افتتاح حساب ترکیه
جمع کردن موی حیوان خانگی

جمع کردن موی حیوان خانگی از روی سطوح مختلف یکی از چالش های نگهداری از حیوان خانگی است. شادمگ چند ترفند ساده یادتان می دهد که به کمک آن بتوانید تمام موهای سگ و گربه را از سطوح پاک کنید.

ماندن موی حیوانات خانگی باعث ایجاد بیماری می شود یا خیر ؟

اگر حیوان خانگی در منزل وجود داشته باشد به قطع آن خانه موی حیوان را دارد که این میزان بستگی به تمیز کردن و جارو کردن دارد که زیاد باشد یا خیر اما گفته می شود این مو می تواند بیماری زا باشد که باید گفت این مورد بیش تر در موی گربه ها شایع می باشد که به راحتی به انسان منتقل می شود که این راه انتقال از دهان و بینی صورت می گیرد.

موی گربه ها دارای میکروب هایی هستند که به راحتی انسان را بیمار می کند و حتی موجب نازایی در زنان می شود. این موها بسیار کوچک هستند و به صورت پرز ظاهر می شوند به گونه ای که تشخیص آن ها از هم بسیار سخت است.

جمع کردن موی حیوان خانگی گربه

این موها می تواند به راحتی داخل غذا و هر مواد غذایی دیگری ریخته و خورده شود بدون این که شخص بفهمد و این مو که وارد بدن می شود انگلی به نام توکسوپلا را ایجاد می کند که البته این مورد تا حد زیادی با آمپول های مخصوصی که به گربه های خانگی تزریق می کنند کنترل می شود اما با این حال باید مراقب باشید تا دچار این مشکل نشوید و هم چنین برخی افراد هستند که الرژی شدید به موی گربه و حیوانات دیگر دارند که این الرژی به صورت مشکلات تنفسی بروز می دهد و این افراد اصلا نباید در منزل خود حیوانات را نگه داری کنند.

برای حفظ سلامت خود و تمیز بودن منزلتان بهتر است به روش هایی که ذکر کردیم دقت کنید و البته انجام دهید تا با مشکلات و همین طور خطرات کم تری دچار شوید و به راحتی با حیوان خانگی خود سال ها زندگی کنید.

راهکار های افزایش مکش جاروبرقی را در شادمگ بخوانید.

چگونه موی حیوانات را از روی فرش و مبلمان جمع کنیم ؟

به صورت کلی می‌توان گفت روش جمع کردن موی حیوانات شبیه جمع کردن موی انسان است هرچند که ممکن است کمی سخت‌تر باشد چرا که موی حیوانات ضخامت و طول کمتری نسبت به موی انسان دارد و می‌تواند به راحتی به داخل بافت و الیاف فرش‌ها و مبلمان نفوذ کند. ریخته شدن مو بر روی فرش و مبلمان می‌تواند باعث ایجاد آلرژی و مشکلات مختلفی برای افراد شود. از جمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش می‌توان موارد زیر را عنوان نمود:

لیست لوازم برقی جهیزیه ضروری مورد نیاز عروس خانوم ها | چه لوازمی را نخریم ؟!

جمع کردن موی حیوان خانگی توسط رطوبت

استفاده از رطوبت می‌تواند یک روش ساده و خانگی برای تمیز کردن موها باشد. در این روش ابتدا باید فرد دستان خود را خیس کرده و سپس به آرامی دست خود را بر روی فرش یا مبل بکشد. در این حالت موها به صورت توپ در آمد و در کف دست فرد جمع می‌شوند. موی حیوانات در این حالت خیس و سنگین می‌شوند و به راحتی جمع می‌شوند. همچنین در این حالت به علت الکتریسیته ساکن موها به لباس افراد نخواهند چسبید. استفاده از یک وسیله مانند اسفنج می‌تواند کمک زیادی به جمع‌آوری موهای حیوانات بکند و حتی فرش‌های کم تراکم به‌خوبی تمیز می‌شوند.

جمع کردن موی حیوان خانگی سگ

استفاده از اسفنج آشپزخانه

اگر موهای گربه شما به کف‌پوش زمین چسبیده و از بین بردن آن دشوار به نظر می‌رسد، کافیست به سراغ یکی از اسفنج‌های قدیمی آشپزخانه خود بروید و از آن کمک بگیرید. برای انجام این کار باید یک اسفنج خشک و تمیز را بر سر تا سر فرش یا موکت بکشید.

توجه: پیش از استفاده از اسفنج حتما سطح فرش را جاروبرقی کنید. اگر سطح موردنظر شما گسترده‌ است می‌توانید از تی اسفنجی استفاده کنید. به این منظور تی را اندکی نم‌دار کرده و به هر قسمتی از فرش که موی گربه در آن جا جمع شده، بکشید.

جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش با استفاده از چسب

استفاده از چسب‌های نواری پهن نیز می‌تواند یکی از روش‌های کاربردی برای جمع‌آوری انواع موهای ریخته شده روی فرش و مبل باشد. در این روش می‌توان چسب را به سطح مورد نظر چسباند و بعد از جدا کردن آن موهای موجود بر روی سطح فرش و مبل تمیز می‌شوند. این روش حتی می‌تواند به غبارگیری فرش نیز کمک کند.

استفاده از نرم کننده لباس برای جمع کردن موی حیوان خانگی

برای تمیز کردن فرش از موی حیوانات خانگی، می‌توانید طبق دستورالعمل زیر از نرم کننده لباس استفاده کنید.

 • آب گرم را با نرم کننده لباس به نسبت سه به یک مخلوط کنید.
 • محلول را در یک بطری خالی بریزید و بطری را به شدت تکان دهید.
 • فرش را با محلول خانگی خود اسپری کنید. نرم کننده لباس باعث می‌شود که از میزان سطح چسبندگی موهای حیوان خانگی شما کاسته شود و در نتیجه بتوان آن‌ها را ساده‌تر از فرش جدا کرد.
 • در آخر فرش را جارو برقی بکشید و به سادگی شاهد از بین رفتن موها باشید.

جذب مغناطیسی برای جمع کردن موی حیوانات خانگی

در این روش نیز فرد می‌تواند یک دستکش لاتکسی بپوشد و سپس دست خود را بر روی سطح فرش و مبل بکشد. البته می‌توان از دستکش‌های پارچه‌ای نیز استفاده کرد. چنانچه دستکش‌ها کمی مرطوب شده باشند کارایی بیشتری خواهند داشت. در یک روش دیگر می‌توان از بادکنک‌ها استفاده کرد و با کشاندن آن بر روی سطح فرش و مبل موها را جمع کرد. الکتریسیته ساکن بادکنک موها را جمع می‌کند و فرش و مبل را تمیز می‌کند.

 • در روش دیگری از جذب مغناطیسی می‌توان از جاروهای پلاستیکی استفاده کرد چرا که این جاروها نیز می‌توانند الکتریسیته ساکن ایجاد کنند.
 • روش بعدی استفاده از کفی‌های پلاستیکی است. افراد می‌توانند با پوشیدن این کفی‌ها و راه رفتن بر روی فرش موها را جمع‌آوری کنند.
روش صحیح نگهداری گیاهان آپارتمانی در پاییز و زمستان | میزان دقیق آبیاری و کوددهی گل در سرما

سگ - جمع کردن موی حیوان خانگی

جمع کردن موی حیوان خانگی با استفاده از فرچه یا برس فرش

با تهیه یک فرچه دستی مخصوص فرش و قالیچه، ابزار موثری برای از بین بردن موی حیوانات خانگی در دست خواهید داشت. این فرچه‌ها می‌توانند موهایی را که چسبندگی زیادی در میان الیاف فرش دارند نیز از بین ببرند. به این منظور برس یا فرچه را در امتداد پهنای فرش بکشید و تا جایی که ممکن است موها را از سطح فرش جدا کنید. این کار علاوه بر زدودن فرش از موی حیوان خانگی تاثیر مثبتی بر حفظ بافت‌های آن دارد.

استفاده از جاروبرقی

جارو کردن فرش در حقیقت بهترین روش برای تمیز کردن و از بین بردن انواع آلودگی‌های آن است. جاروبرقی از قدرت مکش بالایی برخوردار است و می‌تواند حتی آلودگی‌هایی که به الیاف و بافت فرش‌ها نفوذ کرده‌اند را تمیز کند. جاروبرقی‌ها از سری‌های مختلفی برخوردارند و هرکدام از آنها می‌توانند برای اهداف مختلفی استفاده شوند. سری‌های جدید جاروبرقی‌ها می‌توانند در موگیری نقش ویژه‌ای داشته باشند.

 دستگاه بخور

دستگاه بخور به شدت در از بین بردن موی روی فرش ها موثر است، زیرا رطوبت سطح فرش را افزایش می دهند و باعث می شود که موها راحت تر از هم جدا شوند. ممکن است که استفاده از این پروسه ها باعث شود که فرش شما مانند همیشه تمیز نباشد. در چنین شرایطی می توانید از ترکیب پودر خشک و عصاره آب داغ استفاده کنید و فرش خود را تر و تازه و آن را تمیز کنید.

شستشوی فرش

در صورتی که میزان مو و پرز بر روی فرش زیاد باشد به دلیل مسائل بهداشتی بهتر است جهت شستشوی فرش ها چه در منزل و چه در قالیشویی اقدامات لازم صورت گیرد.

گربه - جمع کردن موی حیوان خانگی

نکات لازم در خصوص جلوگیری از ریزش مو در حیوانات

۱- سعی کنید اگر در منزل از حیوان خاصی نگهداری می کنید جایگاه خاصی به او اختصاص دهید و تنها بخشی از ساعات روز در منزل رها باشد.

۲- حتما به صورت روزانه به فرش ها و کف خانه جهت تمیز کردن رسیدگی کنید.

۳- حیوان خانگی خود را حتما زود به زود استحمام کرده.

۴- با استفاده از برس مخصوص روزانه بر روی زیر انداز، موهای حیوان خانگی خود را شانه کرده تا اضافات ان بریزد.

۵- می توانید از لوازم برقی جهت کوتاه کردن پرز و موی روی بدن حیوانات استفاده کنید.

این موارد تنها جهت جلوگیری بخشی از ریزش موی حیوانات می باشد.

چگونگی پاک کردن لکه ادرار حیوانات از روی فرش

استفاده از بخار شوی

استفاده از بخارشوها نیز می‌تواند در پاک کردن موی حیوانات خانگی از سطوح تأثیر زیادی داشته باشد. بخارشوها همانند جاروبرقی می‌توانند در تمیز کردن سطوح مختلف مانند فرش و مبلمان کارایی خوبی داشته باشند. البته باید توجه داشت که برای استفاده از بخارشوها ابتدا باید سطوح توسط جاروبرقی تمیز شود. تا آلودگی‌ها به حداقل میزان خود برسد. بخارشو علاوه بر تمیز کردن موها می‌تواند در از بین بردن انواع آلودگی‌های دیگر نیز مؤثر باشد.

اطلاعات جامع و مفید در خصوص بیمه شخص ثالث

استفاده از شامپو فرش

شستشوی فرش با مواد نانو و شامپوفرش‌ها نیز می‌تواند یک روش کاربردی و مفید برای جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش و مبلمان باشد. شامپوها و مواد شوینده نانو به صورت تخصصی برای تمیز کردن آلودگی‌های فرش، موکت، مبل و … تولیدشده‌اند. در این روش نیز ابتدا لازم است که سطوح با استفاده از جاروبرقی تمیز شود و سپس با استفاده از یک اسفنج به‌خوبی پاک گردد.

جمع کردن موی سگ از فرش - جمع کردن موی حیوان خانگی

چگونه موی گربه را از روی فرش جمع کنیم ؟

امروزه در بسیاری از خانه‌ها حیوانات خانگی زندگی می‌کنند که می‌تواند حجم موی ریخته شده روی زمین را افزایش دهند. به همین دلیل لازم است که از روش‌های مختلفی برای جمع کردن مو از روی فرش استفاده کنید. البته تمامی روش‌هایی که در بخش‌های قبلی عنوان کردبم، می‌توانند برای تمیز کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش نیز استفاده شوند.

چگونه موی سگ را از روی فرش جمع کنیم ؟

به جرئت می‌توان گفت سگ محبوب‌ترین حیوان خانگی در سراسر جهان است. درست است که برای تمیز کردن موی سگ از روی فرش و موکت می‌توانید طبق روش‌های ذکر شده عمل کنید؛ اما سگ‌ها عموما موهای ریز و نازکی دارند که ممکن است روش‌ها قبلی به درستی پاسخگو نباشند.

پس چگونه موی سگ را از روی فرش جمع کنیم ؟ برای این کار می‌توانید از روش‌های دیگری مانند استفاده از دستکش‌های لاتکسی و جذب مغناطیسی استفاده کنید.

نکات مهم در جمع کردن موی حیوانات خانگی از روی فرش

تمیزی مبلمان و فرش‌ها می‌تواند اهمیت و ارزش بسیار زیادی در جذابیت دکوراسیون داخلی منازل داشته باشد. برای تمیز کردن مبلمان و فرش باید به نکات مختلفی توجه داشت که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

شانه کردن موی گربه - جمع کردن موی حیوان خانگی

 • اگر از خشک‌کن‌های پلاستیکی استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که به حد کافی بلند باشند. پلاستیک باعث می‌شود که جدا کردن موی حیوان خانگی از سطح فرش آسان تر شود.
 • برای از بین بردن موی گربه از سطح کف‌پوش‌های ضخیم ممکن است به یک برس فرش و سپس یک جاروبرقی یا قدرت مکش بالا نیاز پیدا کنید.
 • ممکن است بخواهید که جاروبرقی مخصوص از بین بردن موی حیوانات خانگی تهیه کنید. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم که به محصول انیمال دایسان که به طور ویژه برای زدودن موی حیوانات اهلی طراحی شده، سری بزنید. این محصول توانسته رضایت بسیاری از مشتریان را به خود جلب کند.
 • اگر به اندازه کافی وقت و انرژی دارید، استفاده از دستکش پلاستیکی و کشیدن آن بر امتداد سطح فرش، روش بهینه‌ای برای از بین بردن موی حیوانات خانگی است.
 • یک بادکنک را روی سطح فرش بمالید تا موها از فرش خارج شوند.
 • در برخی موارد ممکن است به دلیل جنس الیاف فرش، زدودن موها از سطح آن بسیار دشوار باشد. اگر از هیچ یک از روش‌های موجود پاسخی نگرفتید، از موسسات خدماتی بخواهید تا با تکیه بر مهارت افراد حرفه‌ای فرش‌هایتان را تمیز کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

9 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *