افتتاح حساب ترکیه
تناسب اندام و شادی

با زیاد شدن مشکلات زندگی و مشغولیت ها، شادی و ورزش در خانواده ها کم شده و آمار افسردگی بالا رفته است. حال آنکه با ورزش اصولی می توان رابطه شگفت انگیز تناسب اندام و شادی را در زندگی مشاهده کرد و از آن لذت برد. گروه موفقیت شادمگ در این مطلب به نکاتی در خصوص تناسب اندام و شادی پرداخته است.

تناسب اندام و شادی

دارا دیرهان به این مطلب اشاره می کند که این مقدار از چربی همان چیزی است که مغز آن را نقطه بهینه می داند.

او می گوید دو هورمون مسئولیت تنظیم «ست پوینت» یا وزن شادی را بر عهده دارد: گرلیین و لپتین. گرلین در علم پزشکی هورمون گرسنگی نامیده می شود و وقتی انرژی مغز پایین می آید شروع به فعالیت می کند.

تناسب اندام و شادی

این هورمون حس گرسنگی را ایجاد می کند و شما را متقاعد می کند که گلوکز مصرف کنید تا مغز انرژی لازم را بدست آورید. لپتین هورمون سیری است. وقتی گرسنگی برطرف شد این هورمون شروع به فعالیت می کند و دستور سیری را به مغز ارسال می کند.

 

هورمون گرسنگی و سیری چه کارکردهایی در بدن دارند؟

سیگنالهایی که از سوی این هورمونها به مغز ارسال می شوند دارای سه کارکرد اولیه هستند. این سیگنالها به بدن می گویند:

چه موقع در جستجوی غذا باشد، چه موقع در مصرف انرژی صرفه جویی کند و چه موقع سوخت را برای گرسنگی بیش از حد انرژی ذخیره کند.

تمامی این موارد برای بقا انسان ضروری هستند. دکتر پرولونگو می گوید مغز انسان با تناسب اندام و شادی همخوانی ندارد.

تناسب اندام و شادی

از دست دادن شادی چه بلایی بر سر مغز می آورد ؟

مغز و بدن انسان برنامه ریزی شده اند تا در وزن شادی ثابت بمانند. بنابراین وقتی یک رژیم غذایی جدید را شروع می کنید و دیگر انرژی مورد نیاز مغز تامین نمی شود .

علایم زیر در شما به وجود می آیند و روند لاغری را برای شما بسیار دشوار می کنند:

  • ضعف
  • گرسنگی
  • فسردگی
  • خستگی بیش از حد
  • سر درد

خبر خوب این است که مغز شما بعد از چند وقت به این سیگنالها عادت می کند و «ست پوینت» و یا وزن شادی جدیدی را مشخص می کند.

رابطه تناسب اندام و شادی

دکتر جکسون مکون، عصب شناس، می گوید وقتی بدن به یک «ست پوینت» یا وزن شادی جدید می رسد کاهشی در اشتها به وجود می آید. رژیم های غذایی بلند مدت بر مغز اثر می گذارند تا کم کم مغز به از دست دادن وزن عادت کند.

البته زمان زیادی نیاز است تا مغز به این رویه غذایی را بپذیرد، به همین دلیل رژیم های غذایی باید اهداف بلند مدتی را در نظر داشته باشند و رژیم های غذایی کوتاه مدت عملا تاثیر خاصی بر بدن ندارند و به آن آسیب وارد می کنند.

کیفیت رژیم غذایی بر روی مغز و تناسب اندام و شادی

کیفیت رژیم غذایی متغییر دیگری است. محققان هشدار می دهند که رژیم غذایی باید شامل میوه و سبزیجات سالم، گوشت قرمز و حبوبات باشد.

چطور برنامه ریزی روزانه موفق و ایده آل داشته باشیم

فرح هایوک روانشناس می گوید وقتی رژیم می گیرید تا کاهش وزن داشته باشید غالبا پرخاشگر می شوید. وقتی غذاهایی با روغن و قند زیاد مثل تنقلات می خوریم مغز مواد شیمیایی زیاد تولید می کند و عصبهای دوپامین را فعال می کند.

با محدود شدن رژیم غذایی برای لاغری کاهش دوپامین در بدن رخ می دهد وبر خلقیات فرد تاثیر می گذارد. در این میان باید تلاش کنید تا برای خود پاداش در نظر بگیرید، احساس رضایت داشته باشید و از اختلالات شناختی مانند الگوهای منفی ذهنی جلوگیری کنید

تناسب اندام و شادی

تمامی محققان خاطر نشان می کنند که قوانین دشوار در طول رژیم های غذایی و انتظارات غیر واقعی در مورد خوردن و رژیم های سخت هرگز به عنوان بهترین استراتژی ها برای کاهش وزن نیستند.

به جای آن بر کیفیت رژیم خود تمرکز داشته باشید و به سیگنالهای گرسنگی توجه داشته باشید و وزن شادی خود را بشناسید و کم کم شروع به کاهش وزن کنید. در این میان می توانید فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید.

برای تناسب اندام ورزش کنید !

فعالیت فیزیکی و ورزش نقش بسیار مهمی را در تناسب اندام و شادی دارد.

در واقع بدن و مغز مدت ها به وزن شادی عادت کرده اند اگر تصمیم داشته باشید به طور ناگهانی این وزن را کاهش بدهید بدن واکنش نشان می دهد و این امر را به چالش سختی برای شما تبدیل می کند.

بهتر است در این مسیر صبور باشید و با شناخت کامل از بدن خود اقدام به تناسب اندام و شادی بکنید. همچنین می توانید از انواع مکمل لاغری نیز استفاده کنید. اما پیش از استفاده از هر مکملی با پزشک مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای شما در نظر بگیرید.

کارشناسان تغذیه هشدار می دهند برای جلوگیری از رژیم های لاغری بهتر است مراقب وزن خود باشید و با اندکی اضافه وزن سریعا تلاش کنید به وزن ایده آل خود برگردید. در این صورت دیگر درگیر جنگ سخت و طاقت فرسای لاغری نمی شوید.

با پیروی از سبک زندگی سالم می توانید وزن و سلامتی خود را حفظ کنید. پس بهتر است قبل از اقدام به لاغری تغییری در سبک زندگی خود به وجود بیاورید. تناسب اندام و شادی را از یاد نبرید.

تناسب اندام و شادی

راز تناسب اندام و شادی میشل اوباما

زمانی که دخترم مالیا 4 ماهه بود من تصمیم گرفتم که اندام مناسبی داشته باشم. تمرینات و ورزشهای روتین همسرم باراک، حتی کوچکترین تغییری هم نمی کرد.

به خودتان اجازه دهید شاد باشید. در این مقاله، او عادات خوردن، برنامه روتین ورزشی اش و راز اعتماد به نفسش را که به دخترانش انتقال داده ، بازگو می کند.

تناسب اندام و شادی در اولویت

زمانی که دخترم مالیا 4 ماهه بود من تصمیم گرفتم که اندام مناسبی داشته باشم. تمرینات و ورزشهای روتین همسرم باراک، حتی کوچکترین تغییری هم نمی کرد. این قضیه مرا عصبانی می کرد اما من از او یاد گرفتم که ورزش را یکی از اولیتهایم قرار دهم.

به همسرم گفتم: من هم صبح ها بیدار می شوم و قبل از اینکه به مالیا شیر بدهم ورزش می کنم. صبحها ساعت 4:30 بیدار می شدم و به باشگاه می رفتم. هرچه بیشتر ورزش کنید بیشتر به آن عادت می کنید.

هرچه از ورزش کردن بیشتر نتیجه بگیرید جدی تر ورزش می کنید. این موضوع است که مرا به ورزش کردن تشویق می کند.

تعال بین مادر بودن و کارها

شما می توانید یک مادر خوبی برای فرزندتان باشید و در کنار آن به ورزش کردن روزانه تان هم بپردازید، استراحت کنید و شاغل هم باشید. مادرم به من یاد داد که بین مادر بودن و کارهای شخصی ام تعادل برقرار کنم.

تکنیک های کاربردی و مفید مدیریت کلاس درس | اینطوری کلاس رو اداره کن دانش آموز کیف کنه !

تناسب اندام و شادی را جدی بگیرید

شاد بودن یک حس فیزیکی، درونی و یک حالت عاطفی است. همه اینها به هم گره می خورد. در تمام زندگی ام، یاد گرفتم که شاد باشم. حتی وقتی که من شادم همسرم از من هم شادتر است. او همیشه می گوید: تو فهمیدی که چه کار باید کنی. زیرا او متوجه شده که شادی یک فرد چیزهای اطرافش را هم تحت الشعاع خود قرار می دهد.

تناسب اندام و شادی

 خودتان را در اولویت قرار دهید

من، خودم را در اولویت لیست کارهایم قرار میدهم و کارهایی را انتخاب می کنم که مرا شاد کند، زیرا شاد شدن من به فرزندانم، همسرم انتقال پیدا می کند و سلامتم را تضمین می کند . اینکه خانمها خودشان را در اولویت قرار دهند برایشان کار سختی است. این درسی است که من به دخترانم یاد می دهم شاید آنها زودتر این را تجربه کنند.

 سنتان را با آغوش باز بپذیرید

سنم مرا نمی ترساند. من به مادر 72 ساله ام نگاه می کنم که شاد و سرزنده است. برای من در این سن همه چیز خوب شاید هم بهتر اتفاق می افتد. هدفم این است که یک زن 70 ساله سالم و سرزنده بشوم.

شادی هایتان را مشخص کنید

خوشحالی من زمانی است که دخترانم خوب باشند و کانون خانواده ام گرم باشد. رفتن به کاخ سفید، و آنچه که باعث استرس همسرم و من می شود اگرچه قابل کنترل است اما نگران کننده است.

اما زمانی که دخترانم به خانه می آیند و به من می گویند: ما اینجا را دوست داریم، من هم احساس خوشحالی می کنم و متوجه می شوم که همه چیز خوب پیش می رود. وقتی دخترانم خوشحال شوند، ما هم احساس خوبی داریم.تناسب اندام و شادی

 تا جوان هستید، سالم باشید

من همیشه دوست دارم اندام خوبی داشته باشم. نکته ای که متوجه شده ام این است که وقتی پیر می شوی، باید کارهای بیشتری انجام دهی. زمانی که جوانتر بودم، هرآنچه که می خواستم می خوردم، هرچقدر می خواستم ورزش می کردم، یا اگر ورزش هم نمی کردم و آنچه را که دوست داشتم می خوردم اندامم همان طور می ماند. همیشه به تناسب اندام و شادی پایبند هستم.

اما حالا باید هر دوی آنها را انجام دهم. من ورزشها و تمریناتم را متنوع انجام می دهم. ورزشم فقط شامل یک نوع تمرین نیست بلکه حرکاتی را که انعطاف پذیری بدنم را بالامی برد را هم انجام می دهم. یوگا انجام می دهم و بدنم را خوب کش و قوس می دهم.

من به همه جوانها توصیه می کنم در جوانیتان اندام مناسبی داشته باشید زیرا راحت تر است. اما اگر 30 سالتان شد و بخواهید فقط چند کیلو وزن کم کنید شاید فقط بتوانید پیاده روی کنید.

 ورزشهایی که لذت می برید انجام دهید

من ورزشهایی را انتخاب می کنم که فاصله زمانی داشته باشد زیرا نمی توانم طولانی مدت ورزش کنم.

درنتیجه هر موقع ورزشم تمام می شود کاملا شاد هستم. من از ورزش دادن بازوهایم لذت می برم زیرا شما می توانید موفقیتم را در داشتن بازوهای قوی و عضله های محکم ببینید.

 می توانید بعد از 40 سالگی هم سالم بمانید

من در 40 سالگی بهترین اندام دوران زندگی ام را داشته ام. زیرا زمان زیادی برای ورزش کردن دارم و دخترانم هم بزرگ شده اند.

مدیریت زمان ؛ چرا و چگونه | قدرت بی نظیر زمان در زندگی

یک زمانی درست قبل از اینکه دوره ریاست جمهوری همسرم شروع شود من واقعا اندام خوبی داشتم. او با خنده می گوید که بعد از این بود که همسرم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

 رژیمتان را با موقعیتهای جدید تنظیم کنید

رژیم من در کاخ سفید خوب است اما اینجا بعضی از نانواها خوب هستند. من نمی توانم اعتراض کنم چون من اینجا زندگی می کنم و اینجا بسیار خوب است. اما اگر شما شیرینی پای دوست داشته باشید اینجا شیرینی های فوق العاده ای دارد. تناسب اندام و شادی مهم است.

از همه چیز در حد متعادل لذت ببرید

من سعی می کنم از چیزی بدم نیاید. من عاشق چیپس، برگر و شیرینی پای هستم. اگر روزی نتوانم آنها را بخورم افسرده می شوم. من دوست ندارم دخترانم هم از غذایی بدشان بیاید.

وقتی دختر بزرگم می پرسد: می تونم شیرینی پای بخورم؟ من می به او می گویم: مگر دیروز نخورده بودی؟ و او می فهمد که باید هر شب شیرینی پای بخورد.

 هرآنچه که به شما حس خوبی می دهد انجام دهید

من می دانم چه چیزهایی مرا شاد می کند. لباسهایی انتخاب می کنم که مرا شاد می کند. گاهی اوقات افرادی را می بینم که مثل لباسهایم پوشیده اند و گاهی اوقات هم نمی بینم.

من سعی می کنم به ندای درونی ام گوش دهم. پیام من به خانم ها این است که: هرآنچه که به شما حس خوبی می دهد انجام دهید زیرا همیشه یک نفر وجود دارد که برخلاف شما فکر می کند. اگر انتخابتان خوب یا بد، درست یا اشتباه باشد، برای شماست و خودتان مهم هستید.

تناسب اندام و شادی

 یک شخص حامی برای خود پیدا کنید

وقتی که من شاد نیستم، همه می فهمند زیرا من به آن ادامه نمی دهم. فورا علت آن را بررسی می کنم.

با دوستانم، همسرم و مادرم صحبت می کنم و خودم را تخلیه می کنم. حتی اگر جوابی هم نگرفتم، انتقال احساسات به من کمک می کند.

خیلی خوب است که مادرم اینجا است. من به سوئیت کوچکش می روم و فقط به او می گویم: چه خبر مادر؟ و سپس شروع می کنم به حرف زدن.

 از وسایل کم هزینه و در دسترس استفاده کنید

رژیم غذاییم خیلی ابتدایی و ساده است. صورتم را با محلولهای پاک کننده می شویم. و از مرطوب کننده های با اس پی اف استفاده می کنم. معمولا به متخصص پوست مراجعه می کنم اما زمان زیادی ندارم که همیشه این کار را انجام دهم.

 به اندازه کافی بخوابید

ساعت 4:30 صبح که برای ورزش کردن بیدار می شوم ساعت 8 خوابم می گیرد. به رختخواب می رم و تا ساعت 10 می خوابم. و معمولا هم قبل از اینکه ساعت مرا بیدار کند خودم بیدار می شوم.

تناسب اندام و شادی

روابطتتان را تقویت کنید

یکی از مواردی که باعث شد من به باراک علاقه مند شوم صداقت او بود. هرآنچه که احساس می کند بی درنگ بیان می کند. من به عنوان زنی که باراک دوستش دارد و حاضر می شود در همه جا نشانم دهد احساس خوشبختی می کنم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *