افتتاح حساب ترکیه
زنان خانه دار

حمایت از زنان خانه دار یک از دغدغه های دولت ها و فعالان حقوق زنان است که تاکنون در قالب های مختلفی چون بیمه زنان خانه دار و تسهیلات ویژه برای این قشر مظلوم نمود پیدا کرده است.در این مطلب شادمگ قصد داریم به همه تسهیلات و خدماتی که به بانوان خانه دار ارائه می شود بپردازیم.

زنان خانه‌ دار

 

زنان خانه‌دار و نیز دخترانی که در رده سنی بین ۱۸ سال تمام تا ۵۰ سال تمام قرار دارند، حتی بدون سابقه قبلی بیمه‌ای می‌توانند از حمایت‌های تأمین‌اجتماعی شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی، بازماندگان و خدمات درمانی برخوردار شوند.

شرایط بازنشستگی زنان خانه‌دار بیمه‌شده چگونه است؟

بعد از چند سال می‌توانم بازنشسته شوم؟ آیا زنان خانه‌دار برای بازنشستگی، ازکارافتادگی و سایر خدمات موردتعهد، امتیازات خاصی دارند؟

خیر، زنان خانه‌دار با دارا بودن ۲۰ سال سابقه بیمه‌پردازی در سن ۵۵ سال می‌توانند از مستمری بازنشستگی برخوردار شوند و همچنین با دارا بودن ۳۰ سال سابقه بیمه‌پردازی در سن ۴۵ سال نیز از مستمری بازنشستگی برخوردار می‌شوند.

انواع نرخ حق بیمه زنان خانه‌دار و دختران

سه نوع نرخ حق بیمه برای بیمه زنان خانه‌دار و دختران تعریف شده است که متقاضیان می‌توانند یکی از آنها را انتخاب کنند. دستمزد مبنای محاسبه و پرداخت حق بیمه این افراد نیز بین حداقل و حداکثر دستمزد مصوب شورای عالی کار است که زنان متقاضی بیمه زنان خانه‌دار و دختران می‌توانند متناسب با سن و سابقه، دستمزد مورد نظر را انتخاب و حق بیمه خود را برمبنای آن پرداخت کنند.

نرخ حق بیمه زنان خانه‌دار و دختران ۱۲ درصد شامل خدمات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی می‌شود، یعنی بیمه شده با انتخاب این نرخ و پرداخت حق بیمه، بعد از رسیدن به شرایط سن و سابقه قانونی، می‌تواند بازنشسته شود و اگر خدای ناکرده پس از رسیدن به سن بازنشستگی فوت کند.

بازماندگان وی برمبنای مقررات تأمین‌اجتماعی و در صورت احراز شرایط قانونی، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

نرخ دیگر حق بیمه زنان خانه‌دار و دختران ۱۴ درصد است که خدمات بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی برای این نرخ پرداخت حق بیمه تعریف شده است. کامل‌ترین نوع خدمات هم در نرخ ۱۸ درصد است که شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت است.

چه نیازی به بیمه زنان خانه‌دار است ؟

بانوانی که تحت تکفل همسر یا پدر خود هستند، تنها از حمایت درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی بهره‌مند می‌شوند. ثبت‌نام و بیمه پردازی در بیمه زنان خانه‌دار، موقعیت بانوان را از بیمه شده تبعی به بیمه شده اصلی تغییر می‌دهد و با این کار، بانوان از خدمات بازنشستگی و سایر تعهدات بلندمدت و کوتاه مدت تأمین اجتماعی برخوردار می‌شوند.

ضمن اینکه این مزیت ویژه برای بانوان ایجاد شده است که امکان تداوم استفاده از خدمات درمانی بیمه همسر یا پدر نیز برای آنان فراهم است و زنان خانه‌داری که از بیمه همسر یا پدر خود جهت حمایت درمانی استفاده می‌کنند، نیازی به پرداخت هزینه بیشتر برای استفاده از خدمات درمانی نخواهند داشت.

چطور می‌ توان برای بیمه زنان خانه‌ دار و دختران ثبت‌ نام کرد ؟

ثبت‌نام در طرح بیمه زنان خانه‌دار و دختران سازمان تأمین‌اجتماعی و پرداخت حق بیمه ماهانه این طرح بیمه‌ای، بسیار ساده است و هیچ نیازی به مراجعه به شعب سازمان تأمین‌اجتماعی نیست. با استفاده از رایانه شخصی یا حتی گوشی موبایل، می‌توان پس از ثبت‌نام اولیه در سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان به نشانی es.tamin.ir تمام مراحل انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه ماهانه را در مسیر منوی بیمه‌شدگان/ بیمه‌شدگان خاص / انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‌دار و دختران انجام داد. در این سامانه، شرایط متقاضی از نظر سن و سابقه قبلی پرداخت حق بیمه بررسی شده و در صورت احراز شرایط، تنها با چند کلیک ساده می‌توان با انعقاد قرارداد و پرداخت ماهانه حق بیمه، تحت پوشش بیمه زنان خانه‌دار و دختران قرار گرفت و از مزایای این طرح بیمه‌ای استفاده کرد.

همچنین امکان عقد قرارداد و پرداخت حق‌بیمه از طریق برنامه کاربردی یا اپلیکیشن “تأمین من” که از سایت سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی www.tamin.ir یا کافه بازار قابل دریافت و نصب بر روی گوشی‌های هوشمند است نیز وجود دارد.

اگر هم به رایانه یا گوشی تلفن همراه دسترسی ندارید، برای انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‌دار و دختران می‌توانید به یکی از شعب یا کارگزاری‌های رسمی سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور مراجعه کنید. همچنین مرکز ارتباطات مردمی سازمان تأمین‌اجتماعی با شماره تلفن ۱۴۲۰ در تمام ساعات شبانه‌روز و حتی روزهای تعطیل برای راهنمایی و رفع مشکلات احتمالی، در خدمت خواهند بود.

زنان خانه‌ دار

حق بیمه زنان خانه دار در سال ۱۴۰۲

حق بیمه‌ی زنان خانه‌دار در سال ۱۴۰۲ با توجه به فرمول زیر محاسبه می شود:

حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۲ به مدت یک ماه (۳۱ یا۳۰ روزه) * نرخ انتخابی سهم بیمه شده = میزان مبلغ پرداختی بیمه زنان خانه (حق بیمه) برای یک ماه

در جدول زیر، نحوه انتخاب دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه آورده شده است:

حق بيمه

نکته مهم اینکه اگر دستمزد انتخابی متقاضی بیشتر از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار باشد، ضریب دستمزد انتخابی، نسبت به حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در سال‌های بعد، در نظر گرفته خواهد شد.

حداقل دستمزد روزانه در طرح بیمه زنان خانه دار به چه صورت است؟

حداقل دستمزد روزانه را وزارت کار و رفاه اجتماعی و تعاون مشخص می‌کنند. نرخ انتخابی سهم بیمه به خود فرد، بستگی دارد و از بین سه گزینه ۱۲، ۱۴ و ۱۸ انتخاب خواهد شد. سپس این دو عدد در تعداد روزهای یک ماه ضرب می‌شود و مبلغ پرداختی ماهانه، مشخص خواهد شد.

شرایط حمایت از زنانه خانه دار با بیمه

یکی از دغدغه‌های زنان خانه داری که شغل دیگری ندارند، داشتن بیمه است. زنان خانه‌دار می‌توانند، ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه زنان خانه دار، پشتوانه‌ای برای آینده خود و فرزندانشان داشته باشند. بر همین اساس، این دسته از خانم‌ها (مجرد یا متاهل) می‌توانند، در رده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال، از خدمات و پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند. پیشنهاد می‌کنیم، هر چه زودتر، نسبت به ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار اقدام نمایید. با این کار می‌توانید، در طول مدت بیمه‌ای از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید.

قیمت سکه و طلا امروز دهم مهر 1402 ؛ سکه 24400000 تومان

زنان خانه دار

بیمه زنان خانه دار برای چه کسانی مناسب است؟

بیمه زنان خانه‌دار برای زنان خانه‌داری که بی وقفه در منزل به فعالیت می‌پردازند، مناسب است. افراد واجد شرایط طرح بیمه زنان خانه دار به شرح زیر هستند:

خانم هایی که شاغل نبوده و در هیچ سازمانی استخدام نیستند.
افرادی که با دریافت مزد، از کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی مشغول به کار هستند.
خانم هایی که برای مدتی مشغول به کار بودند و دارای سابقه پرداخت حق بیمه هستند. اما حالا شاغل نیستند، می‌توانند با پرداخت حق بیمه زنان خانه دار، از خدمات تامین اجتماعی بهره مند شوند

شرایط احراز بیمه تامین اجتماعی برای زنان خانه دار

شرایط سنی بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی

اولین شرط احراز بیمه برای خانم‌های خانه دار، سن آن‌ها است. خانم‌های خانه‌داری که سن آن‌ها حد فاصل ۱۸ تا ۵۰ سال باشد، می‌توانند از طرح زنان خانه دار تامین اجتماعی استفاده کنند. بنابراین ثبت نام بیمه زنان خانه‌دار برای خانم‌هایی که سن آن‌ها کمتر یا بیشتر از آن باشد، با محدودیت مواجه است.

برای خانم‌های بالای ۵۰ سال سن، سابقه بیمه پردازی قبلی، به حداکثر سن مورد نظر اضافه می­‌شود. البته در صورتی این درخواست مورد قبول است، که معادل هر سال، که از ۵۰ سال سن آن‌ها بگذرد، دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشند. به این ترتیب که خانم خانه‌داری که ۵۵ ساله است و درخواست قرارداد و خرید بیمه تامین اجتماعی دارد، باید حتما دارای ۵ سال سابقه پرداخت میزان حق بیمه زنان خانه دار قبلی باشد.

یکی از مهم‌ترین مزایای طرح بیمه زنان خانه‌­دار، انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی است. در صورتی که زنان خانه­‌دار متقاضی، تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود باشند و از مزایای درمانی سازمان تأمین اجتماعی بهره ببرند، نیازی ندارند که حق سرانه درمان را هم پرداخت کنند. این زنان می‌توانند با پرداخت حق سرانه درمان از خدمات درمانی مراکز ملکی و همچنین طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی استفاده کنند.

زنان خانه دار حداقل با داشتن ۱۰ سال سابقه پرداخت، بدون محدودیت سنی، می‌توانند در طرح بیمه زنان خانه دار ثبت نام کنند.

زنان خانه دار

سوابق قبلی بیمه برای خانم‌های فاقد شغل

ممکن است خانم‌های خانه‌دار تا پیش از عقد قرارداد و ثبت نام بیمه تامین اجتماعی، سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، در این صورت سوابق قبلی آن‌ها به هنگام بازنشستگی محاسبه می‌شود.

بیمه درمانی برای فرزندان

در صورتی که شما خانم خانه‌دار هستید و همسر شما نیز پوشش بیمه ای ندارد، با پرداخت حق سرانه درمان می‌توانید، برای فرزندان خود بیمه درمانی تهیه نمایید.

میزان فرانشیز بیمه در طرح بیمه زنان خانه دار
فرانشیز بیمه برای خدمات درمانی بستری، به میزان ۱۰ و برای خدمات پزشکی سرپایی ۳۰ درصد است. بنابراین با در نظر گرفتن هر یک از این شرایط، بانوان فاقد شغل هم می‌توانند از خدمات بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار بهره مند شوند.

وام بانکی برای زنان خانه‌دار

وام بانکی برای زنان خانه‌دار یکی از اصطلاحاتی است که کمتر کسی درباره آن شنیده است. معمولا در اخبار و رسانه‌ها در طول سال درباره وام بازنشستگان، وام کارمندان، وام اشتغال‌زایی و … زیاد شنیده‌ایم. اما درباره وام بانوان خانه‌دار کمتر خبری در رسانه‌ها منعکس شده است. تعداد زنان خانه‌داری که خانواده‌شان را مدیریت می‌کنند، کم نیست. زنانی که مثل تمام اقشار دیگر جامعه گاهی مواقع برای برطرف کردن نیازهای مالی خودشان سراغ گرفتن وام می‌آیند.

بانک‌ها برای ارائه وام بانکی به زنان خانه‌دار راه‌ها و روش‌های مختلفی دارند؛ از وام فوری تا وام‌هایی برای توانمندسازی و اشتغال زنان. بد نیست برخی از این وام‌ها را در بانک‌های مختلف با هم مرور کنیم:

بانک دی

وام فوری بانوان بانک دی یکی از طرح‌های تسهیلاتی ویژه بانوان است. خانم‌های خانه‌دار و شاغل می‌توانند با افتتاح یک حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه و گذاشتن حداقل 2 میلیون تومان در همان حساب، وام فوری بانوان خانه‌دار را از بانک دی بگیرند. نکته جالب درباره وام فوری بانوان بانک دی قابلیت واگذاری آن به فرزند یا همسر است. سقف این وام هم 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود و بازپرداخت 36 ماهه و سود 18 درصد دارد. این وام بانکی برای زنان خانه‌دار نیاز به دو ضامن معتبر و رسمی دارد که کمی کار را برای گرفتنش سخت می‌کند.

زنان خانه‌ دار

بانک کشاورزی

بانک کشاورزی هم با طرح بانوی ایرانی اقدام به ارائه وام بانکی برای زنان خانه‌دار کرده است. کافی است خانم‌ها به یکی از شعبه‌های بانک کشاورزی بروند و حساب بانکی افتتاح کنند و یک سپرده را به مدت 4 تا 6 ماه در حساب نگه دارند. بعد هم برای گرفتن وام فوری اقدام کنند. زمان بازپرداخت این وام از 6 تا 24 ماه است و نرخ تسهیلاتشان 14 تا 18 ماهه خواهد بود.

بانک کارگشایی

تقریبا بعید است خانم خانه‌دار یا زن غیرشاغلی را پیدا کنید که چندتکه‌ای طلا نداشته باشد. یکی از ساد‌ه‌ترین روش‌های گرفتن وام بانکی برای زنان خانه‌دار وثیقه گذاشتن همین طلاهای خانگی در بانک کارگشایی و گرفتن وام است. زنان خانه‌دار با گرو گذاشتن طلا می‌توانند از 2 تا 20میلیون تومان وام بگیرند. خوبی این وام برای زنان خانه‌دار هم قرض الحسنه بودن آن است؛ یعنی سود 4درصد که سود این وام را ناچیز می‌کند. البته برای گرفتن وام 2 میلیونی باید 30 گرم طلا برای گرو گذاشتن داشته باشید.

بانک سینا

خیلی مواقع خانم‌های خانه‌دار دنبال گرفتن وام برای خرید کالا یا لوازم خانگی هستند. اگر قصد گرفتن وام برای خرید کالا دارید، بهترین راه وام برای زنان خانه‌دار بانک سینا است. بانک سینا نام طرح یاس را روی آن گذاشته است. وام طرح یاس بانک سینا به صورت کارت اعتباری برای خرید کالا به متقاضیان داده می‌شود.

یک اعتبار 20 میلیون تومانی برای خرید از فروشگاه‌های تحت قرارداد با بانک سینا که به درد کسانی می‌خورد که هدفشان از گرفتن وام خریدن لوازم خانگی است. این طوری با یک تیر دونشان را می‌زنید؛ هم با کمتری دردسر ممکن وام می‌گیرید، هم وام‌تان مخصوص خرید کالاست و نیازتان را برطرف می‌کند.

اسکناس - شرایط گرفتن وام

بانک ملت

اگر خانم شاغل یا خانه‌دار هستید و در یکی از شعب بانک ملت حساب سپرده‌ای با موجودی حداقل 10 میلیون تومان دارید، می‌توانید برای گرفتن تسهیلات طرح پرنیان بانک ملت اقدام کنید. بانک ملت تسهیلاتی تا سقف 50 میلیون تومان به خانم‌ها ارائه می‌کند. البته سود 18 درصد و بازپرداخت 36 ماهه و البته داشتن یک حساب سپرده بلندمدت است. همین شرایط دشوار گرفتن وام فوری بانوان را کمی سخت می‌کند.

شرایط دریافت وام بانکی برای خانه‌دار

بعضی بانک‌ها وام بانکی برای زنان خانه‌دار را تحت عنوان وام خوداشتغالی با خانم‌ها می‌دهند، بعضی دیگر وام فوری بانوان را بدون هیچ پیش شرطی به متقاضیان می‌دهند. برخی هم هرچند در ظاهر از نام وام فوری بانوان استفاده می‌کنند اما در واقع اعتبار خرید لوازم خانگی به مشتریان خود می‌دهند. خلاصه قبل از انتخاب بانک، بهتر است بدانید شرایط هر کدام‌شان چیست.

ساعت تحویل سال ۱۴۰۳ ؛ حیوان و رنگ سال

مدارک لازم برای دریافت وام زنان خانه‌دار

هر کدام از بانک‌های ارائه‌کننده وام بانکی برای زنان خانه‌دار شرایط متفاوتی تعیین کرده‌اند. شرایطی که در بالا جزئیات هر کدام‌شان را گفتیم. اما به طور کلی وام بانوان خانه‌دار در ۲ حالت به آنها داده می‌شود؛ داشتن یک یا دو ضامن معتبر و رسمی برای گرفتن تسهیلات برای برخی بانک‌ها و داشتن حساب بلندمدت در برخی دیگر. پس قبل از اقدام برای گرفتن وام بانکی زنان خانه‌دار، نسبت به داشتن شرایط لازم همان بانکی که برای گرفتن وام اقدام کرده‌اید، مطمئن شوید.

برای باقی مدارک هم کافی است نام بانک و نام طرحی که با آن تسهیلات می‌دهند را در سایت همان بانک جست‌وجو کنید و مدارک لازم را مطالعه کنید. فراموش نکنید یکی از اولین مدارک لازم که در صورت نداشتن می‌‌تواند گرفتن وام را به تاخیر بیاندازد، افتتاح حساب در آن بانک است. پس در صورتی که در بانک وام‌دهنده هیچ حسابی ندارید، اول اقدام به باز کردن حساب کنید. در مرحله بعد هم مدارک لازم را جمع‌آوری کنید و وام‌تان را بگیرید.

بازنشستگی زنانه خانه دار

میزان حقوق بازنشستگی زنان خانه دار

شاید یکی از سوالات و ابهامات اصلی در خصوص میزان حقوق بازنشستگی زنان خانه دار و چگونگی محاسبه آن‌ها باشد. خانم‌هایی که به ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار روی آورده‌اند؛ ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای، به سرمایه گذاری و دریافت حقوق و مستمری پس از پایان بازنشستگی خود، امید دارند.

شرایط بازنشستگی و دریافت مستمری در طرح بیمه زنان خانه دار

زنان خانه‌دار دارای ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه، می‌توانند پس از عبور از سن ۵۵ سالگی در طرح بیمه زنان خانه دار، بازنشسته شوند و از این سازمان مستمری دریافت نمایند. بنابراین بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار، می‌تواند در زمان بازنشستگی یک سرمایه خوب و مطمئن به شمار آید. نکاتی که در مورد شرایط بازنشستگی در طرح بیمه زنان خانه‌دار باید بدانید:

زنان خانه دار

خانم هایی که سن ۴۵ سال دارند و دارای ۳۰ سال سابقه هستند
خانم هایی که ۵۵ سال سن دارند و دارای حداقل ۲۰ سال سابقه هستند
افراد با ۴۲ سال سن و مشمولیت قانون کار با ۲۰ سال سابقه کار
خانم هایی که با ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوبند و در شرایط سخت و زیان آور مشغول به کار هستند.
خانم های دارای ۲۰ سال سابقه، بدون شروط سنی بازنشستگی برای جانبازان
داشتن ۵۵ سال سن و حداقل ۵ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت بیمه
داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی
خانم‌هایی با حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن برای معلولان عادی

خانم‌های دارای ۵۵ سال سن و سابقه پرداخت بیمه بین ۱۰ الی ۲۰ سال، می‌توانند درخواست بازنشستگی کنند. اما مستمری شخص به میزان سنوات پرداخت حق بیمه است. یعنی چیزی بین ۱۰ الی ۲۰ روز. اگر هم حقوق وی از مقدار حداقل پایین‌تر باشد، امکان افزایش حقوق وجود ندارد.
خانم‌های دارای ۵۵ سال سن، با سابقه زیر ده سال، با پرداخت حق بیمه سال‌های باقی‌مانده تا ۱۰ سال، امکان بازنشستگی با دریافت ده روز حقوق را دارند. در این شرایط، میزان حقوق بازنشستگی بیمه زنان خانه دار، از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کمتر است و امکان افزایش آن هم وجود ندارد.

شرایط حقوق بازنشستگی برای زنان خانه‌دار

باید به این نکته توجه داشته باشید، که میزان حق بیمه زنان خانه دار و حقوق بازنشستگی هر یک از آن‌ها، به یک میزان نیست و به شرایط مختلف بستگی دارد. اصلی ترین مسئله در این راستا درصد حق بیمه پرداختی در حین قرارداد است، که به صورت ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد می‌باشد و به همین دلیل میزان حقوق بازنشستگی بیمه زنان خانه دار بسته به شرایط زیر متفاوت خواهد بود:

اگر بیمه شده‌ای با حق بیمه درصد ۱۲ درصد پیش از بازنشستگی فوت کند؛ مستمری به خانواده وی پرداخت نمی‌شود؛ برعکس، در صورتی که پس از بازنشستگی فوت نماید، خانواده وی می‌توانند از مستمری بیمه شده فوت شده، استفاده کنند.
بیمه‌گزاری که حق بیمه ۱۴ درصد را پرداخت کرده باشد؛ برخلاف مورد بالا هیچ فرقی نمی‌کند که پیش از بازنشستگی یا پس از آن فوت کرده باشد. در هر صورت مستمری به خانواده وی تعلق می‌گیرد. .
خانواده فرد بیمه شده‌ای که وی حق بیمه ۱۸ درصد را انتخاب کرده باشد؛ نیز در هر صورت یعنی در صورت فوت قبل و بعد از بازنشستگی فرد بیمه شده، می‌توانند مستمری را دریافت نمایند. افزون بر این مورد فرد بیمه شده‌ای که حق بیمه ۱۸ درصدی را پرداخت کرده است؛ می‌تواند از پوشش از کارافتادگی و خدمات درمانی نیز بهره مند شود.

نحوه ثبت نام بیمه زنان خانه دار در سامانه تامین اجتماعی

اگر خانم خانه‌دار هستید یا مدت زمانی مشغول به کار بوده و حتی سابقه پرداخت حق بیمه هم دارید، می‌توانید به دو صورت حضوری و مراجعه به کارگزاری‌های تامین اجتماعی یا از طریق اینترنت و سایت تامین اجتماعی برای ثبت نام اقدام کنید. مراحل ثبت نام در طرح زنان خانه دار به شرح زیر است:

ابتدا به سامانه https://eservices.tamin.ir وارد شوید و از منوی بالا، «بیمه شدگان» را انتخاب کنید. سپس به بخش بیمه شدگان خاص وارد شوید و بعد روی انعقاد قرارداد زنان خانه دار و دختران کلیک کنید.
در این مرحله به پنل ورودی سایت سازمان تامین اجتماعی هدایت می‌شوید. اگر از قبل حساب کاربری دارید، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و در غیر این صورت، باید ابتدا در این سامانه نام‌نویسی نمایید و یک حساب کاربری بسازید.
بعد از ورود به حساب کاربری خود، اطلاعات متقاضی به شما نمایش داده می‌شود. باید تیک موافقت نامه را علامت بزنید و وارد مرحله بعد شوید.
سپس در صفحه جدید، باید صحت اطلاعات را تایید و با توجه به اینکه شخصا برای انعقاد قرار اقدام می‌کنید یا به وسیله قیم خود، یکی از دو گزینه موجود را انتخاب کنید.
در صفحه جدید، شعبه تامین اجتماعی خود را مشخص و مبلغ حق بیمه را تعیین کنید. سپس گزینه محاسبه را انتخاب نمایید.
در نهایت با طی کردن مراحل گفته شده به طور کامل، شما در طرح بیمه زنان خانه دار عضو شده و می‌توانید از خدمات آن بهره ببرید.
لازم به ذکر است که مراحل ثبت نام را باید با دقت و به طور کامل انجام دهید.

مدارک لازم برای تهیه بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار

پیش از شروع فرآیند ثبت نام بیمه زنان خانه دار، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

  • شناسنامه و کپی از تمامی صفحات آن
  • کارت ملی و کپی از آن
  • یک قطعه عکس سه در چهار
  • پر کردن فرم مربوط به بیمه زنان خانه دار

پس از تهیه مدارک و مراجعه به یکی از کارگزاری‌های مجاز بیمه‌تامین اجتماعی در شهر محل سکونت خود یا سایت تامین اجتماعی، می‌توانید نسبت به ثبت نام بیمه زنان خانه دار اقدام نمایید. البته بیمه دات کام فرآیند ثبت نام را برای شما راحت‌تر می‌کند.

آخرین قیمت دلار امروز دهم مهر ماه 1402 ؛ دلار چند شد ؟

سپس می‌توانید، درخواست دفترچه بیمه را با انتخاب گزینه درمان ثبت کنید. در صورتی که سابقه بیمه داشته باشید؛ باید حتما مدت زمان سوابق قبلی خود را به کارگزاری اطلاع دهید. با انجام این فرآیند و انتخاب نوع درصد بیمه به صورت ۱۲، ۱۴ یا ۱۸ درصد و آگاهی از مزایای هر یک از آن‌ها، فرآیند ثبت نام و تهیه بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار را به پیش ببرید.

مزایای بیمه زنان خانه‌دار

با ثبت نام در طرح بیمه زنان خانه دار، خانم‌های خانه‌دار می‌توانند از امتیازهای زیر برخوردار شوند:

زنان خانه دار

بیمه از کار افتادگی
فوت پیش از بازنشستگی و پس از آن (البته در صورتی که در قرارداد این مسئله قید شده باشد)
بهره مندی از حقوق بازنشستگی پس از پایان مدت زمان قرارداد
استفاده از دفترچه درمانی (در صورت واریز کردن حق سرانه درمان)

البته به خاطر داشته باشید که خانم‌های خانه‌دار نمی‌توانند، از تعهدات کوتاه مدتی همچون کمک هزینه ازدواج، هزینه روزهای بیماری و ایام بارداری با وجود ثبت نام بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند. ولی از سایر امتیازها می توانند، بهره‌مند گردند.

معایب بیمه زنان خانه دار

با تمامی مزایایی که برای بیمه زنان خانه مطرح شد، اما به هر حال، معایبی هم برای آن وجود دارد. بهتر است که قبل از تهیه بیمه زنان خانه دار به موارد زیر توجه کنید:

از آنجا که زن خانه دار فعالیت اقتصادی ندارد و همسر وی هم ممکن است که درآمد بالایی نداشته باشد، پرداخت حق بیمه ممکن است که برای این دسته از افراد امکان‌پذیر نباشد.
مبلغ حق بیمه پرداختی بدون بازگشت بوده و امکان دریافت وام یا باز خرید آن وجود ندارد.
مبلغ و مستمری پرداختی، بعد از فوت به بازماندگان کم است و بر اساس قانون انحصار وراثت، مقدار این مبلغ تعیین خواهد شد.
شرایط سنی تعیین شده، ممکن است که برای همه زنان خانه دار در نقاط مختلف کشور مناسب نباشد. در حقیقت شرایط سنی برای شرکت در طرح بیمه زنان خانه دار انعطاف‌پذیری زیادی ندارد. بیشتر زنان خانه دار در حال حاضر بالای ۵۵ سال سن دارند. البته امکان بیمه شدن این افراد وجود دارد، اما شرایط آن بسیار خاص است.
در خصوص مواردی مانند بارداری، بیماری و حوادث، مبلغی به عنوان تعهد پرداخت نخواهد شد.

چند نکته مهم در خصوص بیمه زنان خانه دار

این بیمه نوعی خاطرجمعی برای زنان است تا در دوران پیری و ازکارافتادگی از حمایت و پشتوانه‌ای برخوردار باشند. خرید این بیمه برای تمامی زنان، حتی آن‌هایی که درآمد همسرشان هم خوب است، توصیه ‌می‌شود.
بانوان و دخترانی که تحت پوشش بیمه همسر و پدر خود هستند، فقط می‌توانند از جنبه درمانی بیمه استفاده کنند و سوابقی برایشان در نظر گرفته نخواهد شد. در صورتی که با بیمه زنان خانه دار می‌توانند، برای خود سابقه‌ای به منظور بازنشستگی در نظر بگیرند.
بانوان در صورتی که از مستمری بازماندگان (همسر فوت شده) استفاده می‌کنند، امکان خرید بیمه زنان خانه دار را هم دارند. همچنین می‌توانند، هم از مستمری بازماندگان و هم از مستمری بازنشستگی به صورت همزمان بهره ببرند.
بانوان می‌توانند فرزاندان خود را برای استفاده از خدمات درمانی تحت پوشش قرار دهند. همسر آن‌ها در صورتی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نباشد، دارای شرایطی مانند از کار افتادگی و بیش از ۶۰ سال سن باشد، می‌تواند تحت پوشش بیمه زن قرار بگیرد. البته باید تحت تکلف زن باشد.

تحت پوشش قرار دادن والدین

بانوان ‌می‌توانند پدر و مادر خود را با شرایط خاصی تحت پوشش بیمه قرار دهند. حداقل سن برای پدر ۶۰ و برای مادر ۵۵ سال است. کمیسیون پزشکی قانون تامین اجتماعی باید موضوع ازکارافتادگی آن‌ها را تایید کند، همچنین نباید مستمری بازنشستگی از جایی دریافت کرده باشند.
بیمه زنان خانه دار نوعی پشتوانه بانوان است تا در صورتی که با مشکلاتی از جمله ازکارافتادگی مواجه شدند و درآمدی نداشتند، بتوانند از مستمری خود استفاده کنند.
بانوان می‌توانند به صورت همزمان تحت پوشش بیمه پدر یا همسر خود نیز باشند. البته در این حالت، دیگر نیازی به پرداخت مبلغ اضافه‌تر بابت پوشش درمانی در بیمه زنان خانه دار نیست.
زمان پرداخت بیمه زنان خانه دار جزو سوابق بیمه حساب می‌شود. حتی اگر بانویی بعدها در جایی مشغول شود، تمامی پرداختی‌های حق بیمه با هم محاسبه خواهند شد و نیازی به انجام کاری برای انتقال نیست. همچنین امکان انتقال سوابق بیمه زنان خانه دار به دیگر بیمه‌ها از جمله بیمه خدمات درمانی و بیمه نیروهای مسلح وجود دارد.
بیمه زنان خانه دار مشمول غرامت ایام بیماری و بارداری نیست.

زنان خانه دار
بیمه زنان خانه دار مشمول پرداخت هزینه اروتز و پروتز نیست.
در صورتی که پوشش درمان گرفته باشید، می‌توانید از بیمه تامین اجتماعی برای جبران هزینه‌های درمانی و آن هم طبق تعرفه و با کسر فرانشیز استفاده کنید.

حق بیمه ماههای گذشته چگونه است؟

در صورتی که حق بیمه چند ماه به هر دلیلی پرداخت نشود، امکان پرداخت ماه‌های گذشته وجود نخواهد داشت.
امکان باز پس گرفتن حق بیمه پرداخت شده وجود ندارد. در صورت شروع تا زمان بازنشستگی، پرداخت حق بیمه را ادامه دهید.
اگر بانویی در شرکتی مشغول به کار باشد و تحت پوشش بیمه اجباری قرار بگیرد، دیگر امکان پرداخت حق بیمه زنان خانه دار برای او وجود ندارد.
امکان تغییر نرخ حق بیمه (۱۸ درصد به ۱۲ درصد یا بالعکس) بعد از اتمام قرارداد، وجود دارد.
حق بیمه زنان خانه دار درصدی از حقوق و دستمزد مصوب شورای عالی کار است. با افزایش مبلغ دستمزد، حق بیمه هم بیشتر خواهد شد.

نحوه محاسبه مستمری بیمه زنان خانه دار

نحوه محاسبه مستمری بیمه زنان خانه دار با دیگر بیمه‌های تامین اجتماعی یکسان است.
اگر بانویی در شرکتی به صورت پاره وقت حضور دارد و فقط برای همان چند ساعت برای او بیمه حساب می‌شود، امکان جبران کسری با بیمه زنان خانه دار وجود ندارد. در این حالت، باید بیمه اختیاری شود. مقاله تفاوت بیمه اختیاری و اجباری را مطالعه کنید. همچنین امکان دریافت دو بیمه اجباری و زنان خانه دار به صوررت همزمان با هم وجود ندارد.
بانوان ایرانی مقیم خارج از کشور هم می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.
در صورت فوت شخص، به بازماندگان او بر اساس شرایط بیمه نامه، مستمری پرداخت خواهد شد.

سن مجاز برای بیمه کردن زنان خانه دار

دختران زیر ۱۸ سال در صورت دریافت حکم رشد، امکان گرفتن بیمه زنان خانه دار را خواهند داشت.
مبلغ پرداختی قابل استرداد نیست؛ اما تمامی سوابق برای فرد در تامین اجتماعی ثبت خواهد شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

10 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *