افتتاح حساب ترکیه
دکور شب یلدا

برای چیدمان دکور شب یلدا نیازی به صرف هزینه های زیاد نیست و با کمک ایده هایی جدید و خلاقانه می توانید این شب به یاد ماندنی را در کنار عزیزانتان جشن بگیرید. گروه دکوراسیون شادمگ به شما یاد می دهیم چگونه با وسایل موجود در خانه یک تم یلدایی زیبا بچینید.

شب یلدا

بلند ترین شب سال، یکی از مهمترین شب های ایران باستان بوده است و بیدار ماندن در آن و به انتظار سپیده صبح نشستن سنتی دیرینه محسوب می شود. یلدا برای تمام ایرانیان یک شب به یادماندنی و دوست داشتنی است. این شب، از نظر نجومی، جشن انقلاب زمستانی و آخرین شب فصل پاییز است.

شب یلدا - دکور شب یلدا

همچنین این شب شروع چله بزرگ زمستانی است، چله ای که از اول دی ماه تا دهم بهمن ماه طول می کشد. به همین دلیل به این شب، «شب چله» نیز می گویند. آداب و رسوم شب یلدا شامل آتش روشن کردن، قصه خوانی، فال حافظ و شاهنامه خوانی و چیدمان سفره شب یلدا با میوه ها و دسر شب یلدا می شود.

انار به دلیل رنگ قرمزش، مظهر خورشید و شادی است هندوانه نیز به دلیل سرخ رنگ بودنش، مجسم کننده حرارت تابستان است. دور همی شب یلدا با طراحی خاص دکوراسیون خانه می تواند به یاد ماندنی تر شود.

چرا شب یلدا را جشن می گیریم ؟

یلدا به معنای تولد است، و به تولد میترا، الهه نور اشاره دارد. از آنجا که در زمستان روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می شوند، ایرانیان آخرین شب پاییز را به عنوان قدرت گرفتن خورشید و پیروزی نور بر تاریکی جشن می گیرند.

سفره شب یلدا - دکور شب یلدا

پیشینیان معتقدند که در این شب نیروهای اهریمنی در اوج خود هستند و خانواده ها برای اینکه بتوانند در برابر آنها از خودشان محافظت کنند، در مامن امن خانواده و اقوامشان در کنار هم این نیروهای نامبارک را از خودشان دور می کنند.

خانواده ها در شهرها و حتی کشورهای مختلف همسایه ایران در کنار اقوام و دوستان، در خانه بزرگترها، دورهم جمع می شوند و این شب بلند را با خوردن آجیل، شیرینی، میوه و خواندن اشعار حافظ و قصه ها و افسانه های کهن سپری می کنند. این مراسم یک خوشامدگویی گرم به زمستان و یک خداحافظی قشنگ با پاییز است.

در این شب داماد ها برای عروس و خانواده اش، مطابق با رسوم شهرهای مختلف، هدیه و تحفه می فرستند. آنها غذا، میوه، آجیل و لباس های گرم را در چیدمانی زیبا روانه خانه عروس می کنند. همانطور که گفته شد هندوانه یکی از میوه های اصلی شب یلداست، شکل کروی این میوه نماد خورشید است و برخی معتقدند که خوردن هندوانه در این شب باعث دوری از انواع بیماری های زمستانی می شود.

انار یکی دیگر از میوه های این شب، نماد تولد است و دانه های قرمز و براق آن نمادی از درخشش زندگی هستند. این شب استثنایی در سال ۲۰۰۸ در فهرست گنجینه های ملی ایران هم ثبت شد.

دکوراسیون یلدایی - دکور شب یلدا

تزئینات مرسوم در دکور شب یلدا

چیدمان و دکور شب یلدا از مهم ترین موضوعات برای افرادی است که در شب چله، ۳۰ آذر کنار خانواده جمع میشوند. جذابترین ایده های شب چله و عکس دکور شب یلدا تزیین میوه در دکورمگ را با تزیین سفره شب یلدا ادامه میدهیم. شب یلدا به خوردن خوراکی های مختلف از جمله آجیل، تنقلات، انار و هندوانه معروف است.

  • ظروف قدیمی: استفاده از ظروف قدیمی و مسی، دکور شب یلدا را زیباتر و کامل تر می کند. شمعدان های شیشه ای طرح قدیمی به رنگ قرمز در کنار میوه هایی مثل انار و هندوانه، میز یا سفره یلدای شما را جذاب تر می کند. یکی از نکات مهم در مورد دکور مخصوص شب یلدا، قرار دادن خوراکی ها در ظرف های جداگانه و همچنین استفاده از ظرف های ست و هماهنگ است.
  • رومیزی سنتی: رومیزی های سنتی با طرح ترمه و بوته جقه، برای دکور شب چله، گزینه مناسبی محسوب می شوند. رومیزی های سنتی با رنگ قرمز که رنگ نمادین شب چله است، انتخاب خوبی برای این شب هستند.
  • کتاب حافظ و شاهنامه: فال حافظ و شاهنامه خوانی یکی از سنت های دیرینه شب چله است. قرار دادن این دو کتاب در سفره یلدا، علاوه بر زیبا کردن آن، سنت های قدیمی را حفظ می کند.
نکات مهمی که باید در خصوص طراحی دکوراسیون محیط کار بدانید !

تم یلدایی - دکور شب یلدا

سرو کردن میوه در دکور شب یلدا

با تزئین انار و هندوانه که از میوه های اصلی شب یلدا هستند، دکور شب یلدا را خاص تر کنید. با آراستن میوه ها و قرار دادن آنها در ظرف های زیبا و در صورت امکان مسی، میوه ها جلوه زیباتری پیدا می کنند. می توانید هنداوانه را به روش های مختلف تزئین کنید و حتی آن را با میوه های دیگر پر کنید. همچنین می توانید کیکی شبیه به هندوانه یا انار سفارش دهید یا ژله هایی با طعم و شکل این دو میوه درست کنید.

جشن یلدا تم سنتی و باستانی دارد. در نتیجه بهتر است برای چیدمان دکور شب یلدا و سرو خوراکی های مخصوص این شب، از ظروف سفالی و مسی استفاده کنید. ولی در صورتی که به دکوراسیون مدرن علاقه دارید، می توانید از ظروف مدرن مانند ظروف کریستالی یا چوبی استفاده کنید.

فال حافظ - دکور شب یلدا

دکور شب یلدا 1401 را با چی تزیین کنیم ؟

انار ، مزین کننده دکور شب یلدا

مهم ترین عنصر شب یلدا انار است و می توان از آن به عنوان عنصر اصلی دکور شب یلدا استفاده کرد. قرار دادن انار در ظرف ها به تنهایی نیز زیبایی خاص خود را دارد. با مشاهده تصاویر خواهید دید که با کمی وقت گذاشتن میتوانید دکوراسیون منحصر به فردی برای شب یلدا داشته باشید.

رو میزی - دکور شب یلدا

استفاده از رومیزی سنتی در دکور شب یلدا

اولین مرحله انتخاب یک میز به جای کرسی است. میز می‌تواند در ابعاد و اشکال مختلف باشد، با توجه به فضای اتاق نشیمن می‌توانید میز مورد نظر را کوچک یا بزرگ انتخاب کنید. بر روی میز می‌توانید از انواع رومیزی‌های سنتی استفاده کنید.

رومیزی‌های ترمه با طرح‌های سنتی بته جقه، که از طرح‌های قدیمی و سنتی محسوب می‌شوند، رومیزی‌های قلمکاری شده، رومیزی‌های مخمل و البته رومیزی‌هایی که کارهای هنری دستی ملیله دوزی و سرمه‌دوزی بر روی آن‌ها انجام شده است؛ می‌توانند، انتخاب‌های مناسبی برای دکوراسیون شب یلدا باشند. رنگ نمادین شب یلدا، رنگ سرخ است، از این رو می‌‎توانید انواع رومیزی را با رنگ قرمز انتخاب کنید.

تزیین سفره شب یلدا - دکور شب یلدا

استفاده از جا شمعی

در گذشته در این شب چراغانی و روشن کردن فانوس ها و شمع ها متداول بوده است. شما هم می توانید با تزیین شمع ها ومیوه های یلدایی در کنارهم بر روی میز جلومبلی یک دکور زیبا برای خانه تان بسازید.

شمع، جلوه ای زیبا به محیط می بخشید و باعث گرم به نظر آمدن فضا می شود. ترکیب نور شمع با رنگ قرمز، محیط را پر حرارت و شاد جلوه می دهد. برای ترکیب این دو عنصر زیبا، می توان از انار به عنوان جا شمعی استفاده کرد و مانند تصاویر، شمع هایی بلند در آن قرار داد.

همچنین می توانید شمع ها را در جاشمعی های جداگانه قرار دهید و در اطراف آن چندین انار بگذارید. به طور کلی شمع ها در دکور شب یلدا نقش مهمی دارند و شبی گرم را برایتان می سازند. دکوری که می تواند تا چند روز مهمان خانه تان باشد و حس خوب این شب به یادماندنی را در خانه تان حفظ کند.

چه سرامیکی را انتخاب کنیم ؛ سرامیک مات یا براق ؟ + شیک ترین مدل های سرامیک

تم سنتی شب یلدا - دکور شب یلدا

استفاده از ظروف قدیمی در دکور شب یلدا

یکی از گزینه‌هایی که پیشنهاد می‌شود برای روی میز استفاده شود، سینی‌های مسی است. سینی‌هایی با لبه‌‎های کنگره‌ای که چیدمان میوه و تنقلات در آن بسیار زیبا و جذاب خواهد بود. از آنجا که تنقلات، میوه و خوراکی‌های بسیاری در شب یلدا تهیه می‌شوند، هر یک از این خوراکی‌ها باید داخل ظرف جداگانه‌ای گذاشته شود. می‌توانید از ظروف چینی قدیمی، بشقاب‌های سنتی یا ظروف سفالی برای میوه، آجیل و تنقلات استفاده کنید.

دکور شب یلدا - چیدمان سفره شب یلدا

استفاده از برگ سبز

ترکیب رنگ سبز و قرمز همیشه جذاب بوده و بسیاری از افراد از این ترکیب استفاده می کنند. این ترکیب رنگ ما را به یاد خانه های قدیمی ایرانی با قالی هایی دستباف می اندازد. برای دکور شب یلدا نیز این ترکیب رنگ فضایی فوق العاده را می سازد. از برگ های همیشه سبز کمک بگیرید و آن ها را در کنار رنگ سرخ انار بیاورید.

ترکیبی طبیعی و زیبا که به سادگی می توان از آن بهره برد. در تصاویر مشاهده می کنید که چگونه می توان این دو عنصر را با یکدیگر ترکیب کرد. می توانید برگ های سبز را داخل ظرفی ریخته و و انار ها را درون آن بچینید یا قسمتی از میزتان را به این کار اختصاص بدهید.

گل آرایی - دکور شب یلدا

زیبایی بیشتر دکور شب یلدا با شمع

برای کامل کردن چیدمان شب یلدا به سبک سنتی، شمعدان‎‌های لاله که طرح سنتی دارند، انتخاب مناسبی خواهند بود. شمعدان‌های شیشه‌ای که معمولاً دارای طرح شاه عباسی هستند با رنگ‌های مختلف به فروش می‌رسند. آن‌ها با رنگ قرمز، در کنار سایر لوازم، چیدمان شما را در شب یلدا کامل‌تر خواهند کرد.

از آنجایی که در این شمعدان‌‎ها به جای شمع از لامپ استفاده می‌شود، می‌توانید از انواع جاشمعی‌های قدیمی که از جنس برنز یا نقره هستند، استفاده و با شمع‌های باریک و بلند یا شمع‌های کوتاه و استوانه‌ای، دکوراسیون شب یلدا را رویایی‌تر کنید. به دلیل اینکه فضای چیدمان شما یک فضای سنتی است، بهتر است از شمع‌های ساده به رنگ قرمز استفاده کنید.

استفاده از انواع اکسسوری

از نوشیدنی‌های پرطرفدار در میان ایرانیان، چای است و در شب یلدا که دورهمی‌ها بسیار طولانی‌تر می‌شود، با استفاده از یک سماور قدیمی ذغالی می‌توانید، علاوه‌بر تکمیل دکوراسیون خود، یک چای خوش طعم را نیز میل کنید. انواع سماور ذغالی در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ قابل تهیه هستند. و در نهایت با قرار دادن شاهنامه و کتاب حافظ بر روی میز، یک شب یلدای سنتی را سپری کنید.

تزیین انار - دکور شب یلدا

یک ظرف انار و کاج

میوه درخت کاج، عنصری جالب برای تزئینات است و حسی زمستانی را تداعی می کند. برای دکور شب یلدا می توان ظرفی از انار و میوه های کاج تهیه کرد و آن را با استفاده از شاخه های خشک، گل و میوه های دیگر تزئین نمود. این ظرف تزئینی زیبایی و حرارت خاصی را به دکوراسیون شب یلدای شما می بخشد. اگر از ظرف یا سبدی چوبی برای این کار استفاده کنید، حالتی روستیک گونه به خود می گیرد.

تزیین دیوار برای دکور شب یلدا

اگر دیوار اتاق نشیمن ساده است، می‌توانید از انواع آویز انار، آویز کاج یا کاردستی و ریسه‌هایی که با طرح انار و هندوانه هستند، دیوار را تزیین و از سادگی آن بکاهید. همچنین می‌توانید گوشه‌ای از دیوار را با یک پارچه قرمز رنگ بپوشانید و از ریسه‌های رنگی بر روی دیوار استفاده کنید.

تم یلدایی - دکور شب یلدا

کاردستی های یلدایی

برای ایجاد دکوراسیون یلدایی در خانه تان می توانید با مقوا، کاغذ رنگی و کاغذ کشی عناصری تزیینی بسازید و از آن ها برای روی سفره یلدا، آویز دیوار و خوش آمد گوی روی در استفاده کنید. در این تصاویر ایده هایی برای کاردستی را مشاهده می کنید که بسیار آسان هستند و وسایل مورد نیاز آن در اکثر خانه ها یافت می شود. مقوای سبز و قرمز را بردارید و دست به کار شوید.

آشنایی کامل با مشخصات پارچه مبلی خوب ، شيك و با كيفيت

شیرینی های یلدایی

برای این شب طولانی می توانید، انواع کیک ها و دسرها را با انواع میوه های مخصوص این شب تدارک ببینید.

تم یلدایی - دکور شب یلدا

استفاده از گل در دکور شب یلدا

گل‌آرایی جلوه زیبایی به دکوراسیون شب یلدا می‌دهد، می‌توانید از انواع گل‌ها با رنگ قرمز و سبز، میز خود را آراسته کنید. همچنین می‌توانید تنها از برگ سبز یا گل‌‎های خشک استفاده کنید، ترکیب گل و انار نیز دیزاین پاییزی زیبایی را خلق می‌کند.

می‌توانید بخش کوچکی از میز را به تزیین برگ سبز یا گل با انار اختصاص دهید، یا می‌توانید در یک ظرف کوچک مثل گلدان انارها را با انواع گل‌‎ها تزیین کنید یا اگر قصد دارید در گلدان برگ‌ها را در کنار انار تزیین کنید، می‌توانید از میوه‌های دیگر همچون خرمالو، سیب، پرتقال یا توت فرنگی نیز به عنوان عنصر تزیینی استفاده کرده و یک گلدان میوه با گل داشته باشید.

همچنین یکی از ایده‌های جذاب برای مدل برش هندوانه شب یلدا، استفاده از آن به عنوان گلدان است. با خالی کردن داخل هندوانه و قرار دادن انواع گل‌ها و میوه‌های شب یلدا، میز خود را زیباتر کنید.

دکور شب یلدا سنتی - دکور شب یلدا

دکور شب یلدا با حال و هوای سنتی

یکی از پایه ای ترین تزئینات برای این شب طولانی تزئین میوه ها و خوراکی های مخصوص این شب است. عناصری که نام برده شدند همگی می توانند سفره یلدای شما را تزئین کنند. می توانید از پارچه هایی با رنگ های گرم به عنوان سفره استفاده کنید و این عناصر را با نمادهای سنتی ایرانی مانند پارچه ترمه، ظروف مسی و… در کنارهم بیارایید.

هندوانه های تزیین شده، انار های سرخ با شمع های بلند و آجیل شب یلدا در ظرف هایی زیبا بچینید و روی سفره بگذارید. سفره های قلم کاری شده، کرسی ها با لحاف های مخملی و سماور همه در کنارهم یک طراحی زیبا برای شب یلدایی به یاد ماندنی هستند. همچنین غزلیات حافظ و شاهنامه فردوسی این شب را شاعرانه تر و عارفانه تر می کنند.

دکور شب یلدا مدرن

دکور شب یلدا به سبک مدرن

دکوراسیون شب یلدا را می توان البته با عناصر مدرن هم طراحی کرد و لازم نیست برای یلدایی شدن حتما پارچه های با نقشمایه های سنتی و ظروف مسی و قلمکاری شده بخرید. میتوانید از جامیوه ای جدید و مدرن هم استفاده کنید.

چرا شب یلدا را جشن می گیریم؟

یلدا به معنای تولد است، و به تولد میترا، الهه نور اشاره دارد. از آنجا که در زمستان روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می شوند، ایرانیان آخرین شب پاییز را به عنوان قدرت گرفتن خورشید و پیروزی نور بر تاریکی جشن می گیرند.

چگونه سفره شب یلدا را گل آرایی کنیم؟

می‌توانید بخش کوچکی از میز را به تزیین برگ سبز یا گل با انار اختصاص دهید، یا می‌توانید در یک ظرف کوچک مثل گلدان انارها را با انواع گل‌‎ها تزیین کنید یا اگر قصد دارید در گلدان برگ‌ها را در کنار انار تزیین کنید، می‌توانید از میوه‌های دیگر همچون خرمالو، سیب، پرتقال یا توت فرنگی نیز به عنوان عنصر تزیینی استفاده کرده و یک گلدان میوه با گل داشته باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

28 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *