افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن طلا

تمیز کردن طلا و برق انداختن آن جلوه ای زیبا به آن می بخشد. به مرور زمان طلاها کدر می شوند و درخشش خود را از دست می دهند، بنابراین شادمگ ترفندی که به برق انداختن طلا کمک می کند را یادتان می دهد.

ترفند های تمیز کردن طلا در خانه

تمیز کردن طلا با ریکا

تمیز کردن طلا با آب و نمک

ساده ترین روش استفاده از  آب نمک است. 3 قاشق نمک را در نصف لیوان آب داغ بریزید. طلاهایتان را یک شب در این محلول بگذارید. صبح روز بعد آنها را با آب بشویید و با پارچه نرم خشکشان کنید.

تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی

این روش یکی از آسان ترین روش های خانگی برای براق کردن طلا است. چند قطره مایع ظرفشویی ملایم که فسفات ندارد را درون آب ولرم بریزید و هم بزنید. یک کاسۀ کوچک را با ۱ تا ۲ پیمانه آب ولرم پر کنید. چند قطره مایع ظرفشویی بریزید و حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند. با مسواک خیلی نرم طلای خود را برس بزنید. بعد از برس زدن طلا، آن را با آب داغ بشویید و خشک کنید. سپس با پارچه جیری آن را کاملاً جلا دهید. پس از شستن طلا، آن را با دستمال نرم و بدون پرز خشک کنید. سپس طلا را در معرض هوا قرار دهید و بگذارید یک شب تا صبح بماند تا کاملا خشک شود.

تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی

تميز كردن طلا با سركه

یکی دیگر از روش های خانگی استفاده از سرکه است. به طور کلی استفاده مداوم و زیاد از سرکه برای شستن طلا و تمیز کردن آن زیاد توصیه نمی شود، چون سرکه حالت اسیدی دارد و باعث خورندگی طلا می‌شود. دو قاشق چای‌خوری نمک را درون نصف لیوان سرکۀ سفید بریزید و هم بزنید. طلا را درون این محلول قرار دهید تا چند دقیقه بماند. سپس آن را از درون سرکه بیرون بیاورید. زمانی که سیاهی های روی طلا از بین رفتند، طلا را از محلول خارج کرده و با آب ولرم بشورید و در انتها آن را با یک دستمال نرم کاملا خشک کنید.

استفاده از شیر ترش برای تمیز و برق اندختن جواهرات

یکی از راه‌های بدون دردسر استفاده از شیرترش برای براق کردن جواهرات است. برای این کار ابتدا شیرترش را داغ کنید (درصورتی‌که شیرترش ندارید به شیر معمولی مقداری سرکه اضافه کنید). سپس از داغ کردن شیرترش طلا و نقره‌های خود را به مدت نیم ساعت داخل ظرف شیرترش قرار دهید.

بعد از گذشت نیم ساعت طلا و نقره‌ها را برداشته و آن‌ها را آب و صابون بشورید و با دستمال نرم آن‌ها را خشک کنید.

تمیز کردن طلا با خمیردندان - تمیز کردن طلا

تمیز کردن طلا با خمیردندان و مسواک

دیگر روش خانگی برای تمیز کردن طلا استفاده از خمیردندان است. مقداری خمیر دندان ژله ای روی پارچه یا مسواک بریزید. طلاهایتان را با دقت با خمیر دندان صیقل بدهید. در نهایت آنها را با آب بشویید و خشک کنید.

برق انداختن طلا با ابلیمو

یکی از راه‌های تمیز کردن طلا استفاده از آبلیمو است. در این روش باید محلولی از آبلیمو، مقداری آب و کمی مایع ظرفشویی آماده کنید و قطعه طلا را درون آن قرار دهید تا چند دقیقه در آن باقی بماند و خیس بخورد. بعد از این که طلا، جلای خود را به دست آورد آن را شست‌وشو دهید و با پارچه‌ای نرم خشک کنید.

تمیز کردن لکه چربی روی اجاق گاز با چند ترفند حرفه ای ساده

استفاده از پودر لباسشویی برای براق کردن جواهرات و برلیان

از دیگر روش‌هایی که می‌توان به راحتی طلا و نقره خود را تمیز و براق کرد استفاده از پودر لباس شویی است.

ابتدا برای این کار طلا و نقره خود را داخل ظرفی با آب داغ قرار دهید. سپس پودر لباسشویی را بریزید و 10 دقیقه صبر کنید. سپس طلا و نقره خود را بردارید و با مسواک نرم بر روی آنها بکشی تا جرم آنها پاک شود و سپس آنها را خشک کنید.

نوشابه گازدار پرفایده! و برق انداختن طلا

راحت‌ترین و بهترین روشی که می‌توان با استفاده از آن طلا را  برق انداخت، استفاده از نوشابه گازدار است. در مرحله اول برای برق انداختن طلای کهنه درون یک کاسه آب، نوشابه گازدار بریزید و کمی مایع ظرفشویی نیز با آنها مخلوط کنید. در مرحله بعد طلا و جواهرات خود را درون کاسه قرار دهید تا به‌خوبی خیس بخورند. بعد از اینکه قطعات طلای شما خیس خوردند یک مسواک نرم را برداشته و به‌آرامی بر روی طلا و جواهرات خود بکشید. مسواک‌های برقی جدید هم تجهیزات مناسبی برای این کار هستند. مسواک به شما کمک می‌کند تا طلای شما بیش از اندازه درخشان شود.

تمیز کردن طلا با آمونیاک

برق انداختن طلای تیره شده با آمونیاک

هنگام انجام مراحل این روش حتما دستکش به‌دست داشته باشید. چند قطره آمونیاک در یک ظرف غیر فلزی بریزید. زیورآلاتتان را در همان ظرف آمونیاک قرار بدهید و تا زمانی که متوجه روشن تر شدن رنگ آنها نشده اید اجازه بدهید به همان حالت بمانند. اصولا حداقل دو ساعت طول می کشد تا طلاهایتان کاملا تمیز شوند اما شما می توانید یک شب کامل آنها را در آمونیاک بگذارید. سپس طلاهایتان را با آب تمیز بشویید و آنها را با یک پارچه نرم خشک کنید.

مایع ظرفشویی باعث براق شدن نقره و طلا

مایع ظرف‌شویی جزو موادی است که قدرت پاک کنندگی و براق کنندگی بالایی دارد و به راحتی می‌تواند طلا و نقره شما را تمیز و زیبا کند.

در این روش ابتدا مقداری آب گرم را داخل ظرفی بریزید و سپس مقداری به آن مایع ظرف‌شویی اضافه کنید. مقداری صبر کنید تا مایع و آب با یکدیگر حل شوند و سپس طلا و نقره خود را به داخل آن بی اندازید.

پس از گذشت حدود 20 دقیقه طلا و نقره خود را از درون ظرف بردارید و با آب ولرم شستشو دهید.

الکل پرکاربرد و برق انداختن طلا

آخرین ترفند برق انداختن طلا که ما به شما توصیه می‌کنیم استفاده کردن از الکل است که می‌تواند سیاهی‌ها و لکه‌های طلا را تا حد چشمگیری کم کرده و آن را برق بیندازد. درون یک ظرف الکل بریزید و طلای خود را در آن قرار دهید و اجازه بدهید که ۲ الی ۳ ساعت طلای شما در ظرف الکل باقی بماند. بعد از آن طلا را خارج کرده و به خوبی شسته و خشک کنید.  فراموش نکنید تمام راه‌هایی که ما تا این لحظه به شما معرفی کردیم برای طلا و جواهرات ساده و سبک بود که سنگ و نگین بر روی آنها کار نشده است. اگر طلا و جواهرات شما سنگ و نگین دارند بهتر است از روش‌های بالا استفاده نکنید چون ممکن است به نگین‌ها آسیب وارد شود

بهترین هدیه روز زن که خانم ها عاشقش میشن | چیزهایی که نباید بخرید

تمیز کردن طلا با فویل

برق انداختن طلا با فویل آلومینیوم

یک ظرف کم عمق مثلا یک بشقاب بردارید و آن را با فویل آلومینیوم بپوشانید. طلاهایتان را روی فویل قرار بدهید. حالا محلول یک لیوان آب گرم با 2 قاشق غذاخوری نوشابه را روی آنها بریزید. طلاها را به مدت 8-10 ساعت در بشقاب بگذارید. بعد آنها را بشویید و تمیز کنید.

تميز و براق کردن طلا سفيد

طلای سفید همان فلز طلا است که با سایر فلزها ترکیب شده و ظاهری سفیدی پیدا کرده است. بنابراین روش‌های برق انداختن طلای سفید، مانند طلای زرد است و تفاوتی با آن ندارد. فقط باید توجه کنید که کلیه این روش‌ها باید با ملایمت انجام شوند و پس از اتمام کار نیز، باید قطعه طلا سفید خشک شود.

تمیز کردن طلا و جواهرات نگین دار

به دلیل اینکه سنگ های قیمتی و نگین ها با چسب بر روی طلا چسبیده شده اند، شستشوی آن ها با آب ممکن است سبب افتادن نگین ها شود.

نحوه شستن طلا و جواهرات نگین دار به این روش است که یک پارچه ی نرم را به کمی محلول آب و پودر صابون آغشته و به آرامی شروع به برس کشیدن کنید. سپس با یک دستمال آنرا پاک کنید و آنها را روی دستمال کاغذی قرار دهید تا بطور کامل خشک شود.

برق انداختن طلا - تمیز کردن طلا

نکات تمیز کردن طلا و جواهرات

  • زیورآلات طلا به راحتی گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند. به همین دلیل، اگر به طور مرتب از زیورآلات خود استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن‌ها را در یک جعبه در بسته نگهداری کنید تا خاک نگیرند.
  • کلر درون آب استخرهای شنا از دشمنان اصلی طلا و جواهر شماست. بنابراین برای حفظ درخشندگی طلا بهتر است هنگام شنا طلاهای خود را در بیاورید.
  • با استفاده از یک خمیر دندان و مسواک هم می‌توانید به راحتی زیورآلات خود را براق کنید و از درخشندگی آن لذت ببرید. کمی خمیردندان روی طلا بریزید. با مسواک بسیار نرم روی آن بکشید. سپس طلا را زیر آب بشوئید و با دستمال بدون پرز خشک کنید.
  • پس از استفاده از طلاهایتان، آن‌ها را در یک کیسه‌ی نرم و ضد لک و یا کیف جواهرات خود قرار دهید و در جای خشک و بدون رطوبت نگه‌دارید.
  • خوب است بدانید که از فروشگاه‌های طلا و جواهر می‌توانید محلول مخصوص شست‌وشوی جواهرات گران‌قیمت را خریداری کنید

عوامل احتمالی لک و جرم گرفتن طلا و جواهرات کدامند ؟

ماده‌هایی وجود دارند که احتمال لکه دار شدن و کدری جواهرات را بالا می‌برند؛ حتی‌الامکان از استفاده از این دست مواد اجتناب کنید. یا هنگام استفاده طلا و جواهرات خود را بردارید. صابون از هر نوعی که باشد با جواهرات میانه خوبی ندارد و باعث کدری آن می‌شود. هنگام دوش گرفتن و شستشو با صابون، جواهرات را کنار بگذارید.

کلر به ویژه در دمای بالا؛ مانند وان آب داغ می‌تواند به طلاهای شما آسیب مداوم بزند و موجب تغییر رنگ آن می‌شود. به یاد داشته باشید هنگام تمیز کردن جواهرات با روش‌هایی که ذکر شد حتماً از قبل کلر آن را بردارید.

محصولات دیگری همچون لوسیون، عطر، روغن و عرق پوست خودمان نیز به مرور زمان از درخشش طلای ما می‌کاهد. البته فراموش نکنید که طلا و نقره جات خالص لکه‌دار نمی‌شوند. ولی از آنجایی که تقریباً همه جواهرات آلیاژی هستند، بسته به درصد سایر فلزات ترکیب شده با جواهر شما، احتمال لکه دار شدن وجود دارد.

فرمول جادویی برای تمیز کردن در شیشه ای قابلمه ؛ اصلا باورکردنی نیست !

تمام این روش‌هایی که گفته شد بهترین و ساده‌ترین روش‌های پاک و براق کردن طلا جواهرات و نقره در منزل می‌باشد که می‌توانید بدون هیچ گونه دردسری از این روش‌ها استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که هنگام شستشو از آب گرم استفاده کنید زیرا آب گرم باعث رفتن جرم‌های طلا و نقره می‌شود.

از بین بردن کدری طلا - تمیز کردن طلا

اهمیت تمیز و براق کردن طلا

طلا با گذشت زمان در کنار محصولاتی مانند عطر، مواد بهداشتی و همچنین عرق بدن، درخشش خود را از دست می‌دهد. استفادۀ مداوم از قطعات طلا هم باعث کدر شدن و سایش آنها می‌شود؛ بنابراین لازم است حتما هر چند وقت یک بار تمیز شوند تا درخشش خود را دوباره به دست بیاورند.

اینکه برخی از طلاها سیاه می‌شوند به خاطر وجود فلزات دیگر است. به جز طلای خالص موجود در جواهرات، بقیه آلیاژها با اکسیژن هوا، سولفور و رطوبت وارد واکنش شیمیایی می‌شوند و این باعث می‌شود تا طلای شما بعد از مدتی سیاه و کدر شود. طلای ۲۴ عیار که همان طلای خالص است، بسیار نرم بوده و نمی‌توان به راحتی از آن مصنوعات ساخت. به همین خاطر، طلای ۲۴ عیار را با فلزات ارزشمند دیگری همچون مس و نقره ترکیب می‌کنند تا به سفتی موردنظر برسد و بتوان از آن جواهر یا هر مصنوعی از جنس طلا ساخت.

یعنی در واقع سیاه و کدر شدن مصنوعات طلا به خاطر این نیست که طلای آنها اصل نیست، بلکه به خاطر وجود مقدار زیادی فلزات دیگر غیر از طلا در آنهاست. هر چه عیار طلایی که می‌خرید بالاتر باشد، امکان سیاه شدن آن کمتر خواهد بود. اگر فلز مس به کار رفته در ساخت طلا، کیفیت پایینی داشته باشد یا درصد مس بیشتر از نقره باشد، احتمال اینکه طلا سیاه شود زیاد است. این امر در فصل‌های گرم سال بیشتر مشاهده می‌شود. چون بدن انسان عرق می‌کند و نمک موجود در آن با مس موجود در طلا واکنش نشان داده و رد سیاه یا سبز از خود بر جا می‌گذارد.

تمیز کردن طلا ی نگین دار

فرق تمیز کردن طلا و جواهرات

در بالا تمامی روش‌های تمیز کردن طلا را برایتان نوشته‌ایم. اما اغلب این روش‌ها برای تمیز کردن جواهرات که دارای سنگ‌های قیمتی هستند، مناسب نیستند. بهترین روش تمیز کردن جواهرات چیست؟ کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:

برای تمیز کردن طلایی که نگین و سنگ قیمتی روی آن سوار شده به روش زیر عمل کنید:

۱- مقداری کمی محلول آب ولرم و پودر صابون درست کنید.

۲- یک دستمال نخی و بدون پرز را درون محلول خیس کنید. آب اضافه آن را بگیرید. سپس با استفاده از آن سطح طلا و نگین را تمیز کنید. این کار را آرام انجام دهید تا به سنگ آسیبی وارد نشود.

۳- پس از شستن جواهر با محلول صابون، یک دستمال دیگر بردارید و کمی آن را نم‌دار کنید، سپس روی سطح انگشتر و نگین بکشید تا صابون شسته شود.

۴- در آخر انگشتر را کنار بگذارید تا در هوای آزاد خشک شود. حتما جواهر را خشک کنید. چون ماندن آب و رطوبت روی آن باعث ترک خوردن گوهر می‌شود.

نکته: حواستان باشد که اگر از سنگ‌های قیمتی نظیر اوپال، زمرد و تانزانیت در زیورآلات شما به کاربرده شده، آنها را خیس نکنید و مسواک نزنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

30 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *