افتتاح حساب ترکیه
خوشبین شدن

تمام تلاشتان را برای خوشبین شدن کنید چرا که خوشبین ها بیشتر از زندگی لذت می‌ برند و زودتر از عوارض تجربیات دردناک خود خلاص می شوند . گروه موفقیت شادمگ در این مطلب خود به سراغ ویژگی افراد خوشبین رفته و راهکارهایی برای تمرین خوشبینی در اختیارتان قرار داده است.

خوشبین شدن

افکار منفی و رهاکردن ذهن با افکار آسیب زننده یکی از چالش های بزرگ انسان در مقابله با اتفاقات ناخوشایند است. زمانی که ذهن شروع به منفی بافی و بسط این افکار میکند زندگی شخص مختل میشود. گاهی این افکار زمینه ساز مشکلات روحی جدی تر مانند نشخوارهای ذهنی، افسردگی و گاها خودکشی میشود.

خوشبین شدن

مثبت اندیشی و حذف این افکار از ذهن بهترین راهکار پیشگیری از این مشکلات است. مقابله با افکار منفی نیازمند تمرین و برنامه های روزانه است. در این مقاله به شما راهکارهای رسیدن به مثبت اندیشی و حذف افکار منفی را آموزش خواهیم داد.

برای حذف افکار منفی لازم است تا ریشه این افکار را در خود بیابیم در این نمودار شما ریشه تمامی افکار منفی را خواهید دانست و با تغییر و یا حذف آن راه رسیدن به مثبت اندیشی را باز خواهید کرد.

خوش بینی چیست؟

زندگی روزمره ما با اتفاقات خوب و بد گره خورده است. حوادثی که برخی از آنها برای ما شیرین هستند و برخی دیگر موجب تلخ کامی ما می‌شود. افراد مثبت اندیش و خوش بین در پس هر حادثه ای به دنبال نقاط روشن آن می‌گردند و سعی می‌کنند که از آنها به نفع خود و برای پیشرفت خود استفاده کنند.

بنابراین انسان های مثبت اندیش اغلب افراد شادی هستند که سعی می‌کنند در هر موقعیتی احساسات مثبت خود را حفظ کنند و هنگام وقوع شرایط سخت با آرامش به دنبال پیدا کردن راه حل ها باشند. امروزه بسیاری از افراد نسبت به این ذهنیت علاقه‌مند شده اند و در تلاش اند تا آن را به بهترین شکل ممکن فرا بگیرند. مثبت‌اندیشی در اصل یکی از مهارت ها و ابزارهای لازم برای رسیدن به موفقیت است.

 

خوشبین شدن

تاثیر خوشبین شدن در زندگی

  • ایجاد آرامشی عمیق و ماندگار در زندگی
  • فزایش اعتماد به نفس و دوری از تمامی افکار منفی و مشکلات ناشی از آن مانند: افسردگی، استرس و …
  • تمرکز بالا بر روی موفقیت و شاد زیستن و ایجاد بهترین موقعیت ها در زندگی
  • آمادگی همیشگی ذهن و جسم برای دریافت اتفاق های خوب و زیبا
  • بالابردن تفکر و انرژی مثبت و لذت بردن از لحظات زندگی ناشی از این افزایش انرژی

ویژگی های مثبت خوش‌ بین ها

1. استقامتشان بیشتر است

خوش بین ها زودتر از بدبینها از عوارض تجربیات دردناک خود خلاص می شوند. آنها به پایداری ادامه می دهند، به این خاطر که انتظار دارند اوضاع در نهایت درست شود.

2. به ندرت احتمال دارد جا بزنند

رویکرد امیدوارانۀ خوش بینها به آنها در مواجهه با دشواری کمک می کند و می دانند که در نهایت اوضاع رو به راه خواهد شد. آنها همچنین تطبیق پذیر هستند و وقتی که بفهمند مسیری که در پیش گرفته اند به درد نمی خورد، سراغ راه دیگری می روند.

3. بیشتر احتمال دارد که ورزش کنند

برای اینکه خوشبین شدن را یاد بگیریم باید بیشتر به انجام کارهایی که به سلامت کمک می کند، میل نشان دهیم. البته این موضوع را با قطعیت نمی توان عنوان کرد، چرا که معلوم نیست خوش بینها به خاطر ورزش کردن است که خوش بین شدن، یا به خاطر خوش بین بودن است که ورزش می کنند.

خوشبین شدن

4. زودتر می بخشند

شواهدی وجود دارد که خوش بینها بخشنده تر هستند. آنها به جای اینکه ماجرا را شخصی کنند، به دیگر عوامل احتمالی رفتاری که به آنها آسیب زده فکر می کنند و با طرفشان با همدردی بیشتری برخورد می کنند.

5. کمتر وسواس دارند

خوش بینها کمتر بر الگوی فکری غیرمولد متمرکز می شوند و کمتر خود را درگیر جنبۀ منفی امور می کنند. یک تحقیق در این زمینه نشان داده که خوش بینها “انتظارات مثبتی” دارند که می تواند به سلامت احساسی آنها کمک کند.

6. کمتر استرس دارند

تحقیقات نشان داده که خوش بینها کمتر هرمون کورتیسول که عامل استرس است را ترشح می کنند که بخشی از آن را مدیون خوش بینی شان هستند.

روش های آسان و تضمینی برای فراموش کردن خاطرات بد

خوشبین شدن

7. راحتتر میخوابند

نگرانی نداشتن باعث می شود که خوش بین ها شبها بیدار نمانند و از سندرمی به نام “مغز میمونی” رنج ببرند و تا صبح در تخت غلت نمی زنند. به همین خاطر عجیب نیست که نمرۀ خوش بینی افراد دچار بی خوابی از کسانی که هر شب به طور معمول ۷ تا ۸ ساعت می خوابند، کمتر است.

روش های خوشبین شدن و حذف افکار منفی

1- ریشه یابی افکار

بدون این که ریشه افکار منفی را پیدا کنید و ندانید منشا آن چیست ، غلبه بر آن ها امکان پذیر نیست. اگر در یافتن ریشه افکارتان مشکل دارید، می توانید از دفتر یادداشت های روزانه کمک بگیرید. تمام جملات یا موقعیت ها را در توصیف افکار منفی بنویسید و هر زمان که آن ها را احساس کردید، درون دفتر یادداشت های روزانه بنویسید.

در زمانی کهه این افکار به سراغتان می آید از خود این سوال ها را بپرسید:چرا منفی فکر می کنم؟ آیا دارم خودم را به خاطر هیچ چیز یا چیزهای کوچک سرزنش می کنم؟ آیا من مشکلات کوچک را مانند مشکلات بزرگ تصور می کنم؟

پس از پیدا کردن ریشه مشکلتان به راحتی میتوانید برای آن اه حل پیدا کنید و یا آن را رها کنید.

2- پرهیز از فکر زیاد برای خوشبین شدن

فکر بیش از حد به حالتی از ذهن گفته می شود که در آن احساس بدی به وجود می آورید و به همه چیزهایی که هیچ کنترلی روی آن ها ندارید فکر می کنید. افکار منفی متوقف نمی شوند و تا زمانی که از تفکر بیش از حد دست برندارید، به ذهنتان روانه می شوند. با این حال، باید افکار منفی را کنترل کنیم، زیرا می توانند باعث افسردگی شوند.

خوشبین شدن

به جای تفکر بیش از حد سعی کنید خود را به یک فعالیت مشغول سازید.
از محیط های با جو منفی دوری کنید.
با افراد مثبت اندیش رفت و آمد کنید.
مدیتیشن می تواند به جلوگیری از تفکر بیش از حد کمک کند.

3- استفاده از جملات و عبارات مثبت

هنگام صحبت تنها از واژه‌های مثبت استفاده کنید.
هنگامی که روحیه‌تان ضعیف است اجازه ندهید افکار و احساسات منفی آزارتان بدهند. حتی تنها برای چند ساعت در روز افکار منفی را از خودتان دور کنید و فقط روی جوانب مثبت زندگی‌تان تمرکز کنید.
از واژه‌هایی استفاده کنید که احساس قدرت و موفقیت را در شما بیدار می‌کنند.
از جملات الهام‌ بخش و عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنید.

4- تجزیه گذشته برای خوشبین شدن

برای پرهیز از اشتباهات گذشته و پیدایش دید مثبت به مسائلی که شما را به موقعیت کنونی تان کشانده است فکر کنید و به خودتان کمی زمان بدهید تا در آینده از اشتباهات مشابه پرهیز کنید . گذشته ای را که پشت سر گذاشته اید، را نمی توانید تغییر بدهید پس هرگاه درباره ی گذشته افکار منفی به سراغ تان آمد ، از سرزنش خود دست بکشید و به نقاط مثبت گذشته خود فکر کنید.

خوشبین شدن

5-یک یادداشت مخفی بنویسید

60 ثانیه از روز خود را صرف نوشتن و پنهان کردن یادداشت های حاوی تعریف و تمجید از دیگران کنید. برای خوشبین شدن از کلمات دلگرم کننده استفاده کنید. آن را زیر بالش، در ظرف غذا یا کیف پول یا شاید کتابی که شخص مورد نظر مشغول مطالعه آن است مخفی کنید.

6- تغییر محیط

از تاثیر محیط و اطرافیان غافل نشوید. هر محیطی تاثیر خاص خودش را به همراه دارد. کسی که با او هم صحبت می شوید، اطلاعاتی که از رسانه های جمعی مثل تلویزیون، اینترنت و شبکه های اجتماعی به دست می آورید و سایر محیط های اطراف شما روی نگرش تان تاثیرگذار هستند.

برای اینکه بتوانید در زندگی خود مثبت نگر باقی بمانید باید بیشتر در محیط هایی قرار بگیرید که تاثیر مثبت روی شما می گذارند.

خوشبین شدن
اخباری که میشنوید را محدود کنید و از اخبار بد دور بمانید.
از افرادی که دارای افکار مسموم و منفی هستند دوری کنید.

7- واقع بینی

برای مقابله با افکار منفی و رسیدن به مثبت اندیشی کافیست تا با واقعیت کنار بیایید. از کاه کوه نسازید و با اتفاقات همانگونه که رخ داده اند مقابله کنید. به افکار منفی « نه‌» بگویید و این افکار را متوقف کنید. نگا از زوایای جدید را یاد بگیرید و از افکار تک بعدی دوری کنید. نگاه صحیح به اتفاقات میتواند از بروز منفی بافی پیشگیری کند.

8- اصلاح رفتار اجتماعی

سعی کنید شاد و خندان بمانید. گاهی اوقات، شوخ طبعی بالقوه در یک وضعیت می تواند استرس را کم کند و دیدگاه را مثبت کند. همچنین در برخوردهای اجتماعی چهره مثثبتی از خود به نمایش خواهید گذاشت.
کمک به دیگران میتواند به خوش بینی شما کمک زیادی کند. این احساس خوشایند به شما کمک می کند تا در هنگام افسردگی بر افکار منفی غلبه کنید. بنابراین وقتی افکار منفی به سراغ شما آمدند، می توانید آن موقعیت ها را به یاد آورید و افکار بد خود را به موارد خوب تبدیل کنید.

22 ویژگی خاص مرد مورد علاقه زنان | آقایون اینطوری باید دلبری کنن !

خوشبین شدن
یکی از راه هایی که به شما کمک می کند تا رفتار بهتری با دیگران داشته باشید این است که وقتی با شما حرف می زنند، به حرف های آنها گوش کنید. بخصوص وقتی مشکلی دارند. خیلی وقت ها مشکل آنها فقط با حرف زدن با کسی حل می شود. پس شنونده باشید.

9- انجام فعالیت های مثبت

وقتی فکر می کنید ناراحت و افسرده هستید، می توانید پادکست گوش کنید. امروزه گوش دادن به پادکست ها بهترین راه برای غلبه بر افکار منفی است.برخی از سخنرانان یا سخنگویان انگیزشی پادکست های خود را در وبلاگ یا هر منبع دیگری منتشر می کنند. شما میتوانید در هرجا و هر زمان پادکست گش دهید و این نبود محدودیت به شما در غلبه بر افکار کمک زیادی خواهد کرد.

خواندن کتاب یکی از راه های رسیدن به مثبت اندیشی است. در واقع کتاب ها هرگز به شما آسیب نمی رسانند اما مردم این کار را انجام می دهند. بنابراین وقتی انسان آسیب ببینید، بسیاری از افکار منفی به ذهن او هجوم خواهند آورد.کتاب ها برای هر مشکلی راه حل دارند. هر زمان که با افکار منفی رو به رو شدید، می توانید کتاب بخوانید تا ذهن شما از افکار منفی کاملا پاک شود.

خوشبین شدن

10- مشورت با یک درمانگر

تفکر منفی داشتن مشکل بزرگی نیست اما غالبا چیزهای کوچک بسیار بزرگ تر از آن چه هستند تصور می شوند و مسئله اصلی این است که ما افکار منفی را در مقایسه با افکار مثبت خیلی راحت قبول می کنیم. وقتی این مشکل جدی شد باید با پزشک یا درمانگر مشورت کنید.

11-یک هدیه کوچک بدهید

این هدیه می تواند یک میوه خوشمزه یا مربا، کلوچه یا نانی که به تازگی درست کرده اید باشد. این هدیه ساده اما در عین حال دوست داشتنی می تواند برای فرد معنی زیادی داشته باشد و انرژی مثبت زیادی به او القا کند.

12- از خودتان مراقبت کنید

ممکن است خودخواهانه به نظر بیاید، اما شما باید قبل از هر کس دیگر از خودتان مراقبت کنید، وگر نه نمی توانید برای دیگران خوب باشید. اگر بدون توجه به خودتان دائما به دیگران خدمت کنید در نهایت تمام خواهید شد. از شور و شوق، انرژی و خوش بینی خالی خواهید شد.

اگر برای مراقبت از خود وقت بگذارید می توانید خود را دوباره شارژ کنید و می توانید دوباره در خود اشتیاق، انرژی و خوش بینی ایجاد نمایید.

13- برنامه ریزی و تعیین اهداف

بسیاری از افراد درگیر افکار منفی هستند زیرا در زندگی خود هدف و مقصودی ندارند. برای انحراف افکار منفی، هدفتان را پیدا کنید و در راه رسیدن به آن خوش بین و ثابت قدم باشید و برای تحقق آن یک استراتژی تنظیم کنید. برنامه روزانه خود را به گونه ای بچینید که جایی برای افکار منفی نداشته باشید. دبنال کردن هدف و نتیجه گیری از آن خوش بینی را در شما افزایش میدهد.

14-همه چیز را در جای خودش قرار دهید

چون اول صبح اتفاق بدی افتاده (مثلا افتادن لیوان چای از دستتان)، معنی اش این نیست که آن روز، روز بدی خواهد بود. شما در آن لحظه سهل انگاری کرده اید و لیوان افتاده است و آن یک اتفاق بوده است. بدانید که اتفاقات ناامید کننده رخ می دهند، و زندگی همین است.

15-به دیگران کمک کنید

کمک کردن به دیگران بدون انتظار پاداش یا تشکر قطعا در داشتن یک زندگی خوش بینانه مهم است. در اتوبوس صندلی خود را به یک فرد مسن یا معلول بدهید. غذای خود را با یک فرد مستمند تقسیم کنید. انجام این کارها باعث خود خوشنودی می شود که منجر به زندگی خوشبینانه تر خواهد شد.

چگونه می‌توان از منبع الهام بیشتری برای خوش‌بینی برخوردار شد؟

همیشه به نیمه‌ی پر لیوان نگاه کنید. می‌دانم، می‌دانم که این کمی کلیشه‌ای است ولی درست است. زمانی که شما دقیقا در وسط مشکل قرار دارید این کار بسیار دشواری است، ولی چند لحظه ذهن خود را از قید آن مشکل رها کنید و ببینید که آیا تنها یک چیز مثبت در آن وجود دارد یا خیر.

دوستان مثبت: سعی کنید تا با مثبت‌ترین افرادی که می‌شناسید رابطه برقرار کنید. اگر دوست این‌ چنینی ندارید، وقت بگذارید و یک دوست این‌چنینی پیدا کنید و خواهید دید که بسیار مفرح خواهد بود.
به دنبال منبع الهام باشید.

تکنیک های فوق العاده کاربردی برای کاهش استرس شب امتحان

خوشبین شدن

روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به واسطه‌ی آن‌ها خود را در وسط الهام احاطه کنید، مانند گذران وقت با نوزادان خنده‌رو، و یا خواندن کتاب‌های الهام بخش، عبارات و جملات مثبت.

شکرگزار باشید. همیشه چیزی وجود دارد که بخواهید بخاطر آن شکرگزار باشید، پس از آن آگاه شده، و آن را بلند بگویید. جمله‌‌ی مورد علاقه‌ی من این است: «برای نفس کشیدن از تو ممنونم».
هرچقدر از واکنش‌های منفی خود آگاهی بیشتری پیدا کنید، بیشتر به سمت تفکر مثبت سوق پیدا می‌کنید و خود را در میان منبعی از الهامات قرار داده و زندگی شما خوش‌بینانه‌تر خواهد شد.

زمانی که شما در این چارچوب ذهنی مثبت قرار می‌گیرید، راحت تر می توانید برای داشتن زندگی بهتر تصمیم بگیرید، یعنی داشتن زندگی شادتر، سرگرم‌کننده تر، هیجان‌انگیزتر و پر از ماجراجویی.

ساده ترین تمرینات برای خوشبین شدن مغز

آیا شما فردی خوش بین هستید یا بدبین؟ پاسخ دادن به این سوال در خور نحوه توجه و نگرش شما نسبت به زندگی است ، اما این هم به فرایندهای شیمیایی مغز شما هم بسیار مرتبط است. اگر احساس می کنید که فرد بدبینی هستید و می خواهید خوش بین شوید راهی وجود دارد .
خوش بینی را می توانید به مغز خود تعلیم دهید! این کار عملی است درست مثل هرگونه عادت دیگری که از طریق تکرار کردن آن به مغز خود یاد می دهید. بطور کل مطالعات نشان داده اند که افراد خوش بین نسبت به افراد بدبین شادتر ، فعال تر ، سریع در حل مشکلات و … هستند.

افراد خوش بین از کورتیزول (هورمون استرس) کمتری نسبت به افراد بدبین هستند و در نتیجه به استرس کمتری مبتلا می شوند و در هنگام استرس کم شما آرامش خواهید داشت و مشکلی روان شما را تهدید نخواهد کرد.

تغییراتی برای خوشبین شدن و دوری از بد بینی

1- شکر گذار باشید

این چنین افکار نسبت به تمام داشته ها و نداشته هایتان سروتونین را افزایش و کورتیزول را کاهش می دهد که باعث تحرک بیشتر و در کل شادی بیشتر در شخص می شود. روزانه 3 بار شکر گذار باشید تا احساس خوبی نسبت به زندگی داشته باشید.

 

خوشبین شدن

برای تمرین این گزینه می توانید یک دفترچه را همراه خود داشته باشید و نکات مثبتی که در روز برای شما اتفاق می افتد را در آن بنویسید و نسبت به آنها شکرگذار باشید. با این کار مغز شما خوش بین تر خواهد شد.

2- خوبی کنید

کارهایی مانند مهر و محبت باعث ایجاد احساس خوب در دوپامین خواهد شد. حتی یک لبخند ساده نیز می تواند باعث شادی اطرافیانتان بشود.

می توانید نوعی چالش را ایجاد نمایید که روزانه با ارسال یک ایمیل به دوستتان و بابت زحماتش تشکر کنید یا یک لیوان قهوه برای خود و یکی را برای دوست یا همکارتان بخرید و باهم بنوشید. این کار باعث خوش بین شدن شما خواهد شد و اینکه پس از گذراندن این مراحل کمی با زندگی آشنا می شوید و به آن خواهید پرداخت.

3- در انتخاب لغاتی که از آنها استفاده می کنید محتاط باشید

زمانی که شروع به شکایت از شخصی یا گروهی می کنید ، قبل از آن سعی کنید خودتان را کنترل کنید . به عبارت ساده می شود گفت که ” اگر چیزی برای گفتن ندارید ، حرف نزنید” .بنابراین در انتخاب کلمات و لغاتی که می خواهید استفاده کنید دقت کنید .تا مشکلی برای خود ایجاد نکنید.

4- خندیدن با صدای بلند

خندیدن به عبارتی بهترین دارو و درمان است که می تواند بر خوشبین شدن شما تاثیرگذار باشد. خنده های از ته دل باعث تولید سروتونین می شوند. که باعث آرامش یافتن مرکز استرس در مغز (amygdala) می شوند.

خوشبین شدن

سعی کنید بیشتر وقت خود را صرف خندیدن کنید یا با دوستانتان جمع شوید و فیلم های کمدی ببینید و دل سیر بخندید و همچنین می توانید به یوگا نیز بپردازید. پس خندیدن در هر روز از زندگی تان را فراموش نکنید.

5- ورزش کنید

ورزش کردن باعث افزایش تولید ایندورفین ، سروتونین و دیگر مواد شیمیایی که برای بدن لذت بخش هستند ، می شود. برای گرفتن نتایج بهتر خوشبین شدن ، ضربان قلب خود را حداقل روزانه 20 دقیقه به حداکثر برسانید. اگر زمان رفتن به باشگاه را ندارید می توانید بصورت آنلاین تمارین را دنبال کنید و در خانه خود ورزش کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

26 مرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *