افتتاح حساب ترکیه
پاک کردن لکه زردچوبه

پاک کردن لکه زردچوبه یکی از سخت ترین کارهایی است که لذت آشپزی را از بین می برد. البته این کار را هر چه به تعویق بیندازید ضرر بیشتری می کنید. چون هرچه زمان بیشتری بگذرد و لکه کهنه‌ تر و قدیمی‌ تر شود، قدرت پاک‌کنندگی آن کمتر می‌شود و خیلی سخت‌تر و دیرتر می‌توان لباس و سطوح را لکه‌ گیری کرد. این مطلب شادمگ چند ماده موثر برای از بین بردن لک زردچوبه به شما معرفی می کند. با ما همراه باشید.

چند روش موثر برای پاک کردن لکه زردچوبه از روی لباس و ظروف

درصورتی‌که روی لباس تمیزتان لکه‌ای از زردچوبه افتاده است، هنوز هم می‌توانید آن را برطرف کنید اما در این مورد زمان اهمیت زیادی دارد. هرچه زمان بیشتری بگذرد و لکه کهنه شود، امکان پاک شدن لکه زردچوبه از روی لباس هم کمتر می‌شود؛ اما در این خصوص نکات ساده اما مهمی وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید. در غیر این صورت با یک لکه تثبیت شده مواجه می‌شود که دیگر نمی‌توان آن را پاک کرد.

برای پاک کردن فوری لکه زردچوبه از لباس یا سطح‌های دیگر اگر لکه تازه باشد، سریعاً با آب جاری و مایع ظرفشویی یا لباسشویی شستشو دهید. این کار معمولاً لکه را از بین می‌برد.

لکه زردچوبه روی لباس - پاک کردن لکه زردچوبه

شاید تاکنون در مورد خواص دم دست ترین مواد غذایی در مورد لاغری و کاهش وزن نشنیده اید در مورد  زردچوبه برای لاغری شادمگ را بخوانید.

در این مطلب، شما را با روش‌هایی برای پاک کردن لکه زردچوبه آشنا می‌کنیم؛ پس در ادامه این مقاله شادمگ با ما همراه باشید.

پاک کردن لکه زردچوبه از روی دست و ناخن

شاید شما هم تاکنون با این مشکل مواجه شده باشید که نیاز باشد مواد غذایی را با ادویه‌ها ورز دهید و بعد از آن با رنگ زردچوبه باقی‌مانده بر سطح پوست روبه‌رو شده باشید. این مسئله برای خانم‌های خانه‌دار از دغدغه‌های بزرگ به شمار می‌رود، زیرا رنگ‌دهی این ادویه بسیار بالا بوده و با شستشوی آب رفع نمی‌شود.

جهت پاک کردن لکه زردچوبه از روی ناخن می‌توانید از آبلیمو استفاده کنید، چراکه خاصیت اسیدی و پاک‌کنندگی دارد. همچنین اگر روغن نارگیل در دسترس دارید، مقداری از آن را بر روی پنبه مالیده و بر سطح ناخن‌ها بکشید، البته این روش را باید چندین بار تکرار کنید تا تأثیر مثبت بگذارد. از شیر هم می‌توانید استفاده کنید؛ شیر به عنوان پاک‌کننده‌ای قوی عمل کرده و سلول‌های مرده را از سطح پوست حذف می‌کند که ناخودآگاه زردی زردچوبه را نیز از بین خواهد برد.

آموزش شستشوی صحیح لباس های بافتنی ؛ در ماشین لباسشویی ؛ با دست

همچنین باید بدانید، پاک کردن زردچوبه از روی پوست نیز با مخلوط آبلیمو و جوش‌شیرین تا حدودی امکان‌پذیر است، اما با این حال توصیه می‌کنیم اگر دارای پوست خشک در ناحیه دست‌هایتان هستید، حتماً قبل از انجام کار از دستکش استفاده کنید.

زردچوبه روی دست - پاک کردن لکه زردچوبه

پاک کردن لکه زردچوبه از روی کابینت

امروزه همه افراد به زیبایی منزل خود، به‌خصوص آشپزخانه توجه بسیار دارند و پاکیزه نگه‌داشتن این بخش از خانه جزء کارهای روزمره و پر زحمت خانم‌ها به شمار می‌رود. معمولاً هنگام آشپزی لکه‌های زیادی بر سطح کابینت‌ها ایجاد می‌شود که ناشی از پاشیدن روغن و ادویه‌های مختلف و از جمله زردچوبه است.

برای تمیز کردن سطوح و کابینت‌ها و پاک کردن لکه زردچوبه از روی کابینت، از محلول‌های ترکیب شده با سرکه مانند: آبلیمو به‌علاوه سرکه یا جوش شیرین استفاده کنید. نکته مهم این است که همان ابتدای پخش شدن ادویه بر سطح کابینت، سریعاً آن را با دستمال نمناک تمیز کنید و اجازه ندهید ادویه به مناطق دیگر پخش شود.

پاک کردن لکه زردچوبه از روی ظروف

یکی از بهترین ترفند‌های خانگی برای پاک کردن زردچوبه از روی ظروف استفاده از مایع سفیدکننده است. قبل از شروع به کار، باید توجه داشته باشید جنس ظروف شما چیست؟ ظرف‌هایی که از جنس سرامیکی هستند، با استفاده از مایع‌های شوینده ظروف به خوبی از این لکه‌های زرد پاک می‌شوند؛ اما اگر جنس ظروف از پلاستیک باشد، مسئله کمی متفاوت است.

برای پاک کردن آسان رنگ زردچوبه از سطح ظروف، از ترکیب مایع سفیدکننده و آب استفاده کنید. در صورتی که مایع شوینده در دسترس نداشتید، می‌توانید از سرکه به عنوان جایگزین استفاده کنید.

ظرف پلاستیکی زرد شده - پاک کردن لکه زردچوبه

پاک کردن لکه زردچوبه از روی فرش و مبل

بانوان عزیز توجه داشته باشید، اگر مقداری از زردچوبه یا هر ادویه دیگری بر روی فرش ریخت، حتماً آن را سریعاً با جاروبرقی جمع کرده و با استفاده از پارچه‌ای مرطوب سطح فرش را تمیز کنید. به هیچ وجه نباید برای از بین بردن لکه زردچوبه از روی فرش و مبل با دستمال مرطوب، دستمال را روی سطح فشار دهید، زیرا لکه زردچوبه به الیاف‌های داخلی فرش انتقال پیدا می‌کند و پاک کردن آن دشوارتر خواهد شد.

همچنین یکی از راه‌های دیگر این است که بعد از جمع‌آوری پودر ادویه، چندین قطره مایع ظرفشویی بر دستمال مرطوبی ریخته و بر سطح آسیب‌دیده به آرامی حدود چند ثانیه بمالید، سپس با دستمال نمناک دیگری محل موردنظر را تمیز کنید.

زردچوبه روی فرش - پاک کردن لکه زردچوبه

زوش های ساده برای پاک شدن لکه زردچوبه از روی لباس

برای پاک کردن لکه زردچوبه یه هیچ عنوان از آب گرم استفاده نکنید؛ زیرا این نوع لکه نیز مانند لکه خون و لکه جوهر، به وسیله آب گرم در بافت پارچه پخش شده و فرصت پاک شدن آن از روی لباس به کلی از بین می‌رود. اما چه روش‌های را می‌توان برای پاک کردن این نوع لکه‌ها از روی پارچه انجام داد؟

برای پاک کردن لکه زردچوبه از روی لباس پیشنهاد ما این است که یکی از روش‌های زیر را امتحان نمایید:

تمیز کردن کیف سفید چرمی و برق انداختن آن با 10 راهکار خانگی

 استفاده از سرکه سفید

اولین و بهترین ماده برای پاک کردن لکه زدچوبه سرکه سفید است.

نصف فنجان سرکه را با یک فنجان آب و 2 قاشق مایع ظرف شویی اضافه ترکیب و آن ها را مخلوط کنید.سپس محلی از لباس که لکه زردچوبه دارد، برای ۱۵ تا ۲۰دقیقه داخل این محلول قرار دهید و بعد آن را آب بکشید. لباس را چند ساعت درمقابل نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.

 استفاده از سفید کننده

اگر جنس و رنگ لباس شما به گونه ای باشد که می‌توانید از سفیدکننده استفاده نمایید، این‌ کار گزینۀ بسیار ساده‌تری برای شما خواهد بود؛ چراکه به کارگیری این نوع مواد از آسان‌ترین و سریع‌ترین روش هاست؛ ولی اگر جنس لباس به گونه ای باشد که نمیتوانید از سفیدکننده استفاده نمایید از روش های دیگر برای از بین بردن لکه زردچوبه استفاده کنید.
برای اینکه لکه زردچوبه را با استفاده از سفیدکننده از بین ببرید روش زیر را بکار ببرید:

نصف فنجان سفیدکننده را با نصف فنجان آب مخلوط نمایید. قسمتی از لباس را که لک زردچوبه روی آن قرار دارد، داخل این محلول قرار دهید؛ تا لکه زردچوبه پاک شود. بعد از 15 الی 20 دقیقه لباس خود را با آب سرد آبکشی کنید و بعد لباس را برای چند ساعت در مقابل نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.

 استفاده از جوش شیرین

ابتدا محل لکه را با آب سرد بشویید، سپس روی آن را با جوش‌شیرین بپوشانید. پس از گذشت ۵ دقیقه با یک مسواک نرم، روی لکه را بسایید تا لکه محو شود. در نهایت محل لکه را با آب و صابون شسته و در مقابل نور خورشید آن را خشک کنید.

پاک کردن زردچوبه - پاک کردن لکه زردچوبه

 استفاده از خمیر دندان

خمیر دندان نیز یک ماده ساده و دم دستی است که می‌توانید برای پاک کردن لکه زردچوبه از آن استفاده نمایید. برای استفاده از خمیر دندان طبق مراحل زیر عمل نمایید:

مقداری خمیر دندان را بر روی لکه زردچوبه بمالید و بعد با یک برس و یا مسواک تمیز روی لکه بکشید. در گام بعد آن را با آب سرد و صابون لکه را بشویید و لباس را در برابر نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.

 استفاده از مواد خشک

مواد خشک مانند نمک دریا، نشاسته، آرد و یا آرد ذرت می‌توانند در جذب لکه کمک کنند. لکه را خیس کنید، مقداری از این مواد را روی آن بریزید و صبر کنید؛ سپس لباس را بشویید.

استفاده از گلیسیرین

حدود یک چهارم فنجان گلیسیرین را با یک چهارم فنجان صابون و 2 فنجان آب مخلوط کنید؛ سپس پارچه ای را در این محلول خیس کنید و به آرامی مالش دهید. سپس آن را با آب سرد آبکشی کنید و در مقابل خورشید قرار دهید تا خشک شود.

 استفاده از سودا یا آب گازدار

آب سودا و یا آب های گازدار میتوانند گزینه مناسبی برای پاک کردن لکه زردچوبه از روی لباس باشد. برای انجام این روش، لکه زردچوبه را به مقداری آب گازدار یا سودا آغشته کنید و 5 دقیقه زمان دهید تا آب گازدار روی لباس بماند؛ سپس لباس را با آب سرد بشویید.

12 گیاه مناسب اتاق خواب برای خواب بهتر و رفع استرس

نکات مهم برای از بین بردن لکه زدچوبه

نور خورشید رنگ زردچوبه را اکسید می‌کند و تأثیر زیادی در از بین رفتن رنگ آن دارد. با انجام روش‌های بالا امکان دارد لکه زردچوبه به صورت کمرنگ بر روی لباس بماند که با قرار دادن لباس در مقابل در نور مستقیم آفتاب، لکه زردچوبه به طور کامل از روی لباس پاک میشود. همچنین میتوانیم به جای استفاده از مایع ظرفشویی و از صابون و یا دیگر شوینده‌ها برای پاک کردن لکه زردچوبه استفاده نمایید. اما…

پودر زردچوبه - پاک کردن لکه زردچوبه

برای اینکه لکه زردچوبه را از روی لباس پاک کنیم، نیاز به زمان داریم. این کار احتمال دارد زمان‌بر باشد و باید صبر داشته باشید تا نتیجه دلخواه خود را بگیرید
هیچ‌گاه از اجسام نوک تیز مثل فرچه‌های سیمی و یا ناخن برای پاک کردن لکه زردچوبه استفاده نکنید؛ چراکه این کار موجب آسیب به بافت لباس می‌شود
در صورتی که لکه لباستان به روش‌های خانگی و معمول پاک نشد از یک خشکشویی معتبر و ماهر کمک بخواهید

سوالات متداول

پاک كردن لكه زردچوبه از روی فرش چگونه انجام میشود؟

حتماً آن را سریعاً با جاروبرقی جمع کرده و با استفاده از پارچه‌ای مرطوب سطح فرش را تمیز کنید. به هیچ وجه نباید برای از بین بردن لکه زردچوبه از روی فرش و مبل با دستمال مرطوب، دستمال را روی سطح فشار دهید، زیرا لکه زردچوبه به الیاف‌های داخلی فرش انتقال پیدا می‌کند و پاک کردن آن دشوارتر خواهد شد.

روش های پاک كردن زردچوبه از روی پوست و ناخن چیست؟

جهت پاک کردن لکه زردچوبه از روی ناخن و پوست می‌توانید از آبلیمو استفاده کنید، چراکه خاصیت اسیدی و پاک‌کنندگی دارد. همچنین اگر روغن نارگیل در دسترس دارید، مقداری از آن را بر روی پنبه مالیده و بر سطح ناخن‌ها بکشید، البته این روش را باید چندین بار تکرار کنید تا تأثیر مثبت بگذارد. از شیر هم می‌توانید استفاده کنید؛ شیر به عنوان پاک‌کننده‌ای قوی عمل کرده و سلول‌های مرده را از سطح پوست حذف می‌کند که ناخودآگاه زردی زردچوبه را نیز از بین خواهد برد.

نحوه پاک كردن لكه زردچوبه از روی پلاستیک چگونه است؟

برای پاک کردن آسان رنگ زردچوبه از سطح ظروف پلاستیکی، از ترکیب مایع سفیدکننده و آب استفاده کنید. در صورتی که مایع شوینده در دسترس نداشتید، می‌توانید از سرکه به عنوان جایگزین استفاده کنید.

سخن آخر

هیچ خانمی نیست که تا به حال دردسرهای پاک کردن لکه ادویه‌جات را تجربه نکرده باشد. برخی ادویه‌ها مانند زردچوبه که رنگ‌دهی بالایی دارند، آشپزی کردن را به جای فعالیتی لذت‌بخش به عذابی دردسرساز تبدیل می‌کنند! در این مطلب سعی کردیم ساده‌ترین و مؤثرترین روش‌های پاک کردن لکه زردچوبه از سطوح مختلف را به شما آموزش دهیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

13 اردیبهشت 1403

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *