افتتاح حساب ترکیه
نگهداری از شیر خشک

نگهداری از شیر خشک باید در شرایط ویژه باشد تا سرما و گرما مواد مغذی موجود در شیرخشک را تخریب نکند و سلامت کودک دلبندتان در خطر نیفتد. حتی اگر شیر خشک آماده داشتید باید به نکاتی دقت کنید و آن را در شرابط ویژه ای که ر مطلب آمده نگهداری کنید.

نگهداری از شیر خشک باز شده و آماده

همیشه به مادران توصیه می گردد تا حد امکان با شیر خود نوزاد را تغذیه نمایند؛ چراکه مزیت های تغذیه با شیر مادر بسیار زیاد است. اما گاهی به دلایلی امکان شیردهی با شیر مادر وجود ندارد؛ به همین دلیل همیشه مادران با از شیر گرفتن کودک به دنبال بهترین نوع شیر خشک برای نوزادشان هستند. اما در این شرایط نگهداری صحیح از بسته های شیرخشک نیز برای سلامت نوزادان بسیار حائز اهمیت است.

نگهداری از شیر خشک

آیا شیرخشک نوزاد فاسد می‌شود؟

بله، شیر خشک دارای تاریخ انقضا و بهترین زمان مصرف است که نشان می‌دهد عمر مفید محصول چقدر است. شیرخشک پس از باز شدن باید در مدت یک ماه استفاده شود. شیرخشک آماده شده اگر در محیط بیرون باشد باید در مدت یک ساعت مصرف شود. اگر آن را داخل یخچال قرار می‌دهید باید ظرف ۴۸ ساعت مصرف شود.

محتوی قوطی شیرخشک باز نشده فاسد می‌شود؟

به دلیل اینکه انواع مختلفی از شیرخشک در بازار وجود دارد ممکن است هرکدام روش نگهداری مخصوص به خود را داشته باشند. شیرخشک ممکن است به صورت مایعات آماده و همین‌طور پودر باشد که خودتان باید با آب مخلوط کنید و به کودک بدهید.

بسته‌های شیرخشک کودک تاریخ مصرف دارد. تاریخ روی بسته شیرخشک نشان می‌دهد که شیر خشک شما تا چه زمانی بهترین کیفیت را دارد. این محصولات با روندی کاملا پیچیده تولید می‌شود و شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک است. اما این مواد پس از مدتی شروع به خراب شدن می‌کند. کودک برای رشد به این مواد مغذی نیاز دارد. بنابراین نباید از شیرخشک‌هایی که تاریخ آنها قدیمی است استفاده کنید زیرا فاقد این مواد مغذی هستند.

همچنین ممکن است پس از مدتی که از باز شدن بسته شیرخشک می‌گذرد، مواد تشکیل دهنده آن از هم جدا شوند و مخلوطی ناهمگن ایجاد کند که برای کودک مناسب نباشد. اگر این اتفاق بیفتد و شما باز از محصول استفاده کنید، همچنین ممکن است باعث مسدود شدن سوراخ‌های شیشه شیر شود.

ماندگاری شیر خشک

ماندگاری یک بسته شیرخشک باز شده

پاسخ دقیق، تا حد زیادی به شرایط نگهداری بستگی دارد. لازم است برای به حداکثر رساندن ماندگاری، شیرخشک باز شده در یک محل خنک و خشک نگهداری شود و بسته‌بندی آن محکم باشد.

رفع بوی بد مرغ از دست با چند ترفند عالی و ساده

نگهداری از شیر خشک

اگر به درستی ذخیره شود، یک بسته شیرخشک باز شده معمولا حدود 3 ماه با بهترین کیفیت در دمای اتاق باقی می‌ماند.

شیرخشک باز شده در فریزر

شیرخشک را می‌توان به طور نامحدود ذخیره کرد. یک بسته باز نشده همچنان می‌تواند برای 2 تا 10 سال قابل استفاده باشد.
بله، برای افزایش بیشتر ماندگاری شیرخشک باز شده، آن را فریز کنید. شیرخشک باز شده را داخل ظروف دربسته یا کیسه‌های فریزر قرار دهید.اگر به درستی ذخیره شود، بهترین کیفیت را برای حدود 3 سال حفظ می‌کند.

ماندگاری شیرخشک

پودر ممکن است کهنه شود، اما کمی طول می‌کشد. اکثر تولیدکنندگان استفاده از قوطی شیرخشک را در عرض 18 ماه توصیه می‌کنند.
شیرخشک را می‌توان به طور نامحدود ذخیره کرد. یک بسته باز نشده همچنان می‌تواند برای 2 تا 10 سال قابل استفاده باشد.
شیر خشک بدون چربی می‌تواند بیشتر داشته باشد چون چربی پایداری کمتری دارد.

نشانه های خراب شدن شیر خشک

اگر از تاریخ مصرف شیرخشک کودک مطمئن نیستید، بهتر است احتیاط کنید و از دادن آن به کودک اجتناب کرده و آن را دور اندازید!به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از شیر خشک برای پیشگیری از بیماری، بهداشت را رعایت کنید. قبل از تهیه شیر کودک دست‌های خود را بشویید و خشک کنید. حتما حواستان به نشانه‌‌های خراب شدن شیر خشک باشد. زمانی‌که تاریخ مصرف مواد تشکیل‌دهنده آن می‌گذرد باید متوجه علائم خراب شدن شیر خشک شوید که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نگهداری از شیر خشک

  •  از بین رفتن عطر و بوی محصول
  • چسبندگی مواد
  • جدا شدن مواد تشکیل دهنده محصول
  •  پس زدن شیشه توسط کودک و بیمار شدن او پس از مصرف

روش نگهداری از شیرخشک

قوطی های شیرخشک نباید در معرض نور مستقیم خورشید و هیچ گونه گرمایی قرار بگیرند؛، پس از قفسه و کابینت هایی بهره ببرید که از نور خورشید، اجاق گاز، لوله های آب داغ و حتی سیستم های گرمایشی دور باشند. همچنین شیرخشک را باید خنک نگه دارید. اما لازم نیست قوطی شیرخشک را در فریزر قرار دهید؛ زیرا گرما و سرما مواد مغذی موجود در شیرخشک را از بین می برند. همچنین نگهداری شیرخشک در محیط مرطوب یا یخچال نیز جای مناسبی نیست؛ چراکه باعث بهم چسبیدن پودر های شیر شده و در نتیجه غلظت شیرخشک را بیشتر می نماید. پس قوطی های شیرخشک نباید در معرض گرما، سرما و رطوبت قرار بگیرند.

دمای مناسب برای نگهداری شیرخشک بین 12 تا 24 درجه سانتی گراد است. همچنین قوطی های باز نشده شیرخشک را می توان بین 18 تا 24 ماه در جای خنک و خشک نگهداری کرد. اما در هنگام خرید شیرخشک حتما تاریخ انقضاء حک شده روی قوطی شیرخشک را چک کنید.

هنگام خرید شیرخشک، توجه کنید که قوطی آن هیچ گونه تورفتگی، نشتی یا هر آسیب دیگری نداشته باشد؛ از خرید این شیرخشک ها اجتناب کنید.

روش تشخیص روغن زیتون اصل با استفاده از 5 ترفند ساده

مدت نگهداری از شیرخشک باز شده

در دستورالعمل روی قوطی شیرخشک، مدت زمان نگهداری از آن نوشته شده است. معمولا بین 3 هفته تا یک ماه باید یک قوطی شیرخشک را استفاده کرد. بهتر است بعد از باز کردن قوطی، شیرخشک پس از 3 هفته مصرف گردد. در غیر این صورت احتمال بروز عفونت در نوزاد بالا می رود. حتما توجه کنید که درب قوطی را کاملاً بپوشانید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

مدت زمان نگهداری از شیرخشک آماده

شیرخشک آماده شده باید بلافاصله مصرف شده و باقی مانده آن دور ریخته گردد.. توجه کنید که شیرخشک آماده شده را فقط می توان 1 ساعت خارج از یخچال نگه داشت. ؛پس سعی کنید شیرخشک را به اندازه مصرف نوزادتان درست کنید.

نگهداری از شیر خشک

تاریخ انقضای شیرخشک در کدام قسمت است؟

آیا برای پیدا کردن تاریخ مصرف شیرخشک به کمک نیاز دارید؟ برخی جاهایی که اغلب تاریخ مصرف نوشته می‌شود شامل موارد زیر است:

زیر قوطی به حالت برجسته حک شده است.

روی در قوطی چاپ شده است.

برچسب کاغذی آن چاپ شده است.

روی بسته‌بندی زیر در شیرخشک نوشته شده است.

قبل خرید شیرخشک حتما به تاریخ انقضای آن توجه کنید. هرگز شیرخشکی را که تاریخ انقضای آن گذشته نخرید و مطمئن شوید زمان کافی برای مصرف آن وجود دارد.

در زیر راهنمای کوتاهی درباره مرسوم‌ترین برچسب‌های تاریخ انقضای روی محصولات ارائه شده است:

شیرخشک‌ هایی که تاریخ مصرف دارند و به این معناست که محصول باید تا قبل از تاریخی که روی قوطی شیرخشک نوشته شده است، مصرف شود.

شیرخشک‌هایی که دارای بهترین زمان مصرف هستند. به این معناست که محصول تا زمانی که روی قوطی نوشته شده و قبل از آن بهترین زمان است. این به آن معنا نیست که نمی‌توانید پس از آن از این محصول استفاده کنید بلکه کیفیت محصول کاهش پیدا می‌کند.

شیر خشک‌ هایی که تاریخ فروش دارند. راهنمایی برای فروشندگان است و می‌گوید قبل از این تاریخ بعید است محصول فاسد شود. اگر محصول تا این تاریخ فروخته نشد باید از روی قفسه فروشگاه جمع‌آوری شود.

شیرخشک‌ برای شب را چگونه نگهداری کنید

شیر دادن نیمه‌شب می‌تواند چالش برانگیز باشد. به دلیل تاریکی و خستگی، ممکن است شیر درست کردن در آن ساعت مشکل باشد. بنابراین بسیاری از والدین از قبل شیرخشک کودک را آماده می‌کنند. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که آن را گرم کرده و به کودک بدهید.برای اینکه با خیال راحت در نیمه‌های شب به کودک شیر خشک بدهید آن‌ را در یخچال قرار دهید. شیر خشک آماده تا ۴۸ ساعت در یخچال می‌ماند. سپس شیر را گرم کنید یا در ظرف گرم‌کننده شیر قرار دهید.

نگهداری از شیر خشک

در زیر به نکاتی اشاره شده که باید در مورد شیر خشک کودک بدانید:
شیر خشک را هدر ندهید. شیرخشک را به اندازه مصرف کودک تهیه کنید تا مجبور نشوید باقیمانده آن را بیرون بریزید. اگر کودک در هر وعده حدود ۱۸۰ میلی‌لیتر شیر می‌خورد برای او ۳۰۰ میلی‌لیتر شیر درست نکنید.• بسته بندی شیر خشک را با دقت نگاه کنید تا سوراخ یا فرورفتگی نداشته باشد. این کار پس از بررسی تاریخ انقضا از مهمترین کارهایی است که باید در فروشگاه انجام شود.

پاک کردن لکه رژ لب از لباس و مبل با چند تکنیک جادویی

از آب مناسب استفاده کنید. آب می‌تواند به شیرخشک مواد مغذی اضافه کند یا این‌که آن‌را در معرض خطر قرار دهد. مطمئن شوید از آب مناسبی استفاده می‌کنید.

هرگز شیرخشک کودک را داخل فریزر قرار ندهید.

با متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک بهترین نوع شیرخشک را برای تغذیه بهتر فرزند شما پیشنهاد می‌کند. پزشک حمایت‌ها و راهنمایی‌های بیشتری در مورد نحوه نگهداری شیرخشک ارائه خواهد داد.

برای جلوگیری از خراب شدن شیر خشک، پودر شیرخشک را در جای خنک و خشک و دور دمای متغیر قرار دهید. با این کار کیفیت مواد مغذی و ضروری آن حفظ می‌شود.

نکاتی برای خرید شیرخشک

برای خرید شیرخشک لازم است نکاتی را در نظر بگیرید تا نوزادتان دچار مشکلی نشود یا هنگام رسیدن به خانه متوجه خرید اشتباه خود نشوید. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

نوع شیرخشک: شیرخشک معمولاً در دو نوع پودری و مایع وجود دارد که در ایران تنها نوع پودری آن موجود است. بیشتر شیرخشک‌ها از شیر گاو یا سویا تهیه می‌شوند‌، اما برای نوزادانی که به پروتئین‌های شیر یا سویا آلرژی دارند و برای نوزادانی که زودرس هستند یا هنگام تولد وزن پایینی دارند، شیرخشک‌های ویژه‌ای وجود دارد. هر شیرخشکی که انتخاب می‌کنید بهتر است اگر غنی از آهن باشد تا از کم‌خونی نوزادتان جلوگیری شود. اما برای اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب شیرخشک مناسب، لازم است با پزشک کودکتان مشورت کنید.

نگهداری از شیر خشک

تاریخ انقضای شیرخشک: شاید شما هم آن‌قدر کمبود وقت دارید که هنگام خرید، فقط قوطی شیرخشک را برمی‌دارید و هزینه را پرداخت می‌کنید، اما چند ثانیه زمان گذاشتن برای بررسی تاریخ انقضا، ایمنی و کیفیت آن را تضمین می‌کند و هر بار قبل از باز کردن یک قوطی جدید، تاریخ انقضای آن را دوباره بررسی کنید. اگر به طور تصادفی شیرخشک تاریخ گذشته خریده‌اید، ظرف بازنشده را به فروشگاه برگردانید و یک قوطی دیگر بگیرید.

فرورفتگی قوطی: مطمئن شوید که قوطی شیرخشک فرورفتگی ندارد، زیرا این می‌تواند به معنای آن باشد که لایۀ قلع داخل قوطی ترک خورده است. ترک اجازه می‌دهد که شیرخشک با فولاد تماس پیدا کند که این می‌تواند باعث زنگ‌زدگی و حتی یک سوراخ شود و به خراب شدن محتویات قوطی منجر شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *