افتتاح حساب ترکیه
بهترین اینترنت خانگی

بهترین اینترنت خانگی را باید از نگاه کاربران و در بخش های مختلفی همچون سرعت ، قیمت و خدمات دهی و … مقایسه و نتیجه گیری کرد. این مطلب از گروه تکنولوژی شادمگ به برسی انواع شرکت های ارائه دهنده اینترنت پرداخته است.

اینترنت خانگی

در عصر کنونی، اینترنت به یک لازمه‌ی زندگی تبدیل شده است؛ از‌این‌رو، دسترسی‌داشتن به سرویسی باکیفیت که تجربه‌ی دلپذیری از اتصال به این شبکه‌ی بی‌انتها را فراهم کند، اهمیت بالایی دارد.

درحالی‌که طی سال‌های گذشته، اینترنت در ایران از حیث تنوعِ سرویس‌ها پیشرفت خوبی داشته؛ اما خیلی‌از افراد به‌واسطه‌ی شاخصه‌هایی همچون قیمت پایین‌تر و حجم مصرفی بیشتر ترجیح می‌دهند تا از اینترنت خانگی به‌جای سرویس‌های دیگری نظیر TD-LTE یا اینترنت موبایل استفاده کنند.

بهترین اینترنت خانگی

در این مطلب علاوه‌بر صحبت درباره‌ی تفاوت این سرویس‌ها، به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین اینترنت خانگی را با آگاهی کامل از شرایط محل سکونتتان انتخاب کنید.

پیش‌از اینکه به مبحث اصلی وارد شویم، خوب است به تفاوت سرویس‌های مختلف اینترنت بپردازیم؛ اینکه تفاوت اینترنت ADSL و VDSL در چه چیزی است و اینترنت TD-LTE با ADSL و فیبر نوری چه تفاوت‌هایی دارید.

بهترین نوع اینترنت

اینترنت ADSL

اینترنت ADSL مدت زیادی است که در کشور ما وجود دارد. این نوع از اینترنت به‌طور عمده به خط تلفن و سیم‌کشی مسی متکی است. بالاترین سرعت ADSL برابر با ۲۴ مگابیت‌بر‌ثانیه است که البته رسیدن به رعایت شاخصه‌های نیاز دارد که به‌سختی امکان‌پذیر می‌شوند. عموم سرویس‌دهنده‌های کشور حداکثر ۱۶ مگابیت قادر به ارایه‌ی پهنای باند اینترنت ADSL هستند.

در اینترنت ADSL، فاصله‌ی شما با مرکز مخابراتی و کیفیت سیم‌کشی ساختمان نقش تعیین‌کننده‌ای در سرعت دریافتی‌تان دارند. نکته‌ای که درباره‌ی این نوع اینترنت وجود دارد، لزوم بهره‌مندی از خط تلفن است؛ بنابراین اگر قصد دارید برای نقطه‌ای که خط تلفن ندارد، این نوع اینترنت را تهیه کنید، باید به گزینه‌های دیگری فکر کنید. هزینه‌ی پایین‌تر این سرویس از نکات مثبت ADSL درمقایسه‌با سایر سرویس‌ها است.

هزینه اینترنت ADSL

مودم: از ۲۰۰ هزار تومان تا ۲/۴ میلیون تومان
تخلیه‌ی خط توسط مخابرات: ۵ هزار تومان
هزینه‌ی نصب حضوری (درصورت درخواست مشترک): ۱۵ هزار تومان

اینترنت VDSL

نکته‌ی مثبت درباره‌ی اینترنت VDSL این است که نیاز به تغییری در زیرساخت‌ها از سوی کاربر وجود ندارد. اینترنت VDSL از فناوری مشابه ADSL بهره می‌برد و درست به‌مانند ADSL، به خط تلفن و کیفیت سیم‌کشی بستگی دارد؛ با‌این‌حال، برخی تغییرات نسبت‌به اینترنت ADSL موجب شده تا سرویس‌های VDSL سرعت بالاتری را به مخاطب ارائه کنند.

برای رفع مشکل فاصله از مرکز مخابراتی که موجب افزایش نویز و کاهش کیفیت سیگنال می‌شود، مراکز مخابراتی در محل‌هایی که اینترنت VDSL ارائه می‌شوند، سوئیچ‌هایی را تعبیه می‌کنند تا به‌نوعی، فاصله‌ی بین سرویس‌گیرنده و مرکز مخابراتی را میان‌بر زده باشند. با‌این‌حال این سرویس همچون ADSL، به کیفیت خطوط مسی تکیه‌ی بسیاری دارد.

حداکثر سرعت اینترنت VDSL برای دانلود فایل‌ها ۳۰۰ مگابیت‌برثانیه و برای آپلود فایل‌ها ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه است؛ باوجوداین، فعلا در ایران سرویس‌هایی با سرعت بالاتر از ۱۰۰ مگابیت‌بر‌ثانیه ارائه نمی‌شوند. موضوع مشهود درباره‌ی VDSL، فاصله‌ی کمتر بین سرعت دانلود و آپلود نسبت‌به اینترنت ADSL است.

تفاوت vdsl با فیبر نوری چیست

در زمان نگارش این مطلب، دسترسی به اینترنت VDSL تنها به نقاط محدودی در شهرهای همچون تهران، کرج، قم و یک‌سری شهرِ دیگر خلاصه شده است؛ بنابراین حتماً از شرکت سرویس‌دهنده درباره‌ی پوشش‌دهی VDSL در منطقه‌تان پرس‌و‌جو کنید.

توجه داشته باشید که هزینه‌ی سرویس‌های VDSL نسبت‌به ADSL بالاتر و حجم ارائه‌شده معمولاً پایین‌تر است؛ بنابراین فعلا این نوع اینترنت تنها برای موارد حرفه‌ای نظیر استریمینگ و موارد این‌چنینی توصیه می‌شود که نیاز به سرعت بالای آپلود دارند.

هزینه اینترنت VDSL

هزینه‌ی راه‌اندازی اینترنت VDSL کمی متفاوت از ADSL است؛ زیرا شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی این نوع سرویس معمولاً همراه‌با اینترنت، هزینه‌ی مودم و رانژه را یک‌جا دریافت می‌کنند؛ بنابراین کاربر مبلغی را جداگانه پرداخت نخواهد کرد. بسته‌به شرکتی که قصد خریداری سرویس از آن را دارید، این هزینه‌ها می‌توانند متفاوت باشند.

بهترین اینترنت خانگی

در نظر داشته باشید مودم‌های ADSL قادر به عملکرد در بستر VDSL نخواهند بود و باید مودمی جداگانه خریداری کنید.

اینترنت فیبر نوری

اینترنت فیبر نوری همان‌طور که از نامش پیدا است، به تفاوت ساختار سیم‌کشی اشاره می‌کند. برای استفاده از اینترنت فیبر نوری، سیم‌کشی محل باید به‌طور کلی توسط شرکت ارائه‌دهنده تغییر کند؛ از‌این‌رو، دسترسی به این سرویس نیازمند تغییرات در زیرساخت است. طبق آمارها، تنها ۱درصد از مردم ایران به زیرساخت فیبر نوری دسترسی دارند.

چندسالی می‌شود که در ایران، شرکت مخابرات اینترنت فیبر نوری را در مناطق خاصی ارائه می‌کند. اخیراً نیز شرکت‌های خصوصی وارد این وادی شده‌اند تا آن‌ها نیز چنین سرویس را به مخاطبان ارائه کنند؛ بااین‌حال، همچنان به‌طرز قابل‌توجهی، انحصار ارائه‌ی این سرویس در دست شرکت مخابرات قرار دارد و به‌احتمال‌زیاد، اگر قصد استفاده از اینترنت فیبر نوری را داشته باشید، چاره‌ای جز مراجعه به شرکت مخابرات پیش‌رویتان نباشد.

حداکثر سرعت قابل‌ارائه بر بستر فیبر نوری، یک گیگابیت‌برثانیه است که البته رقم ارائه‌شده در ایران نهایتا به ۵۰۰ مگابیت‌بر‌ثانیه می‌رسد؛ با‌این‌حال، اگر به زیرساخت فیبر نوری مجهز هستید، استفاده از این سرویس یکی‌از سریع‌ترین تجارب استفاده ‌از اینترنت را در ایران به شما ارائه خواهد کرد.

نکته‌ی مثبت درباره‌ی این سرویس، عدم وابستگی به فاصله با مرکز مخابراتی است؛ بنابراین کاهش کیفیت سیگنالی که در سرویس‌های ADSL و VDSL شاهد هستیم، در اینترنت فیبر نوری رخ نخواهد داد.

هزینه اینترنت فیبر نوری

هزینه‌ی بسترسازی داخلی: از ۳۵۰ هزار تومان (بسته به طول بسترسازی)
هزینه‌ی مودم: از یک میلیون‌ تومان به بالا

اینترنت TD-LTE

از زمان گسترش شبکه‌ی 4G در ایران، اینترنت TD-LTE نیز به واژه‌ای شناخته‌شده تبدیل شد. در این شیوه، کاربران می‌توانند بدون توجه به کیفیت سیم‌کشی ساختمان، بهره‌مندی از خط تلفن ثابت و فاصله تا مرکز مخابراتی، اینترنت پرسرعتی را دریافت کنند.

اینترنت TD-LTE را می‌توان مشابه اینترنت موبایل دانست. در این سرویس، کاربران با خرید مودمی متناسب‌با شبکه‌ی TD-LTE و یک سیم‌کارت اینترنت ثابت، می‌توانند به اینترنت متصل شوند و از مراحل عذاب‌آور هماهنگی با مخابرات برای تخلیه‌ی خط، بررسی کیفیت سیم‌کشی و موارد این‌چنینی، خلاص شوند.

با‌این‌اوصاف، TD-LTE اگرچه پوشش بسیار گسترده‌تری نسبت‌به VDSL و فیبر نوری دارد؛ اما همچنان پیش‌از خرید این سرویس باید از پوشش‌دهی منطقه‌تان اطمینان حاصل کنید. بسته‌به اینکه منطقه‌ی شما در وسط امواج قرار داشته باشد یا در حاشیه‌ها، کیفیت و سرعت اینترنتی که دریافت می‌کنید، متفاوت خواهد بود.

حداکثر سرعت ارائه‌شده بر بستر TD-LTE در ایران ۸۰مگابیت‌بر‌ثانیه است؛ با‌این‌حال در حالت معمول، این عدد بین ۴۰ تا ۶۰مگابیت‌بر‌ثانیه خواهد بود.

هزینه اینترنت TD-LTE

هزینه‌ی مودم: از ۱/۵ تا ۴ میلیون تومان

اینترنت بی‌سیم یا نقطه به نقطه بهترین اینترنت خانگی

با توجه به مشکلات بسیار زیاد و گسترده‌ی زیرساخت‌های تلفن و سیم‌کشی که تجربه‌ی اینترنت پایدار با پهنای باند مناسب را دشوار می‌کند، بسیاری از شرکت‌های ارایه‌ی دهنده‌ی سرویس‌های اینترنتی امکان تهیه‌ی اینترنت بی‌سیم را فراهم کرده‌اند. در این روش ISP با استفاده از دکل‌های خود در منطقه، اقدام به ارایه‌ی سرویس اینترنت می‌کند و کاربران با خرید گیرنده‌ی رادیویی و سایر تجهیزات می‌توانند به‌صورت مستقیم و بی‌سیم سرویس‌دهنده متصل شوند.

بهترین اینترنت خانگی

با توجه به طریقه‌ی ارسال و دریافت سیگنال‌های رادیویی در این روش، ارتفاع ساختمان درکنار فاصله و دید مستقیم تا آنتن سرویس دهنده تأثیر بسزایی در کیفیت نهایی اینترنت خواهد داشت. به‌همین‌دلیل، پس از درخواست سرویس، کارشناس مربوطه با مراجعه به محل اقامت، امکان دریافت را بررسی کده و تخمینی از کیفیت اینترنت ارایه می‌دهد. بسته به فاصله تا رادیو و تعداد سد‌های بین راه (دیگر ساختمان‌ها) پهنای باند این نوع اینترنت از ۸ تا ۳۰ مگابیت (دانلود) متغیر خواهد بود.

با توجه به بستر بی‌سیم، این سرویس برای کاربرانی که به دلیل مشکلاتی همچون بستر نامناسب مخابراتی (خطوط تلفن PCM و فیبر نوری، خرابی خط و …) یا سیم‌کشی معیوب ساحتمان، نمی‌توانند از سرویس‌های ADSL استفاده کنند، ایدئال است.

هزینه اینترنت بیسیم یا P2P

هزینه‌ی تجهیزات رادیویی: از ۳ تا ۴ میلیون تومان
هزینه‌ی مودم: از ۲۰۰ هزار تا ۲/۴ میلیون‌ تومان (بسته به انتخاب کاربر)

قبل از ثبت نام اینترنت چه باید کرد؟

پیش‌از اینکه اقدام به ثبت‌نام و خرید سرویس اینترنت کنید، بهتر است نکات زیر را مدنظر قرار دهید تا تجربه‌ی خوب و بی‌دردسری را به‌دست آورید.

کیفیت اینترنت در منطقه‌تان را بسنجید

همان‌طور که بالاتر توضیح داده شد، کیفیت و سرعت اینترنت بسته‌به منطقه، متفاوت خواهد بود؛ از‌این‌رو، ممکن است درحالی‌که دوست شما از کیفیت و سرعت اینترنت ISP خود راضی است، شما تجربه‌ی نامطلوبی را از همان سرویس‌دهنده به‌دست آورید.

ترفندهای عکاسی با موبایل + نکات هنری ویژه حرفه ای ها

برای اینکه نسبت‌به کیفیت سرویس‌دهنده در منطقه‌ی خودتان اطمینان کسب کنید، استفاده از سامانه نت سنج بهترین گزینه است. در این سامانه می‌توانید با انتخاب نوع سرویس و شرکتی که از آن می‌خواهید سرویس بگیرید، امتیاز، میزان شکایت و نظرات کاربران سایر کاربران همان منطقه را راجع‌به کیفیت اینترنت ارائه‌شده توسط شرکت مدنظر بررسی کنید.

با پشتیبانی سرویس‌دهنده تماس بگیرید

برای اینکه بدانید ISP مدنظر چه سرویس‌های در منطقه شما ارایه می‌دهد و آیا در منطقه‌ی شما پورت خالی دارد، پیش‌از اقدام به خرید حتماً با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

ابتدا سرویس یک ماهه بخرید

قویا پیشنهاد می‌کنیم که از خرید اشتراک طولانی مدت در وهله‌ی اول خودداری کنید. با اینکه عموم سرویس‌دهنده‌های اینترنتی در صورت خرید اشتراک ۶ ماهه یا بیشتر تخفیفات جذابی را برای کاربران در نظر می‌گیرند، اما فراموش نکنید که حتی با بررسی سامانه‌ی نت‌سنج و انتخاب بهترین ارایه‌دهنده، امکان تجربه‌ی بسیار بد اینترنت وجود دارد. مشکلات در نحوه‌ی سیم‌کشی ساختمان یا کافو (باکس‌های خاکستری رنگ مخابرات در هر محله) می‌تواند مشکلات زیادی برای ارایه‌ی اینترنت باکیفیت ایجاد کند. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم ابتدا سرویس یک ماهه را خریداری کنید و سپس در صورت رضایت اینترنت خود را ۶ ماهه یا بیشتر تمدید کنید.

سایر برند‌های تجهیزات شبکه را نیز در نظر بگیرید

بسیاری از ISPها سعی بر ترغیب کاربران از استفاده از مودم و تجهیزات برند پیشنهادی خود دارند که این مسئله عموما به قراردادهای تجاری با این برندها باز می‌گردد. این در حالی است که کاربران می‌توانند با خرید تجهیزات متفرقه از برند‌های دیگر نیز تجربه‌ای یکسان از اینترنت داشته باشند. به‌همین‌دلیل، تنها در سرویس‌های خاصی مثل P2P (آن هم در برخی موارد خاص) استفاده از تجهیزات پیشنهادی ISP تنها گزینه است. اما در سایر موارد استفاده از سایر تجهیزات عموما منجر به کاهش هزینه نهایی خرید اینترنت خواهد شد.

مقایسه تعرفه شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ADSL

سرویس‌دهنده‌ای پرتعدادی در حوزه‌ی ADSL خدماتشان را ارائه می‌کنند. تعدد این سرویس‌دهنده باعث شده تا در اغلب اوقات، بسیاری‌از گزینه‌ها را برای خرید اینترنت درنظر نگیریم و به‌سمت شرکتی برویم که سرویس گران و نامتناسب با نیازمان را ارائه می‌کند. شاتل، آسیاتک، پارس آنلاین، مخابرات، پیشگامان و صبانت برخی از ISPهای مطرح کشورمان هستند.

در تصاویری که پایین‌تر مشاهده خواهید کرد، تعرفه اینترنت ADSL شرکت‌های مختلف و حجم ارائه‌شده‌‌شان (بین‌الملل) را فهرست کرده‌ایم. در نظر داشته باشید به مبالغ زیر هزینه رانژه خط، نصب و راه‌اندازی و مالیات بر ارزش افزوده اضافه خواهد شد.

بهترین اینترنت خانگی در ایران

بر اساس داده‌های سامانه نت‌سنج پلاس وزارت ارتباطات، از نظر کیفیت سرویس شاتل، پیشگامان و آسیاتک در اکثر شهرها رتبه اول تا سوم را دارند.

بهترین اینترنت خانگی

اینترنت مخابرات بهترین اینترنت خانگی

اینترنت ADSL مخابرات از معروف‌ترین سرویس‌هایی است که مورداستفاده کاربران قرار می‌گیرد چون قیمت مناسبی دارد و در اکثر شهرها در دسترس است. برای استفاده از اینترنت مخابرات باید خط تلفنی ثابت داشته باشید و مودم این مرکز را تهیه کنید.

سرعت

ترافیک داخلی این شرکت در تمام سرویس‌ها دوبرابر ترافیک بین‌المللی اعلام شده است. سرعت‌ بسته‌های مختلف اینترنت مخابرات در دسته‌بندی‌های زیر قابل‌ خریداری است:

۵۱۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۰۲۴ کیلوبیت در ثانیه
۲۰۴۸ کیلوبیت در ثانیه
۳۰۷۲ کیلوبیت در ثانیه
۴۰۹۶ کیلوبیت در ثانیه
۸۱۹۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۶۳۸۴ کیلوبیت در ثانیه

حجم و قیمت بسته‌ها

تنوع بسته‌های اینترنتی مخابرات هم مطلوب است. شما می‌توانید طرح‌هایی با حجم بسته‌هایی به شرح زیر را از این سرویس‌دهنده خریداری کنید:

طرح یک‌ماهه؛ بنا به سرعت و ترافیک بسته، از ۱۲.۵هزار تومان تا ۵۰هزارتومان
سه‌ماهه؛ بنا به سرعت و ترافیک بسته، از ۷۵هزار تومان تا ۱۲۰هزار تومان
شش‌ماهه؛ بنا به سرعت و ترافیک بسته، از ۱۵۰هزار تومان تا ۲۷۰هزار تومان
یک‌ساله؛ بنا به سرعت و ترافیک بسته، از ۳۰۰هزار تومان تا ۵۵۰هزارتومان
برای مشاهده فهرست کامل بسته‌ها و خدمات به سایت شرکت مخابرات سر بزنید.

ارزانترین بسته‌های اینترنت یک ماهه با سرعت ۵۱۲، ۱۰۲۴ و ۲۰۴۸ کیلوبیت در ثانیه متعلق به شرکت مخابرات است.

میزان رضایت مشتریان

کیفیت خدمات این سازمان در نقاط مختلف و شهرهای گوناگون سطوح متفاوتی دارد. بر اساس نظرسنجی‌های وزارت ارتباطات در مجموع اینترنت مخابرات جایگاه متوسطی دارد.

شاتل

گروه فناوری ارتباطات و اطلاعات شاتل از برترین شرکت‌هایی است سرویس‌های اینترنتی ارائه می‌کند. شاتل از سال ۱۳۸۱ مشغول به فعالیت در بازار اینترنت ایران است و مشتریان زیادی دارد.

سرعت
سرعت سرویس‌های ارائه خدمات اینترنتی شاتل بسیار متنوع است. فهرست زیر را نگاه کنید:

۵۱۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۰۲۴ کیلوبیت در ثانیه
۲۰۴۸ کیلوبیت در ثانیه
۳۰۷۲ کیلوبیت در ثانیه
۴۰۹۶ کیلوبیت در ثانیه
۸۱۹۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۶۳۸۴ کیلوبیت در ثانیه

حجم و قیمت بسته‌ها

شاتل با در نظرگرفتن نیازهای متنوع مشتریان و کاربران اقدام به ارائه بسته‌های اینترنتی با حجم‌های مختلف کرده است. قیمت‌های شاتل اینگونه است:

طیف قیمت‌ها از ۲۰ هزار تومان تا ۱.۸ میلیون تومان متفاوت است و شامل ده‌ها بسته با حجم و سرعت متفاوت می‌شود.
یکی از بهترین بسته‌های این شرکت سرویس ۱۲ ماهه با حجم ۱۷۵ گیگابایت ماهانه است که سرعت ۸ مگابیت در ثانیه دارد.

میزان رضایت مشتریان

در نظرسنجی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در طی سال‌های گذشته، شاتل از نقطه‌نظر کیفیت سرویس اغلب رتبه اول تا سوم را در اختیار داشته است. با مرور نظرات کاربران در سایت‌های مختلف مشخص می شود که شاتل در ارائه خدمات مربوط به اینترنت مطلوب عمل کرده است.

آسیاتک بهترین اینترنت خانگی

آسیاتک هم اینترنت پرسرعت ADSL ارائه می‌دهد و در جمع بهترین سرویس دهنده‌های اینترنت ایران جایی برای خود دست‌وپا کرده است. اما کیفیت و شرایط خدمات آسیاتک چگونه است؟

بهترین اینترنت خانگی

سرعت
سرعت‌ طرح‌های مختلف اینترنت آسیاتک به‌شرح زیر است:

۵۱۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۰۲۴ کیلوبیت در ثانیه
۲۰۴۸ کیلوبیت در ثانیه
۳۰۷۲ کیلوبیت در ثانیه
۴۰۹۶ کیلوبیت در ثانیه
۸۱۹۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۶۳۸۴ کیلوبیت در ثانیه

حجم و قیمت بسته‌ها

آسیاتک برای بسته‌های مختلفش نام‌گذاری‌هایی دارد:

سرویس‌های نقره‌ای، یک‌ماهه/سه‌ماهه/شش‌ماهه/دوازده‌ماهه
برنزی پرحجم، یک‌ماهه/سه‌ماهه/شش‌ماهه/دوازده‌ماهه
سرویس‌های برنزی کم‌حجم، یک‌ماهه/سه‌ماهه/شش‌ماهه/دوازده‌ماهه

قیمت سرویس‌ها هم به‌ترتیب به شکل زیر است:

طیف قیمتی سرویس‌های نقره‌ای از ۲۷۰هزارتومان تا یک‌میلیون‌و۷۰۰هزارتومان
قیمت سرویس‌های برنزی از پرحجم از ۱۳۵هزارتومان تا ۸۰۰هزارتومان
طیف قیمتی سرویس‌های برنزی کم‌حجم از ۲۴۰هزارتومان تا ۴۸۰هزارتومان
داده‌های نت سنج پلاس نشان می‌دهد رهام داتک، لایزر، حلما گستر و فن‌آوا از نظر کیفیت اینترنت خانگی شرایط مطلوبی ندارند.

میزان رضایت مشتریان

آسیاتک هم از آن سرویس‌هایی است که خریداران را راضی نگه می‌دارد و در فهرست بهترین‌ها همیشه حضور پیدا می‌کند. البته نوسان رضایت‌مندی از آن هم در میان نظرات کاربران دیده می‌شود ولی به‌طور متوسط، سرویس‌دهنده مناسبی است و می‌توان رویش حساب کرد.

پارس آنلاین بهترین اینترنت خانگی

برای بهره‌مندی از اینترنت پرسرعت خانگی می‌توانید به‌سراغ سرویس‌های پارس‌آنلاین هم بروید. این شرکت هم اینترنت ADSL و بی‌سیم ارائه می‌کند. تعرفه‌ها و طرح‌های متنوعی هم دارد که می‌توانید از میانشان انتخاب کنید.

سرعت
سرعت طرح‌های مختلف اینترنت برای بسته‌های پارس‌آنلاین به این شرح است:

۵۱۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۰۲۴ کیلوبیت در ثانیه
۲۰۴۸ کیلوبیت در ثانیه
۳۰۷۲ کیلوبیت در ثانیه
۴۰۹۶ کیلوبیت در ثانیه
۸۱۹۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۶۳۸۴ کیلوبیت در ثانیه

حجم و قیمت بسته‌ها

پارس‌آنلاین سرویس‌های خود را در قالب طرح‌های زیر ارائه می‌کند:

سرویس‌های زمرد یک‌ماهه
سرویس‌های برنز یک‌ماهه
قیمت سرویس‌ها هم به‌ترتیب زیر است:

طیف قیمتی سرویس‌های زمردی از ۲۰ تا ۵۰هزارتومان برای یک‌ماه
طیف قیمتی سرویس‌های برنزی از ۱۲ تا ۸۰هزارتومان برای یک‌ماه
ارزانترین بسته اینترنت ماهانه با سرعت ۴ مگابیت در ثانیه، بسته ۶۳ گیگابایتی مخابرات با قیمت ۴۰ هزار تومان است.

میزان رضایت مشتریان

پارس‌آنلاین هم در ردیف بهترین اینترنت خانگی قرار می‌گیرد اما رضایت‌مندی از آن دچار نوساناتی است؛‌ یعنی مشتریان به‌طور یک‌صدا و یک‌دست از کیفیت این سرویس‌دهنده در تمام ساعات شبانه‌روز به‌یک اندازه رضایت ندارند.

های وب بهترین اینترنت خانگی

های‌وب هم گزینه دیگری است که برای استفاده از خدمات اینترنت می‌توانید به خاطر داشته باشید. های‌وب هم از بهترین‌هاست و در سال‌های اخیر، توسعه زیادی در ارائه خدماتش داشته است.

سرعت
سرعت طرح‌های مختلف اینترنت های‌وب هم مانند چندمورد قبلی به شرح زیر است:

۵۱۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۰۲۴ کیلوبیت در ثانیه
۲۰۴۸ کیلوبیت در ثانیه
۳۰۷۲ کیلوبیت در ثانیه
۴۰۹۶ کیلوبیت در ثانیه
۸۱۹۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۶۳۸۴ کیلوبیت در ثانیه

حجم و قیمت بسته‌ها

نام‌گذاری سرویس‌های های‌وب هم به شکل زیر است:

بهترین اینترنت خانگی

سرویس‌های زمرد
سرویس‌های برنز
قیمت سرویس‌های مذکور هم این‌چنین است:

طیف قیمت سرویس‌های زمرد برای یک‌ماه؛ ۲۰ تا ۱۵۰هزارتومان
طیف قیمت سرویس‌های برنز یک‌ماهه؛ ۱۲ تا ۸۰هزارتومان
بسته ۲۰۰ گیگابایتی پارس آنلاین و های‌وب با قیمت ۹۴ هزار تومان ارزانترین بسته اینترنت ماهانه با سرعت ۸ مگابیت در ثانیه است.

15 کاربرد مهم و كارساز کابل OTG در گوشي اندرويدي و آيفون

میزان رضایت مشتریان

سرعت و بسته‌های ارائه‌شده از سوی های‌وب هم برای کاربران مطلوب بوده است. کسانی که از این سرویس استفاده کرده‌اند از کیفیت عرضه‌اش رضایت داشته‌اند. بنابراین، بیهوده نیست که در میان بهترین‌ها جایی برای خود پیدا کرده است.

پیشگامان بهترین اینترنت خانگی

پیشگامان هم از حوالی سال‌ ۱۳۸۰ در بازار ارائه اینترنت حضور دارد. این شرکت هم با طرح‌ها و بسته‌های مختلف، اینترنت را به دست کاربران ایرانی می‌رساند. اگر دنبال بهترین اینترنت خانگی ADSL هستید، نگاهی هم به این برند داشته باشید.

سرعت
سرعت بسته‌ها و خدمات اینترنت پیشگامان به‌شرح زیر است:

۵۱۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۰۲۴ کیلوبیت در ثانیه
۲۰۴۸ کیلوبیت در ثانیه
۳۰۷۲ کیلوبیت در ثانیه
۴۰۹۶ کیلوبیت در ثانیه
۸۱۹۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۶۳۸۴ کیلوبیت در ثانیه

حجم و قیمت بسته‌ها

قیمت بسته‌های یک ماهه اینترنت پیشگامان بنا به سرعتی که دارند از ۱۲ تا ۸۰هزارتومان متغیر است. انتخاب با شماست که به سراغ کدام گزینه می‌روید.

میزان رضایت مشتریان

پیشگامان در فهرست بهترین اینترنت خانگی معمولا رتبه اول تا سوم را دارد اما نسبت به گزینه‌های دیگر کمتر شناخته شده. البته شاید به‌خاطر کمتربودن تبلیغاتش است که نامش مانند موارد دیگر سریع در ذهن یادآوری نمی‌شود. در هر حال، بسته‌های این شرکت مقرون‌به‌صرفه‌اند ولی به سرعت و حجمشان هم در خرید دقت کنید.

صبانت

آخرین گزینه در فهرست بهترین اینترنت خانگی صبانت است که از شرکت‌های قدیمی و با سابقه در این زمینه محسوب می‌شود و در اکثر شهرهای کشور مشغول ارائه سرویس است.

سرعت
صبانت سرویس‌های خود را در قالب سرعت‌های زیر عرضه می‌کند:

۵۱۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۰۲۴ کیلوبیت در ثانیه
۲۰۴۸ کیلوبیت در ثانیه
۳۰۷۲ کیلوبیت در ثانیه
۴۰۹۶ کیلوبیت در ثانیه
۸۱۹۲ کیلوبیت در ثانیه
۱۶۳۸۴ کیلوبیت در ثانیه

قیمت و حجم بسته‌ها

بسته‌ها به شکل یک‌ماهه تا یک ساله به قروش می‌رسند. بسته‌های یک ماهه صبانت طیف قیمتی بین ۱۲ تا ۸۰هزارتومان دارند که نسبت به مدت‌زمان تقریبا مقرون‌به‌صرفه هستند.

 

بهترین اینترنت خانگی

بسته ۴۰۰ گیگابایتی پارس آنلاین و های‌وب با قیمت ۱۵۰هزار تومان ارزانترین بسته اینترنت ماهانه با سرعت ۱۶ مگابیت در ثانیه است.

میزان رضایت مشتریان

بنا به نظرسنجی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و کاربران، صبانت از نظر کیفیت سرویس در رده متوسط بهترین اینترنت خانگی قرار دارد اما تعرفه سرویس‌ها از جمله مواردی است که مشتریانش را راضی نگه می‌دارد.

اینترنت Zitel

شرکت فرابرد داده های ایرانیان با برند تجاری Zitel با مجوز رسمی ارائه دهنده خدمات اینترنتی ثابت بی سیم (FWA) از سازمان تنظیم مقررات رادیویی در استان های تهران و البرز فعالیت خود را از سال 1395 آغاز کرده است.

این شرکت در حال حاضر در استان های تهران و کرج خدمات خود را ارائه می دهد.

ویژگی های بهترین اینترنت خانگی

در این مقاله به بررسی انتخاب بهترین اینترنت خانگی پرداخته ایم و در ادامه تجربه کاربران از سرویس های مختلف ارائه دهنده خدمات اینترنتی را برای تصمیم گیری مناسب شما برای خرید بسته های اینترنت مناسب قرار داده ایم با نظرکده همراه باشید.

شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) چیست؟

اصطلاح ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) به شرکتی اطلاق می شود که دسترسی به اینترنت را برای مشتریان شخصی و هم برای مشتریان تجاری فراهم می کند. شرکت های ارائه دهنده اینترنت این امکان را برای مشتریان خود فراهم می کنند که در اینترنت وب گردی کنند، آنلاین خرید کنند، تجارت خود را به صورت آنلاین انجام دهند و با خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کنند.

همه این کارها با پرداخت هزینه اینترنت به این شرکت ها انجام می شود . بعضی از شرکت های ارائه دهنده اینترنت ممکن است خدمات دیگری از جمله خدمات ایمیل، ثبت دامنه، میزبانی وب و … را نیز ارائه دهند. یک شرکت خدمات اینترنتی همچنین ممکن است به عنوان ارائه دهنده خدمات اطلاعاتی، ارائه دهنده خدمات ذخیره سازی، ارائه دهنده خدمات اینترنت (INSP) یا هر ترکیبی از این سه بر اساس خدماتی که شرکت ارائه می دهد نامیده شود.

آشنایی با ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP)

خدمات اینترنتی در ابتدا محدود به سازمان های دولتی و بخش های خاص دانشگاه بود. این فناوری برای دسترسی عموم مردم از طریق شبکه جهانی وب در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسعه یافت. در ابتدا، مصرف‌کنندگان می‌توانستند از طریق چند شرکت ارائه دهندهخدمات اینترنتی دسترسی محدود داشته باشند که از اتصالات شماره‌گیری با استفاده از خط تلفن استفاده می‌کردند.

تعداد شرکت های ارائه دهنده اینترنت در اواسط دهه 1990 به چندین هزار شرکت رسید و رونق کسب و کار آنها رو به افزایش بود. با افزایش گزینه‌های اتصال به اینترنت و دور شدن سرعت از اتصالات ابتدایی که کند بودند، اقتصاد اینترنت متولد شد. ارائه‌دهندگان فناوری پیشرفته‌تری را توسعه دادند و به مشتریان امکان دسترسی با سرعت بالا از طریق فناوری پهنای باند از طریق مودم‌های کابلی و خط مشترک دیجیتال (DSL) را می‌دادند.

پشت همه اینها شبکه ای چندلایه از اتصالات بود. شرکت های خدمات اینترنتی محلی حق دسترسی به اینترنت را به مشتریان خود می فروختند اما برای دسترسی خودشان نیاز به شرکت های ارائه دهنده بزرگتر داشتند که هزینه های دسترسی را به آنها پرداخت می کردند. این شرکتهای بزرگتر به نوبه خود به شرکتهای بزرگتر از خود برای دسترسی به اینترنت هزینه پرداخت می کردند. این مسیر به حامل های سطح ۱ منتهی می شود که می توانند به هر نقطه دسترسی شبکه بدون نیاز به پرداخت هزینه دسترسی پیدا کنند. این شرکت های سطح ۱ مالک زیرساخت های منطقه خود هستند.

ارائه دهندگان خدمات اینترنتی دسترسی مشتریان خود را به اینترنت فراهم می کنند. ارائه دهندگان دسترسی ساده فقط ترافیک بین فرد و اینترنت را به طور کلی مدیریت می کنند. اما بسته به موقعیت مکانی و در دسترس بودن مشتری، ممکن است خدمات دیگری نیز برای ارائه به او وجود داشته باشد.

چگونه بهترین شرکت ارائه دهنده اینترنت خانگی را انتخاب کنیم؟

دسترسی به اینترنت یکی از مهم ترین بخش های خانه شما است. با پیشرفت تکنولوژی های امروزی اینترنت مهمترین راه برای ارتباط افراد با دوستان و خانواده در خود می باشد. دور کاری و کار از خانه را برای بسیاری از افراد فراهم کرده است، و به شما این امکان را می‌دهد از سرگرمی های که از طریق سرویس‌های پخش ویدئو آنلاین، بازی آنلاین و موارد دیگر لذت ببرید.

بهترین اینترنت خانگی

برای انتخاب یک شرکت ارائه دهنده اینترنت خانگی، مقایسه سرعت دانلود و سرعت آپلود و موارد دیگر را بررسی نمایید تا به بهترین گزینه برای اینترنت خانگی برسید.. گزینه های زیادی ممکن است در منطقه و محل زندگی شما در دسترس باشد، از جمله اینترنت فیبر نوری، ارائه دهندگان اینترنت کابلی و حتی ارائه دهندگان اینترنت ماهواره ای.

باید در نظر بگیرید که آیا سرویس مورد نظر شما از سرعت بالا و اتصالات اینترنت بی سیم قوی در خانه پشتیبانی می کند و به چه روتر یا مودمی ممکن است نیاز داشته باشید.
برای پیدا کردن بهترین شرکت ارائه دهنده اینترنت خانگی ، در این مقاله همه مواردی که ممکن است نیاز داشته باشید و یا برای شما سوال باشد را عنوان کرده ایم.

بهترین ارائه دهنده اینترنت خانگی با پوشش دهی مناسب در منطقه خود را پیدا کنید

یکی از اولین مواردی که هنگام انتخاب یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی خانگی باید در نظر گرفت این است که آیا این شرکت در منطقه شما پوشش خدمات ارائه می دهند یا خیر. افرادی که در مناطق روستایی زندگی می کنند ممکن است گزینه های خدمات اینترنت کمتری در اختیار داشته باشند، اما هنوز شرکت های اینترنتی با کیفیتی وجود دارند که به مناطق روستایی خدمات ارائه می دهند.

سرعت اینترنت مورد نیاز خود را تعیین کنید.

هنگامی که شرکت های ارائه دهنده اینترنت موجود در محل زندگی خود را شناسایی کردید، باید سرعت اینترنت و سایر جزئیات هر کدام را با هم مقایسه کنید تا بتوانید بهترین اینترنت خانگی را انتخاب کنید.. معمولا شرکت ها سرعت های مختلف با قیمت های مختلف را در دسترس شما قرار می دهند. برای مقایسه، ممکن است بخواهید تست سرعت اینترنت را انجام دهید تا بدانید از شرکت ارائه دهنده فعلی خود اینترنت با چه سرعتی دریافت می کنید.

برخی افراد به سادگی به دنبال سریعترین اینترنت موجود در بازار هستند. با این حال، سریع ترین سرعت تنها عاملی نیست که باید در نظر گرفته شود. علاوه بر این، بسته به اینکه چگونه از اینترنت خود استفاده می کنید، با رفتن با سریع ترین سرعتی که می توانید پیدا کنید، ممکن است برای چیزی که نیاز ندارید و استفاده نمی کنید هزینه کنید. استفاده از ارزان ترین اینترنت نیز بهترین گزینه نیست. اینترنت ارزان ممکن است کیفیت پایینی داشته باشد و قابل استفاده نباشد.

دلایل هنگ کردن لپ تاپ و روش های رفع مشکل

آنچه شما واقعاً برای سرعت اینترنت نیاز دارید بستگی به این دارد که بیشتر از اینترنت برای چه مواردی استفاده می کنید ممکن است برای بررسی شبکه های اجتماعی خود، پخش ویدیو از طریق سرویس های پخش ویدئو موجود یا شرکت در بازی های آنلاین استفاده کنید. همچنین بستگی به تعداد کاربران اینترنت در خانه شما دارد.

بهترین اینترنت خانگی برای مرور وب سایت ها و رسانه های اجتماعی

اگر قصد دارید در درجه اول از اتصال اینترنت خود برای مرور وب و صفحات اینترنتی، بررسی ایمیل یا استفاده از رسانه های اجتماعی استفاده کنید، فقط به ابتدایی ترین بسته اینترنت نیاز دارید. به دنبال بسته هایی باشید که با قیمت مناسب و سرعت متوسط خدمات ارائه می دهند.

بسته های اولیه برای کاربران با پهنای باند کم، خانواده های تک نفره و کم جمعیت یا کسانی که نیازی به پخش ویدئو، کنفرانس یا قابلیت بازی اینترنتی ندارند، ایده آل هستند. در سطح ۱۰ مگابیت بر ثانیه، برخی از پخش‌های ویدیویی و بازی‌های معمولی هر دو امکان‌پذیر است. در صورتی که بیش از یک کاربر در یک زمان به اینترنت دسترسی دارد بهتر است، سطح بالاتر از بسته پایه خریداری نمایید.

بهترین اینترنت خانگی برای چندین دستگاه و ویدئو کنفرانس

اگر در خانواده شما چندین نفر همزمان به اینترنت متصل می شوند یا اگر قصد داشته باشید همزمان در یک دستگاه کنفرانس ویدیویی و پخش ویدئو استفاده داشته باشید، ممکن است به یک بسته با سرعت بالا نیاز داشته باشید. در این صورت معیارهای انتخاب بهترین اینترنت خانگی تفاوت خواهد داشت.

ممکن است بخواهید یک طرح ارائه دهنده اینترنت فیبر نوری پایه را برای منزل خود در نظر بگیرید. (اینترنت فیبر نوری به اتصال پهنای باندی اطلاق می‌شود که از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌کند که سرعت بسیار بالاتری را نسبت به اینترنت کابلی یا DSL ممکن می‌سازد). در محدوده بالای این سرعت‌ها، انجام بازی‌های مکرر و مقداری جریان HD امکان‌پذیر است.

هنگامی که نیاز به اینترنت برای آپلود و دانلود داشتید، هنگام تصمیم گیری در مورد برنامه باید به سرعت آپلود توجه کنید. آپلود برای بازی های آنلاین و کنفرانس های ویدئویی مورد نیاز است، اما برای پخش رسانه ها در دستگاه های شما یا برای مرور ساده اینترنت به آن نیاز نیست.

با خدمات فیبر نوری، برای بیشتر برنامه های اینترنت ، سرعت آپلود و دانلود اغلب با یکدیگر برابر است. با اینترنت کابلی و DSL، سرعت دانلود سریع ممکن است با سرعت آپلود کندتر همراه باشد. سرعت آپلود استاندارد ویدیو با کیفیت فقط باید حدود 0.5 مگابیت در ثانیه باشد، در حالی که ویدیوهای با کیفیت بالا معمولاً به 3.0 مگابیت در ثانیه نیاز دارند.

بهترین اینترنت خانگی

اینترنت برای بازی و پخش فیلم های HD

اگر خانه شما مملو از کاربران سنگین اینترنت، گیمرهای آنلاین و پخش کننده فیلمHD است که همگی دوست دارند از دستگاه های خود به طور همزمان استفاده کنند، ممکن است یک طرح اینترنت بسیار سریع نیاز داشته باشید. شما باید به دنبال بسته های اینترنتی باشید که بیشترین سرعت و حجم را در میان سایر بسته ها دارند. البته در کشور ما شرکت ها اینترنت را با سرعت محدودتری ارائه می دهند.

در این سرعت ها، چندین کاربر می توانند به طور همزمان ویدیوهای با کیفیت بالا پخش کنند. این طرح‌ها همچنین برای خانواده‌های بزرگ‌تر که ممکن است چهار یا چند کاربر در یک زمان به اینترنت دسترسی داشته باشند، عالی به نظر برسد. کاربران که استفاده زیادی از اینترنت دارند و حجم بسته و سرعت آن برایشان مهم است استفاده از اینترنت فیبر نوری را نیز در نظر بگیرند.

اینترنت فیبر نوری در مقابل اینترنت DSL

هنگام انتخاب یک سرویس اینترنتی، ممکن است بین اینترنت DSL و اینترنت فیبر نوری به شما پیشنهادهایی شود. این دو نوع اتصال هم از نظر قیمت و هم از نظر سرعت با یکدیگر متفاوت هستند. همچنین، اینترنت DSL تقریباً در همه جا در دسترس است، اینترنت فیبر نوری به طور گسترده در مناطق روستایی بیشتر در دسترس نیست، اگرچه این امر همچنان در حال تغییر است.

DSL مخفف “خط مشترک دیجیتال” است و به اینترنت اولیه ای اطلاق می شود که از طریق خطوط تلفن اختصاصی با سیگنال هایی که از طریق سیم مسی عبور می کنند منتقل می شود. سرعت DSL اغلب به حدود 100 مگابیت در ثانیه می رسد.

با اینترنت فیبر نوری، سیگنال ها به شکل نور از طریق کابل های فیبر نوری که لوله های شیشه ای نازک و انعطاف پذیر هستند، منتقل می شود. فیبر نوری به سیگنال‌ها اجازه می‌دهد تا بسیار سریع‌تر و با از دست دادن اطلاعات کمتری ارسال شوند. اینترنت فیبر نوری سرعت ۲۰۰۰ مگابیت بر ثانیه را امکان پذیر می کند. با فیبر نوری، سرعت آپلود و سرعت دانلود اغلب برابر است.

اینترنت فیبر نوری یک انتخاب عالی برای کاربران است که استفاده زیادی از اینترنت دارند که خواهان تأخیر کم و اتصالات قابل اعتماد برای بازی، پخش ویدئو و موارد دیگر در چندین دستگاه به طور همزمان هستند. با این حال، اینترنت فیبر نوری قیمت بالاتری نسبت به اینترنت DSL دارد. در حالی که برای کسانی که به آن نیاز دارند عالی است، مطمئن شوید که گزینه‌های ارائه‌دهنده DSL محلی خود را بررسی کنید تا در نهایت بیش از آنچه نیاز دارید هزینه پرداخت نکنید.

قیمت بسته های اینترنتی

هنگام تصمیم گیری در انتخاب بهترین اینترنت خانگی ، قیمت بسته ها یک جزء کلیدی است. بهترین طرح سرعت و عملکرد مورد نیاز شما را با ویژگی های موجود از شرکت خدمات اینترنتی متعادل می کند، همه با قیمتی که متناسب با بودجه شخصی شما باشد.
قیمت دقیق بسته های اینترنت هر شرکت ارائه دهنده احتمالاً به محل زندگی شما بستگی دارد. و در این مورد انتخاب بهترین اینترنت خانگی متناسب با محل زندگی شما می باشد.

موارد دیگری که در انتخاب بهترین اینترنت خانگی باید در نظر بگیرید

فراتر از مناطق تحت پوشش، برنامه های سرعت و قیمت ماهانه، چندین مورد دیگر وجود دارد که باید هنگام انتخاب بهترین ارائه دهنده خدمات اینترنتی برای خود در نظر بگیرید.

حجم اینترنت و هزینه های بیش از حد

برخی ازشرکت های ارائه دهنداینترنت ممکن است مقدار داده ای را که می توانید در یک ماه استفاده کنید محدود کنند. این برنامه ها ممکن است خدمات شما را کاهش دهند (سرعت اینترنت شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند) یا اگر از مقدار مشخصی داده فراتر بروید، هزینه اضافی از شما دریافت کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است این روش برای شما مشکل ایجاد کند، به دنبال طرحی باشید که داده‌های نامحدودی ارائه می‌دهد.

تعهدات سالانه

برخی از شرکت های خدمات اینترنتی قرارداد یا تعهد سالانه به مشتری ارائه می دهند. در حالی که این ممکن است به معنای قیمت پایین‌تر باشد، می‌تواند از انتقال شما به ارائه‌دهنده دیگر بدون پرداخت هزینه پایان کار نیز جلوگیری کند، اگر در نهایت خدمات آن‌ شرکت را دوست ندارید، مجبور هستید تا پایان قرارداد از خدمات بی کیفیتشان استفاده کنید. در این صورت از استفاده بهترین اینترنت خانگی محروم خواهید شد.

پشتیبانی فنی برای زمانی که به کمک نیاز دارید

پشتیبانی فنی خوب می تواند در مورد اینترنت شما بسیار با اهمیت باشد. در دسترس بودن خدمات پشتیبانی مشتری در هر شرکت ارائه دهنده اینترنت مورد نظر خود را به دقت بررسی کنید و نظرات و تجربه خرید دیگر مشتریان را در نظرکده بخوانید تا در مورد رضایتمندی مشتریان دیگر اطلاع کسب کنید. شرکتی که پشتیبانی فنی ۲۴/۷/۳۶۵ را ارائه می‌دهد، به این معنی که می‌توانید در هر زمانی، روز یا شب، به شما در رفع مشکل احتمالی کمک کند.

به صرفه جویی در هزینه های شما کمک کند

ارائه دهندگان خدمات اینترنت همچنین این امکان را به شما ارائه می دهند که خدمات دیگری مانند سرویس مشاهده فیلم و سریال را با اینترنت با تخفیف به شما بفروشند. به گزینه های بسته بندی ارائه شده توسط شرکت های خدمات اینترنت نگاه کنید تا ببینید چه مقدار از این خدمات در منطقه شما در دسترس است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *