افتتاح حساب ترکیه
سرویس کولر آبی

سرویس کولر آبی یکی از کارهایی است که هر سال با شروع فصل گرما در لیست اولویت های کارخای آقای خانه قرار می گیرد. شما می توانید با کمترین هزینه و بدون سرویس کولر آبی توسط سرویسکار خودتان این کار را انجام دهید. این مطلب از گروه سبک زندگی شادمگ این کار را به شما آموزش می دهد.

کولر آبی چگونه کار می کند؟

سرویس کولر­ آبی کار سختی نیست و نیاز به تخصص بالایی ندارد تنها لازم است اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید. کولرهای آبی بر پایه آب و هوا و انرژی برق کار می­کند. با گردش آب و هوا در داخل کولر هوای خنک ایجاد می­شود. در کولر­های آبی موتور کولر وظیفه به گردش درآوردن هوا و پمپ آب وظیفه به جریان درآوردن آب را بر عهده دارند.

قبل از شروع به کار حتما برق کولر را قطع کنید تا مشکلی برای شما بوجود نیاید. قطعات کولرآبی از ۳ دسته تشکیل شده است: مکانیکی (تسمه، توربین هوا، شناور)، الکتریکی (کلید کولر، موتور کولر و پمپ آب)، ثابت (بدنه­، دیچه­ها، پوشال­ها و شیر تخلیه آب)

راهنمای خرید کولر گازی یکی از ضروریات این روزهای گرم تابستانی است . شما برای این خرید نیاز به داشتن اطلاعاتی دارید تا بهترین مدل و مناسب ترین آن را نسبت به فضای خانه انتخاب کنید. راهنمایی های شادمگ در این زمینه شاید برای شما مفید باشد.

انواع کولر آبی

کولر‌های آبی در یک دسته‌بندی کلی به دو نوع ثابت و قابل‌حمل تقسیم می‌شوند.

سرویس کولر آبی

ثابت

این نوع از کولرها برای انتقال هوا به کانال‌کشی نیاز دارند. ابعادشان بزرگتر و ظرفیت سرمایشی آن‌ها نیز بیشتر است. معمولا کولرهای آبی ثابت را در پشت بام نصب می‌کنند.

قابل‌حمل

این نوع از کولرها را می‌توان هرجایی تصب کرد و نیازی به کانال‌کشی نیست. تنها اتصال برق و آب برای آن‌‌ها کفایت می‌کند. البته در برخی مدل‌ها حتی نیازی به اتصال شلنگ آب هم وجود ندارد. در این نوع کولر خود دارای مخزن آبی است که تا چند ساعت پاسخگوی نیاز خواهد بود. ظرفیت این نوع کولرها معمولاً کمتر است.

مزایای کولر آبی

 • قیمت مناسب کولرهای آبی
 • بازده سرمایش بالادر کولرهای آبی
 • هزینه نصب و راه اندازی بسیار اندک
 • مصرف برق پایین در کولر های آبی
 • تعمیر و نگهداری آسان

معایب کولر آبی

 • اثربخشی کمتر نسبت به دستگاه‌های تهویه مطبوع
 • نامناسب جهت استفاده در مناطق با رطوبت بالا
 • کولر آبی ممکن است برای سلامتی نیز مضر باشد
 • در صورت عدم سرویس و نگهداری کولر آبی، مخزن کولر می‌تواند بستر مناسبی برای رشد برخی حشرات موذی مثل پشه باشد

عملکرد کولر آبی

در کولر آبی برعکس کولر گازی امکان انتخاب درجه و تنظیم دما وجود ندارد، همچنین خنکی کولر گازی مطبوع‌تر از کولر آبی است. برای عملکرد بهترکولر آبی و جلوگیری از مصرف بالای برق باید کولر را در ساعاتی از شبانه روز خاموش کرد، معمولاً هر ۱۲ ساعت استفاده باید ۱ ساعت کولر خاموش شود و به اصطلاح استراحت کند.

گاهی شدت گرما به خصوص در نیمه تابستان آنقدر شدید می‌شود که کولرها ۲۴ ساعته و بی وقفه روشن هستند، که این کار از طول عمر کولر آبی کم خواهد کرد. پس هر ۱۲ ساعت یکبار حتماً به موتور کولر استراحت دهید.

سرویس کولر آبی

نکته بعدی سرویس کولر آبی است که باید به موقع انجام شود، بعضی افراد کولر آبی را سرویس می‌کنند، یعنی سرویس بعدی کولر آبی را به سال بعد و شروع مجدد گرما کوکول می‌کنند. این روش غلطی است، کولر آبی حدود ۴ الی ۵ ماه در سال مداوم روشن است، بنابراین سرویس و روغن‌کاری به موقع موتور و پمپ کولر از هزینه‌های بعدی مثل تعویض پمپ کولر و یا سیم‌پیچی موتور کولر جلوگیری می‌کند و قطعاً شما هم در هیچ ساعاتی از فصل گرما بدون کولر نخواهید بود.

کولر آبی از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

پیش از سرویس کردن هر وسیله‌ای بهتر است با اجزا و قطعات آن آشنا شویم. کولرهای آبی از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند.

اولی بخش مربوط به گردش آب و بخش دوم مربوط به گردش هواست. وظیفه‌ انجام هر یک از این گردش‌ها بر عهده‌ موتوری جداگانه است: گردش آب با پمپ و گردش هوا با دینام انجام می‌شود.
به صورت کلی می‌توان قطعات کولر را به سه دسته‌ تقسیم‌بندی کرد:

 • الکتریکی: شامل موتور کولر، پمپ آب و کلید قطع و وصل جریان برق
 • مکانیکی: شامل تسمه، شناور و توربین هوا
 • ثابت: شامل دریچه‌ها، بدنه و پوشال‌ها، شیر تخلیه و شبکه‌ی آبرسانی

پیش از آغاز سرویس کولر آبی چه باید کرد؟

قبل از شروع فرآیند سرویس کولر آبی باید مطمئن شوید که برق کولر وصل نیست، به دلیل محیط مرطوب و بدنه‌ فلزی کولر امکان برق‌گرفتگی بسیار زیاد است. برای این کار مطمئن شوید که کلید پمپ و موتور کولر خاموش است. اگر کولر فیوز جداگانه دارد آن را قبل از شروع سرویس کولر آبی قطع کنید. در نهایت فازمتر را روی بدنه کولر قراردهید تا از نبود جریان برق مطمئن شوید، اگر فازمتر نداشتید پشت دست را سریع به بدنۀ کولر بزنید.

برای سرویس کولر آبی دمپایی پلاستیکی با کفی ضخیم استفاده کنید. اگر کولر روی بلندی قرار گرفته است، حتماً از چهارپایه پلاستیکی و یا چوبی برای رسیدن قد به کولر استفاده کنید.

در آپارتمان‌ها معمولا روی پشت بام چندین کولر قرار دارد که مشخص نیست هر یک متعلق به کدام واحد است. به همین دلیل قبل از آغاز سرویس به فردی که پایِ کلید کولر ایستاده بگویید یک بار آن را روشن و بعد خاموش کند تا مطمئن شوید کولر خودتان را سرویس می‌کنید.

هنگام روشن کردن آزمایشی، حداقل یکی از دریچه‌های کولر را باز کنید تا به موتور دستگاه فشار وارد نشود.

سرویس کولر آبی

معمولا کولرها نه ماه از سال خاموش هستند و همین باعث می‌شود خاک زیادی در کانال کولر و دریچه‌ها جمع شود. به محض اینکه کولر را برای تست روشن کنید، این خاک از دریچه‌های کولر و توسط باد به داخل خانه ریخته می‌شود.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم به فرد یا افرادی که در خانه هستند بگویید با دستمال خیس آماده باشند که به محض روشن کردن کولر آن را جلوی دریچه بگیرند تا خاک کولر در خانه پخش نشود. به خصوص اگر خود شما یا یکی از اعضای خانه حساسیت و مشکل تنفسی دارید رعایت این نکته را فراموش نکنید.

کولرهای آبی از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند. اولی بخش مربوط به گردش آب و بخش دوم مربوط به گردش هواست. وظیفه‌ انجام هر یک از این گردش‌ها بر عهده‌ موتوری جداگانه است: گردش آب با پمپ و گردش هوا با دینام انجام می‌شود.

تعویض پوشال‌های کولر آبی

پوشال‌ها یکی از بخش‌های مهم کولرهای آبی هستند که در بسیاری از موارد لازم است هر سال آنها را تعویض کنید. پوشال‌ها محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند که در طول زمستان بین تار و پود پوشال‌های کولر رشد می‌کنند. وقتی که کولر شروع به کار می‌کند و آب روی پوشال‌ها جاری می‌شود، این باکتری‌ها فعال شده و باعث می‌شوند هوای نامطبوع و بدبویی وارد خانه شود.

روش صحیح شستن بالش پر و پنبه با دست و لباسشویی

هوای بدبو یک مشکل این باکتری‌هاست، اما مشکل بزرگ‌تر آن است که می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی در افراد خانواده شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که هر سال به وضعیتشان رسیدگی کنید.

اگر بعد از بررسی مشاهده کردید که پوشالتان هنوز نو است و می‌تواند یک سال دیگر هم برایتان کار کند، خوب آن را بشویید. در غیر این صورت حتما آن را تعویض کنید. البته قیمت پوشال چندان زیاد نیست و تعویض آن هزینه‌ زیادی روی دستتان نمی‌گذارد. هیچ‌وقت از یک پوشال بیش از دو سال استفاده نکنید.

هنگام خرید پوشال جدید حتما ظرفیت کولرتان را مد نظر قرار دهید. اگر پوشال کولرهای کم‌ظرفیت را روی کولرهای با ظرفیت بیشتر ببندید، منافذ به خوبی پوشیده نمی‌شود که مصرف انرژی را افزایش می‌دهد. اگر پوشال کولرهای با ظرفیت بالا را روی کولرهای با ظرفیت پایین ببندید، هوا به خوبی در کولر گردش پیدا نمی‌کند که باز هم منجر به افزایش مصرف انرژی می‌شود.

برای تعویض پوشال کافی است پوشال قدیمی را خارج کرده، پوشال جدید را خیس کرده، در محل خودش قرار داده و شبکه‌ی سیسمی مخصوص را روی آن بگذارید.

مراحل سرویس کولر آبی

مرحله اول: شستن بدنه و قسمت های داخلی کولر

برای شروع ابتدا از کسی که داخل خانه است بخواهید که یکبار کولر را برای چند ثانیه روشن و خاموش کند تا مطمئن شوید که کولر منزل خودتان را سرویس می­کنید. حتما کولر خود را به خوبی بشویید. کف داخلی کولر را بخوبی با یک فرچه پلاستیکی بشویید تا تمامی گرد و خاک را از کولر خارج کنید و باعث نشود که گرد و خاک رسوب کند و به کف کولر آسیب بزند.

هنگام شستشو حتما به تمامی قسمت­های کولر به خوبی دقت ککنید تا مبادا قسمتی از کولر رنگش پریده باشد. در این صورت نیاز است بعد از تمیز کاری مقداری قیر ایزوله که یک نوع قیر آماده است از رنگ فروشی­ها بخرید. تمامی قسمت­هایی که رنگ پریده به خوبی بپوشانید زیرا رنگ پریدگی باعث زنگ زدن بدنه و در نایت پوسیدگی بدنه می­شود.

مرحله دوم: تعویض پوشال ها

در مرحله بعد بهتر است پوشال­های کولرتان را سالیانه تعویض کنید. پوشال­ها محل مناسبی برای رشد باکتری­ها و قارچ­ها است در زمستان باکتری­ها و قارچ­ها در پوشال­ها رشید می­کنند. سپس در تابستان با روشن کردن کولر و خیس شدن پوشال­ها بوی بدی را در فضای خانه پخش می­کند. علاوه بر بوی بد باعث ورود آلودگی به فضای خانه و ایجاد مریضی می­شود.

سرویس کولر آبی

زمانی که برای خرید پوشال می­روید حتما پوشال متناسب با توان کولر بخرید. تراکم بالاتر یا کمتر باعث اختلال در کارکرد کولر می­شود. برای نصب پوشال­های جدید ابتدا آنرا به خوبی خیس کنید و سپس در محل قرار دهید و سپس شبکه سیمی مخصوص را روی آن بگارید.

مرحله سوم: بررسی پمپ آب

حال وقت سرکشی به پمپ آب که وظیفه گردش آب را به عهده دارد و دینام دینام که وظیفه به جریان درآوردن هوا را به عهده دارد است . ۲ عدد یاتاقان در موتور اصلی کولر قرار دارد که شما باید تمام این قطعات را به خوبی روغن کاری کنید. سپس پروانه را چند دور با دست بچرخانید تا روغن به خوبی در آن پخش شود و نرم شود. برق کولر را وصل کنید و برای چند ثانیه آن را روشن کنید تا از سلامت تمامی قطعات کولر مطمئن شوید. معمولا این قطعات خرابی زیادی ندارد و در صورت خراب شدن تنها نیاز است که آن را تعویض کنید.

مرحله چهارم : بررسی تسمه

تسمه کولر را نیز حتما بررسی کنید. تسمه نه خیلی باید سفت باشد نه زیاد شل باشد. هر دو مورد باعث آسیب به موتور می­شود. همچنین از سلامت تسمه مطمئن شوید تسمه نباید پوسیده یا نخ نما شده باشد در این صورت حتما آن را تعویض کنید.

مرحله پنجم: بررسی آب کولر

در مرحله بعد سراغ آب کولر میروید. در ابتدا شلنگ خارجی کولر را چک کنید که نپوسیده باشد و نیاز به تعویض نداشته باشد. از شلنگ جنس خوب استفاده کنید تا در معرض آفتاب به سذعت نپوسد. سپس دریچه اطمینان کولر را باز کنید و بشویید. شناور قدیمی را چک کنید و ۱ سانتی متر پایین­تر شیر تخلیه تنظیم کنید. انواع مختلفی از شناور­ها داخل بازار موجود است. حال واترپمپ را باز کنید و آن را بخوبی تمیز کنید تا فاقد رسوب و آلودگی باشد.

پس از تمیز کردن واتر پمپ را روغن کاری کنید و دوباره سر جای خود قرار دهید. حال برای اطمینان از سالم بودن مراحل رسیدن آب به پوشال­ها فلکه آب را باز کنید. اجازه دهید آب به اندازه مناسب وارد کولر شود و شما تمام قسمت­ها را به خوبی چک کنید. سپس دکمه پمپ را بزنید و مسیر و فشار آب را چک کنید تا مطمئن شوید آب به درستی در کولر جریان دارد. در آخر کولر را تراز کنید تا آب به صورت مساوی در تمامی قسمت­ها پخش شود و یک طرف جمع نشود.

مرحله ششم: چک کردن برزنت کولر

آخرین مرحله از سرویس کولر آبی چک کردن برزنت کولر پس از روشن کردن است. گاهی بر اساس گذشت زمان برزنت دچار پوسیدگی یا پارگی می­شود و باعث هدر رفت هوای خنک است. گاهی نیز به دلیل تکان­های موتور کولر به صورت جزئی تکان میخورد. پس چک کنید تا کولر دقیقا موازی با دریچه باشد درزی بای هدر رفتن باد کولر نباشد.

نکات پایانی سرویس کولر آبی برای بهبود کارایی آن

بهتر است متراژ کانال کولر کم باشد برای همین در ساختمان­های بزرگ بهتر است کولر قسمتی از بالکن را اشغال کند.

برای کولر خود حتما سایه بان بگذارید. زمانی که دمای هوا بسیار بالال است و آفتاب مستقیم به کولر می­تابد قدرت خنک کنندگی کولر کم می­شود. همچنین مصرف آب و برق نیز در کولر بالا می­رود.

کولر را با توجه به متراژ خانه انتخاب کنید تا مقدار خنکی مناسبی برای شما داشته باشد.

سرویس کولر آبی

در ساعات پر مصرف روز کولر را خاموش کنید و مصرف برق را کنترل کنید. کولر جز وسایلی است که مصرف بالایی دارد.

شما می­توانید برای کولر خود از کلیدهای هوشمند استفاده کنید. با این کلیدها با ریموت می­توانید کولر خود را خاموش یا روشن کنید.

نحوه روغن‌کاری پمپ کولر مدل تک بوبین:

کلاهک پلاستیکی پمپ کولر را با آچار بوکسی مخصوص باز کنید و کلاهک را از روی موتور بلند کنید.
پروانه یا فن پمپ آب در بالاترین قسمت محور پمپ کولر قرار گرفته است. به وسیله یک پیچ گوشتی تخت به آرامی به پشت آن و جهت‌‌های مختلف فشار وارد کنید تا به آرامی از جای خود خارج شوند. برخی در این زمان محور را روغن‌کاری می‌کنند که کار غیر اصولی است.
درپوش موتور را نیز با استفاده از آچار تخت باز کنید. درپوش موتور باید روغن‌کاری شود. سپس استاتور تک بوبین موتور را از روتور جدا کنید و به وسیله یک دم باریک سر سیم‌های کابل را از ترمینال جدا کنید.
با دست پروانه موتور را از محور موتور بیرون بکشید. محور روتور را از درپوش پایین موتور خارج کنید.
اگر در محور رسوب زیادی جمع شده باشد، باعث گشاد شدن بوشن می‌شود. بنابراین قبل از بیرون آوردن بوشن بهتر است رسوب محور را تمیز کنید.
مهره پیچ نگهدارنده پایه پمپ را باز کنید، این مهره پمپ را به قاب درپوش پایین متصل کرده است.
درپوش پایینی را به همراه قاب پلاستیکی از پایه جدا کنید و بوشن روی درپوش را دربیاورید. این بوشن را مانند بوشن بالایی با روغن ضد آب روغن‌کاری کنید.
تمامی قطعات آب کولر را با دقت تمیز کنید و به غیر از بخش‌های سیم‌پیچی شده سایر قطعات و قسمت‌ها را رسوب‌زدایی کنید.
روغن‌کاری محور پمپ کولر را فراموش نکنید.

دلایل رنگ دادن فرش بعد از شستشو در خانه ؛ چطور جلوی رنگ پس دادن فرش رو بگیریم ؟

نحوه روغن‌کاری پمپ کولر مدل دو بالشتکی:

برای روغن‌کاری پمپ آب کولر با موتور قطب چاکدار و استاتور دو بالشتکی نیز باید مانند مدل تک بوبین باید تمام قطعات پمپ کولر را باز شود. این نوع پمپ کولر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مجدد برق کولر باید قطع باشد و مانند روش قبل سیم‌ها را از ترمینال برق کولر جدا کنید؛ با یک آچار تخت مهره‌های نگهدارنده قاب را باز و کلاهک پمپ را باز کنید.
استاتور را با چند ضربه آرام از جای خود باز کنید و کفی پلاستیکی را با استفاده از انبردست یا دم باریک بیرون بکشید.
پروانه را از محور روتور بیرون بکشید، پایه را از جای خود در بیاورید.
اگر محور رسوب گرفته باشد، احتمال دارد که بوشن از محور خارج نشود . جام کرده باشد. یکی از دلایل جام کردن پمپ کولر رسوب محور است.
با استفاده از محول جرم‌گیر و یا سنباده نرم رسوب را بین ببرید، تا محور و بوشن هنگام بیرون کشیدن بوشن خراب نشود. محل تماس محور و بوش درپوش را روغن‌کاری کنید.

سرویس کولر آبی
محور روتر را بیرون بکشید، روتر بسیار حساس است و با کوچک‌ترین ضربه و یا سقوط تاب برمی‌دارد. بوشن و درپوش پایین موتور پمپ نیز باید روغن کاری شود.
بوشن‌ها، محور، محل تلاقی محور و بوشن باید با دقت با روغن ضد آب روغن‌کاری شوند. سایر قطعات به غیر از سیم‌پیچ‌ها باید روغن‌کاری و روسوب زادیی شوند.
بعد از روغن‌کاری، پمپ کولر را با دقت مجدد ببندید. پیشنهاد می‌کنیم هر مرحله از باز کردن پمپ را عکس بگیرید تا هنگام بستن مجدد پمپ کولر اشتباه نکنید.

سرویس و روغن‌کاری موتور کولر آبی

تا به اینجا روغن‌کاری و سرویس کولر را انجام دادیم. بخش دیگری که نیار به سرویس و روغن‌کاری دارد، یاتاقان موتور کولر است. یاتاقان موتور کولر یاید هر دو ماه سرویس و روغن‌کاری شود.

برای این کار درپوش یاتاقان را باز کنید و روغن موتور را داخل یاتاقان بریزید تا جایی که از درپوش سرازیر شود. یاتاقان در دو سمت قرار دارد، یک یاتاقان در سمتی است که تسمه روی پولی قرار می‌گیرد و یک یاتاقان در سمت مقابل، هر دو یاتاقان موتور کولر باید به خوبی روغن‌کاری شوند.

بعد از ریختن روغن در یاتاقان‌های موتور کولر، پروانه یا محور فن را با دست بچرخانید تا روغن به خوبی جذب شود و مجدد روغن بریزید.

یاتاقان سمت پولی به دلیل اینکه تحت فشار موتور و چرخش پروانه قرار دارد به مراقبت بیشتری نیاز دارد. همانطور که اشاره کردیم تسمه کولر را خیلی سفت نکنید که باعث پوسیدگی یاتاقان می‌شود.

معمولاً بعد از روغن‌کاری یاتاقان، روغن‌کاری موتور کولر نیاز نیست. برای روغن‌کاری موتور کولر، باید پیچ‌های موتور کولر باز شود که نیاز به تخصص و مهارت دارد چون احتمال دارد ریتم تسمه و پولی به هم بریزد و محور شعاه محور لق شودو سر و صدای کولر آبی زیاد شود.

هنگام راه‌اندازی بعد از سرویس کولر دقت کنید آبریزهای دو سمت کولر که به یاتاق‌ها مشرف است، طوری قرار نگرفته باشند که آب روی یاتاقان‌ها بریزد.

بعد از ریختن روغن در یاتاقان‌های موتور کولر، پروانه یا محور فن را با دست بچرخانید تا روغن به خوبی جذب شود و مجدد روغن بریزید.

سایه‌بان‌ برای کولر آبی

کولرها روی پشت بام و در معرض تابش مستقیم آفتابِ داغ قرار دارند. هر چقدر بدنه‌ کولر داغ‌تر شود، مصرف انرژی نیز بالاتر می‌رود. ضمن اینکه کارآیی کولر هم پایین می‌آید. به همین دلیل اگر بتوان به نحویی کولر را از تابش مستقیم آفتاب حفظ کرد، می‌توان در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد.
سایه‌بان بهترین گزینه برای این کار است. شما می‌توانید یا از سایه‌بان‌های سنتی (که از چهار پایه فلزی و یک سقف برزنتی تشکیل شده‌اند) و یا از سایه‌بان‌های مدرن (که پایه‌هایشان روی کولر نصب می‌شود و سایه‌بان رویشان قرار می‌گیرد) استفاده کنید. سایه‌بان‌های مدرن کارآیی بهتری دارند و به ایزوگام پشت بام هم آسیب نمی‌زنند، هر چند طبیعتا قیمتشان هم بیشتر است.

شست‌وشوی کامل هنگام سرویس کولر آبی

دریچه اطمینان آب را باز کنید و کف کولر را خوب بشویید. اگر کف کولر رسوب زیادی گرفته می‌توانید به کمک مواد جرم‌گیر شستشو را انجام دهید. حین شستن مطمئن شوید که هیچ قسمتی از کولر رنگش نپریده باشد چون در این صورت به خاطر مجاورت با آب احتمال زنگ‌زدگی‌اش بالاست. اگر قسمتی رنگش پریده بود از رنگ‌فروشی کمی قیر ایزوله تهیه کنید و با قلم‌مو آن را روی بخش مربوطه بمالید.
مطمئن شوید که کف کولر آب نمی‌دهد، چون در این صورت مصرف آب کولرتان به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

تنظیم موقعیت کولر آبی

به سبب تکان‌های موتور ممکن است پس از چند سال کولر جابه‌جا شود. این جابه‌جایی باعث می‌شود دیگر دهانه‌ خروجی کولر با دهانه ورودی کانال هم‌راستا نباشد و این موضوع سبب می‌شود بخشی از بادِ تولیدی کولر هدر برود.
از طرفی معمولا ناحیه اتصال دهانه و کانال را با پارچه‌های برزنتی می‌پوشانند، اما ممکن است این پارچه‌ها به مرور پوسیده و پاره شوند.

سرویس کولر آبی

پس هنگام سرویس کولر آبی از هم‌راستا بودن دهانه خروجی کولر و دهانه‌ ورودی کانال و سالم بودن پارچه‌های برزنتی اطمینان حاصل کنید.

تنظیم شناور کولر آبی

شناور وسیله‌ای است که میزان آب ورودی به مخزن کولر را کنترل می‌کند و وقتی سطح آب به اندازه‌ مشخصی می‌رسد جلوی ورود آب بیشتر را می‌گیرد. به همین دلیل مهم است که هنگام سرویس کولر آبی به درستی تنظیم شود.
شناور را ابتدا طوری تنظیم کنید که هیچ آبی از تشتک یا دریچه اطمینان کف بیرون نریزد.

بعد فلکه‌ آب کولر را باز کنید تا بررسی کنید شناور درست کار می‌کند یا نه. اگر نمی‌خواهید تا پر شدن کامل مخزن منتظر بمانید کافی است با دست آرام شناور را بالا بیاورید که ببینید جریان آب قطع می‌شود یا نه. همچنین اگر عمل قطع به درستی انجام نگرفت لازم است که شناور را عوض کنید.
البته اگر شناور درست تنظیم شده باشد بعد از پر شدن مخزن، سطح آب باید یک سانتی‌متر پایین‌تر از ارتفاع شیر تخلیه‌ کف باشد. ضمنا توجه کنید که کولر باید نسبت به زمین تراز باشد، در غیر اینصورت آب یک گوشه‌ جمع شده و در عملکرد شناور اخلال ایجاد می‌شود.

نحوه صحیح ضدعفونی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی با استفاده از چند روش

چنانچه شناور درست تنظیم شده باشد بعد از پر شدن مخزن، سطح آب باید یک سانتی‌متر پایین‌تر از ارتفاع شیر تخلیه‌ کف باشد. ضمنا توجه کنید که کولر باید نسبت به زمین تراز باشد، در غیر اینصورت آب یک گوشه‌ جمع شده و در عملکرد شناور اخلال ایجاد می‌شود.

مشکلات عمده و عیب‌های کولر آبی

حتماً برای شما هم پیش آمده که هنگام استفاده از کولر آبی دچار مشکل شده باشید. خرابی و نیاز به تعمیر کولر آبی جزو مشکلات متداول است ، کولرهای آبی به دلیل کارکرد مداوم در طول فصل گرما دچار مشکلات و عیب‌هایی می‌شوند. این مشکلات و از کار افتادن یا افت کیفیت عملکرد کولر مخصوصاً در ساعت‌های اوج گرما بسیار آزار دهنده است ، از این رو شما همواره باید به امکان سرویس و تعمیر کولر آبی توسط سرویس کاران مجرب دسترسی داشته باشید ، در ادامه با برخی از مشکلات عمده و عیب‌های کولر آبی و علت آن آشنا می‌شویم.

روشن نشدن کولر آبی

روشن نشدن کولر آبی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد :

ممکن است که فیوز قطع باشد: برای اطمینان از قطع نبودن، فیوز باید با فازمتر بررسی شود. اگر فیوز خراب باشد، باید آن را تعویض نمود.
نرسیدن برق به ترمینال کولر: اگر فیوز کولر سالم است و برق به ترمینال کولر نمی‌رسد این بدین معناست که سیم کشی تا محل رسیدن به ترمینال دچار قطعی است و باید عیب رفع شده یا سیم کشی کلاً تعویض شود.

کار نکردن پمپ آب کولر

در بعضی مواقع علت درست کار نکردن کولر قطع بودن یا بروز اختلال در عملکرد پمپ کولر است. برای مطمئن شدن از این که ایراد از این قطعه است، باید آن را به صورت جدا از موتور کولر امتحان کرد ، در صورت خراب بودن پمپ آب کولر باید آن را تعویض کرد.

باد گرم زدن کولر

گاهی علی رغم روشن شدن کولر، از کولر باد گرم خارج می‌شود. این مشکل به دلیل کم آب شدن کولر است که می‌تواند به دلایل زیر به وجود آید ، اگر در کف کولر آب جمع نشده، کم آب شدن کولر می‌تواند به دلیل گرفتگی در شناور یا کم بودن فشار آب به وجود آمده باشد.

اگر شناور به دلیل رسوب گرفتگی داشته باشد باید با سرکه رسوب زدایی شود. و اگر مشکل کم بودن فشار آب است، باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود ، اگر در کف کولر آب جمع شده، مشکل از پخش شدن آب در کولر توسط پمپ آب و لوله‌های رابط آن است. ممکن است این شلنگ‌ها سوراخ شده باشند. یا این که پمپ نیم سوز شده یا پروانه آن به درستی عمل نکند. در این صورت لازم است که پمپ تعمیر یا تعویض شود.

خنک نبودن باد کولر

گاهی نیاز به سرویس و تعمیر کولر آبی به دلیل خنک نبودن باد کولر است. خنک نبودن باد کولر می‌تواند به دلایل زیر باشد ، شل بودن یا بیش از اندازه سفت بودن تسمه پروانه. این مشکل سبب می‌شود که موتور نتواند به خوبی پره‌های کولر را به گردش در آورد. برای فهم این که تسمه درست کار می‌کند، باید هنگام خاموش بودن کولر تسمه را با دست فشار داد.

سرویس کولر آبی

تسمه نه باید خیلی شل و نه خیلی سفت باشد. تسمه در صورت فشار با دست تا یک بند انگشت به داخل حرکت کند ، خراب بودن برزنت کولر. گاهی منشأ خنک نبودن باد کولر پارگی برزنت کولر است که باید آن را تعویض کرد ، پایین بودن کیفیت پوشال‌ها. اگر پوشال کیفیت مناسبی نداشته باشد، علی رغم عملکرد درست کولر آبی، کولر باد خنکی نمی‌دهد ، نیم سوز بودن موتور کولر. موتور کولر بعد از مدت زمان زیاد کار کردن، نیم سوز می‌شود. برای مشخص شدن این مسئله باید جریان روی موتور را با آمپرمتر بررسی کرد.

نشانه دیگر این مشکل زود داغ شدن موتور است. روش برطرف شدن این مشکل تعویض سیم پیچی آن است.

موتور فقط در دور تند یا کند کار می‌کند!

موتورهای کولر آبی از نوع موتورهای دو سرعته یا دو دور است. گاهی علت نیاز به سرویس و تعمیر کولر آبی این است که سوئیچ داخل موتور که برای راه اندازی دور تند یا کند است خراب شده و به درستی عمل نمی‌کند.

در این صورت لازم است که موتور باز شده و این سوئیچ تعویض شود ، گاهی علت این مشکل نیم سوز شدن موتور است که در این صورت نیز موتور برای تعویض سیم پیچی باید باز شود ، این احتمال نیز وجود دارد که کلید تبدیل خراب شده باشد که این موضوع با جوش خوردن کنتاکت‌های درون آن رخ می‌دهد. خراب بودن کلید از طریق بررسی آن با اهم متر مشخص می‌شود.

صدای زیاد کولر

اگر کولر با صدای زیادی کار می‌کند، دلیل آن می‌تواند یکی از مشکلات زیر باشد:

 • صاف و تراز نبودن کولر: باید جای کولر را صاف، ثابت و تراز کرد.
 • خرابی یا پارگی بخشی از تسمه: تسمه باید تعویض شود.
 • تاب برداشتن پروانه: باید توسط تراشکار ماهر اصلاح شود.
 • خرابی و شل بودن پولی‌ها: باید آن‌ها را سفت و تسمه را مجدداً تنظیم نمود.
 • گشاد شدن یاتاقان یا تاب برداشتن میله: بوش‌های یاتاقان باید تعویض شود. در صورت تاب برداشتن میله باید آن را تعویض کرد.
 • خرابی موتور: باید آن را باز کرده و تعمیرات لازم را روی آن انجام داد.

آب رفتن از کولر

آب رفتن از کولر می‌تواند به ۳ دلیل رخ دهد که باید هنگام سرویس و تعمیر کولر آبی توسط سرویس کار اصلاح شود.

 • گیر داشتن شناور به دلیل رسوبات یا خرابی آن
 • تنظیم نبودن شناور
 • محکم نبودن اتصال شلنگ به پشت شناور

سرویس کولر آبی

لرزش زیاد کولر

لرزش زیاد در کولر به دلیل هم راستا نبودن پولی و تسمه به وجود می‌آید. پولی و تسمه باید توسط سرویس کار ماهر هم راستا شوند تا لرزش از بین برود ، ممکن است که لرزش به دلیل تعادل نداشتن کولر پدید آید که در این صورت باید پایه‌های کولر تنظیم شوند ، شکستن پولی، خراب بودن موتور و به کار نبردن پارچه برزنتی در کولر آبی نیز می‌تواند باعث ایجاد لرزش در آن شود.

کم بودن باد کولر

علت کم بودن کولر عملکرد نامناسب توربین کولر آبی است. توربین به علت شل یا زیاد سفت بودن تسمه، یا نیم سوز بودن موتور و نداشتن توان کافی باد کمی تولید می‌کند ، علاوه بر این، پیچ و خم زیاد در مسیر کانال کولر نیز می‌تواند باعث هدر رفتن باد و کاهش سرعت آن شود. در این صورت لازم است که کولر قوی‌تر و بزرگ‌تری تهیه کنید ، عوامل مؤثر بر قیمت تعمیر کولر آبی در تهران

عوامل مختلفی بر هزینه و قیمت تعمیر کولر آبی مؤثر است که تعمیر کار کولر آبی با در نظر گرفتن آنها اقدام به قیمت دهی میکند از جمله موارد عبارتند از:

 • تعمیر پمپ کولر
 • تعویض پمپ کولر
 • تعمیر سیم کشی
 • تعویض سیمکشی
 • تعمیر موتور
 • تعویض سیم پیچ موتور
 • مدت زمان انجام کار
 • هزینه رفت و آمد

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *