افتتاح حساب ترکیه
لباس مناسب مجلس ختم

مراسم ختم نیز مانند هر مراسم دیگری آداب و لباس مخصوص خود را می‌طلبد. انتخاب لباس مناسب مجلس ختم احترام گذاشتن به خانواده فردی است که دیگر در میان ما نیست. گروه استایل شادمگ برخی اصول برای لباس مناسب مجلس ختم را در اختیارتان قرار داده است. همیشه برای لباس مناسب مجلس ختم یک دست لباس تیره کنار بگذارید.

لباس مناسب مراسم ختم چیست؟

تلفن شما صبح زود زنگ می‌خورد. پشت خط خواهر شما است که اطلاع می‌دهد خاله بزرگتان درگذشته است. احتمالا از خود می‌پرسید «چه کاری باید انجام دهم و یا چه بپوشم؟» چند دهه پیش نیازی به مطرح کردن ‌این سوالات نبود.

زیر آداب و رسوم مربوط به مراسم عزاداری مشخص و واضح بود. امروزه با ظهور شبکه‌های اجتماعی و تنوع سنت‌های فرهنگی و مذهبی انتخاب لباس مناسب مراسم ختم دشوارتر از قبل شده است. برای شرکت در مراسم ختم آدابی وجود دارد که رعایت آن به معنی احترام گذاشتن به صاحبان عزا است. همینطور پوشیدن لباس مناسب مراسم ختم یکی از اموری است که بر همه مکلف شده است.

 

لباس مناسب مجلس ختم

آداب شرکت در مراسم ختم

برای شرکت در مراسم ختم آدابی وجود دارد که رعایت آن نشان دهنده همراهی با صاحبان عزا است:

 • ارسال پیام تسلیت
 • اهدای گل و یا تحفه‌ای برای میزبان
 • پوشیدن لباس مناسبمراسم ختم
 • احترام گذاشتن به سنت‌های مذهبی و فرهنگی

در ادامه این موارد را توضیح می‌دهیم:

ارسال پیام تسلیت

احتمالا اولین کاری که فرد در هنگام مرگ افراد نزدیک و آشنایان انجام می‌دهد ارسال پیام تسلیت است، مخصوصاً اگر نمی‌توانید در مراسم ختم شرکت کنید.

توجه داشته باشید که ارسال ‌ایمیل، پست آنلاین یا پیام‌ متنی به تنهایی کافی نیست. نوشتن یک نامه دست نویس کوتاه همراه با پیام صمیمانه تسلیت احترام و همدردی بیشتری از طرف شما نشان می‌دهد.

اهدای گل یا تحفه برای میزبان

می‌توانید به شکل محسوس‌تری همدردی خود را ابراز کنید. عموماً برای شرکت در یک مراسم عزاداری به عنوان احترام به میزبان همراه داشتن هدیه‌ای مناسب برای آن مجلس است. در ‌این مراسم می‌توانید از شیرینی شکلات و یا یک دسته گل استفاده کنید، به خصوص برای اقوام نزدیک‌تر و صمیمی‌ این یک وظیفه تلقی می‌شود.

لباس مناسب مجلس ختم

علاوه بر دسته گل می‌توانید برای شادی روح متوفی مقداری مبلغ به عنوان خیریه به خانواده عزادار اهدا کنید. در هر صورت، ‌این کار کاملاً به انتخاب شخصی شما بستگی دارد.

انتخاب لباس مناسب مجلس ختم

انتخاب لباس مناسب مجلس ختم یکی از ارکان اساسی ‌این مراسم به حساب می‌آید. همدردی و احترام در چنین مراسمی ‌هدف اولیه شماست. بهترین راه برای نشان دادن آن انتخاب لباس مناسب مراسم ختم است. آقایان در ‌این مراسم بیشتر کت و شلوار پوشیده می‌پوشند. هر مردی برای مراسم ختم حداقل باید یک دست کت و شلوار تیره رنگ کنار بگذارد.

در انتخاب لباس مناسب مجلس ختم می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • کت و شلوار مشکی اولین گزینه است. به غیر از ‌این می‌توانید یک دست کت و شلوار سرمه‌ای و یا خاکستری زغالی بپوشید
 • استفاده از کفش آکسفورد کپ پتو با رویه چرم سیاه و برش یک دست یا وینگ تیپ
 • تیشرت سفید ساده با آستین برگردان
 • کراوات مشکی ساده
 • دستمال جیب سفید و جوراب ساق بلند تیره

لباس مناسب مجلس ختم

احترام گذاشتن به سنت‌های مذهبی و فرهنگی

برای شرکت در مراسم ترحیم به فرهنگ خانواده توجه کنید. به عنوان مثال، مسلمانان مراسم ترحیم خود را در مسجد برگزار می‌کنند. در هنگام شرکت در مسجد همواره به یاد داشته باشید که کفش‌های خود را خارج کنید و آن را در مکان مناسبی قرار دهید. جوراب‌هایتان را همواره تمیز نگه دارید. زنان برای ورود به چنین مکان‌هایی باید با حجاب باشند. معمولاً کت و شلوار باید به رنگ تیره باشد. مسلمانان در هنگام حضور در چنین مراسمی‌ از پوشیدن کراوات خودداری می‌کنند.

ژورنالی از مانتو نخی دخترانه تابستانی شیک ترند 1402

اگر در یک مراسم یهودی شرکت می‌کنید، نیز باید لباس مناسب مراسم ختم آن مکان را به تن داشته باشید. به عنوان مثال، یهودی‌ها کلاهی به نام کیپا بر سر می گذارند. بنابراین، قبل از ورود به کنیسا باید چنین کلاهی تهیه کنید. از زنان متاهل خواسته می‌شود که روسری به سر کنند. آقایان نیز باید کت و شلوار تیره به همراه کراوات استفاده کنند.

اگر در مراسم بودایی شرکت می‌کنید، باید لباس محافظه‌کارانه به تن کنید. اگر به چنین مکانی بروید متوجه می شوید که عزاداران از لباس سنتی سفید استفاده می‌کنند. در چنین مکانی از پوشیدن لباس قرمز که نشان دهنده شادی و خوشحالی است خودداری کنید. لازم است در معبد بودایی ‌کفش‌های خود را در از پا در آورید. بنابراین، می بینید که انتخاب لباس مناسب مراسم ختم شرط اصلی حضور در آن است.

برای مراسم ختم چه لباسی نباید پوشید؟

لباس مناسب مجلس ختم معمولاً رسمی، بدون جلب توجه و آراستگی بیش از حد است.

علاوه بر ‌این، نکات زیر را در هنگام انتخاب لباس مناسب مجلس ختم در نظر داشته باشید:

 1. از پوشیدن لباس روشن و لباسی که جلب توجه کند خودداری کنید.
 2. همچنین از پوشیدن لباس‌های کژوال مانند شلوار جین یا شلوار تنگ و تیشرت یقه‌دار خودداری کنید.
 3. کراوات بدون کت نپوشید.
 4. از پوشیدن اکسسوری‌ها مانند سنجاق سینه، دکمه سردست، زنجیر و غیره خودداری کنید. جواهرات خود را در خانه بگذارید.
 5. کفش با کفی لاستیکی، کفش لوفر، کفش دو رنگ، اسنیکر و صندل نپوشید.
 6. بدون جوراب به مراسم نروید. رنگ جوراب‌تان را تیره انتخاب کنید.

لباس مناسب مجلس ختم

تفاوت بین مراسم یادبود و مراسم تشییع جنازه

مراسم تشییع جنازه مدت کوتاهی پس از مرگ شخص برگزار می‌شود و شامل دفن کردن او است. تفاوت آن با مراسم یادبود در ‌این است که در مراسم تشییع جنازه به حضور پیکر آن مرحوم نیاز است.

مراسم یادبود مراسمی است که برای یادآوری افتخارات یک شخص برگزار می‌شود. ‌این مراسم برای یادآوری ارزش‌های شخصی است که در گذشته است، اما بدن او نیازی به حضور در آنجا ندارد.

شرکت در مراسم ختم

مراسم ختم یک گردهمایی جمعی است که معمولاً در خانه فرد متوفی صورت می‌گیرد. کسانی که نمی‌توانند در مراسم خاکسپاری شرکت کنند در مراسم ختم فرد شرکت می‌کنند. هدف از ‌این کار خداحافظی با فرد متوفی در یک جمع دوستانه است. چنین مکانی نیز به لباس مناسب خود نیاز دارد.

در ‌این صورت پوشیدن کت و شلوار مشکی مناسب است. با ‌این حال، ممکن است فرد متوفی از اعضای نیروی پلیس و یا آتش نشان یا عضو یک تیم ورزشی بوده باشد. در ‌این صورت، همکاران او با پوشیدن لباس مخصوص سرکار در مراسم حضور به هم می‌رسانند تا تعهد، روحیه و ارزش‌های والای فرد متوفی را ابراز کنند.

لباس مناسب مجلس ختم

آداب مراسم ختم و یادبود

مراسم ختم و یادبود به مناسبت تکریم و همدردی با صاحبان عزا است. برای شرکت در ‌این مراسم نیز آدابی وجود دارد که رعایت آن نشان دهنده احترام به خانواده صاحب عزا است. در هنگام حضور در ‌این مراسم باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • در صورتی که یکی از اعضای نزدیک خانواده متوفی هستید در ‌این مراسم شرکت کنید.
 • ۱۰ الی ۲۰ دقیقه زودتر در مراسم حضور پیدا کنید.
 • در صورتی که از اعضای نزدیک خانواده متوفی نیستید، در صندلی‌های ردیف جلو ننشینید.
 • سکوت را رعایت کنید و در حین مراسم گوشی خود را خاموش نگه دارید.
 • با بیان ساده همدردی و تسلیت خود را ابراز کنید.
 • در مراسم عزاداری لبخند نزنید و از حرف‌های بی مورد پرهیز کنید.
استایل هنری ؛ چطور به سبک هنری لباس بپوشیم ؟ با این 12 روش استایل خود را هنری کنید!

سخنرانی در مراسم عزاداری

در بسیاری از مراسم ترحیم امروزی معمولاً از یکی از اعضای نزدیک خانواده یا دوست خواسته می‌شود تا سخنرانی کند. ‌این سخنرانی ادای احترام قلبی در یادآوری فردی است که دیگر در حضور آنان قرار ندارد. اگر چنین فرصتی به دست آورده‌اید در مورد شخص با وقار صحبت کنید.

در ‌این میان تعادلی بین غم و اندوه، خاطرات و موقعیت‌های خنده‌دار برقرار کنید. هرگز در مورد عادات نوشیدنی و یا قرار ملاقات‌های فرد متوفی و یا هر چیزی که بی احترامی ‌نسبت به او تلقی شود صحبت نکنید. به یاد داشته باشید که ‌این سخنرانی به یادبود شخص مرحوم و تاثیر فراق او بر اعضای خانواده و دیگران است.

دور شدن از مشکی

از گذشته این مرسوم بوده که رنگ عزا، مشکی است. با گذشت زمان و ایجاد تغییر و تحولات در همه چیز، این مورد هم تغییر کرده است و شما می‌توانید از رنگ‌هایی غیر از رنگ مشکی هم استفاده کنید. می‌توانید رنگ مورد علاقه فرد مرحوم شده را بپوشید و یا از رنگ‌هایی مثل خاکستری، سبز تیره و… استفاده کنید تا باعث آرامش بازماندگان شوید.

لباس مناسب مجلس ختم

لباسی رسمی

مورد بعدی که باید در لباسی که برای مراسم ختم انتخاب می‌کنید، رعایت شود؛ حفظ احترام مجلس عزاست. سعی کنید از اکسسوری های بسیار بزرگ و توی چشم استفاده نکنید و یا لباس‌هایی خیلی تنگ نپوشید.

سعی کنید استایل های اسپرت مثل شلوار جین و… را کنار بگذارید و کمی رسمی‌تر لباس بپوشید. یک قانون کلی در این رابطه وجود دارد و می‌گوید؛ اگر احساس می‌کنید لباسی را نمی‌توانید در محل کار خود بپوشید، پس مناسب مراسم ختم هم نمی‌باشد.

در صورت شک داشتن، بپرسید!

همانطور که میدانید، هر منطقه‌ای دارای آداب و رسوم مخصوص به خود می‌باشد و هر جایی متناسب با فرهنگ خود مراسم ختم را انجام می‌دهند.

اگر تازه وارد منطقه‌ای شدید یا به طور کلی با آدام و رسوم موجود آشنایی زیادی ندارید؛ از اطرافیان سؤال کنید تا با دانستن این سنت‌ها، بتوانید به خوبی به آن‌ها عمل کنید.

لباس مناسب زنانه برای مجلس ختم

مراسم عزاداری جزء مراسم های رسمی به شمار می رود از این رو بهتر است شما لباس هایی رسمی را برای شرکت در این مراسم بپوشید. همچنین استفاده از ست لباس اسپرت برای حضور در مراسم عزاداری مناسب نمی باشد و در این مراسم نباید از رنگ های جیغ و روشن استفاده کنید. همچنین استفاده از اکسسوری های غیر معقول برای حضور در مراسم عزاداری انتخابی مناسب به شمار نمی روند.

مشکی و رنگ های تیره از انواع رنگ های مناسب برای انتخاب رنگ لباس های مخصوص عزاداری می باشند توجه داشته باشید علاوه بر لباس های مشکی برای حضور در مراسم ختم می توانید از لباس های تیره نظیر سرمه ای و خاکستری تیره و … استفاده نمایید.

خانم ها برای حضور در مراسم ختم می توانند مانتوی مشکی بلند یا مانتویی که دارای قدی متوسط است را برای پوشیدن انتخاب نمایند همچنین پوشیدن مانتوها و لباس های تنگ و خیلی کوتاه برای حضور در مراسم ختم انتخابی مناسب نمی باشد.

لباس مناسب مجلس ختم

لباس مناسب مردانه برای مجلس ختم

آقایان نیز برای حضور در مراسم عزاداری باید از ست لباس مردانه مناسبی استفاده نمایند تا ظاهر آن ها آراسته و مرتب به نظر برسد.

پیراهن ها ساده و رسمی با رنگ های تیره نظر سرمه ای و مشکی و طوسی تیره و … برای حضور در مراسم ختم انتخابی مناسب می باشند همچنین بهتر است شما رنگ شلوار و سایر اکسسوری های خود را از بین رنگ های تیره تر انتخاب نمایید.

مدل شکت پاییزه شیک دخترانه ترند 1402 که جون میده برای استایل پاییزی

پوشیدن شلوار جین و پیراهن آستین کوتاه و تیشرت برای شرکت در مراسم عزاداری انتخابی مناسب نمی باشد همچنین بهتر است آقایان از اکسسوری های خاص و متفاوت استفاده نکنند و طرح و رنگ اکسسوری های مورد استفاده خود را ساده انتخاب نمایند.

راهنمای استایل مناسب برای مراسم ترحیم

رنگ مناسب

رنگ لباس مناسب مجلس ختم ارتباط مستقیمی با فرهنگ هر کشوری دارد اما در کشورما مانند بسیاری دیگر از کشورها رنگ مشکی مورد استفاده قرار می گیرد. البته استفاده از رنگ های تیره مانند سورمه ای نیز می تواند مناسب باشد.

رسمی بپوشید

بهترین استایل برای مراسم ترحیم، استایل رسمی می باشد. البهت میزان رسمی بودن هر کدام از مراسم های مربوطه متفاوت می باشد که در این بین مراسم خاکسپاری رسمی تر بوده و مراسم سالگرد از میزان رسمیت کمتری برخوردار می باشد.

اما در هر صورت بهتر است که در مراسمات خاکسپاری، آقایان از کت و شلوار و خانم ها از مانتو شلوار استفاده کنند و در مراسمات چهلم و سالگرد از استایل نیمه رسمی اما با رنگ های تیره استفاده کنند.اگر قصد دارید از لباس مجلسی در مراسم استفاده کنید، برای احترام به خانواده متفوی لباسی را انتخاب کنید که بدن تان کاملا پوشیده باشد.

بستن دکمه ها به صورت کامل

باید دقت داشته باشید که در استایل مناسب برای مراسم ترحیم، باید دکمه یقه خود را کامل ببندند و خانم ها نیز باید لباس را انتخاب کنند که گردن و سینه ها را به صورت کامل بپوشاند.

لباس مناسب مجلس ختم

 اکسسوری ها

اگر مراسم خاکسپاری در فصل تابستان برگزار می شود، از یک عینک آفتابی با فریم کوچک استفاده کنید تا رسمی تر به نظر برسید.

در فصل زمستان نیز استفاده از اکسسوری هایی مانند کلاه، شال گردن، دستکش، چتر و دیگر اکسسوری های لازم به رنگ مشکی باشند.استفاده از اکسسوری های متعدد برای مراسم ترحیم مناسب نمی باشد اما استفاده از گردنبند مروارید می تواند گزینه بسیار ایده آلی باشد.

ساده و آراسته باشید

دقت داشته باشید که حضور شما در مراسم سوگواری ترحیم و خاکسپاری، برای احترام به متفوی و همدردی با بازماندگان او می باشد، پس دلیلی ندارد تا به دنبال استایلی باشید که با آن توجه همگان را به خود جلب کنید.
بنابراین، ساده، رسمی و شیک لباس بپوشید.

آرایش نکنید

عموما در کشور ما آرایش کردن برای حضور در مراسمات خاکسپاری و ترحیم چندان پسندیده نیست و نداشتن آرایش برای خانم ها، نوعی احترام به بازماندگان تلقی می شود.

اما با در نظر گرفتن اصل آراستگی، تا حد استفاده از یک کرم مرطوب کننده و کرم پودر رنگ پوست مجاز به استفاده از لوازم آرایشی هستید، اما به هیچ وجهه سراغ خط چشم ها و رژ ها نروید.

آداب شرکت در مراسم ختم چیست؟

ارسال پیام تسلیت ، اهدای گل و یا تحفه‌ای برای میزبان، پوشیدن لباس مناسب مراسم ختم و احترام گذاشتن به سنت‌های مذهبی و فرهنگی

برای مراسم ختم چه لباسی نباید پوشید؟

از پوشیدن لباس روشن و لباسی که جلب توجه کند خودداری کنید.همچنین از پوشیدن لباس‌های کژوال مانند شلوار جین یا شلوار تنگ و تیشرت یقه‌دار خودداری کنید.کراوات بدون کت نپوشید.از پوشیدن اکسسوری‌ها مانند سنجاق سینه، دکمه سردست، زنجیر و غیره خودداری کنید.کفش با کفی لاستیکی، کفش لوفر، کفش دو رنگ، اسنیکر و صندل نپوشید.بدون جوراب به مراسم نروید. رنگ جوراب‌تان را تیره انتخاب کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

11 فروردین 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *