افتتاح حساب ترکیه
دور کردن پشه

دور کردن پشه ها از محیط خانه یکی از دغدغه های اساسی افراد در فصل تابستان است. وجود این حشرات در محیط خانه بسیار آزار دهنده می باشد. باید بدانید استفاده از حشره کش ها و قرص پشه می تواند آسیب های شدیدی به شما وارد کند. در این مقاله از شادمگ یه شما یاد می دهیم چگونه بدون نیاز به مواد شیمیایی و فقط با چند ترفند خانگی تمام پشه ها را از محیط خانه دور کنید.

دور کردن پشه ها از محیط خانه

پیداکردن راه‌هایی برای از بین بردن پشه در منزل و فراری‌دادن مگس به‌ویژه در فصل گرما ضروری است. با رسیدن فصل گرما سر و کله‌ی پشه و مگس هم پیدا می‌شود و شب‌های دوست داشتنی این فصل را به کابوس تبدیل می‌کند. در روزگار قدیم که خانواده‌ها شب‌های تابستان در حیاط،‌ ایوان یا پشت‌بام می‌خوابیدند از پشه‌بند استفاده می‌کردند. این وسیله‌ی ساده در همه‌ی خانه‌ها پیدا می‌شد و آن‌ها را از گزش پشه در شب و حجوم مگس در صبح دور نگه می‌داشت. اما حالا که اغلب افراد در آپارتمان زندگی می‌کنند امکان استفاده از پشه‌بند نیست و برای از بین بردن پشه در منزل و رهایی از شر مگس دست به دامن قرص‌ها و اسپری‌های شیمیایی می‌شوند.

در صورتی که به نیش پشه دچار شدید از روش هایی که برای درمان نیش پشه در شادمگ یادتان داده ایم استفاده کنید.

پشه - دور کردن پشه

این مواد شیمیایی حشرات را می‌کشند و به انسان هم آسیب می‌رسانند. اگر در خانه گلدان داشته باشید می‌دانید که استفاده از اسپری‌های حشره‌کش گیاهان را هم از بین می‌برد. باید بدانید که استفاده از این مواد، مخصوصا اسپری‌ها، تأثیر منفی روی اکوسیستم و لایه‌ی اوزون می‌گذارد، پس بهتر است به دنبال یک جایگزین طبیعی و بی‌خطر باشیم.

آیا همه گونه های پشه انسان را نیش میزنند ؟

حدود ۳۵۰۰گونه پشه وجود دارد. بعضی از شهد گیاهان تغذیه می کنند، بعضی از خزندگان، پرنده ها و سایر حیوانات؛ اما تنها پشه های ماده هستند که به خون انسان تشنه هستند، در واقع برای تخم گذاری به پروتئین موجود در خون احتیاج دارند.

برای گونهء آدس وکسانز، پستانداران در بالای منوی غذایی جا دارند.

پشه ها به سمت غذاها، رنگها و گروه های خونی خاصی جذب میشوند ؟

ممکن است شنیده باشید که بعضی از غذاها مانند موز یا سیر میتواند باعث جذب یا دفع این موجود شود، اما از نظر محققان رژیم غذایی تاثیر چندانی در این روند ندارد. حتی از نظر افرادی رنگهای تیره توجه کمتری جلب می کنند، و همچنین فرضیه خوشمزه تر بودن گروه خونی”O” رد شده است.

اما از نظرهری ساویج، سرپرست تیم تحقیقاتی حشره شناسی، دی اکسید کربن و حرارت عوامل موثری در جذب پشه هستند. بوی بدن انسانها از فاکتورهای جذاب بودن یا نبودنشان است. ترکیبات عرق بدن و سایر ترشحات پوستی که غالباَ ژنتیکی هستند میتواند اشخاص را کاندید گزیده شدن کنند.

شواهدی وجود دارد که مردان بیشتر از زنان و افراد چاق بیشتر از لاغر ها گزیده میشوند به دلیل اینکه بدن افراد چاق حرارت و دی اکسید کربن بیشتری دارد.

درمان جای نیش پشه - دور کردن پشه

روش های طبیعی برای دور کردن پشه

کافور

شاید باور نکنید اما راحت‌ترین راه برای دور کردن پشه از خانه استفاده از کافور است. تمام در و پنجره‌ها را ببندید و یک ظرف کافور در خانه بگذارید. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه متوجه می‌شوید که هیچ پشه‌ای در خانه نیست. پشه‌ها از بوی کافور متنفرند.

این گیاهان آپارتمانی سمی را از خونتون دور کنید !

از ببین بردن پشه با سیر

یکی از هزاران خواص سیر فراری دادن پشه‌ است. چند حبه سیر را خرد کنید و در آب بجوشانید. نگران بوی سیر نباشید، این بو مثل وقتی که سیر می‌خوریم ماندگار نیست.

آب را بعد از خنک شدن در بطری اسپری بریزید و به اطراف خانه یا هر محلی که پشه دارد بپاشید. بلافاصله پس از این کار پشه‌ها از محل فرار می‌کنند!

سرکه سیب برای دور کردن پشه ها از بدن

این شگفت انگیز است که سرکه سیب چند منظوره می تواند مفید باشد. بسیاری از مردم در خانه هستند ، بنابراین اگر مکان زندگی شما به طور ناگهانی توسط پشه ها مورد حمله قرار گیرد ، با اسپری حشره کش سرکه آنها را از بین ببرید همچنین می توانید کمی روغن سیترونلا برای تاثیرات بیشتر اضافه کنید. این اسپری معرفی شده کاملا طبیعی در نم نمک را روی مکان هایی که حشرات معمولا جمع می شوند بمالید و منتظر نتیجه باشید.

تفاله‌ی قهوه

تقریبا در همه‌ی خانه‌ها تفاله‌ی قهوه پیدا می‌شود، مثلا اگر صبح با موکاپات قهوه درست کرده‌اید می‌توانید تفاله‌ی قهوه‌ی آن را برای فراری دادن پشه‌ها نگه‌دارید. آب راکد محل تجمع و تخم‌گذاری پشه‌ها است. اگر در اطراف خانه‌تان آب راکد وجود دارد کافیست کمی تفاله‌ی قهوه در آب بریزید. با این کار جلوی رسیدن اکسیژن به تخم‌های پشه‌ها را می‌گیرید، به همین دلیل آن‌ها به سطح آب آمده و از بین می‌روند.

پشه مالاریا - دور کردن پشه

روغن اسطوخدوس برای دور کردن پشه

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن پشه در منزل استفاده از روغن اسطوخدوس است. پشه‌ها از عطر روغن اسطوخدوس متنفرند و به محض پخش شدن این عطر از محل فرار می‌کنند. کمی روغن اسطوخدوس در خانه بپاشید تا از پشه‌ها در امان بمانید. می‌توانید این روغن را روی پوست خود بمالید یا حتی در عصاره سوز بریزید و اجازه دهید عطر آن در خانه پخش شود. دفع پشه با گیاهان یکی از ترفندهای خانگی و بی ضرر برای دور ماندن از آسیب پشه و حشرات است.

دفع پشه با نعنا

نعنا هم به اندازه‌ی اسطوخدوس برای پشه‌ها منفور است. روغن نعنا یا نعنای تازه را در اطراف خانه قرار دهید تا پشه‌ها فرار کنند. اگر حیاط دارید یا آپارتمان‌تان تراس دارد و می‌توانید گلدان در آن قرار دهید، چند بوته نعنا بکارید تا پشه‌ها به خانه‌ی شما نزدیک نشوند.

الکل برای دور کردن پشه

چگونه پشه را از خود دور کنیم؟ با الکل! بله الکل. خنده‌دار است اما پشه‌ها بوی الکل را هم دوست ندارند. یک لیوان محلول آب و الکل در اتاق قرار دهید تا پشه‌ها به سرعت از محل خارج شوند.

شمع سیترونلا برای دور کردن پشه ها

اگر نمی توانید گیاهان را در خانه داشته باشید و یا نسبت به آن ها حساسیت دارید ، شمع سیترونلا می تواند یک راه حل بسیارخوب باشد یک دافع حشرات طبیعی است که توسط تحقیقات تایید شده و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد ، خانه شما بوی تازه می دهد و با هیچ یک از حشرات اذیت نمی شوید برای کسانی که اقلام دست ساز را دوست دارند ، می توانید شمع های سیترونلا را را با نفت بسازید.

انواع پشه - دور کردن پشه

یخ خشک

این روش نسبت به دیگر روش‌های از بین بردن پشه در منزل تأثیر بیشتری دارد اما کمی دردسر دارد. یخ خشک را در یک ظرف قرار دهید و در خانه بگذارید. پشه‌ها به سمت دی‌اکسید کربن منتشر شده از آن جذب می‌شوند و به دام می‌افتند و می‌میرند. یخ خشک سرمای خیلی زیادی دارد و اگر بدون محافظ آن را در دست بگیرید منجر به یخ‌زدگی پوست شما می‌شود. برای جابه‌جایی آن حتما از دستکش یا دستگیره‌ی فر استفاده کنید.

اکالیپتوس برای دور کردن پشه

گیاه اکالیپتوس به عنوان یک آفت‌کش طبیعی شناخته شده که حاوی گلوبولول ، آلدهید کامینال و ترکیبات سینئول است و باعث دفع پشه ها می‌شود. از گیاهانی که برگ‌های معطر دارند، به عنوان دفع کننده های گیاهی، استفاده می‌شود. اگر می خواهید این گیاه پرخاصیت و زیبا را در محیط خانه پرورش دهید، یک اکالیپتوس کوچک را انتخاب کنید

روغن درخت چای

روغن درخت چای خواص ضدباکتریایی دارد و در درمان آسیب‌ها و بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این روغن مانند اسطوخدوس پشه‌ها را فراری می‌دهد. چند قطره روغن درخت چای را با مقداری آب مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید. سپس محلول را به اطراف خانه اسپری کنید تا پشه‌ها بیرون بروند.

کف صابون برای از بین بردن پشه ها

اگر زمان زیادی را در حیاط خود صرف کرده اید و شام خانوادگی و یا با خواندن کتاب گذرانده اید ، یک بشقاب با آب کف صابون را در آن نزدیکی قرار دهید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که پشه ها به این آب جذب خواهند شد و به دام می افتند.

برگ ریحان برای دور کردن پشه

پشه از چه چیزی بدش می‌آید؟ به طور کلی پشه از برگ خیلی از سبزی‌های معطر فراری است. یکی از این سبزی‌ها ریحان است. برگ ریحان به از بین بردن لارو پشه‌ها مشهور است. برای از بین بردن پشه در منزل یک گلدان ریحان در حیاط، ورودی خانه یا محیط داخلی خانه قرار دهید. اسپری کردن روغن ریحان به دیوارها و کنج‌های خانه هم می‌تواند همین خاصیت را داشته باشد.

داروی دفع پشه - دور کردن پشه

بادرنجبویه

عطر برگ‌های سبز بادرنجبویه، ترکیبی از رایحه لیمو و نعناع است. این گیاه متعلق به خانواده نعناع ها است. بادرنجبویه، نه تنها به دلیل خواص درمانی بی‌نظیرش، بلکه به دلیل خاصیت دفع کننده ی حشرات و آفاتش، و همچنین جذب گرده افشان های ضروری مانند زنبورها و پروانه ها، بسیار محبوب است.

چوب پونیون

از این چوب برای شومینه استفاده می‌شود و با سوزاندن آن می‌توانید پشه‌ها را از خانه فراری دهید. پشه‌ها نمی‌توانند بوی سوختن این چوب را تحمل کنند و سریع از محل خارج می‌شوند

سیر برای دور نگه داشتن پشه ها

طبق برخی مطالعات ، خوردن سیر به دور نگه داشتن پشه کمک می کند. این درمان برای عاشقان سیر خوب است ، اما اگر واقعا از آن متنفر باشید ، نیازی به خوردن آن در مقادیر زیاد نیست. فقط آن را بجوشانید و مخلوط را در مکان هایی که پشه ها گرد هم می آیند اسپری کنید.

نحوه رسیدن خرمالو کال در خانه در کمترین زمان

روغن چریش

روغن چریش ، عصاره ی درخت چریش است که بومی هند است ، و به عنوان یک ضد آفت طبیعی استفاده می شود تا حشرات مضر را از درختان دور نگه دارد. این روغن برای انسان ها نیز موثر است و بدون هیچ گونه اثرات مضر یک دفع کننده ی پشه ی فوق العاده برای داخل خانه است. یک پژوهش نشان داده است ترکیب روغن نارگیل و روغن چریش به نسبت یک به یک محلولی موثر به دست می دهد که پشه ها را حداقل 8 ساعت دور نگه می دارد. کافی است این ترکیب را روی پوست بدن تان بمالید.

شمع سنبل هندی برای دور کردن پشه

یکی از موثرترین راه های طبیعی دفع پشه عصاره ی سنبل هندی است و بهترین روش برای بهره بردن از آن ، استفاده اش در درست کردن شمع های دست ساز است. رایحه ای که شمع سنبل هندی می پراکند برای دور نگه داشتن پشه ها به اندازه ی کافی موثر است. تعدادی از این شمع ها را اطراف ایوان خانه تان روشن کنید تا حصاری نفوذناپذیر برای پشه ها درست کنید.

جای نیش پشه - دور کردن پشه

روغن یاس خوشه ای و روغن نارگیل

یاس خوشه ای دارای خواص بسیار زیادی است. این گیاه ضد باکتری ، ضد قارچ و ضد ویروس است و همچنین خواص ضد انگل دارد. برای خلاص شدن از شر پشه ها ، روغن یاس خوشه ای و روغن نارگیل را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید و آن را در سراسر بدن خود استعمال کنید. این کار سبب می شود که به مدت دست کم هشت ساعت پشه ها دور از شما بمانند.

کار هایی که باعث دور کردن پشه ها می شوند

سیر بخورید

اگر مقدار زیادی سیر بخورید، یک لایه نامرئی از روغن سیر از منافذ پوستی شما به بیرون تراوش می کند که شما می توانید آن را “لایه محافظتی” در برابر پشه ها بنامید. مطمئنا بسیاری از ما دوست نداریم مقدار زیادی سیر بخوریم، در این صورت می توانید از آب سیر به عنوان دفع کننده پشه استفاده کنید. برای تهیه اسپری سیر، فقط کافی است سیر را با آب مخلوط کنید و در یک بطری بریزید. مقدار آب باید 5 برابر مقدار سیر مصرفی باشد. این مخلوط را خوب به هم بزنید.

سپس این مایع را روی بخش هایی از بدنتان که در معرض نیش پشه است، اسپری کنید. این اسپری طبیعی پشه ها را به مدت 5 تا 6 ساعت از شما دور نگه می دارد. اگر بوی سیر را دوست ندارید، می توانید نخ های پنبه ای را در این مخلوط بدبو آغشته کنید و آنها را در قسمت های مختلف خانه و یا فضای بیرون آویزان کنید.

برای دور کردن پشه از نور زرد استفاده کنید

نور سفید پشه ها را جذب می کند. نور زرد نه تنها باعث دور شدن پشه ها می شود، بلکه همانطور که می دانید بهترین نور برای مطالعه است. پس بهتر است نور خانه یا محیط بیرون را کمتر کنید. با این کار هم پشه ها را دور می کنید و هم مصرف برق خود را پایین می آورید.

از شر آب راکد خلاص شوید

پشه ها در آب راکد تولید مثل می کنند ، بنابراین هروقت ممکن است از شر آب راکد خلاص شوید. ناودان ، زیر گلدان ها ، یا هر جایی را که آب جمع می شود ، خالی کنید.

چطور وام ودیعه مسکن ثبت نام کنیم + صفر تا صد شرایط و نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران

لباس محافظ بپوشید

هر وقت امکان دارد بیرون از خانه لباس محافظ بپوشید ، به ویژه وقتی جاهایی می روید که تراکم درختان زیاد است. بلوز های گشاد آستین بلند و شلوار برای به حداقل رساندن گزیدگی پشه بهترین انتخاب است.

حشره کش برای پشه - دور کردن پشه

تله هایی برای به دام انداختن پشه ها

شما می توانید یک تله ی مخصوص برای به دام انداختن پشه خریداری کنید یا آن را در خانه آماده کنید. برای این کار فقط به چند وسیله نیاز دارید. ابتدا یک بطری پلاستیکی را به نصف برش بزنید. در ظرف جداگانه ، شکر قهوه ای و آب داغ را با هم مخلوط کنید تا یک محلول به دست بیاید. وقتی که محلول حاصل سرد شد ، آن را در نیمه ی پایینی بطری خالی کنید.

بعد به آن مخمر اضافه کنید. قسمت قیفی بالای بطری را به صورت سر و ته درون نیمه ی پایین بطری قرار دهید. یک نوار دور بطری ببندید و اجازه بدهید قسمت بالای آن بدون درپوش بماند. تله ی آماده شده را در جایی که پشه ها بیش تر هستند ، قرار بدهید و هر دو هفته یکبار محلول داخل بطری را با محلول تازه ای عوض کنید.

برای دور کردن پشه آتش روشن کنید

دود آتش پشه ها و حشرات دیگر را دور می کند. اگر نمی توانید کل شب آتش روشن کنید، مطمئن شوید چادر در توری دارد تا پشه ها دور شوند.

سایر راهکار های دور کردن پشه

5. حذف و یا کاهش محل‌های تولیدمثل و تخم‌ریزی.

6. آب گلدان‌ها را یک روز در میان عوض کنید. اجازه ندهید در زیرگلدانی‌ها آب جمع شود.

7. هر شیئی که بیرون از منزل شما قابلیت نگه‌داشتن آب را دارد، جمع‌آوری کنید. مثل: کارتن‌ها، بطری‌ها، جعبه، قوطی کنسرو، تایرهای مستعمل و غیره. نشتی‌های شیرهای آب را شناسایی کرده و آنها را تعمیر کنید. ظرف غذای حیوانات خانگی را نیز هر روز عوض کنید.

8. گودال‌های زمین و حفره‌های درختان را با خاک و یا ملات پر کنید.

9. شیروانی‌ها را وارسی کنید و از مسدود نبودن آنها اطمینان حاصل کنید.

11. روی سطل، بشکه‌ها، مخازن آب و تشت‌ها را به طورکامل بپوشانید و یا آنها را وارونه قرار دهید.

12. آب استخر را یا به طورکامل تخلیه کنید و یا آب آن را با استفاده از کلر و تصفیه‌کننده‌ها تمیز نگه دارید.

13. حوضچه‌ها را از ماهی پر کنید تا لارو پشه‌ ها را بخورند.

14. نصب توری روی پنجره‌ها و درها بسیار موثر است.

15. از پوشیدن لباس‌های تیره و آبی رنگ خودداری کنید.

دفع پشه - دور کردن پشه

۵ روش برای فراری دادن مگس‌ها

۱. گل و گیاه

ریحان، گل همیشه بهار، ‌اسطوخدوس، برگ بو و سنبل‌الطیب گیاهانی هستند که مگس از آن‌ها فراری است. با کاشتن این گیاهان در حیاط یا قرار دادن گلدان آن‌ها در تراس می‌توانید از ورود مگس به خانه جلوگیری کنید.

۲. سرکه و مایع ظرفشویی

مخلوط سرکه و مایع ظرفشویی می‌تواند مگس‌ها را به دام بیندازد. در یک لیوان کمی سرکه‌ی سیب ریخته و با چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کنید. روی لیوان را پلاستیک بکشید و سوراخ‌های کوچکی روی آن ایجاد کنید. مگس‌ها به سمت این محلول جذب می‌شوند، داخل لیوان می‌روند و یا در آن گیر می‌کنند یا در سرکه غرق می‌شوند.

۳. فلفل دلمه و آب

فلفل دلمه می‌تواند مگس‌ها را فراری دهد. آن را خرد کرده و با آب مخلوط کنید و سپس محلول را به اطراف خانه اسپری کنید. خیلی زود مگس‌ها از خانه فرار می‌کنند.

۴. گیاه مگس‌خوار

یک گلدان از این گیاه را در خانه قرار دهید تا مگس‌ها را به سمت خود کشیده و شکار کند. با وجود گیاه مگس‌خوار دیگر هیچ مگسی جرأت ورود به خانه‌ی شما را نخواهد داشت.

۵. راه‌های غیرطبیعی برای فراری دادن مگس‌ها

علاوه بر روش‌های طبیعی راه‌های دیگری هم برای فراری دادن مگس‌ها وجود دارد. مثلا اگر مگس به فروشگاه یا رستوران شما راه پیدا کرده است می‌توانید از مگس‌کش‌های برقی استفاده کنید. یکی دیگر از ابزارهای به دام انداختن مگس‌ها استفاده از جعبه‌های نور است. این جعبه‌ها از خود نوری ساطع می‌کنند که مگس را به سمت خود جذب می‌کند.

مگس برای رسیدن به منبع نور وارد جعبه می‌شود و آنجا گیر می‌افتد. این جعبه‌ها را در ورودی‌ها، مانند کنار پنجره‌ها، نصب کنید تا مگس‌ها در بدو ورود به دام بیفتند. چسب‌های جذب حشرات یکی دیگر از ابزارهای از بین بردن مگس است. با چسباندن آن‌ها در ورودی یا کنج‌های خانه می‌توانید مگس‌ها را به دام بیندازید.

پشه کش طبیعی - دور کردن پشه

فواید مگس و پشه

شاید با خودتان بگویید این حشرات مزاحم هیج فایده‌ای ندارند و فقط مایه‌ی آزار انسان‌ها هستند. اما باید بدانید که پشه و مگس هم مثل تمام حشرات نقش مهمی در گرده‌افشانی و بارور کردن گیاهان مختلف دارند. اما فواید مگس و پشه کمی بیشتر از گرده‌افشانی است. آن‌ها در شکل‌های لارو، بالغ بال‌دار و آبزی منبع مناسبی برای تغذیه‌ی موجودات مختلفی مثل سنجاقک‌ها،‌ لاکپشت‌ها، خفاش‌ها و پرندگان هستند. مثلا می‌دانیم که تغذیه‌ی مرغ مگس‌خوار به مگس، پشه و عنکبوت‌ها متکی است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

5 اردیبهشت 1403

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *