افتتاح حساب ترکیه
آبریزش - درمان خانگی آلرژی بهاره

درمان خانگی آلرژی بهاره باید به سرعت پیگیری شود چارکه اغلب حساسیت های این فصل قبل از رسیدن بهار شوع و گاهی تا بعد از آن هم ادامه دارد. این مطلب شادمگ به توصیه های طب سنتی و درمان خانگی آلرژی بهاره پرداخته که می تواند حساسیت فصلی بهاری را کنترل کند.

چرا فصل بهار حساسیت زاست ؟

با تغییراتی که به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی در آستانه فصل بهار، در طبیعت و بدن انسان به وجود می‌آید، بدن انسان مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌شود. علاوه بر این، عوامل دیگری نیز وجود دارند که موجب بروز بیماری‌ها در آستانه فصل بهار می‌شوند. تعطیلات فصل بهار، فرصتی برای خانواده‌ها به وجود می‌آورد که به واسطه آن می‌توانند به شهرها و سرزمین‌های مختلف مسافرت کنند.

گرده افشانی -درمان خانگی آلرژی بهاره

این تغییر مکان، استفاده از مواد غذایی در رستوران‌های بین مسیر و مصرف تنقلات، خوراکی یا آب غیر بهداشتی، همگی از جمله عواملی است که ممکن است علاوه بر علائم تغییر فصل، در ابتلا به بیماری‌ها موثر باشد.

علت حساسیت‌ های بهاره در طب سنتی

۱. وجود مواد زائد در بدن

همزمان با شروع فصل بهار و جوشش خون، مواد تجمع یافته و ساکن در بدن نیز به حرکت در می آیند. این مسئله از یک نگاه خوب است و از یک نگاه نامطلوب.
حرکت مواد زائد باعث توجه بدن به این مواد شده و با تدابیر صحیح می توان آنها را از بدن خارج کرده و از بروز بیماری های مزمن پیشگیری کرد. از طرفی این مسئله زمینه بروز مشکلاتی نظیر حساسیت ها را فراهم می کند و باید برای پیشگیری و درمان حساسیت ها چاره مناسب اندیشید.
حساسیت ها با توجه به نوع ماده نهفته بدن انواع مختلفی می تواند داشته باشد. مثلا در بدن هایی که خلط صفرا زیاد باشد، بروز کهیر و خارش در بدن و در خلط بلغم باعث آبریزش بینی و عطسه زیاد می شود.

۲. مسدود بودن مسیرهای تخلیه و دفع مواد یا انتخاب مسیرهای غیر طبیعی دفع

با تجمع مواد زائد در مسیرهای اصلی دفع، بدن مسیرهای جایگزین و غیرطبیعی را برای تخلیه مواد زائد انتخاب می کند. مشکلات پوستی، جوش زدن، خارش، آبریزش بینی و سایر التهابات و حساسیت های بهاری به همین دلیل ایجاد می شود.

در برخی موارد لزوما مسیر طبیعی بسته نیست و غلبه برخی اخلاط مثل دم، می تواند مقدمه ای باشد برای پارگی مویرگ های نزدیک سطوح داخلی بافت گلو یا بینی. این پارگی سبب خروج مواد زائد از مجرای رگ و مویرگ و انتقال آن به بافت حلق و بینی و تجمع در آن خواهد شد.

همین مساله منشا ورود اخلاط ناصالح به آنجا خواهد شد و در نتیجه بدن تلاش می کند این مواد زائد را دفع کند و این دفع خود را به شکل خارش، خون دماغ، التهاب و ورم ظاهر می کند.

آب و هوای خاص بهاری، گرده افشانی گل‌ها و شکوفه‌ها، بوی گل‌های بهاری و مصرف زیاد میوه های بهاری بدن را از حالت اعتدال سردی و گرمی خارج می کند. مثلا سرما باعث انسداد مجاری تنفسی می شود. این انسداد موجب تجمع مواد زائد در سینوس ها می شود. بعد از گرم شدن هوا، مواد مسموم به حرکت درمی آیند. این حرکت زمینه بروز حساسیت‌های بهاری خواهد شد.

عطسه کودک - درمان خانگی آلرژی بهاره

علائم حساسیت فصلی بهاره

آیا برایتان پیش آمده است که در یک زمان خاص از سال دچار عطسه زیاد شوید. مخاط بینی و گلویتان خارش زیاد داشته باشد. چشم‌هایتان سرخ شود و خارش زیادی داشته باشد. یا حتی آبریزش بینی و ریختن اشک از چشم‌ها را تجربه کرده باشید. این‌ها علائم حساسیت فصلی هستند.

برخی افراد علائم آزاردهنده‌ی دیگری هم تجربه می‌کنند. مثلا سرفه‌های زیادی در شب دارند طوری‌که نمی‌توانند به راحتی نفس بکشند و ممکن است خواب شبانه را هم مختل کند. البته باز هم تاکید می‌کنم اگر این علائم در تمام فصل‌های سال نباشد و فقط در فصل گرده افشانی گل‌ها یا زیر درختان ایجاد شود حساسیت فصلی است.

دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که رخدادهای دیگری هم به جز گرده افشانی گل و گیاه، بذر و درختان سبب واکنش سسیتم ایمنی بدن می‌شوند. این موارد که علائم مشابه با آلرژی فصلی دارد موارد زیر است.

 • اگر مورد گزش نیش حشرات در فصل بهار و تابستان قرار بگیرید.
 • اگر در معرض دود آتش یا دود آتش شومینه باشید و دچار اشک ریزش و علائم دیگر شوید.
 • قرار گرفتن در معرض کلر در استخر یا مکان‌های سربسته

انواع حساسیت

حساسیت که نام دیگر آن آلرژی است به 2 گروه می‌توان تقسیم کرد:

حساسیت فصلی: در فصل بهار درختان و گیاهان گرده‌های ریزی برای تولید مثل ایجاد می‌کنند. همان طور که ‌می‌دانید بعضی از گیاهان با کمک حشرات و بعضی دیگر توسط باد گردافشانی می‌کنند. زمانی که گرده‌ها توسط باد پخش می‌شوند یکی از دلایل اصلی بروز حساسیت فصلی است. اسم دیگر حساسیت فصلی تب یونجه است که می‌تواند سبب بیماری شود.

حساسیت همیشگی: علائم آن در تمام طول سال ادامه دارد و احتمال دارد به علت ریزگردها، سوسک‌ها و حیوانات خانگی باشد.

آلرژی - درمان خانگی آلرژی بهاره

تذکر: حساسیت‌های فصلی در بهار، تابستان و پاییز علائم خود را نشان می‌دهند.

آیا علائم حساسیت فصلی در همه‌  افراد یکسان است؟

واکنش نسبت به مواد آلرژی زا مختص یک سن خاص نیست که بخواهیم آن را به کودکی یا سالمندی یا حتی میانسالی ارتباط دهیم. به جنسیت خاصی هم ربط ندارد و در مردان و زنان امکان بروز دارد. اما شدت و میزان آن در هر فردی نسبت به فرد دیگر متفاوت است و این تفاوت فقط به میزان حساسیت سیستم ایمنی بدن فرد در مقابل مواد حساسیت‌زا ارتباط دارد.

10 علت خواب آلودگی زیاد که نشانه ی بیماریست

آیا همه‌ی افراد مبتلا به حساسیت فصلی می‌شوند؟

قبلا هم تاکید کردیم واکنش بدن افراد مختلف به مواد آلرژن متفاوت است و لزوما فصل بهار و قرار گرفتن در معرض آلرژن‌هایی مانند هاگ و گرده‌ی گل موجب حساسیت فصلی نمی‌شود. اما یک نکته‌ی مهم برای بروز حساسیت فصلی وجود دارد و آن تاثیر ژنتیک است.

آلرژی قابلیت انتقال از والدین به فرزندان را دارد. اگر می‌خواهید دقیق‌تر بدانید باید بگویم اگر یکی از والدین حساسیت فصلی داشته باشد به احتمال ۵۰ درصد فرزندش مبتلا می‌شود و اگر هر دو والد حساسیت فصلی داشته باشند احتمال بروز در فرزندان تا ۷۵ درصد افزایش می‌یابد.

راه‌های تشخیص حساسیت فصلی

تشخیص حساسیت فصلی در بهار یا آلرژی پاییزی یک فرایند پیچیده نیست که نیاز به آزمایش و یا اقدامات تشخیصی دقیق داشته باشد. پزشک می‌تواند با معاینه مخاط بینی و گلو متوجه التهاب در این نواحی شود. با سوالات زیر هم از بیمار شرح حال می‌گیرد.

 • چه زمانی از سال دچار این حالات می‌شوید؟
 • چند وقت است که سرفه و آبریزش بینی و چشم یا سایر علائم را دارد؟
 • بررسی تاریخچه‌ی خانوادگی بیمار. یعنی باید پزشک مطلع شود آیا کسی در خانواده‌ی بیمار مبتلا به حساسیت فصلی بوده است یا نه.
 • بررسی تاریخچه‌ی پزشک بیمار. یعنی باید پزشک مطلع شود بیمار چه داروهاای مصرف می‌کند یا چه بیماری‌هایی دارد.
 • در مواردی هم پزشک نیاز به تشخیص دقیق‌تر داشته باشد از آزمایش خون و آزمایش‌های پوستی استفاده می‌کند.

پیشگیری و درمان آلرژی بهاری در طب سنتی

۱. افراد با غلبه خلط سودا

افرادی که غلبه سودا دارند در این فصل باید سعی کنند غذاهای ملین مصرف کنند. لینت مزاج باعث می شود مواد در صورت هیجان به شکل حساسیت خودشان را نشان ندهند و از مجراهای طبیعی از بدن خارج شوند. لذا خوردن آش های لطیف و سبک بهاری به این افراد به شدت توصیه می شود.

دمنوش - درمان خانگی آلرژی بهاره

۲. افراد با غلبه خلط بلغم

حرکت و ورزش برای کسانی که رطوبت زیادی در بدن دارند بهترین راهکار است. ورزش ملایم و مستمر و پرهیز از خواب زیاد می تواند بسیاری از مشکلات افرادی که غلبه بلغم دارند را مرتفع کند. رطوبت خامی که در بدن این افراد است، برای به حرکت در آمدن منتظر گرمای بهار است، لذا باید تلاش کنند این مواد را با تعریق (از طریق حمام متعادل و ورزش) از بدن دفع کنند. این افراد نباید در مصرف مواد غذایی سرد و تر و گرم و تر بخصوص میوه ها زیاده روی کنند.

۳. افراد با غلبه خلط دم

بهترین راهکار برای رفع حساسیت بهاری در افرادی که غلبه دم دارند، حجامت و تخلیه خون است. همچنین با نظر طبیب حاذق برای یک عضو خاص می توانند از تکنیک فصد بهره بگیرند.

۴. افراد با غلبه خلط صفرا

افراد با غلبه صفرا معمولا در اواخر بهار یا اوایل تابستان مشکلاتشان بیشتر می شود. اما می توانند از ابتدای بهار پیشگیری را در برنامه خود داشته باشند. مصرف آش های ترش مزه و لینت مزاج بخش عمده ای از مشکلات ایشان را حل می کند. همچنین مصرف مواد غذایی شیرین و چرب برای ایشان بسیار مضر است. مصرف ادویه جات را کاهش دهند. تا جای ممکن از مصرف گوشت پرهیز کنند ولی در صورت تمایل فقط از گوشت جوجه یا خروس جوان استفاده کنند. مصرف آش ساده (نه آشی که لوبیا و حبوبات سنگین در آن باشد) نیز بسیار مفید است.

فعالسازی مکانیزم ها و مسیرهای طبیعی دفع مواد زائد

به افرادی که در فصل بهار دچار یبوست شده اند، غذاهای ملین توصیه می شود.
افرادی که دچار گرفتگی بینی، آبریزش بینی، خارش زیر گلو و عطسه های زیاد شده اند، روغن مالی با روغن نرم کننده مثل روغن زیتون آب شسته، روغن بادام و روغن بنفشه در نواحی زیر گلو، پشت گوش و بینی توصیه می شود.
به افرادی که سردرد دارند، بستن سر هنگام خواب (پیشانی تا پشت سر) توصیه می شود.
به کسانیکه جوش های پوستی فصلی می زنند، کیسه کشیدن نواحی ملتهب توصیه می شود.

سه نکته‌ای که نمی‌دانید

اولا درمانگران طب سنتی ایران بر این باورند که مصرف سبزی‌ها و گیاهان دارویی که در فصل بهار می‌رویند، تاثیر بسیار زیادی در پاکسازی خون و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های فصل بهار دارد. ثانیا بر اساس متون طب سنتی ایران، پوشیدن لباس‌هایی با جنس کتان در فصل بهار، بهترین نوع پوشش از دیدگاه قدما و حکمای این مکتب است، چرا که این نوع پارچه به لحاظ مزاج و طبع، سازگاری زیادی با فصل بهار دارد.

ثالثا نوشیدن عرق‌های گیاهی به ویژه عرق‌هایی که از گیاهان بهاره مانند شاه‌تره، کاسنی و خرفه تهیه می‌شود، در پیشگیری از ابتلا به حساسیت‌ها و آلرژی‌های فصلی توصیه شده است.

گیاه دارویی - درمان خانگی آلرژی بهاره

پیشگیری از آلرژی‌های بهاری با رژیم غذایی

افرادی که عموما با آغاز فصل بهار دچار حساسیت‌ها و آلرژی‌های فصلی می‌شوند، با رعایت نکات و تدابیری که در متون طب سنتی ایران به آن اشاره شده، می‌توانند از ابتلا به این بیماری‌ها در این فصل پیشگیری کنند. این افراد با نزدیک شدن بهار می‌توانند با رعایت یک رژیم غذایی ساده به مدت سه روز از ابتلا به آلرژی‌ها و حساسیت‌های فصل بهار پیشگیری کنند.

این افراد باید در این مدت، تنها از ماءالشعیری که به صورت سنتی و بدون استفاده از مواد شیمیایی و نگهدارنده تهیه شده، استفاده کنند و نباید از ماده غذایی دیگری استفاده کنند. پس از اتمام این رژیم غذایی سه روزه نیز بیمار باید از سبزی‌های پخته شده، بدون ادویه و کم حجم به عنوان غذا استفاده کند.

چطور فشار خون بالا را پایین بیاوریم | علل و راه های کنترل فشار خون

به جای آب، عرق شاه‌تره بنوشید

بهترین رژیم غذایی در فصل بهار برای کودکان و تقویت سیستم ایمنی و قوای جسمی آنها، خوردن سوپ جو، ماءالشعیر طبیعی، چلوگشنیز با گوشت جوجه خروس است. در متون طب سنتی، توصیه شده به کودکان در این فصل، کمتر گوشت قرمز بدهیم و بیشتر آنها را به خوردن گوشت جوجه خروس که لطیف و زود هضم است و فضولات کمتری در بدن باقی می‌گذارد، تشویق کنیم. همچنین توصیه شده در این فصل به جای آب، عرق کاسنی، عرق خرفه یا عرق شاه‌تره بنوشیم.

غذاهای مناسب برای فروردین ماه

درمانگران و قدمای طب سنتی در متون طب سنتی ایران از غذاهایی مانند آش، بورانی اسفناج، بورانی شبدر و یونجه، کاهو سکنجبین، سمنو، آش شبدر و قره قروت به عنوان بهترین و سبک‌ترین غذاهای ایرانی که انرژی و ویتامین زیاد دارند، برای فصل بهار نام می‌برند. به اعتقاد درمانگران طب سنتی، مصرف این غذاها موجب پاکسازی خون و تقویت اعصاب و قوای بدن می‌شود.

از طرفی مصرف حبوبات فصل بهار مانند ماش، نخود فرنگی و جو نیز در روش های درمان آلرژی در طب سنتی ایران توصیه شده است. نوشیدن آب ماست، آب دوغ و ماء الشعیر سنتی که افزودنی‌های شیمیایی نداشته باشد نیز برای پاکسازی خون و تقویت کبد در فصل بهار بسیار مناسب است.

همچنین در فصل بهار، ورزش معتدل (نه شدید و نه خفیف) توصیه می‌شود. ورزش شدید موجب هیجان مواد ساکن در بدن می‌شود و می‌تواند موجب بروز برخی بیماری‌ها از جمله بثورات پوستی شود، ولی ورزش معتدل می‌تواند باعث تحلیل مواد و فضولات و دفع آنها از طریق ادرار و مدفوع شود.

جوشونده - درمان خانگی آلرژی بهاره

تسکین عطسه بهاره با روغن بنفشه

درمانگران طب سنتی برای درمان عطسه‌های ناشی از آلرژی و حساسیت فصلی، استفاده از روغن بنفشه و بادام را به بیماران‌شان توصیه می‌کنند. این درمانگران به بیماران‌شان که از دست عطسه‌های بی‌وقفه کلافه می‌شوند، توصیه می‌کنند روزی دو بار، یک قطره از روغن بنفشه را درون حفره‌های بینی خود بچکانند.

علاوه بر این با استفاده از همین روغن، پیشانی خود را نیز ماساژ دهند. این کار موجب می‌شود از شدت عطسه‌ها کم و در مواردی نیز به طور کامل برطرف شود. در کنار استفاده از روغن بنفشه، پرهیز غذایی نیز یکی دیگر از راهکارهای برطرف کردن عطسه‌های فصلی است. درمانگران به بیماران‌شان توصیه می‌کنند از خوردن انواع ادویه، غذاهای سرخ کردنی، شکلات و قهوه در فصل بهار پرهیز کنند و مصرف آنها را به حداقل برسانند.

درمان حساسیت فصلی در طب سنتی چگونه است؟

در طب سنتی با تکیه بر اصلاح مزاج و استفاده از مواد غذایی درمان حساسیت فصلی انجام می‌شود. خوراکی‌هایی که متخصص طب سنتی به افراد دارای حساسیت فصلی پیشنهاد می‌کنند موارد زیر است.

درمان خانگی آلرژی بهاره با سیر

به اعتقاد متخصصان طب سنتی استفاده از سیر به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن موثرترین درمان گیاهی حساسیت و بسیاری بیماری‌های دیگر است. همچنین سیر خاصیت با خاصیت آنتی بیوتیکی و آلسین موجود، به عنوان یک عامل ضد میکروبی و ضد التهابی قوی مشهور است. اگر سیر را با روش‌های زیر امتحان کنید متوجه خواص شگفت‌آور آن در کنترل حساسیت فصلی می‌شوید.

سیر - درمان خانگی آلرژی بهاره

روش اول استفاده از سیر برای درمان حساسیت فصلی

تعداد ۵ حبه سیر را داخل کاسه‌ی آب بریزید و هم بزنید و بعد از مدتی کوتاه این مایع را بنوشید. می‌توانید روزانه یک بار این کار را انجام دهید و هر روز یک لیوان از آن را بنوشید.

روش دوم استفاده از سیر برای درمان حساسیت فصلی

در این روش یک قاشق غذاخوری عسل را داخل یک لیوان آب حل کنید. سپس ۳ یا ۴ حبه سیر داخل آن بیندازید بعد از ود یک دقیقه سیرها را بیرون بیاورید و محلول حاصل را بر روی مخاط دهان بمالید.

روش نوشیدن عرق‌های گیاهی به ویژه عرق‌هایی که از گیاهان بهاره مانند شاه‌تره، کاسنی و خرفه تهیه می‌شود، در پیشگیری از ابتلا به حساسیت‌ها و آلرژی‌های فصلی توصیه شده است. سوم استفاده از سیر برای درمان حساسیت فصلی

از سیر در غذاها استفاده کنید. همانطور که می‌بینید این ساده‌ترین روش استفاده از سیر و مواجه شدن با خواص شگفت انگیز آن در درمان حساسیت فصلی در منزل است.

درمان خانگی آلرژی بهاره با نمک

نمک در طب سنتی یک گندزادی قوی شناخته می‌شود. توصیه می‌شود برای درمان حساسیت فصلی روزانه دو مرتبه آب نمک رقیق در داخل دهان قرقره کنید یا با سرنگ حباب‌دار بینی خود را با آب نمک بشویید. این کار باعث می‌شود گرد و غبار و آلرژن‌ها پاک شوند.

درمان خانگی آلرژی بهاره با روغن بنفشه

روغن بنفشه می‌تواند علائم حساسیت فصلی را کم کند یا از بین ببرد. برا یاستفاده می‌توانید روزی دو قطره روغن بنفشه را داخل بینی بریزید یا این‌که روغن بنفشه را روی شقیقه‌ها بریزید و به مدت چند دقیقه ماساژ دهید. این روش به‌خصوص برای درمان عطسه مفید است.

روغن - درمان خانگی آلرژی بهاره

درمان حساسیت فصلی در طب سنتی با جوشانده‌ی گل بنفشه و شکرتیغال

جوشانده‌ها و دمنوش‌ها جایگاه ویژه‌ای در طب سنتی دارند. به‌همین جهت برای درمان حساسیت فصلی در طب سنتی هم راهکارهایی دارند. یکی از بهترین جوشانده‌ها برای رفع گلودرد و خارش گلو استفاده از گل بنفشه و شکر تیغان است.

برای تهیه‌ی این جوشانده یک قاشق غذاخوری گل بنفشه و شکرتیغان را با دو لیوان آب بجوشانید طوری‌که یک لیوان از آن باقی بماند، سپس آن را صاف کنید و بنوشید. روزانه دو مرتبه باید این جوشانده را برای از بین بردن خارش گلو بنوشید.

معجزه ای که حذف قند از رژیم غذایی می کنه ؛ این خوشمزه ها رو جایگزین قند کنین

درمان حساسیت فصلی در منزل چگونه است؟

برای درمان حساسیت فصلی در منزل راه‌های مختلفی وجود دارد که اگر علائم خیلی شدید نباشد می‌توان با این اقدامات آن را کنترل کرد.

درمان حساسیت فصلی در منزل با رعایت رژیم غذایی

رژیم غذایی در کنترل بیماری‌ها و پیشگیری از آن‌ها نقش مهمی دارد با این حساب عارضه‌ای به نام حساسیت فصلی هم با رژیم غذایی قابل کنترل خواهد بود. استفاده از مواد غذایی زیر با ذکر خواص آن راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.

سبزیجات: استفاده از سبزیجاتی مانند سبزی خوردن، پیاز و فلفل با داشتن ماده‌ای به نام کوئرستین که یک ماده‌ی شیمیایی طبیعی است می‌تواند در کاهش علائم مواد آلرژی‌زا موثر باشد.
میوه‌: میوه‌هایی مانند کیوی، پرتقال، لیمو شیرین، نارنج با داشتن مقادیر قابل توجه ویتامین‌ C از بروز واکنش در مقابل هیستامین پیشگیری می‌کند.
ماهی: امگا ۳ موجود در ماهی هم می‌تواند واکنش‌های آلرژیک را محدود کند.
عسل: شاید شنیدید که عسل درمان تمام دردها است. این جمله پر بی‌راه نیست چون افرادی که ابتدای فصل را با تغذیه عسل شروع می‌کنند اذعان دارند علائم حساسیت در آن‌ها کاهش یافته است.

عسل - درمان خانگی آلرژی بهاره

چغندر قند: چغندر قند با دارابودن ویتامین‌های A و C و B6 همچنین کوئرستین ، فولات و فیبر در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد و سیستم ایمنی قوی کمتر در معرض آسیب موارد آلرژی زا قرار می‌گیرد.
نوشیدن مایعات فراوان: باتوجه به این‌که مواد آلرژی‌زا بر مخاط بینی و دهان می‌نشیند نوشیدن آب و آب‌میوه سبب پاک شدن مخاط از مواد آلرژی زا می‌شود. همچنین مایعات گرم مثل چای و دمنوش و سوپ هم موثر است. دمنوش انار برای سرماخوردگی و حساسیت بسیار موثر است.
رعایت رژیم غذایی در کنترل حساسیت فصلی یک راهبرد طولانی مدت است اما اگر در کوتاه مدت می‌خواهید عوارض حساسیت که باعث غیبت از محیط کار یا مدرسه یا اختلال خواب می‌شود را درمان کنید باید از روش‌های دیگر که در ادامه به آن می‌پردازیم هم کمک بگیرید.

درمان حساسیت فصلی در منزل با تغییر سبک زندگی

برخی رفتارها مثل موارد زیر در سبک زندگی افراد آن‌ها را مستعد بروز علائم حساسیت فصلی می‌کند.

سرماخوردگی - درمان خانگی آلرژی بهاره

واکنش‌های هیجانی در مقابل اتفاقات مانند استرس و اضطراب بر سیستم ایمنی بدن موثر است. اگر شرایط شغلی یا زندگی شما به صورتی است که در مواجهه با عوامل استرس‌زا هستید باید برای کاهش بروز این علائم زندگی آرام تری داشته باشید. مثلا یوگا و مدیتیشن انجام دهید؛ اگر امکان دارد شغلتان را عوض کنید یا شیوه‌های مقابله با شرایط استرس زا را یاد بگیرید.

نظافت و گردگیری در منزل یکی از عواملی است که باعث می‌شود مواد آلرژی زا از محیط پاک شود و شما کمتر در معرض آسیب‌های حساسیت فصلی باشید. پس در فصل بهار و تابستان بیشتر از قبل محیط زندگی و وسایل را گردگیری کنید.

الگوی شستشو و ضدعفونی با مواد شیمیایی را عوض کنید. از تمیز کننده‌های بی ضرر تر مانند جوش شیرین و سرکه برای ضدعفونی استفاده کنید. با این‌کار آسیب ناشی ا مواد شیمیایی کمتر می‌شود و نحریک پذیری مخاط کاهش می‌یابد.

اگر سبک زندگی شما بدون تحرک و فعالیت است باید منتظر بروز علائم حساسیت فصلی باشید. پس به خود بیایید و برای کاهش علائم ورزش کنید. سیستم ایمنی قوی بهتر می‌تواند در مقابل عوامل خارجی مقاومت کند.

نکته

بعض افراد علاقه به حیوانات خانگی دارند در حالی که حیوانات خانگی یکی از عوامل تشدید کننده حساسیت فصلی است. اگر نگهداری یا تماس با حیوانات و موی آن‌ها کمتر شود بروز حساسیت فصلی نیز کمتر می‌شود. این عامل به‌خصوص در بروز آلرژی در کودکان بسیار اهمیت دارد.
سبک زندگی بدون دخانیات را انتخاب کنید. سیگار را ترک کنید، قلیان نکشید. حتی در معرض دود سیگار بودن هم شما را آسیب پذیر می‌کند.

بیرون از منزل برای اینکه خود را در مقابل عوامل آلرژی زا محافظت کنید از ماسک N95 استفاده کند و هنگام ورود به منزل برای اینکه عوامل حساسیت زا با شما و از طریق لباس‌ها وارد منزل نشوند حتما لباس‌ها را عوض کنید و دوش بگیرید.

در فصل بهار و تابستان حتما درها و پنجره‌های منزل را ببندید تا هوای بیرون و گردو غبار یا گرده گیاهان وارد منزل نشود. حتی هنگامی هم که در ماشین هستید شیشه ها را بالا نگه دارید.

درمان حساسیت فصلی در منزل با داروهای بدون نسخه

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که علائم حساسیت فصلی خیلی شدید نیست ولی در حدی آزاردهنده است که می‌خواهید از دارو استفاده کنید ولی نمی‌دانید چه چیزی برایتان خوب است. در این مطلب چند دارو را به شما معرفی می‌کنیم.

داروهای آنتی هیستامین بدون نسخه برای درمان حساسیت فصلی در منزل

آنتی‌هیستامین‌ها داروهایی هستند که می‌توانند علائم حساسیت فصلی را کاهش دهند.

قطره بینی - درمان خانگی آلرژی بهاره

 • لوراتادین
 • سیتیریزین
 • فکسوفنادین

نمونه‌هایی از داروهایی هستند که بدون نسخه می‌توانید از داروخانه تهیه کنید و با آن آبریزش بینی و چشم و عطسه و خارش را از بین ببرید.

داروهای ضد گرفتگی بدون نسخه برای درمان حساسیت فصلی در منزل

داروهایی که ضد گرفتگی بینی هستند مانند سودافدرین علائم گرفتگی بینی را کم می‌کند. همچنین اکسیمترازولین و فنیل آفرین هم هم اسپری‌هایی هستند که می‌توانند گرفتگی را رفع کنند.

آیا آمپول بتامتازون برای حساسیت فصلی موثر است؟

عملکرد آمپول بتامتازون به شکلی است که واکنش‌های سیستم ایمنی بدن را در مقابل التهاب کم می‌کند. آمپول بتامتازون برای حساسیت فصلی به‌صورت تزریقی و برای بیماری‌های مختلفی تجویز می‌شود که آلرژی فصلی یکی از این موارد است.

اما توجه داشته باشید که این دارو ممکن است عوارضی مانند سرگیجه، سردرد و ناراحتی عمومی بدن را به همراه داشته باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

7 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *