افتتاح حساب ترکیه
خانه تکانی سریع

در این روزهای نزدیک به نوروز گروه سبک زندگی شادمگ به کمک شما آمده و با راههای فوری فوق العاده برای خانه تکانی سریع به شما کمک می کند.

خانه تکانی را چگونه شروع کنیم؟

یکی از ترفندهای خانه تکانی سریع این است که قبل از شروع به چند جعبه مجهز باشید.

بخشیدن، دور انداختن

برای چیزهایی که قرار است بخشیده یا دور انداخته شوند، جعبه‌ای تهیه کنید. اگر اشیا و اجسامی که در نظر دارید مثل یک مبل بزرگ هستند، قطعا جعبه‌ای متناسب پیدا نخواهید کرد. پس بهتر است از فهرست بخشش-دور انداختن کمک بگیرید.

تعمیرات

هنگام خانه تکانی و جمع‌وجور کردن نقاط مختلف خانه با اشیایی برخورد خواهید کرد که نیاز به تعمیر و رسیدگی دارند. بهتر است برای آنها هم جعبه‌ای در نظر داشته باشید. با این کار در حین تمیز کردن، حواس‌تان به اشیا و وسایل خرابی که نیاز به تعمیر دارند، پرت نخواهد شد و سر فرصت به آنها رسیدگی می‌کنید.

خانه تکانی سریع

 موقتی‌ها

دقت کرده‌اید که گاهی‌اوقات، حین تمیز کردن، با اشیا و اجسامی روبه‌رو می‌شوید که به‌اشتباه در مکانی دیگر قرار گرفته‌اند و اینکه آنها را سر جای خودشان بگذارید، وقت زیادی از شما می‌گیرد؟ مثلا گاهی‌اوقات، در حال تمیز کردن کابینتی در آشپزخانه هستید که چشم‌تان به یک‌جفت گوشواره روشن می‌شود. در این حالت، بهتر است یک جعبه اشیا موقتی داشته باشید و وقتی به اشیا و وسایل بی‌ربط برخورد کردید، آنها را در جعبه موقتی‌ها قرار داده تا بعد از نظافت هر بخش، اشیای داخل آن را سر جای خود بگذارید.

بهتر است، دفترچه‌ای داشته باشید و برنامه نظافت و خانه تکانی را در آن یادداشت کنید. در فهرست برنامه‌هایی که طراحی می‌کنید، گزینه‌های مختلفی مثل نظافت انباری زیرزمین و خرپشته در انتهای کار خانه تکانی یا مرتب کردن فایل عکس‌ها در رایانه و… وجود خواهد داشت. رسیدگی به موارد موجود در این فهرست را به بعد از تکمیل نظافت بخش‌های مختلف خانه موکول کنید و نگذارید که در حین خانه‌ تکانی، حواس‌تان به آنها پرت شود. آماده‌اید؟

خانه تکانی سریع را از کجا شروع کنیم؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. بهتر است بخش‌هایی از خانه را که برایتان مهم‌ترند زودتر تمیز کنید. چون انرژی بیشتری دارید و احتمال اینکه گوشه‌ای را از قلم بیندازید کمتر است.

بعضی هم معتقدند یکی از ترفند های خانه تکانی این است که تمیزکردن آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی را در مرحله آخر انجام دهید، چون برای تمیزکاری بخش‌های دیگر خانه لازم است مدام به این قسمت‌ها رفت‌و‌آمد کنید (برای شست‌وشو، برداشتن مواد شوینده و …).

برای خانه تکانی سریع و آسان چندتایی کار اساسی لازم است. خیلی از این کارها مثل گردگیری مربوط به همه خانه است، بعضی‌های دیگر مثل تمیزکردن کابینت‌ها مخصوص یک قسمت خاص. تجربه نشان داده بهترین پاسخ به پرسش چگونه خانه تکانی راحتی داشته باشیم، بخش‌بندی خانه به قسمت‌های مختلف و تمیزکاری بخش‌ها به طور جداگانه است. با همراه باشید تا ببینیم در خانه تکانی هر بخش خانه چه کارهایی باید انجام شود.

خانه تکانی سریع

مواد و ابزار لازم برای خانه تکانی سریع عید

احتمالا خودتان می‌دانید چه چیزهایی لازم است ولی بهتر است فهرستی تهیه کنید و از وجود همه اقلام موردنیاز در خانه مطمئن شوید. رایج‌ترین موارد و لوازم موردنیاز عبارت‌اند از:

 • شوینده سطوح
 • شوینده کف
 • کف‌شوی مناسب مانند تی
 • دستمال گردگیری
 • دستمال مخصوص خشک کردن
 • کیسه زباله
 • چهارپایه یا نردبان
 • جاروی دستی و برقی

توجه کنید که با رفع گرفتگی لوله جاروبرقی می توانید عملکرد و کارایی آن را افزایش دهید.

خانه تکانی سریع هال و پذیرایی

کار را با گردگیری اولیه شروع کنید. یک عدد جاروی بلند بردارید و با آن گوشه‌های سقف را برای زدودن تار عنکبوت‌های احتمالی تمیز کنید. سپس باقی جاها را گردگیری کنید. گردگیری این موارد را فراموش نکنید:

 • اشیا و کتاب‌های موجود در کتابخانه
 • ظروف و زیورآلات نقره یا هر وسیله‌ای را که غبار گرفته و تار شده
 • اکنون با جاروی عادی یا برقی، محیط را جارو بزنید
 • پرده‌ها را بررسی کنید اگر به‌تازگی آنها را شسته‌اید احتمالا یک گردگیری ساده با گردگیر جاروبرقی کافی است. اگر پرده‌ها نیاز به شست‌وشو دارند و امکان شست‌وشوی پرده در منزل را ندارید، از خشک‌شویی کمک بگیرید. بهتر است تکلیف شستنی‌ها دیگر را هم در این مرحله مشخص کنید، از جمله:
 • روکش مبل‌ها
 • روبالشی‌ها
 • پارچه‌هایی را که برای حفاظت از وسایل خانه استفاده می‌شوند
 • آینه‌ها و شیشه‌های نشیمن و ورودی‌های منزل را تمیز کنید.

برای تمیز کردن پنجره‌ها، یا خودتان دست به کار شوید یا از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید. توری پنجره‌ها را کنار بگذارید و با جاروبرقی گردگیری کنید. بعد با صابون و کف، آنها را شست‌وشو داده و آب‌کشی کنید.

برای شستن و نظافت پنجره‌ها از مایع شوینده رقیق‌شده با آب و ابرهای پاک‌کننده استفاده کنید. برای پاک کردن کف‌ها هم از سرکه رقیق‌شده با آب کمک بگیرید. ترکیب سرکه و آب را روی شیشه اسپری و بعد با یک حوله تمیز شیشه را پاک کنید.

دلایل مهم سوختن نوک برگ گیاهان + روش های جلوگیری از قهوه ای شدن برگ گیاه

تمیزکاری

برخی لوازم علاوه بر گردگیری نیاز به تمیزکاری هم دارند:

 1. کنترل‌ دستگاه‌های مختلف منزل
 2. تلفن همراه، تلفن ثابت، تبلت، رایانه
 3. صفحه نمایش رایانه، کی‌بورد و صفحه تلویزیون
 4. طاقچه پنجره‌ها و قاب‌شان

مدارک و کاغذهای به‌دردنخوری که فقط فضای کمدها و کشوهایتان را تنگ می‌کنند، دور بریزید. اگر امکان دارد، مدارک را اسکن کنید و نسخه فیزیکی آن را دور بریزید.

خانه تکانی سریع

اکنون اگر شومینه دارید، آن را دریابید. اگر شومینه‌تان تزئینی نیست بهتر است این مرحله را قبل از گردگیری و نظافت سطوح و لوازم انجام دهید تا گردوغبار شومینه دوباره آنها را کثیف نکند.

پس از نظافت سطوح و خرده‌ریزها و اطمینان از اینکه دوباره آشغال روی کف نمی‌ریزد، ابتدا زمین نقاط مختلف زیر میزها و صندلی‌ها را جارو بزنید و غبارگیری کنید و بعد با جاروبرقی برای تمیزکاری، آستین‌ها را بالا بزنید. زیر اسباب و وسایل سنگین منزل مثل مبل‌ها و… را با جاروبرقی تمیز کنید. سپس با سر باریک جاروبرقی، درزهای مبل را پاک کنید و گرد و غبار میان لایه‌های مبل و وسایل دیگر را بزدایید.

اگر دیوارهایتان رنگِ روغنی دارند، امکان شست‌وشوی آنها وجود دارد. در غیر این صورت باید فقط به پاک کردن و غبارزدایی بسنده کنید. بهتر است به رنگ‌پریدگی‌ها و نقاط مخدوشی که رنگ‌شان را از دست داده‌اند هم رسیدگی شود. برای بخش‌هایی از نظافت منزل که دشوار است و از عهده‌شان برنمی‌آیید، از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

چیزهایی را که متعلق به دکور زمستانی منزل‌تان هستند، کنار بگذارید و از عناصر بهاری برای تزئین بهره ببرید. مثلا شمع‌ها، کوسن‌ها، گلدان‌ها، پتوهای کنار مبل و هر چیزی را که تِم زمستانی دارد کنار بگذارید و بهار را به خانه بیاورید.

خانه تکانی سریع اتاق‌ها

اتاق‌ها را مانند حال و پذیرایی گردگیری کنید و جارو بزنید. سپس آینه‌ها و شیشه‌های اتاق‌ها را تمیز کنید. اگر پرده‌ها نیاز به شست‌وشو دارند آنها را بشویید. می‌توانید پرده‌ها را به خشک‌شویی بدهید.

خانه تکانی سریع

 • به سراغ کمد‌ها و کشوهای لباس بروید:

لباس‌ها و وسایل مربوط به هر فصل را بر اساس استفاده‌شان مرتب کنید؛

لباس‌های زمستانی را جمع‌وجور کنید و لباس‌های بهاری‌ را دمِ دست بگذارید؛

لباس‌هایی را که بیش از یک سال نپوشیده‌اید و برنامه‌ای برای استفاده مجدد از آنها ندارید، جدا کرده و در کارتن بخشیدنی‌ها بگذارید؛

 • کف کمدها را تمیز کنید؛

کفش و چکمه‌ها و وسایل مختلف را تمیز و مرتب کرده و چیزهایی که استفاده نمی‌کنید، دور بریزید؛
کفش‌ها و چکمه‌های خراب را هم به کفاش بسپارید؛
لباس‌های نیازمند تعمیر را به خیاط بسپارید؛
جوراب‌های کهنه را دور بیندازید یا به‌عنوان پارچه و ابزاری برای نظافت استفاده کنید.

 • کمد رخت‌خواب را فراموش نکنید.

چیزهایی بی‌استفاده را از کمد بیرون بیاورید و به کارتن اشیای بخشیدنی و دورریختنی منتقل کنید.

 • به لوازم آرایشی سروسامان دهید:

به تاریخ انقضای آنها توجه کنید؛
بهتر است مواد آرایشی مایع را که بیش از سه ماه از عمرشان می‌گذرد، دور بریزید؛
بهتر است مواد آرایشی پودری را که بیش از یک سال عمر کرده‌اند، دور بریزید.

خانه تکانی سریع

 • دیوارهای اتاق‌ها را هم به همان روشی که دیوارهای نشیمن را تمیز کردید، نظافت کنید.

وسایل و لباس‌هایی که دیگر استفاده نمی‌کردید و از آنها فهرستی درست کرده بودید، برای فروش در وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های فروش اجناس کارکرده بگذارید یا آنها را به دیگران ببخشید.

خانه تکانی سریع آشپزخانه

سطوح را تمیز کنید

سطوح آشپزخانه را گردگیری کنید. اشیای مختلف مانند قابلمه‌ها، ظروف و… را بشویید و قسمت‌های مختلف و ابزارهای‌ جانبی‌شان را تمیز کنید.

داروهایی را که تاریخ انقاضایشان گذشته، کنار بگذارید. یادتان باشد که داروهای تاریخ‌مصرف‌گذشته را درون ظرف‌شویی نریزید و آنها را بین زباله‌ها قرار بدهید و در سطل زباله بریزید.

به یخچال و کابینت‌ها رسیدگی و آنها را به طور عمیق تمیز کنید:

همه طبقه‌ها را خارج کنید و اشیا و ظروف داخل آنها را بشویید؛
مواد غذایی بی‌مصرف و کهنه را دور بریزید؛
حواس‌تان به شست‌وشوی سینی جایخی باشد؛
همه قسمت‌های یخچال را پاک و تمیز کنید و بعد همه‌چیز را دوباره سر جای خود بگذارید؛
اگر از فاسد و خراب شدن مواد غذایی در حین نظافت یخچال نگران هستید، بهتر است از یک یخدان یا سردکننده برای حفظ مواد استفاده کنید.
کابینت‌ها را بررسی کنید و مواد غذایی کهنه و فاسدشده یا مواد غذایی مشکوکی را که احتمالا قابل مصرف نیستند، دور بریزید. یادتان باشد، غذایی را که خودتان نمی‌خورید و دوست ندارید هرگز به دیگران نبخشید.

اجاق گاز را تمیز کنید. همه نقاط از جمله بیرون و داخل هود و بخش‌های مختلف گاز را در نظر داشته باشید. از نظافت و تمیز کردن مایکروویو و توستر هم غافل نشوید.

کابینت زیر ظرف‌شویی آشپزخانه را تمیز کنید. همه وسایل موجود در آنها را بیرون بیاورید و کف، دیواره‌ها و همه نقاط کابینت را تمیز کنید. برای مواد شوینده‌ای که استفاده نمی‌کنید هم فکری کنید. آنها را مرتب کنید یا کنار بگذارید. سپس وسایل کابینت‌ را دوباره مرتب داخل آن بچینید.

به سراغ لوله‌ها و چاه‌ها بروید.

برای پاک‌سازی این قسمت‌ها:

در لوله و چاه آب جوش بریزید؛
بعد جوش شیرین اضافه کنید؛
سپس سرکه را اضافه کنید؛
محفظه چاه را سر جایش بگذارید و در آن را ببندید؛
بار دیگر آب جوش را در لوله و چاه بریزید تا مواد قبلی را بشوید و پایین ببرد.
به فنجان‌ها، لیوان‌ها و ماگ‌ها سر و سامان بدهید. مواردی را که احتیاج ندارید، بشویید و برای بخشیدن کنار بگذارید. باقی را هم بشویید و مرتب در کابینت بگذارید. بطری‌ها و شیشه‌های آب قابل شست‌وشو را برای مصارف دیگر بشویید و نگه دارید. پارچ‌های آب فیلتردار را تمیز کنید و بشویید.

طرز شستن پرده حریر در لباسشویی بدون آسیب رسیدن به پرده

در پایان نوبت خرده‌کاری‌های آشپزخانه می‌رسد:

پلاستیک‌ها و کیسه‌های خرید را مرتب کنید تا دومرتبه از آنها استفاده شود.
حوله‌ها و دستمال‌های آشپزخانه هم نیاز به نظافت دارند.
دستکش پلاستیکی کهنه آشپزخانه و اسفنج و اسکاچ‌های قدیمی را تعویض کنید.

نظافت سرویس‌های بهداشتی

آینه‌ها و شیشه‌های حمام و دست‌شویی را تمیز کنید. کابینت‌ها، کشوها و طبقه‌هایی که در حمام و دست‌شویی هستند نیاز به مرتب شدن و نظافت دارند.

شمع‌های عطری و صابون‌ها را متناسب با عطر و رایحه فصل انتخاب کنید. با عطرهای خوشایند بهاری به این فصل تروتازهِ سبز سلام کنید.

لوله‌ها و چاه‌ها را مانند لوله‌ها و چاه آشپزخانه نظافت کنید. سپس کاسه دست‌شویی و توالت یا توالت‌فرنگی را بشویید. در پایان کف را بشویید.

این موارد را فراموش نکنید:

قالیچه‌ها و پاگردهای دست‌شویی و حمام را بشویید.
حوله‌های حمام، روبدوشامبر حمام و دم‌پایی‌ها هم نیاز به نظافت دارند.
با مسواک‌های قدیمی هم خداحافظی کنید که دیگر وقت عوض کردن آن رسیده است.
پرده قدیمی حمام را هم عوض کنید.

در حین خانه تکانی پنجره‌های اتاق‌ها را (به‌ویژه بخش‌هایی از خانه که در آنها هوا جریان ندارد و رفت‌وآمد زیادی در آنها صورت نمی‌گیرد) باز کنید و اجازه بدهید هوای تازه در خانه بپیچد.

خرده‌کاری‌های خانه تکانی سریع

وسایل کمک‌های اولیه را بررسی کنید و اگر کم‌وکسری در آن وجود دارد، حتما به فکر تهیه موارد لازم باشید. سنجاق قفلی، لوازم لکه‌گیری و وسایلی از این دست را هم مرتب و در صورت نیاز تهیه کنید و در انباری یا جایی که در نظر دارید، قرار دهید.

خانه تکانی سریع

مجلات قدیمی، کاغذها و روزنامه‌ها را بازیافت کنید. یادتان باشد، اگر روزنامه‌ای را بیش از یک ماه نخوانده‌اید دیگر به سراغ آن نخواهید رفت؛ پس به حجم اشیا و وسایل بی‌کاربرد اضافه نکنید و آن را دور بیندازید. منطور از دور انداختن کاغذهای باطله، مجله و روزنامه این نیست که آنها را روانه سطل زباله کنید، بلکه باید آنها را برای بازیافت کنار بگذارید و زباله‌های خشک و تر را همیشه جدا کنید.

کشو و کمدی که در آن وسایل غیرضروری و اصطلاحا خرت و پرت‌هایتان را نگهداری می‌کنید هم باید تمیز و مرتب شوند. لوازم تحریرهایی را که خراب و بی‌استفاده هستند، دور بریزید. مثلا اتودهای خراب، خودکارهای نیمه‌جانی که دیگر نمی‌نویسند یا پِنس‌ها و سنجاق‌های خراب را جدا کرده و دور بیندازید. اگر شما هم تعداد زیادی پول خُرد و سکه در گوشه و کنار کمدها و کشوهایتان نگه می‌دارید باید حالا فکری کنید و یا آنها را در قلک جمع یا پول خردها را به اسکناس بدل کنید.

در پایان به این موارد رسیدگی کنید:

همه کفش‌هایتان را مرتب کنید و اگر نیاز به تعمیر دارند به کفاش بسپارید.
سطل‌های زباله و بازیافت را مرتب کنید. نظافت سطل‌ها را می‌توان داخل دست‌شویی یا خارج از آن انجام داد.
گلدان‌ها را مرتب کنید. برگ‌های خشک و خراب را بگیرید و گل‌ها را در گلدان‌های زیبا و مناسب بکارید.
فکری به حال سی‌دی‌ها و نوارهای ویدئویی کنید. واقعیت این است که با وجود امکان دانلود سریع هر چیز و فلش‌مموری‌ها و… دیگر نیاز چندانی به این دوستان قدیمی برای دیدن فیلم و شنیدن موسیقی نیست.
کیف‌های سامسونت، کوله‌پشتی، چمدان‌ها و… هم نیاز به مرتب شدن دارند. داخل آنها را بررسی و مرتب کنید و همه را مرتب کنار هم بچینید.
وسایل بازی، کاردستی، کتاب‌ها و لوازم ورزشی را نظافت کنید.

اصلا چرا خانه تکانی سریع می کنیم؟

قبل از این که از یک نقطه شروع کنید و با خستگی به نقطه دوم برسید و احتمالا وسط کار خسته شوید و خانه تکانی را عقب بیاندازید، به پاسخ این سوال مهم فکر کنید.

چرا خانه تکانی می کنید و چرا باید خانه تکانی سریع و اصولی داشته باشیم؟ آن هم این وقت سال که معمولا برای خیلی ها شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین زمان است. خانه را مرتب می کنید که بارش را از روی دوشتان بردارید، یا چون خانواده مجبورتان می کند.

دلیل اصلی شما برای این فرایند زمان بر و البته خسته کننده چیست؟ همان طور که گفتیم یک خانه مرتب تمرکز ساکنان را بیشتر می کند و باعث می شود حال بهتری داشته باشند. می شود نظم را نه یک سنت سالانه، بلکه یک سبک زندگی دانست. خانه تکانی امسال می تواند آغاز تغییر سبک زندگی شما و خانواده تان باشد.

سطوح را خلوت کنید و لوازم اضافه را بردارید

طبق عادت اکثر اوقات هر چه دم دستمان است گوشه و کنار نشیمن می گذاریم، به این امید که در اولین فرصت برشان می داریم، بالاخره وقتش رسیده که تکلیف این وسایل را روشن کنیم، پس وسایل دور ریختنی مانند مجلات را دور بریزید، ظروف را به آشپزخانه و هر کدام از وسایل را به جا های درستشان بازگردانیم.

حال به تابلو های روی دیوار و دکوری ها نگاهی بیندازید باور کنید هیچکس مجبور نیست سالیان سال یک چیدمان را تحمل کند، خرید دکوری های تازه و جابجا کردنشان فضای خانه را عوض می کند، تغییر رنگ و مدل کوسن های اتاق نشیمن نیز حال و هوای خوبی به فضای عمومی خانه می بخشد پس کمی در صرف هزینه برای اتاق نشیمن دست و دلباز باشید تا علاوه بر پاکیزگی این تغییرات ظریف نیز خوشایندتان شود.

تمیز کردن گوشی موبایل با ترفندهای ساده و حرفه ای

بخشیدن چیزهایی که دیگر به کارمان نمیایند را نیز می توانید از همینجا شروع کنید. ظروفی که سالهاست استفاده ای از آن ها نکرده ایم یا می ز کوچکی که بیمصرف گوشه نشیمن را اشغال کرده، می ‌تواند زینت بخش مکانی دیگر باشد.

سر و سامان دادنی ها

همینطور که از اسمش پیداست نظم دادن به لوازم و وسایل خانه برای خانه تکانی سریع است؛
چیز های دور ریختنی و تاریخ مصرف گذشته ماننند دارو را دور بیندازید
یخچال و فریزر را نظم دهید و مواد غذایی را از لحاظ تازگی و سالم بودن بررسی کنید
به کمد لباس و وسایلتان سرکشی کنید و لباس های بی مصرف یا آنهایی که می دانید قصد استفاده شان را ندارید جدا کنید.

بشور و بساب ها

شستشو که جزو‌ جدایی ناپذیر خانه تکانی سریع است. شستن فرش و موکت را قبل از اسفند به قالیشویی ها بسپارید، با اینحال هنوز کلی شستنی انتظار شما را می کشد، شستن روتختی ها، رو بالشی و هر وسیله کالای خواب که قابل شستشو باشد، شستن ظروف داخل کابینت و هر چه شستنی داخل آشپزخانه که قبلا اشاره شد، شستن تمام اسباب بازی های قابل شستشو، اکسسوری های نشیمن و پذیرایی و در آخر شستشوی دیوار ها و تمام سطوح و لوازم داخل حمام و سرویسشان بهداشتی.

دستمال کشیدن پره های شوفاژ و‌خشک کن های داخل حمام که از گرد و غبار روی آن ها حسابی حیرت می کنید

گردگیری کردنی ها

دیگر در این مرحله حرفه ای شده اید و بی شک مانند خانم مارپل دقیق هستید تا جایی از قلمتان نیفتد با این حال ذکر چند نقطه که اکثرا فراموش می شود خالی از لطف نیست؛ لامپ های داخل لوستر ها و خود لوستر ها البته، گردگیری همه لوازم برقی حتی آنهایی که داخل کابینت و کمد جا خوش کرده اند. دستمال کشیدن پره های شوفاژ و‌خشک کن های داخل حمام که از گرد و غبار روی آن ها حسابی حیرت می کنید.

جارو‌ کشیدنی ها

جارو‌کشیدن در طول خانه تکانی سریع بار ها تکرار می شود و در بیشتر موارد فصل خطاب خانه داریست، پس هر چه زودتر همه اعضای خانه را با جاروبرقی آشنا کنید تا حداقل همه با کمالات این عضو جدایی ناپذیر آشنا شوند، جارو کشیدن زیر تختخواب ها و مبلمان سنگین را برای خلنه تکانی سریع فراموش نکنید.

تعویض کردنی و تعمیر کردنی و خلق کردنی ها

این قسمت حوصله فراوانی می طلبد و نسبتا وقتگیر است اما حاصل کار قطعا خستگی از تنتان بیرون می اورد. تعویض لامپ های سوخته، تعمیر وسایل برقی که طول سال خراب شده و البته درست کردنش کار شما نیست، لکه گیری مبلمان، تمیز و باز کردن راه آب ظرفشویی و اگر وقتی باقی ماند چیز جدیدی درست‌ کنید مثلا با خلاقیت لوازم سفره هفت سین را خودتان طراحی و تزیین کنید.

خانه تکانی سریع

لوازم مورد نیاز را اولویت بندی کنید

خریدنی های خانه تکانی سریع

در این قسمت به دو فهرست خرید می پردازیم، اولی خرید لوازم و وسایل مصرفی زمان خانه تکانیست که بخش عمده آن را شوینده ها، مواد عفونی کننده، دستمال کاغذی، دستمال توالت، تی، دستمال گردگیری و… تشکیل می دهد . دومی اما جذابتر است و البته هزینه بیشتری نیز طلب می کند، کارت خودپردازتان را بردارید و به خرید بی پایان عید بپردازید؛ خوردنی های عید که معرف حضور همه هستند؛ آجیل، می وه ، شیرینی و …، خرید وسایل و لباس نو  . البته اگر واقعا نیاز دارید وگرنه پول بی زبان هنوز جا های زیادی برای خرج کردن دارد. مثلا تغییر دکوراسیون هر چقدر کوچک، نقاشی و کاغذ دیواری و خرید هرچیزی که ماههاست برایش نقشه کشیده اید…

اجاق گاز

برای تمیز کردن اجاق گاز از اسپری چندمنظوره استفاده کرده و به راحتی آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن فر نیز در یک بطری اسپری مقداری نمک، جوش شیرین و آب را مخلوط کرده و درون فر اسپری کنید. مدتی صبر کنید و با یک دستمال فر را تمیز کنید.

سینک ظرفشویی

به کمک جوش شیرین و نمک خمیری درست کرده و با یک دستمال روی سینک بمالید. سپس سینک را شسته و با یک لیموی تازه سطح آن را براق کنید. اگر قسمت‌هایی از سینک آهک بسته شب یک دستمال آغشته به سرکه را روی آن قرار داده و یک روز بعد آن را بشویید.

باز کردن لوله ظرفشویی: برای اینکار جوش شیرین، نمک و سرکه را مخلوط کرده درون لوله بریزید. پس از مدتی مقداری آب جوش در لوله بریزید. البته برای جلوگیری از گرفتگی لوله‌ها بهتر است این کار را ماهی یکبار انجام دهید.

خانه تکانی سریع را از کجا شروع کنیم؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. بهتر است بخش‌هایی از خانه را که برایتان مهم‌ترند زودتر تمیز کنید. چون انرژی بیشتری دارید و احتمال اینکه گوشه‌ای را از قلم بیندازید کمتر است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

9 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *