افتتاح حساب ترکیه
آباژور اتاق خواب

برای انتخاب آباژور اتاق خواب باید به هماهنگی آن با سایر المان های به کاررفته در دیزاین اتاق خوابتان توجه کنید. این مطلب گروه دکوراسیون شادمگ در این خصوص اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار داده است.

چگونه آباژوری متناسب با دکوراسیون خانه تان بخرید

آباژور نمونه ای از المان های لوکسی است که می توان در دیزاین خانه از آن استفاده کرد. تنوع این محصول بسیار بالا بوده و از این رو پاسخگوی سلایق مختلف می باشد.

نکته مهم در انتخاب این المان تزئینی، انتخاب نمونه مناسب و استفاده صحیح از آن می باشد.

آباژور اتاق خواب

آباژورها یکی از لوازم روشنایی دکوراتیو در دکوراسیون داخلی به حساب می آید که علاوه بر روشنایی، نقش موثری در زیبایی فضا دارند. آباژور ها شکل و اندازه ای متفاوت دارند و بسیار متنوع هستند.

استفاده از نورهای غیر مستقیم در خانه مانند استفاده از آباژور به رویایی شدن خانه کمک می کند. آباژور ها اندازه پایه مختلفی دارند. در ادامه این بخش از دنیای مد نمناک کاربرد هر آباژور را در بخش های مختلف خانه، توضیح خواهیم داد.

انواع آباژور بر اساس اندازه

  • ایستاده
  •  پایه دار
  • رومیزی
  • پذیرایی

1. آباژور مدرن

این دسته از آباژورها بیشترین تنوع در طرح و رنگ را دارند. اگر به دنبال آباژوری در طراحی ای متفاوت هستید، پس از این سبک انتخاب کنید. نگران تناسب بین آن و دکوراسیون اتاق خواب تان نیز نباشید چرا که آباژورهای مدرن قدرت سازگاری بالایی با انواع دکوراسیون ها دارند، فقط در انتخاب رنگ آن موارد گفته شده را مد نظر قرار دهید.

آباژور اتاق خواب

2. آباژور چوبی

عناصر چوبی همیشه در لیست پر طرفدارترین عناصر دکوراسیون حضور دارند چرا که شکوه و جلوه خاصی که به فضا می بخشند، هرگز قدیمی نمی شود و در عین حال با دوام هستند. آباژور چوبی متناسب با طرحی که دارد می تواند استایلی مدرن و مینیمال و یا استایلی کلاسیک داشته باشد.

3. آباژور ایستاده

آباژور ایستاده یکی از کاربردی ترین انواع آباژور برای اتاق خواب که به نحوی هم روشنایی عمومی فضا را در موقعیت های خاص تامین می کند و هم می توان برای تامین روشنایی کاری از آن کمک گرفت.

آباژور اتاق خواب

4. آباژور رومیزی

عنصری جذاب که هم نقش دکوری قابل توجهی دارد و هم نور کاری مورد نیاز برای مطالعه ی تان را فراهم می کند. در اتاق خواب اغلب شاهد حضور یکی از این نوع آباژورها روی میز کنار تخت هستیم که فضایی مناسب برای مطالعه ی قبل از خواب را فراهم می کند.

آباژور اتاق خواب

انتخاب آباژور بر اساس سبک دکوراسیون منزل

اگر در دکوراسیون منزل از وسایل مدرن استفاده می کنید، مدل آباژورنیز باید با این سبک متناسب باشد.

اگر دکوراسیون فضای خانه شما سنتی است از آباژورهای مخروطی و پارچه ای استفاده کنید. در دکوراسیون سنتی از آباژورهای رومیزی استفاده کنید که برای تهیه آن از چوب استفاده شده است.

آباژورهای استوانه ای و بلند بهترین انتخاب برای خانه های مدرن است. به فضای نشیمن و ناهارخوری خود با انتخاب یک تا 2 آباژور بلند جلوه ببخشید.

آباژورهایی که دارای پایه های تک رنگ و ظریف و متالیک با کلاهک های ساده هستند بعنوان آباژورهای مدرن شناخته میشوند و آباژورهایی که دارای کلاهک های چین دار و پایه های مجسمه ای و سنگی هستند بعنوان آباژورهای طرح کلاسیک.

کاربرد آباژور

اگر از آباژور فقط به عنوان یک وسیله تزیینی استفاده می کنید از آباژورهایی با کلاهک های تیره استفاده کنید که نور کمی از آنها به بیرون ساتع میشود.

چنانچه از آباژور بعنوان روشنایی استفاده می کنید آباژورهایی با کلاهک های رنگ روشن را انتخاب کنید که نور زیادی به بیرون ساتع می کنند.

جدیدترین و شیک ترین مدل کمد دیواری کم جا پرکاربرد | نکات مهم برای خرید کمد دیواری

همچنین اگر در دکوراسیون منزل از رنگ های تیره استفاده کرده اید، به نور بیشتری برای محیط نیاز دارید پس از آباژورهایی با رنگ روشن استفاده کنید.

آباژور اتاق خواب

دنیای مد نمناک اشاره می کند که شما بر اساس رنگ دکوراسیون داخلی رنگی مکمل یا کاملا متضاد رو برای آباژور انتخاب کنید.

برای اینکه آباژور یه نقطه ی کانونی و اصلی در فضای شما باشد از رنگ های شاد استفاده کنید تا این قسمت از خانه به چشم آید و زیبا به نظر برسد.

اگر می خواهید فضایی آرام و ظریف را تجربه کنید از آباژور هایی به رنگ های خنثی استفاده نمایید.

در صورتی که از شیدهای رنگی روی آباژور استفاده می کنید، رنگ هایی که بر میزان نور تاثیر منفی نگذارد را انتخاب نمایید.

انتخاب آباژور متناسب با هر قسمت از خانه

سبک و مدل آباژور با توجه به اینکه در اتاق نشیمن، اتاق خواب، ورودی و هر فضای دیگه ای قرار می گیرد ، متفاوت است .

انتخاب آباژور برای اتاق خواب

آباژورهایی پایه کوتاه و ساده برای اتاق خواب مناسب ترند . بهتر است رنگ آباژور را با رنگ کاغذ دیواری، یا رنگ دیوار، یا رنگ تخت و یا تابلو ست کنید و از دو آباژور در دو طرف تخت استفاده نمایید .

آباژور اتاق خواب

در صورت تمایل می توانید برای اتاق خواب از آباژورهایی که ارتفاع مناسبی داشته باشند ، استفاده کنید تا وقتی روی تخت می نشینید یا روی آن استراحت می کنید، نور آن به صورت مستقیم به چشم شما آسیب نزند و موجب پریدن خواب شما نشود.

آباژورهای مناسب برای نشیمن و پذیرایی

آباژورهای پایه کوتاه و آباژورهای پایه بلند برای پذیرایی مناسب هستند. رنگ آباژور را در این قسمت از خانه با رنگ کاغذ دیواری، رنگ پرده و رنگ تابلو هماهنگ کنید.

همیشه آباژورها را در کنج خانه و روی میز عسلی، یا روی کنسول و یا در گوشه بین دو مبل بگذارید اما دقت نمایید که جای قرار گیری آباژور نباید مانع رفت و آمد شود. جنس، رنگ و فرم آباژور را باید متناسب با جنس مبلمان و رنگ آمیزی آن انتخاب کنید.

آباژور آرک با پایه ی بلند و منحنی شکل برای پذیرایی مناسب است و می توانید این آباژور را در کنار مبلمان قرار دهید تا علاوه بر جنبه ی تزیینی و دکوراتیو، میز جلومبلی یا میز عسلی را روشن کند. پایین بودن سر این آباژور باعث می شود تا نور به خوبی به سمت پایین پخش شود.

آباژور اتاق خواب

آباژور مناسب برای اتاق خواب کودک

برای انتخاب آباژور برای اتاق کودک باید به ایمنی و سلامت آن توجه کنید و سراغ آباژورهایی که در آن از شیشه یا فلز استفاده نشده بروید. برای اتاق کودک خود از آباژورهای چوبی و تلقی و رنگ های شاد استفاده کنید. توجه نمایید باید سیستم سیم کشی و دسترسی به لامپ و اتصالات آباژور طوری باشد که امکان دسترسی به آن آسان نباشد تا خطری کودک شما را تهدید نکند.

بهترین آباژور برای فضاهای کوچک

برای بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق نشیمن از چند آباژور استفاده کنید و آنها را در هر گوشه ای از اتاق نشیمن که احساس تاریکی و یکنواختی قرار دهید.

آباژور برای دکوراسیون فضای باز

برای بالکن و فضای باز خانه تان هنگام انتخاب آباژور می توانید به سراغ مدل هایی بروید که با باطری خورشیدی کار می کنند و انرژی لازم را در طول روز ذخیره می کنند.

بهترین جای قرار دادن آباژور

بهترین مکانها در پذیرایی برای قرار دادن آباژور کنار مبلمان، کنار میز تلویزیون، کنج اتاق و در کنار میز غذاخوری است و در اتاق خواب معمولا از دو آباژور هم شکل و کوچک روی پاتختی ها استفاده میکنند.

آباژور اتاق خواب

برای قرار دادن آباژور روی میز مدلی را انتخاب کنید که ابعاد آن از میز بزرگتر نباشد و طبق آنچه در نمناک گفته شده است برای قرار دادن آباژور کنار مبل ها یا کنج اتاق نشیمن از آباژورهای ایستاده ی بزرگ استفاده کنید.

رنگ مناسب برای لامپ آباژور

به ترکیب نوری که آباژور می تاباند دقت کنید ، رنگ مناسب برای لامپ آباژور، رنگ آفتابی می باشد. اگر نور آباژور برای شما اهمیت دارد، نور سفید را انتخاب کنید زیرا بیشترین نور را در اختیار شما می گذارد.

روفرشی کشدار خوبه یا نه ؟ آشنایی با همه مزایا و معایب پنهان روفرشی

تعداد آباژور برای هر خانه

تعداد آباژورها بستگی به میزان نوری که دکوراسیون منزل شما را روشن می کند ، دارد.

آباژور را در بخشی از خانه قرار دهید که می خواهید آن را روشن تر نگه دارید یا توجه را به وسایلی که در آن محدوده قرار داده اید جلب کنید.

برای آباژورهای رومیزی و ایستاده فضایی در نظر بگیرید که بتوانید نور آن ها را به راحتی تنظیم کنید.

آباژور اتاق خواب

اگر وسایلی بر روی زمین قرار داده اید از آباژورهایی که نور را به سمت پایین هدایت می کنند، استفاده نمایید.

از آباژورهایی که نور را به سمت دیوار و رو به بالا هدایت می کنند برای روشن دیده شدن بخشی از دیوار و دکوراسیون روی دیواراستفاده کنید.

آباژورها و منبع های نور را نزدیک به در قرار دهید تا راحت ترین دسترسی را به کلید های برق داشته باشید.

نکات مهم انتخاب آباژور

استایل آباژور

قبل از هر چیز به اتاق خوابی که قرار است آباژور در آن قرار بگیرد، فکر کنید. از چه سبکی برای چیدمان اتاق خواب استفاده شده است؟ آباژورها در سبک و استایل های مختلف از کلاسیک گرفته تا مدرن موجود اند، این شما هستید که متناسب با سبک اتاق خواب تان به خرید می پردازید تا دیزاینی منسجم داشته باشید.

آباژور اتاق خواب

رنگ آباژور

براساس قانون10-30-60، آباژور در دسته 10 درصدی ها قرار می گیرد چرا که عنصر نسبتا کوچکی از دیزاین است و در نتیجه حق انتخاب زیادی برای رنگ آن دارید. اگر پالت رنگ اتاق خواب تان اغلب از رنگ های خنثی و ملایم تشکیل شده است، با انتخاب رنگی قوی برای آباژور فرصت خوبی برای جان بخشیدن به آن خواهید داشت. البته اگر از طرفداران اتاق خوابی با پالت رنگ تماما خنثی هستید، رنگ آباژور را هم از رنگ هایی همچون سفید و بژ انتخاب کنید.

از طرف دیگر اگر از طرفداران سبکی همچون بوهمین و یک پالت رنگ متنوع و انرژی بخش هستید پس با انتخاب آباژوری به رنگی شاد و روشن، قدمی دیگر در راستای رسیدن به جلوه ی مورد نظرتان بردارید.

میزان نور آباژور

اتاق شما چه میزان نور نیاز دارد؟ و جهت تمرکز این نور به چه صورت باید باشد؟ آباژورهایی با کلاهک های تیره، معمولا نور را از خود عبور نمی دهند در حالیکه کلاهک های روشن عبور می دهند. اگر از آباژور قرار است برای مطالعه استفاده کنید، آباژوری با کلاهک نسبتا عریض گزینه ی بهتری خواهد بود چرا که نور کافی برای مطالعه ی تان فراهم خواهد کرد.

آباژور اتاق خواب

حباب آباژور

در زمان خرید دقت کنید که کلاهک به اندازه کافی بزرگ باشد بطوری که بین 6 الی 9 سانتی متر بین کلاهک و حباب فاصله باشد تا به مرور زمان آسیب نبیند و نسوزد. همچنین مطمئن شوید قسمت بالای کلاهک به اندازه کافی بزرگ است که گرمای تولید شده فضایی برای خروج داشته باشد.

پایه آباژور

اگر از طرفداران سبک هایی همچون مدرن و مینیمال هستید که بر پیچیدگی بخشیدن به دیزاین فضا از طریق سادگی تاکید دارند. قطعا آباژورهای مدرن با پایه ای ساده بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. اما اگر به دنبال شکوه بخشیدن به دکوراسیون اتاق خواب از طریق عناصر مختلف آن از جمله آباژور هستید. آباژورهای کلاسیک در طرح های مختلف برای شما روی میز خواهند بود.

اندازه آباژور

یکی از معیارهایی که در انتخاب آباژور نیاز است مورد توجه قرار گیرد، اندازه آن است. دقت کنید که:

آباژور اتاق خواب

1. قسمت پایینی کلاهک آباژور باید از عریض ترین قسمت پایه ی آن، بزرگ تر باشد.

2. ارتفاع کلاهک باید تقریبا سه چهارم ارتفاع پایه ی آن باشد.

البته این نکات، صد در صدی نیستند و همچنان شما ممکن است آباژوری پیدا کنید که هم نیاز شما را رفع می کند. هم جلوه ی خوبی به دکوراسیون اتاق خواب می بخشد .در عین حال این قوانین تا حدودی برای آن صدق نمی کنند. به حس و چشمان خود اعتماد کنید، اگر آباژور بامزه به نظر می رسد، آن را نخرید! اما اگر با وجود رعایت نکردن قوانین، خوب به نظر می رسد آن را از دست ندهید.

آشنايي كامل با پرده زبرا همراه با آموزش نصب و شستشوي پرده زبرا

اهمیت وضعیت لوستر

به محل قرار گرفتن لوستر برای تهیه آباژور برای اتاق ناهارخوری دقت کنید. اگر لوستر شما روی میز ناهارخوری قرار دارد و فضای میز را روشن می کند، از یک تا 2 آباژور ایستاده برای زیبایی بیشتر در زاویه های اتاق ناهارخوری استفاده کنید .

اگر لوستر شما در بخش دیگری از اتاق قرار گرفته برای متمرکز شدن نور در مرکز میز ناهارخوری از آباژورهای مدرن و منحنی شکل استفاده کنید.

انتخاب بهترین آباژور برای اتاق خواب

یک آباژور مناسب برای اتاق خواب آباژوری است که نور مناسبی برای فضای اتاق خواب ایجاد کرده و از نظر ظاهری هماهنگی خوبی با وسایل داخل اتاق خواب داشته باشد. معمولا بهترین مکان برای قرار دادن آباژور در اتاق خواب، کنار تخت است. برای اتاق خواب دو نفره می توان از دو آباژور یک شکل و با اندازه های یکسان برای هر دو طرف تخت خواب استفاده کرد. البته باید دقت داشته باشید که برای این چیدمان از آباژورهایی با ابعاد کوچک و نور متوسط استفاده کنید. به این دلیل که اگر هر دو آباژور روشن بودند، میزان نور بیش از حد نباشد.

آباژور اتاق خواب

همانطور که می دانید ماهیت آباژور به گونه ای است که نور کمتری از چراغ های سقفی دارد، پس نوری که تولید می کند حتما باید کمتر از نوری باشد که چراغ سقفی ایجاد می نماید. آباژورهای کنار تخت خواب برای فراهم کردن نوری که جهت مطالعه مناسب است، هم به کار می روند.

کسانی که اهل مطالعه قبل از خواب هستند با روشن کردن آباژور سمت خود، مزاحم خواب و استراحت دیگری نمی شوند. اگر آباژور را در قسمت دیگری از اتاق قرار دهید می توانید با روشن نگهداشتن آن در طول شب نوری ملایم را در اتاق خواب داشته باشید و از این طریق اتاق تان به طور کامل در تاریکی فرو نخواهد رفت.

چبدمان اتاق خواب

اتاق خواب در مقایسه با نشیمن و دیگر بخش های خانه، مکانی غیر رسمی محسوب می شود و چیدمان آن نیز می تواند راحت تر انجام گیرد. برای انتخاب آباژور مناسب برای اتاق خواب حتما از انواع مدرن و حتی فانتزی آن استفاده کنید. اگر آباژور اتاق خواب تان از نوع کلاهک پارچه ای است، می توانید از پارچه پرده و یا رو تختی برای کلاهک آباژور استفاده کنید.

ساخت کلاهک آباژور هم از طریق سفارش به سازندگان امکان پذیر است و هم خودتان می توانید برای تعویض پارچه کلاهک دست به کار شوید. در صورتیکه دوست نداشتید پارچه کلاهک عینا شبیه به پرده یا رو تختی باشد، حتما از رنگ هایی استفاده کنید که تم رنگی مشابه با آنها را داشته باشد.

آباژور اتاق خواب

برای مثال اگر اتاق خواب تان تم رنگی قرمز و دیگر رنگ های گرم را دارد، برای کلاهک آباژور می توانید از رنگ های گرم و روشن و یا طرح دار استفاده نمایید. اگر تم رنگی آبی و رنگ های سرد را برای اتاق خواب انتخاب کرده اید، حتما با آباژوری به رنگ کرم روشن و لامپ زرد، نوری گرم را به اتاق خود هدیه دهید.

برای اتاق خواب از آباژور های سقفی یا دیواری هم می توانید استفاده کنید، این مدل ها جدیدترین مدل های نورپردازی در اتاق خواب هستند. این چراغ ها در ارتفاع پایین تری و تقریبا هم سطح آباژورها نصب می شوند و همان کارایی را دارند اما بسیار مدرن و خاص هستند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

16 تیر 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *