افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن شوره سر

شوره سر یکی از معضلات شایع برای آقایان و خانم هاست. اگر برای از بین بردن شوره سر راه های زیادی را امتحان کرده اید ولی به نتیجه نرسده اید، به کمک روش های خانگی که در شادمگ یادتان می دهیم برای همیشه با این شوره ها خداحافظی کنید.

شوره سر چیست و چگونه به وجود می‌آید ؟

شوره سر (Dandruff) در اصل همان سلول‌های مرده‌ای است که بعد از مدتی از روی پوست سر جدا می‌شوند و به صورت پوسته‌های سفید بر روی موها و سطح پوست نمایان می‌شوند. این اختلال معمولا باعث ایجاد التهاب و خارش بر روی پوست سر فرد می‌شود، لکه‌های چربی بر روی موها ایجاد می‌شود و همچنین پوسته‌ها بعد از جدا شدن از پوست سر بر روی لباس و بدن فرد نمایان می‌شوند و به این ترتیب، سطح عزت نفس را در فرد کاهش می‌دهند. اگر به دنبال تقویت مو و رفع شوره مو هستید در ادامه با ما باشید.

شوره ی سر ریز - از بین بردن شوره سر

این اختلال که یکی از رایج‌ترین مشکلات مویی در بین افراد است، ممکن است در دوره سنی مختلف برای افراد بروز دهد. معمولا در زمانی که پوست و مو تغذیه مناسبی نداشته باشند و مواد مغذی لازم به آنها نرسد، سلولهای بیرونی پوست رفته رفته از بین می‌روند و بعد از مدتی که تعداد سلول‌های مرده زیادتر شود، از سطح پوست جدا شده و به صورت پوسته‌های سفید نمایان می‌شوند.

شوره سر ممکن است عارضه زیادی به دنبال نداشته باشد اما ممکن است از لحاظ نظافت، برای فرد مشکل ایجاد می‌کند و ظاهر افراد را به هم می‌ریزد. همچنین در مواردی ممکن است با خارش و التهاب همراه باشد. در مواردی نیز اگر از این عارضه، پیشگیری نشود، ممکن است به مرور زمان باعث ریزش موی سر شود.

انواع شوره سر

شناخت نوع شوره سر می‌تواند تاثیر زیادی در انتخاب شیوه درمان آن داشته باشد. برخی از انواع شوره را می‌توان به تغییر در برنامه‌های مراقبت از مو یا راهکارهای خانگی درمان کرد. اما برخی دیگر ممکن است به درمان‌های دارویی یا استفاده از شامپوهای قوی ضد شوره نیاز داشته باشد. در ادامه این بخش انواع شوره سر را معرفی کرده و پس‌ازآن به سراغ بررسی دلایل ایجاد و روش‌های درمان خواهیم رفت.

شوره خشک

شوره خشک معمول‌ترین نوع شوره است. این شوره معمولا در فصل زمستان تشدید می‌شود. چراکه سرد و گرم شدن محیط می‌تواند پوست سر شما را خشک کند. علاوه بر این شستن مداوم موها با آب داغ نیز می‌تواند از دلایل ایجاد شوره خشک باشد. پوسته‌های شوره خشک معمولا سفید و ریز هستند و ممکن است باعث ایجاد خارش خفیف شوند. خارش شدید به همراه شوره‌های خشک می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری پوستی جدی‌تر باشد که باید توسط پزشک بررسی شود.

برای کمک به جلوگیری از بروز شوره خشک می‌توانید از شامپوهای مرطوب‌کننده استفاده کنید. درمان‌های خانگی نظیر ماساژ پوست سر با روغن نارگیل نیز باعث تسکین خارش شده و از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند.

شوره ی سر چرب - از بین بردن شوره سر

شوره پوست‌پوستی یا چرب

در زیر سطح پوست شما غدد تولیدکننده سبوم وجود دارند. سبوم ماده‌ای روغنی است که به مرطوب‌سازی و محافظت از پوست کمک می‌کند. زمانی که سبوم تولیدشده توسط این غدد چربی زیاد شود پوست سر شما چرب خواهد شد. این چربی اضافه می‌تواند باعث تحریک پوست سر و ایجاد شوره‌های پوست‌پوستی شود. پوسته‌های این شوره معمولا بزرگ‌تر از شوره خشک است و ممکن است حالتی روغنی داشته باشد. همچنین این پوسته‌ها رنگ زردتری دارند. اگزمای سبورئیک نوع شدیدی از شوره چرب است.

علائم شوره سر

 • خارش پوست سر
 • پوست پوسته شده
 • لکه های سفید خشک در مو و بر روی شانه ها

دلایل ایجاد شوره سر چیست ؟

علت دقیق بروز شوره سر هنوز شناخته نشده است اما پزشکان تاکنون دلایل مختلفی را برای آن بیان کرده‌اند. برخی از پزشکان بروز این وضعیت را به مشکلات هورمونی نسبت می‌دهند اما علاوه بر این مشکلات عوامل دیگری نیز می‌تواند باعث بروز شوره در موهای سر شود.

درماتیت سبورئیک یا اگزمای سبورئیک

افرادی که به درماتیت سبورئیک مبتلا شده‌اند، پوستی چرب و تحریک‌شده دارند و به همین دلیل احتمال ابتلا به شوره سر در آن‌ها بالا است. پوست این افراد معمولا قرمز، چرب و پوشیده از پوسته‌پوسته‌های سفید و زرد است. توجه کنید که در این مورد شوره مو تنها در موهای سر پیدا نمی‌شود. ممکن است در موهای پشت گوش، ابروها، سینه و دیگر قسمت‌های پوشیده از موی بدن نیز شوره مشاهده شود.

بیماری‌های زمینه‌ای

یکی از علت‌های شایع بروز شوره سر وجود بیماری‌های زمینه‌ای در افراد است. بیماری‌هایی نظیر پارکینسون و صرع می‌تواند از دلایل ایجاد شوره سر باشد. همچنین موارد دیگری همچون مصرف الکل، افسردگی، اختلالات اشتها یا اضافه‌وزن و سکته‌های مغزی و قلبی می‌تواند از دلایل بروز شوره سر باشد.

شوره سر آقایان - از بین بردن شوره سر

شوره سر ناشی از قارچ

بر روی پوست سر این افراد معمولا قارچی به نام مالاسزیا یافت می‌شود که از چربی پوست تغذیه می‌کند. این قارچ سر برای افراد معمولی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در بعضی افراد با بیماری‌ها یا شرایط خاص باعث تحریک پوست شده و با ترکیب با چربی پوست سر شوره را ایجاد می‌کند.

شامپو یا محصولات مراقبتی نامرغوب یا ناسازگار با پوست

هنگام انتخاب شامپو یا دیگر محصولات مراقبتی علاوه بر نوع موی سر باید مشخصات پوست خود را نیز در نظر بگیرید. چراکه ممکن است برخی محصولات با پوست سر شما سازگاری نداشته و باعث تحریک آن و درنهایت ایجاد شوره شوند. استفاده از شامپوهای سبک، ملایم و غیر دارویی پوست را تحریک نکرده و احتمال بروز شوره سر را کاهش می‌دهد.

آموزش مرحله به مرحله پدیکور پا در خانه بدون نیاز به آرایشگاه + فرمول ساخت کرم و اسکراپ

بعضی از افراد معتقدند که به دلیل عدم شست‌وشوی مناسب موها چربی و سلول‌های مرده پوستی روی پوست سر جمع شده و درنهایت باعث بروز شوره می‌شوند. برخی دیگر نیز فکر می‌کنند که شست‌وشوی زیاد می‌تواند باعث از بین رفتن روغن‌های طبیعی پوست سر و خشک شدن آن و درنهایت ایجاد شوره شود. تابه‌حال دلیل علمی محکمی مبنی بر صحت یا رد این موضوعات یافت نشده است. اما چیزی که مشخص است این است که تعداد دفعات موردنیاز برای شست‌وشوی موها در افراد مختلف متفاوت است. همچنین شست‌وشوی مداوم موها معمولا مفید خواهد بود.

شانه نکردن موها به‌صورت مرتب

معمولا شانه زدن ملایم و آرام موها به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. بنابراین بهتر است به‌صورت مرتب و با شانه‌های مناسب موهای خود را شانه کنید تا از تجمع سلول‌های مرده و بروز شوره جلوگیری شود.

مخمرها

ممکن است افزایش مخمرهای پوست سر یکی از دلایل بروز شوره سر باشد. این مشکل معمولا در فصل زمستان بیشتر رخ می‌دهد. چراکه در این فصل اشعه خورشید ضعیف‌تر بوده و مخمرها فرصت رشد بیشتری دارند. درواقع در فصول گرم سال نور خورشید باعث از بین رفتن مخمرها و کاهش شوره سر خواهد شد.

خشک شدن پوست سر

شوره سر خشک معمولا در پوست‌های خشک ایجاد می‌شود. پوسته‌های این شوره‌ها معمولا کوچک‌تر بوده و کاملا خشک هستند. بنابراین باید از انجام کارهایی که باعث خشک شدن پوست سر می‌شود اجتناب کنید. به‌عنوان‌مثال عدم تعادل دمای داخل و بیرون در فصل زمستان می‌تواند باعث خشک شدن پوست و ایجاد شوره سر شود. بهتر است در این فصل محیط خانه را خیلی گرم نکنید تا در زمان ورود از فضای سرد به محیط گرم آسیبی به موهای شما وارد نشود.

بیماری‌های پوستی

بعضی از بیماری‌های پوستی نظیر اگزما و پسوریازیس باعث ایجاد یا تشدید شوره سر خواهند شد. علاوه بر این عفونت‌های قارچی نیز می‌تواند از عوامل بروز شوره سر باشد.

شوره ی سر خانم ها - از بین بردن شوره سر

سن و عوامل هورمونی

بیشتر مشکلات مربوط به پوست و مو معمولا با افزایش سن بروز آغازشده یا تشدید می‌شود. اما شوره سر از مشکلاتی است که در سنین جوانی و میان‌سالی شایع‌تر است. البته نوعی از شوره سر که به شوره سر گهواره شناخته می‌شود، در نوزادان رخ می‌دهد. برخی عوامل هورمونی نیز می‌تواند بروز شوره سر را تشدید کند. این عوامل معمولا در مردان شایع‌تر از زنان است.

رژیم غذایی نامناسب

کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید شوره سر شود. معمولا افرادی که با کمبود روی، ویتامین‌های گروه B و امگا 6 مواجه هستند بیشتر به شوره سر مبتلا می‌شوند. بااین‌حال تاکنون شیوه‌ای که با استفاده از آن بتوان شوره سر را با استفاده از رژیم غذایی برطرف کرد یافت نشده است.

حقایقی در مورد شوره سر

حقایقی درباره شوره سر وجود دارد که باید آنها را بدانید:

 • شوره سر هیچ ضرری ندارد.
 • انواع درمان های مختلف از جمله درمان های خانگی و سنتی، درمان بدون نسخه  و درمان های بانسخه برای شوره سر وجود دارد.
 • شوره سر بیماری قابل انتقال و واگیردار نیست.
 • شوره سر در جامعه بیماری شایعی است اما اکثر افراد برای درمان آن دچار خجالت زدگی می شوند زیرا مردم بر این باوراند که شوره به دلیل عدم رعایت بهداشت است که کاملا اشتباه می باشد.
 • شوره سر ربطی به بهداشت افراد ندارد، اما شست و شوی و شانه زدن مرتب موها میتواند به درمان آن کمک کند.

روش های خانگی از بین بردن شوره سر

در بیشتر موارد استفاده شامپوهای ضد شوره باعث کاهش و از بین رفتن شوره می شود. اما گاها دیگر کاری هم از آنها برنمی‌آید و باید از روش های درمانی دیگری استفاده کرد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

درمان شوره سر با ماست

ماست یکی از موادی است که نه تنها برای درمان شوره سر بسیار موثر است بلکه برای پوست و موی شما نیز مفید است. مقداری ماست ساده را به سر خود بمالید و اجازه دهید 20 دقیقه بماند. سپس آن را با آب گرم بشویید و بعد از آن کمی شامپو به موهای خود بزنید.

روش دوم استفاده از ماست برای درمان شوره سر اینگونه است که ماست را با نوک انگستان به کف سر و پوست مالیده و پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه آب بکشید. پس از آن موهایتان طبق روال شست و شو دهید.

استفاده از آسپرین برای درمان شوره سر

دو عدد آسپرین را له کنید و سپس در شامپوی خود بریزید. هر بار که استحمام می کنید اجازه دهید شامپو دو دقیقه روی سرتان بماند سپس موهایتان را آبکشی کنید.

از بین بردن شوره سر با دهان شویه

برای درمان یک شوره سر ناجور، موهایتان را با شامپوی معمولی بشویید، سپس با یک دهان شویه بر پایه الکل سرتان را آبکشی کنید. در ادامه حالت دهنده همیشگی‌تان را استفاده کنید. دهان شویه دارای خواص ضد قارچ است که به جلوگیری از شوره سر ناشی از رشد مخمر کمک می‌کند.

شوره ی خشک سر - از بین بردن شوره سر

سرکه سیب بهترین درمان خانگی برای شوره سر

سرکه سیب و آب را با نسبت برابر با یکدیگر مخلوط کنید. خوب هم بزنید تا به خوبی مخلوط شوند. پس از اینکه موهایتان را شامپو زدید کمی از مخلوط آب و سرکه سیب را روی پوست سر خود بمالید. پس از گذشت 10 تا 15 دقیقه موهایتان را بشویید. از ترکیب آب و سرکه سیب در هفته یک الی دوبار استفاده کنید

روغن نارگیل

کمی روغن نارگیل را حرارت دهید. سپس با نوک انگشتان به آرامی پوست سر را با روغن نارگیل ماساژ دهید و اجازه دهید یک شب تا صبح بماند و صبح موهایتان را با شامپو بشویید. پاک کردن رغون نارگیل از موهایتان کمی سخت است اگر نیاز بود از شامپو دوبار استفاده کنید. خاصیت روغن نارگیل این است که پوست را مرطوب نگه میدارد. این روش را هر هفته انجام دهید.

از بین بردن شوره سر با شنبلیله

مواد مغذی موجود در شنبلیله رشد سالم موها را تشدید کرده و پوسته پوسته شدن سر را برای همیشه از بین می برد. دو قاشق غذاخوری از دانه های شنبلیله را در آب به مدت یک شب خیس کنید. سپس دانه ها را از آب جدا کرده و آسیاب کنید. ماده خمیری به دست آمده را به مدت 45 دقیقه به موی سر خود بزنید و بعد با شامپو بشویید.

ترفندهای ساده و فوق العاده آرایشی برای لاغری صورت با روش کانتورینگ

روغن کودک

برای استفاده روی پوست سر بهتر است از روغن ملایمی استفاده کنید. روغن کودک به عناون روغن ملایم در نظر گرفته می شود. روغن را گرم کنید نه خیلی زیاد که انگشتتان را بسوزاند. سپس کمی از روغن را در کف دست خود بریزید و به آرامی پوست سر را ماساژ  دهید. زیاد از حد فشار ندهید زیاد باعث ریزش موها می شود.

سپس کمی آب گرم کنید و یک حوله را در آن خیس نمایید. حوله باید پوست و موی شما را بپوشاند. آب اضافی حوله را گرفته و موهایتان را به دور حوله بپیچید و سپس 20 دقیقه منتظر بمانید. زمانی که حوله را برداشتید اجازه دهید موهایتان یک شب با روغن کودک بماند و سپس صبح موهایتان را بشویید.

جوش شیرین برای از بین بردن شوره سر

مقداری جوش شیرین را روی پوست سر خود بمالید و حدود یک دقیقه ماساژ دهید. سپس موهایتان را بشویید. از این روش به مدت 2 هفته استفاده کنید. پس از گذشت دو هفته خواهید دید که هیچگونه شوره‌ای روی سرتان باقی نخواهد ماند.

عسل برای مو

عسل یک راه حل سریع و راحت، برای کمک به درمان سریع شوره سر می باشد. عسل، دارای ترکیبات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی می باشد. این ماده، با رطوبت رسانی به پوست سر از خشکی، خارش و پوسته پوسته شدن آن جلوگیری می کند.

۴ قاشق غذاخوری عسل را با ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط کنید. ۱۲ دقیقه روی سرتان بگذارید و با شامپو بشویید.

تخم مرغ

2 عدد تخم مرغ را بشکنید و زرده ها و سفیده ها را مخلوط کنید ؛ این مخلوط را بر روی پوست خود بریزید و به مدت 1 ساعت بماند پس از یک ساعت موهایتان را بشویید. این باعث می شود موهای براق و بدون شوره سر و ابریشمی باشد.

استفاده از لیسترین برای از بین بردن شوره سر

لیسترین به عنوان محصولی بینظیر برای دهانشویه استفاده می‌شود. متیل سالیسیلات و منتول موجود در لیسترین میتواند خارش را از بین ببرد. با استفاده از یک تکه پنبه لیسترین را روی پوست سر قرار دهید. سپس موهایتان را بشویید.

ماسک خانگی از بین بردن شوره سر - از بین بردن شوره سر

روغن زیتون

ماساژ مو با روغن زیتون قبل از خواب بسیار موثر است. بعد از مدتی موها را با شامپویی که همیشه استفاده می کنید شست وشو دهید.

رفع شوره سر با لیمو

یکی دیگر از درمان های طبیعی شوره سر استفاده از لیمو است. سپس از استحمام کمی آب لیمو را روی سر خود بریزید و سپس ماساژ دهید. اجازه دهید 1 الی 2 دقیقه روی سرتان بماند سپس موهایتان را بشویید.

از بین بردن شوره سر با حنا

سال هاست که خانم ها از علاوه بر زدن طرح حنا روی دست از این ماده برای رنگ کردن طبیعی مو استفاده می شود. حنا همچنین می‌تواند برای درمان خارش، عفونت و شوره سر مفید واقع شود.

سیر

خاصیت ضدقارچی سیر برای رفع باکتری های ایجادکننده شوره سر خیلی موثر است. کافی است چند حبه سیر را له کنید و به پوست سر بمالید. برای پیشگیری از بوی تند، سیر له شده را با کمی عسل مخلوط کنید و سپس به موها بمالید.

استفاده از آلوئه ورا برای درمان شوره سر

خاصیت آلوئه ورا از کسی پوشیده نیست. یک عدد را آلوئه ورا را نصف کرده و ژل چسبنده آن را برای استفاده روی سرتان جدا کنید. قبل از اینکه دوش بگیرید از آن استفاده کنید. اگر به آلوئه ورای خام دسترسی ندارید میتوانید از آب آن هم استفاده کنید. پس از استفاده از آب آلوئه ورا یا ژل آن، موهایتان را با شامپویی ملایم بشویید.

رفع شوره با نمک

نمک هم گزینه عالی برای رفع شوره سر است و مانند یک اسکراب بی نظیر عمل می کند. وقتی موهایتان خشک است کمی نمک بردارید و روی سر خود بریزید. به آرامی ماساژ دهید تا شوره را از بین ببرد. سپس موهیاتان را با شامپو بشویید.

پیاز برای از بین بردن شوره سر

یک پیاز بردارید و یک خمیر خوب با آن تهیه کنید ؛ خمیر را روی پوست خود بمالید. پوست خود را پس از یک ساعت شستشو دهید.

درمان شوره سر خانگی با سرکه انگور

یکی از روش های معجزه آسا برای درمان سریع شوره سر و خارش پوست سر استفاده از سرکه سفید می باشد. اسید آستیک موجود در سرکه از رشد قارچ هایی که باعث شوره سر می شوند جلوگیری میکند.

نصف فنجان سرکه سفید را به دو فنجان آب ترکیب کنید. ترکیب به دست آمده را روی موهای خود اسپری کنید. سپس به آرامی به پوست سرتان بمالید. حدود ۳ الی ۵ دقیقه اجازه دهید روی موهایتان بماند و بعد سرتان را با آب بشویید.

۳ فنجان سرکه سفید و یک فنجان آب را با ۲ فنجان روغن زیتون مخلوط کنید. پوست سرتان را با استفاده از این مخلوط ماساژ دهید، تا خارش و شوره سر برطرف شود. بعد از ۲۰ دقیقه با یک شامپو ملایم و آب سرد موهایتان را بشویید.

درمان شوره سر با آویشن

آویشن نیز به دلیل دارا بودن خاصیت ضد قارچی و ضدعفونی کننده، یکی از داروهای گیاهی موثر برای درمان سریع شوره و پوسته سر است.

۴ قاشق غذاخوری پودر آویشن را با دو فنجان آب جوش مخلوط کنید. اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بجوشد. بعد از اینکه سرد شد، آن را صاف کنید و روی پوست سر خود

برای پیشگیری از ابتلا به شوره ی سر چه کنیم ؟

در واقع برای شوره یا پوسته درمان قطعی وجود ندارد و شما می توانید با رعایت راه های مراقبتی ساده , میزان شوره موی خود را کاهش داده و ان را از بین ببرید. با ما همراه باشید تا در ادامه راه های از بین بردن و کاهش شوره سر را بررسی کنیم.

آشنایی با مزایای بالم لب که نمی دانستید ! لب نرم ، درخشان و جذابی داشته باش

میزان استرس خود را کاهش دهید

همانطور که در مقالات قبلی نیز بررسی کردیم ، استرس باعث تولید چربی بیشتر در پوست سر می شود و میزان چربی مو نیز با میزان شوره سر ارتباط مستقیم دارد. پس اگر از شوره سر رنج می برید و احساس می کنید که انسان مضطربی هستید باید برای درمان شوره سر خود ، از میزان استرس تان بکاهید. سعی کنید با حفظ ارامش و تفکر مثبت به انجام ریلکسیشن، یوگا و دیگر حرکات ارام بخش مشغول شوید تا استرس شما کاهش یابد و ارامش به بدن شما بازگردد

رژیم غذایی خود را اصلاح کنید

بله درست خواندید! رژیم غذایی شما و وعده هایی که برای مصرف خوراکی در طول روز انتخاب می کنید تاثیر زیادی بر روی شوره زدن پوست سر شما دارد. سعی کنید مصرف غذا های فست فود مانند سوسیس و کالباس را کاهش داده و از مکمل غذایی بیوتین برای سلامت موهایتان استفاده کنید.

پاکیزگی دشمن شوره است

با رعایت بهداشت فردی و مراقبت های بهداشتی می توانید احتمال شوره زدن موهایتان را به شدت کاهش دهید. سعی کنید روبالشتی خود را در فاصله زمانی کم بشورید و در هنگام استحمام نیز ، موهایتان را به صورت کامل و حداقل دوبار با شامپو های مخصوص و ضد شوره بشویید. اجازه دهید کف حاصل از شست و شو روی سر شما برای مدتی بماند سپس به صورت کامل کف را از روی موهایتان پاک کنید. به این نکته توجه کنید که اگر موهایتان را به درستی نشویید و کف حاصله را به طور کامل پاک نکنید ، همین مورد می تواند تبدیل به یک علت برای شوره زدن موهایتان شود.

درمان شوره سر - از بین بردن شوره سر

شوره سر چیست

استفاده بیش از حد از سشوار ممنوع

هنگامی که موهایتان چرب است ، استفاده از سشوار و حرارت بالای ان باعث می شود که چربی موجود روی موهایتان به پوست کف سرتان بچسبد. همین چربی چسبیده شده به کف سر باعث ایجاد شوره خواهد شد. پس سعی کنید برای جلوگیری از شوره زمانی که موهایتان چرب است از سشوار برای حالت دادن موهایتان استفاده نکنید.

استفاده از شامپو های مخصوص

یکی از بهترین و مناسب ترین راه های جلوگیری از بین بردن شوره سر ، استفاده از شامپو های مخصوص است. این شامپو ها با کنترل و کاهش چربی مو ، از ایجاد شوره در سر جلوگیری می کنند. شما باید حداقل سه بار در هفته از شامپو های ضد شوره استفاده کنید و پس از اینکه میزان شوره سر شما کنترل شد

مقدار استفاده از شامپو های مذکور را به یک بار در هفته کاهش دهید. به این نکته نیز توجه کنید که بهتر است هر چند وقت یکبار شامپوی خود را تعویض کنید. چراکه امکان مقاوم شدن شوره سر شما به ترکیبات موجود در شامپو وجود دارد.

استفاده بیش از حد از شامپو های ضد شوره موجب به وجود امدن خارش ، حساسیت و سوزش در پوست سر شما خواهد شد لذا سعی کنید میزان استفاده از شامپو های مخصوص را کنترل کنید.

نکات مهم در هنگام استفاده از شامپوی ضدشوره

 • اگر از شامپوی ضدشوره استفاده می کنید و تاثیری مثبتی روی موهایتان ندارد، بهتر است استفاده آن را متوقف کنید و از شامپوی ضدشوره دیگر استفاده نمایید.
 • قبل از استفاده حتما دستوالعمل شامپو را بخوانید. در برخی از محصولات شامپو باید زمانی روی سر بماند تا عملکرد کاملی داشته باشد.
 • اگر میخواهید به کمک شامپو شوره سرتان را به طور کامل برطرف کنید باید هر روز یا یک روز در میان از شامپوی ضدشوره بطور مرتب استفاده کنید. سپس استفاده از شامپو را به تدریج کم کنید.
 • استفاده از شامپوی ضدشوره  قطران زغال سنگ ممکن است رنگ موی بلوندف خاکستری و پلاتینه را تغییر دهید. اگر موهایتان این رنگ مو را دارد از شامپویی استفاده کنید که قطران زغال سنگ نباشد.
 • شامپوی کلتار سبب واکنش آلرژیک روی پوست سر در هنگام تماس با نور خورشید خواهد داشت. اگر از این نوع شامپو استفاده می کنید در زمان بیرون رفتن در هوای آفتابی بهتر است از کلاه استفاده نمایید.

آیا عدم رعایت بهداشت از دلایل بروز شوره سر است ؟

هیچ مدرک علمی برای اثبات رابطه مستقیم میان عدم رعایت بهداشت و بروز شوره سر وجود ندارد. اما چیزی که مشخص است این است که شست‌وشوی مداوم موها با شامپوهای مناسب می‌تواند میزان رطوبت و چربی پوست سر را به تعادل رسانده و از بروز شوره خشک یا چرب در آن جلوگیری کند.

آیا شوره سر می‌تواند باعث ریزش موها شود ؟

شوره سر به‌خودی‌خود دلیل ریزش موها نیست. اما ممکن است علت ریزش موها دلیلی باشد که سبب بروز شوره سر هم شده است. بنابراین اگر همراه با شوره سر ریزش مو نیز دارید، باید برای درمان هر دو مشکل به پزشک مراجعه کنید. پزشک با تشخیص علت مشکل روش درمانی مناسبی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

درمان شوره سر چه مدتی طول می‌کشد ؟

نمی‌توان زمان دقیقی را برای درمان شوره سر گفت. معمولا درمان شوره به‌خصوص اگر به دلیل بیماری‌های پوستی یا اگزمای سبورئیک ایجاد شده باشد فرایندی طولانی است. ضمن اینکه پس از اتمام دوره درمان شما باید باز هم از پوست سر خود مراقبت کنید تا شوره سر مجددا برنگردد. در برخی افراد نیز ممکن است شوره سر هیچ‌گاه به‌طور کامل از بین نرفته و تنها شدت آن کاهش یابد.

آیا وقتی شوره سر دارم هر روز باید موهایم را بشویم ؟

خیر! به طور کلی متخصصان پوست می‌گویند شستشو روزانه مو به بافت مو آسیب وارد می‌کند. با این حال شما باید برای رفع شوره سر اجازه ندهید که موهای شما کثیف بماند و از شامپو مناسب باید استفاده کنید.

آیا شوره سر موجب سفید شدن موها می‌شود ؟

با توجه به این موضوع که شوره سر سبب تجمع آلودگی می‌شود و می‌تواند منجر به عفونت قارچی شود، این مشکل می‌تواند باعث سفید شدن موها شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

20 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *