جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی

جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی بسیار مهم است زیرا جوانه سیب زمینی حاوی ترکیب خطرناکی به نام سولانین است و می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. ترفند های جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی را در شادمگ بخوانید.

راه‌ های جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی

جوانه زدن سیب زمینی یک مشکل معمولی است که شاید در طول زمان ذخیره سازی سیب زمینی رخ دهد. اگر می‌خواهید از جوانه زدن زودرس سیب زمینی جلوگیری کنید، از راه‌های زیر بهره ببرید:

سیب زمینی جوانه زده - جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی

 • سیب زمینی را در یک محیط خنک، تاریک و خشک نگهداری کنید. دمای حدود چهار تا هفت درجه سانتی گراد مناسب است. اگر دما بیشتر شود، جوانه زنی افزایش می‌یابد.
 • سیب زمینی‌هایی را که قبلاً جوانه زده است از بقیه سیب زمینی‌ها دور نگه دارید.
 • سیب زمینی‌هایی با پوست ضخیم تر به طور معمول دارای کمترین احتمال جوانه زدن هستند.
 • سیب زمینی را در معرض نور مستقیم قرار ندهید. نور می‌تواند فرآیند جوانه زنی را تسریع کند.
 • سیب زمینی‌ها را در کیسه‌های غذایی مناسب قرار داده و هوای داخل کیسه را از بیرون خارج کنید تا میزان رطوبت و دما کنترل شود.
 • برخی محلول‌ها وجود دارند که می‌توانند از جوانه زنی سیب زمینی جلوگیری کنند. این محلول‌ها معمولاً به صورت اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ظروف مخصوص ذخیره سازی سیب زمینی می‌توانند به حفظ رطوبت و دما کمک کنند. این ظروف معمولاً دارای سوراخ‌های تهویه هوا هستند تا باعث حرکت جریان هوا شوند.
 • شما می‌توانید سیب زمینی‌ها را درون آلومینیوم فویل قرار دهید. این کار می‌تواند رطوبت و هوا را از دسترس سیب زمینی‌ها دور نگه دارد.

بیش از 10 مدل غذا با سیب زمینی را در شادمگ یاد بگیرید.

بهترین شرایط نگهداری سیب زمینی

سیب زمینی‌ها بهترین عملکرد را در دمای حدود چهار تا هفت درجه سانتی گراد دارند. دمای پایین تر از این محدوده باعث فساد محصول می‌شود و دمای بالاتر ممکن است باعث جوانه زدن زودرس شود. سیب زمینی‌ها باید در مکانی با نور کم یا تاریک نگهداری شوند. نور مستقیم می‌تواند فرآیند جوانه زنی را تسریع کند. بهتر است سیب زمینی‌ها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. محیط خشک و دارای تهویه مناسب بهترین گزینه برای نگهداری سیب زمینی است. رطوبت بالا ممکن است باعث تعفن و فساد سیب زمینی شود.

سرامیک دستشویی رو با این 6 محلول جادویی برق بنداز ؛ لعنتی از پذیرایی جذاب تر میشه !

نگهداری از سیب زمینی - جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی

از ظروف با سوراخ‌های تهویه هوا استفاده کنید یا به طور دوره ای ظروف را باز کنید تا اکسیژن به داخل برسد. سیب زمینی‌ها را از مواد دیگر مانند سبزیجات، میوه‌ها یا مواد غذایی دیگر جدا نگهداری کنید. سیب زمینی‌ها می‌توانند از بوها و گازهایی که توسط دیگر مواد تولید می‌شوند، تأثیر بگیرند. سیب زمینی‌ها را به صورت دوره ای بررسی کنید و در صورت وجود جوانه‌ها یا تغییرات غیر عادی، به زودی اقدام به مصرف یا جدا کردن آنها از بقیه سیب زمینی‌ها کنید.

چه زمان از مصرف سیب زمینی جوانه زده خودداری کنیم ؟

با پیشرفت روند جوانه زدن ، سیب زمینی چروکیده و کوچک می شود زیرا نشاسته موجود در آن به قند تبدیل شده و فرصت رشد بیشتر جوانه ها فراهم شده است. اگر سیب زمینی را در این شرایط مشاهده کردید از مصرف آن خودداری کنید زیرا طعم خوبی نخواهد داشت. از این قسمت های سبز می توان برای کاشت و رشد یک سیب زمینی جدید پرورش داد.

سموم موجود در سیب زمینی

نور و گرما ماده ای به نام سولانین تولید می کنند که سبب رشد جوانه برروی پوسته سیب زمینی می شوند و هر دو این سموم برای انسان سمی بوده و منجر به سردرد، استفراغ و سایر علائم گوارشی خواهد شد.

سولانین به همراه کلروفیل در پوسته سیب زمینی جمع شده در نتیجه سبز رنگ خواهد شد ، پس قبل استفاده ، این پوسته سبز را از بین ببرید اما همچنان مزه تلخ آن باقی خواهد ماند.

روش نگهداری از سیب زمینی

نگهداری در مکان‌های سرد، تاریک و خشک

از سیب زمینی در یک جعبه چوبی در مکانی تاریک نگهداری کنید، نگه‌داشتن سیب زمینی در مکانی سرد، تاریک و خشک اساس ذخیره کردن آن است. دمای ایده‌آل برای نگهداری از سیب زمینی بالاتر از دمای یخچال است، تقریبا بین ۴۰ تا ۵۰ درجه فارنهایت. از آنجایی که برخی از محصولات مانند سیب زمینی کال برداشت می‌شوند، مقدار کمی گاز اتیلن آزاد می‌کنند که به روند رسیده شدن آن‌ها کمک می‌کند. این گاز باعث می‌شود که سیب زمینی تا زمانی که دیگر برای مصرف مناسب نباشد به رسیده شدن خود ادامه دهد. اگرچه ما نمی‌توانیم از این اتفاق جلوگیری کنیم اما دمای سرد به کند شدن این روند کمک می‌کند.

دعای بسیار قوی و فوری برای خرید خانه و صاحب خانه شدن

جوانه ی سیب زمینی - جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی

افزایش گردش هوا (در توری نگهداری کنید)

بهتر است سیب‌زمینی‌ها را در یک کیسه توری بریزید تا جریان خالص هوا برقرار شود و رطوبت وارد آن نشود و از خراب شدن آن در قفسه‌های چوبی جلوگیری کرده باشید. وقتی به دنبال یک ظرف برای نگهداری از سیب‌زمینی‌ها می‌گردید، به دنبال چیزی باشید که جریان هوا را افزایش دهد و رطوبت را در خود نگه ندارد. چند نمونه از ظروف مناسب عبارت‌اند از سبدها، کیسه‌های کاغذی، کیسه‌های توری، یا حتی یک‌ کاسه باز که خیلی عمیق نباشد.

پاک نکردن خاک از روی سیب زمینی

به‌طور طبیعی، سیب زمینی پس از برداشت با لایه‌ای از خاک پوشانده می‌شود و ممکن است پاک کردن خاک از روی آن برای شما وسوسه کننده باشد. اما اگر قصد دارید از آن‌ها برای مدت طولانی نگهداری کنید، بهتر است از این کار خودداری کنید. اگر فقط کمی خاک روی آن‌ها را با یک فرچه بتکانید بهتر است. همچنین همیشه چند دقیقه قبل از استفاده می‌توانید آن‌ها را کاملا بشویید.

برای نگهداری سیب زمینی از چه‌ کارهایی باید اجتناب کرد ؟

علاوه بر کارهایی که باید هنگام ذخیره سیب زمینی انجام بدهید، مواردی نیز وجود دارند که باید از انجام آن‌ها اجتناب کنید.

آسیب نرساندن به پوست سیب زمینی

هنگام برداشت و جابه‌جایی سیب‌زمینی‌ها مراقب باشید که به‌هیچ‌وجه آسیب نبینند. آسیب می‌تواند هرگونه برش، لک شدن و پوسته‌پوسته شدن و غیره باشد. سیب زمینی آسیب‌دیده، حتی اگر آسیب جزئی داشته باشد، مستعد زودتر رسیدن است و سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رود خراب می‌شود.

نگه نداشتن نزدیک موز، سیب، پیاز یا گوجه‌ فرنگی

اگر سیب‌زمینی در کنار هر یک از این محصولات قرار بگیرد، گاز اتیلن آزادشده از آن‌ها، می‌تواند بر روی سیب‌زمینی‌ها نیز اثراتی بگذارد و موجب زودتر رسیدن آن‌ها بشود.

بهترین دعا و ذکر برای از بین بردن تعبیر خواب بد

خراب شدن سیب زمینی - جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی

نگه نداشتن در یخچال

با وجود این‌که دمای پایین برای نگهداری از سیب زمینی ایده‌آل است اما هرگز نباید سیب زمینی در یخچال نگهداری شود زیرا یخچال محیط خیلی سردی برای سیب زمینی است. وقتی سیب زمینی خام در طولانی مدت در دمای سردخانه نگه‌داشته شود، ممکن است مقداری از نشاسته آن به قند تبدیل شود. این فرایند، شیرین‌شدن بر اثر سرما نامیده می‌شود و ممکن است سیب زمینی را خراب کند.

نکات خرید بهترین سیب زمینی

درصورتی که سیب زمینی را تازه و سالم خریداری کنید، می‌توانید مدت بیشتری آن‌ها را نگاه دارید. هنگام انتخاب سیب زمینی ویژگی‌های زیر توجه کنید:

 • سیب زمینی باید سفت باشد. اگر هنگامی که سیب زمینی را در دست می‌گیرید نرم هستند یا با فشردن بافت سیب زمینی فرو می‌رود، کیفیت خوبی ندارند.
 • سیب زمین‌هایی که در معرض هوای سرد آسیب دیده‌اند، ممکن است دارای حفره‌هایی روی پوست خود باشند، بنابراین به دنبال سیب زمینی‌هایی باشید که پوست صاف و یکدستی دارند.
 • گاهی اوقات ممکن است سیب زمینی در طول برداشت و یا حمل و نقل آسیب ببیند. از خرید سیب زمینی‌هایی که دارای صدمات قابل مشاهده هستند خودداری کنید چرا که آن‌ها زودتر خراب می‌شوند.
 • جوانه زدن سیب زمینی، یکی از اولین نشانه‌های فساد است، بنابراین از خرید سیب زمینی‌هایی که جوانه زده‌اند خودداری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

3 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *