افتتاح حساب ترکیه
قدرت مکش جارو برقی

قدرت مکش جارو برقی تاثیر مستقیم بر میزان کارایی و حتی افزایش طول عمر آن دارد. چون بسیاری از روش هایی که برای این منظور به کار می روند تلاش می کنند تا از فشار آمدن به موتور جلوگیری کنند. این مطلب شادمگ اطلاعات مفیدی در این خصوص در اختیار شما قرار خواهد داد.

روش های افزايش مکش جارو برقی

برای این که جارو برقی بتواند به درستی در تمیز کردن خانه به ما کمک کند باید قدرت مکش خوب و قابل قبولی داشته باشد. اصولاً افزایش مکش جاروبرقی فاکتوری است که مردم بر اساس آن یک جاروبرقی را از میان انواع جاروبرقی‌های تولید شده توسط برندها مختلف انتخاب می‌کنند.

زن در حال جارو زدن - قدرت مکش جارو برقی

یکی از مشکلات رایجی که برای جاروبرقی‌ها پیش می‌آید این است که قدرت مکش آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. بعضی از جارو برقی‌ها از ابتدا قدرت مکش متوسطی دارند اما اگر جاروبرقی شما قدرت مکش بالایی دارد و به تازگی متوجه شده اید که این قدرت کاهش پیدا کرده است باید قبل از این که مشکلات جدی‌تری برای دستگاه شما پیش بیاید این مشکل را حل کنید.

در این موقعیت دو راه حل برای شما وجود دارد : اول این که چون قیمت جاروبرقی نسبت به سایر لوازم برقی ضروری منزل کمتر است یک جاروبرقی نو تهیه کنید، دوم این که با استفاده از راه حل‌هایی که در ادامه گفته می‌شود قدرت مکش جاروبرقی خود را دوباره افزایش دهید.

دلایل کم شدن قدرت مکش جارو برقی

پر بودن کیسه زباله جاروبرقی

پر شدن کیسه جاروبرقی اولین چیزی است که هنگام کم شدن مکش جاروبرقی به ذهن افراد می‌آید. این نکته درست است، زمانی که کیسه زباله جاروبرقی بیش از اندازه پر شود جاروبرقی توانایی مکندگی خود را از دست خواهد داد.

از طرف دیگر وجود پارگی یا سوراخ روی این کیسه هم بر روی قدرت مکش دستگاه اثر می‌گذارد. اگر متوجه شدید که مشکل از کیسه است فوراً آن را خالی یا تعویض کنید.

کیسه جارو - قدرت مکش جارو برقی

اگر کیسه زباله جاروبرقی شما از نوع دائمی است باید هر چند وقت یک بار آن را چک کنید و اگر پر است آن را تخلیه کنید اما اگر از کیسه‌های یک بار مصرف استفاده می‌کنید زمانی که متوجه شدید کیسه جاروبرقی پر شده است آن را بیرون بیاورید و با یک کیسه جدید تعویض نمایید.

دقت کنید که کیسه جاروبرقی به خصوص کیسه‌های کاغذی یک بار مصرف به درستی جاگذاری شوند تا انتهای لوله خرطومی کامل وارد کیسه زباله شود. جاروبرقی‌های بدون کیسه معمولاً دارای نشانگری هستند که میزان پر شدن دستگاه را نشان می‌دهند.

تنظیمات اشتباه دستگاه

این احتمال وجود دارد که جاروبرقی شما هیچ مشکلی نداشته باشد و مشکل مکش آن فقط به خاطر نامناسب بودن تنظیمات آن باشد.

این که ارتفاع دسته جاروبرقی چقدر باشد یا سطحی که آن را جارو می‌کشیم از چه جنسی باشد در انتخاب قدرت مکش جارو برقی اهمیت دارد. جارو برقی‌ها دارای دکمه‌ها یا اهرمی هستند که با کمک آنها می‌توان قدرت مکش را کم یا زیاد کرد.

بهترین تنظیمات برای تمیز کردن سطوح سخت مانند سرامیک، پارکت، موکت و غیره بالا‌ترین میزان مکش است زیرا جارو برقی به این سطوح می‌چسبد و تما ذرات روی زمین را به داخل کیسه می‌کشد.

برای جارو زدن فرش باید قدرت مکش جاروبرقی کمتر شود تا بتوانید دسته آن را روی زمین حرکت دهید. هرگاه احساس کردید جاروبرقی ذرات روی زمین را خوب جمع نمی‌کند قدرت مکش آن را تغییر دهید و ببینید که مشکل حل می‌شود یا خیر.

کثیف شدن فیلتر هوا

بیشتر جاروبرقی‌های مدرن دارای دو نوع فیلتر هستند. یک فیلتر مانع از رسیدن گرد و غبار به موتور می‌شود و طول عمر آن را افزایش می‌دهد، فیلتر دیگر هم فیلتر خروجی هوا است که از پخش شدن ذرات گرد و غبار در هوا جلوگیری می‌کند و موجب جلوگیری از تنفس گرد و غبار در حین جارو کردن می‌شود.

روش سه سوته ی دون كردن انار با 2 ترفند ساده

این فیلترها یا دارای یک قاب پلاستیکی هستند و یا فیلترهایی اسفنجی هستند که گرد و غبار را جذب می‌کنند. گردش هوا در عملکرد جاروبرقی نقش مهمی دارد بنابراین اگر فیلترهای هوا مسدود شده باشند هوا به خوبی داخ

بیشتر جاروبرقی‌های مدرن دارای دو نوع فیلتر هستند. یک فیلتر مانع از رسیدن گرد و غبار به موتور می‌شود و طول عمر آن را افزایش می‌دهد، فیلتر دیگر هم فیلتر خروجی هوا است که از پخش شدن ذرات گرد و غبار در هوا جلوگیری می‌کند و موجب جلوگیری از تنفس گرد و غبار در حین جارو کردن می‌شود.

این فیلترها یا دارای یک قاب پلاستیکی هستند و یا فیلترهایی اسفنجی هستند که گرد و غبار را جذب می‌کنند. گردش هوا در عملکرد جاروبرقی نقش مهمی دارد بنابراین اگر فیلترهای هوا مسدود شده باشند هوا به خوبی داخل دستگاه به گردش در نمی‌آید و قدرت مکش کاهش پیدا می‌کند. بیشتر فیلترهای هوا قابل شست و شو هستند و می‌توان هر چند وقت یک بار آنها را تمیز کرد و بعد از خشک شدن در جای خود قرار داد.

نکته

فیلترهایی که قابل شست و شو هستن یک علامت شیر آب روی بدنه خود دارند. اگر مشکل مکش ارو برقی از کثیفی فیلتر است و فیلتر قابل شست و شو نیست یک فیلتر مشابه همان فیلتر خریداری کنید و در داخل جارو برقی نصب کنید.

ل دستگاه به گردش در نمی‌آید و قدرت مکش کاهش پیدا می‌کند. بیشتر فیلترهای هوا قابل شست و شو هستند و می‌توان هر چند وقت یک بار آنها را تمیز کرد و بعد از خشک شدن در جای خود قرار داد.

فیلترهایی که قابل شست و شو هستن یک علامت شیر آب روی بدنه خود دارند. اگر مشکل مکش ارو برقی از کثیفی فیلتر است و فیلتر قابل شست و شو نیست یک فیلتر مشابه همان فیلتر خریداری کنید و در داخل جارو برقی نصب کنید.

مسدود شدن لوله خرطومی جاروبرقی

لوله خرطومی جاروبرقی لوله ای است که آشغال‌ها را به کیسه زباله جاروبرقی هدایت می‌کند. اگر مشکل مکش جاروبرقی با خالی کردن کیسه زباله جاروبرقی حل نشد باید نگاهی به لوله خرطومی بیاندازید و مطمئن شوید که مسدود نشده باشد.

اگر متوجه شدید یک توده مو یا جسم دیگر لوله خرطومی را مسدود کرده است لوله را از جاروبرقی و قسمت فلزی جدا کنید و با کمک موچین توده یا جسم مسدود کننده را بیرون بکشید.

قدرت مکش جارو برقی

می‌توانید از یک جسم بلند هم برای رفع انسداد کمک بگیرید اما مراقب باشید که به لوله خرطومی صدمه ای وارد نشود. زمانی که جسم بلند مانند چوب را وارد لوله می‌کنید سر آن را داخل سطل زباله بگذارید تا آشغال‌ها به سطل انتقال پیدا کنند و روی زمین پخش نشوند.

مسدود شدن سر جاروبرقی

سر جاروبرقی دارای فرچه‌هایی است که موها به آن می‌چسبند. اگر مقدار زیادی مو و کرک در سر جاروبرقی جمع شود قدرت مکش جاروبرقی کاهش پیدا می‌کند.

با کمک یک قیچی یا جسم نوک تیز دیگر موهای جمع شده در این قسمت را جدا کنید و انسداد سر جاروبرقی را برطرف کنید. سپس جاروبرقی را روشن کنید و بررسی کنید که قدرت مکش آن به حالت عادی بازگشته است یا خیر.

جاروبرقی هوابندی نشده یا از قسمتی نشتی هوا دارد

جاروبرقی دستگاه است که با ایجاد خلأ زباله‌ها را از روی زمین جمع می‌کند. اگر هوا از قسمتی از جاروبرقی وارد دستگاه شود مکش کاهش پیدا می‌کند و ذرات خارجی به داخل کشیده نمی‌شوند.

گاهی این اتفاق به دلیل یک سهل انگاری ساده در نصب لوله خرطومی به جارو برقی است و مشکل فنی وجود ندارد اما سوراخ شدن یا پارگی لوله خرطومی هم می‌تواند از دلایل بروز این مشکل باشد.

اگر لوله خرطومی صدمه دیده است آن را تعویض کنید در غیر این صورت بررسی کنید که لوله خرطومی محکم به بدنه جاروبرقی متصل شده است.

سر لوله خرطومی را در محل اتصال در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا اتصال آن محکم شود. اگر انتهای لوله خرطومی درست وارد کیسه جاروبرقی نشود زباله‌ها به جای کیسه وارد اتاقک داخلی جاروبرقی می‌شوند و این مسئله موجب آسیب رسیدن به موتور جاروبرقی می‌شود.

روش های ساده و موثر برای گرفتن تلخی لیمو عمانی

نشتی هوای داخل جاروبرقی به بیرون هم مکش جاروبرقی را کاهش می‌دهد و همین مشکلات را به وجود می‌آورد. بررسی کنید که هم لوله خرطومی و هم لوله‌های فلزی محکم و بدون درز به همدیگر متصل شده باشند تا نه هوایی وارد دستگاه شود و نه هوایی از آن خارج شود.

خراب بودن موتور جاروبرقی

اگر تمام موارد فوق را بررسی کردید و هنوز جاروبرقی شما مکش کافی ندارد. دلیل کم شدن مکش جارو برقی ممکن است که مشکل بزرگ‌تری وجود داشته باشد. در بعضی مدل‌ها علت کمتر شدن قدرت مکش جاروبرقی خرابی موتور آن است.

البته در اثر خرابی موتور جاروبرقی ممکن است جاروبرقی در حین کار خاموش شود یا حتی از آن دود بلند شود. در این شرایط باید جاروبرقی را نزد یک تعمیرکار متخصص ببرید تا موتور را برایتان تعویض کند.

در بعضی از جاروبرقی‌ها موتور دارای یک تیغه پلاستیکی است که می‌چرخد و مکش ایجاد می‌کند. این تیغه فن مستقیماً به محور موتور متصل می‌گردد.

زباله‌ها و ذرات خارجی از میان پره‌های فن عبور می‌کنند و وارد کیسه می‌شوند. اگر این تیغه‌های پلاستیکی بشکنند موتور کار نمی‌کند یا مرتعش می‌شود.

این مسئله موجب از بین رفتن مکش جاروبرقی و خاموش شدن دستگاه می‌شود. اگر مشکل موتور جاروبرقی همین است تنها کافی است تیغه‌های پلاستیکی را تعویض کنید.

نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد از مهم‌ترین علت‌های کمتر شدن مکش جاروبرقی محسوب می‌شوند. اگر تک تک روش‌های گفته شده را امتحان کردید اما نتوانستید به بازگشت قدرت مکش جاروبرقی خود کمک کنید احتمالاً در قسمتی دیگر از دستگاه مشکل وجود دارد یا شما به خوبی نتوانسته اید عوامل کاهنده قدرت مکش را از بین ببرید.

11 ترفند برای افزايش قدرت مکش جارو برقی

 تقویت مکش جاروبرقی با تعویض فیلتر

یکی از بهترین راهکارهایی که می توان برای زیاد شدن مکش جاروبرقی استفاده کرد، تعویض یا تمیز کردن فیلتر می باشد. درون جاروبرقی فیلترهایی موجود می باشند که سطح آنها با گذشت زمان توسط لایه هایی از گرد و غبار مسدود میشود. با مسدود شدن منافذ روی فیلتر هوا به سختی در آنها جریان پیدا می کند و به همین دلیل مکش را کم می کند.

با تمیز کردن دوره ای و مرتب فیلتر یا تعویض آنها در صورت معیوب بودنشان مکش جاروبرقی چند برابر افزایش پیدا می کند.

تعمیر موتور جاروبرقی

موتور تاثیر بسیار زیادی بر میزان قدرت مکش جاروبرقی دارد و در صورت وجود خرابی در آن، کارایی دستگاه کاهش پیدا می کند. بررسی و عیب یابی موتور را بهتر است به افراد حرفه ای در زمینه تعمیر جاروبرقی بسپارید. چون این قطعات اهمیت زیادی دارند و در صورت عدم رفع مشکل در نهایت می سوزند.

موتور جارو برقی - قدرت مکش جارو برقی

 افزایش قدرت مکش جاروبرقی با تخلیه کیسه

یکی از اصلی ترین دلایل کاهش مکش جاروبرقی، پر بودن کیسه جاروبرقی است. با پر شدن کیسه جاروبرقی به دلیل نبود ظرفیت خالی برای ورود زباله جدید، مکش دستگاه کاهش پیدا می کند. براحتی و تنها با تعویض کیسه می توان مکش را افزایش داد.

برخی از جاروبرقی های قدیمی کیسه های پارچه ای و چند بار مصرف دارند که پس از استفاده باید مواد داخل آنها را تخلیه کنید. در نسل جدید جاروبرقی ها کیسه های کاغذی و یک بار مصرف کاربرد دارد و پس از پر شدن باید آنها را تعویض کنید.

 تقویت قدرت مکش با تعویض کیسه جاروبرقی

گاهی اوقات ممکن است کیسه جاروبرقی خالی باشد اما دستگاه مکش ایده آلی ندارد. در این شرایط ممکن است کیسه پاره شده باشد یا سوراخ هایی روی سطح آنها وجود داشته باشد. با تعویض کیسه و استفاده از جایگزین سالم براحتی قدرت مکش جاروبرقی افزایش پیدا می کند.

 مسدود کردن محل اتصالات جاروبرقی

مسدود کردن محل اتصالات روی بدنه دستگاه یکی دیگر از شیوه های افزایش قدرت مکش جاروبرقی می باشد. اگر قسمت اتصال خرطومی به بدنه جاروبرقی دارای ترک است یا خرطومی به درستی جا نمیخورد، با چسب می توانید محل نفوذ هوا را مسدود کنید.

آداب و روش خواندن نماز شب ؛ 5 نکته ی حائز اهمیت

 خرطومی جاروبرقی را تمیز کنید

بسیاری از ترفندهای افزایش مکش جاروبرقی نیاز به تخصص و ابزار حرفه ای ندارد و کافیست برخی از قطعات را تمیز کنید تا به هدفتان دست پیدا نمایید. به عنوان مثال، با تمیز کردن لوله خرطومی و از بین بردن مواد انباشته شده در داخل آن قدرت مکش تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کند.

قدرت مکش جارو برقی با تمیز کردن برس پارویی

پرز و مو و تکه های پارچه و پلاستیک روی سطوح پس از جارو زدن ممکن است قسمت پارویی جاروبرقی را مسدود کنند. یکی از آسان ترین مواردی که می توان به عنوان ترفند افزایش مکش جاروبرقی در نظر گرفت، تمیز کردن برس پارویی می باشد.

 تنظیمات جاروبرقی را تغییر دهید

میزان قدرت مکش جاروبرقی ها توسط دکمه روی بدنه دستگاه تنظیم میشود. در بسیاری از مواقع جاروبرقی هیچ مشکل و خرابی ندارد و تنها از قدرت کم آن برای جارو زدن استفاده می کنید. لذا با تغییر تنظیمات بر اساس شرایط و جنس سطح موجه خواهید شد که مکش جاروبرقی چند برابر افزایش پیدا می کند.

تنظیم دسته جارو - قدرت مکش جارو برقی

 افزایش قدرت مکش جاروبرقی با استفاده صحیح از آن

همیشه این نکته را بخاطر داشته باشید که اغلب خرابی ها در لوازم منزل به دلیل استفاده نادرست از آنها می باشد. این مساله در جاروبرقی نیز وجود دارد. استفاده مداوم برای مدت طولانی بدون استراحت دادن به دستگاه فشار زیادی را به موتور وارد می کند. به همین دلیل بر قدرت مکش اثر منفی می گذارد و عمر دستگاه نیز کمتر خواهد شد.

لذا اگر در حین استفاده از دستگاه متوجه کم شدن مکش آن شدید، کافیست چند دقیقه جاروبرقی را خاموش کنید تا استراحت کند و مجدد روشن کنید.
علاوه بر کم کردن مدت زمان روشن بودن موتور جاروبرقی، اگر از جاروزدن تمام سطوح با آن جلوگیری کنید شک نکنید که قدرت مکش نیز زیادتر میشود. به عنوان مثال، جمع آوری شیشه و پلاستیک و گرد و خاک زیاد همگی مسیر مکش را ممکن است مسدود کنند.

 تمیز کردن لوله تلسکوپی جاروبرقی

همان طور که اشاره شد، تکه های بزرگ زباله ها و پارچه و پلاستیک و پرز و غیره ممکن است مسیر مکش جاروبرقی را مسدود کنند. لوله تلسکوپی از جمله قطعاتی می باشد که در اغلب مواقع دچار گرفتگی میشود و تمیز کردن آن یک راهکار تقویت مکش جاروبرقی می باشد. با ورود یک میله یا شستشوی درون لوله می توانید گرفتگی های آن را برطرف کنید.

ارتفاع کفی جاروبرقی را تنظیم کاهش دهید

ارتفاع پارویی یا همان برس جاروبرقی قابل تنظیم است و هر چه از روی زمین فاصله بیشتری داشته باشد، به همان اندازه مکش کمتر خواهد شد. لذا با کم کردن ارتفاع پارویی براحتی می توانید قدرت مکش جاروبرقی را افزایش دهید.

مرد در حال جارو زدن - قدرت مکش جارو برقی

سوالات متداول

مدت زمان مناسب برای تعویض فیلتر موتور جاروبرقی چقدر است؟

بهتر است هر 2 الی 3 ماه جهت تعویض فیلتر موتور جاروبرقی اقدام کنید تا فشار مضاعفی بر موتور دستگاه وارد نشود.

جارو کشیدن نقاط مرطوب چه آسیبی به جاروبرقی وارد می‌‎کند؟

اگر در حین جارو کشیدن محل‌های مرطوب را جارو کنید، دیر یا زود دستگاه شما خواهد سوخت.
زیرا جاروبرقی آب را به داخل موتور خود می‌کشد و همین امر موجب بروز خسارت بسیار زیادی خواهد شد.

سخن آخر

با ترفندهای فوق می توان کارایی و طول عمر جارو برقی را تا حد زیادی افزایش داد. تعویض کیسه و فیلتر جاروبرقی، تمیز کردن خرطومی و لوله تلسکوپی، تعمیر موتور و تنظیم صحیح جاروبرقی همگی می توانند باعث افزايش مکش جارو برقی شده و قدرت آنرا بهبود ببخشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

15 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *