افتتاح حساب ترکیه
مدل آستین لباس

اگر فکر می‌کنید مدل آستین لباس چیز زیاد مهمی نیست، بهتر است یک دور زیباترین لباس‌هایی که در زندگی‌تان دیده‌اید و مدل آستین‌شان را در ذهن خود مرور کنید تا نظرتان عوض شود. ما در گروه استایل شادمگ شما را با انواع مدل آستین لباس آشنا می کنیم.

مدل آستین لباس

آستین هم مثل یقه یا دامن و … یکی از مهم ترین قسمت های لباس مجلسی است و برای انتخاب آن علاوه بر جنس پارچه و سلیقه شخصی باید به فرم اندام هم توجه شود. چرا که مدل آستین هم مثل مدل یقه میتوانید بعضی از عیوب اندام شما را بپوشاند یا آن را برجسته تر کند.

مدل آستین لباس

مثلا اگر شما سینه های بزرگ یا کوچکی دارید یا بازوهایتان نسبت به بدن تان چاق یا لاغر هستند میتوانید با انتخاب یک مدل آستین مناسب برای لباس مجلسی ، مانتو یا شومیزتان به بهترین حالت این ایراد را بپوشانید .

مدل تونیک بهاره با آستین های پف دار و گشاد بسیار زیبا می شود.

آستین لباس

در هر دوره از مدهای لباس، آستین‌های متنوعی مد می‌شوند و البته پس از مدتی، آنها کنار گذاشته می‌شوند. در یک دوره، ممکن است که یک مدل آستین مد شود و تا دهه‌ها بعد، خبری از آن نباشد و ناگهان دوباره سروکله‌اش پیدا شود.

آستین‌ها که در دو نوع کلی دوخته می‌شوند، عبارت‌اند از:

آستین‌های سرخود؛
آستین‌ های جدا.
آستین‌های سرخود یکسره به بالاتنه وصل هستند. درواقع آنها روی پارچه به همراه بالاتنه برش زده می‌شوند و برش حلقه ندارند، مانند آستین کیمونو؛ اما آستین‌های جدا، جدا از بالاتنه برش زده و سپس به حلقه‌آستین دوخته می‌شوند.

آستین لباس چیست؟

۱. آستین بخش مهمی از هر مدل لباس (پیراهن، بلوز، کت، ژاکت و غیره) است که بازوی شما را می‌پوشاند.

مدل آستین لباس

۲. قد آستین لباس می‌تواند کوتاه، متوسط یا بلند باشد.

۳. آستین سرخود و آستین‌های جدا دو نوع کلی برای دوخت آستین هستند.

۴. سایز آستین بسته به فرم آن می‌تواند تنگ یا گشاد باشد.

۵. معمولاً به لباسی که برش حلقه آن به خط شانه ختم می‌شود، لباس بدون آستین گفته می‌شود.

اهمیت و نقش آستین در لباس

آستین به عنوان یکی از بخش‌های مهم لباس از جایگاه خاصی برخوردار است چون این قسمت از لباس نه تنها بازوهای شما را شکل می‌دهد بلکه در معرض دید همه هم قرار دارد و در واقع یکی از اولین بخش‌های لباس است که نظر را به خود جلب می‌کند. آستین لباس فقط یک بخش معمولی از لباس نیست بلکه اهمیت بسیاری دارد.

طراحان لباس از این قسمت برای ایجاد تغییر در فرم کلی (سیلوئت) و استایل لباس استفاده می‌کنند. در حال حاضر تاکید روی آستین‌های لباس از جدیدترین ترندهای طراحی لباس به شمار می‌رود و مدل‌های خاص، حجیم و حتی غیرمعمول و عجیب آستین در مدل‌های جدید لباس‌های زنانه، فراوان به چشم می‌خورد.

مدل آستین لباس

طراحی مدل‌ آستین

به نظر می‌رسد بیشتر طراحان و تولیدکنندگان لباس در سطوح و بخش‌های مختلف از اهمیت و نقش آستین در مدل‌های لباس زنانه آگاه نیستند به طور مثال اگر شما به عنوان یک خانم میانسال به دنبال خرید یک لباس مجلسی باشید با مشکل مواجه خواهید شد چون بیشتر مدل‌های لباس زنانه مجلسی بدون آستین هستند و این مساله برای خانم‌هایی که از سنین جوانی عبور کرده‌اند مشکل ساز است.

چون با گذشت زمان بیشتر افراد دچار افتادگی در قسمت زیربغل می‌شوند و ترجیح می‌دهند با پوشیدن لباس‌های آستین دار این عیب را مخفی کنند. علاوه بر این خانم‌های جوان هم ممکن است به دلایل مختلفی از جمله پوشیدگی ترجیح دهند لباس‌های آستین دار بپوشند و موقر و زیبا به نظر برسند.

یکی از برندهای مطرح در زمینه خلاقیت در طراحی آستین برند اردم از کشور انگلستان است که مدل‌هایی زیبا و جذاب از آستین را در لباس‌های زنانه به وجود آورده است. برند کلویی، روکساندا، استلا مک کارتنی و سیمون روشا هم جزو برندهای موفق در طراحی آستین بوده‌اند که از منابع مختلفی الهام گرفته و لباس‌هایی زیبا طراحی کرده‌اند.

البته لازم به ذکر است وجود آستین‌های حجیم و تزئینی روی لباس زمانی هماهنگ و متعادل به نظر خواهد رسید که خطوط کمر هم مشخص باشند و در این حالت زیبایی اندام بیشتر نمایان خواهد شد. در حال حاضر آستین‌های بزرگ و تزئینی از اهمیت خاصی در دنیای مد برخوردار هستند چون حالتی رمانتیک و دهه هشتادی به لباس‌ها می‌دهند و برای همه فصل‌ها به خصوص پاییز و بهار مناسب هستند.

لباس مناسب تابستان چی بپوشیم که گرممون نشه ؟!

مدل آستین لباس

قد آستین های مختلف

قد آستین باتوجه به سبک استایل تغییر می کند، و البته باید با طراحی هماهنگ باشد. مجموعه ای از قدهای آستین استاندارد وجود دارد که باید در مورد آنها بیشتر بدانید. شما می توانید آنها را با توجه به طرحی که می خواهید بپوشید، بیشتر تغییر دهید.

کوتاه: این آستین کمی، زیر بغل و کمی کوتاه تر از طول آرنج است؛ نوع دیگر این آستین های بلند است که چند اینچ بالاتر از آرنج شما کوتاه می شود.
سه ربع : آستین سه ربع تا زیر آرنج شما پایین می آید.
بلند: کاملاً واضح است. آنها کاملا بلند هستند و بطور کامل دست های شما را می پوشانند.
همه اینها دارای تنوع هستند و الگویی برای انواع مختلف آستین وجود دارد که به زودی در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

مدل آستین لباس

18 نوع مدل آستین ساده و مجلسی برای لباس و مانتو و پیراهن

1. مدل آستین سرشانه یا رگلان

آستین‌های سرشانه در تمام قدها وجود دارند و انتخابی مناسبی برای لباس‌های شب و جذب، تاپ‌های غیررسمی و تی‌شرت‌ها هستند. برخلاف آستین‌های معمولی، این‌ نوع آستین ها از عرض های شانه‌های شما با درزهایی که از زیر بازو شما خارج می‌شوند متصل می شوند.

مناسب: برای تی‌شرت‌ها، تاپ‌ها و پیراهن‌های جذب.

2. مدل آستین های کیمونو

ین نوع مدل آستین از لباس سنتی ژاپنی به نام کیمونو الهام گرفته شده که بسیار شبیه به حوله های حمام شماست. آنها پهن، بلند و شل هستند. این مدل آستین ها جذاب است و برای لباس های غربی و هندی انتخابی جذاب است.

مدل آستین لباس

مناسب: برای بلوز، تاپ و پیراهن (هم بلند و هم کوتاه). مانتو

3. مدل آستین‌ اسقفی

لباس‌ها و پیراهن‌های قدیمی سبک راهبه ها را که در نمایش‌های دورهمی می‌بینید، به خاطر دارید؟ این مدل آستین از روی این سبک الگو برداری شده است. اما برای تناسب با عصر حاضر، دچار تغییرات زیادی شده اند. آستین‌های اسقفی کاملا بلند هستند، تا نزدیک آرنج قرار می‌گیرند و وقتی به سمت مچ می رسند باز می‌شوند. در قسمت انتها آستین مچی، تنگ و دکمه دار می شود.

مدل آستین لباس

مناسب: برای تاپ های غربی و لباس های یک تکه. شومیز

4. مدل آستین های افتاده

آستین‌های افتاده برای ما نا آشنا نیستند و مدتی است که مد شده‌اند. آنها باز هستند و کمی زیر استخوان شانه شروع می شوند. آنها در تمام طول ها و اندازه ها هستند. این یک انتخاب شخصی است که میزان بازی و افتادگی آستین چه اندازه باشد.

مناسب: برای بلوز (لباس ساری)، لباس یک تکه، تاپ، لباس ماکسی.

5. مدل آستین های پروانه ای

این مدل آستین ها ترکیبی از آستین های لبه دار و آستین های پف دار هستند. آنها فقط دنباله کوچکی روی شانه شما هستند و به ظرافت روی لباس می نشینند. برخلاف آستین های پف کرده، باریک نمی شوند. ایده آل برای تاپ یا لباس های یقه باز هستند.

مدل آستین لباس

مناسب: برای تاپ، لباس، بلوز. شومیز

6. مدل آستین های پف دار

آستین های پف دار کوتاه هستند و به گونه ای جمع شده اند که جمع و پفدار باشند. آن‌ها با ساری‌های سنتی، لباس‌های کوتاه، پیراهن‌ها و تاپ‌های ساده هماهنگ می‌شوند. اگر بازوهای پهنی دارید بهتر است از انتخاب این نوع آستین ها دوری کنید.

مدل آستین لباس

مناسب: لباس های سنتی، تاپ های کوتاه، تونیک و پیراهن.

7. مدل آستین های لبه دار

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، آستین های لبه دار فقط روی شانه های شما قرار می گیرند. آنها بیشتر شبیه امتداد استخوان های ترقوه هستند.

مدل آستین لباس

مناسب: هر لباس غربی یا مجلسی.

8. مدل آستین های فرشته ای

بال های یک پری را تصور کنید و اگر به یک لباس وصل شوند چگونه به نظر می رسند؟ بله، این آستین ها همینطور به نظر می رسند، و ایده این نوع آستین نیز از فرشته گرفته شده است. بسته به طول آستین آنها متفاوت به نظر می رسند،اما بطور کلی متوجه ایده اصلی این نوع آستین شدید نه؟

مناسب: لباس هایی با یقه بلند

9. مدل آستین سه ربع یا النگویی

این نوع آستین ها کمی بالای مچ دست شما قرار می گیرند و علت نام گذاری آنها هم همین شباهت آنها به النگو بوده است. معمولاً اکثر تاپ‌های آستین‌دار شما آستین‌های النگویی دارند زیرا آستین‌های کامل دور مچ شما قرار می گیرند.

راهنمای انتخاب حلقه ازدواج خاص و شیک | لاکچری ترین حلقه ازدواج رو اینطوری انتخاب کن

مدل آستین لباس

مناسب: لباس هایی با یقه بلند

10. مدل آستین کاف

آستین‌های کاف، آستین‌های بالا زده یا مدل پیراهن مردانه، هر چیزی که دوست دارید اسمش را بگذارید، آستین‌هایی هستند که دکمه‌های در داخل لباس دارند و لبه های آن تا می شوند. چیزی که به عنوان یک سبک برای پیراهن ها شروع شد و کم کم محبوب شد و جای خود را در صنعت لباس پیدا کرد.

مناسب: برای پیراهن‌های دکمه‌دار و تاپ‌

11. مدل آستین‌های زنگوله‌ای

آستین‌های زنگوله‌ای در تمام قدها وجود دارند و دقیقاً مانند شلوارهای پاچه زنگوله ای شما گشاد می‌شوند. آنها از سرشانه تا انتهای آستین صاف و تنگ هستند و در قسمت روی آرنج گشاد و چین دار می شوند.

مدل آستین لباس

مناسب: برای هر مدل لباس

12. مدل آستین کوتاه

این یکی کاملاً مشخص است، این مدل آستین بخشی از بازوی شما را تا بالای آرنج شما می پوشانند. برخی آنها را آستین ربع یا آستین لبه دار نیز می نامند. وقتی در مورد آستین نصفه صحبت می کنیم، بیشتر در مورد قد صحبت می کنیم تا طراحی. از این رو، کارهای زیادی می توانید با آن انجام دهید، و تغییرات در آن یک انتخاب شخصی است.

مناسب: برای هر لباس

13. مدل آستین های بلند

آستین های بلند کاملا بلند هستند و تمام دست شما را تا مچ می پوشانند. آنها باریک، سنگین و جذاب هستند. الگوی این آستین ها طوری هستند که بازوهای شما را کشیده شده نشان می دهد. با لباس عروس، ساری و لباس هندی kurtis عالی به نظر می رسند، در حقیقت تقریباً برای هر لباسی مناسب هستند.

مدل آستین لباس

مناسب: برای بلوز، لباس عروس، لباس یک تکه، پیراهن یا تاپ.

14. مدل آستین‌های شنلی

آستین‌های شنلی نوعی بالاپوش هستند و معمولاً برای پوشاندن پیراهن های شما مناسب هستند. آنها مثل یک آستین اضافی به نظر می رسند. برخی از آنها از داخل به لباس دوخته شده اند در حالی که بعضی از آنها روی لباس پوشیده می شوند.

مناسب: برای لباس عروس، بلوز لنگا و لباس مجلسی بلند.

15. مدل آستین گلبرگی یا لاله ای

آستین های گلبرگی مدلی با تغییر جزئی آستین های لبه دار هستند. آنها جزء اصلی طراحی لباس کودکان هستند. آنها یک بند شل و رها دارند به نازکی گلبرگ هایی گل هایی هستند که از روی سرشانه بیرون می آیند.

مدل آستین لباس

مناسب: هر لباس مجلسی

16. مدل آستین باز

آستین‌های باز یا سرشانه‌های برهنه در چند فصل اخیر پرطرفدار شده‌اند. افرادی که از پوشیدن لباس‌های آستین‌دار راحت نیستند، می‌توانند این مدل آستین را امتحان کنند، زیرا کاملاً باز نیست و در عین حال شیک هم است.

مدل آستین لباس

مناسب: برای بلوز، تاپ، بلوز لنگا (لباس هندی)، و هر لباس غربی.

17. مدل آستین های چاک دار

آستین های چاک دار معمولا بلند یا سه ربع هستند. آنها با یک شکاف در جلو، بیشتر شبیه آستین‌های باز هستند، و در انتهای آستین یک مچ دکمه دار دارند. سبکی که تقریباً با هر نوع لباسی هماهنگ می شود.

مدل آستین لباس

مناسب: برای بلوز، تاپ و پیران های یک تکه.

18. مدل آستین های خفاشی

آیا تا به حال خفاش و بال هایش را دیده اید؟ بله، این مدل آستین از بال خفاش الهام گرفته شده است. آستین‌ها راحت و حلقه آستین گشاد هستند. آنها گاهی اوقات می توانند باز و آزاد یا فرم لوله‌ای گشاد آن‌ها تا انتهای آستین ادامه داشته باشد. در هر صورت، این سبک آستین جالب است و به زیبایی لباس می افزاید.

19. آستین بلوز مردانه با سرآستین

این آستین دو قسمت چین‌خورده در انتهای سرآستین دکمه‌دار دارد. همچنین سرآستین هم چاک‌ می‌خورد.

مدل آستین لباس

20. آستین مثلثی

این آستین از قسمت بالا جمع شده است و به‌شکل مخروط به‌سمت مچ می‌آید. همچنین ظاهرا شبیه مثلث (یا ران گوسفند) می‌شود.

21. آستین ژولیت

این آستین شبیه آستین مثلثی است. تنها تفاوت این آستین با آستین مثلثی در این است که این مدل دو قسمت دارد. قسمت بالای آستین کاملا پر است و در قسمت پایینِ دست جمع می‌شود.

22. آستین پیلی‌دار

این آستین که درواقع نوعی آستین پفی است، در قسمت بالا، ساده و کاملا اندازه است اما در قسمت پایین کلوش می‌شود. درنهایت روی مچ، پیلی می‌خورد.

23.  آستین دهقانی

این آستین، نوعی آستین رگلان جمع است که در قسمت گردن و لبه‌های آستین، با نخِ کشی یا کش جمع می‌شود.

مچ آستین

مچ آستین بنا بر نوع تفکرات پوششی مردم در دوران مختلف به شکل های متفاوت رایج بوده است. گاه نوارهای چین باریک و گاه روبان های زیبا. مچ آستین با پهناهای متفاوت دیده می شود که حتما مدل آن با یقه پیراهن هم خوانی دارد. مچ آستین برحسب تعداد دکمه به تک دکمه، دو دکمه و سه دکمه تقسیم می شود.

موقع خرید کفش چرم اگه این نکات و ندونی سرت کلاه میره !

مدل آستین لباس

دو دکمه حالتی رسمی تر از تک دکمه دارد. سه دکمه نیز باعث افزایش بلندنمایی طول دست می شود. شکل مچ آستین ها باهم متفاوت است. گاه گرد برای موقعیت های غیررسمی، گاه مربع برای مدل های تنگ تر، گاه زاویه دار برای مدل های رسمی تر.

مچ آستین ها به شکل های مختلف بسته می شود:

۱- مدلی که در یک سمت دکمه و در دو طرف دیگر جادکمه است مانند پیراهن های مردانه

۲- مدلی که در دو طرف جادکمه است و کاربرد دکمه سردست الزامی است.

۳- رایج ترین حالت بستن دکمه سردست به گونه ای است که دو سر مچ روی هم قرار گیرد.

۴- مدلی که مچ بلندی دارد و روی خود تا می شود و سپس با دکمه سردست بسته می شود.

۵- مدلی که حالت مخروطی ناقص دارد.

فوت و فن پوشاندن بازوهای چاق با مدل آستین لباس

آستین هم مثل یقه یا دامن و … یکی از مهم‌ترین قسمت‌های لباس مجلسی هست و برای انتخاب آن علاوه بر جنس پارچه و سلیقه شخصی باید به فرم اندام هم توجه بشه.

چرا که با انتخاب مدل آستین درست مثل انتخاب مدل یقه مناسب میشه بعضی از عیوب اندام رو پوشاند یا بعضی از قسمت‌ها رو برجسته‌تر کرد. پیشنهاد می‌کنم مقاله انواع فرم یقه رو هم مطالعه کنی.

مدل آستین لباس

لاغرنشان دادن بازوها با مدل آستین لباس ساده

مدل آستین ساده همه جا کاربرد داره و به راحتی دوخته میشه و مورد استفاده قرار میگیره. به خاطر همین هم محبوب و پرکاربرد هست.

البته به چند دسته تقیسم میشه(آستین ساده کوتاه، آستین ساده بلند، آستین ساده سه ربع ) این سادگی و انعطاف پذیری باعث میشه برای همه اندام‌ها و مناسبت‌های مختلف چه رسمی و چه لباس راحتی استفاده بشه. پس اگر ساده پسندی با خیال راحت از این مدل در لباس استفاده کن.

لاغرنشان دادن بازوها با پوشیدن لباس‌هایی با آستین سه ربع

بیشتر خانم‌هایی که دنبال پوشاندن بازوهای بزرگ هستند، بیشتر از هرچیزی دوست‌ دارند بخش بالایی بازو رو بپوشانند. در این مواقع پوشیدن لباس با آستین سه ربع کمک خوبی میکنه.

چون نه تنها این قد آستین، چاقی بازوها رو می پوشاند، بلکه کل بدن رو هم لاغرتر نشان میده . به دلیل این‌که انتهای آستین درست در لاغرترین بخش بازو قرار داره ، توجه رو بیشتر به مچ ظریف دست جلب میکنه.

انتخاب آستین‌های توری و یا طرح‌های مشبک و سوراخ دار

آستین‌های توری یا طرح های مشبک یکی از بهترین مدل‌ها برای منحرف کردن توجه ها از بازوهای بزرگ هست. علاوه براین از استایل‌های مدرن محسوب میشه.

مدل آستین نازک لباس

آستین نازک یکی از بهترین روش‌ها برای پوشاندن بازو هست. سلبریتی‌هایی مثل سوفیا لورن از جمله افرادی هست که همیشه از این ترفند استفاده میکنه.

مدل آستین لباس

پوشیدن آستین های بلند و گشاد

آستین‌های بلند اگر تنگ باشه، به خصوص در تابستان ممکنه موجب گرمای بدن بشه ، در عوض از آستین‌های گشاد، آستین‌های سبک کیمونو یا مدل‌های زنگی در لباس استفاده بشه که مناسب فصل تابستان هم هست.

پوشیدن لباس‌های بدون آستین در قسمت سرشانه

لباس در قسمت شانه کاملن باید باز باشه مثل لباس یقه هالتری. اینطوری بازوها باریک‌تر و کشیده تر نشون داده میشه. حتی میشه از لباس هایی استفاده کنی که در قسمت شانه بازه و در قسمت بازو بسته میشه.

پوشیدن لباس‌هایی که در قسمت سینه و شانه توری هستن

یکی از بهترین راه‌ها برای پوشاندن نواحی چاق بازو، و جمع نشان دادنشون، استفاده از لباس هایی هست که در ناحیه شانه و بازو توری و حریری باشن.

مدل آستین لباس ممنوع برای بازوهای بزرگ

آستین پفی

چیزی که خیلی سریع میتونه نگاه افراد رو به بازوهای تپل و سنگین جذب کنه آستین‌های پف پفی هست، برای همین سعی کن مدل‌های آستین کوتاه پف پفی رو اصلن نپوش.

مدل آستین لباس

لباس‌های آستین سرخود

لباس‌های آستین سرخود دست‌ها را پهن‌تر نشان میده و خانم‌هایی با بازوهای درشت باید از پوشیدن آن اجتناب کنن. در عوض میشه با پوشیدن لباس آستین سه ربع دست‌هایی لاغرتر داشته باشی.

 

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *