افتتاح حساب ترکیه
رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی به دلیل شیوه طراحی دستگاه کار آسانی است کافیست از برخی لوازم و ترفندهایی استفاده کنید. جاروبرقی از ارکان مهم در تمیز کاری خانه می باشد، بنابراین هرگونه اختلالی، کارایی آن را کاهش می دهد. ما در شادمگ در اینخصوص به شما کمک می کنیم.

نحوه رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

جاروبرقی یکی از ابزارهای نظافتی است که تقریبا در هر خانه‌ای وجود دارد. تصور تمیز کردن و گردگیری خانه بدون استفاده از جارو برقی دشوار است، اما اگر این دستگاه از قدرت مکش کافی برخوردار نباشد آلودگی را بر روی فرش و موکت بر جای گذاشته و بدتر از آن باعث انتشار گرد و غبار و ذرات ریز آلرژی‌زا در هوا می‌شود.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

در بسیاری از موارد دلیل افت قدرت مکش جاروبرقی، گرفتگی یا به عبارت ساده‌تر، گیر کردن اجسام در بخشی از دستگاه است. خوشبختانه، اکثر دستگاه‌های جارو برقی به شیوه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که افزایش قدرت مکش جارو برقی در آن‌ها به سادگی امکان‌پذیر است.

برای ارزیابی قدرت مکش دستگاه کافی است نازل یا سر لوله جاروبرقی را روی کف دست خود فشار دهید. با این روش ساده به راحتی می‌توان مکش دستگاه را ارزیابی کنید. اگر حس می‌کنید مکش دستگاه ضعیف است احتمالا مشکل گرفتگی وجود دارد.

مراحل رفع گرفتگی لوله جاروبرقی برای یک خانه تکانی سریع

برای رفع مشکل گرفتگی دستگاه و بازیابی قدرت مکش آن مراحل زیر را به تریتب انجام دهید:

جدا کردن جارو برقی از برق

دو شاخه جارو برقی را از پریز برق خارج کنید. کار کردن با دستگاه در شرایطی که همچنان به برق متصل است ممکن است باعث برق گرفتگی شما شود.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

جدا کردن جاروبرقی از برق (رفع گرفتگی لوله جاروبرقی به وسیله حذف موهای جمع شده)
کار کردن با دستگاه در شرایطی که همچنان به برق متصل است ممکن است باعث برق گرفتگی شما شود.

تشخیص محل گرفتگی جارو برقی

برای آنکه بفهمید گرفتگی در کفی پارویی است یا نه آن را برگردانید و به صورت چشمی به دقت بررسی کنید. برای بررسی گرفتگی در خرطومی، خرطومی را از دستگاه جدا کنید و آن را بصورت عمودی در دست بگیرید. جسم کوچکی مثل یک مهره داخل خرطومی بیاندازید.

اگر این جسم از خرطومی عبور کرده و روی زمین افتاد، خرطومی دچار گرفتگی نیست در غیر این صورت مشکل در همین بخش است. برای تشخیص گرفتگی در محفظه مکش بهتر است از دستکش استفاده کرده و انگشت خود را وارد دهانه مکش جارو برقی (محل اتصال خرطومی به بدنه) کنید. معمولا گرفتگی در این بخش اتفاق می‌افتد.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

برای رفع گرفتگی در کفی پارویی، آن را به سمت خود بچرخانید و به داخل آن نگاه کنید. از انگشت خود یا یک ابزار باریک مثل پیچ گوشتی استفاده کنید. استفاده از ابزارهای نوک تیز مثل چاقو برای انجام این کار مناسب نیست. برای خارج کردن گرفتگی از خرطومی جارو برقی، یک سر آن را داخل سطل زباله قرار دهید و دسته باریک تی یا جارو را از انتهای دیگر وارد خرطومی کرده و به آرامی رو به جلو حرکت دهید تا گرفتگی را خارج کند.

رفع گرفتگی توالت فرنگی با 8 روش ساده و تضمینی

اگر گرفتگی در محفظه جارو برقی یا پاکت است برای لمس گرفتگی از انگشت خود استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید آن را خارج نمایید. همچنین می‌توانید در صورت نیاز از یک ابزار کوچک مثل لوله باز کن صنعتی استفاده کنید. اگر دستگاه شما دارای پاکت است. آن را خارج کرده و اگر چیزی به آن آویزان است آن را به صورت دستی جدا کرده یا پاکت را تعویض کنید.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

تمیز کردن کیسه جاروبرقی

آلوده‌بودن و گرفتگی فیلتر جارو برقی نیز می‌تواند عامل افت قدرت مکش دستگاه جاروبرقی نیمه صنعتی باشد. برای رفع گرفتگی در این بخش فیلتر را برداشته در فضای آزاد و خارج از خانه به آن به آرامی ضربه بزنید تا گرد و غبار از آن جدا شود. اگر گرفتگی منافذ همچنان وجود دارد باید فیلتر را تعویض کنید. از شستن فیلتر مگر بر اساس دستورالعمل تولیدکننده خودداری نمایید.

تست مکش و فیلتر جاروبرقی

تمیز کردن فیلتر و کیسه جارو برقی به حل مشکل و رفع گرفتگی لوله جاروبرقی کمک می‌کند.

تست مکش جارو برقی

بخش‌های مختلف جارو برقی را بهم متصل کرده و دستگاه را روشن کنید و دوباره تست مکش را انجام دهید. اگر مطمئن هستید که دیگر مشکل گرفتگی وجود ندارد، اما همچنان قدرت مکش ضعیف است باید به تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

عیب یابی لوله جاروبرقی

نخستین قدم برای گردگیری خانه این است که با بررسی جاروبرقی مشکل آن را بررسی کنیم و مشخص کنیم گرفتگی در کدام قسمت از جاروبرقی وجود دارد. کیسه جاروبرقی را خالی کنید و فیلتر را تمیزکنید. اکنون با دقت برس و شلنگ مسدود شده را کنترل کنید. به احتمال زیاد می توانید گرفتگی لوله جاروبرقی را ببینید. این گرفتگی امکان دارد در نقطه اتصال شلنگ جاروبرقی با بدنه آن باشد یا در طول لوله گرفتگی وجود داشته باشد.

ترفندهای رفع انسداد لوله جاروبرقی

کافی است لوله را به صورت ایستاده نگه داشته و به آرامی دسته جارو را به داخل آن فشار دهید. سعی کنید لوله جاروبرقی را تا جایی که ممکن است صاف نگه دارید تا ابزارهای کمکی تان به آن آسیبی نزند.

اگر بیرون کشیدن عامل انسداد از سوراخ انتهایی لوله سخت شد، از آویز لباس استفاده کنید. آویز را باز کنید، و از سر قلاب مانند آن کمک بگیرید. با احتیاط این کار را انجام دهید تا شلنگ را سوراخ نکنید.

اگر جاروبرقی با یک شیء بزرگ تر مسدود شده است، از یک پیچ گوشتی برای بیرون کشیدن شی مسدودکننده از دهانه لوله استفاده کنید. با این حال، اگر گرفتگی لوله ناشی از برس کثیف و پر از مو است، به کمک قیچی، توده مو و مواد اضافی را از برس جاروبرقی جدا کنید.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

دلیل گرفتگی لوله جاروبرقی

 •  جمع آوری بیش از اندازه موهای زائد و بقایای حیوانات خانگی
 • نقص عملکرد فیلترها
 •  نگهداری ضعیف دستگاه
 • جاروبرقی را روی سطوح مرطوب و اشباع شده از خاک بگیرید.

تمیز کردن شیلنگ

به صورت متوسط ، شیلنگ جاروبرقی باید هر ماه حدود یک بار تمیز شود. ولی امکان دارد بسته به تعداد استفاده شما از جاروبرقی بیشتر یا کمتر از این باشد.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

شیلنگ را از جای خود خارج کنید. اینکار با توجه به نوع جاروبرقی امکان دارد فرق داشته باشد. مثلا در بعضی از جاروبرقی ها تنها با فشار دادن یک دکمه لوله از بدنه جدا می شود. برای مطمئن شدن میتوانید دفترچه راهنمای جاروبرقی را مطالعه کنید.

به علت های ایمنی ، پیش از آغاز این کار دستگاه خود را از برق جدا کنید تا از خطر شوک پیشگیری شود. زمانی که لوله را از جارو خارج کردید ، اکنون زمان آن است که لوله را بررسی کنید. لوله را صاف نگه دارید و تلاش کنید به داخل آن نگاه کنید. چنانچه شیلنگ مسیر مشخصی نشان ندهد ، معلوم شود که مسدود است.

مستجاب شدن فوری و تضمینی دعا ؛ حاجت روایی قطعی در شب قدر

همه این مشکلات حتما به معنای عوض کردن لوله جاروبرقی شما نیست. عوض کردن تنها در صورت وجود سوراخ یا پارگی و نشت هوا ضروری است. تنها با تمیز کردن حرفه ای مشکل برطرف می شود.

اکنون یک سیم یا یک ابزار بلند بردارید ، آنگاه ، آن را داخل شلنگ قرار دهید و در صورت لزوم فشار دهید. قرار است با اینکار ، مواد زائد جامد که باعث انسداد شده از لوله خارج شود. از استفاده از هر نوع چیز تیز برای این شیوه خودداری کنید. همین طور در هنگام کار اهمیت دارد که شما به شیوه آرام انجام دهید. چنانچه توجه نداشته باشید و با خشونت رفتار کنید ، امکان دارد لوله سوراخ شود که این به صرف هزینه بسیاری برای خرید شیلنگ جدید احتیاج خواهد داشت.

چطور می توانیم محل گرفتگی در جاروبرقی را مشخص کنیم ؟

برای آنکه متوجه شوید گرفتگی در کفی پارویی جاروبرقی می باشد یا خیر؟ می توانید به صورت ظاهری با توجه و با چشم خود آن را نگاه و بررسی کنید برای اینکه لوله را از جهت گرفتگی بررسی کنید باید آن را از دستگاه جدا کرده و عمودی در دست بگیرید جسم کوچکی مانند یک مهره کوچک داخل لوله بیندازید چنانچه این جسم به آسانی از آن عبور کرد و بر زمین افتاد متوجه خواهید شد که لوله جاروی شما نگرفته است در غیر این صورت قسمت مسدود شده همان خرطومی می باشد.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

برای اینکه تشخیص دهید که آیا محفظه مکش دچار گرفتگی شده است یا نه؟ بهتر است که اول دستکش دست کرده و انگشت خود را در دهانه مکش جاروبرقی وارد کنید به صورت معمول گرفتگی در این قسمت اتفاق می افتد.

شستن شیلنگ

برای برطرف کردن انسداد شیلنگ جاروبرقی ، آب می تواند راهکار ایده آل شما باشد. باید شیلنگ را از جاروبرقی جدا کنید و در حالی که آن را در وضعیت U قرار داده اید ، آن را با آب پر کنید. بعد از آن بگذارید تا آلودگی خیس بخورد و نرم شود. شیلنگ را تکان دهید تا درون لوله تمیز و شستشو داده شود ، آنگاه دورن آن آب بگیرید. این کار را چند بار تکرار کنید تا درون شلنگ کاملا تمیز شود. برای نتیجه موثر ، باید شلنگ را با آب گرم خیس کنید.

راهکار دیگر این است که شلنگ آب را به آن وصل کنید و بگذارید یک فشار آب قوی از آن عبور کند. گرفتگی باید به آسانی از انتهای دیگر شلنگ بیرون برود.

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

فیلتر جارو چنانچه فیلتر جاروبرقی دچار گرفتگی شود و یا کثیف و آلوده شود می تواند سبب کم شدن قدرت مکش جاروبرقی شود برای اینکه مشکل را رفع کنید باید فیلتر جاروبرقی را در آورده و آن را در فضای آزاد تمیز کنید می توانید به آهستگی به آن ضربه بزنید تا گرد و غبار آن پاک شود چنانچه متوجه شدید که گرفتگی بسیار زیاد است و فیلتر با ضربه زدن تمیز نمی شود باید آن را عوض کرد. البته قبلا در مطلبی که با شما به اشتراک گذاشتیم در مورد راه های افزایش مکش جاروبرقی ترفندهایی را به شما آموزش دادیم.

تمیز کردن کیسه جاروبرقی

آلوده‌بودن و گرفتگی فیلتر جارو برقی هم می‌تواند عامل افت قدرت مکش جارو برقی نیمه صنعتی باشد. برای برطرف کردن گرفتگی در این قسمت فیلتر را برداشته در فضای آزاد و بیرون از خانه به آن به آهستگی ضربه بزنید تا گرد و غبار از آن جدا شود. چنانچه گرفتگی منفذها همچنان وجود دارد باید فیلتر را عوض کنید. از شستن فیلتر مگر طبق دستورالعمل تولیدکننده پرهیز کنید.

این نشانه ها را جدی بگیرید ؛ زمان تعویض روغن موتور ماشین تونه !

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

چرا هوای خروجی از جاروبرقی شامل گرد و غبار است ؟

خیلی آسان است. کیسه جاروبرقی شما پر شده است و احتیاج به خالی کردن دارد. همین طور در این چنین شرایطی کیسه جاروبرقی را جدا نموده و بشویید و بگذارید حداقل برای 24 ساعت کیسه به طور کامل خشک شود.

بیشتر کیسه های جاروبرقی قابلیت شستشوی دوباره را دارند و به آسانی میتوان آن ها را شست و گرد و غبار هایی که در منفذهای آن هستند را حذف کرد و یا حتی میتوانید از کیسه های یک بار مصرف جاروبرقی استفاده کنید که سریع بتوان عوض کرد و برای انواع مدل های جاروبرقی امروزی طراحی شده اند.

توصیه های پیشگیرانه

 • با سرویس و نگهداری منظم جاروبرقی می توان از گرفتگی لوله جاروبرقی پیشگیری کرد.
 • پس از هر بار استفاده از جاروبرقی، فیلتر، کیسه و شلنگ جارو را چک کنید. چون مو، اشیای کوچک و حتی گرد و غبار لوله جاروبرقی را مسدود می کند.
 • در زمان خرید جاروبرقی تلاش کنید با توجه به هزینه خود، جاروبرقی باکیفیت خریداری کنید. بعضی جاروبرقی ها به این آسانی با آشغال، مو و… مسدود نمی شوند.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

 • نگهداری از جاروبرقی و توجه به توصیه ها، شما را از عوض کردن زودبه زود جاروبرقی و صرف هزینه های زیاد بی نیاز می کند.

راه های افزایش عمر جاروبرقی

 1. کیسه جاروبرقی را پیش از هر بار استفاده بررسی کنید

توجه داشته باشید که پر بودن کیسه جاروبرقی می تواند به سلامت موتور آسیب وارد کند. از این رو باید پیش از هر بار استفاده آن را بررسی کنید و در صورت پر بودن، برای تعویض پاکت جاروبرقی اقدام نمایید.

 1. استفاده از برس های مختلف و متناسب با سطوح

هر یک از سری ها و برس هایی که برای جاروبرقی تعبیه شده اند، برای جارو زدن سطحی مناسب می باشند. از این رو به شما توصیه می کنیم که بسته به سطحی که جارو می زنید، از برس مخصوص به آن استفاده کنید.

 1. از جمع آوری تکه های بزرگ شیشه، اجسام نوک تیز و سخت خودداری کنید

تکه های بزرگ شیشه و اجسام نوک تیز می تواند باعث آسیب رساندن به لوله خرطومی و کیسه جاروبرقی شود. از این رو بهتر است برای جمع آوری این دسته از زباله ها، به صورت دستی اقدام کنید.

 1. به پریز زدن و یا از پریز کشیدن در حالی که جاروبرقی روشن می باشد

حتما در زمان استفاده از جاروبرقی، زمانی که دستگاه را به پریز برق متصل می کنید، توجه داشته باشید که جاروبرقی خاموش باشد.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی - خرابی جاروبرقی

 1. عدم نگهداری مناسب از جاروبرقی

تمیز نمودن برس جاروبرقی، شستن فیلتر جاروبرقی و تخلیه پاکت، کار دشوار محسوب نمی شود. از این رو بهتر است این کار ها را به صورت‌ دوره ای انجام دهید تا باعث افزایش طول عمر جاروبرقی شما شود.

 1. از جمع آوری مایعات و غذای خیس اجتناب کنید

آخرین نکته ای که باید در رابطه با افزایش طول عمر جاروبرقی بدانید، عدم جمع آوری مایعات و غذای خیس می باشد. چرا که این کار می توانید باعث آب خوردگی موتور جاروبرقی و در نهایت منجر به سوختن موتور جاروبرقی شود. به شما توصیه می کنیم که در جهت افزایش طول عمر جاروبرقی، از جمع آوری مایعات و آب خودداری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

9 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

6 دیدگاه

 • شیرین مرادبیگی:

  جارو برقی از ارکان نظافت خونس
  واقعا متن خیلی بدردم خورد

  پاسخ
  • admin:

   خوشحالیم از اینکه تونستیم بهتون کمک کنیم.

   پاسخ
  • admin:

   ممنون از این که محتوای مجله شاد مگ رو خوندید خوشحالیم که به دردتون خورده است

   پاسخ
 • آزاده همتی:

  این پر بودن کیسه جاروبرقی هم قدرتش رو کم میکنه هم خیلی بهش فشار میاره…

  پاسخ
  • admin:

   دقیقا همینطوره. سپاس از اینکه تجربیاتتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

   پاسخ
  • admin:

   بله درسته نکته درستی رو یادآوری کردید

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *