افتتاح حساب ترکیه
لکه گیری - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

روش صحیح شامپو فرش کشیدن و اطلاع داشتن از خواص شامپو فرش و مدت زمان خشک شدن شامپو فرش از اهمیت زیادی در انجام این کار برخوردار است. اما برای اینکه بدانید چگونه شامپو فرش بکشیم که آسیبی به فرش وارد نشده حتما این مطلب شادمگ را خوب مطالعه کنید.

آشنایی با روش صحیح شامپو فرش کشیدن

شامپو فرش یکی از مواد شوینده ای است که در خانه های ما زیاد استفاده می شود. استفاده از شامپو فرش در موقعیت هایی که لکه ایی روی فرش یا مبلمان یا … ایجاد می شود، می تواند یک راه حل سریع برای رفع لکه باشد. اما استفاده از شامپو فرش بیشتر برای پاک کردن فرش و موکت استفاده شده است.

لکه فرش - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

فرش‌ها به دلیل آنکه دائما روی زمین پهن هستند؛ از این رو پا خوردن مداوم و استفاده پیاپی از آنها سبب کثیف شدنشان می‌شود. از سویی زمانی که فرش و قالی‌ها کثیف می‌شوند طرح و نقش آنها به خوبی دیده نمی‌شود. از این رو تمیز کردن فرش مخصوصا تميز كردن فرش روشن امری الزامی ‌و اجتناب ناپذیر است.

همیشه برای رعایت این نکته لازم نیست اقدام به شستشوی فرش به طور کامل کنید. گاهی این آلودگی‌ها سطحی بوده و استفاده از یک شامپو فرش خانگی یا صنعتی به طور کامل مشکل را برطرف می‌کند. به عنوان مثال لازم نیست برای پاک کردن لکه فرش که به راحتی با اقدامات ساده برطرف می‌شود؛ کل فرش را بشویید.

این روزها شوینده‌هایی مانند شامپو فرش به کمک خانم‌های خانه‌دار آمده تا آنها را از شستن مبل، فرش و موکت در فضای باز و مصرف آب فراوان و همچنین مشکلات سخت خشک کردن بی نیاز کند.

مزایای شامپو فرش کشیدن

یکی از بهترین انواع شامپو فرش برای از بین بردن لکه و کثیفی روی فرش، شستن فرش با مواد نانو است. شما می‌توانید برای رفع آلودگی و لکه‌های ایجاد شده روی فرش و تمیز کردن مبل خود از شامپو فرش‌های نانو استفاده کنید برخی از بهترین قالیشویی ها از این نوع . استفاده از شامپو فرش مزیت‌های زیادی را به دنبال دارد. در ادامه به مهم‌ترین مزایای شامپو فرش اشاره شده است.

جوش شیرین - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

 • شستن فرش در مدت زمان کوتاه
 • تمیز کردن فرش به روشی راحت و آسان
 • از بین بردن لکه‌های روی فرش و مبلمان
 • خشک شدن سریع شامپو فرش
 • عدم نیاز به شستشو و آبکشی فرش
 • امکان تمیز کردن فرش و ریشه‌های فرش
 • تمیز کردن فرش با کمترین میزان آسیب

معایب شامپو فرش

برخی از برندهای نامعتبر شامپو فرش برای سلامت انسان مضر هستند و قرار گرفتن در معرض بخار این مواد شیمیایی می‌تواند منجر به بروز مشکلات تنفسی و پوستی شود. به یاد داشته باشید که استفاده از مواد اسیدی، شوینده‌های قوی و اکسید کننده به هیچ عنوان برای سلامت مناسب نیست و از همین رو توصیه می‌شود در زمان استفاده از شامپو فرش حتماً درب و پنجره‌ها را باز بگذارید تا گاز آن را کمتر تنفس کنید. استفاده از دستکش نیز می‌تواند از بروز مشکلات پوستی بعد از تمیز کردن فرش با شامپو فرش جلوگیری کند.

پاک کردن لکه روی لباس با روش‌ ها و فوت‌ و فن‌ های هوشمندانه‌

شستن فرش - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

بسیاری از انواع شامپو فرش‌ها موجب آسیب به بافت و رنگ فرش می‌شوند و موجب می‌شوند بافت فرش شما کدر و کهنه به نظر برسد. معمولاً شامپو فرش‌هایی که بسیار قلیایی هستند برای فرش‌های دستباف مناسب نیستند و موجب آسیب به الیاف فرش می‌شوند.
استفاده نادرست از شامپو فرش موجب می‌شود تا روی فرش لکه‌هایی زننده ایجاد شود. از طرفی اگر در هنگام استفاده از شامپو فرش، فرش‌ها خیس شوند، فرش در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد و عمر آن کوتاه می‌شود.

استفاده از شامپو فرش به مقدار زیاد موجب ایجاد حالت چسبنده روی فرش می‌شود و این امر سبب جذب بیشتر آلودگی‌ها شده و بیشتر ظاهر فرش شما را کثیف نشان می‌دهد.
مورد بعدی که باید در مورد معایب استفاده از شامپو فرش بدانید مربوط به پیچ و تابی است که روی تار و پود فرش ایجاد می‌شود و ظاهر فرش را تغییر می‌دهد.

انواع شامپو فرش

شامپوی فرش را هم می‌توانید به صورت آماده و در بسته‌ بندی‌های کارخانه‌ای از فروشگاه‌ها تهیه نمایید و هم با مواد موجود در منزل به صورت طبیعی و دست ساز آن را در خانه تهیه کنید. چنانچه مورد اول را انتخاب می‌کنید؛ حتما طبق دستورالعمل‌های روی جعبه آن عمل کنید.
اگر امکان خرید شامپو فرش را ندارید؛ می‌توانید به وسیله یکی از روش‌های زیر آن را در منزل تهیه کنید.

شامپو فرش - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

ضمنا فراموش نکنید هرگز نباید هر یک از ترکیبات زیر را به صورت مستقیم بر روی فرش امتحان کنید. به این منظور تاکید می‌کنیم حتما دستمال سفیدی را داخل محلول زده و آن را بر روی لکه بکشید. سفید بودن دستمال کمک می‌کند تا از تداخل رنگی احتمالی ایجاد شده توسط محلول بر روی فرش، اطمینان حاصل کنید.

ویژگی های شامپو فرش

یک شامپو فرش خوب، باید تمام ویژگی های مطلوب را داشته باشد. که این ویژگی ها بیش تر در خصوص قدرت پاک کنندگی و مواد شیمیایی است، که داخل آن به کار رفته است. از جمله ویژگی هایی که می توان در این خصوص اشاره کرد شامل موارد زیر می باشد:

 1. قدرت پاکنندگی بالا
 2.  داشتن رایحه ای خوب
 3. داشتن خاصیت قلیایی که این مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا فرش دچار آسیب غیر قابل جبران نشود.
 4.  کم بودن مواد شیمیایی به کار رفته در تولید شامپو فرش
 5.  داشتن قدرت پاک کنندگی خوب در برابر لکه هایی که ممکن است بر روی فرش وجود داشته باشد.

این موارد از جمله ویژگی های معمول است که هر شامپو فرش باید در خود داشته باشد، تا فرش را بتواند تمیز و مرتب کند و هم چنین ویژگی های دیگر بر روی خود شامپو فرش درج می شود، که شما با خواندن آن می توانید بهترین انتخاب را در این خصوص داشته باشید، تا فرشتان بدون آسیب تمیز شود. هم چنین این که شامپو فرش خطری برای سلامتی نداشته باشد، هم مهم است چرا که برخی از آن ها می توانند باعث ایجاد آلرژی در افراد شوند و چون پس از استفاده از شامپو فرش، شست و شویی صورت نمی گیرد، بهتر است به این ویژگی هم توجه شود.

فرچه کشیدن فرش - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

کاربردهای شامپو فرش

شامپو فرش با توجه به نامشان، شست و شوی شامپویی هستند که در برخی مواقع ضروری استفاده می شوند. چرا که پس از استفاده از آن ها دیگر نیاز به شست و شو نخواهد بود. در برخی مواقع ضروری که ذکر کردیم مواقعی است که لکه هایی بر روی فرش ایجاد می شود و شما برای پاک کردن سریع می توانید از شامپو فرش استفاده کنید.

نحوه هواگیری شوفاژ با 7 گام ساده بدون نیاز به سرویس کار

چرا که این لکه و کثیف شدن که در اثر دلایل مختلف ایجاد می شود، تنها قسمتی از فرش را در بر می گیرد. به همین دلیل شستن کامل فرش راه منطقی نخواهد بود و بهترین گزینه تنها استفاده از شامپو فرش می باشد.

هم چنین کاربرد دیگر این است که با پرداخت هزینه ی کم می توانید فرشتان را تمیز کنید و در هر زمان که بخواهید قادر به انجام آن هستید. اگر بر طبق اصول گفته شده و مراحل پیش بروید، می توانید تجربه ی خوبی را در این خصوص داشته باشید و بدون آسیب رساندن به فرش، آن را کامل تمیز کنید.

روش صحیح شامپو فرش کشیدن برای قالیشویی

پس از انتخاب فرش مناسب تمیز کردن و نگهداری از آن نیز حائز اهمیت است. شامپو فرش کشیدن روش خاص خود را دارد و می بایست طبق روش انجام شود تا حتی الامکان از پوسیدگی فرش جلوگیری شود.

مراحل شامپو فرش زدن صحیح برای قالیشویی

ابتدا در یک ظرف یک لیتر آب را با نسبت دو فنجان شامپو حل کنید تا کف درست شود.

کف داخل ظرف را با یک اسفنج به آرامی روی پرز فرش بکشید.

حتما این عمل را به آرامی انجام دهید، هرگز آب خالی روی پرزهای فرش نکشید زیرا که آب به داخل بافت فرش نفوذ می کند.

و فرش نوچ و چسبنده می گردد این باعث شده تا فرش دیر خشک گردد و آب موجود در داخل فرش سبب پوسیدگی فرش شود.

کف شامپو روی پرزهای فرش کثافت روی فرش را حل کرده و بعد از نیم ساعت کف در مجاورت اکسیژن هوا از بین می رود.

بنابراین بعد از شامپو فرش کشیدن نیم ساعت روی فرش راه نروید و بگذارید کاملا خشک شود.

شامپو کردن - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

بعد از نیم ساعت از قسمت بالای فرش، یک دستمال زبر یا توری پرده در جهت خواب فرش روی فرش بکشید.

سپس با یک جاروی زبر یا جاروی چوبی در سمت خواب فرش جارو بزنید.

در مرحله آخر نیز توسط یک برس قدیمی روی فرش را شانه بزنید تا پرزهای به هم خورده روی فرش دوباره روی فرش بخوابند.

دو روش ساخت شامپو فرش در منزل

توجه داشته باشید هرگز تصور نکنید استفاده از شامپو فرش خانگی که در منزل تهیه کرده‌اید کاملا برای سلامت فرش شما بی ضرر است و نمی‌تواند به بافت فرش شما آسیب برساند. استفاده بیش از حد از این شوینده‌ها درطولانی مدت و در صورت پاک نشدن درست آنها سبب پوسیدگی فرش می‌شود.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم که به منظور روش صحیح شامپو فرش کشیدن شامپو‌های فرش خانگی و صنعتی را روی فرش‌های دستباف امتحان نکنید. زیرا الیاف این فرش‌ها، به دلیل ذات طبیعی و رنگ آمیزی گاها دستی، شانس درهم آمیختگی رنگ‌ها را دارند. از این رو استفاده از این مواد سبب می‌شود تا تغییر رنگ فرش رخ دهد. بنابراین توصیه می‌کنیم از این مواد برای لکه‌بری سطحی از فرش‌های ماشینی آن هم به شکل موردی استفاده کنید.

22 ترفند برای پاکسازی خانه از انرژی منفی و طلسم

ترکیب مایع ظرفشویی و سرکه بهترین لکه بر فرش

مقدار 3 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک لیوان آب نیمه ولرم به خوبی حل کنید. سپس یک قاشق سرکه سفید داخل آن بریزید. همانطور که می‌دانید سرکه سفید به دلیل دارا بودن اسید اسیتیک نه تنها لکه‌ها را در خود حل می‌کند؛ بلکه بوی بد موجود در فرش را نیز از بین می‌برد. از این رو تاثیرات بسیار زیادی در فرآیند نظافت مانند چربی زدایی، بو‌ زدایی و رفع لکه‌های مختلف دارد.

 

مواد طبیعی تمیز کننده - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

استفاده از چند قطره محلول سفید کننده برای روش صحیح شامپو فرش کشیدن

می‌توانید به ترکیب آب، مایع ظرفشویی و سرکه که در بالا طرز تهیه آن را توضیح دادیم؛ چند قطره وایتکس اضافه کنید. سپس آن را خوب هم بزنید تا تمام مواد با یکدیگر ترکیب شوند. توجه داشته باشید اضافه کردن بیشتر وایتکس ممکن است به فرش یا قالی شما آسیب برساند.

شیشه پاک کن به عنوان شامپو فرش

یکی از انواع مواد شوینده پرکاربرد، شیشه پاک کن است. این ماده حتی به عنوان شامپو فرش نیز استفاده می‌شود.

شیشه پاک‌کن دیگر مانند قبل تنها مختص به شیشه نیست آن را می‌توان با آب گرم مخلوط کرده تا یک شامپو فرش ساده و کارآمد برای خانه، ماشین یا هر جای دیگری درست کنید.

اسپری ضد لک - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

روش صحیح شامپو فرش کشیدن

یک سری اقدامات قبل و بعد از استفاده از شامپو فرش بعنوان یک راهنما و پاسخی برای سوال چگونه شامپو فرش بکشیم عمل می‌کند. فرش و مبلمان در اثر استفاده مداوم در منزل در معرض آلودگی و جذب انواع لکه‌ها هستند. بهترین راه برای لکه زدایی و پاک کردن فرش در زمان آلودگی و کثیف شدن استفاده از یک شوینده مناسب است. بنابراین داشتن اطلاعات در خصوص اینکه چگونه شامپو فرش بکشیم تا حد زیادی به ما در رفع لکه‌ها و کثیفی ایجاد شده بر فرش کمک می‌کند.

در این قسمت با بیان یک سری نکات چگونه شامپو فرش بکشیم را مرور می‌کنیم:

تمیز کردن فرش - روش صحیح شامپو فرش کشیدن

قبل از شروع به کار نظافت فرش، سطح آن را با جاروبرقی بطور کامل تمیز کنید. این کار به پاک شدن گرد و غبار کمک می‌کند.
بر اساس دستورالعمل یادداشت شده بر روی ظرف و جای شامپو فرش، مقدار کافی از این ماده را در ظرف نسبتا بزرگی ریخته و تا جایی که مواد محول ظرف کف کند هم بزنید.
یک اسفنج و یا پارچه مخصوص هم جنس با کتان را به کف ایجاد شده از شامپو فرش آغشته کنید.
سپس با ایجاد حرکت‌های ملایم در جهت خواب پرز فرش، شامپو فرش را روی تمام فرش بکشید.

نکته مهم استفاده از شامپو فرش

شامپو کشیدن بر روس فرش را از بالای اتاق رو به پایین دهید، با انجام این کار در هنگام اتمام کار مجبور به راه رفتن در روی سطح فرش نمی‌شوید.
کف شامپو کشیده شده بر سطح فرش به مدت سی یا چهل دقیقه روی فرش نگهدارید، تا تمام آلودگی سطح فرش را به خود جذب کند.

شامپو - روش صحیح شامپو فرش کشیدن
بعد از گذشت نیم ساعت روی سطح فرش را جاروبرقی کشیده و نتیجه کار را مشاهده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *