افتتاح حساب ترکیه
انواع دلمه

هنر بزرگی است که بتوانید با مواد در دسترس یک مدلی از انواع دلمه تهیه کنید و به عنوان یک غذای مجلسی و خوشمزه برای مهمانی ها و دورهمی ها از مهمانان خود پذیرایی کنید. گروه آشپزی شادمگ در این مطلب انواع دلمه را به شما آموزش میدهد.

آشنایی با انواع دلمه

احتمالا تهیه کردن دلمه از بیرون می تواند جذابیت های بسیار زیادی را برای شما داشته باشد. در صورتی که شما هم علاقه مند هستید تا غذای خود را از مراکز تهیه غذا با کیفیت تهیه کنید .

به شما توصیه می کنیم حتما از خدمات وب سایت کترینگ کیبو استفاده کنید. ما در این مقاله طرز تهیه انواع دلمه این غذای خوشمزه ایرانی را برای شما بیان می کنیم و نکاتی مهم را در خصوص طرز تهیه انواع دلمه تبریزی ، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای، سیب زمینی، بادمجان ، کلم و برگ مو را برای شما بیان کنیم.

طرز تهیه دلمه برگ مو

دلمه برگ مو یکی از انواع دلمه ها است که امروزه از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است . تقریبا می توان گفت معروف ترین نوع از انواع دلمه ها به شمار می آید.

تهیه این دلمه نیز تقریبا سخت تر سایر انواع دلمه ها است. به این شکل است که شما مواد خود را داخل برگ مو میریزید و سپس آن را بر روی شعله قرار می دهید تا به خوبی بپزد.

این غذا بیشتر در فصل تابستان که برگ های مو تازه هستند پخته می شود ولی با این حال برخی از افراد با نگهداری برگ ها در فریزر حتی در فصل زمستان نیز این دلمه را درست می کنند.

طعم برگ مو تقریبا ترش است و با این حال برخی از افراد با قرار دادن گوجه ها و آلوهای خشک در میان این دلمه باعث خوشمزه تر شدن آن نیز می شوند.

اگر شما هم جز افرادی هستید که علاقه مند به غذاهای ترش هستید احتمالا دلمه برگ مو می تواند یکی از بهترین گزینه های شما باشد که در ادامه طرز تهیه آن را برای شما بیان خواهیم کرد.

تهیه دلمه برگ مو

تهیه دلمه برگ بسیار ساده است و برای تهیه غذای مجالس و مهمانی خود می توانید از دلمه برگ مو استفاده کنید .

شما برای درست کردن این دلمه شما نیازمند مواد دلمه برگ مو یعنی برگ مو، مقداری گوشت چرخ کرده، برنج، سبزی های مورد نیاز در دلمه( ترکیبات سبزی دلمه عبارت اند از: گشنیز، جعفری، نعناع و ترخون)، پیاز، لپه و ادویه های دلخواه خود هستید.

ابتدا شما باید لپه ها و همینطور برنج خود را نیم پز کنید . سپس گوشت را به همراه پیازهای خود به خوبی سرخ کنید .  ادویه های خود را نیز به این ترکیب اضافه کنید.

زمان تفت خوردن گوشت می توانید لپه و برنج خود را نیز اضافه کنید . این ترکیب را به خوبی هم بزنید تا با یکدیگر مخلوط شوند.

مرحله بعدی شما باید اقدام به پیچیدن دلمه برگ مو کنید که می تواند برای برخی از افراد کار سختی باشد. بنابراین شما باید به خوبی این کار را تمرین کنید تا بتوانید آن را انجام دهید.

برخی از افراد برای پیچیدن دلمه برگ مو از دستگاه های مخصوصی که برای انجام این کار ساخته شده اند کمک می گیرند که می تواند به میزان زیادی به شما کمک کند.

طرز تهیه دلمه بادمجان

یکی دیگر از دلمه های بسیار معروف ایرانی که امروزه افراد زیادی علاقه مند به درست کردن آن هستند دلمه بادمجان است.

انواع دلمه

در طرز تهیه دلمه بادمجان شما به جای برگ مو از بادمجان استفاده می کنید که علاوه بر زیباتر شدن دلمه باعث می شود تا طعم متفاوتی را نیز در دلمه خود احساس کنید.

برای درست کردن دلمه بادمجان شما به همان مواد دلمه که در بخش قبلی به شما معرفی کردیم نیاز دارید. البته در صورت تمایل می توانید در زمان تفت دادن گوشت ها کمی رب نیز به ترکیب خود اضافه کنید.

دقت کنید که بادمجان هایی که خریداری می کنید حتما بادمجان دلمه ای باشند تا به خوبی بتوانید مواد را درون آن پر کنید.

ابتدا داخل بادمجان های خود را پر کنید و سپس درون آنها را با مواد خود پر کنید. در ادامه کافی است که بادمجان ها را همراه با مقدار کمی آب بر روی شعله قرار دهید تا به خوبی بپزد و سپس این دلمه خوشمزه را میل کنید.

طرز تهیه دلمه فلفل دلمه ای

دلمه فلفل دلمه ای یکی از دلمه هایی است که مخصوص ایران نیست و شما در بسیاری از کشورها می توانید این غذا را پیدا کنید.

این غذا یکی از غذاهای محبوب کشورهای عربی است ولی با این حال در ایران نیز طرفداران خاص خود را دارد.

برای درست کردن این دلمه شما باید گوشت، پیاز و ادویه ها را به همراه رب به خوبی تفت دهید و در ادامه برنج و لپه های خود که از قبل خیس کرده و آنها را به حالت نیم پز پخته اید را نیز به این ترکیب اضافه کنید.

طرز تهیه سالاد حبوبات خاص و خوشمزه همراه با آموزش سس مخصوص

انواع دلمه

در ادامه قسمت بالایی فلفل دلمه ای های خود را برش دهید و درون آن را به خوبی خالی کرده و مواد خود را داخل آن بریزید و سپس قسمت برش داده شده را دوباره بر روی فلفل دلمه ای قرار دهید.

در ادامه فلفل دلمه ای ها را همراه با کمی آب بر روی شعله قرار دهید تا به خوبی بپزد. دقت داشته باشید که برای زیباتر شدن این دلمه می توانید از فلفل دلمه ای ها در رنگ های مختلف استفاده کنید.

طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی

یکی دیگر از انواع دلمه هایی که امروزه در ایران پخته می شود و طرفداران خاص خود را دارا است.

دلمه گوجه فرنگی می باشد که به علت استفاده از گوجه فرنگی در آن شما عطر و طعم بی نظیری را می توانید در آن تجربه کنید. علاوه بر این باید دقت داشته باشید طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی بسیار ساده است.

برای درست کردن این دلمه شما ابتدا باید برنج خود را به حالت نیم پز در بیاورید و سپس لپه های خود را نیز به طور کامل بپزید.

پیازهای نگینی شده را همراه با سبزی های مخصوص دلمه که در بخش های قبلی به شما معرفی کردیم را تفت دهید و سپس گوشت و ادویه های دلخواه خود از جمله نمک، فلفل و زردچوبه را به آنها اضافه کنید و در صورت تمایل مقداری رب نیز به آن اضافه کنید و به خوبی تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود . هم گوشت ها به خوبی پخته شوند.

در ادامه لپه و برنج را به ترکیب خود اضافه کنید و آنها را داخل گوجه فرنگی هایی که از قبل درون آنها را خالی کرده اید بریزید و همراه با مقداری آب اجازه دهید تا به خوبی بپزد.

طرز تهیه دلمه کلم

دلمه کلم یک نوع دلمه بسیار خوشمزه و خاص است که امروزه افراد زیادی با آن آشنا نیستند .

انواع دلمه

ولی باید بدانید که این دلمه یکی از خوشمزه ترین انواع دلمه ها است که امتحان کردن آن می تواند یکی از بهترین تجربه های شما باشد، طرز تهیه دلمه کلم شباهت زیادی به دلمه برگ دارد.

برای درست کردن این دلمه مانند تمامی دلمه ها مواد مورد نیاز دلمه را تهیه می کنید و علاوه بر تمامی مراحلی که در بخش های قبلی برای شما بیان کردیم به شما توصیه می کنیم کمی سرکه نیز در ترکیب خود استفاده کنید.

در ادامه برگ های رویی کلم را جدا کنید و آن را درون کمی آب و نمک بیندازید و اجازه دهید تا به اندازه 15 دقیقه بجوشد. سپس برگ های کلم را که حالا نرم تر شده اند جدا کنید .

مانند دلمه برگ مو مواد خود را درون برگ های کلم بریزید و درون یک قابلمه به صورت مرتب بچینید. در ادامه با شعله بسیار کم اجازه دهید تا دلمه های شما به خوبی پخته شوند.

طرز پخت دلمه سیب زمینی

برای درست کردن دلمه سیب زمینی روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید از هر یک از این روش ها برای پخت این غذای بسیار خوشمزه استفاده کنید.

روشی که ما در این بخش برای شما بیان خواهیم کرد یکی از بهترین روش ها برای پخت دلمه سیب زمینی می باشد.

برای پخت این غذا ابتدا گوشت و پیاز خود را به همراه ادویه های دلخواه کمی تفت دهید تا رنگ گوشت و پیاز تغییر پیدا کند و در ادامه سیب زمینی ها را به خوبی بشویید و آن ها را به دو قطعه تقسیم کنید.

انواع دلمه

بخش داخلی سیب زمینی ها را خالی کنید و مواد خود را که کمی پنیر پیتزا به آن اضافه کرده اید را داخل این بخش قرار دهید و بخش دیگر سیب زمینی را بر روی مواد قرار دهید و سپس در داخل فر قرار دهید تا به خوبی بپزد.

طرز پخت دلمه تبریزی

دقت داشته باشید که دلمه تبریزی در واقع همان دلمه برگ مو است و در اصل دلمه برگ مو یکی از غذاهای اصیل شهر تبریز به شمار می آید که امروزه آن را با نام دلمه تبریزی نیز می شناسند.

برای این که دلمه خوشمزه تری داشته باشید می توانید نکات خاصی را در طرز تهیه دلمه تبریزی رعایت کنید.

نکته اول در طرز تهیه دلمه تبریزی این است که حتما سعی کنید برنج و لپه را چند ساعت قبل از این که بخواهید دلمه خود را درست کنید خیس کنید.

برای خوشمزه تر شدن انواع دلمه می توانید از سبزیجات تازه نیز استفاده کنید ولی در صورتی که سبزی تازه ندارید از سبزی های خشک شده نیز می توانید استفاده کنید.

دلمه هویج

این دلمه نوع دیگری از انواع دلمه و یکی از غذاهای مخصوص و پرطرفدار خاورمیانه ای است. این غذا در ایران، ترکیه و آذربایجان سرو می شود.

انواع دلمه

کلمه دلمه یک واژه ترکی به معنای پرشده است. شما با هر نوع از سبزیجاتی که فکرش را کنید می توانید یک دلمه فوق العاده خوشمزه و لذیذ درست کنید.

اغلب ماده اصلی انواع دلمه گوشت است و دلمه را می شود با گوشت یا بدون گوشت تهیه کرد. اگر شما یا سایر افراد خانواده‌تان به علت بیماری یا رژیم غذایی نباید گوشت مصرف کنید می توانید سویا را جایگزین گوشت چرخ کرده کنید.

گام به گام طرز تهیه مربای انگور ؛ یک مربای رژیمی خوشمزه

این طوری یک غذای سالم، خوش طعم و ارزان خواهید داشت.

دلمه کدو حلوایی

دلمه کدو حلوایی از آن دست غذاهاست که شاید کمتر دیده و یا خورده باشید.

این مدل دلمه که همان‌طور که از نام آن مشخص است با کدو حلوایی تهیه می‌شود، یکی از گزینه‌های عالی و جالب توجه برای شب یلداست و می‌تواند جلوه خاصی به میز پذیرایی شما ببخشد.

انواع دلمه

دلمه قارچ

دلمه قارچ یا قارچ شکم‌ پر یکی از شیک‌ترین و مجلسی‌ترین انواع دلمه است. این نوع دلمه گزینه‌ای بسیار مناسب به عنوان پیش‌غذا در مهمانی‌هاست و مورد توجه همه افراد قرار خواهد گرفت.

طرز تهیه دلمه قارچ نیز ساده است و مثل دلمه برگ مو یا دلمه کلم نیازی به برگ و پیچیدن نداشته و خیلی راحت‌ و سریع تهیه می‌شود.

دلمه قارچ را می‌توان با مواد میانی متفاوت‌تری تهیه کرد. یعنی مثل دیگر انواع دلمه که ترکیب مواد میانی آن‌ها تشکیل شده از برنج و لپه و سبزی دلمه و … نیست و می‌توان آن را با مایه ماکارونی یا حتی اسفناج و پنیر نیز پر کرد.

طرز تهیه سس دلمه

در کنار طرز تهیه انواع دلمه بهتر است که شما طرز تهیه انواع سس دلمه را نیز بیاموزید. شما می توانید سس های مختلفی را برای دلمه های خود تهیه کنید که بدون شک باعث میشود تا دلمه های شما طعم بسیار بهتری را داشته باشند.

یکی از روش های درست کردن سس انواع دلمه به این شکل است که یک فنجان سرکه، یک فنجان آب و 2 قاشق غذاخوری شکر را با یکدیگر ترکیب کنید و بر روی شعله ملایم قرار دهید تا شکل کاملا حل شود. در ادامه نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و در حین پخت دلمه آن را به دلمه های خود اضافه کنید.

انواع دلمه

روش دیگر چاشنی بالزامیک است که در این روش یک فنجان آب، نیم فنجان سرکه بالزامیک و 2 قاشق شکر را تا حل شدن شکر حرارت داده و در ادامه نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و بر روی دلمه های خود بریزید.

مواد لازم داخل انواع دلمه

 • گوشت چرخ کرده گوساله کم چرب 250 گرم
 • برنج نیم دانه يك و نيم ليوان
 • لپه پخته يك استكان (برخی به جای لپه از نخود و لوبیای کمی خُرد شده استفاده می کنند)
 • سبزي معطر شامل جعفري، مرزه، تره، شبيد و كمي ريحان يك پيمانه
 • پياز داغ دو تا سه قاشق غذاخوری
 • رب گوجه فرنگي يك قاشق غذاخوری
 • نمك،فلفل و ادويه به ميزان لازم
 • زرشک، آبلیمو، آبغوره و شکر به عنوان چاشنی

طرز تهيه مواد گوشتي انواع دلمه

گوشت را با پياز داغ تفت دهيد. نمك،فلفل و ادويه را اضافه کرده، به همراه نيم ليوان آب بگذاريد تا گوشت بپزد.

همان طور که در مواد اولیه گفته شد، برخی در مواد گوشتی انواع دلمه از لپه استفاده می کنند که هم می تواند خیس شده و هم پخته باشد.

ولی برخی آشپزها به جای لپه از لوبیا سفید یا قرمز و نخود استفاده می کنند که معمولا آنها را از شب قبل خیس می کنند سپس در هاون یا دستگاه کمی خرد می کنند و به صورت خام یا پخته به مواد اضافه می کنند.

لپه (یا نخود و لوبیا) كه قبلاً پخته شده و یا لپه خام که چندین ساعت خیس شده است را به گوشت اضافه كنيد. سبزي را هم اضافه كرده در صورت دلخواه كمي فلفل دلمه اي را در مواد گوشتي نگینی خرد کنید تا طعم بهتری پیدا کند.

در نهایت برنج خام و چاشني را اضافه کنید. چاشنی دلمه بر اساس ذائقه خانواده است برخی دلمه را شیرین و برخی ترش می پسندند و برخی هم شکر و هم آبلیمو و آبغوره می ریزند تا مزه ملس پیدا کند.

رب گوجه فرنگي را با كمي آب حل نموده روي مواد گوشتي بريزيد، كمي هم بزنيد تا مخلوط شود. مواد گوشتي را كنار بگذارید برخی برای طعم بهتر، كمي زرشك درون دلمه می ریزند.

مواد لازم انواع دلمه

 • برگ تازه و نازك و بدون شكاف، کلم، بادمجان، فلفل دلمه ای، پیاز به اندازه لازم
 • موادگوشتي به اندازه لازم
 • چاشني دلخواه از جمله شكر، آبليمو، رب انار و شكر، رب آلو

طرز تهيه دلمه

دلمه برگ

برگها را شسته، در آب گرم چند دقيقه قرار دهید تا كمي نرم شود. اگر برگ ها را در فریزر نگهداری کرده اید باید چند دقیقه در یک کاسه بزرگ آب قرار دهید تا برگ ها به راحتی از یکدیگر جدا شوند.

انواع دلمه

برخی دلمه را به صورت شور شده تا ماه ها نگهداری می کنند بنابراین یک ساعت قبل از مصرف در کاسه ای از آب، برگ ها را قرار دهید تا شوری آن کم شود.

هر برگ را در کف دست پهن کنید و مقداري از مواد گوشتی داخل انواع دلمه را در وسط برگ قرار دهید سپس گوشه های نوک تیز برگ را به داخل و وسط تا کنید تا به طور کامل روی مواد را بگیرد و مانند بقچه بپیچید.

دلمه كلم

كلم بايستي سفيد رنگ و سبك باشد. چاقو را از بالای کلم فرو کنید و چاقو را به صورت مخروطی دور قسمت سخت کلم حرکت کنید تا این قسمت كَنده شود.

دوباره چاقو را داخل كلم بگردانيد تا از داخل برش بخورد، سپس در آب جوش انداخته بعد از مدتي كلم برگ برگ مي شود. اگر برگ كلم بزرگ بود، قسمت ريشه برگ را بكنيد و در ته ديگ بيندازيد.

خوشمزه ترین دستورها برای پخت ماهی در فر ؛ مخصوص کودکان ، رژیمی ها و بدغذاها

در هنگام پيچيدن، مقداری از مواد گوشتی در وسط برگ کلم قرار دهید، ابتدا قسمت ريشه را بپيچيد سپس از يك طرف برگ بپيچيد تا به طرف ديگر برگ برسيد.

برخی دلمه کلم را به صورت بیضی و رولی می پیچند.

دلمه بادمجان

معمولا برای دلمه بادمجان از بادمجان دلمه ای یا گرد و پهن استفاده می کنند. مي توانيد براي زيبايي، بادمجان را راه راه پوست كنيد.

سر بادمجان را به عنوان درب بر روی بادمجان پر شده قرار دهید. سپس در روغن سرخ کنید و بعد درون آن را با مواد گوشتی به میزان نصف تا دو سوم بادمجان پر کنید.

فلفل دلمه اي

فلفل را كمي پايين تر از سر، چاقو را فرو کنید و به صورت زيگزاگ برش دهید تا از این قسمت به عنوان درب استفاده کنید. البته فلفل دلمه ای را نیز کمی تفت دهید و داخل آن را با مواد گوشتی نیمه پر کنید.

دلمه پياز

سعي كنيد از پيازهاي سفيد رنگ و بيضي شكل يعني پیازهای كشيده استفاده كنيد. چاقو را از بالا فرو كرده، سر آن را به طور مخروطي بكَنيد و از يك طرف، پياز را چاك داده، در آب جوش بيندازيد.

بعد مدتي ورق ورق مي شود. در هر ورقش مواد گوشتی ريخته و مثل حلزون بپيچيد.

انواع دلمه

دلمه گوجه فرنگی

سر گوجه فرنگی را از کمی پایین تر به صورت گِرد ببرید داخل گوجه را خالی کنید. از مواد گوشتی درونش بریزید و درب گوجه را بگذارید.

نكات مورد توجه انواع دلمه

 1. به جاي گوشت چرخ کرده مي توان از گوشت كنجه (گوشت گوسفند تكه تكه كوچك) استفاده كرد.
 2. برنج بايستي خام باشد. برنج از قبل خيس كرده، دلمه را له مي كند.
 3. فلفل دلمه اي و بادمجان ابتدا سرخ شود سپس مواد را داخلش ريخته و بپزيد، در غير اين صورت تلخ مي شود.
 4. مواد گوشتي را در بادمجان، فلفل دلمه ای، برگ، پياز و كلم نصف تا دو سوم بريزيد وگرنه دلمه هاي زيرين نمي پزد.
 5. مواد داخل بادمجان و گوجه فرنگي را كه خالي کرده اید، در ته قابلمه به عنوان ته ديگ استفاده كنيد . یا می توانید با مواد گوشتی دلمه مخلوط کنید.
 6. چاشني دلمه شامل زرشك، آبليمو و آبغوره است.
 7. ته قابلمه ابتدا چند برگ كلم بگذارید بعد مواد داخل بادمجان و گوجه فرنگي . سپس دلمه هاي درشت و در نهايت دلمه هاي برگ گذاشته شود. دلمه گوجه فرنگي بايستي رو باشد تا نتركد.

نکات پخت

 1. براي پخت دلمه، روي قابلمه به اندازه اي آب بريزيد كه كامل روي برگ مو را نگيرد.
 2. زماني كه مي خواهيد دلمه را از روي گاز برداريد، رب را در روغن فراوان سرخ كرده، فلفل و آبليمو زده و روي دلمه بپاشيد.
 3. قبل از این که بخواهید زیر قابلمه را خاموش کنید یک دلمه را در ظرفی بگذارید تا سرد شود . سپس مزه کنید. اگر ترشی، شیرینی یا شوری آن کم است آن را اضافه کنید تا مطابق ذائقه شما شود.
 4. دلمه هم به صورت سرد و هم به صورت گرم خورده می شود . بنابراین می توانید قبل شروع میهمانی دلمه را به طور کامل بپزید و در ظرف مناسب بریزید و تزیین کنید.
 5. اگر مواد گوشتی دلمه شما اضافی آمد می توانید در ظرف در بسته ای در فریزر نگهداری کنید . دفعه بعد از آن استفاده کنید و یا درون پلوهای مخلوط بریزید.
 6. در هنگام سرو دلمه، برخی آن را با سکنجبین و برخی با انواع ترشی، شوری و یا خیار شور یا زیتون میل می کنند.

تاریخچه دلمه

می توان گفت که نام این غذا به ترکی به معنای “پر شده است” . همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد فعال در حوزه های فرهنگی و تاریخی تهیه اولین دلمه را به مناطق ترک زبان نسبت بدهند.

دلمه را می توان با استفاده از برگ انگور، فلفل دلمه، بادمجان، کدو، گوجه فرنگی و… درست کرد. متداول ترین نوع آن، دلمه ای است که با استفاده از برگ انگور به وجود می آید.

با وجود این که بسیاری از کشورها سالیان سال با استفاده از شواهد تاریخی تلاش کردند تا اختراع دلمه را به کشور خود نسبت بدهند.

اما در نهایت در سال ۲۰۱۷ بود که کشور جمهوری آذربایجان توانست دلمه را به نام خود در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت کند.

البته همچنان نیز در بین کشورهای این منطقه بر سر دلمه و پیداش آن درگیری های فرهنگی مختلفی وجود دارد.

انواع دلمه چیست؟

انواع دلمه تبریزی ، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای، سیب زمینی، بادمجان ، کلم و برگ مو

طرز پخت دلمه سیب زمینی چگونه است؟

ابتدا گوشت و پیاز خود را به همراه ادویه های دلخواه کمی تفت دهید تا رنگ گوشت و پیاز تغییر پیدا کند و در ادامه سیب زمینی ها را به خوبی بشویید و آن ها را به دو قطعه تقسیم کنید. بخش داخلی سیب زمینی ها را خالی کنید و مواد خود را که کمی پنیر پیتزا به آن اضافه کرده اید را داخل این بخش قرار دهید و بخش دیگر سیب زمینی را بر روی مواد قرار دهید و سپس در داخل فر قرار دهید تا به خوبی بپزد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

27 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *