افتتاح حساب ترکیه
استایل کژوال

اگر شما هم طرفدار استایل کژوال و یک تیپ راحت هستید این مطلب گروه استابل شادمگ را از دست ندهید.

استایل کژوال چیست؟

از آنجایی که استایل کژوال دنیای بزرگی از پوشاک را در بر می‌گیرد، بهتر است نه بر اساس آنچه که هست، بلکه بر اساس آنچه که نیست، تعریف شود به عبارتی به لباسی که حالت کلاسیک و رسمی نداشته باشد کژوال گفته می‌شود. استایل کژوال انواع مختلفی دارد ولی ویژگی مشترک و مهمی که همه‌ی کژوال‌ها باید داشته باشند این است که شما با آن‌ها احساسی خوب، سبک و راحت داشته باشید.

همچنین استایل کژوال، سبکی از لباس پوشیدن است که در آن زنان و مردان از نظر جنسیتی محدودیتی در استفاده از اکسسوار و پوشاک ندارند و با این استایل به راحتی می توانند، خودشان باشند. به طور مثال در یک دوره‌ای از تاریخ، استفاده از جواهرات و اکسسوار برای مردان امری بسیار غیر عادی بود ولی امروزه در استایل‌های کژوال مختلف بسیار مورد توجه آقایان قرار می‌گیرد.

استایل کژوال

استایل کژوال در قدیم

همچنین پوشیدن شلوار برای خانم‌ها در دوره‌های گذشته غیرممکن بود، در صورتی که امروزه شلوار به عنوان یکی از قسمت‌های اصلی استایل کژوال برای خانم‌هاست. خانم امیلیا بلومر، یکی از زنان فمینیستِ بسیار تأثیرگذار در ایجاد لباس‌های کژوال زنانه بود، زیرا او شلوار مخصوصی را به جای دامن‌های حجیم، فنردار و دست و پاگیر ویکتوریایی استفاده کرد و به خانم‌ها پیشنهاد داد.

هرچند که در ابتدا مورد استقبال زیادی قرار نگرفت و حتی مورد تمسخر مردم، مجله‌ها و نشریه‌ها قرار گرفت، اما باید بدانیم که امروزه شلوار در استایل کژوال زنانه و دخترانه می‌تواند مدیون خانم بلومر باشد.

لباس‌های کژوال به شما این فرصت را می‌دهد که علاوه بر اینکه در طول روز راحت باشید، بتوانید همچنان با مد روز هم پیش بروید. به عبارتی دیگر سبک کژوال به شما این اجازه را می‌دهد که در انجام فعالیت‌های روزانه، کاری و حرفه‌ای و یا حتی مراسم‌های مهم، راحت‌تر بوده و در عین حال ظاهری بسیار آراسته و شیک داشته باشید.

البته توجه کنید با اینکه وسعت انتخاب شما برای داشتن استایل کژوال بسیار بالاست اما به این معنا نیست که هر لباسی که داخل کمدتان بود شما آن را برتن کرده و بتوانید نام آن را استایل کژوال بگذارید زیرا در استایل کژوال باید به مکان و موقعیتی که در آن قرار می‌گیرید توجه زیادی داشته باشید. همچنین به تیپ اندامی خود، شناسایی فرم چهره و انتخاب رنگ لباس مناسب هم دقت کنید.

اهمیت جنس پارچه‌ در استایل کژوال

یکی از نکات مهمی که در انواع استایل کژوال مطرح است نوع پارچه‌ی آن‌هاست. نمی‌توانیم با اطمینان کامل فقط چند پارچه را برای یک استایل کژوال نام ببریم زیرا پارچه‌ها برای خود دنیای بسیار بزرگی دارند و هر کدام از آن‌ها می‌توانند قابلیت و ویژگی لازم را برای ایجاد یک لباس کژوال داشته باشند. پس بهترین راهی که می‌تواند شما را به سمت انتخاب پارچه‌ی کژوال مناسب ببرد، شناخت برخی از ویژگی‌هایی است که یک پارچه‌ی کژوال باید داشته باشد.

  • پارچه‌ی کژوال به پارچه‌ای گفته می‌شود که زیر دست آن‌ نرم و لطیف است به این معنی که با لمس کردن پارچه به خوبی لطافت و نرمی آن را زیر انگشتانتان احساس می‌کنید.
  • کمی خاصیت کشی دارند تا هنگامی که به عنوان لباس روی بدن قرار می‌گیرند مانع حرکت راحتِ دست و پا نشوند.
  • پارچه‌های کژوال، پارچه‌هایی هستند که باید قابلیت شست‌وشوی بالایی داشته باشند، زیرا معمولاً مدت زمان زیادی را با آن‌ها سپری می‌کنید و زودتر کثیف می‌شوند.
  • همچنبین پارچه‌هایی مانند جین، کتان، پنبه، پارچه‌های‌ کشباف و… می‌توانند چند مثال ساده برای پارچه‌های کژوال باشند.

استایل کژوال

انواع استایل کژوال زنانه

استایل کژوال زنانه روزمره

استایل‌کژوال روزمره یک نوع پوشش حرفه‌ای و بسیار راحت برای فعالیت‌های روزمره‌ی ما به حساب می‌آید، به طور مثال رفتن به خیابان، سینما، پاساژ و … از فعالیت‌های روزمره‌ی ما هستند که می‌توانند با استایلی شیک و راحت به سر انجام برسند. این استایل یکی از ساده‌ترین استایل‌های کژوال زنانه است که می‌تواند شامل شلوار جین یا کتان، تی‌شرت و یا دامن و پیراهن‌های پنبه ای باشد.

نگهداری از چرم و جلوگیری از پوست پوست شدن انواع لباس چرمی

در این استایل کژوال زنانه، شما بیشترین احساس راحتی را دارید زیرا نه قرار است کفش‌های پاشنه بلند بپوشید و نه از اکسسوارها یا لوازم جانبی اضافی استفاده کنید. با این استایل کژوال زنانه، ساده و راحت می‌درخشید.

لباس‌های ورزشی را با لباس‌های کژوال روزمره اشتباه نگیرید!

حتماً شنیده‌اید که بعضی از مردم لباس‌های کژوال مانند تی شرت‌های کژوال، شلوار جین و کفش‌های کژوال و راحتی را به اشتباه اسپرت می‌نامند در حالی که تعریف لباس اسپرت کاملاً متفاوت است. لباس اسپرت به معنای لباس ورزشی است و از پارچه‌هایی تهیه می‌شود که به علت داشتن ویژگی‌های نساجی مخصوص به خود، از جمله خاصیت کشسانی (کشش) بالا، تنها برای ورزش کردن طراحی شده‌اند و آزادی عملی که برای انجام حرکات ورزشی باید داشته باشیم تنها با لباس‌های ورزشی قابل اجرا می‌باشد.

البته ناگفته نماند که در قرن بیستم با محبوب شدن ورزش‌های دارای تماشاچی مانند دومیدانی، لباس‌ها و کفش‌های ورزشی بر فرمِ استایل کژوال تأثیر زیادی داشته‌اند اما هیچ گاه نمی‌توانند جایگزین یکدیگر شوند.

کژوال زنانه مناسب محل کار

به طور کلی هدف از یک استایل کژوال زنانه برای محل کار، داشتن ظاهری موجه و در عین حال راحت و حتی تابع مد روز. فرمِ این استایل کژوال کاملاً به محل کار شما وابسته است، اگر سازمانی که در آن کار می‌کنید برای لباس کارمندان خود رنگ خاصی را مد نظر ندارد شما سعی کنید از پارچه‌هایی با رنگ روشن و ساده استفاده کنید.

 

استایل کژوال

استفاده از رنگ‌های روشن و طرح‌های ساده برای مدت طولانی چشم شما را اذیت نخواهد کرد. از مهم ترین نکاتی که در استایل کژوال زنانه برای محل کار باید رعایت کرد، دوری از شلوار های جذب است، زیرا پوشیدن این نوع از لباس برای محیط کار، به معنای استفاده طولانی مدت در طول روز می باشد، که از نظر بهداشتی استفاده از شلوار های جذب برای مدت طولانی برای خانم ها مضر است، پس شلوارهای پارچه‌ای با گشادی معمولی مناسب ترین گزینه برای محل کار هستند.
یک نمونه‌ی عالی برای این استایل کژوال زنانه، شلوار پارچه‌ای مشکی همراه با یک شومیز ساده‌ی رنگی و یک اکسسوار ساده است، که البته در کشور ما به علت محدودیت هایی که وجود دارد به جای بلوز می‌توان از مانتوهایی ساده و رنگی، با جنسِ پنبه و یا کتان استفاده کرد.

استایل کژوال زنانه مناسب مهمانی‌های خودمانی

در این استایل کژوال زنانه ، راحتی را در کنار شیکیِ بیشتر، نیاز دارید. این استایل در واقع همان استایل کژوال روزمره‌ است، ولی کمی شیک‌تر، به طوری که برای یک آخر هفته‌ی عاشقانه هم می‌تواند مناسب باشد. خانم‌ها باید بدانند که می‌توانند برای مهمانی‌ها هم لباس کژوال مناسب پیدا کنند، این نوع استایل کژوال از شما می‌خواهد راحت باشید اما کمی خود نمایی کنید و لباس‌هایی بهتر از لباس‌های کژوال روزمره بپوشید.

یک دامن زیبا همراه با یک شومیز، یا یک پیراهن کوتاه همراه با اکسسوارهای جذاب مانند جواهرات، بدلیجات، دستمال گردن، همچنین استفاده از صندل یا کفش‌های بدون پاشنه از بهترین انتخاب‌های شما می‌تواند باشد. در این استایل حتی می‌توانید از انواع شلوار جین مانند مام استایل، جذب و … استفاده کنید اما فراموش نکنید، اگر در این استایل از شلوارهای جین استفاده کردید حتماً همراه با آن‌ها یک تاپ یا یک شومیز لینن و کفش‌های پاشنه بلند بپوشید.

استایل کژوال زنانه‌ی شیک مناسب مهمانی‌های مهم

احتمالاً انتخاب یک استایل کژوال برای مهمانی‌های خاص، به نظر مشکل می‌آید، ولی واقعیت این است که لباسِ مراسم‌هایی مانند تولد و عروسی هم می‌تواند از سبک کژوال انتخاب شود و شما این اطمینان را داشته باشید که این فکر در ذهن اطرافیانتان ایجاد خواهد شد: “چقدر خوب و جذاب به نظر می رسد!”

انتخاب لباس‌ها و کرست‌های تنگ و یا پارچه‌هایی پر از جزئیات برای این مراسم‌ها اجباری نیست و کاملاً به شما بستگی دارد که بخواهید در مراسم چگونه باشید!

مدل پیراهن دخترانه 1402 مجلسی و شیک ؛ جدیدترین لباس ها برای دختر خانومتون بخر

این نوع استایل کژوال زنانه، به خانم‌ها این امکان را می‌دهد که در مراسم‌های خاص هم بسیار شیک باشند و هم در لباس خود احساس خوبی داشته باشند. به طور مثال یک دامن کوتاه همراه با یک تاپ مجلسی و یک شلوار پارچه‌ای کلاسیک همراه با یک بلوز آف شالدرز (بلوزهایی که یقه آن ها باز است و دور تا دور شانه ها قرار می‌گیرند) برای یک جشن تولد می‌تواند بسیار جذاب باشد. همچنین پیراهنی حریر و یا یک سرهمی، می‌توانند از بهترین انتخاب‌های استایل کژوال برای جشن‌های عروسی‌ باشند. البته ناخن‌های آراسته همراه با کفش پاشنه بلند را هرگز فراموش نکنید!

نکته‌ی مهمی که باید توجه داشته باشید این است که از شلوار جین در این نوع استایل اصلاً استفاده نکنید!

کژوال زنانه برای تفریح

استایلی که برای روزهای تفریح خود انتخاب می‌کنید حتماً باید از نوع کژوال باشد، زیرا در غیر این صورت نمی‌توانید به اندازه‌ی کافی خوش بگذرانید. این استایل کژوال می‌تواند کمی به استایل کژوال روزمره نزدیک باشد ولی با یک سری تفاوت های کوچک، مانند رنگی تر و با طرح های بیشتر. برای نمونه، بلوزهای پنبه ای ساده و رنگی، شلوارهای کتانی، پیراهن‌های طرح دار برای یک روز تفریحی به اندازه ی کافی راحت و زیبا هستند.

کژوال زنانه شیک

این استایل کژوال توسط نینو سروتی شخصیت بخشیده شد هویت اصلی این استایل راحتی در عین شیکی است. برای آنکه این استایل را داشته باشید لازم است پارچه های ساده و مینیمال ولی لوکس داشته باشید. جنس پارچه باید بسیار لوکس باشد اما طرح پارچه باید بسیار خلوت باشد

استایل کژوال

اکسسوری و کفش استایل کژوال

چه اکسسوری هایی با استایل کژوال هماهنگ هستند؟ پاسخ این سوال بر می گردد به ماهیت اصلی این نوع استایل، یعنی راحتی، اکسسوری هایی که برای این استایل استفاده می شوند باید راحتی داشته باشند. مثلا در مورد کفش ها شما می توانید یک صندل پاشنه تخت راحت انتخاب کنید یا یک جفت اسنیکر ورزشی. با این همه مهم است که اول نوع استایل کژوال خود را مشخص کنید. بعضی از استایل ها نیازی به هیچ اکسسوری ندارد.

استایل کژوال چه فلسفه‌ای دارد؟

فلسفه‌ی این استایل همان طور که در بالا هم گفتیم این است که شما در عین حال که لباس‌های راحت و سبک می‌پوشید، همچنان خوش‌تیپ و شیک به نظر برسید.

در این میان شاید برایتان جالب باشد بدانید، با اینکه امروزه پوشیدن شلوار یکی از ارکان اصلی استایل کژوال برای خانم‌ها به‌شمار می‌آید، اما در گذشته‌های نسبتاً دور، زنان اجازه‌ی پوشیدن شلوار را نداشتند. در آن دوران تاریخی خانم‌ها فقط باید دامن‌های حجیم و فنردار می‌پوشند که برایشان بسیار دست و پاگیر بود. اما یکی از زنان فعال در حوزه دفاع از حقوق زنان به نام امیلیا بلومر شلوار مخصوصی را به جای آن دامن‌های حجیم پوشید و به نوعی پایه‌گذار استایل کژوال زنانه شد. البته او در آن زمان مورد تمسخر مردم، مجله‌ها و نشریه‌ها قرار گرفت اما از هدف خود دست نکشید. به طوری که ما امروزه شاهد این هستیم که شلوار در استایل کژوال زنانه و دخترانه یک رکن اصلی است.

معیارهای لباس پوشیدن به سبک کژوال چیست؟

توجه به فرم بدن، رنگ پوست، جنس پارچه و موقعیتی که قرار است در آن حاضر شوید از اصلی‌ترین معیارهای استایل کژوال هستند. در مورد هرکدام از این موارد در زیر به طور مختصر اما کامل توضیح داده‌ایم.

اهمیت توجه به فرم بدن در سبک کژوال

فرم بدن در انتخاب لباس بسیار مهم است. در تیپ کژوال نیز این امر اهمیت دارد. به همین خاطر، انواع فرم‌های بدن را در زیر معرفی کرده‌ایم تا بر اساس آن لباس‌های خود را انتخاب کنید.

فرم بدن سیبی شکل

اندام سیب یعنی شانه‌ها و سینه‌ها بزرگ هستند و کمر به نسبت آنها باریک‌تر است. برای این اندام باید لباسی بخرید که پایین‌تنه را بلند و کشیده و کمر را پهن‌تر نشان دهد. مثلاً پیراهن‌هایی که درست از زیر سینه گشاد می‌شوند، پیراهن‌های کاملاً گشاد، لباس با یقه‌ی هفتی و بستن کمربند در بالای کمر مناسب است.

اطلاعاتی کامل از استایل دانشجویی دخترانه | هر آنچه که باید در تیپ دانشجویی خود داشته باشید !

استایل کژوال

 فرم بدن گلابی شکل
اندام گلابی شکل دارند یعنی باسن و ران‌های بزرگ. لباس مناسب برای این افرادی که اندام گلابی دارند، دامن‌های راسته‌ی بالای زانو، پیراهن با یقه‌های مربعی، یا یقه‌ی باز و لباس‌های A شکل است.

اندام مستطیلی
در اندام مستطیلی سایز شانه‌ها، کمر و شکم با هم برابر است. کمر باریک، بدن کم انحنا و سینه‌های کوچک از ویژگی‌های این اندام است. این افراد بهتر است لباس با یقه‌ی گرد بپوشند.

فرم بدن ساعت شنی
این اشخاص دارای کمر باریک و سینه و باسن بزرگ هستند. لباس مناسب اندام ساعت شنی پیراهن‌های تقریبا چسبان است.

 فرم بدن مثلثی
فرم بدن مثلثی یعنی فرد سینه و شانه‌های بزرگ و کمری باریک دارد. این افراد بهتر است لباس‌هایی که کمر بلند دارند یا پیراهن‌هایی که دامن کلوش دارند استفاده کنند تا کمرشان را بزرگ‌تر دیده شود.

اهمیت توجه به رنگ پوست در سبک کژوال

در نظر گرفتن رنگ پوست در انتخاب رنگ لباس برای تیپ کژوال مهم است چون باعث بهتر دیده شدن لباس در بدن فرد می‌شود.افراد با پوست گرم بهتر است لباس‌های با رنگ‌های زمینی مثل زرد، طلائی نارنجی، قرمز، قهوه‌ای، نارنجی و عسلی انتخاب کنند.
افرادی با پوست سرد بهتر است سراغ رنگ‌های آبی، سبز، صورتی، یاسی، فیروزه‌ای و بنفش بروند.
افرادی با رنگ پوست خنثی در انتخاب‌های خود آزاد هستند.برای تشخیص رنگ پوست فقط کافی است بخش داخلی مچ دست خود را زیر نور لامپ بگیرید و ببینید آیا ته‌رنگ رگ‌های دست آبی است یا سبز.

اگر رگ‌ها ته‌رنگ آبی دارند یعنی رنگ پوست شما سرد است.اگر رگ‌ها ته‌رنگ سبز دارند یعنی رنگ پوست شما گرم است.

کژوال زنانه چیست؟

استایل کژوال زنانه و مردانه تفاوت خاصی با هم ندارند. تعریف هر کدام از آنها تقریباً مشابه هم است. به طور کلی، هر پوششی که برای فعالیت‌های روزمره‌ی مناسب، راحت و شیک باشد جزو سبک کژوال زنانه به حساب می‌آید؛ از شلوار جین و تی‌شرت گرفته تا پیراهن‌های نخی و کتان. مثلاً کفش‌های پاشنه بلند یا پیراهن‌های سنگدوزی شده مخصوص مهمانی‌های شب به هیچ عنوان کژوال زنانه نیستند. یا مثلاً جواهرات پر نگین و سنگ‌های قیمتی در سبک کژوال جایگاهی ندارند.

انواع بلوز، تی‌شرت، شلوار جین، هودی و ژاکت جزو تیپ کژوال زنانه هستند.

کژوال مردانه چیست؟

استایل کژوال مردانه نیز شامل انواع تی‌شرت، شلوارهای جین و کتان، هودی، پولوشرت، ژاکت، کفش‌های راحتی و کتانی است. پارچه‌هایی مانند جین، پنبه، فلانل، کتان و پلی‌استر از پارچه‌های معمول این استایل هستند. همچنین اکسسوری‌هایی مانند انواع ساعت‌های مچی، دستبند‌های چرمی و عینک‌های دودی گزینه‌های بسیاری خوبی برای این تیپ مردانه هستند.

استایل کژوال

تفاوت استایل کژوال و مینیمال

همانطور که متوجه شدید استایل کژوال و مینیمال در سادگی و راحتی با یکدیگر هماهنگ هستند بنابراین شما با استفاده از این اشتراک می‌توانید از کژال مینیمال که تلفیق این دو سبک است استفاده کنید.

اما در استایل کژوال بیشتر از اکسسسوری استفاده می‌شود که این موضوع در استایل مینیمال کمتر به چشم می‌خورد. بنابراین اگر شما قصد دارید از زیور آلات استفاده کنید و استایل مینیمال بزنید باید به سراغ زیورآلات ظریف و سبک بروید

انواع مختلف استایل کژوال

استایل کژوال انواع مختلفی دارد اما همگی آن‌ها در سادگی و شیک بودن با یکدیگر مشترک هستند. انواع مختلف استایل کژوال که شما می‌توانید آن‌ها را در موقعیت‌های متفاوت انتخاب کنید شامل موارد زیر می‌شوند:

استایل کژوال

  • استایل کژوال
  • بیزینس کژوال
  • اسمارت کژوال

به طور کلی شما استایل کژوال را می‌توانید برای رفتن به رستوران، رفتن به مکان‌های تفریحی، مهمانی‌های دوستانه و… انتخاب کنید اما استایل بیزینس کژوال و اسمارت کژوال را بهتر است که برای جشن‌ها، عروسی‌ها، حضور در محل کار و… انتخاب کنید.

استایل کژوال چیست؟

به لباسی که حالت کلاسیک و رسمی نداشته باشد کژوال گفته می‌شود.

کژوال مردانه چیست؟

استایل کژوال مردانه نیز شامل انواع تی‌شرت، شلوارهای جین و کتان، هودی، پولوشرت، ژاکت، کفش‌های راحتی و کتانی است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *