افتتاح حساب ترکیه
آبشار وارک لرستان

آبشار وارک لرستان یکی از جذاب ترین آبشارهای استان دیدنی لرستان است که اگر علاقمند به سفر هستید نباید دیدن این آبشار را از دست بدهید. در این مطلب اطلاعات لازم برای سفر به لرستان و دیدن آبشار وارک پرخروش را بدست خواهید آورد.

چرا آبشار دوقلوی وارک لرستان

لرستان با داشتن حدود 50 آبشار بزرگ و کوچک یکی از جذابترین طبیعت ها را دارد. اگر کمی اطلاعات در خصوص این استان داشته باشید می دانید که لرستان طبیعت بکر و زیبایی دارد و آبشارهای متنوع آن حسابی مورد توجه گردشگران است. آبشارهای لرستان آبو هوایی بسیار مطلبوع و طبیعتی سرسبز دارند. وارک هم یکی از بهترین آبشارهای لرستان است. ارتفاع این آبشار 57 متر است و در کنار درختان بلوط کهنسال لرستان حسابی خودنمایی می کند.

آبشار وارک لرستان

جریان آب در آبشار وارک همیشه برقرار است اما قطعا با افزایش و کاهش بارش ها، اندازه این آبشار هم تغییر خواهد کرد. در کل این آبشار در زمان پر آبی ارتفاع ۱۵ متری در طبقه اول و ارتفاع ۵۷ متری را داراست. این آبشار عمیق برای شنا مناسب نیست و به خاطر کمبود امکانات رفاهی در اطراف آبشار برای کمپینگ هم توصیه نمی شود.

آبشار وارک کجاست ؟

آبشار وارک در ۶۰ کیلومتری روستای وارک و غرب گردنه نوژان در استان لرستان واقع شده است. جای دقیق این آبشار در قسمتی به‌ نام پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد است که ایل‌ های لری در آنجا ساکن هستند.

سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است که پس از طی کرن حدود ۱۵ متر، از صخره دوم فرو می‌ ریزد و آبشار دوم را به وجود می‌ آورد.

آبشار وارک لرستان

در مورد آبشار وارک چه می‌دانید ؟

یکی از تفاوت‌های مهم آبشار وارک با سایر آبشار های لرستان مثل آبشار بیشه در این است که این آبشار دو طبقه یا قسمت دارد.

با بزرگترین مراکز خرید شمال آشنا شوید | لذت خرید خاطره انگیز در سواحل خزر

آبشار وارک لرستان

آب زلال و سفیدرنگ هر دو طبقه آبشار وارک از دل صخره‌های سنگی می‌جوشد. آبشار دوم وارک زمانی تشکیل می‌شود که ۱۵ متر را طی می‌کند و از صخره دوم به پایین سرازیر می‌شود.

فصل‌هایی که بارش باران کم است، قسمت اول آبشار ۷ متر ارتفاع و ۱۲ متر عرض و قسمت دوم آن ۱۵.۵ متر ارتفاع و ۵ متر عرض دارد. وقتی شدت بارش زیاد شود، آبشار دوقلوی وارک به ارتفاع ۵۷ متر و عرض ۵۰ متر هم می‌رسد.

آبشار وارک را به این که دلیل که در نزدیکی روستای وارک قرار گرفته، به نام همین روستا صدا می‌ زنند.

بهترین مسیر دسترسی به آبشار وارک

مسیر اول

از خرم‌آباد به سمت روستای وارک حرکت کنید و پس از پارک خودرو باید یک ساعت از روستاهای وارک یا سنگ‌تراشان پیاده‌ روی کنید و بعد از پیاده‌ روی در میان جنگل‌های بلوط ، آبشار دیده می شود.

مسیر دوم

در جاده خرم‌آباد بروجرد به سمت جنوب حرکت کنید و پس از طی مسافتی ، تابلو آبشار نوژیان را دنبال کنید. ۵ کیلومتر پیاده‌روی در میان جنگل، شما را به آبشار وارک خواهد رساند.

آبشار وارک لرستان

آب‌ و هوای آبشار وارک

هوای آبشار دوقلوی وارک لرستان در بهار و تابستان گرم است؛ اما به دلیل خروش آب گرمای آن اذیت‌کننده نیست و در حد معتدل حس می‌شود. دیدن از این آبشار در زمستان توصیه نمی شود چرا که هم هوای آبشار سرد می‌ شود و هم بدلیل بارش باران و برف مسیر رفتن سخت می شود.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار وارک

جنگل های اطراف آبشار پر از درختان بلوط، گلابی، زالزالک و گون هستند و جانورانی مثل بز و قوچ کوهی هم در اطراف این آبشار زندگی می‌ کنند.

بهترین زمان بازدید از آبشار وارک

 اوج زیبایی آبشار وارک خرم آباد را در آب‌ و‌ هوای خوش‌ و‌ خنک باید ببینید. پس بهترین زمان برای تماشای این زیبایی اردیبهشت تا مهرماه است.

معرفی بهترین کافی شاپ های روباز تهران برای دورهمی توی هوای دلچسب پاییزی

تفریحات رایج در آبشار وارک

 استفاده از طبیعت بکر و جذاب وارک و تفریح در طبیعت روح شما را تازه می کند ولی شما می توانید از تفریحاتی چون کمپینگ ، پیاده روی و عکاسی هم در اطراف آبشار لذت ببرید. شنا در این آبشار با توجه به ارتفاع زیاد و عمیق بودن آن توصیه نمی شود.

آبشار وارک لرستان

کمپینگ نزدیک آبشار وارک

با وجود هوای معتدل و گرم ابشار شما می توانید در فصل بهار وتابستان در اطراف آبشار کمپ کنید. اما به خاطر داشته باشید بهتر است چادر شما دور از محل زندگی حیوانات این آبشار باشد. در جایی که افراد دیگر هم چادر زده‌ اند کمپ کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

عکاسی از مناظر

 مسیر زیبای آبشار وارک لرستان پر است از صحنه‌ های طبیعی چون جوشیدن آب از صخره‌ ها،  درختان بلوط پیر و کهنسال و حرکت حیوانات ؛ که خوب است در قابی ماندگار برای همیشه ثبت بماند.

 پیاده‌روی در طبیعت

مسیر یک ساعته روستای وارک تا آبشار وارک بهترین مسیری است که می‌ توانید پیاده‌روی کنید و از تماشای مناظر سرسبز لذت ببرید.

جاهای دیدنی اطراف آبشار وارک

اگر دوست دارید علاوه‌ بر آبشار وارک از آبشارهای جذاب دیگر و دیدنی های لرستان دیدن کنید، این مکان‌ ها را به شما پیشنهاد می‌ کنیم:

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان یکی دیگر از آبشارهای زیبا در نزدیگی وارک است که بلندی 95 متر دارد و جزو بلندترین آبشارهای لرستان است. آب آبشار نوژیان در فصل‌ های پرباران زیاد و در فصل‌ های کم‌باران کم می‌ شود.این آبشار در فهرست میراث طبیعی ایران به‌ عنوان یک اثر ملی ثبت شده است.

آبشار وارک لرستان

در مناطق اطراف آبشار نوژیان گیاهان دارویی متنوعی را می توانید ببینید. برخلاف دسترسی به آبشار وارک شما میتوانید با ماشین شخصی به آبشار نوژیان بروید چون تمام مسیرش آسفالت است.

سفر با موتور سیکلت و هیجانی که شدیدا توصیه می شود ؛ نکته‌ و توصیه‌ ها در مورد سفر با موتور

برای رفتن به این آبشار  باید از مسیر خرم‌آباد به سمت روستای سنگ‌ تراشان حرکت کنید.

آبشار چکان

یکی از آبشار های لرستان در شهرستان الیگودرز و جنوب شرقی استان لرستان ، آبشار چکان است.

اطراف این آبشار درختان میوه‌ ای مثل گردو، بلوط و گلابی رشد می کنند. کمپینگ در اطراف این آبشار به دلیل  محل زندگی حیوانات وحشی مثل خرس، پلنگ، گرگ و گراز خطرناک است.

برای رفتن به این آبشار باید به سمت سپیددشت و شول‌ آباد بروید تا به آبشار برسید. از ۵ کیلومتری نزدیک آبشار بهتر است پیاده بروید چون جاده‌ خاکی و کمی ناهموار است.

روستای سنگ تراشان

در زمان‌های خیلی دور از معدن سنگ این روستا برای تراشیدن سنگ و ساختن پل‌ های راه‌آهن استفاده می‌کردند به همین دلیل نام سنگ‌ تراشان را روی این روستا گذاشتند.

آبشار وارک لرستان

باستان‌ شناسان وسایل قیمتی و سفالینه‌ های قدیمی بسیاری را در روستا پیدا کرده‌اند که قدمتشان به عصر آهن برمی‌گردد و همبن ارزش تاریخی روستا را چند صد برابر کرده‌ است.

روستای سنگ‌ تراشان فقط ارزش تاریخی ندارد و معماری خانه‌ هایش هم تماشایی است.هنگامی که باران ببارد، صحنه شگفت‌ انگیزی از آسمانی پر از ابر را در آسمان روستا می‌ بینید که در پایین‌ دست روستا به چشم می‌آید.

زیبایی و پلکانی بودن روستای سنگ‌تراشان  مانند ماسوله استان گیلان است.

 گیاهان دارویی معروفی مثل گل ختمی، آویشن، گل بنفشه، کنگر و بابونه در روستای سنگ‌تراشان رشد می‌کند.

آبشار آب سفید

آب این آبشار از دل کوهی سنگی به بیرون پرتاب می‌ شود و حباب‌ های سفید رنگی را شکل می‌دهد که دیدنی است.

بین مردم محلی لرستان این آبشار به نام اُ اسپید معروف است و لقب عروس زیبای آبشارهای ایران را دارد. این آبشار در دره‌ های تاریک جنوب شرقی استان لرستان و دامنه کوه‌ های زاگرس واقع شده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 فروردین 1403

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *