افتتاح حساب ترکیه
رد شدن در مصاحبه

رد شدن در مصاحبه يكي از سخت ترين قسمت هاي جستجوي كار است اما ما در اين مطلب گروه موفقيت شادمگ به شما آموزش مي دهيم كه چه كارهايي را انجام دهيد تا در مصاحبه ها رد نشويد و يا اينكه چه كار كنيم تا بتوانيم نظر كارفرما را به خودمان جلب كنيم.

چرا در مصاحبه کاری رد شدم؟

دقت کردین که چقدر دردناک که بعد از کلی جستجو و پیدا کردن یه موقعیت شغلی مناسب در بهترین حالت دعوت به مصاحبه کاری میشید خودتون رو برای مصاحبه آماده میکنید حتی با یه رزومه آماده تشریف میبرید، اما متاسفانه از مصاحبه تون سربلند بیرون نمیاید و دنیا رو سرتون خراب میشه.

رد شدن در مصاحبه
ناامید میشید و دست از تلاش بر میدارید. این ماجرا همینجا تموم نمیشه وممکن بارها برای شما اتفاق بیوفته بدون اینکه حتی بفهمید علت اصلی چیه و بعد از مصاحبه، کسی نیست که به شما بگه کجای کارتون ایراد داشت و علت رد شدنتون چی بود.

اما این راه چاره نیست بهتره دنبال علت باشید ببینید چرا رد شدید؟ رد شدن توی مصاحبه علت های مختلفی داره، توی این مقاله من علت های رد شدن رو براتون دونه دونه مطرح میکنم شما هم با کشف علت رد شدنتون توی مصاحبه میتونید راه چاره رو پیدا کنید و توی مصاحبه های بعدی پیروز بشید.

علل رد شدن در مصاحبه­ شغلی که تحت کنترل شماست

۱. دلیل رد شدن در مصاحبه شغلی این است که تواناییهای لازم برای شغل مورد نظر را نداشته‌اید و یا درخواست شما برای شغلی غیر مرتبط با تخصص شما بوده است

رای حل این مساله باید مطالعات در رشته و تخصص خود را بالا ببرید. در کلاسهای آموزشی مرتبط شرکت کنید. همینطور می‌توانید از ویدیوهای آموزشی چراغ که مرتبط با تخصص شماست استفاده نمایید.

۲. علت رد شدن در مصاحبه شغلی این است که برای مصاحبه به خوبی آماده نشده‌اید

بسیاری از کارها در یک مصاحبه می‌تواند اشتباه باشد. مانند دیر رسیدن، پوشیدن لباس نامناسب، کار­کردن با تلفن همراه در طول مصاحبه و یا توهین به همکاران و کارفرمایان در کار فعلی یا سابق شما. یكی از شایع‌ترین و مهلك‌ترین اشتباهات در روند اکتساب شغل، عدم آمادگی لازم برای مصاحبه است.

راه حل این مساله این است که قبل از مصاحبه آماده شوید و همراه با فکر (با یک دوست یا با خود در­مقابل آینه) تمرین کنید. این کار به آرامش اعصاب و بهبود عملکرد شما در مصاحبه کمک خواهد کرد. پاسخ سوالات متداول را از قبل با خود تمرین کنید.

۳. دلیل رد شدن در مصاحبه کاری، افرادی است که به عنوان معرف خود معرفی کرده‌اید

شاید معرفتان کسانی بوده‌اند که نتوانسته‌اند اطلاعات مفید و مثبتی درباره شما به کارفرمای شما منتقل کنند. کسانی را معرفی نمایید که شما را در زمینه تخصصی‌تان می‌شناسند و می‌توانند اطلاعات قابل قبولی را ارائه دهند.

۴.عدم استفاده­ موثر از شبکه‌ی ارتباطی خود، علت رد شدن در مصاحبه شغلی می‌شود

اگر خجالتی یا درونگرا هستید، به راحتی مزیت داشتن یک شبکه‌ی ارتباطی را از دست می‌دهید، و این یک اشتباه بزرگ است! چراکه یک حامی داخلی می‌تواند یک مزیت مهم برای به دست آوردن شغل باشد. بسیاری از این حامیان داخلی می‌توانند شانس مجدد برای اکتساب شغل، را برای شما فراهم آورند. در اکثر سازمان­ها، کارفرمایان، برنامه ارجاع توسط کارمندان را دارند که به کارمندان با دادن پاداش­ مالی به خاطر استخدام شخصی که توسط آن­ها به سازمان معرفی شده­ است، پاداش می‌دهند.

برای حل این دلیل موفق نشدن در مصاحبه کاری؛ کارفرمایان مورد­نظر خود را انتخاب کرده و فعالیت‌های شبکه‌ی ارتباطی خود را روی آن‌ها متمرکز کنید. این شرکت‌ها را در لینکداین دنبال کنید. به دنبال مخاطبین بیشتر در شبکه‌های اجتماعی خود، باشید. تنها داشتن پروفایل در رسانه‌های اجتماعی به این معنا نیست که به طور موثر از آن­ها برای شبکه جستجوی شغل استفاده می‌کنید.

۵. علت موفق نشدن در مصاحبه کاری این است که آن‌ها معتقدند که شما واقعا به کار علاقه ندارید

این یک اشتباه بسیار رایج و مسموم است که کارفرمایان اغلب از آن یاد می‌کنند. اگر پاسخ خوبی به سوال “چه چیزی در مورد شرکت ما می‌دانید؟ ” نداشته باشید، آن‌ها احساس می‌کنند که شما علاقه واقعی به سازمان و یا شغل نشان نمی‌دهید. این عدم علاقه شما، که ممکن است واقعی یا برداشت اشتباهی از طرز رفتار شما باشد، مانعی جدی بر سر راه اکتساب شغل است.

راه حل این علت موفق نشدن در مصاحبه کاری این است که مطمئن شوید که پاسخ خوبی برای سؤال “چه چیزی از ما می‌دانید؟” دارید. نمونه‌هایی مربوط به موفقیت‌های خود را برای به اشتراک گذاشتن با آن­ها آماده کنید. سؤالات خوبی در مورد شغل، سازمان و کارهایی که انجام می‌دهند بپرسید.

رد شدن در مصاحبه

۶. علت موفق نشدن در مصاحبه کاری این است که انتظار شکست خوردن داشته‌اید

بسیاری از متقاضیان شغل، ناخودآگاه این نگرش را در خود به وجود می‌آورند. جستجوی شغل برای اکثر افراد بسیار نگران کننده، سرکوب کننده‌ی اعتماد به نفس و به ظاهر جریانی بی‌پایان از رد­ شدن در اکتساب شغل است. به دلیل داشتن یک رزومه‌ی بد و یا عدم تماس پس از مصاحبه، به خصوص اگر مدتی بیکار بوده‌اید؛ اعتماد به نفس شما می‌تواند به شدت کاهش یافته باشد.

تکنیک های فوق العاده موثر برای گرم کردن رابطه سرد شده

راه حل این علت پذیرفته نشدن در مصاحبه شغلی این است که قبل از انجام مصاحبه، توانایی‌های خود را بهبود دهید. در هر مصاحبه، انتظار موفقیت داشته باشید.

راهکارهای برنده برای روز بعد از رد شدن در مصاحبه شغلی

رد شدن در مصاحبه استخدامی

اینکه فقط بگوییم: «رد شدن در مصاحبه استخدامی آخر دنیا نیست»، کمی کلیشه به نظر می‌رسد. چون این جمله خبری هیچ راهکار جدیدی ارائه نمی‌کند. پس قدرتی برای کاهش رنج و ناامیدی‌تان ندارد.

شما حق دارید که از قبول نشدن در مصاحبه استخدامی ناراحت باشید. طبیعی است که در لاک خودتان فرو بروید، سردرگم و کلافه شوید. اما برای تجربه تمامی این حالات فقط نصف روز فرصت دارید. چون فردا روز جدیدی است. یک روز تازه فرصت برابری برای رسیدن به موفقیت با خود به همراه دارد. پس باید بدون پیش‌داوری درباره آن، برای رسیدن به خواسته و رویاهایتان تلاش کنید.

اما برای اینکه زودتر از حال افسردگی پس از رد شدن در مصاحبه استخدامی بیرون بیایید. خوب است چند نکته را به خودتان یادآوری کنید:

کارفرمایی که شما را رد کرده است دوست‌تان نیست، اما دشمنی هم با شما ندارد. پس رد شدن در مصاحبه را شخصی نکنید.
ظرفیت «نه» شنیدن خودتان را افزایش دهید. از دنیاهای دیگر خبر ندارم، اما در این دنیا هیچ چیز به سادگی بدست نمی‌آید. پس تا رسیدن به خواسته‌هایتان باید صدها هزار بار کلمه جذاب«نه» را بشنوید.
کاملا درست است که با رد شدن در مصاحبه شغلی کمی از خواسته‌هایتان دور می‌شوید. اما حتی در موقع عقب‌نشینی هم سرتان را بالا بگیرید. چون شما هیچ کار اشتباهی نکرده‌اید.
با یادآوری همین سه نکته به ظاهر ساده، بیش از نیمی از مسیر برای کسب جایگاه شغلی موردعلاقه‌تان را طی می‌کنید. در ادامه این مسیر باید روی بهبود توانمندی‌های خودتان کار کنید.

ساخت رزومه حرفه ای برای رد مصاحبه استخدامی

چطور می‌توانید رزومه شغلی خودتان را بهبود دهید؟ این مهم‌ترین سوالی است که در این مرحله باید به آن پاسخ دهید. هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. سپس آن‌ها را دسته‌بندی نمایید. شاید لازم باشد توانایی جدیدی در رزومه‌تان ثبت کنید. پس برای گذراندن دوره آموزشی مورد نظرتان برنامه‌ریزی کرده و منابع مفیدی پیدا کنید.

یکی از دلایل رایج برای رد شدن در مصاحبه شغلی این است که؛ رزومه شما با شغل درخواستی‌تان تناسب ندارد. مثلا اگر شما برنامه‌نویس کامپیوتر هستید ولی در لیست توانمندی‌ها به جای تسلط به پلتفرم‌های مختلف از توانایی کار با آفیس و پاورپوینت صحبت کنید، طبیعی است که کسی شما را جدی نگیرد.

برای هر شغلی یک سری اولویت‌های مهم وجود دارد. باید سعی کنید اولویت‌های مهم خودتان را به بهترین نحو در رزومه درج کنید. همینطور تا حد امکان روزمه‌تان مختصر، مفید و بولت‌وار باشد. پیروی از یک ساختار درست در رزومه‌نویسی می‌تواند قابلیت‌هایتان را بهتر نشان دهد.

تمرکز روی افزایش توانمندی‌های شغلی

برای اینکه به یک مدیر محتوا تبدیل شوید باید توانمندی‌های خاص و مشخصی در زمینه‌ی بازاریابی دیجیتال، آشنایی با نرم‌افزارهای گرافیکی برای تولید محتوای تصویری، قابلیت‌های بهبود محتوا مثل آشنایی با انواع تکنیک‌های پیدا کردن کلمات کلیدی ترند و پرجستجو، نگارش محتوا بر اساس استانداردهای سئو و خوانایی، شناسایی پرسونای مشتری و… را داشته باشید.

شغل مورد نظر شما چه توانمندی‌هایی نیاز دارد؟ شما روی چند مورد از این ویژگی‌ها تسلط دارید؟

رد شدن در مصاحبه

پاسخ همین دو سوال به سادگی می‌تواند یکی از دلایل رد شدن در مصاحبه شغلی‌تان را مشخص کند. در هر آزمون یا مصاحبه استخدامی رقابت بین کارجوها شدید است. بنابراین کسی شانس موفقیت بیشتری دارد که زمان و توجه کافی برای تسلط روی مهارت‌های شغلی گذاشته باشد.

یک نفس عمیق بکشید و اولین قدم را برای بهبود مهارت‌های شغلی‌تان بردارید. به این ترتیب قبول نشدن در مصاحبه استخدامی به اولین پله صعودتان تبدیل می‌شود.

تبدیل نقطه ضعف به نقطه قوت

فکر می‌کنید رد شدن در مصاحبه استخدامی یک نقطه ضعف است؟ یکی از سوالات رایج مصاحبه استخدامی درباره نقاط ضعف و قدرت شما است. به نظرتان چرا چنین سوالی از کارجوها می‌پرسند؟

آگاهی افراد از نقاط ضعفشان و توانایی آن‌ها برای قبول و بیان، خودش به تنهایی یک نقطه قوت به شمار می‌رود. چون افرادی که به این باور رسیده‌اند، با تکیه به نیروی درونی خود در مسیر پیشرفت و رشد قدم بر می‌دارند. این همان روحیه‌ای است که برای هر کسب‌وکاری ارزشمند به شمار می‌رود.

سعی کنید این روحیه را در خود پرورش دهید تا به گزینه محبوب کارفرما تبدیل شوید. از رد شدن در مصاحبه شغلی به عنوان پلی برای برطرف کردن ضعف‌های شغلی و توانمندی‌های فردی استفاده کنید.

فاکتور های شخصی لازم برای شرکت در یک مصاحبه کاری

توانایی‌ و مهارت لازم برای کار موردنظر را دارید؟

سوابق شغلی و توانایی‌های شما تا چه اندازه برای این کار مناسب است؟ در دنیای پررقابت شغلی، افرادی که توانایی و مهارت‌های لازم بیشتری برای کار را داشته باشند برای مصاحبه انتخاب می‌شوند.

رزومه یا فرم درخواست کارتان کامله؟

اصلا رزومه نویسی رو بلد هستین؟ همه‌ی اطلاعات لازم را در فرم درخواست کار وارد کردین؟ شاید ایراد از طرز رزومه نوشتنتون باشه

با رئیس زورگو و پرتوقع چگونه برخورد کنیم ؟ رفتار شایسته در محیط کار

آیا در رزومه‌تان مهارت‌ها و موفقیت‌های مرتبط با آن کار را وارد کردین؟

آیا موفقیتاتون در کار قبلی، کارآموزی پروژه‌های دانشگاهی یا کارهای داوطلبانه را در رزومه وارد کردین؟ باید همه اطلاعات لازم رو به بهترین شکل در رزومه وارد کرده باشین. در یک کلام بهتون بگم رزومه نویسی خیلی خیلی خیلی مهمه.

چه کسانی را به عنوان معرف خود معرفی کردین؟

باید معرفتان کسانی باشند که سابقه‌ی خوبی داشته و در صورت تماس با آن‌ها از طرف کارفرما، اطلاعات خوبی درباره‌ی شما بدن.

برای مصاحبه لباس مناسب پوشیدید؟

اولین برخورد خیلی مهمه پس باید لباس مناسب با محیط کار و مصاحبه بپوشین.به موقع به محل مصاحبه رسیدین و با همه برخورد مودبانه داشتین؟ دیر رسیدن یا برخورد نامناسب با هر کسی حتی مسئول پذیرش در محل مصاحبه ممکنه به قیمت رد شدن در مصاحبه باشه.

رد شدن در مصاحبه

آیا قبل از مصاحبه کاری ، درباره‌ی شرکت و شغل موردنظر اطلاعات کافی به دست آوردین؟

کارفرما انتظار دارد درباره‌ی شرکت اطلاعات کافی داشته باشین، شما می تونید با ورود به سایت رسمیو براحتی اطلاعات موردنیازتون رو از شرکت موردنظرتون به دست بیارید و دست پر به مصاحبه کاری برید.

۹ دلیل رد شدن در مصاحبه کاری

۱ـ پوشش نامناسب

اولین باری که برای مصاحبه وارد شرکت یا محل کار مربوطه شدید چه پوششی داشتید؟ چقدر آراسته و مرتب بودید؟ از چه عطری استفاده کردید؟ اگر لباس رسمی به تن نداشتید پس خیلی ناراحت نباشید که چرا در جلسه مصاحبه قبول نشدید. شما فاکتور بااهمیتی را رعایت نکرده‌اید. بیایید خودتان را جای فردی که می‌خواهد از شما مصاحبه کند قرار دهید، اگر کسی که قرار است از او مصاحبه به عمل آورید پوشش رنگارنگ و غیررسمی داشته باشد، آیا تمایل دارید که با چنین فردی مصاحبه را ادامه بدهید؟ معلوم است که تمایل ندارید‌. جلسه مصاحبه یک جلسه رسمی است. ظاهر آراسته و پوشش مناسب یکی از مهم‌ترین مواردی است که موقع حضور در جلسه‌ی مصاحبه موردتوجه مصاحبه کنندگان قرار می‌گیرد.

هرچقدر که شما مهارت فن بیان خوبی داشته باشید یا حتی رزومه‌تان یک سروگردن از تمام متقاضیان بالاتر باشد اما ظاهری آراسته و پوششی مناسب نداشته باشید بهتر است خیلی امیدوار نباشید که نظر مدیران استخدامی برای جذب شما مساعد باشد.

راه‌حل:
از پوشش فانتزی و غیررسمی پرهیزکنید و سعی کنید از اکسسوری‌های مناسب و ساده استفاده نمایید. در استفاده از رنگ‌ها حواستان باشد که رنگ‌های مناسب با محیطِ مصاحبه بپوشید. خانم‌ها آرایش غلیظ انجام ندهند و آقایان با موهای نامرتب حاضر نشوند.

۲ـ دیر یا زود رسیدن به جلسه‌ی مصاحبه

اساسا افراط‌وتفریط در هر امری چندان نتایج خوشایندی به‌همراه ندارد. به‌همان‌اندازه که دیر رسیدن به جلسه مصاحبه می‌تواند تبعات نامناسبی داشته باشد بیش‌ازاندازه زود رسیدن هم همیشه مطلوب نیست. اگر همچنان بدقول هستید و عادت به دیر رسیدن دارید برای جلسه‌ی مصاحبه این عادت را کنار بگذارید.

ذهنیت منفی که برای کارفرما ایجاد می‌گردد برای شما یک امتیاز منفی محسوب می‌شود. بنابراین همان‌طور که دیر رسیدن به جلسه‌ی مصاحبه خوب نیست، زود رسیدن هم می‌تواند به دلیل مهمی برای رد شدن در مصاحبه شغلی تبدیل شود. پس به‌نحوی مدیریت زمان داشته باشید که به‌موقع برسید نه زودتر نه دیرتر.

راه‌حل:
اگر بنا به هر دلیلی دیرتر از موعد مقرر به جلسه مصاحبه می‌رسید حتما به کارفرما و شرکتی که قرار است در آن مصاحبه بدید از طریق تماس تلفنی یا ایمیل اطلاع دهید. اگر برایتان مقدور نیست که در جلسه مصاحبه حاضر شوید، باید این موضوع را اطلاع دهید که کارفرما یک جلسه مصاحبه دیگری را در نظر بگیرد. همچنین می‌توانید درصورتی‌که زودتر به محل مصاحبه رسیدید در اطراف محدوده‌ی سازمان قدم بزنید و یا در ماشین منتظر بمانید. بهترین زمان برای رسیدن به جلسه مصاحبه ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از شروع آن است.

۳ـ بدون توقف صحبت نکنید

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل رد شدن در مصاحبه کاری پرحرفی و گزافه گویی است. اگر در جلسه مصاحبه بی‌وقفه صحبت کنید خیلی راحت نظر کارفرما را نسبت به خودتان منفی خواهید کرد. به‌طورمثال کارفرما سؤالی از شما می‌پرسد و پاسخ‌های شما به هر پرسشی طولانی و ممتد هستند. حتی ممکن است بی‌دلیل از زندگی شخصی خودتان هم صحبت کنید. با این کار نه‌تنها حوصله شخص مصاحبه کننده را سر می‌برید بلکه به‌راحتی برای خودتان امتیاز منفی ثبت می‌کنید.

رد شدن در مصاحبه

راه‌حل:
کلام خود را کوتاه کنید و پاسخ سؤالات را طولانی ندهید. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما در جلسه مصاحبه به‌سراغ داستان‌های زندگی شخصیتان بروید. پس از مطرح شدن هر سؤال اندکی تأمل کنید تا بتوانید بهترین پاسخ را ارائه دهید. ضمن اینکه استفاده از زیان بدن مناسب می‌تواند تا حد زیادی شما را فردی هوشمند و با صلاحیت نشان دهد.

۴ـ ندانید در کجا می‌خواهید استخدام شوید!

زمانی‌که درمورد شرکت موردنظر اطلاعات کافی ندارید، یعنی نه‌تنها نمی‌دانید که آن‌ها در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنند، بلکه با این امر نشان می‌دهید که استخدام شدن در این جایگاه شغلی چندان برای شما اهمیتی ندارد. خوب است بدانید که ازجمله مهم‌ترین سؤالاتی که در مصاحبه از شما می‌پرسند در راستای سنجیدن میزان اطلاعات شما درخصوص شرکت یا سازمان موردنظر است. ارائه‌ی پاسخ هوشمندانه به این قبیل سؤالات شانس شما را برای استخدام شدن به‌شدت افزایش می‌دهد.

راه‌حل:
اول اینکه شما باید وبسایت شرکتی که قرار است، برای مصاحبه به آنجا بروید را به دقت مطالعه کنید. بررسی کنید که در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنند و چه محصولاتی را ارائه می‌دهند. اگر بتوانید در مورد هرکدام از این اطلاعات مختصری به دست آورید، آمادگی بیشتری برای مصاحبه خواهید داشت.

چرا بی دلیل زن و شوهر با هم دعوا می کنن ؟ نکات طلایی برای کم شدن دعواها

۵ـ بیش‌ازاندازه تواضع و فروتنی به‌خرج ندهید

درست است که یکی از دلایل رد شدن در مصاحبه استخدامی دروغ‌گویی و فریب دادن مصاحبه کننده است و صادق بودن درخصوص نقاط قوت و ضعف عامل موفقیت و پذیرفته شدن در مصاحبه شغلی به‌شمار می‌رود. اما چگونه صحبت کردن از نقاط ضعف هم خیلی مهم است. فردی که مصاحبه می‌کند می‌خواهد میزان خودشناسی شما را بسنجد. گاهی اوقات برخی از ویژگی‌های شخصیتی قدرت بیشتری برای افزایش شانس استخدام شما دارند تا مهارت‌ها و رزومه پروپیمان.

رد شدن در مصاحبه

راه‌حل:
حالا چطور به سؤالات مربوط به نقطه ضعف پاسخ بدهید؟ بهتر است در مصاحبه از نقطه ضعفی که ممکن است جلوی موفقیت شما را بگیرد صحبت نکنید. از روش‌هایی صحبت کنید که برای برطرف کردن و بهبود یافتن نقاط ضعفتان استفاده کرده‌اید. مغرور نباشید و نسبت به نقص‌هایتان آگاه و صبور باشید.

۶ـ داشتن زبان بدن نامناسب

اولین برخورد با کارفرما تأثیر مثبت و منفی زیادی در پذیرفته شدن و یا ردشدن شما خواهد گذاشت. اهمیت زبان بدن از این جهت است که کلام شما باید با حرکات بدنتان هماهنگ باشد. اگر نسبت به زبان بدن اطلاعات کافی نداشته باشید دچار اضطراب خواهید شد و خیلی خوب نمی‌توانید به سؤالات کارفرما پاسخ بدهید. برخورداری از زبان بدن مناسب و داشتن حرکات و حالت‌هایی حساب‌شده می‌تواند احتمال رد شدن در مصاحبه کاری را برای شما به صفر برساند.

راه‌حل:
با اعتمادبه‌نفس وارد اتاق مصاحبه شوید به پشتی صندلی تکیه دهید و صاف بنشینید. به چشمان کارفرما خیره نگاه نکنید. چراکه ممکن است این رفتار گستاخانه به نظر بیاید. همین‌طور ارتباط چشمی خود را قطع نکنید و به اعضای مختلفِ صورت طرف مقابل توجه کنید. برای منتقل کردن حرف‌هایی که می‌زنید از دست‌هایتان هم کمک بگیرید.

۷ـ به‌اندازه کافی آماده نباشید

فکر می‌کنید درحال‌حاضر چقدر برای مصاحبه و پاسخ به سؤالات آماده هستید؟ آیا می‌دانید کارفرما و کسانی که با شما مصاحبه می‌کنند دنبال چه توانمندی‌هایی در شما می‌گردند؟ البته که بعضی از سؤالات تکراری هستند و نقش مهمی در ارزیابی شایستگی‌های شما ایفا نمی‌کنند.

اما بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف با استفاده از تست هوش و تست‌های معتبر شخصیت‌ شناسی و رفتارشناسی مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی و توانمندی‌های شما را می‌سنجند تا متوجه شوند شما دقیقا چه مزیت رقابتی نسبت به سایر متقاضیان دارید؟

رد شدن در مصاحبه

راه‌حل:
هیچ‌چیز به‌اندازه زمان گذاشتن برای شناخت هرچه بهتر و عمیق‌تر خودتان نمی‌تواند شما را از خطر رد شدن در مصاحبه کاری نجات دهد. بنابراین تا می‌توانید برای شناخت خودتان زمان بگذارید و از معتبرترین و پرکاربردترین ابزارهای موجود در این مسیر بهره بگیرید.

۸ـ تمرکزتان را از دست بدهید

نداشتن تمرکز درمورد پاسخ‌گویی به سؤالات مصاحبه کننده امتیاز منفی برای شما محسوب می‌شود و رد شدنتان در مصاحبه حتمی خواهد بود. کارفرمایی که متوجه شود شما تمرکز کافی ندارید در مورد استخدام و کیفیت عملکرد شما مردد می‌شود.

راه‌حل:
سعی کنید روز قبل از مصاحبه به‌اندازه کافی خواب راحتی داشته باشید تا بدون خستگی در جلسه مصاحبه حاضر شوید‌. با آرامش به صحبت‌های کارفرما گوش دهید‌. بهتر است به‌جای تمرکز بر روی نتیجه مصاحبه یا اینکه بالاخره چه می‌شود؟ بر روی نقاط قوت و توانمندی‌های خودتان متمرکز شوید. خودتان را شایسته‌ی این جایگاه شغلی بدانید و تمام‌قد از قابلیت‌های خود دفاع کنید.

۹ـ رزومه‌ای صادقانه و بر مبنای واقعیت تنطیم کنید

ممکن است در روز مصاحبه حضور ذهن کافی نداشته باشید. بنابراین کارفرما ازشما می‌خواهد که فرم درخواست شغل را پُر کنید. مغایر بودن فرم استخدام و رزومه‌ی ارسالی چند قدم شما را به رد شدن در مصاحبه نزدیک می‌کند‌.

راه‌حل:
پس یادتان باشد که روزمه‌تان باید صادقانه باشد. تمام سوابق و مهارت‌هایی که دارید روز مصاحبه در موردشان سؤال خواهد شد. می‌توانید درمورد تجربیات گذشته به‌طورمختصر صحبت کنید. حالا اگر این ۹ مورد را رعایت کردید و بازهم در مصاحبه کاری رد شدید خیلی نگران نباشید که خطایی از شما سرزده باشد. گاهی رد شدن در مصاحبه‌ی شغلی، هیچ ارتباطی به این نکات ندارد‌. به‌هرحال دلایل دیگری هم هستند که در پذیرفته نشدنِ شما در مصاحبه استخدامی نقش داشته باشند.

در ادامه به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

مدیران استخدام نیروهای داخلی را ترجیح می‌دهند

به‌طورمثال کارمندی در سازمان در حال فعالیت است که به هر دلیلی بیشتر از شما در اولویت قرار دارد. از همه مهم‌تر مدیر سازمان اطلاعات بیشتری نسبت به ویژگی‌های شخصیتی و توانمندی‌های این کارمند دارد. پس احتمال استخدام شدن شما طبیعتا کم خواهد شد.

رد شدن در مصاحبه

نداشتنِ معرّف

تصور کنید که شما و شخص دیگری در شرایط و توانمندی‌های مشابهی هستید. شخصی که معرّف دارد در اولویت استخدام شدن قرار می‌گیرد. پس شانس رد شدن در مصاحبه استخدامی برای شما دور از انتظار نیست و این مورد را همه‌ی ما یک‌بار هم که شده تجربه کرده‌ایم.

شرکت تصمیمات جدیدی اتخاذ کرده است

اصلا شاید تغییرات جدیدی در کسب‌وکارشان صورت گرفته است. شاید در بحث فروش، شرکت سودِ کافی بدست نیاورده و به همین جهت مدیر تصمیم گرفته است که فرد جدیدی استخدام نکند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

3 مرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *