افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن خط و خش عینک

از بین بردن خط و خش عینک امکان پذیر است؟ بعد از استفاده ی مکرر از عینک های طبی و آفتابی احتمال خط و خش افتادن شیشه ی آن ها بسیار زیاد است. با شادمگ همراه باشید تا روش های از بین بردن خط و خش عینک را یادتان دهیم.

روش های از بین بردن خط و خش عینک

از بین بردن خط و خش عینک آفتابی

از بین بردن خط و خش عینک دودی با استفاده از خمیر دندان

برای از بین بردن خش شیشه عینک دودی از خمیر دندان‌های سفید معمولی بدون خواص خاص مثل نعناع یا ژل سفید کننده استفاده می‌کنند. خمیر دندان دارای مواد ساینده میکروسکوپی می‌باشد که باعث پولیش کردن لایه خارجی لنز می‌شود. قدرت ساییدگی خمیر دندان با مولفه‌ی RDA‌ مشخص می‌شود. برای این کار از خمیردندان‌های غیرژله‌ای و خمیردندان هایی که مواد غیر ساینده دارند استفاده می‌شوند. خمیر دنداهایی که قدرت سایندگی آن زیر 70 – 80 می‌باشد، به عنوان مثال ژل دندان کودکان و …  بهترین گزینه برای از بین بردن خط و خش عینک دودی هستند. از این روش برای از بین بردن خش روی شیشه نیز استفاده می شود.

طریقه پولیش شیشه عینک آفتابی با خمیر دندان

از بین بردن خط و خش عینک دودی با خمیر دندان یکی از روش‌های بسیار رایج و ارزان قیمت می باشد. برای این منظور ترجیحا از محصولات قوی‌تر مانند سفید‌کننده دندان استفاده  نکنید. حتما از پارچه بسیار نرم و بدون پرز برای اینکار استفاده نمایید. زیرا در غیر اینصورت باعث ایجاد خط و خش بیشتری در شیشه عینک می‌‌شوید.

برای شروع، کمی از خمیر دندان را روی خطوط ایجاد شده‌ی عدسی بزنید و بعد با یک پارچه میکروفیبر یا میکرو فایبر آن را روی سطح خراش دار پخش کنید. از  شست خود برای کشیدن دستمال روی عینک کمک بگیرید. دقت کنید که فشار زیادی نیاورید تا باعث شکسته شدن آن  نشود.

سپس عینک دودی را با آب گرم شستشو دهید و با یک دستمال نرم و لطیف آن را خشک کنید . اگر خراش ها همچنان روی عینک دودی باقی مانده باشند بار دیگر از پنبه و خمیر دندان استفاده کنید، تا زمانی که خراش ها کاملا از بین بروند و دیگر قابل مشاهده نباشند. فراموش نکنید از دستمال عینک مناسب استفاده نمایید.

از بین بردن خط و خش عینک عینک طبی

از بین بردن خط و خش عینک دودی با استفاده از جوش شیرین

یکی از معضلاتی که بسیاری از افراد عینکی با آن مواجه هستند وجود خط و خش‌هایی است که بر روی شیشه عینک نمایان می‌شود و بی شک در کاهش دید افراد تاثیر زیادی می‌گذارد. جوش شیرین به عنوان یک راه حل خانگی برای از بین بردن خط و خش عینک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ماده یک نوع نمک است که از ترکیب یون سدیم و یون بی‌کربنات تشکیل می‌شود. سدیم بی‌کربنات به صورت کریستال جامد و سفید رنگ است. ماده بی‌کربنات زمانی که با یک عامل اسیدی مثل آبلیمو یا سرکه ترکیب شود، فاسد می‌شود که معمولا به صورت پودر می‌باشد. این ترکیب اکثرا در شستشو و مواد شوینده کاربرد دارد. جوش شیرین یک پاک کننده قوی محسوب می‌شود که درجه مقدار سایش آن ۷ است.

نحوه هواگیری شوفاژ با 7 گام ساده بدون نیاز به سرویس کار

برای از بین بردن خش شیشه عینک دودی،  آب را تا جایی به جوش شیرین اضافی کنید که حالت خمیری پیدا کند، سپس به صورت یک لایه کلفت روی تمام سطح شیشه بمالید. مقداری صبر کنید سپس آبکشی نمایید. خواص قلیایی جوش شیرین، باعث از بین رفتن هرگونه باقی مانده اسیدی و باز گرداندن وضوح عدسی عینک خواهد شد. در نهایت عینک را جلوی نور بگیرید و مطمئن شوید هیچ گونه خراشی باقی نمانده باشد.

از بین بردن خط و خش عینک دودی با استفاده از واکس ماشین

جالب است بدانید واکس خودرو گزینه‌ی خوبی برای از بین بردن خط و خش عینک است. بله درست شنیده اید. از واکس ماشین برای پولیش شیشه عینک آفتابی استفاده کنید. این روش اغلب برای از بین بردن خش‌های روی عینک آفتابی به خصوص عدسی‌های ساخته شده از پلاستیک است.

با پولیش کردن، لایه‌ای از عدسی برداشته می‌شود تا خراش‌های موجود روی سطح آن را از بین ببرد. برخلاف واکس پولیش به واسطه سایش و از بین بردن لایه خارجی عدسی، موجب درخشش و جلای شیشه عینک می‌شود. از اسفنج، یا پلاستیک های ضخیم در این مواقع استفاده نکنید که فقط باعث از بین رفتن و آسیب به عینک شما می‌شود.

برای پولیش شیشه عینک آفتابی، واکس را آغشته به پنبه یا پارچه نرم کنید و به مدت ۱۰ ثانیه با حرکات دورانی بر روی عینک خود بکشید. بعد با یک پارچه نرم خشک کنید. مانند دفعات قبل، عینک را جلوی نور قرار دهید و در صورت مشاهده خش، دوباره این کار را تکرار کنید  تا زمانی که دیگر هیچ خط و خشی را روی شیشه مشاهده نکنید.

از بین بردن خط و خش عینک دودی با استفاده از واکس فلزی

گاه علت کدر شدن شیشه عینک بخاطر خط و خشهای ایجاد شده بر روی آن است. از پولیش و واکس وسایل منزل مثل پولیش نقره و برنز نیز می‌توانید برای از بین بردن خط و خش عینک استفاده کنید. پولیش فلزات فرایندی است که در آن سطح فولاد، آلیاژهای مس، آلومینیم و نیکل را در حمامی الکترولیتی، صاف، صیقلی می‌کنند.

خش گیر فلزات دارای قابلیت چرک برداری و براق کردن کلیه فلزات از قبیل طلا، نقره، مس، استیل، برنج و غیره است. این مایع خش گیر قابلیت چرک برداری و براق کردن لوازم پلاستیکی از جمله عدسی عینک را دارد. با پولیش برنج یا نقره، زبری‌عینک را می‌زداید و سطح فلز را برّاق‌تر می‌سازد.

تمیز کردن عینک طبی - از بین بردن خط و خش عینک

مقدار لایه برداری سطحی این ماده نیز به مشخصات درج شده بر روی جعبه آن بستگی دارد. برای این کار یکی از پولیش‌های نقره، برنج یا فلزی را به کمک یک پارچه نرم نخی یا پنبه‌ای روی قسمت‌های خط برداشته عینک، به آرامی بکشید و بعد هم با یک پارچه ی تمیز نرم مواد اضافی را پاک کنید. مواظب باشید مایع خش گیر عینک به فریم آن برخورد نکند. البته این روش نسبت به روش‌های دیگر وقت‌گیر و گرانتر است.

تکنیک های صحیح و آسان برای تمیز کردن قمقمه

از بین بردن خط و خش عینک دودی با مایع تمیز کننده و پارچه های میکرو فایبر

به خاطر داشته باشید که استفاده از پیراهن، دستمال کاغذی، دستمال مرطوب، حوله و دستمال توالت برای تمیز کردن عدسی عینک، یا استفاده از شیشه پاک‌کن باعث خش افتادن بیشتر روی عینک شده و عینک ها را در معرض آسیب بیشتری قرار می دهد. اینجاست که استفاده از پارچه میکروفیبر تمیز به شدت توصیه می‌شود.

مایع تمیز کننده و پارچه میکرو فایبر ابتدایی ترین و ساده ترین روش از بین بردن خط و خش عینک هستند. اگر مایع خش گیرعینک موجود نبود می‌توانید از آب و مایع ظرفشویی به عنوان ماده پاک کننده و پارچه نخی (پنبه ای) به عنوان پارچه مخصوص استفاده کنید تا از شیشه عینک آفتابی خود محافظت کنید. هرگز بدون ماده تمیز کننده پارچه را به صورت خشک روی عینک آفتابی خود نکشید زیرا سبب ایجاد خش بیشتر بر روی شیشه عینک شما خواهد شد.

از بین بردن خط و خش عینک دودی با استفاده ازکرم های ضد آفتاب

شاید باور نکنید ولی با همین کرم‌های ضد آفتاب با SPG 45 می توانید معجزه کنید. البته این کرم‌ها  برای از بین بردن خط و خش عینک های با لنز پلاستیکی استفاده می‌شوند. کرم ضد آفتاب در ترکیبات خود به اندازه کافی پودر آلومینیوم دارند که می تواند برای از بین بردن خراشیدگی عینکها کمک کننده باشد. برای انجام اینکار کافی است مقداری ضدآفتاب را به سطح خش دار عینک بزنید و پس از چند ثانیه با پارچه میکروفایبر آن را پاک کنید. اگر روش هایی که تا کنون بیان کردیم برای رفع این مشکل افاقه نکردند، پیشنهاد می‌کنیم شیوه های پیشنهادی زیر را امتحان کنید.

عینک طبی - از بین بردن خط و خش عینک

چند نکته کلیدی دیگر جهت از بین بردن خط و خش عینک دودی

  • اسپری مبلمان می توانند برای پاک کردن خراش عینک مفید باشند خمیر حاصل را به عنوان پولیش دهنده استفاده کرده و عینک دودی خود را بار دیگر جلا ببخشید.
  • کرم‌های حکاکی شیشه دارای یک ماده فعال هستند که سطح بیرونی پلاستیک را لایه برداری می‌کنند. شما می‌توانید برای جلا انداختن بر روی عینکهایی که لنز آنها پلاستیکی است، از کرم حکاکی شیشه استفاده کنید.
  • از روغن بچه می توان به عنوان یک نرم کننده سطح خراش دار شیشه عینک استفاده کرد.   برای از بین بردن خط و خش عینک ، چند قطره روغن بچه را به سطح خراش‌دار اسپری کنید و پس از چند ثانیه آن را با آب گرم و مایع تمیزکننده آبکشی کرده و با یک دستمال نرم پاک کنید.
  • اگر عدسی عینکتان خط و خطوط نسبتا عمیقی دارد از موم برای پر کردن خراشهای عمقی استفاده کنید. این موم خطوط عمیق را بطور موقت از بین می برد. اگر قصد عوض کردن عدسی را ندارید این روش را می توانید به کررات مورد استفاده قرار دهید.
  • مخلوط پودر خردل و سرکه به نسبت یک به یک می تواند راه حل دیگری برای از بین بردن خط و خش عینک باشد.  از یک پارچه نرم برای پخش کردن ترکیب روی شیشه استفاده کرده و با حرکت عرضی  چند ثانیه‌ای آن را به شیشه عینک بمالید. در نهایت سطح عینک  را با آب سرد آبکشی نمایید.
10 تکنیک فوری برای ترک اعتیاد به گوشی

چگونه از عینک در مقابل خط و خش مراقبت کنیم ؟

در ادامه به شما راه حل هایی را معرفی می‌کنیم تا از ایجاد خط و خش بر روی عدسی پیشگیری نمایید؛

  1. عینک را دائما تمیز کنید تا عدسی آن خراشیده نشود.
  2. از دستمال عینک مناسب و باکیفیت برای پاک کردن عدسی استفاده نمایید.
  3. از قاب و کیف عینک مناسب استفاده نمایید تا عینک شما از ضربه و گرد و خاک به دور بماند.

نکاتی برای جلوگیری از خراشیده شدن لنزهای عینک

یقینا بهتر است قبل از اینکه به دنبال پاسخی برای چگونه خش عینک را پاک کنیم؟ باشید، با روش هایی برای جلوگیری از خراشیده شدن لنزهای عینک خود آشنا شوید. جایگزینی یا حتی تعمیر لنزهای خراشیده ممکن است هزینه بر باشد، اما روش هایی وجود دارد که از خراشیده شدن لنزهای عینک جلوگیری می کند.

از بین بردن خط و خش عینک آفتابی

1. از لنزهای شیشه ای استفاده کنید

لنزهای شیشه ای نسبت به پلاستیک و پلی کربنات مقاومت بیشتری در برابر خراش دارند. به زبان ساده لنزهای شیشه ای سخت تر هستند و کمتر خراشیده می شوند. آنها معمولا سنگین تر از لنزهای پلی کربنات امروزی هستند، در صورتی که شغل خاصی دارید که عینک شما نیاز به مراقبت ویژه دارد، عینک های  شیشه ای گزینه مناسبی هستند. اما اکثر عینک ها درصد بسیار بالایی پلاستیک دارند و مقاومت لازم را دارا هستند فقط نیاز به مراقبت و نگهداری هستند.

2. از پوشش های ضد خراش استفاده کنید

بدیهی است که تعویض یا تعمیر لنزهای خراشیده شده گرانتر از خرید پوشش های ضد خراش خواهد بود. شما می توانید از پزشک یا فروشنده عینک خود بخواهید از این پوشش های ضد خراش روی عینک شما نصب کنند.

3. لنزهای عینک خود را به درستی تمیز و نگهدای کنید

باور کنید یا نه بسیاری از خراش های ریز و میکروسکوپی موجود در هر لنزی به دلیل مراقبت و تمیز کردن نامناسب آن ها به وجود می آیند. استفاده از یک پارچه میکروفیبر خوب یک امر ضروری برای تمیز کردن لنزهای عینک است. در واقع اگر لنزهای عینک خود را به درستی تمیز و نگهدای کنید، به احتمال زیاد هرگز به دنبال چاره ای برای اینکه چگونه خش عینک را پاک کنیم؟  نخواهید بود.

در پاک کردن لنزهای عینک بهتر است از استفاده از محصولات کاغذی به شدت خودداری کنید. حتی نرم ترین بافت های دستمال های کاغذی شامل الیاف حاوی خرده های چوب است که به راحتی باعث خراشیده شدن لنزهای عینک شما می شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

9 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *