افتتاح حساب ترکیه
پاک کردن لکه رژ لب

پاک کردن لکه رژ لب بسيار سخت است به خصوص اگر از آن به راحتی عبور كنيم و تميز كردن را به بعدها موكول كنيم. ما در اين مطلب روش های ساده ای را در اختيار شما قرار داديم. اين ترفندها اين نوع لكه بی را ساده می كنند. با ما همراه باشيد.

چگونه لکه رژ لب را از روی پارچه پاک کنیم؟

یکی از مشکلات رایج بسیاری از خانم ها لکه شدن لباس هایشان با رژ لب است . پاک کردن لکه کرم پودر و پاک کردن لکه رژ لب از روی لباس ها زمانبر و گاهی مواقع سخت است و یکی از ناراحت کننده ترین اتفاق ها برای بانوانی است که روش پاک کردن لکه رژ لب را از روی پارچه نمی دانند.

رژ شدن لباس - پاک کردن لکه رژ لب

در رابطه با پاک کردن لکه رژ لب از روی لباس ها باید بدانید که بهتر است این لکه را نیز مانند بسیاری از لکه های دیگر سریع پاک کنید زیرا اگر ااین لکه در بافت پارچه اثر کند کارتان بسیار سخت و مشکل خواهد بود . اگر شما نیز این اتفاق برایتان پیش آمده این بخش را که در مورد پاک کردن لکه رژ لب از روی پارچه است از دست ندهید.

لکه رژ لب روی لباس

رژلب در ترکیب خود مواد گوناگون و متنوعی دارد. مواد تشکیل دهنده رژ لب به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند.

موم
روغن
رنگدانه
در بدترین موقعیت شما با سه دسته از این مواد سروکار دارید و برای پاک کردن آن از روی لباس باید با این مواد آشنایی داشته باشید. معمولاً لکه‌ های روغنی به راحتی با مواد شوینده معمولی پاک می‌شوند. شما برای از بین بردن رنگدانه های رژلب نیاز به حلال‌های بسیار قوی‌تری دارید.

پاک کردن لکه رژ لب از لباس سفید یا کرم

اگر لباس یا دستمال سفیدتان به رژ لب آغشته گردد لکه بیشتر معلوم می شود و باید برای تمیز کردن آن از روش زیر استفاده کنید.

1. روی سینک یک حوله آشپزخانه پهن کنید.

2. قسمتی از پارچه را که لک شده روی حوله طوری قرار دهید تا لکه را ببینید.

3. قبل از شستشو برای حذف لکه با یک اسفنج روی لکه بکشید

4. با یک اسفنج روی لکه را بکشید تا لکه کاملا حذف و پاک شود .

5. پارچه را آبکشی کنید.

6. مواد شوینده را برای حذف لکه روی آن بکشید تا اثر لکه پاک شود.

7. سپس لباس یا پارچه تان مانند همیشه بشویید.

لکه رژ روی پپراهن مردانه - پاک کردن لکه رژ لب

پاک کردن لکه رژ لب از لباس با چند محلول خانگی

برای از بین بردن لکه رژ لب از روی لباس سفید می توانید از یک سفیدکننده استفاده کنید اما برای لباس های رنگی و بسیاری از پارچه ها این کار روش ممکن نیست.

روش صحیح تمیز کردن قفس پرنده و چند نکته بسیار کاربردی

پاک کردن رژ لب با الکل

لکه رژ لب را با دستمال حوله ای یا دستمال مرطوب کودک پاک کنید و رابینگ الکل را روی لکه بکشید و به مدت 5 دقیقه بگذارید تا روی لکه رژ لب بماند.با آب سرد بشویید و این کار را تکرار کنید.

پاک کردن لکه رژ لب با جوش شیرین

اگر الکل هم لکه را پاک نکرد با یک قلمو یا مسواک کهنه جوش شیرین را روی لکه بمالید تا لکه کم کم کمرنگ شود و سپس پارچه را با مواد شوینده بشویید.

پاک کردن لکه رژ لب با خمیر دندان

اگر لباس شما با رژ لب لک شده است روی لکه خمیر دندان بمالید و سپس لباس را به طور کامل بشویید .

پاک کردن لکه رژ لب با صابون

برای پاک کردن اثر لکه رژ لب آن را با یک شوینده ملایم مثل صابون بشویید . اگرلکه پاک نشد و اثر آن باقی ماند، از پاک کننده های دیگر استفاده کنید.

شستن لباس - پاک کردن لکه رژ لب

پاک کردن لکه رژ لب با اسپری مو

برای پاک کردن اثر لکه رژ لب از روی لباس اسپری مو را روی لکه بپاشید و یک ربع بعد آن را با آب و صابون بشویید تا اثری از رژ لب روی لباس باقی نماند.

پاک کردن لکه رژ لب با محلول های پاک کننده

برای از بین بردن لکه های رژ لب محلول های پاک کننده ی مختلفی مانند مواد شوینده ی مایع، الکل ایزو پروپیل و آمونیاک را بکار ببرید تا چربی ها را در خود حل کنند. آنطور که در نمناک توضیح داده ایم برای استفاده از این محلول ها، ابتدا لکه ی رژ لب را با پارچه ی مرطوب تمیز، پاک کنید، سپس از محلول تان استفاده نمایید و باتوجه به برچسب روی لباس، آنرا بشویید . توجه نمایید که هیچ گاه روی پشم یا ابریشم آمونیاک استفاده نکنید.

پاک کردن لکه رژ لب با مایع ظرفشویی

برای پاک کردن لکه رژ لب مقدار کمی مایع ظرفشویی روی لکه ریخته و سپسبا یک پارچه بمالید و با آب سرد آبکشی کنید. این مرحله را تکرار کنید تا لکه کامل پاک شود .

توصیه مهم :

برای از بین نرفتن بافت پارچه هنگام لکه بری قبل از انجام هر کاری، مشخصات جنس پارچه لباستان را بدانید زیبایی پارچه از بین نرود.

مراحل پاک کردن لکه رژلب از روی لباس‌

ابتدا به یک حوله کاغذی یا پارچه سفید نیاز دارید.

پاک کردن رژ با پد - پاک کردن لکه رژ لبباید باقی مانده رژ لب را از روی پارچه پاک کنید تا جایی که دیگر روی پارچه پخش نشود.
لکه را با محلول خشکشویی غیر قابل اشتعال آغشته کنید و دترژانت را روی آن بمالید تا مرز لکه از بین برود و بعد از این کار لباس را در آب داغ بشویید. باید لکه را به سمت پایین روی کاغذهای سفید قرار دهید و با یک اسفنج که محلول خشکشویی به آن آغشته شده است پاک کنید. این کار را به طور مرتب تکرار کنید و پارچه را عوض کنید و بگذارید خشک شود سپس آب کشی کنید.

لکه بری که هر نوع لکه ای رو از فرش پاک میکنه !

پارچه‌‌های قابل شستشو چگونه هستند

لکه‌های رژلب روی پارچه‌های رایج مثل لباس‌هایی از جنس پنبه یا پلی استر، جین یا حتی ژاکت را می‌توان با روش‌های زیر تمیز کرد:

اگر لکه تازه است، آن را با نان سفید یا خمیر بازی سفید تمیز کنید. قبل از اینکه لکه رژ لب فرصتی برای نفوذ به پارچه داشته باشد، نان یا خمیر لکه رژ لب را جذب خواهند کرد.

اگر لکه تازه اما خیس است، از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید. در صورت نیاز تا زمانی لکه رژ لب پاک شود، روش‌های امتحانی را تکرار کنید.

روش دوم

مقداری از اسپری مو را روی لکه رژ لب اسپری کنید و اجازه دهید چند دقیقه روی لکه بنشیند تا در نهایت لکه را پاک کند. پس از پاک شدن لکه، لباس موردنظر را بشویید تا اسپری مو روی آن نیز شسته شود.
مقداری روغن گیاهی را روی لکه رژ لب بمالید. بگذارید روغن حدود نیم ساعت روی لکه رژ لب لباس باقی بماند. سپس مقداری مایع دستشویی را روی آن مالیده و لباس را طبق معمول همیشه بشویید. اسپری روغن WD-40 را نیز می‌توان به جای روغن به کار برد، اما تفاوتی که با روش استفاده از روغن گیاهی دارد این است که فقط حدود ده دقیقه روی لکه بماند کافی است.
با اسفنج مقداری الکل را بر روی لکه بمالید تا لکه پاک شود.
مقداری ضد عفونی‌کننده دست را روی لکه رژلب بمالید و سپس آن را طبق معمول بشویید.
کمی شامپو را به روی لکه بمالید و بعد آن را طبق معمول بشویید.
پاک‌کننده آنزیم را به لکه بمالید و سپس بگذارید نیم ساعت روی لکه بماند و در نهایت جای لکه را بشویید.

رد رژ لب روی لباس - پاک کردن لکه رژ لب

پارچه‌ پشمی

پشم یک پارچه منحصر به فرد و قابل شستشو است، اما در هنگام پاک کردن لکه، به روشی خاصی نیاز دارد. به عنوان مثال، الکل نباید بر روی پشم استفاده شود، بنابراین نمی‌توان از اسپری مو یا ضدعفونی کننده دست استفاده کرد. آمونیاک، سفید کننده کلر و مواد شوینده آنزیم‌دار هم نباید بر روی پشم استفاده شوند. به جای آن، کمی شامپو و یا پودر لباس‌شویی را به لکه بمالید و بعد طبق معمول بشویید. اگر با وجود استفاده از شامپو و پودر، باز هم لکه باقی ماند، آن را با یک کیت خشک پاک کننده، تمیز کنید.

پاک کردن لکه رژلب از روی مبل

برای تمیز کردن لکه رژ لب از روی مبل نیز می‌بایست ابتدا به وسیله یک چاقوی نه خیلی تیز، جرم رژ لب باقیمانده روی پارجه مبل را جدا کنید. برای این منظور و برای اینکه کاملا برداشته شود، بهتر است کارد را با کمی فشار و چندین بار در یک جهت روی مبل بکشید.
سپس یک کهنه تمیز برداشته و روی آن مقدار کمی خمیردندان قرار دهید و آن را به آرامی و با کمی فشار روی لکه مبل بکشید، به نحوی که کل لکه را بپوشاند. در صورتی که احساس کردید حجم خمیردندان کم شده است، مجددا کمی از آن را روی لکه اضافه کنید. خواهید دید که به تدریج رنگ رژ لب از روی مبل بلند شده و به پارچه منتقل خواهد شد. اگر مقدار آن زیاد بود از یک پارچه تمیز دیگر استفاده کنید.
در آخر یک پارچه تمیز و مرطوب را آنقدر روی قسمتهای کفی شده مبل بکشید تا کاملا تمیز شود.

اعمال مشترک و مخصوص شب های قدر ؛ دعاها ؛ آداب و نماز ها ؛ چه دعایی شب قدر مستجاب می شود ؟

نکات مهم پاک کردن لکه رژ لب

سعی کنید در هیچ کدام از مراحل پارچه لک‌شده را نمالید تا رژ به داخل بافت لباس فرو نرود و بیشتر پخش نشود؛ در هنگام استفاده از مواد شوینده مختلف بهتر است با حرکات یک سویه و با استفاده از ناخن، بدون اینکه از مرز اصلی لکه بیرون بزنید، با خراشیدن یا مالش خیلی ملایم سعی در برطرف‌کردن آن از سطح لباستان داشته باشید؛ همچنین در مراحل ابتدایی به کمک یک حوله و با ضربه‌زدن تلاش کنید رژلب موجود در لکه را به حوله منتقل کنید.

از آب خیلی گرم برای شستن پارچه استفاده نکنید زیرا باعث تثبیت رنگ رژ لب در بافت پارچه و گاه نیز تخریب بافت لباس خواهد شد.

هرگز لباستان را قبل از پاک شدن کامل لکه خشک نکنید زیرا از بین بردن باقی مانده آن را بسیار مشکل خواهد کرد.

رژ قرمز روی لباس سفید زن - پاک کردن لکه رژ لب

سوالات متداول

چند روش برای پاک کردن رژلب از روی لباس چیست؟

مایع ظرف‌شویی؛
الکل ضد عفونی کننده؛
اسپری مو؛
استون؛
لیمو و جوش شیرین.

چطور لکه رژلب از روی مبل پاك كنيم ؟

برای تمیز کردن لکه رژ لب از روی مبل نیز می‌بایست ابتدا به وسیله یک چاقوی نه خیلی تیز، جرم رژ لب باقیمانده روی پارجه مبل را جدا کنید. برای این منظور و برای اینکه کاملا برداشته شود، بهتر است کارد را با کمی فشار و چندین بار در یک جهت روی مبل بکشید.

سپس یک کهنه تمیز برداشته و روی آن مقدار کمی خمیردندان قرار دهید و آن را به آرامی و با کمی فشار روی لکه مبل بکشید، به نحوی که کل لکه را بپوشاند. در صورتی که احساس کردید حجم خمیردندان کم شده است، مجددا کمی از آن را روی لکه اضافه کنید. خواهید دید که به تدریج رنگ رژ لب از روی مبل بلند شده و به پارچه منتقل خواهد شد.

سخن آخر

برخورد لباس با صورت پس از آرایش‌کردن و یا ریختن مقداری مواد آرایشی بر گوشه‌های لباس، در اغلب موارد غیر قابل اجتناب است. به همین خاطر همه ما نیاز داریم که روش پاک کردن پاک کردن لکه رژ لب را فرا بگیریم. اين مطلب چند ترفند براي پاک کردن لکه رژ لب را به شما آموزش ميدهد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *