افتتاح حساب ترکیه
پاک کردن رد چسب - چسب نواری روی ظروف

پاک کردن رد چسب مخصوصا وقتی مقداری از آن روی لباس شما میریزد خیلی مهم است. گاهی موفق نمی شوید همه مقدار چسبی را که روی لباس یا سطح مورد نظر ریختید پاک کنید و همین بیشتر شما را نگران و بهم ریخته می کند. ما در شادمگ همه راه ها برای از بین بردن رد انواع چسب را آموزش دادیم. این مطلب کلی بدردتان می خورد.

پاک کردن لکه چسب و دردسرهای آن

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که زمان استفاده از چسب های مختلف مثلا استفاده از چسب مایع یا استفاده از چسب آکواریوم مقداری از آن روی لباس، فرش، میز کار و … بریزد و به سختی پاک شود (یا اصلا پاک نشود). اما به روش‌هایی که ما در ادامه برای از بین بردن لکه های چسب و از بین بردن چسب روی لباس بیان خواهیم کرد، به راحتی می‌توانید لکه چسب را از سطوح مختلف پاک نمایید.

پاک کردن رد چسب - چسب مایع

حلال چسب چیست ؟

حلال چسب آهن، حلال چسب چوب، حلال چسب مزدا، حلال چسب دوقلو، خشک شده، حلال چسب آکواریوم، حلال چسب حرارتی با توجه به ماهیتشان متفاوت است. سرکه، آستون، حرارت مستقیم و روغن مایع از کاربردی‌ترین حلال‌های در دسترس هستند.

  • حلال چسب نواری روغن مایع
  • پنبه آغشته به سرکه حلال چسب مایع
  • حلال چسب آکواریم پنبه آغشته به سرکه
  • وحلال چسب قطره ای: 1. سرکه 2. حرارت مستقیم مانند اتو

پاک کردن رد چسب - پاک کردن چسب مایع روی فرش

ترفندهای موثر برای از بین بردن جای چسب

از بین بردن جای چسب روی لباس

استفاده از سرکه برای از بین بردن جای چسب نواری روی لباس:

این روش از بین بردن جای چسب برای انواع سطوح مناسب میباشد. مقداری پنبه یا یک تکه پارچه تمیز را به سرکه آغشته نمایید و روی لکه چسب قرار دهید. اگر لکه مورد نظر خیلی قوی نیست زمان زیادی برای گذاشتن سرکه روی آن لازم نیست. اما اگر لکه چسب حاصل از چسب‌های قوی مانند چسب آکواریوم باشد، این کار نیاز به زمان بیشتری دارد.

پاک کردن رد چسب - ردچسب نواری روی لباس

اتوبخار برای پاک كردن اثر چسب نواری:

این روش بیشتر برای سطوح پارچه‌ای مناسب می‌باشد. یک تکه پارچه تمیز را روی لکه چسب بگذارید و سپس اتو بخار (داغ) را روی تکه پارچه مورد نظر قرار دهید، این کار باعث جدا شدن لکه چسب از سطح پارچه زیرین و چسبیدین به پارچه رویی می‌شود.

روغن مایع برای پاک کردن جای چسب نواری:

اگر پس از جدا کردن چسب نواری از یک سطح جای چسبندگی آن همچنان باقی ماند، می‌توانید با آغشته کردن انگشت خود به مقدار کمی روغن مایع و کشیدن آن روی جای چسب، چسبندگی مورد نظر را پاک کنید.

پاک کردن چسب از روی لباس مشکی :

ریخته شدن چسب بر روی لباس مشکی دردسرهای بیشتری از لباس‌های دارای زنگ دیگر دارد؛ زیرا لکه‌های چسب بر روی لباس‌های مشکی‌رنگ خود را بسیار بیشتر نشان می‌دهند.

نحوه رسیدن ازگیل کال در خانه سه سوته

بنابراین علاوه بر راهکارهای ذکر شده برای پاک‌سازی چسب، باید برای از بین بردن لکه‌های آن نیز اقدام کنید. لکه‌های باقی‌مانده را همانطور که اشاره شد می‌توانید با استفاده از حلال‌هایی مانند استون از روی لباس پاک کنید.

پاک کردن چسب مایع از روی لباس :

روش پاک کردن چسب مایع از روی لباس نیز مانند انواع دیگر چسب است. باید توجه داشته باشید که بهتر است ابتدا بگذارید چسب روی سطح لباس خشک شود سپس اقدام به پاک‌سازی آن نمایید.

پاک کردن رد چسب - رد چسب مایع روی لباس

روند پاک‌سازی چسب مایع با نوع چسب نیز در ارتباط است. برای مثال چسب‌های قوی مانند قطره‌ای به مراتب سخت‌تر جدا شده و گاهی نیاز به حلال‌های قوی برای جداسازی دارند؛ اما چسب‌های مایع معمولی تا حدودی آسان‌تر پاک می‌شوند.

از بین بردن جای چسب از روی اجسام

استون برای از بین بردن جای چسب از روی اجسام: استون همیشه حلال مناسبی برای از بین بدن لکه چسب روی لباس بوده است، البته ممکن است به برخی سطوح پارچه‌ای آسیب بزند. (پیش از استفاده نسبت به حساس نبودن پارچه به استون اطمینان حاصل نمایید). ترجیحا سعی کنید لکه چسب را با سرکه پاک کنید، اما اگر لکه چسب روی ناخن‌های شما ریخته بود، با استفاده از یک پنبه آغشته به مقداری استون، می‌توانید به راحتی چسب را از روی ناخن‌هایتان پاک نمایید.

برای پاک کردن جاي چسب نواری از روی یخچال می‌توانید از سس ماینز استفاده نمایید. برای این کار ابتدا سس مایونز را 2 الی 4 ساعت روی چسب بگذارید بماند و سپس با سشوار آن را داغ کنید سپس می‌توانید آن را جدا کنید.

پاک کردن رد چسب - ردچسب نواری روی شیشه

پاک كردن جای چسب از روی چوب

پاک كردن جای چسب نواری از روی چوب : با کمک یک سشوار روی محلی که چسب وجود دارد از مرکز برچسب به طرف لبه‌ها، حدود ۳۰ ثانیه بگیرید. بعد در حین اینکه سشوار را روی برچسب گرفتیم چسب را با دستمال پاک کنید. اگر بعد از گرفتن سشوار روی چسب نواري، کمی از چسب روی سطح مورد نظر به جاماند با پنبه‌ی آغشته به نفت، یا سرکه روی قسمت به جای مانده ‌می‌کشیم، تا باقی مانده‌های برچسب هم پاک شود.

پاک کردن رد چسب - پاک کردن چسب مایع روی چوب

پاک کردن چسب ناخن مصنوعی

داشتن ناخن های زیبا خواسته ی هر شخصی می باشد. فرمولاسیون چسب ناخن مصنوعی مانند چسب قطره‌ای است. ترکیب اصلی چسب ناخن مصنوعی، سیانواکریلات و چسب آکریلیک است. تنها راه پاک کردن چسب ناخن مصنوعی، تدریجی عمل کردن است. اقدام برای پاک کردن چسب خیس تا زمانی که خشک نشده است تنها منجر به پخش شدن آن و نفوذ به داخل الیاف می‌شود؛ پس وحشت زده نشوید و شتاب‌زده عمل نکنید و اجازه دهید تا چسب کاملاً خشک شود.

نکته: قبل از هر اقدامی ابتدا برچسب ترکیبات چیزی که چسب روی آن ریخته شده است را بخوانید زیرا استات، تری استات و الیاف مد آکریلیک در حلال ناخن مصنوعی، استون و تینر رنگ حل می‌شوند. استفاده از این محصولات باعث ایجاد حفره‌هایی می‌شود که قابل ترمیم نیستند. اگر چسب ناخن مصنوعی روی لباسی که ترکیبات بالا را داشت، ریخت حتماً با خشک شوی حرفه‌ای مشورت کنید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کند.

موثرترین دعا برای بچه دار شدن ؛ حتما امتحان کن

پاک کردن رد چسب - چسب ناخن

پاک کردن چسب ناخن روی پارچه و لباس

با فرض این‌که پارچه شما ترکیبات بالا را ندارد و امکان استفاده از این روش را روی پارچه دارید، مراحل زیر را برای پاک کردن چسب ناخن مصنوعی استفاده کنید.

پارچه‌ای نخی را به استون آغشته کنید سپس آن را روی قسمتی از پارچه که دیده نمی‌شود امتحان کنید تا مطمئن شوید استون به پارچه آسیب نمی‌رساند و رنگ آن را تغییر نمی‌دهد.
برای پاک کردن قطره چسب آن را از بیرون به سمت داخل تمیز کنید. به این صورت که از قسمت بیرونی چسب با اسفنج روی قطره به‌صورت ضربه‌ای بزنید و در آخر اجازه دهید تا اسفنج به مدت یک یا دو دقیقه روی قطره بماند.
با استفاده از جسمی کند یا قسمت پشت چاقو سعی کنید تکه‌های شل شده و سست چسب را بکنید. ممکن است این مرحله نیاز به تکرار داشته باشد.
پس از کنده شدن چسب با توجه به راهنمای شستشوی پارچه، آن را بشویید.
قبل از قرار دادن پارچه در خشک‌کن دوباره پارچه را بررسی کنید تا مطمئن شوید چسبی روی لباس باقی نمانده است. اگر مقداری چسب روی لباس باقی مانده باشد، باید پاک شود؛ زیرا دمای خشک‌کن باعث سفت شدن و چسبیدن چسب شده و کندن آن را تقریباً غیرممکن می‌کند.

پاک کردن رد چسب حرارتی از روی لباس و پارچه

چسب حرارتی و چوب بستنی دوست‌های آشنایی هستند و از آن سازه‌های زیبایی درست می‌کنند. چسب حرارتی معمولاً با پارچه مخلوط و ترکیب نمی‌شود، اما روش کلی پاک کردن آن به‌صورت زیر است.

پاک کردن رد چسب - پاک کردن چسب مایع

چندین روش برای پاک کردن چسب از روی لباس و پارچه وجود دارد:

اگر زمان کافی دارید، پارچه چسبی را برای یک شب درون فریزر قرار دهید تا چسب شکننده شود؛ به‌این‌ترتیب با استفاده از جسم کند مانند پشت چاقو می‌توانید آن را جدا کنید و سپس می‌توانید با استفاده از پاک‌کننده‌های موجود در بازار چسب روی پارچه را پاک کنید.

اگر زمان کافی ندارید، استون می‌تواند پاک کننده مناسبی باشد. استون یا پاک کننده چسب ناخن مصنوعی نمی‌توانند روی پارچه‌هایی با ترکیب استات، تری استات و الیاف مد آکریلیک استفاده شوند. همیشه ابتدا برچسب ترکیبات پارچه را بخوانید زیرا اگر پارچه ترکیب استات، تری استات و الیاف مد آکریلیک داشته باشد، حفره‌هایی ایجاد می‌کند که قابل ترمیم نیستند. در صورت نیاز برای پاک کردن چسب حرارتی با خشک شوی حرفه‌ای مشورت کنید.

اگر پارچه قابل شستشو است، یک حوله زیر آن قرار دهید و با پارچه‌ای آغشته به استون چسب را پاک کنید. برای پاک کردن قطره آن را از بیرون به سمت داخل تمیز کنید. سپس با اسفنج به‌صورت ضربه‌ای روی لکه بزنید. بعد از پاک کردن چسب آن را به روش‌های معمول بشویید.

پاک کردن رد چسب - پاک کردن چسب مایع روی پارچه

پاک کردن رد چسب نواری از روی وسایل شیشه‌ای

برای مثال اگر می خواهید لکه چسب روی یک بطری شیشه‌ای را تمیز کنید، کافی است آن را به مدت یک روز داخل آب گرم قرار دهید. سپس لکه باقیمانده را به آرامی بتراشید و یا یک اسکاچ نرم و شوینده تمیز کنید.

چند تکنیک کاربردی و مطمئن برای ترمیم درز کاغذ دیواری

پاک کردن رد چسب از روی در و پنجره شیشه‌ای

برای از بین بردن جای چسب نواری روی شیشه و قاب در و پنجره، یا باید از آب جوش استفاده کنید و یا روغن‌های نفتی همانند استون، وازلین و یا الکل. ابتدا یک دستمال نرم را به آب داغ آغشته کنید و روی شیشه قرار دهید. اگر لکه تمیز نشد از روغن‌های نفتی نیز کمک بگیرید. سپس به آرامی چسب را خراش داده و پنجره یا درب شیشه‌ای را تمیز کنید.

پاک کردن رد چسب - پاک کردن چسب از روی ماشین

بهترین ترفند تمیز کردن چسب نواری از سطح سرامیک

باقی ماندن رد چسب نواری روی سرامیک‌های کف آشپزخانه یا سایر قسمت‌های منزل چندان آسان نیست. به همین دلیل برخی افراد برای تمیز کردن آن از خدمات نظافت منزل کمک می گیرند. علاوه بر کف منزل، رد چسب نواری ممکن است روی ظروف سرامیکی نیز به جای بماند. حتی رد برچسب محصولات نیز چهره نامناسبی به ظروف خواهد داد. آسان‌ترین روش برای پاک کردن جای چسب نواری از روی سرامیک، استفاده از یک کاردک، مایع ظرفشویی و مقداری آب داغ و سپس انجام مراحلی است که در ادامه مطلب به شما آموزش می دهیم.

ابتدا روی سطح سرامیک را به آرامی با کاردک تمیز کنید. توجه داشته باشید که فشار آوردن به سطوح ممکن است باعث ایجاد شکستگی و یا خط و خش روی سرامیک‌ها شود. پس از این مرحله مقداری از مایع ظرفشویی را روی لکه چسب بریزید و به آرامی بسابید. سپس این مایع را با آب داغ شستشو دهید. با این ترفند ساده سطوح سرامیکی را به آسانی تمیز کنید.

پاک کردن رد چسب نواری روی پلاستیک

پس از جدا کردن چسب نواری از سطوح پلاستیکی رد آن روی سطح باقی می ماند و پس از مدتی به صورت کامل خشک می شود. رد چسب به قدری روی پلاستیک محکم می شود که پاک کردن آن محال به نظر می رسد. اما با انجام ترفندهای زیر می توانید این لکه محکم و قوی را نیز به آسانی تمیز کنید:

پاک کردن رد چسب - پاک کردن چسب با کاردک

روش اول: استفاده از کاردک به کار بردن یک جسم نوک تیز همیشه اولین و بهترین روش برای پاک کردن جای چسب نواری از روی پلاستیک است. فقط باید کاردک و یا چاقو را محکم فشار ندهید تا سطح جسم پلاستیکی آسیب نبیند.

روش دوم: استفاده از الکل الکل ممکن است به برخی از سطوح پلاستیکی آسیب بزند. در نتیجه نباید آن را روی کل سطح پلاستیک ریخت. تنها یک تکه کوچک از پنبه را به الکل آغشته کرده و روی لکه چسب قرار دهید. پس از چند لحظه رد چسب به آرامی از بین خواهد رفت.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

24 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *