افتتاح حساب ترکیه
کاربرد سنجاق سینه

کاربرد سنجاق سینه که از زیباترین اکسسوری‌ هایی است که تقریباً در هر استایل و سبکی از پوشش جایگاه خوبی برای خود پیدا می‌کند ، برخلاف تصور متنوع است و با همین چند کاربردش می تواند جذابیت استایل شما را چند برابر کند. حتما این مطلب شادمگ به شما کمک میکند خفن ترین تیپ را بسازید.

گل سینه چیست؟

گل سینه که با نام سنجاق سینه هم شناخته می‌شود یکی از زیباترین و در عین حال جذابترین اکسسوری دخترانه است که بسیار مورد توجه خانم‌هاست. در واقع گل سینه‌ها را می‌توان یک نوع اثر هنری محسوب کرد. سنجاق سینه مجموعه‌ای از سنگ، مهره، مروارید، جواهرات و … است که روی یک پایه از جنس‌های مختلف مانند استیل، نقره، طلا، برنج و … قرار می‌گیرد. این اکسسوری جذاب با دارا بودن یک سنجاق در قسمت زیرین آن به لباس و پوشاک متصل می‌شود. از سنجاق سینه بر روی لباس، کلاه، کیف و … استفاده می‌شود.

کاربرد سنجاق سینه

تاریخچه کاربرد گل سینه

یکی از ویژگی‌های جالب گل سینه‌ها این است که این ابزار تزیینی تا مدت زمان طولانی مورد توجه اشراف و بزرگ زدگان بود. البته آن‌ها از نمونه‌های اصیل که با سنگ‌های طبیعی و گران‌قیمت تهیه شده بود، استفاده می‌کردند. در گذشته این ابزار در میان ثروتمندان و اشراف مرسوم بود و بخشی ضروری و مهم از مجموعه جواهرات آن‌ها به شمار می‌رفت. همچنین در ساخت آن از بهترین و مرغوب‌ترین فلزات و سنگ‌های قیمتی مانند یاقوت و الماس استفاده می‌شد و درمجموع سنجاق و گل سینه به‌عنوان یکی از نشانه‌های ثروت در طبقات بالای اجتماعی شناخته می‌شد.

در گذشته این ابزار در میان ثروتمندان و اشراف مرسوم بود و بخشی ضروری و مهم از مجموعه جواهرات آن‌ها به شمار می‌رفت.

نکته

جالب است بدانید که استفاده از سنجاق و گل‌های سینه فقط به اشراف در دوره‌ای خاص خلاصه نمی‌شد. حتی سنگواره‌های باقی مانده از دوران پارینه سنگی هم علاقه انسان اولیه به زیبایی را نشان می‌دهد. انسان‌هایی که با مواردی مانند خار، سنگ چخماق و استخوان برای خود سنجاق‌های تزیینی می‌ساختند. همچنین با رشد تمدن‌ها شکل آن نیز تغییر کرد و متریال به کار رفته در ساخت آن به موادی مانند برنج، نقره، طلا و سایر فلزات تغییر شکل داد. در عصر مفرغ نیز سنجاق‌های فلزی کاربرد وسیعی در بین مردم داشتند.

در سده‌های 17 و 18 میلادی نیز زنان اروپایی و آمریکایی سنجاق‌هایی به کلاه‌های بلند خود متصل می‌کردند. همچنین سنجاق‌های کوچکی را روی لباس نصب می‌کردند. در دوره رنسانس نیز زنان به‌جای بستن دکمه برای لباس‌های خود، از سنجاق و گل سینه استفاده می‌کردند.

کاربرد سنجاق سینه

حتی جالب است بدانید که سنجاق و گل سینه‌های گران‌قیمت و عتیقه توسط کلکسیونرها جستجو و خریداری می‌شود تا مجموعه‌ای بی‌نظیر و خاص در اختیار داشته باشند. این حجم از کاربرد گل سینه در طول تاریخ نشان‌دهنده اهمیت آن در میان اقوام و توجه به فاکتور زیبایی است.

ساختار گل سینه ها

همانطور که گفته شد سنجاق سینه را می توانیم یک اثر هنری بدانیم. این اکسسوری به طور معمول از سنگ و مهره های تشکیل شده است که با تکنیک های مختلف در کنار هم قرار گرفته اند و ممکن است بر روی متریال های خاص به مانند: چوب، طلا یا نقره قرار می گیرد. این مهره ها و سنگ ها در کنار هم قرار می گیرند و به یک سنجاق وصل می شود و این سنجاق به لباس متصل می شود و باعث نگه داشتن سنجاق سینه کمک می کند.

ست مادر فرزندی با رعایت چند اصل طلایی ؛ اینجوری شیک و با کلاس تر می شین

محل قرار گیری درست سنجاق سینه

برای آشنایی با کاربرد گل سینه باید بدانید که برای هر استایلی این اکسسوری را در کدوم قسمت لباس خود متصل کنید. برخی از افراد این تصور را می کنند که می توانند سنجاق سینه را هم در سمت راست و هم در سمت چپ قرار بدهند، اما این تصور نادرست است. باید توجه داشته باشید که برای استایل های رسمی خود باید گل سینه را در قسمت چپ لباس خود قرار دهید.

کاربرد سنجاق سینه

موارد استفاده از سنجاق و گل سینه در استایل

کاربرد گل سینه‌ها خیلی بیشتر از آن چیزی است که شما فکرش را می‌کنید، در ادامه برای داشتن ظاهری جذابتر به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

استفاده روی یقه شومیز

یکی از جذاب‌ترین کاربردهای سنجاق‌های سینه زمانی است که در جای دیگری به جز روی سینه‌تان جای خوش می‌کنند و در جایی مانند یقه نصب می‌شوند. این کار می‌تواند برای استایلی رسمی و کلاسیک، فکر بسیار خوبی باشد. درست است که این اکسسوری‌های زیبا نام گل سینه را بر خود دارند اما این به معنی قابل استفاده‌نبودنشان برای بخش‌های دیگر لباس نیست.

دور دستمال گردن

اگر گل سینه‌ای بزرگ در اختیار دارید، با قراردادن آن دور دستمال گردن هم می‌توانید استایل جذاب و متفاوتی برای خود داشته باشید. به تصویر بالا نگاه کنید، چنین مدلی از استفاده از گل سینه راهی برای تزئین و بستن زیباتر دستمال گردن‌ها و شال‌های ظریف و باریک دور گردن است. برای شرکت در موقعیتی رسمی، استفاده از این ایده می‌تواند استایلتان را کلاسیک‌تر و شیک‌تر جلوه بدهد. به ویژه اگر لباستان ساده باشد، چنین طرحی می‌تواند تیپ را از سادگی دربیاورد و باعث شود که خاص و جذاب جلوه کنید.

روی سربند

استفاده از سربندها و توربان‌ها در چند سال اخیر حسابی ترند شده است. با قراردادن سنجاق سینه‌ای ظریف روی سربند خود می‌توانید استایلی زیبا تدارک ببینید. باید حواستان باشد که به سراغ سنجاقی ظریف بروید. گذاشتن سنجاقی بزرگ روی سربند فکر زیاد خوبی نیست. در تصویر بالا هم نمونه‌ای از چنین مدلی را می‌بینید. قرارگرفتن سنجاق ساده و ظریف روی سربند کرم‌رنگ به زیباترشدن آن کمک کرده است.

کاربرد سنجاق سینه

برای یقه اسکی

یقه اسکی‌ها از جذاب‌ترین بلوزهای زمستانی هستند. این مدل از لباس‌ها را هم می‌توانید با وجود سنجاق سینه‌ای جذاب و زیبا از سادگی درآورید و شیک‌تر کنید. یادتان باشد که اگر گردن خیلی بلند یا کوتاهی دارید، پوشیدن یقه اسکی فکر آنچنان خوبی نیست.

اما اگر اندازه گردنتان متناسب است و خیلی چاق نیستید، پوشیدن چنین مدلی از بلوز برای روزهای سرد زمستانی فکر خوبی خواهد بود. اضافه‌کردن سنجاقی روی آن هم می‌تواند باعث مجلسی‌ و شیک‌ترشدن استایلتان شود. برای قراردادن سنجاق سینه روی بخش یقه لباس باید از میان موارد ساده و ظریف دست به انتخاب بزنید.

در غیر این صورت، تناسب و هارمونی استایل در بخش بالاتنه زیر سؤال می‌رود.

روی یقه کت

گذاشتن اکسسوری‌هایی مانند سنجاق سینه روی یقه کت‌ها فکر خیلی ناب و تازه‌ای نیست و رواج زیای داشته و دارد. با چنین طرحی می‌توانید استایلتان را از سادگی دربیاورید و برای شرکت در موقعیتی رسمی هم آماده شوید. بنا به اینکه چه طرح و مدلی از کت را به تن می‌کنید، می‌توانید از طیف وسیعی از سنجاق‌ها برای تزئین بیشتر تیپ و پوشش خود کمک بگیرید.

کاربرد سنجاق سینه

بعضی‌ها از مدل‌های ظریف سنجاق سینه خوششان می‌آید و بعضی‌ها هم به‌دنبال مدل‌هایی هستند که بزرگ‌تر یا شبیه نام برندهای معروف است. در تصویر بالا هم نمونه‌ای از چنین سنجاق‌ سینه‌هایی را می‌بینید. بنا به اینکه یقه کت‌تان پهن است یا نازک، باید درباره استفاده از سنجاقی بزرگ یا کوچک و تعداد آن تصمیم بگیرید. اگر یقه کت زیاد پهن و بلند نباشد، نباید به‌سراغ اکسسوری‌های بزرگ برای تزئین آن بروید. چنین ایده‌ای تناسب و تعادل استایلتان را مخدوش می‌کند.

بهترین رنگ تیپ تابستانی چیست + راهنمای کامل برای انتخاب بهترین رنگ برای روزهای گرم سال

روی شال یا روسری

استفاده از سنجاق سینه روی شال گردن هم می‌تواند ایده خوبی برای تدارک‌دیدن استایلی شیک در زمستان‌ها باشد. شال خود را با مدلی زیبا و خاص ببندید و گل سینه‌ای را به بخش روی آن اضافه کنید. این ایده می‌تواند شما را شیک‌تر جلوه بدهد.

خارج‌کردن استایل از سادگی با وجود اکسسوری‌های مختلف ایده بسیار خوبی است. به تناسب میان طرح سنجاق سینه و باقی بخش‌های استایلتان هم که دقت کنید، هماهنگی اجزای تیپتان بیشتر می‌شود.

برای دامن و شلوارک

درست است که سنجاق‌های سینه بیشتر برای گذاشتن روی نیم‌تنه بالایی استایل پیشنهاد می‌شوند اما بدانید که دنیای خلاقیت حد و مرزی ندارد. شما می‌توانید از گل سینه‌های مختلف و طرح‌دار برای خارج‌کردن استایلتان از سادگی در نواحی مختلف کمک بگیرید. مثلا، متناسب با مدل و طرح دامن یا شلوارکی که به پا دارید از چند سنجاق سینه استفاده کنید.

این ایده روی دامن‌های بلند و کوتاه دیگر هم قابل اجرا خواهد بود. دقت کنید که اجرا و قراردادن سنجاق‌های سینه روی بخش‌های مختلف لباس مانع از راحتی‌تان نشود. گاهی سنجاق‌ها بزرگ هستند یا ساختارشان طوری است که اگر روی شلوارک یا دامن کار گذاشته شوند، امکان این وجود خواهد داشت که نتوانید به‌سادگی بنشینید و بلند شوید.

کاربرد سنجاق سینه

دیگر کاربردها

در استایل رسمی گل سینه را در قسمت چپ بدن استفاده می‌کنند به همین خاطر از این اکسسوری می‌توان روی کت یا روی یقه سمت چپ آن استفاده کرد.

کیف‌هایی که ظاهری ساده دارند با یک سنجاق سینه بسیار جذابتر خواهد بود.

برای بانوانی که به پوشیدن دامن علاقه دارند قسمت پهلوی دامن جای مناسبی برای استفاده از سنجاق سینه است.

برخی از بانوان نیز بر روی کلاه خود از سنجاق‌ها استفاده می‌کنند که البته بیشتر در مورد خانم‌های خارجی این قضیه صدق می‌کند.

از دیگر کاربردهای گل سینه روی دستمال گردن، روسری وشال است.

همچنین با توجه به فراگیر شدن مانتوهای جلو باز در چند سال اخیر برای بستن قسمت جلویی آنها نیز از گل سینه استفاده می‌شود.

نحوه ست گل سینه

گل سینه‌های بزرگ بیشتر مناسب دورهمی و مهمانی هستند در صورتی که گل سینه‌های کوچک‌تر مناسب استفاده در استایل‌های رسمی و جلسات کاری هستند.

استفاده از گل سینه‌هایی با مروارید، جواهر یا کریستال‌های روشن مناسب استفاده با لباس‌های تیره و گل سینه‌هایی با جواهرات تیره را باید با لباس‌های روشن ست کنید.

تا حد امکان باید از بلوز و لباس‌های ساده و یک رنگ استفاده کنید زیرا سادگی این لباس‌ها موجب بیشتر دیده شدن سنجاق سینه‌ها می‌شود.

نکات مهم در خرید گل سینه

شاید به جرات بتوان گفت که گل سینه‌ اکسسوری است که حتی بیشتر از گوشواره و النگوها در استایل شخصی افراد خود نمایی می‌کند و به چشم می‌آید به همین خاطر موقع خرید و همچنین استفاده از آنها نیاز است که به نکات مهمی توجه شود.

گل سینه و شخصیت افراد

اولین موردی که باید دقت کنید این است که مانند لباس پوشیدنتان گل سینه‌ای هم که استفاده می‌کنید بیانگر شخصیت درونی شما است. به عنوان مثال گل سینه‌های بزرگ بیانگر اعتماد به نفس در افراد است.

کاربرد سنجاق سینه

جنس گل سینه

گل سینه‌ها را از جنس‌های مختلقی تولید می‌کنند برخی از آنها از جواهرات گرانقیمت بوده و برخی نیز از آلیاژهای ارزانتر ساخته می‌شوند که بنا بر بودجه و محل مورد استفاده باید برای خرید آنها اقدام کرد.

گرانتر یا ارزانتر؟

پول خودتان را برای خرید سنجاق و گل سینه‌های گران‌قیمت هدر ندهید. گل سینه‌هایی که از سنگ‌های مصنوعی و درخشان تهیه شده‌اند، به زیبایی نمونه‌های گران‌قیمت هستند. فراموش نکنید که مهم‌ترین اصل در خرید گل سینه زیبایی و درخشندگی آن است و اینکه با لباس شما هارمونی داشته باشد.

جدیدترین مدل مانتو تابستانی ۱۴۰۲ که تن کمتر کسی خواهید دید !

 وزن را بررسی کنید …

در هنگام خرید گل سینه به وزن آن توجه کنید. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بخواهید از یک گل و سنجاق سینه روی لباسی نازک و یا با بافت ظریف استفاده کنید. به عبارت دیگر گل‌های سینه نباید باعث ایجاد چین و چروک و یا آسیب به بافت لباس شما بشوند. به همین دلیل روی لباس‌های نازک از سنجاق‌هایی با وزن زیاد و سوزن بزرگ استفاده نکنید.

 تناسب همیشه مهم است!

رنگ گل و سنجاق سینه باید با نسبت به رنگ لباس متفاوت باشد؛ در غیر این صورت تمامی زیبایی آن در رنگ لباس مخفی خواهد ماند.

ابعاد مهم هستند!

اندازه گل سینه باید متناسب با نوع لباسی باشد که می‌پوشید. به‌طور مثال یک گل سینه ظریف و خاص در کنار لباس مجلسی بلند، می‌تواند عاملی برای درخشش شما در مجلس و میهمانی باشد. درعین‌حال اگر سنجاق و گل سینه‌ای با ابعاد بزرگ‌تر انتخاب کنید، می‌توانید از آن به‌عنوان اتصال دهنده روسری و شال استفاده کنید و استایلی مرتب و زیبا داشته باشید.

هارمونی!

مدل و سبک طراحی سنجاق سینه باید با لباس شما هارمونی برقرار کند. به‌طور مثال اگر با دیدن یک گل سینه شیفته آن شدید، سعی کنید از آن در قسمت‌های مختلف لباس استفاده کنید تا بهترین محل را برای آن پیدا کنید.

بهترین همراه شما کدامست؟

خودتان را به یک مدل گل سینه محدود نکنید. تنوع در انتخاب، راز تنوع در استایل شما است. بنابراین یک گل سینه را با چند لباس امتحان کنید تا درنهایت بهترین همراه را برای آن پیدا کنید.

پارچه های نازک را چه کنیم؟

اگر پارچه لباس شما ظریف و نازک است، یک تکه نمد پشت آن قرار دهید و بعد گل سینه را به آن متصل کنید.

کاربرد سنجاق سینه

ابعاد بیشتر، جنس ضخیمتر!

سنجاق و گل سینه با ابعاد و وزن بیشتر گزینه مناسب‌تری روی کت، مانتوهای ضخیم، کمربند و کیف دستی محسوب می‌شوند.

آزاد باشید!

در استفاده از گل سینه خودتان را محدود نکنید و گمان نکنید که این ابزار زیبا فقط مناسب مانتو و یا لباس مجلسی است. آن را در قسمت‌های مختلف لباس و سایر اکسسوری‎های همراه امتحان کنید تا جای مناسبش را پیدا کنید.

پرسه زدن هم بد نیست!

اتصال سنجاق سینه به وسط یقه سبکی کلاسیک در استفاده از آن‌ها محسوب می‌شود. می‌توانید این قسمت را انتخاب کنید. اما کمی پرسه زدن روی قسمت‌های مختلف لباس برای پیدا کردن جاهای جدیدتر، بد نیست!

محل قرارگیری گل سینه

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند محل قرارگیری سنجاق سینه‌ها بر روی لباس آنها است. با اینکه هیچ قانون خاصی برای این کار وجود ندارد اما معمولا سنجاق‌ها را در قسمت چپ بدن استفاده می‌کنند.

اما در صورتی که می‌خواهید یک استایل رسمی و مجلسی داشته باشید قطعا باید سنجاق را در سمت چپ بدن خود به کار بگیرید.

گل سینه و افراد مشهور

ملکه الیزابت دوم

در دنیای بزرگ ما افراد بسیاری در حوزه‌های مختلفی هستند که علاقه خاصی به سنجاق سینه داشته و از آنها استفاده می‌کنند. از مشهورترین این افراد می‌توان به ملکه الیزابت دوم اشاره کرد که تقریبا در بیشتر مراسماتی که حضور پیدا می‌کرد از این اکسسوری‌های زیبا استفاده می‌کرد.

جمع بندی

در این مقاله بر آن بودیم تا تعریف جامعی از گل سینه را ارائه دهیم، همچنین موارد کاربرد و استفاده از آن را به طور جامع بیان کردیم و سر آخر سعی کردیم به مهم‌ترین نکاتی که باید برای خرید این اکسسوری‌ها به آن توجه داشته باشید اشاره کنیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

3 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *