افتتاح حساب ترکیه
نحوه شستن پتو در لباسشویی

نحوه شستن پتو در لباسشویی خیی مهم است چون ممکن است علاوه بر خوب نشستن پتو ، به ماشین لباسشویی شما هم صدمه وارد شود. بنابراین پیشنهاد میکنیم به توصیه های شب عیدی شادمگ خوب گوش کنید تا با کمترین هزینه و با خیال راحت از لباسشویی خودتان استفاده کنید.

نحوه شستن پتو در لباسشویی

پتوهای نازک، لطیف، نرم، گرم، رفیق گرمابه و گلستان ما و یکی از وسایل پرمصرف در خانه‌ هستند. که اغلب در روزهای سرد سال، از آنها زیاد استفاده می‌کنیم. از آنجاکه پتو در تماس مستقیم با بدن است، شستن پتو همچون سایر لباس‌ها، ملحفه‌ها و … یک امر ضروری است. در روزهای آخر سال، که بازار خانه تکانی، داغ‌تر می‌شود، شستن پتو با ماشین لباسشویی و یا تحویل آنها به خشکشویی، بیشتر از ایام دیگر سال، رواج پیدا می‌کند.

پتو - نحوه شستن پتو در لباسشویی

برای شستن پتو با ماشین لباسشویی، باید به یک سری نکات ویژه توجه کنیم. آچارباز در ادامه به این نکات می‌پردازد و شما را با نحوه شستن پتو با ماشین لباسشویی، آشنا می‌کند. در نهایت به این پرسش‌ها‌ پاسخ می‌دهد که آیا می‌توان هر پتویی را با ماشین لباسشویی شست؟ چه نکاتی را قبل از شستشوی پتو با ماشین لباسشویی، باید ارزیابی کنیم؟

بهترین برنامه، برای شستن پتو با ماشین لباسشویی چیست؟ نحوه شستن پتو با لباسشویی های مختلف  به چه صورت است؟برای یافتن پاسخ این سوالات، با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید تمیز کردن ماشین لباسشویی از اهمیت بالایی برخوردار است که باید به آن توجه شود.

ارزیابی چند نکته قبل از شستن پتو با لباسشویی

شستن پتو - نحوه شستن پتو در لباسشویی

تست رنگ دادن پتو؛ اولین قدم پیش از شستن پتو با لباسشویی

پیش از شستشوی پتو با لباسشویی باید به این نکته توجه کنید که کلیه پتوها قابلیت شست‌وشو در ماشین لباسشویی را ندارند. پس در جواب سوال ایا می شود پتو را در لباسشویی انداخت، باید بگوییم که در ابتدا برچسب محدودیت‌های شست‌و‌شو که در گوشه پتو دوخته شده است را بررسی کنید. در این برچسب کلیه نکات درباره نحوه شستشو، اتو‌کشی،‌ استفاده از نرم کننده و دمای مناسب برای شست‌وشو درج شده است.

حال تصور کنید که پتوی شما قابلیت شست‌وشو با ماشین لباسشویی را دارد. اولین کاری که باید انجام دهید، تست رنگ دادن پتو است. با انداختن چند لباس رنگی در ماشین لباسشویی، رنگ آن‌ها پس از شست‌وشو تغییر می‌کند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، ابتدا گوشه‌ای از پتو را در یک تشت آب قرار دهید؛ سپس حوله یا دستمال سفید بردارید و آن را دور قسمت خیس بپیچید. اگر دستمال تغییر رنگ داد، از شست‌و‌شوی پتو با سایر لباس‌ها خودداری کنید.

ايده هاي راحت و آسان ساختن تم تولد در منزل با کمترین هزینه

ماشین لباسشویی - نحوه شستن پتو در لباسشویی

نحوه شستن پتو در لباسشویی با توجه به ظرفیت دستگاه

برای شستن پتو با ماشین لباسشویی باید آماده‌سازی‌های اولیه را انجام دهید. در ابتدا پتو را تکان دهید تا کلیه کرک‌ها و آشغال‌ها از لابه‌لای آن خارج شود، زیرا این آشغال‌ها در فیلتر لباسشویی گیر می‌کنند و به ماشین ضرر می‌رسانند. پتوهایی که پاره شده‌اند را نیز پیش از شست‌وشو بدوزید تا بیش از این در ماشین آسیب نبینند.

به این نکته نیز توجه کنید که پتو پس از جذب آب، دو تا سه برابر سنگین‌تر می‌شود. پیش از انداختن پتو در لباسشویی حتماً ظرفیت ماشین را مدنظر قرار دهید. پتوها جنس، اندازه و وزن‌های مختلفی دارند. برای مثال هنگام شستن پتو مسافرتی در لباسشویی نیازی به چک کردن ظرفیت ماشین نیست، زیرا این پتوها اغلب جنس نازکی دارند و یک نفره هستند.

اما برای شستن یک پتوی گلبافت دونفره در لباسشویی، قطعاً به ماشینی با ظرفیت بالا نیاز دارید. اگر دستگاه شما توان شست‌وشوی پتو را ندارد، این کار را به خشکشویی‌ها بسپارید؛ در غیر این صورت ماشین آسیب جدی می‌بیند. اگر در استفاده از ماشین لباسشویی با مشکل عدم تخلیه آب مواجه شدید، پیشنهاد می کنیم مقاله “عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی” از وب سایت تعمیر آنلاین را مطالعه کنید.

به نظر شما هر پتویی را می‌توان با ماشین لباسشویی شست؟ برخی پتوها قابل شستشو با ماشین لباسشویی نیستند. برای اینکه متوجه شویم چه پتویی با ماشین لباسشویی قابل شستشو است، باید نکات زیر را در نظر بگیریم:

بررسی برچسب پتو قبل از شستن

قبل از هر اقدامی برای شستن پتو با ماشین لباسشویی، در ابتدای امر باید برچسب آن را بررسی کنیم. برچسب پتو یا لیبل مراقبت پتو، به ما اطلاعات بسیار خوبی در مورد ممنوعیت و یا مجاز بودن شستن پتو با ماشین لباسشویی، استفاده از خشکشویی و یا نرم کننده و دمای مناسب برای شستن پتو با ماشین لباسشویی، می‌دهد.

شستن پتو مسافرتی - نحوه شستن پتو در لباسشویی

تکان دادن پتو در زیر نور آفتاب

نکته‌ی سوم در ارزیابی پتو، تکان دادن آن در بالکن، حیاط و در زیر نور آفتاب است تا گرد و غبار، مو و … از آن کنده شود.

مدل های جدید و خلاقانه تزیین لواشک برای شب چله و مهمانی

شستن پتو با آب خنک

برای صرفه جویی در وقت و انرژی، بهتر است پتو را با ملایم‌ترین برنامه شستشوی ماشین لباسشویی و با آب خنک بشوییم.
نکته‌ای که در انتهای این بخش به آن اشاره می‌کنیم، این است که اگر پتو بافت بسیار ظریفی دارد، بهتر است قبل از شستن با ماشین لباسشویی، آن را درون یک کیسه بزرگ بگذاریم و سپس در ماشین لباسشویی، برای شستن قرارش دهیم. در این صورت بافت پتو، کمتر آسیب می‌بیند.

پس از شستن پتو در لباسشویی، آن را در هوای آزاد خشک کنید

پس از شستشوی پتو در لباسشویی باید آن را کاملا خشک کنید. اغلب پتوها قابلیت اتوکشی ندارند، پس باید برای جلوگیری از چروک شدن، آن‌ها را با دور متوسط ماشین لباسشویی خشک کرده و سپس در آفتاب پهن کنید. هوای آزاد بهترین روش برای خشک کردن پتو است و کلیه باکتری‌ها را از بین می‌برد. پس از خارج کردن پتو از ماشین لباسشویی فورا آن را در معرض نور آفتاب قرار دهید تا بوی نامطبوع نگیرید.

نحوه شستن پتو در لباسشویی - نحوه شستن پتو در لباسشویی

چه مدل پتویی قابل شستشو در لباسشویی است؟

برخی از پتوها قابل شستشو در لباسشویی نیستند برای آن که تشخیص دهیم چه نوع پتویی را می‌توان در ماشین لباسشویی شست، باید برچسب آن را بررسی کنیم. پتویی که قابل شستشو با لباسشویی نباشد، روی برچسب آن عکس لباسشویی با یک ضربدر نشان داده می‌شود.

دلیل آن که برخی از پتوها را نمی‌توان با لباسشویی شستشو داد، مربوط به جنس آن‌هاست. زیرا برخی پتوها جنس لطیف و نازکی دارند که شستن آن‌ها با لباسشویی، باعث آسیب دیدن بافت‌شان می‌شود. بنابراین پیش از شستن پتو در لباسشویی باید بررسی کنید که پتوی مورد نظر قابلیت شستشو با لباسشویی را دارد یا خیر. شستن کت در لباسشویی هم کار ساده ای نیست ولی با تکنیک های ما این کار شدنی است.

برنامه مخصوص نحوه شستن پتو در لباسشویی ؛ ضامن حفظ کیفیت پتو

اغلب ماشین‌ها برای شستشوی پتو با ماشین لباسشویی، گزینه مشخصی دارند. کلیدهای Blanket، Duvet Bulky و Blanket Course معمولا به‌عنوان دکمه شستن پتو در لباسشویی شناخته می‌شوند. در این بخش نحوه شست‌وشوی پتو در تعدادی از برند‌های مطرح ماشین لباسشویی را برای شما شرح می‌دهیم.

روش شستن انواع پتو - نحوه شستن پتو در لباسشویی

نحوه شستن پتو در لباسشویی ال جی

مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی ال جی برنامه‌های متعددی برای شستن پتو دارند و باید به سراغ دفترچه آن‌ها بروید. در اغلب ماشین‌های این برند از برنامه Duvet، Blanket یا Bulky/Large برای شست‌وشوی پتو استفاده می‌شود. برنامه Duvet با دمای آب ۴۰ درجه و دور خشک‌کن ۸۰۰، برای پتوهای سبک به کار می‌رود.

تمیز کردن لکه چربی روی اجاق گاز با چند ترفند حرفه ای ساده

دمای آب در برنامه Blanket روی ۶۰ درجه سانتی‌گراد و در برنامه Bulky روی ۳۰ درجه قرار می‌گیرد.

شستن پتو با ماشین لباسشویی سامسونگ

ماشین‌های برند سامسونگ نیز مانند ال جی برنامه‌های متنوعی برای شست‌وشوی پتو دارند و در اغلب آن‌ها از برنامه Bedding یا Blanket Course استفاده می‌شود. اگر ماشین سامسونگ شما فاقد چنین دکمه‌هایی است، حتما به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی

نحوه شستن پتو در لباسشویی پاکشوما

در لباسشویی‌های برند پاکشوما نیز معمولا از برنامه Duvet برای شستن پتو استفاده می‌شود. این برنامه برای پارچه‌هایی مناسب است که به شست‌وشو و آب‌کشی بیشتر نیاز دارند.

نحوه شستن پتو در لباسشویی بوش

برای شست‌وشوی پتو در ماشین‌های برند بوش نیز مانند بسیاری از برندهای ایرانی و خارجی دیگر از برنامه Duvet استفاده می‌شود. این برنامه برای شستن الیاف لطیف و کالای خواب، بسیار مناسب است و آسیبی به بافت آن‌ها وارد نمی‌کند.

برای شستشوی پتو با لباسشویی دوو، اسنوا و سایر برندها نیز معمولا از همین گزینه‌ها استفاده می‌شود. اگر دکمه مورد‌نظر را روی ماشین لباسشویی خود پیدا نکردید، مطالعه دفترچه به شما کمک خواهد کرد.

مراحل شستن پتو با ماشین لباسشویی

اگر بیش از یک ماه است که پتویمان را نشسته‌ایم:

ابتدا باید برچسب و نحوه شستشوی آن را چک ‌کنیم.

سپس پتو را در نور مناسب تکان دهیم.

پتو مسافرتی - نحوه شستن پتو در لباسشویی

چنانچه پتو دچار لکه و یا کثیفی بیشتر در بعضی نقاط شده، باید لکه‌ها را ابتدا از بین ببریم. برای این کار، مقداری مواد شوینده در محفظه لباسشویی می‌ریزیم و لباسشویی را در مرحله Pre-Wash (خیساندن و شستشوی اولیه) قرار می‌دهیم.

پس از شستن Pre-Wash، شستشوی اصلی پتو را با توجه به برنامه مناسب دفترچه راهنما، انتخاب می‌کنیم.

همانطور که گفته شد، از برنامه‌های شستشوی ملایم با آب سرد را باید انتخاب کنیم که پتو، خراب نشود. پس از اتمام برنامه آن را در فضای باز، همچون حیاط، بالکن، پشت بام پهن می‌کنیم، تا هوا در تمامی قسمت‌های آن، بچرخد.

شستن پتو با ماشین لباسشویی امکان‌پذیر است در صورتیکه برچسب یا لیبل مراقبت پتو این اجازه را به ما داده باشد.

فراموش نکنیم که نباید از از مواد سفید کننده در هنگام شستشوی پتو استفاده کنیم.

روش شستن حوله - نحوه شستن پتو در لباسشویی

پس از شستن پتو با ماشین لباسشویی باید آن را سریع بیرون آورده و پهن کنیم تا کمتر چروک شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *