای خود آداب و رسومی دارد که البته برخی از آنها خیلی هم عجیب و غریب است.

آفریقای جنوبی

مردم آفریقای جنوبی در روز کریسمس برای جشن گرفتن این روز کرم ابریشم سرخ شده می خورند.

نروژ

نروژی ها بر خلاف سایر کشورها که روز قبل عید خانه خود را تمیز می کنند و گرد و خاک را از خانه دور می کنند چنین نمی کنند. آنها هر چه خاک و غبار در خانه هست در جایی جمع می کنند و می گویند جادوگران و ارواح این خاک ها را با خود خواهند برد.

تمیز کردن کاغذ دیواری با چند ترفند طلایی | اینطوری کاغذ دیواری رو بشورید تا آسیب نبینه

سال نو میلادی - کریسمس

آلمان

آلمانی ها شب کریسمس یک خیار شور را روی درخت کریسمس مخفی می کنند و صبح روز بعد هر کدام از بچه های خانه که زودتر آن را پیدا کند از پدر و مادر هدیه می گیرد. همچنین در آلمان بچه ها شب کریسمس کفش خود را بیرون خانه می گذارند. روز بعد داخل کفش بچه های خوب شکلات و داخل کفش آنهایی که سربه هوا و بازیگوش باشند یک شاخه درخت پیدا می شود.

اکراین

در اکراین شب سال نو به جای اینکه درخت کاج تزئین کنند به طور مصنوعی تار عنکبوتی گوشه خانه درست می کنند و آن را تزئین می کنند.

جمهوری چک

در جمهوری چک دختران مجرد شب سال نو یک لنگه کفش را از خانه به بیرون پرتاب می کنند. اگر نوک پنجه کفش وقتی به زمین افتاد سمت در خانه بود نشان این است که در سال جدید ازدواج می کنند.

فنلاند

مردم فنلاند در شب سال نو به گورستان می روند و برای رفتگان خود شمع روشن می کنند. به این ترتیب شب سال نو در گورستان های فنلاند همه جا از نور شمع روشن می شود.

تولد حضرت مسیح - کریسمس

ایسلند

در ایسلند کوچکترهای خانه از شب کریسمس به مدت 12 روز بالای بالش خود در شب یک لنگه کفش می گذارند و هر روز صبح شکلات هایی که برای آنها داخل کفش گذاشته می شود را می خورند.

انگلیس

در انگلیس بچه ها شب عید جوراب خود را آویزان می کنند تا صبح داخل آن هدیه باشد. اما بچه های بازیگوش در صبح روز بعد چیزی جز یک تکه زغال داخل جوراب خود پیدا نمی کنند.

آمریکا

در آمریکا در شب سال نو فردی لباس بابانوئل می پوشد در خیابان ها در میان مردم رفت و آمد می کند و به مردم شکلات می دهد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

6 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *