خوابیدن در ماشین هنگام سفر

خوابیدن در ماشین هنگام سفر کار ساده ای نیست. در سفر ها خستگی و یا مسافت طولانی شما را وادار می کند گاهی اندکی استراحت کرده و چرتی بزنید. اما برای خوابیدن در ماشین لازم است شما نکاتی را بدانید تا خستگی شما دوچندان نشود. با شادمگ همراه شوید.

بهترین روش های خوابیدن در ماشین هنگام مسافرت

شاید پیش بیاید که به دلیل کاهش هزینه‌ های سفر  و یا دلایل دیگر مجبور شوید یا ترجیح دهید در ماشین خود بخوابید. مثلا شاید در یک سفر جاده ای هستید و می خواهید با نخوابیدن در هتل های بین راهی، در هزینه ها صرفه جویی کنید. شاید صرفا در شرایط بد آب و هوایی گرفتار شده اید.

نقاشی چرت زدن در ماشین - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

شاید حین رانندگی بیش از حد خسته شده اید و نیاز به استراحت کوتاه دارید. خوابیدن در ماشین می تواند در حد تنظیم زاویه صندلی شما یا با استفاده از تشک صندلی عقب یا استفاده از روش های پیشرفته تر در کمپینگ یا سفر های جاده ای طولانی باشد.

صندلی کنار پنجره یا راهرو در وسیله نقلیه؟

صندلی کنار پنجره در ماشین یا هر وسیله نقلیه دیگر به شما کمک می‌کند تا تکیه‌گاهی برای قرار دادن بالش‌تان داشته باشید. خوابیدن در ماشین دراین حالت راحت‌‌تر خواهد بود. در مقابل، صندلی‌های کنار راه‌رو، از فضای بیشتری برخوردارند و پاهای‌تان هنگام خواب آزادتر خواهد بود.

صندلی‌های جلو یا عقب ؟

صندلی‌های جلو نسبت به عقب از تکان‌های کمتری برخوردار است؛ بنابراین، اگر به لرزش‌های ماشین حساس هستید، صندلی‌های جلو برای شما مناسب‌تر است. با این‌حال، صندلی‌های جلو دید شما را به جاده بیشتر می‌کند و ممکن است رانندگی در شب، به خصوص در گردنه‌ها و شرایط مختلف جاده نظیر باران و برف برای‌تان استرس‌آور باشد. هم‌چنین سبقت‌های راننده ممکن است برای‌تان ترسناک باشد و خواب به چشم‌‌های‌تان نیاید. در این صورت، استراحت در صندلی‌های عقب‌تر برای‌تان راحت‌تر خواهد بود.

مادر و فرزند خواب در ماشین - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

تنها یا با همراه؟

اگر همراه دارید تا حدی برای خواب خیال‌تان راحت است، زیرا هنگام خواب افراد ممکن است تعادل خود را از دست داده و ناخودآگاه به سمتی خم شوند. اما اگر تنها هستید، سعی کنید صندلی‌تان را در کنار هم‌جنس‌های خود انتخاب کنید تا در هنگام خواب، معذب نشوید.

مراحل موثر برای خوابیدن راحت در وسایل نقلیه

ما در ادامه ۳ گام اصلی برای داشتن یک استراحت و خواب مناسب و کافی در اتومبیل را برای شما شرح خواهیم داد.

چکاپ ماشین قبل از سفر را فراموش نکنید.

 گام اول آمادگی برای سفر

در این قسمت شما باید از همان ابتدا وسایلی را که برای خواب راحت در سفر و در اتومبیل مورد نیاز هستند، آماده کرده و با خود همراه کنید. اول از همه یک ملافه بردارید و حتماً یک چشم‌ بند تیره رنگ یا ضخیم نیز با خود داشته باشید. چشم بند به شما کمک می کند تا نور های مزاحم چشمان شما را اذیت نکنند. اگر برای سفر منطقه آب و هوایی سرد ایران را انتخاب کرده اید، بهتر است کیسه خواب، بالش و پتو نیز داشته باشید.

وسایل برای خواب در سفر

حتما به تعداد مسافران مخصوصاً کودکان ملافه بردارید. اگر قرار بر این است که با اتومبیل شخصی و با افراد دیگری سفر خود را انجام دهید، توصیه ما این است که یک مجموعه منظم و کوچک از پتو و بالش ها را همراه داشته باشید و سعی کنید که کمترین قسمت اتومبیل را اشغال کنند. بهتر آن است که وسایل ذکر شده همگی در صندوق عقب باشند نه بر روی باربند و نه جلوی اتومبیل، چون به احتمال زیاد ممکن است زودتر از حد تصور؛ احتیاج به استراحت کردن داشته باشید.

بالش خواب برای ماشین - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

بهمراه داشتن ملزومات در سفر

از جمله ملزومات مهم سفر استفاده از قرص های آرام بخش است که به شما کمک می کنند خواب راحت در سفر را تجربه کنید. به همراه داشتن مواد خوراکی یکی از نکات مهم سفر است چون به طور حتم خوراکی هایی که در فروشگاه های بین راهی هستند با قیمت بسیار بالاتری به شما عرضه می شوند. یک کلمن کوچک به همراه داشته باشید و حتما بطری‌ های آب و تنقلاتی مانند شکلات های غنی شده، میوه، غلات و آجیل را در آن قرار دهید. از ساندویچ های کوچک برای وعده های شام و ناهار خود استفاده کنید و زمان و هزینه سفر را اینگونه کاهش دهید.

تنقلات برای سفر

فراموش نکنید که به همراه داشتن یک کتاب کوچک و استفاده از یک پخش کننده mp3 به همراه هدفون، به شما کمک می کند تا یک خواب راحت در سفر داشه باشید. یک بالش c شکل داشته باشید که دور گردن قرار می‌گیرد و خواب راحتی را برای شما به ارمغان می آورد. اگر احساس می کنید برای خوابیدن مشکل دارید از یک داروساز کمک بگیرید و بخواهید که شما را راهنمایی کند.

لیستی از بهترین شهرهاي ايران برای سفر زمستانی

فراموش نکنید که داروهای خواب آور را در زمان رانندگی به هیچ عنوان استفاده نکرده و در صورت استعمال این داروها، فاصله زمانی مناسب برای رانندگی را حفظ کنید. اگر قرار است شب در میان راه اتراق کنید، به همراه داشتن یک پوشش مناسب برای حفظ حریم شخصی مانند چادر مسافرتی الزامی است.

 گام دوم خوابیدن در اتومبیل در حال حرکت

مطمئن نیستم تجربه این اتفاق را داشته باشید اما استراحت کردن و خوابیدن در اتومبیلی که حرکت می کند کار آسانی نیست. اگر بخواهیم کمی ملموس ‌تر توضیح دهیم باید بگوییم درست در زمانی که کمربند را بسته اید و موقعیت شما فرم نشسته بدن است، با هیچ منطقی نمی توانید یک خواب راحت در سفر داشته باشید و این نحوه استراحت کردن کمی آزار دهنده خواهد بود. حال تصور کنید باید مدت زمان طولانی را در اتومبیل بگذرانید تا به مقصد برسید، بدون شک این موضوع کمی کار شما را سخت خواهد کرد.

تنظیم صندلی

پیشنهاد ما این است که سعی کنید حتماً صندلی شما قابل تنظیم کردن باشد. اگر در کنار شیشه قرار داشته باشید همین شیشه برای شما یک تکیه گاه خواهد بود که می‌توانید بالشت خود را بر روی آن قرار دهید. اما اگر صندلی شما در وسط فضای اتومبیل قرار گرفته باید بدانید که پاهای شما آزادتر خواهند بود، ضمن اینکه کمتر از سایر قسمت‌ ها تکان های اتومبیل شما را اذیت خواهد کرد. اگر صندلی پشت سر شما خالی است به راحتی می توانید با تنظیم کردن صندلی خود یک مکان تقریبا صاف را برای خود مهیا کرده و استراحت کنید.

دو کوردک خوابیده در ماشین - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

آرامش روانی در طول سفر

یکی از نکات بسیار مهمی که می تواند تجربه یک خواب راحت در سفر را برای شما به ارمغان بیاورد این است که از لحاظ روحی و روانی در آرامش کامل باشید. نکته دیگر اینکه خواننده خود را به خوبی بشناسید و بدانید که در تمام طول سفر با فردی مسلط به امر رانندگی همراه هستید، این موضوع آرامش خاطر شما را افزایش خواهد داد.

تکان های ناگهانی، چرخش های سخت، ضربه و لرزش می تواند خواب شما را خراب کرده و استرس و بی قراری شما را افزایش دهد. مطمئن باشید که راننده شما تجربه مسافرت در جاده را دارد و در موقعیت های سخت و ناگهانی تصمیم های درستی را اتخاذ می کند.

پوشاندن نور

قبل از اینکه شیشه ها را برای جلوگیری از ورود نور بپوشانید با راننده مشورت کنید، زیرا ممکن است دید راننده را کم کرده و آن را با اختلال روبرو کند. اگر کلاه و عینک آفتابی به همراه داشته باشید می توانید شدت نور در اتومبیل را کنترل کنید، ضمن اینکه صدای موسیقی را نیز در سطح متوسط رو به پایین نگه دارید تا گوش ها سنگین نشوند.

برخورداری از یک نگرش مثبت حتی در زمان استرس و خواب آلودگی می تواند فضای اطمینان بخشی را برای شما ایجاد کند. تاکید ما بر استفاده از چشم بند به این دلیل است که حتی اگر به صورت ناگهانی و اتفاقی از خواب بیدار شدید، نور چشمان شما را اذیت نکرده و یک خواب راحت در سفر را تجربه کنید.

 گام سوم راه های استراحت و خوابیدن در اتومبیل

در این قسمت راه های مناسب برای یک خواب و استراحت راحت در اتومبیل را برای شما شرح می دهیم و امیدواریم که این راه کارها مفید باشند.

رعایت قوانین

پیش از هر کاری بهتر است یک مکان ایمن پیدا کنید و خودروی خود را در آن مکان پارک کنید. این محل امن باید مناسب بوده و از ورودی فضاهای تجاری دور باشد، ضمن اینکه ترافیک و سروصدا در آن راه نداشته باشد. برخی از مناطق و شهرها قوانین سخت و محکمی دارند که بر طبق این قوانین پارک کردن اتومبیل در شب و در این مناطق ممنوع است. به همین دلیل در صورت پارک کردن خودرو به احتمال زیاد شما جریمه خواهید شد. توصیه ما این است که در زمان مسافرت؛ قوانین محلی منطقه را بررسی کنید.

بهترین جا برای پارک ماشین

ناگفته نماند که تحت هیچ شرایطی در کنار بزرگراه و یا جاده پارک نکنید. در بسیاری از بزرگراه ها مکانهایی برای استراحت شبانه تعبیه شده که شما می توانید در میانه راه و در جاده در این مکان ها پارک کرده و ضمن استراحت یک یک خواب راحت در سفر را تجربه کنید. این گزینه یکی از بهترین موارد برای جلوگیری از ایجاد وقفه در طول سفر برای شما و سایرین خواهد بود.

زن در کیسه خواب در عقب ماشین - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

هتر است که یک فروشگاه ۲۴ ساعته شبانه روزی پیدا کنید و خریدی مطمئن و آسوده داشته باشید. فراموش نکنید که یکی از مناسب ترین روش ها برای خوابیدن و استراحت در اتومبیل؛ انتخاب مکان های امن و ایمن است.

روش انتخاب چمدان مناسب با کیفیت و اصل برای سفر

امنیت در سفر

اول از همه اتومبیل خود را خاموش کنید و کلید را از روی خودرو بردارید. بدون شک در زمان خواب ممکن است توسط سارقان مورد تعرض قرار بگیرید. پس درهای اتومبیل را حتماً قفل کرده و کلید را در جیب خود نگهداری کنید. اگر اتومبیل شما سیستم مسیریابی یا جی پی اس ندارد، حتماً یک نقشه راه به همراه داشته باشید. توصیه می کنیم که سفر خود را در یک شرایط جوی متعادل شروع کنید. اگر در طول سفر آب و هوا رو به سردی رفت به احتمال زیاد مجبور هستید تا در زمان خواب به صورت مداوم بیدار شوید و ماشین را به منظور گرم کردن فضای داخل؛ روشن کنید. تاکید می‌کنیم که در زمان روشن بودن خودرو بیدار باشید.

ترافیک مسیر

رادیو اتومبیل را روی موج خبرهای ترافیکی تنظیم کرده تا به‌راحتی توصیه های ایمنی و اخبار ترافیکی را بشنوید. یکی از نکات مهم در برای داشتن یک خواب راحت در سفر این است که تهویه در اتومبیل شما باید به صورت مداوم انجام شود، پس بهتر است سقف خودرو یا شیشه ها را باز کنید و اجازه دهید که هوا در اتومبیل گردش کند. این امر سبب می شود که شما خواب راحت تری داشته باشید و به واسطه گرم شدن یا سرد شدن هوا از خواب بیدار نشوید. فراموش نکنید که قرار گرفتن در یک مکان پر سروصدا و شلوغ بدون شک آرامش شما را بر هم خواهد زد.

یک خواب راحت در سفر

توصیه می‌کنیم بهترین موقعیت را برای یک خواب راحت در سفر پیدا کرده و در بهترین موقعیت برای استراحت قرار بگیرید. در زمانی که اتومبیل شما در حال حرکت نیست، شما می توانید گزینه های مناسبی برای استراحت کردن داشته باشید.

راننده خواب آلوده - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

البته امیدوار هستیم که اتفاقی پیش نیاید که توقف شما را با مشکل مواجه کند. ناگفته نماند که همه چیز به نوع اتومبیل شما نیز بستگی دارد. بد نیست که وضعیت لاستیک ها را چک کنید و از میزان باد آنها مطمئن شوید. ضمن اینکه تایر زاپاس را فراموش نکرده و همیشه به یاد داشته باشید لاستیک های سالم و پر باد از لاستیک های کم باد خیلی بهتر هستند، بخصوص اگر مقصد شما مناطق گرمسیری است.

چک کردن روغن موتور ماشین

میزان آب شیشه پاک کن، سطح روغن موتور، روغن ترمز و حتی میزان ضد یخ را به خوبی بررسی کنید. باطری اتومبیل، سیستم ترمز و فرمان را بدون هیچ محدودیتی چک کنید. چراغ های جلو، عقب و ترمز را حتماً مورد بررسی قرار دهید و فراموش نکنید که اگر میزان قد شما کوتاه است و صندلی عقب خودرو خالی است، به راحتی می توانید به عنوان یک تخت از صندلی استفاده کنید. خوابیدن به حالت استراحت در منزل آن هم بر روی یک صندلی راحتی می تواند یک خواب راحت در سفر را برای شما به ارمغان آورد.

زندگی عادی و نرمال در سفر

بدون شک سفر کردن می‌تواند روال معمول زندگی شما را مختل کند. توصیه می‌کنیم که حساسیت خود را کم کنید و سخت نگیرید، به ویژه اگر در روز بعد قرار است مسیر طولانی رانندگی کنید. به‌هرحال وقتی که در خودرو استراحت می‌کنید بعد از بیدار شدن ممکن است کمی احساس کثیفی کنید و دیگر به راحتی مانند منزل نمی توانید دوش صبحگاهی بگیرید و به بهداشت فردی خود رسیدگی کنید. اما همین نیز غنیمت است و شما می توانید زمانی را برای رسیدگی به خود اختصاص بدهید، دست و صورت خود را بشویید، لباس ها را عوض کنید، مسواک بزنید و با ظاهری آراسته و انرژی مثبت بقیه مسیر را ادامه دهید.

دراز کشیدن روی صندلی عقب - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

بطری های آب برای سفر

اگر امکان دسترسی به آب لوله کشی برای شما محدود بود از بطری های آبی که در اتومبیل دارید برای شستشوی دست ها و صورت خود استفاده کنید. در صورت تمایل به توقف در طول مسیر، به شما توصیه می کنیم که هرگز در قسمت شانه خاکی و یا سطح سواره رو؛ اتومبیل خود را پارک نکنید. بهتر است از پارکینگ ها و یا قسمت های خارج از جاده برای توقف کردن استفاده کنید. آخرین نکته اینکه به هیچ عنوان در زمان رانندگی از تلفن همراه استفاده نکرده و قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید. فراموش نکنید که خواب راحت در سفر و استراحت کافی داشتن؛ از هر چیزی مهمتر است.

موسیقی و کتاب

کتاب خواندن در شب، ذهن‌تان را از دغدغه‌های روزمره خالی و چشم‌های‌تان را خسته می‌کند؛ در نتیجه، شما راحت‌تر به خواب می‌روید. همراه داشتن یک هدفون و گوش سپردن به آهنگ‌های آرام، به شما کمک می‌کند تا مکالمه‌های دیگر مسافران و یا صدای خروپف احتمالی همسفران‌تان را نشنیده و خوابی آرام داشته باشید.

چطور هزینه‌ های سفر رو به حداقل برسونیم ؟ ارزان ولی لاکچری سفر کن

کتاب خواندن در شب، ذهن‌تان را از دغدغه‌های روزمره خالی و چشم‌های‌تان را خسته می‌کند.کتاب خواندن در شب، ذهن‌تان را از دغدغه‌های روزمره خالی و چشم‌های‌تان را خسته می‌کند.

کتاب خواندن در ماشین - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

لباس‌های راحت و کفش مناسب بپوشیم

سعی کنید در سفرهای شب‌‌رو از لباس‌های راحت، گشاد و پارچه‌ای استفاده کنید تا راحت‌تر بخوابید. هم‌چنین در شب سفر، از دمپایی و یا صندل استفاده کنید و کفش‌های‌تان را روز بعد به پا کنید.

بالش گردنی/ چشم‌بند/ پتوی مسافرتی

بالش‌های گردنی مانع از خم شدن بیش از حد گردن‌تان می‌شود. چشم‌بند نیز شما را از شر نورهای داخل ماشین و پرتوهای آفتاب در هنگام صبح خلاص می‌کند. هم‌چنین با پتوی مسافرتی و یا رواندازهای سبک، به خوابی عمیق‌تر خواهد رفت.

راهکارهای مهم برای خوابیدن در ماشین هنگام سفر

از صندلی ماشین استفاده کنید

استفاده از صندلی راننده و سرنشین، یکی از ابتدایی ترین راهکارهای خوابیدن در ماشین است. کافی است زاویه صندلی را تنظیم کنید تا شرایط استراحت فراهم آید. اگر خودرو شما این قابلیت را دارد، ابتدا لبه ی جلوی صندلی را به بالا و سپس پشت صندلی را به عقب تنظیم کنید. لوازم روی صندلی عقب را بر دارید تا بیشترین خمش در صندلی ممکن شود. اگر صندلی راننده فیکس است، صندلی سرنشین را امتحان کنید.

تشک بسازید

از هر وسیله ای که دارید استفاده کنید تا یک تشک برای راحتی زیر خود بسازید. حوله، پتو، حتی لباس ها را استفاده کنید. اگر وسیله ی بیشتری داشتید، به عنوان بالش نیز استفاده کنید؛ در غیر این صورت از خود صندلی استفاده کنید.

بالش بسازید

از هر وسیله ای استفاده کنید تا برای راحتی سر و گردن خود بالش بسازید. استفاده از پتوی مسافرتی، حوله، لباس و … مفید است. به طور خاص بالش های بادی مسافرتی عالی هستند که از هر فروشگاه بین راهی یا عادی یا اینترنتی قابل تهیه است.

خوابیدن روی فرمون ماشین - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

سرد شدن هنگام خوابیدن در ماشین

حواستان باشد سرما نخورید . ماشین شما در شب خصوصا در فصل سرما، مانند منزل یا هتل تحت کنترل دمایی نیست. شما نمی توانید شب تا صبح موتور ماشین را روشن نگه دارید تا بخاری یا گرمکن داشته باشید. پس باید خودتان را گرم نگه دارید. از پتوی مسافرتی استفاده کنید. اگر پتوی مسافرتی ندارید یا برودت هوا بیشتر است، لباس بپوشید. لایه با لایه لباس اضافه کنید. باور کنید اشکالی ندارد اگر با کلاه و دستکش، از سرما در امان باشید.

حریم خصوصی خود را حفظ کنید

از حوله، پتوی مسافرتی، پارچه، لباس، روزنامه یا … استفاده کنید تا شیشه ها را بپوشانید. این سبب خواهد شد حریم خصوصی شما حفظ شود. اگر بیش از یک نفر در ماشین می خوابید، اندکی شیشه را پایین بیاورید تا هوای تازه در جریان باشد. از لبه ی شیشه ی ماشین برای متصل کردن پوشش شیشه استفاده کنید.

استفاده از تشک های بادی

تشک بادی متناسب با صندلی عقب خود بیابید

یک راهکار بی نظیر برای خوابیدن در ماشین هنگام سفر ، استفاده از تشک بادی است. اگر سفر جاده ای در پیش رو دارید و قصد دارید در ماشین بخوابید، قبلا برای موضوع برنامه ریزی کنید و تشک بادی را از فروشگاه های آنلاین یا حضوری یا بیم راهی بخرید. دقت داشته باشی سایز و مدل مناسب و متناسب با خودروی خود، اعم از جمع و جور و سدان، SUV یا ون تهیه کنید.

صندلی عقب را برای پهن کردن تشک بادی خالی کنید

وسایل و تجهیزات اضافی صندلی عقب را به صندوق عقب منتقل کنید تا فضا برای پهن نمودن تشک بادی فراهم آید.

تشک خواب برای صندلی عقب ماشین - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

تشک بادی را باد کنید

سوپاپ ورودی تشک بادی را پیدا کنید. اگر چند سوپاپ دارد، همگی را غیر از یکی ببندید. اگر پمپ بادی دارید به کار ببندید. این پمپ ها با باتری ماشین کار می کند و از هر فروشگاه مرتبط قابل تهیه است. اگر پمپ برقی ندارید، به تلمبه دستی اکتفا کنید.

تشک بادی را آستر بپوشانید

لزوما تشک های بادی سطح و پوشش راحتی ندارند. برای همین روی آنها را با پتوهای مسافرتی، حوله یا حتی لباس بپوشانید. اگر تشک بادی خود به خود بالش بادی ندارد، از پتو یا حوله برای ساختن یک بالش موقت استفاده کنید.

بعد از استراحت کردن چکار کنیم ؟

بعد از استراحت بین راهی و خواب جاده ای، سوپاپ را باز کنید و تشک بادی را تخلیه کنید. تخلیه شده ی آن را در صندوق بگذارید یا زیر پا قرار دهید. به یاد داشته باشید اگر قرار است اندکی جلوتر بازهم از تشک بادی استفاده کنید، لازم نیست آن را تخلیه کنید؛ البته اگر فضایی برای نگهداشتن آن در خودرو دارید.

زن راننده در حال خمیازه کشیدن - خوابیدن در ماشین هنگام سفر

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *