تميز كردن سقف ماشين

تميز كردن سقف ماشين یکی از مواردی که در نظافت خودرو خیلی مورد اهمیت قرار نمی گیرد. با وجود عوامل زیادی همچون آلودگی، گرد و غبار تمیز کردن سقف ماشین بسیار ضروری است پس با ما باشید تا با نحوه شستشوی سقف ماشین آشنا شوید.

جنس پوشش های به کار رفته برای سقف خودرو

در گذشته برای سقف ماشین از پوشش های پلاستیکی و چرم مصنوعی استفاده می کردند، امروزه و با توجه به پیشرفت طراحی خودرو های مختلف، این پوشش اکثرا از جنس موکت و نمد می باشد. موکت سقف ماشین علاوه بر جنبه ی زیبایی بخشی به فضای داخلی ماشین، به عنوان عایق صدا و لرزش عمل می کند. همچنین این امر موجب می شود تا هنگام شستن ماشین بدون آب و شستن سقف ماشین شما راحت تر باشید.

تميز كردن سقف ماشين

سقف خودرو از چه قسمت هایی تشکیل شده است ؟

سقف خودروها از سه بخش اصلی تشکیل شده است که شامل:

  • فوم
  • لایه عایق
  • پارچه

قسمت وسط سقف که عایق قرار دارد و معمولا از جنس فایبرگلاس یا مواد شبیه به این است که با کمک چسب‌های خیلی قوی به لایه‌ی فوقانی که از فوم است چسبیده شده است.

در بیشتر شرکت‌های خودروسازی این سه قسمت قبلاً تهیه شده و در قالب یک قطعه آماده استفاده می‌شوند. سپس در هنگام سانحه و یا هر اتفاقی دیگر شما باید هر سه قسمت که در قالب یک تکه است را تهیه کنید.

اهمیت تميز كردن سقف ماشين

سقف خودروها معمولا در معرض دوده‌های سیگار، بخار نوشیدنی‌های گرم و… هستند و محلی برای تجمع آلودگی‌ها و میکروب‌های ناقل بیماری به حساب می‌روند، از همین رو، شستشوی سقف اتومبیل یک امر ضروری است و حداقل هر ۲ ماه یکبار باید انجام شود. جنس رویه داخلی سقف اتومبیل‌ها بر اساس نوع کلاس کاربری آن متفاوت است.

پارچه‌های وینیل در برابر گرما، آب و سر و صدا نسبتا عایق هستند و همین امر باعث شده است بسیاری از طراحان خودرو از پارچه‌های وینیل برای پوشاندن سقف و حتی ستون‌ها استفاده کنند؛ با تمام این خوبی‌ها مشکل اصلی پارچه‌های وینیل جذب آلودگی‌ها است.

به دلیل بافت ضخیم و تار و پود‌دار پارچه‌های وینیل، کثیفی‌ها و آلودگی‌ها به رویه داخلی سقف خودرو می‌چسبند و در نهایت دلیلی بر ایجاد یک فضای آلوده در خودرو می‌شوند که بعضا باعث بوجود آمدن بوی بد در ماشین نیز شده‌اند.

برای تمیز کردن تخصصی پارچه‌های وینیل سقف خودرو می‌بایست از مواد شوینده مناسب همراه با پارچه‌های میکروفیبر و تمیز بهره‌گیری کرد؛ باید به این نکته توجه کرد که مواد شوینده نامناسب و قوی، می‌تواند به رویه داخلی سقف خودرو شما آسیب برساند و آن را دچار پوسیدگی کند پس بهتر است در زمان انتخاب شوینده برای تمیز کردن سقف اتومبیل خود، دقت لازم را لحاظ بفرمایید.

تميز كردن سقف ماشين

4 روش تميز كردن موکت سقف ماشين

همانطور که در مبحث قبلی به آن اشاره شد امروزه جنس پوشش سقف های ماشین از نمد و موکت هستند. بنابراین روش های بسیار زیادی برای تمیز کردن موکت سقف خودرو و نظافت آن وجود دارد. بعضی از افراد برای نظافت و شستن سقف ماشین خود از فرچه و ابزار های زبر استفاده می کنند. باید گفت این روش برای نظافت و شستن سقف ماشین با پوشش چرم و پلاستیک مناسب است و برای شستن موکت سقف ماشین هرگز توصیه نمی شود؛ زیرا به موکت سقف ماشین آسیب وارد می شود.

صفر تا صد قوانین نگهداری از حیوان در آپارتمان

امروزه برای شستن سقف ماشین از فوم ها و کف های شوینده استفاده می کنند. این شوینده ها علاوه بر خاصیت پاک کنندگی رایحه ای بسیار خوشبو دارند و کاملا مناسب استفاده در داخل خودرو هستند زیرا علاوه بر شستن سقف ماشین فضای داخلی را خوشبو می کنند.

شاید فکر کنید شستن موکت سقف ماشین کار بسیار دشواری است و یا شاید تاثیر خاصی نداشته باشد، اما باید گفت که تمیز کردن موکت سقف خودرو علاوه بر جنبه ی زیبایی و از بین بردن بوی نامطبوع داخل خودرو بسیار کار ساده ایست، زیرا همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم بسیاری از آلودگی ها به موکت سقف ماشین می چسبند و باعث ایجاد آلودگی و بوی نامطبوع می شوند. در ادامه به سه روش شستن سقف ماشین اشاره خواهیم داشت تا به سهولت این کار را انجام دهید.

تميز كردن سقف ماشين

نظافت موکت سقف ماشین با آب و شامپو فرش

برای شستن سقف ماشین نیاز به چند وسیله ی بسیار ساده دارید از جمله پارچه میکروفیبر، سرکه، آب، شامپو فرش و اسپری خوشبو کننده. و اما چگونه سقف ماشین را نظافت کنیم؟ در این روش برای شستن موکت سقف ماشین اول از همه شما باید یک دستمال میکرو فیبر در اختیار داشته باشید. از این دستمال غالبا برای تمیز کردن تلویزیون استفاده می شود. با استفاده از این دستمال شما می توانید تمامی لکه های سطحی و جرم هایی که به سقف خودرو نچسبیده اند را تمیز کنید.

همچنین می توانید برای زدودن گرد و غبار سطحی از این دستمال استفاده کنید. در مرحله ی بعدی با استفاده از شامپو فرش و مخلوط آن با کمی آب می توانید شستشوی موکت سقف ماشین خود را شروع کنید. البته می توانید از شامپوهای معمولی نیز استفاده کنید اما از شامپو فرش نتیجه ی بهتری خواهید گرفت. بعد از اینکه محلولی از شامپو فرش و آب درست کردید، آن را داخل یک اسپری بریزید و این محلول را به تمام سطح موکت سقف ماشین اسپری کنید.

با انجام این کار شما لکه و جرم های عمیق را برای پاک سازی آماده میکنید. در مرحله ی بعدی با استفاده از دستمال میکرو فیبر می توانید شروع به تمیز کردن موکت سقف خودرو کنید. با فشردن این دستمال به سقف ماشین می توانید مقدار زیادی از آلودگی ها را پاک کنید.

تميز كردن سقف ماشين

شستن سقف ماشین با سرکه و آب

شاید در هنگام تمیز کردن موکت سقف خودرو متوجه شوید بعضی از جرم ها و لکه ها سرسخت هستند و به راحتی با شامپو فرش تمیز نمی شوند در این مرحله چاره ی کار استفاده از محلول سرکه و آب است. از آنجایی که سرکه خاصیت پاک کنندگی قوی دارد، نسبت آن با آب باید یک در سه باشد. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ گاه از سرکه به تنهایی برای شستن موکت سقف ماشین استفاده نکنید.

مانند روش قبلی محلول آب و سرکه را به سقف ماشین اسپری کنید و با دستمال میکرو فیبر پاک کنید سپس متوجه خواهید شد که سرکه عمیق ترین لکه ها را نیز پاک می کند. بعد از اینکه شستن سقف ماشین به پایان رسید اجازه دهید تا کاملا خشک شود و مجدد از روش اسپری آب و شامپو فرش و سپس اسپری آب و سرکه استفاده کنید زیرا در این مرحله دیگر هیچ نوع آلودگی و لکه ای وجود ندارد و انجام مجدد این کارها باعث می شود سقف خودروی شما بسیار براق و تمیز شود.

ترفندهای شگفت انگیر برای مرتب کردن خانه فوری و راحت

در این مرحله دیگر مرحله ی تمیز کاری به پایان رسیده است و شما می توانید با استفاده از یک اسپری خوشبو کننده محیط، بوی مواد شوینده را ازبین ببرید و فضای داخلی خودروی خود را خوشبو کنید.

تميز كردن سقف ماشين با استفاده از بخارشو

روش بعدی که برای تمیز کردن موکت سقف خودرو، شستن نمد سقف پراید، شستن سقف ۲۰۶، و سایر خودروهایی که پوشش سقف آنها از جنس نمد و موکت است از آن استفاده می کنند، دستگاه بخارشو است. البته باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از دستگاه بخارشو به دلیل حرارت زیاد چندان مناسب نیست اما در موارد خاص و زمانی که لکه ها بسیار عمقی هستند می توان از این روش برای شستن موکت ماشین استفاده کرد.

تميز كردن سقف ماشين

در این روش ابتدا دستگاه را آماده کنید، بعضی از افراد همراه با آب مواد شوینده هم داخل دستگاه بخارشو میریزند اما همان آب کفایت می کند و احتیاجی به استفاده از شوینده ی خاصی نیست. بعد از آماده سازی دستگاه، سری مناسب شستن سقف ماشین را انتخاب کنید و سپس از گوشه های سقف شروع به تمیز کاری کنید. تقریبا هر ۱۰ الی ۲۰ سانت فضا را چندین بار تمیز کنید و سپس به سراغ نقاط دیگر بروید.

ناگفته نماند اگر حرارت دستگاه بخارشو بسیار بالا باشد باید تعداد دفعات کمتری یک نقطه را تمیز کنید و خیلی مکث نکنید زیرا ممکن است به سقف خودروی شما آسیب بزند. پس از اینکه این عمل را برای تمام نقاط سقف ماشین انجام دادید متوجه خواهید شد که تمام لکه های سرسخت و عمیق از بین رفته اند.

تمیز کردن سقف خودرو با استفاده از دستگاه مبل شویی

یکی دیگر از روش های شستن سقف ماشین استفاده از دستگاه مبل شویی است. لازم به ذکر است تا به این نکته ی مهم اشاره کنیم که این دستگاه برای همه قابل دسترس نیست و شاید تعداد خاصی از افراد به این دستگاه دسترسی داشته باشند. دستگاه مبل شویی به دلیل نوع طراحی برای انواع جنس پارچه ها و موکت ها هیچ آسیبی به موکت سقف ماشین شما نمی زند، پس در صورت دسترسی به این دستگاه، می توانید به سهولت موکت سقف خودروی خود را تمیز و براق کنید.

این دستگاه علاوه بر قدرت پاک کنندگی بسیار بالا دارای مکش است و علاوه بر اینکه سقف ماشین را به سرعت خشک می کند، تمام آلودگی و لکه های عمیق را به سطح موکت سقف ماشین می رساند و آنها را جمع میکند. در این صورت دیگر لکه ها و آلودگی ها راه نفوذ به عمق موکت را نخواهند داشت. پس از پایان کار متوجه می شوید چقدر نظافت و تمیز کردن موکت سقف خودرو در ظاهر داخلی و خارجی خودروی شما تاثیر دارد.

معایب استفاده از دستگاه بخارشو

یکی از روش‌های نظافت سقف ماشین ، استفاده از دستگاه بخارشو است. استفاده از دستگاه بخارشو تنها برای از بین بردن لکه‌های سرسخت استفاده می‌شود. استفاده از دستگاه بخارشو به دلیل حرارت زیاد چندان مناسب نیست اما در موارد خاص و زمانی که لکه ها بسیار عمقی هستند می توان از این روش برای شستن موکت ماشین استفاده کرد. اگر حرارت دستگاه بخارشو بسیار بالا باشد باید تعداد دفعات کمتری یک نقطه را تمیز کنید و خیلی مکث نکنید زیرا ممکن است به سقف خودروی شما آسیب بزند.

طرز تهیه چای دو رنگ جذاب و خاص شمالی مرحله به مرحله

نکاتی که باید در هنگام تميز كردن سقف ماشين در نظر بگیرید

توجه کردن به این موارد در هنگام نظافت و شستن سقف ماشین موجب می شود که پوشش سقف خودروی شما در هنگام شستشو دچار آسیب نشود. در نظر داشته باشید با توجه به جنس موکت و نمد سقف خودرو هرگز از فرچه های زبر برای تمیز کردن و از بین بردن لکه های سخت استفاده نکنید زیرا این کار نه تنها در تمیز کردن موکت سقف خودرو به شما کمک نخواهد کرد بلکه باعث آسیب رساندن به پوشش سقف می شود و از آنجایی که پوشش سقف تاثیر بسیار زیادی در زیبایی داخلی و خارجی خودرو دارد، بعدا مجبور به تعویض آن خواهید شد.

تميز كردن سقف ماشين

قبل از اینکه از هر ماده ی شوینده ای برای تمیزکاری و تمیز کردن موکت سقف خودرو استفاده کنید، حتما کمی از آن را در یک نقطه ی کوچک از سقف امتحان کنید تا مطمئن شوید مشکلی برای پوشش سقف ایجاد نمی کند.

نکته ی بعدی اینکه باید در نظر داشته باشید این است که برای پاک کردن گرد و غبار سقف ماشین از جاروبرقی استفاده نکنید و همان دستمال میکرو فیبر برای انجام این کار کفایت می کند. رعایت کردن این موضوع به این دلیل بهتر است که بعضی از جاروبرقی ها دارای مکش بسیار قوی هستند و امکان دارد این مکش قوی باعث جدا شدن موکت از سقف شود، البته شایان ذکر است که این موکت ها به خوبی به سقف متصل شده اند اما بهتر است که ریسک نکنید و از جارو برقی برای نظافت سقف خودرو استفاده نکنید.

تمیز کردن موکت سقف خودرو با دستمال

نکته ی بعدی این که در بسیاری از موارد ممکن است بوی بد داخل خودرو مربوط به آلودگی های سقف آن شود، با نظافت به موقع از ایجاد بوی نامطبوع در داخل خودروی خود جلوگیری کنید. بسیاری از افراد تمام قسمت های ماشین خود را تمیز می کنند اما به نظافت و تمیز کردن موکت سقف خودرو چندان اهمیت نمی دهند. شاید از این موضوع غافل باشید که تمیز بودن موکت سقف خودرو تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر داخلی خودرو دارد، نیاز است تا هر چند وقت یکبار برای شستن سقف ماشین اقدام کنید و به نظافت آن اهمیت دهید.

بعضی از کسانی که اصلا به تمیزی موکت سقف خودروی خود اهمیت نمی دهند با توجه به آلودگی عمیق و ایجاد ظاهر بد در ماشین خود در نهایت مجبور به تعویض موکت سقف ماشین خود شده اند، این موضوع می تواند شما را از اهمیت نظافت موکت سقف خودرو آگاه کند. پس با به کارگیری روش هایی که در بالا به آن اشاره کردیم به مراقبت و نظافت موکت سقف خودرو ی شخصی تان بپردازید.

سخن آخر

در این مقاله، روش تمیز کردن سقف ماشین را برای شما توضیح دادیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

15 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *